Magistrale „Achtste" Anton Bruckner van kunst kalei öoscoqp Drie Kontarsky's in Bach - concert MORGEN RIPOLIN Literator F. Bordewijk - 80 jaar - overleden Vriesliektreiler I Jm 36 wordt overgedragen Duitsers vertragen import van aardgas Stop een tijger in uw tank F. Wareman Haagweg Leiden LEIDSCH DlffiUB VRIJDAG 30 APRIL 1965 VIJFDE BLAD GROOTS BESLUIT SERIE R. O. De drie Kontarsky's speelden e Bach. V.ln.r. Alfons ,Aloys en Voor- en tegenstanders van bewerkingen konden gisteravond héél wat discussiëren naar aanleiding van het Concert voor drie klavieren en orkest in C gr. t. van Bach, gespeeld door de drie ge broeders AlfonsAloys en Bemhard Kontarsky. pianisten van in ternationale vermaardheid. Dit concert is. volgens de programma-toelichting, vermoedelijk een bewerking van een tripelconcert voor drie violen, gelijk van Bach's hand zovele bewerkingen afkomstig zijn. Natuurlijk is het zo, dat in de uit voeringspraktijk van historische ge trouwheid geen sprake is, wanneer dit concert op moderne, enorme vleu gels wordt gespeeld: het gebruik van drie klavercimbeis ware eerder op zijn plaats geweest. Het geheel zou ook ongetwijfeld met héél klein orkest op die wijze veel beter tot zijn recht gekomen zijn. e nu geproduceerde klank leek nogal veelvuldig te zeer dooreen te lopen, ondanks het perfecte onder linge samenspel der Kontarsky's, die een hechte eenheid vormden, in contrast meermalen echter met het orkest, waardoor dan een wat rom melige indruk ontstond. Toch was merkbaar, dat deze pianisten ware kunstenaars zijn, die speciaal in het Adagio een prachtig 1 toucher openbaarden. Nu kunnen in een concert als dit al spoedig ook door mindere goden alleszins rede lijke resultaten bereikt worden. Men zou deze musici eigenlijk nog in ander werk moeten horen, om een zuiver oordeel neer te kunnen schrij- over him capaciteiten. Dat zij deze Bach overigens qua voordracht boeiend en stylistisch verantwoord interpreteerden, lijkt niet in aan twijfel onderhevig. De combinatie vleugels-orkest was echter in een geval als dit minder gelukkig. Dat staat als een paal boven water Intussen oogstten deze drie van oorsprong Poolse pianisten, van wie Alfons en Aloys ook als duo een betekenisvolle naam bezitten, een groot succes. Bach was slechts een korte „voor- spijs" tot de „hoofdmaaltijd": Bruck- Achtste Symfonie": het „reu zenwerk", dat wij naar wü menen hier het laatst hoorden onder Van Beinum In de Pieterskerk, als onder deel van het Holland Festival. Brucknerw onderen zijn de wereld gelukkig nog niet uit, inte gendeel zij komen er meer en meer ondanks de formidabele lengte, speciaal deze „Achtste" onderhevig is. Wié zou ooit gedacht hébben, dat de eenvoudige, boerse onderwijzer Bruckner, tot zulk een reus in ge dachten en naar kunnen, zou uit groeien? Een geweldenaar, wiens geest in hogere regionen vertoefde. Luister naar deze schittering van dikwijls orgelende klanken, naar deze geladenheid van thema's en motie ven, naar de ganse gigantische op bouw van dit fantastische oeuvre, met zijn kolossaal expressief vermo gen, de imponerende kleurwisselin- gen en ge vergeet daarbij welhaast volkomen die veelgesmade uitgespon- nenheid Men weet nauwelijks welke van de vier delen Allegro, Scherzo, Ada gio en tot besluit de triomfantelijke Finale in alle geproduceerde ge spannen gelatenheid de meeste indruk maakt. Door de enorme zangkracht van deze in brede, melodische golven op klinkende muziek, wordt ge telkens weer meegenomen naar Imponerende, effectvolle hoogtepunten, culmine rend in de rotsvastheid