Op de schouders van Puskas en Yashin werd „maestro" Stan weggedragen... Rally eleger is uitgedund Continentalen wonnen verdiend na perfecte show Eervolle nederlaag Turnkring Leiden Okker loot mentaal kwetsbare Diepraam Waarschuiving NSF Achttien Nederlanders raakten vast insneeuw LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 APRIL 1965 VIJFDE BLAD VANDAL ar MM Mü fest Ham United in bekerfinale ,De Engelse bekerhouder West Ham nited heeft de finale van het Euro- es bekertoernooi bereikt. Woensdag ramen de Londenaren in de re- mwedstrijd van de halve finales in iragoza tegen de Spaanse beker- uder van die naam tot een gelijk- el (11) en aangezien de eerste idstrijd in een overwinning (21) ia geëindigd bleek dit gelijke spel noeg voor een plaats in de eind- fld. Daarin komen de Engelsen uit ;en Torino of TSV München 1860, woensdag a s. in Zürich een be- 5ingswedstrijd spelen. Stanley Matthews ere-burgemeester De eerste voetbalridder van Groot - ittannië, Sir Stanley Matthews, is re-burgemeester van de Cana- stad Brandon in de provincie initoba benoemd. Een Canadese egatie. heeft hem in Stoke de on- scheiding overhandigd. (Van onze speciale verslaggever) Stoke on Trent woensdagavond De duizenden bewonderaars van good- old Stanley Matthews hebben de maestro een geweldig afscheid bereid, zoals wij in ons eigen land voor een voetballer nog niet hebben meege maakt. Toen tot slot het „old lang svme" werd gezongen en de Russische keeper asliin samen met de Spaanse Hongaar Ferenc Puskas de maestro van het veld afdroegen, stonden hem, die 's-middags nog het toonbeeld was van Engelse onverstoorbaarheid de tranen in de ogen. BREEKBAAR Hiermee zou de carrière van een van 's-werelds populairste voetballers kunnen eindigen, maar het is niet zo. Matthews heeft allerlei aan biedingen om directeur te worden afgeslagen, zelfs van zijn eigen club en gaat op reis. Hij heeft reeds verschillende aanbiedingen voor de monstratie-wedstrijden en zijn vrienden in de wereld helpen hem daarbij. Het laatste wat zijn trouwe bewonderaars zijn fervente aanhan gers, hem gisteravond toezongen kas na afloop het middelpunt van alle gesprekken. De twee doelpunten die hij gescoord heeft brachten ons weer de wedstrijd in herinnering, toen het Hongaarse elftal de Engel sen hun eerste nederlaag toebracht op Wembley. Dat was in 1953 12 jaar geleden. Puskas behoort zo langzamerhand ook al tot de oude maestro's. Maar een old-timer die iedereen nog graag in zijn elftal zou willen hebben. Een heel verschil met Di Stefano, die voor de rust nog wel bij tijd en wijle iets van „de blonde flits" liet zien, maar na de rust niet meer terugkwam. Voor Di Stefano „He is a jollv good fellow". Als 1 ™'n de daSen wel echt voorbij, dit lied op iemand slaat, dan is dat niet' Als er in iuni Stanley Matthews. Wij hebben hem j dagen meegemaakt, wij heb- hem geen tract meer klaar ligt, komt er onge- ben zyn vriendschap gezien die niet I ^vel ®en andere aanbieding, alleen zijn eigen landgenoten, maar IWu hebben hem voor de grap ge- Di Stefano, Puskas, Kubala. h" ?een Zln *ad om na^ Nederland te komen. Waarom met? Yashin hem toedragen. Wij hebben hem meegemaakt tussen de pers, de machtige Engelse sportpers, wij heb ben zijn speeches gehoord en we durven te zeggen, hij is een mach tig goede knaap. Zyn gezicht is ge groefd, zijn haardos is vlassig-grjjs, r uit zijn ogen straalt nog de jeugd. Ambassadeur zei Puskas. Tenslotte ben ik een pro fessional en ik voetbal overal waar men mij nog goed wil betalen. Vier kruisjes Er nog VOETBAL erste officiële daad ïrgemeester oinassen )lltvailgSt eijenoord bestuur en de spelers van Qi enoord zijn gisteren door het