Polyester ongewoon Polka: blijspel >,The Amen Corner" het Holland Festival kunst ONTROERENDE VAN FIEN DE kaleióosQg9P UITVAART LA MAR Kenners Kodak Kopen Oi 8 mei wapenschouw van amateur-musici Jr«- Hoe maakt men zich een (voor) -naam?.... Spitsvondige regie van Walter Kous LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 APRIL 1965 VIERDE BEAD Religieuze negermuziek BALDWIN TROTS OP ZIJN RAS Voorstellingen van James Baldwins "The Amen Corner" zullen binnen het kader van het a.s. Holland Festival in Den Haag op 27 juni, in Amsterdam op 28 juni, in Utrecht op 29 juni en in Rot terdam op 2 juli plaatsvinden. Het is de voorlaatste etappe van de tournee welke de Haizlip-Stoiber Company uit New York deze zomer met dit stuk maakt naar de .Wiener Festwochen", het „Théatre des Nations" Parijs, en de ..Festwochen" in Zürich. Deze tournee wordt, na het bezoek aan ons land. op het Edin burgh Festival beëindigd. Het is de eerste maal dat dit stuk, dat reeds meer dan 10 jaar geleden werd geschreven en waarin godsdienstige muziek van de Amerikaanse negers een zeer belangrijke rol speelt, door beroeps spelers op het repertoir is genomen. Als zodanig werd het door het gezelschap vorig jaar in Los Angeles in première gebracht. Thans treedt de Haizlip-Stoiber Company er in New York mee op. Claudia McNeil in grote reizen de hoofdrol De hoofdrol in ddt stuk, die van Sister Margaret, wordt vertolkt door de in haar land befaamde actrice Claudia McNeil, de „first lady van het American Negro Theatre". Zij trad ook voor de film op o.a. met Sidney Poitier in „Raisin in the Sun", in de film „The Last Angry Man" vervulde zij eveneens een belangrijke rol. Een van haar geroemde Broad way vertolkingen bracht zy in „Tiger, tiger, burning bright". Baldwins stuk wordt geregisseerd door Lloyd Richards. De kostuums zijn van Ronald L. Williams. De muzikale leiding is in handen van Howard Roberts die ook de muzikale leider is van de Harry Belafonte groep. Zelf Is hij een be kende tenor: hij speelde de rol van Robbins in Gershwins „Porgy and Bess" en trad met het Robert Shaw Chorale op als tenor-solist. Bij de Europese tournee van Harold Arlens Blues Opera, was hij koordirigent. Voor décors en belichting tenslotte tekent Ed Wittstein, een van de drukst bezette ontwerpers op en buiten Broadway, die talryke stuk ken van Pinter, Shaw, O'Casev, Molière, Pirandello e.a. op zijn naam heeft staan. Hij verzorgde eveneens de décors, belichting en kostuums voor vier Todd Bollender balletten by de Opera van Keulen. Wie is Baldwin? James Baldwin werd ln 1924 in Harlem, New York City, geboren. Hij was de oudste van een gezin van negen kinderen. Zijn vader was een geestelijke, en Baldwin schrijft: „Toen ik 14 jaar was, werd ik zelf priester en toen ik 17 was, hield ik er mee op. Zeer spoedig daarna ver liet ik mijn ouderlijk huis. God weet. hoelang ik gevochten heb tegen de wereld van de handel en industrie ik vermoed dat zij wel zouden zeggen dat zij tegen mij gevochten hebben Na allerlei baantjes kon hij uit eindelijk met schrijven zijn brood verdienen. James Baldwin verhuisde in 1948 naar Parijs, waar hij, afge zien van enkele reizen naar de Ver. Staten, tot 1957 bleef. Sindsdien woont hij weer in New York. Hij Hoge prijzen voor Chinees porselein Op de voortgezette veiling van kunst bij de firma Paul Brandt in Amsterdam zyn hoge prijzen be taald voor gekleurd Chinees porse lein. or een paar haantjes, zittende en boomstronk, werd f 2700 be taald. Een serie van zes porseleinen Chinese „Lowestoft" schotels bracht f 1300 op, een porseleinen bordje met zeer zeldzaam decor f900,- een serie van vier borden met bodemdecor van vyf personen f1650, zes rode bordjes met bodem decor van hengselmand gevuld met bloemen f1350, en een serie van zes zgn. Chinese Lowestoft-bord en f 1050 Verder gingen zes borden voor f 1900 van de hand. Twaalf Chinese familie borden met bodemdecor van vechtende hanen veranderden voor f3800 van eigenaar. Al deze stukken werden aangekocht voor Nederland rekening. Advertentie het buitenland. Hij heeft