van het bovenaardse. En van de magistrale, stralende kopergroep niet minder dan acht hoorns zijn voorgeschreven gaat een indringende meeslepend heid uit, In afwisseling met de innig- zingende strijkersgroep. Brackner weer te horen et hem op te gaan in he demonische Scherzo, de het poëtische, van onzegbare rust doortrokken Adagio mysterieuze beklemmingen Finale („Melne Achte ist ein Myste- te dringen. Voor velen rium", heeft Bruckner immers zelf j de tijd wellicht gezegd), werd opnieuw grootse belevenis. SCHILDEREN MET Honderden doden in de dorpen der Koerden Volgens een speciale afgezant van generaal Moestaf a Rarzani, de leider van de Koerden in noord-Irak, zijn by bombardementen van Iraakse luchtmacht op Koerdistaan- se dorpen honderden burgers om het leven gekomen. De Koerden streven al Jaren naar grotere zelfstandigheid en zouden hun verzet tegen de rege ring in Bagdad de laatste tyd weei j hebben geïntensiveerd. De afgezant van Barzani, ver. klaarde gisteren op een persconfe «en, rentie in Washington, dat bij de tooi aanvallen op de Koerden napalm bomen gebruikt waren. HU beschul digde Egypte ervan gifgas te leve ren aan Irak. Kortgeleden waren vol- bben gens hem vijfduizend Egyptische «militaire technici" in Irak aange komen en had het Iraakse leger ^e. 15.000 gasmaskers uit Egypte ont vangen. Van Otterloo en de zijnen hebben zich vol overgave aan dit alles ge- wijd, met zuiver gevoel en begrip ook de geest: transparant, dan weer massaal haast te massaal voor de Stadsgehoorzaaldaarbij zo goed en samen i hij voortduring opgewassen tegen I pen. Eens zal dat ieder lukken, al t welhaast de formidabele technische eisen, die duurt het, zoals Hugo Wolf eens zei, verstilling hier gesteld worden. duizend jaar! Concentratie, geduld én rust zijn ue^ Residentie-Orkest heeft daar- do vóór alles voorwaarden, om tot de onder de stimulerende en bezie- de abstractie van deze Bruckner door lende hiding van Van Otterloo, die deze jagen- niet opzag tegen snelle, doch geens- re opgave. Maar wij geloven, dat toch slechts weinigen niet gegrepen geweest zijn door wat hy ons te zeggen heeft. Daartoe heeft deze obsederende uit voering in hoge mate bijgedragen. Hoe méér men Bruckner hoort, hoe sterker men in de ban van zijn wereld komt. Rijp worden voor Bruckner is een kwestie van véél horen en zich in zijn muziek verdie- zins te snelle tempi, het zijne bijge dragen. Dit was een in menig opzicht magistrale vertolking: een constant vlietende muzlekstroom, waarir Bruckners ontzagwekkende vorm be heersing, zijn fantasie en zijn groots beeldend vermogen alle eer is bew* Eigen plaats in literatuur (Van onze kunstredactie) Op de leeftijd van 80 jaar is gistermorgen in zijn woning in Den Haag overleden de romanschrijver en advocaat mr. Ferdinand Bor dewijk, van wie juist deze week zijn laatste boek ,,De Golbertons" is verschenen. Bordewijk, algemeen beschouwd als een van onze grootste romanciers, werd op 10 oktober 1884 in Amsterdam ge boren. Het Brucknerboek dat indertijd voor de venijnige criticus Hansliek een totaal gesloten boek was is voor de huidige generatie weer e wijd en fascinerend opengeslagen. Een groot geluk. En een opzienbarend besluit de dit jaar bijzonder succesrijke concertenserie. H. Succesvolle berging De berging v teisterde, door het Sicilië overgevlogen 28 Genie van de Landmacht hebben he klaar gespeeld tn nog geen drie wekei de vliegtuigen zonder verdere besoha ng uit de hangarbrokstukken vrl„ naken. De vliegtuigen worden per p naar ons land gebracht. Van Gogh-expositie zeer