ge- ntebestuur van Rotterdam ten huize ontvangen ter gelegenheid het zondag j .1. behaalde lands- pioenschap. Burgemeester W. massen, voor wie de ontvangst Feijenoord de eerste officiële I als burgervader van de Maas- betekende, toonde alvorens met felicitatietoespraak te beginnen s belangstelling voor met name leide „kneusjes", Coen Moulijn en lier Kreyermaat, die beiden nog been in het gips lopen. Hij zal nog een machtig ambassa deur zyn van de sport, die hij nog niet kan, nog niet w i 1 vaarwel zeg gen, omdat hij zich nog zo fit voelt en iedere ochtend op het strand van Blackpool te vinden is. Maar het is goed dat Matthews met het competitievoetbal stopt, want al lijkt hij nog steeds onvermoeibaar, zijn spel heeft iets breekbaars gekregen. Dat hebben wij gisteravond onder de lampen van de „Victoria Grond" duidelijk gezien. Wat nog zijn hoog tepunt had moeten worden, is het niet geweest, al heeft zijn moeilijk ste tegenstander, de jonge Duitser Schnellinger. het hem ook niet bij zonder moeilijk gemaakt. De betove ring waaraan hij de bijnaam van ,The Wizzard" te danken had. met ver- en bewondering hebben ge keken: de Spaanse Tsjech Kubala. Hij moet de vier kruisjes al gepas seerd zijn, maar zyn conditie is nog uitstekend. Kubala is trainer van Barcelona. Niet meer zo jong, maar uitstekende voetballer sterkste wapen is. Maar dat kwam ook wel doordat de buitenspelers Matthews en Jones een voorliefde hadden voor het binnenveld. Een versterking voor de aanval was, dat de Spur-speler Gilzean na de rust werd vervangen door de Stoke-speler Ritchie. Zyn entree in het veld werd met luid gejuich begroet, maar het was niet ten onrechte. Over de wed strijd zelf zullen wy kort zijn. In de eerste minuut had de Belg Vanden- boer al een doelpunt gesccord. Twee minuten later was het 20 voor de continentalen. door een machtig schot van Puskas, waarbij wij de bal als het ware van de ree h ter- naar de linkerpaal zagen springen. Een glipper van Yashin gaf Douglas de kans de stand op 2—1 te brengen, maar in de 23ste minuut scoorde Puskas met een tweede voltreffer, waarvoor Di Stefano hem omhelsde (31). Na een half uur scoorde Jimmy Greaves <32). Vijf minuten voor de rust maakte Henderson er nog 4—2 van. Na de rust was het de I Kubala die weer uit een pass van op de linksbuitenplaats Van- j Schnellinger de stand op 5 2 denboer. Wy hebben ons suf gepie- bracht. Halverwege de tweede helft kerd wie deze Vandenboer kon zijn. kwamen de Engelsen nog even sterk Wij weten het nog niet goed, maar opzetten, en werd het door Ritchie voetballen kan hij. Matthews herin- en Douglas 5 4. maar een doelpunt nerde zich deze Belg uit een i van de Schot Henderson maakte aan wedstrijd tegen Anderlecht in 1958. j alle illusies van de Engelsen, die zo Zijn geheugen was terecht goed. I graag hadden gezien dat Matthews nog eenmaal zou triomferen met de gelijkmaker, een einde Schnellinger was hem wel gunstig gezind, maar dat kon hij toch niet over zijn hart verkregen. de kanthalf de voorhoede op de voe ten volgde. En de verdediging met de Tsjechen Pluskal en Popluhar, de Duitser Schnellinger en de Zweed Johansson, was de beste die een club zich maar kan wensen. En natuurlijk de fenomenale Russische keeper Yashin, die alleen al een at tractie is door zyn uitgooien over de middenlijn. De Schot Hen derson op de rechtsbuitenplaats was een vuurpijl zo snel en een levens grote verrassing Zwakker Het Engelse elftal, dat door Mat thews was samengesteld, was zwak ker, hoewel het eigenlijk op dit ty pische Engelse veld, zo glad als spek, en vóór de wedstrijd een verschrik king in de ogen van Puskas ster ker had moeten zijn. Er liepen wel uitstekende