actief deelgenomen in de beweging voor gelijke burgerrechten, maakte verscheidene reizen naar het zuiden van Amerika, bezocht Afrika en heeft dikwijls lezingen gegeven in vele delen van de Ver. Staten. Hoewel hij tegenwoordig in de negerstrijd in de voorste gelederen staat, is hij nooit extremist geweest. Hij verwerpt de verheerlijking vaü het ene ras en de vernedering van het andere. James Baldwin is trots op zijn ras, op hen die „kinderen hebben kunnen voortbrengen, die als kleuters door groepen mensen die hen vijandig gezind zijn kunnen lopen om hun school te bereiken". Hij zegt, dat „de negerjongens en meisjes die van daag aan de dag het gepeupel trot seren. afstammen van een lange lijn van aristocraten, de enige echte aristocraten die dit land voortge bracht heeft". Romanschrijver Toen hy in Parijs was, schreef hij twee romans „Go tell it on the mountain" uitgegeven in 1953 en „Giovanni's Room" (1956). Zijn der de roman, .Another Country" vol tooide hij in 1962 in Turkije en toen het in dat jaar verscheen werd het direct een „bestseller". Tot nu toe zijn er twee toneelstukken van zijn hand verschenen: „The Amen Cor ner" tydens zijn verblijf in Parijs en „Blues for Mister Charlie" dat in 1964 door de Actors Studio in New York werd gespeeld. James Baldwin heeft drie bundels met verhandelingen geschreven: „Notes of a Native Son", verschenen in 1955 en „Nobody knows my name" in 1961. Dit laatste boek komt op de lüst van bestsellers voor. Het derde: „The fire next time", dat hoofdza kelijk gemaakt is naar een lang essay in The New Yorker, werd in 1963 uitgegeven en werd eveneens een bestseller. „Nothing Personal", een fotoboek van Richard Avedon met tekst van James Baldwin, is in Amerika, Frankryk, Engeland, Ne derland en Duitsland uitgegeven. Op het ogenblik is de schrijver in zijn geliefd Frankryk. waar hij zijn roman „Another Country" omwerkt voor de film. Deze film zal worden geregisseerd door Tony Richardson: Sammy Davis jr. zal er een van de rollen in vervullen. Afscheid voorgoed: Nan Merriman Afscheid van talloze vrienden: De befaamde zangeres Nan Mer riman heeft voor een enthousiast publiek gedurende twee avonden voorgoed afscheid genomen in Ara sterdam. Eerst gaf zjj een liederen- avond in de Kleine Zaal van het Concertgebouw, waarop men nog steeds getuige kon zijn van haar groot kunstenaarschap in liederen van Debussy, Ravel en De Falla, na het opgetogen applaus gevolgd door een viertal toegiften, als laatste het volksliedje „Think on me". Dit was een onvergetelijk recital, in samenwerking met de superieure accompagnateur Felix de Nobel. Gisteravond trad zij voor het laatst op tijdens een volksconcert met het Concertgebouworkest, waarop zij enige Mozartaria's en Mahlers „Lie- der eines fahrenden Gesellen" zong. Men zal zich deze zangeres onge- twyfeld nog lang blijven herinneren en in hoge mate betreuren, dat zij gemeend heeft haar carrière te moeten beëindigen op een ogenblik, waarop haar zangkunst zich nog op een hoogtepunt bevindt. „Een onvergetelijke actrice" ,.Ze heeft het haar vrienden vaak niet gemakkelijk gemaakt. Fien de la Mar, maar die vrienden hebben toch mogelijk gemaakt dat zij een begrafenis heeft gekregen waarop een vrouw van haar formaat recht heeft. Die vrienden hebben vandaag ook geen verstek laten gaan". Deze woorden werden gistermiddag gesproken door een bestuurslid van de Ned. Ver. voor Toneelkunstenaars, die bij het graf op de begraafplaats Zorgvliet in Amsterdam de ongeveer duizend vrienden en bekenden van de overleden actrice bedankte voor hun belangstelling. De vrouw, die zich zo eenzaam de lange ry wachtenden rükte tot op voelde dat zy het leven tenslotte niet het Leidse plein. Onder degenen die meer aankon, had reeds eerder in de afscheid namen bevonden zich vele middag vele honderden naar het de acteurs en actrices, zoals Caro van la Mar-Theater getrokken, waar zij i Eyck, Ank van der Moer. Dora Paul- lag opgebaard in de tot chapelle ar- sen, Elly van Stekelenburg, Rudy dante ingerichte hal van,het theater. Nijhoff. Conny Stuart, de