belangrijk De Van Gogh ten toonstelling, die van 8 tot 31 mei in het gemeentehuis van Nuenen wordt gehouden, zal door de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann, worden geopend. Vooraf houdt dr. L. Gans een inleiding. De geëxposeerde 40 werken zijn door prof. Albert Troost byeengebracht. „Het karakter der expositie is zeer sterk geworden", zo verklaarde hij, „Wjj tonen een Van Gogh, die in Nuenen geheel zichzelf wordt. Zyn Nuenense tijd is zijn eerste werkelijke creatieve periode en deze wordt hier volledig afgerond, getoond. De kostbare tentoonstelling, waar van de verzekerde waarde 4'a mil joen gulden bedraagt, zal dag en nacht door Rykspolitie van het district Eindhoven worden bewaakt. Advertentie Drukke dagen voor presidentsvrouw van Nigeria Hare excellentie mevrouw Flora Azikiwe, dinsdag in Nederland aan gekomen. heeft hier enkele drukke dagen doorgebracht. Met haar Ni- geriaans gevolg <zy is de echtgenote van de Nigeriaanse president,is zy naar Nederland gekomen om de doopplechtigheid te verrichten, van het fregat NNS „Nigeria", dat by Wilton Fyenoord in Schiedam voor haar vaderland is gebouwd. Maar voor zy op de werf van Wil ton de plechtige woorden uitsprak, waarmee zy het schip de naam gaf en de stapelloop inleidde, heeft ze al een beetje in Nederland rondge keken. Zy heeft een bezoek gebracht aan Koningin Juliana in Huis ten Bosch in Den Haag en verder heeft zy een ziekenhuis bezocht, want zy interesseert zich sterk voor de sociale toestand en was er op uit om te zien wat een westers land voor de zieken doet. Gisteravond heeft mevrouw Aziki we aangezeten aan een diner in Wassenaar, vandaag winkelt zy en maakt een rondvaart door de Rot terdamse haven. Morgen maakt zy een rondvaart door de grachten van Amsterdam en tenslotte zal zy nog een bezoek brengen aan een textiel fabriek in Deventer. Haar verblyf in Nederland duurt tot dinsdag*. Scheepsbotsing Door een totnutoe onverklaarbare oorzaak had gisteren een aanvaring plaats in het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoogte van de Bernadottelaan in Utrecht. Het 36 ton metende mo torschip Emca 5 kwam in frontale botsing met het 862 ton metende motorschip Admarant, waardoor een aanzienlyke schade ontstond. Slachtoffer werd de éénjarige kleuter Ronald Wittemand, aan boord van de Emca 5, die een hoofdwond en een hersenschudding opliep. Van bei de schepen werd de boeg in elkaar gedrukt, terwyi de inboedel in de kajuit geheel werd vernield. Hy volgde het gymnasium in Den Haag en studeerde rechten aan de Ryksunivers!telt in Leiden. Daarna vestigde hy zich als advocaat in Schiedam en ging wonen in Den Haag. Hy trouwde in 1914 met de componiste Johanna S. H. Roepman. Bordewyk begon op 35-jarige leef- tyd zyn eerste letterkundige werk te publiceren. Het werd een bundel „Fantastische vertellingen", die door nog twee van dergelyke bundels werd gevolgd. Van zyn hand verschenen de romans: „Blokken", „Knor rende beesten", „Bint", „Winger drank", „Rood paleis", „Karakter", „Apollyon", „Noorderlicht", „De doopvont". „Lente", „Eiken van Do- dona", „Tyding van ver" en vele an dere werken, zyn laatste werk „De Golbertons" is ter gelegenheid van de Boekenweek 1965 uitgegeven. Nog schreef Bordewyk „Verbrande erven" dat handelt over Schiedam in de branderstyd, de bundel grafreden „De laatste eer", verder novellen als ,,'t Ongure Huissens", korte verha len waaronder „Mevrouw en meneer Richebois", schetsen als „De koren harp", toneelstukken, kritieken en bydragen voor tydschriften, o.a. „Groot Nederland". By