voetballers in als Jimmy Greaves, Cliff Jones, Douglas, Ron Flowers, maar als geheel viel het tegen. Merkwaardig was bv. dat de Engelsen zich in de aanval zo vaak lieten samendrukken in een opeen hoping van spelers, terwijl juist de de Tsjech Masopust, die als stuwen- verrassing van open aanvallen hun De jonge Leidse da mes turn ploeg brengt, heeft gisteravond in de prachtige Sliedrechtse zwem- en turnhal een j kleine, zeer eervolle nederlaag ge- weg. Zijn oude^ Y°„ndï YS JtÏh i ,eden te?en de TurnkrinS Dordrecht G"' Qfon - ogelijkheid ten nog bal had en hy deed er nog wel iets verrassends mee, maar het zware werk liet hij aan de anderen, de jongeren, over. Maar niemand die het hem kwalyk nam. Wie er ook in het veld liepen, het was de avond van Stan. Zij gaven hem het volle pond. „Sir Stan" de I (i73.go_172.95). De Buikje Puskas en Yashin hebben Mat thews van het veld gedragen. Maai de kleine Spaanse Hongaar, met de korte dikke beentjes en zijn begin van een buikje, hy mag dan 37 jaar zyn en op de nominatie staan om bij Real Madrid gewipt te worden, hij heeft er voor zijn vriend Mat thews een wedstrijd van gemaakt, die hier nog lang in het geheugen zal blijven. Na Matthews was Pus- winst zou zeker aanwezig zyn geweest als enige Leidse dames niet met al te grote voortvarendheid van de evenwichts- balk waren gestapt. De beste Leidse deelneemster was dit keer Anke Plat- teel, die in het algemeen klassement de tweede plaats bezette achter de uiteraard onbereikbare Dordtse Elly de Vos. De Leidse ploeg, die als geheel een heel wat betere indruk achterliet dan toen zij hier twee jaar geleden slag leverde, slaagde er in de Dordtse meisjes te kloppen op de onderdelen paardsprong en vrije oefening. Bij de paardsprong kwamen Tjitske Regeer <9.05) en Anke Platteel (9.00) voor Leiden tot de beste prestaties, maar zij werden beiden ruim over troffen door het voormalige lid van het nationale dameskeurkorps, Elly de Vos, die tot 9.40 kwam. De evenwichtsbalk bracht, tradi tiegetrouw, voor Leiden enkele zeer wiebelige ogenblikken. Jammer was het dat zowel Magda Breedveld als Marjan van Varick hier tot twee keer toe de wat vastere grond onder de voeten opzochten, hetgeen daar door wel heel wat punten kostte. Met 895 was de overigens niet in haar allerbeste vorm stekende Kittv Niebcer de beste Leidse. Ellv de Vos kwam op dit toestel tot 9.45. De brug-ongelyk bezorgde Leiden extra-moeilijkheden. Men had in deze zaal namelijk een brug met fiber-leggers geplaatst, wat heel wat meer veerkracht met zich mee sommige onderdelen (hecht) betekende dat zeker een groot voordeel, bij andere bepaald niet en dan natuurlijk vooral niet als men de eerste keer op dit mate riaal werkt. Er kwamen heel wat missertjes en de cyfers waren dan ook niet hoog. Zelfs de in gymnastisch opzicht toch door alle wateren gewassen Elly de Vos viel ontijdig van het toestel af. en kwam daardoor niet verder dan de voor haar doen zeer geringe score van 8.30. De beste van allen was Anke Platteel. die in vloeiende vaart, zij het niet altijd feilloos, door alle moeilijkheden heenjoeg. Bij het uit voeren van de butterfly bleef zij door de grote vaart bijna trillend hangen, maar dat verhinderde de jury (voor Leiden me.1. M. M. van Es en de heer Chr. v. Oort) toch niet de score van 9.30 uit te delen. Goed werk Tegen de verwachting in hield Leiden bij de vrije oefeningen gelijke tred met Dordrecht. Van Leidse zijde vielen vooral cp Magda Breedveld, Marjan van Varick en. wat zorgvul- diee presentatie betreft, Nettie van Wijk. Boven allen uit torende natuurlijk Elly de Vos, die overigens wel enig tekort aan conditie toonde. Al met al toverde zij een vrije oefe ning