vroegere Vrienden en bewonderaars van de operettester Beppie de Vries. Hen actrice hier afscheid, terwyl ier dieptepunt heen HALF MILJOEN NEDERLANDERS BEOEFENEN ACTIEF MLZIEK i de amateuristische muziekbeoefening" heet de wapen- ongeveer 500 zangers en muzikanten, die op 8 Probleemloze humor „De d schou in Tivoli in Utrecht wordt gehouden. De Stichting Centraal beraad amateuristische muziekbeoefening (C.B.A.M.)waarin ongeveer 15 op het gebied van de amateuristische muziekbeoefening werk zame organisaties elkaar sinds 1954 ontmoeten om de muziek- beoefening in de vrije tijd op een hoger plan te brengen en te streven naar een goede opleiding van leerkrachten en dirigenten, heeft deze manifestatie georganiseerd teneinde naar buiten eens te laten blijken, dat het met de amateuristische muziekbeoefening in ons land beslist niet zo slecht gesteld is. „In tegenstelling tot de sombere vermoedens van velen, ondervindt de amateuristische muziekbeoefening in ons land beslist geen nadelige invloed van de televisie", zo verzekerde de heer Johan van den Boogert uit Utrecht, voorzitter van het centraal Beraad op een gisteren in Utrecht gehouden persconferentie. De zangkoren zijn allang over hun dieptepunt van 1958/1939 heen (al leen de Bond van Arbeiders Zang verenigingen heeft ledenverlies, om dat het „strydelement" is verdwe nen), maar de andere groeperingen noteren geregeld flinke aanwas. Er zijn nu 1800 zangkoren in ons land met ongeveer 75.000 zangers en zan geressen, de harmonie- en fanfare- gezelschappen (2000 in getal) tellen 60.000 leden en de accordeon- en mondaceordeonverenigingen (250) tellen 10.000 beoefenaren. De mu ziekscholen groeien als nimmer te voren. Gesteld kan worden, dat om streeks een half miljoen Nederlan ders via een van de bij het cen traal beraad aangesloten verenigin gen actief muziek of zang beoefenen. De toekomst ziet men ook i ker in, vooral niet, omdat door wyziging van het repertoire het verlenen riette Davids, Guus Oster en Ton Lutz. Tijdens het défilé langs de baar werd de dodenwacht by toerbeurt be trokken door Harry Boda, Jack Bow, Simon Carmiggelt. Wouter de Nijs, Jan Willem Hofstra, Wim lbo, Adri Kaan en Tonny Schifferstein. „Doek gevallen" i Kort na één uur vertrok de stoet van het de la Mar Theater, van welks gevel de vlag halfstok hing. naar Zorgvliet. Als slippendragers fungeerden. Johan Kaart, Matthieu v. Eysden, Harry Bodad, Sylvain Poons, Rudolf Meyer, S. van Gemanus, G. van Lindenberg, Dora Paulsen, Guus Hermus, Albert Moll, Karl Guttrnan en Wim lbo. Bij het theater had zich zeer veel publiek verzameld. De korte plechtigheid op de be graafplaats trok meer mensen dan de aula kon bevatten. Rond de met een paars kleed behangen baar had het laatste afscheid plaats. „Je durfde niet meer te leven, Fien. het doek is nu voorgoed gevallen, niemand kan je nu meer terugroe pen", sprak haar oude oom Kees de la Mar met door tranen verstikte stem. Harry Boda, die het afscheids woord de zwaarste rol van zün leven noemde, herinnerde aan het eerste optreden van Fientje de la Mar, dat plaats had in het theatertje van haar vader Nap de la Mar op de kermis te Leeuwarden in 1915. Hij noemde haar een onvergetelijke, prachtige actrice, die de naam De la Mar waardig heeft gedragen. .JPien. rust in vrede, je hebt het verdiend". Hy gaf voorts uiting aan zijn ge voel van verering en dankbaarheid en zei dat het teveel was om op te noemen wat Fien de la Mar allemaal had gepresteerd. Chris de la Mar. dankte de actrice voor het genot dat zij het grote publiek met haar kunst had geschonken. „Je was een de la Mar, Fien", zo merkte hy op. Namens de Ned. Ver. van Toneel kunstenaars sprak de acteur Egbert van Paridon, die Fien de la Mar een vrouw noemde die geen vijanden had maar wel vele vrienden, die echter niet in staat waren geweest haar ge lukkig te maken. KOLOSSAAL! Koelkasten met kolossaal vriesvak, op kastbreedte. Diepvriezers met 6 vrieswanden. Kolossale kapaciteit. FORTEST vorstelijke Fortest produktenl „Aankomende" artiesten verenigen zich in syndicaat (Van onze