gelegenheid van zyn 70ste verjaardag kregen de verdiensten van deze grote letterkun dige koninkhjke erkenning door zyn benoeming tot Officier in de Orde van Oranj©-Nassau. Ook op andere wyze is hy geëerd. Bordewyk kreeg als hoogste erken ning de P. C. Hooftprijs voor zyn gehele oeuvre. Hy beoefende zyn let terkunde steeds als „dilettant", want zyn eigeniyke beroep was ad vocaat. Dat hy het desondanks tot zulk een grote produktie heeft kun nen brengen, mag wel een unicum genoemd worden. Bordewyk is zyn literaire loopbaan begonnen als dichter: ln 1916 ver scheen reeds zyn verzenbundel „Pad destoelen". Doch zyn grote kracht was toch wel het proza. zyn werk heeft aanvankeiyk weinig waardering genoten. Doch al spoedig kwam daarin verandering. Zyn mees- teriyk verhaal ,3int" vormt de neer slag van zyn aanvankeiyke beroep leraar ln Leiden, een werk voor „fyn- proevers". Bordewyks oeuvre kenmerkt zich ln hoofdzaak door een bespiegelend i «-el satirisch karakter. In zyn laatste werken komt een religieuze zijde naar voren, speciaal in zyn „Tyding van ver". Bordewijk karakteriseerde scherp en mag in dit opzicht een buitenge woon markant auteur genoemd wor den. Hy nam een volstrekt eigen plaats in de Nederlandse literatuur Stichting Ned. studententoneel In Wageningen is De Stichting „Nederlands Studententoneel" opge richt. Deze stichting zal het werk voortzetten van de organisatoren van het studententoneel-festival „Stuto- fes", dat jaarlijks in Wageningen wordt gehouden. De stichting stelt zich ten doel, het Nederlandse studententoneel te sti muleren en te coördineren o.a. door het creëren van een vaste basis voor het „Stutofes", dat in de loop van vyf jaar een steeds belangryker plaats in de studentenwereld is gaan innemen. Voorts zal de stichting de contac ten met beroepstoneel en het bui tenlandse studententoneel verzorgen. Het dagelijks bestuur van de Stich ting is samengesteld uit vertegen woordigers van alle binnenlandse universiteiten en studenten-toneel verenigingen. De nieuwe vries-hektreiler „Kemp haan" IJM 36, die door de n.v scheepsbouwwerf „De Dageraad" in W'oubrugge in opdracht van de n.v. visserij.onderneming v.h. J. C. Pronk te IJmuiden werd gebouwd, zal don derdag 6 mei officieel worden over gedragen. Het is de bedoeling, dat het schip 's morgens om 11 uur aan de Irawlerkade door genodigden kan worden bezichtigd, waarna omstreeks 11 uur de overdracht plaatsvindt. Het schip is een hektreiler van het zogenaamde Rynmond-type, met spiegeldek achterdek en vaste hek- I galg. De „Kemphaan" is 49.10 meter lang, 8,50 meter breed en 8,32 meter diep. De tonnage bedraagt circa 500. De voortstuwing geschiedt door een 1.200 pk 8 cilinder Deutz-motor, met pneumatische bediening van de brug, die het schip een snelheid geeft van circa 13 myl. Voor de hydrau- listische winch, de vries-installatie eti overige mechanische diensten zyn vier diesel-generatoren aanwezig met nog totaal 600 pk. en 320 kw. De vries-installatie bestaat uit twee Jackstons vertical platfrosters met elk 5 ton capacitiet per etmaal. Als krachtbron is beschikbaar een Howden scliroefcompressor-set, die ln de machinekamer Is geplaatst. De ze vries-installatie is zodanig opge steld, dat de mogeiykheid is openge houden voor een verdubbeling van de capaciteit. De capaciteit van liet ruim is vol doende voor 1.000 tot 1.250 kisten a 50 kg. bevroren vis en 2.000 tot 2.250 kisten 50 kg. verse vis. De verwer king van de gevangen vis geschiedt binnendeks. De bemanning kan ge heel op het brugdek worden onder gebracht, w Het is