tevoorschijn, zoals maar weinig Nederlandse dames zullen kunnen evenaren (9.55). De persoonlijke prestaties van de Leidse dames waren: Anke Platt°el DOS» 2de, Tjitske Reeeer (DOS) 3 de, Nettie van Wijk (Nieuw Brunhilde) 5de, Kitty Nieboer (Brunhilde) 6de, Marjan van Varick (Concordia 11de en Magda Breed veld (Brunhilde) 12de. Manchester United Engels kampioen Manchester United is woensdag officieel Engels voetbalkampioen van het seizoen 1964/1965 geworden. De Mancunians, na de wedstrijden van maandag toen zij zelf van Arsenal wonnen en concurrent Leeds United een punt verspeelde tegen Birming ham City. reeds vrijwel zeker van de titel, verloren weliswaar hun laatste (uit) wedstrijd tegen Aston Villa met 21, maar werden door een beter doelgemiddelde dan Leeds United toch kampioen. Beide clubs behaal den 61 punten uit 42 wedstrijden. De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden: Aston VillaManches ter United 2—1; Sunderland—Shef field Wednesday 30. Handbaltoernooi derde maal haar 7-handbaltoemooi. Aan dit toernooi nemen de dames-, heren- en adspirantploegen deel van De Blinkert (Haarlem), ESC A (Arn- ho.n). Kwiek (Wateringen). Quick Sport (Kwintsheul). CIOS (Over- veen), SVL (Leiden) en LZC. De wedstrijden, die op het sportpark de Leidse Hout worden gespeeld, begin nen om tien uur. De Leidse derby SVL—LZC staat om 14.10 uur op het programma. De Rus Yaskin en de Spaanse Hongaar Puskas dragen Sic Stanley Matthews van het veld. Om de Daviscup Als het Nederlands Daviscupteam J^d nauwelijks beter kunnen t weekeinde onverhoopt van Zuid- j u- Pa 'en- In de eerste partij van vrijdag- dit stellig Afrika mocht verliei niet het gevolg geweest van een on gunstige loting. By de tweede naam, die de Zuidafrikaanse ambassadeur I ouché uit het zilveren lotingsdoosje pakte, keken de Nederlandse officials elkaar veelbetekenend aan: de lo- De voorzitter van de Nederland se Sport Federatie, jhr. mr. A. veith. en de algemeen secretaria dr. W. van Zijll, hebben woens dagavond tijdens de jaarlijkse le denvergadering in Utrecht een waarschuwend ivoord laten horen met betrekking tot de verhouding tussen sport en overheid. On danks sterke toename en bereid heid van regeringsinstanties om meer aandacht te besteden aan financiële steun en aan het op heffen van het tekort aan accom modaties blijkt er nog steeds een achterstand te bestaan terwijl ook in de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet geen duide lijke beleidslijn viel waar te ne men. De toekomst zal moeten uitmaken of de nieuwe regering voldoende inzicht toont om door gedegen subsidiebeleid en vergro ting van het bouwvolume de sport als steeds belangrijker wordend facet van de maatschappelijke samenleving en de volksgezond heid zijn juiste plaats te geven. Bij de bespreking van de ter beschikking komende en te ver delen totogelden werd met onge rustheid uit de mond van de toto directeur Muilenburg vernomen dat ondanks het verruimde prij zensysteem nog altijd een half miljoen gulden per week afvloeit naar de Duitse lotto. ddag Hajer tegen Cliff Drysdale, daarna Okker tegen Keith Diep raam. Op dat laatste had men ge hoopt. Okker heeft een kansje tegen Diepraam, maar wil de 4de Daviscup- ontmoeting tegen Zuid-Afrika na de oorlog in een Nederlands succes ein digen. dan moet de Nederlandse kampioen de wispelturige Diepraam niet alleen verslaan, maar ook men taal knakken, zoals vorig jaar Hajer dar, deed bij de Hongaar Szikszai. De lange Hongaar van huis-uit dubbelspeler putte zich vol- ïn uit op de eerste dag in een vyfsetpartij, waarin hij vier match points niet benutte. Het gevolg was dat Szikszai in het dubbel nergens Nederland een onge dachte 