Parijse correspondent) Van de beroemde toneelschrijver-acteur Sacha Guitry. wiens vader Lucien als toneelspeler indertijd minstens even beroemd was als hij. stamt het gezegde: ..toen ik op de planken debuteerde had ik al een naam. Er restte me dus slechts óók nog een voornaam te maken" Een hele reeks jeugdige actrices en acteurs staat thans in Parys voor diezelfde taak. Voor hen mag men hopen dat ze die opdracht even vir tuoos zullen vervullen als de illustere Sacha indertyd, die inderdaad ook zijn voornaam tot roem wist te bren gen. Filmacteur en sedert kort don- °°k Producer Fernandel heeft n er zoon die Franck heet, waarop zyn vader hem voorgaat, ook medezeggenschap eindje heeft afgelegd. Hy lichting by. Als leerling van de Pa- ryse toneelschool werd hy al uitver koren voor een rol in het laatste stuk van Achard Machin Chouette. Een tiental van zulke aankomende of al gearriveerde artiesten met klinkende achternamen heeft zich nu in een club of syndicaat verenigd. Op de protectie van de ouders wensen ze niet te bouwen of te rekenen. Maar wel willen ze el kander bijstaan om zich nu óók nog geslaagd de jeugd weei te interesse ren. Het mankeert alleen nog aan het directe contact tussen componist en uitvoerenden. In Utrecht gaan na enkele inlei dingen tien muziek- en zanggezel schappen van amateurs op 8 mei proeve van hun bekwaamheid j duw"of "reserve^ te i afleggen. Die bestaat uit zang, ope retteklanken en muziek van gi taars. accordeons, mandolines, pij pers, een symfonieorkest en de 120 om naast zyn vader een rol als „jeu ne premier" te spelen. De paarde- tanden die hy van papa geërfd heeft vormen geen onoverkomeiyk obsta kel voor dat emplooi. Daarna wierp hy zich op het chanson. jongen" zonder scha- ook Mike Mars hall op het Parijse toneel een car rière begonnen. Hy beschikt over het sterke Amerikaanse gebit van zyn vader, acteur Bill, en de azuur blauwe ogen van zyn moeder, le Morgan. Van hun beider talent j rieel bekendgemaakt. geheel gespeend. Badra was dinsdag Tunesië roept ambassadeur in Cairo terug c Kredietsteun voor WcSt(lllltSC l°?k TCet, Zi? aJifen al ^rdi^ demonstranten brand in zijn huis! scheepsbouw Simone Signoret, de huidige echt- igenote van Yves Montand, heeft I haar 19-jarige dochter Cathérine uit j haar eerste huwelyk met regisseur Allégret de planken opgestuurd, staande te houden. Ze vervult I een rol in Pirandello's onverwoest- op de been. De Tunesische regering heeft be sloten haar ambassadeur in Cairo terug te roepen, zo is gisteren offi- Ambassadeur persoon lijke boodschap van president Bour- guJba voor het Egyptische staats hoofd, Nasser, in Cairo teruggekeerd. Terwijl de ambassadeur poogde de boodschap af te leveren, stichtten rele duizenden betogers Er VOOR BRILJANTE KLEURENFOTO'S De Toneelgroep „Centrum" bracht gisteravond in de Leidse Schouwburg voor K. en O. het nieuwste stuk van Dimitri Frenkel Frank „Polyester Polka", blijspel fn twee bedrijven. Na enige toneelspelen, o.a. „Blaffen tegen de maan" en .Spinoza' en het in bankkringen spelende blijspel „Saldo mortale" begon hij naam te maken die hij met dit. zijn laatste „kolderspel" be vestigde. Het heeft geen zin een bespreking te wyden aan de intrige, daarvoor waren er te véél, die op de meest on verwachte momenten dooreen liepen. Hyzelf commentarieert de inhoud als een mengeling van „verwarde, hulpe loze personages, die zichzelf en ande ren verbysterden, in dolle situaties raken en manmoedig tegen de klip pen opzwemmen. Zy trachten met hun eigen belachelykheid te leven en dat blykt een hachelyke taak te zyn" Onder de spitsvondige regie van Walter Kous bewees „Centrum" in een opvallend flitsend tempo de schrijver alle eer, waarvan een zeer amusante opvoering het logisch ge volg was. Wim van den Heuvel speelde de met grote en kleine zorgen overbelas te Alexander Varenheid met verbluf fend gemak, met gebruikmaking van alle registers van zyn komisch talent. Ina van der Molen secondeerde hem naar behoren als zyn ietwat „zwe vende" wederhelft Lili. Piet Römer bewees zich in dit gen re volkomen