primair de bedoeling, ter verkryging van stabiliteit in kwali teit en aanvoerverhoudingen. de Noordzeevissery te beoefenen met invritzing van hele vis, nl. rondvis, haring en makreel. Daarby zal als regel de halve vangst worden bevro ren en de halve vangst van de laat ste dagen vers aan land worden ge bracht. De „Kemphaan" is echter ge- i visserij De kostprijs van een schip bereikt het nive; f 1.750.000, a f 2.000.000,- mei zaak per jaar een waarde i produceren nabij de somm miljoen. I AKU, ARNHEM Rusk naar Van Haagse correspondent) Duitse gasbelangen, waaronder de mynen, in de deelstaat Noord-Ryn- land-Westfalen doen verwoede po gingen om de distributie van Neder lands aardgas door Thyssengas te gen te houden. NAM-export en Thys sengas hebben eind januari een 25- jaar contract gesloten voor levering van aardgas, oplopend tot 4 miljard kubieke nieter per jaar. Maar poli tieke druk in Duitsland heeft ertoe geleid, dat er nog steeds geen ver accommodatie Is j gunning is verleend voor de aanleg tussen de grens het Thyssengasnet. Dit, ondanks persoons-reservehut cp het mid- I de welwillende woorden, die Duitse dendek. Het schip is mei de modern- i autoriteiten in Nederland over de ste navigatie- en visopsporingsmid- aardgas-import hebben laten horen, delen uitgerust. 1 Allerlei belangen lopen dooreen Natuuriyk by ESSO BENZINESTATION Noord-Rij nland-Westfalen die van de eigen gasproduktie, van de kolen en olie. van de elektriciteit (Tan het eigen aardgas, waarvan de produktie van 2 miljard kubieke meter per jaar thans nog hoger is dan die in Nederland. Er is geen angst voor het Nederlandse gas, want daar is wel een markt voor, maar èl voor de prysconcurrentie ervan. NAM-export wanhoopt overigens nog niet aan de realisering van het Thyssengas-contract. Wel is de ex- portmaatschappy druk doende met nog andere afzetmogelijkheden in Duitsland, en wel gebieden zuideiy- ker dan Noord-Rij nland-Westfalen. De besprekingen hierover zyn gaan de. NAM.-export spreekt voor wat betreft de mogelykheden van „aan zienlyke hoeveelheden". DUIVENSPORT „De Rijnklievers" Wedvlucht Vilvoorde (138 km). In concours 382 duiven. Gelost 9.45 uur met n.w.- wind. Aankomst eerste duif 12.23.10 uur. Uitslag: 1. Chr. v. d. Pluym; 2. A. G. Holland: 3, 5, 7, 9. Gebr. Kok; 4. J. v. d. Wal; 6. A. v. d. Dop; 8. Lolkes de Beer; 10. L. Klein. Europa Minister Dean Rusk vertrekt mor- *n uit Washington voor een reis van twee weken door Europa. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken bezoekt achtereenvolgen» Lenden, Oslo, Helsinki en Wenen. De naamste redenen voor deze rei» zyn de ministersconferentie van de Zuidoostazlatische Verdragsorganisa tie (ZOAVO), die van 3 tot 5 mei in Londen wordt gehouden en de ministerconferentie van de NAVO, die van 11 tot 13 mei eveneens ln de Britse hoofdstad plaatsvindt. ISRAËLISCHE SPIONNEN GEARRESTEERD In de Jordaanse hoofdstad Am man is een officiële verklaring uitge geven. waarin wordt gezegd dat de Jordaanse militaire inlichtingen dienst „verscheidene Israëlische spionnen heeft gearresteerd". 59 personen zullen in verband hiermede binnenkort voor het Jordaanse hof voor de berechting van staatsveilig- heidszaken moeten verschynen. ..De gearresteerde spionnen had den belangryke militaire, politieke en economische gegevens over Jor danië en andere Arabische landen verzameld. Zy zyn ln het bezit be vonden van wapens, materiaal, dat zy by het bedryven van hun spio nage gebruikten en geld", aldus de Jordaanse verklaring.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15