3—2 zege kon behalen. De vergelijking tussen Szikszai en Keith Diepraam gaat niet geheel op. De Zuidafrikaanse nummer twee is groter tennisser. Hij is echter kwetsbaar op het mentale vlak. Dubieuze scheidsrechterlijke beslissingen kunnen hem zo uit zijn spel brengen, dat hij er een party mee kan verliezen. Cliff Drysdale één van de 15 beste tennissers ter wereld mag men goed achten voor twee winst- partijen. Verrassing Jterdams burgemeester Tho- pen begroet de Feijenoord- pechvogels Kreyermaat en Mou lijn. Van de 128 equipes, die na de eerste rallyenacht nog in de wedstrijd waren, moesten er woensdag in de Jura en de Fran se Alpen maar liefst 49 de strijd staken. Slechts 79 combinaties begonnen in Saint Maurice de tocht naar het noorden, waar de Vogezen er borg voor stonden dat het legioen, oorspronkelijk 157 teams sterk, opnieuw zou worden uitgedund. Achttien Ne derlanders raakten vast in de de cimeters dikke sneeuwlaag van het Zuidfranse bergland, waar door het nationale contingent meer dan gehalveerd werd. Op de gladde, met decimeters sneeuw bedekte wegen streden voor al de zwaardere wagens een on gelijke stryd. Wat hielpen de 150 of meer pk's onder de motorkap, als de wielen geen greep op de weg kon den krijgen? Groots is daarom de prestatie, die de gebroeders Dave en Erie Morley, winnaar in 1959. met hun machtige Austin Healey 3000 le verden. Ondanks die sneeuw en on danks het ijs verbeterden de Britse tweelingbroers hun postie. Samen met Timo Makinen, die met zijn kleine Morris Cooper S heel wat de Morley's tot de voornaamste kanshebbers op de eindzege. Prach tig hield zich ook Rob Slotemaker met zyn Triumpt 2000 Saloon. Voor vele coureurs was het om wanhopig te worden. Tonio Hilde- brand bijvoorbeeld in zyn met een 4433 cc motor uitgeruste Plymouth Bararuda kon onmogelijk de col De la Faucille opkomen. „Ik kom terug", schreeuwde de nerveuze Nederlander tegen de controleurs, „even sneeuw kettingen kopen, wacht op me Hy hield woord, een half uur later kon de Plymouth een nieuwe, nu ge slaagde poging doen. Grandioos werk leverden de vijf DAF-equipes, die alle nog in de stryd meer mogelijkheden heeft, behoren zijn. Geen van de combinaties is in moeilijkheden geweest. Op plaatsen waar de by na vervaarlijke Ford Mustang van Henri Greder geen me ter omhoog kwam. namen de kleine Daffodils bijna moeiteloos r'c be sneeuwde helling. De wagens van de Nederlandse fabriek, die kort gele den ook in de Zweedse sterrit een groot sportief succes heeft geboekt, doen het ongelofelijk goed onder de ze bijzonder zware omstandigheden en de vijf equipes zyn dan ook de favorieten van de volgerskaravaan. Om even voor 10 uur, hedenmor gen, arriveerde Erie Morley als eerste equipe in Noordwijk. De Nederlan ders Hildebrand en Slotemaker had den intussen de stryd wegens motor - pech moeten staken. Na de eerste dag van de wedstryd Joego-SlaviëMarokko, die in Za greb wordt gespeeld, leiden de gast heren met 10. Pilic versloeg de Marokkaan Chaldi met 61, 63, 4 -6, 6—4. In Londen deed zich bij Groot- ErittanniëIsraël een grote verras sing voor. Nadat Roger Taylor vol komen volgens de verwachtingen Oded Shay met 6—1, 6—0, 6—1 had verslagen, leed de tweede Brit, Mike Sangster, een nederlaag tegen Eleazar Davidman. Het werd een spannende vyfsetter: 36, 2—6, 75, 76, 64, waarmee de Israë liër de stand na de eerste dag op 1 —1 bracht. DWS tegen Spurs Op woensdag 19 mei a.s zal het Amsterdamse DWS in het Olympisch Stadion een avond wedstrijd spelen tegen de Engelse eerste divisie-club Tottenham Hotspur. De ontmoeting is een onderdeel van het programma van de Engelse week in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9