thuis te voelen door een vermakelyke uitbeelding van de loodgieter/detectieve Treurniet en Karin Hage deed niet voor hem on der als zyn nogal losbandige huis vrouw Polly. Een scène uit Polyester Polka" (Foto L.D./Holvast) Van Dries Klyn zagen we Matthieu Hemelsbreed die als „oude snoeper" hemelsbreed verschilde met de opvat tingen van zyn echtgenote Paula, die door Sara Heyblom uitstekend werd weergegeven met een ondertoon van v.ijsgerige bespiegeling. Henny Orri vertolkte met onna volgbare radheid in plat-Amsterdams de rol van Zaza, die uiteindelyk van de „walletjes" in de sloot raakte. Carol Linssen presenteerde met succes de overjarige puber Boudewyn. Het decor en de kostuums, smaak vol en met verrassingen, werden ont worpen door Herman Gordyn. De welluidende muziek componeer de Johan Otten. Het publiek, aanvankelijk enigs zins onwennig tegenover de ongewo ne vorm van dit spel liet zich al gauw meeslepen en genoot met volle teugen van de pretentie- en pro bleemloze humor. Aan het slot volgde dan ook te recht een geestdriftige hulde, die na mens K. en O. werd onderstreept met bloemen voor de dames. Vanavond reprise. B. H. bare „Vanavond improviseren Albert Préjean, een der bekendste Franse filmacteurs van een voor-vo- tirl&e generatie die veel onder René Lïïï IClair heeft ^speeid, droeg zyn 20- Éttjfijjl w"""* jarige zoon Patrice aan de nieuwe het oog op de situatie in de West- duitse scheepsbouwindustrie besloten tot een kredietsteunprogramma ten benoeve van deze industrie. Behou dens de goedkeuring van de Bonds dag zullen met overheidsgelden en middelen uit de tegenwaarde-reke ning van het plan-Marshall kredie ten tot een bedrag van 480 miljoen Dm worden verleend voor scheep6- bouworders uit niet by dc EEG aan gesloten landen die geen ontwik kelingslanden zyn. Stiptheidsstaking bij telefoon duurt voort in België Het telefoonverkeer ir. België en dat tussen België en het buitenland heeft nog steeds aanzienlyke ver traging, als gevolg van de stiptheids staking van een deel van het tech nisch personeel. Het verlangt een loonsverhoging, die de huidige rege ring liever niet toestaat, om haar opvolgster niet te binden. Vooral het bedryfsleven ergert zich, omdat het soms twee uur op een verbinding met het buitenland moet wachten. Naar het schynt is het ook op auto matische telefoonverbindingen nodig dat men bepaalde opstoppingen kan overbruggen. Juist het personeel dat daarmee belast is. voert de stakings actie uit. Gisteravond was de toe stand zelfs zo, dat de telefonisch ver bindingen byvoorbeeld tussen België I leider Nederland volledig stoord. Alleen het telex- er \erkcer werkte normaal. De Tunesische regering heeft voorts de repatriëring van het personeel van de ambassade gelast, „omdat hun veiligheid niet langer is verze kerd". De Iraakse regering heeft kort daarop bekendgemaakt haar ambas sadeur in Tunis te hebben terugge roepen. Ook de ambassade van Tu nesië in Damascus (Syrië» werd gis teren gesloten. De vier diplomaten in de ambassade hebben' het land verlaten. Een verklaring over een verbreking van de betrekkingen tus sen Syrië en Tunesië werd echter niet gegeven. De ambassade van Tu nesië in Madrid heeft het eveneens zwaar te verduren gehad Een veer tigtal Arabische studenten drong gis teren het gebouw binnen, smeet de ruiten in en vernielde het meubilair De studenten werden gearresteerd. Tunesië is in ongenade geraakt in de Arabische wereld door de verkla ring van president Bourguiba. dat men de grenzen van Israël, zoals die door de V.N. zyn vastgesteld, nu maar eens moet geen erkennen en dat terzelfdertyd een oplossing moet worden gevonden voor de Palestijnse vluchtelingen. In Cairo zyn voorbereidingen ge troffen voor de volgende maand te houden conferentie van Arabische regeringsleiders. Op deze byeenkomst. waarby de Tunesische ambassadeur „z;ch liet verontschuldigen", heeft de Palestynse bevrydings- beweging gevraagd Tunesië niet lan- telegraaf- j gcr meer toe te laten tot Arabische I topconferenties.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7