LEIDSCH DAGBLAD Geen belastingverhoging UITGERUST Waken tegen inflatie KOELE Prinses-heilsoldate naar Amsterdam Overleg mislukt over vakboiidfonclseii \UTO BIERMAN N.V. Ldaagse AUTOPARADE GRAS +S alles ra Vlieland éw êféi S Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 APRIL 1965 No. 31553 Directeur; A. E. van Dlsüoecü Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per Kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Mr. Cals in Kamer: „Verhoogde uitgaven financieren met langlopende leningen (Van onze parlementaire redactie) De regering wil de verhoogde uitgaven voor de gemeenten, het hoger onderwijs en de ontwikkelingshulp financieren met langlopende leningen, zo deelde minister-president Cals vanmid dag in zijn antwoord aan de Tweede Kamer mee. Het is niet de bedoeling, dat de regering de uitgaveverhoging langs inflatoire weg zal financieren. Mr. Cals deelde de Kamer mee, dat het kabinet nog niet beschikt over de details van de middelenverhogingmaar dat over een paar weken aan de Kamer een nadere uiteenzetting gegeven zal worden. Daaruit zal dan blijken dat de herziene ramingen van de begroting 1965 per 1 april a.s. zullen meevallen. Belastingverhoging ter compensatie van de uitgave verhoging is vrijwel niet mogelijk. De voorbereidingen zouden veel te lang duren, zo zette mr. Cals uiteen. Hij vond, dat overigens wel te be treuren. De regering zal met de grootste zorg er tegen waken dat de inflatoire ontwikkeling in de hand wordt ge werkt. zo beloofde mr. Cals de Kamer vanmiddag. Zij zoekt de oplossing in Ir. S. A. Posthumus staatssecretaris? m Naar in Haagse politieke „.ringen wordt aangenomen is zeer binnen kort de benoeming te verwachten ir. S. A. Posthuirus, thans lid de Tweede Kamer voor de Par- an de Arbeid, tot staatsseereta- ran Verkeer en Wa.erstaat. Hij in het bijzonder belast worden met de behartiging van de interna tionale verkeersproblematiek. W(Van onze weerkundige medewerker) Zestien jaar hebben luij (van 949 aj) Koninginnedag op 30 jtljaprit gevierd, waarvan slechts 2 maal, in 1956 en 1959 met regen achtig weer. Meestal is het op 30 april in ons land droog, maar koel. Van deze 16 jaar geeft 30 erna pril voor De Bilt een gemiddelde maximumtemperatuur van 15 graden te zien. Het koudst bleef het in 1956 toen het kwik tot 10 graden kwam, in 1952 ivas 's zomers, met in het zuiden ruim 15 graden, in De Bilt 24 graden Morgen zal 30 april overdag be neden de normale temperatuur van 15 graden blijven. Er waait 'n frisse noordoosten wind; 'n koele feestdag met enkele zonnige pe rioden met voornamelijk in het binnenland niet overal zondèr tnkele buitjes. Met de 17 millimeter regen,'die be Bilt vanmorgen noteerde, grasmaand op 104 millimeter re gen gekomen. Sinds het van de regenwaarnemingen Utrecht—De Bilt in 1848 is er één nattere april geiveest, namelijk in 1903 met 126 millimeter regen. Met nog 1 dag voor de boeg heeft april in De Bilt 98 uren zon 1 opgeleverd, tegen normaal 164 oren zodat er maar weinig goede woorden voor deze te koude iaarsmaand zijn te vinden. een versterking van de economische groei en het bedrijfsleven zal in deze groei niet geremd worden maar juist worden gestimuleerd. Premier Cals begon vanmiddag zjjn antwoord aan de Kamer met een ironisch antwoord aan het adres van de christelük-historische fractie-lei- der, mr. Beernink. Hij bleek tot de conclusie te komen, dat het een kwes tie was van misverstanden, en hij zei tot mr. Beernink, dat in elk geval 2 van de regeringspartijen het jammer vinden dat de Christeljjk-Historische Unie nu niet meedoet aan het kabi net. Dat de CHU buitenspel geplaatst zou zijn om de zetelverdeling makke lijker te maken verwees mr. Cals naar het rijk der fabelen. Buitenlands beleid Sprekend over het buitenlands be leid zei mr. Cals, dat het nieuwe ka binet zijn uiterste best zal doen voor de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement en zich niet zal verschuilen achter de hou ding van de Tweede Kamer. De rege ring is zeer bezorgd over de kwestie- Vietnam. Zij hoopt op een regeling door overleg in plaats van een rege ling door wapengeweld. Het kabinet steunt dan ook in algemene zin het beleid van de Verenigde Staten. Wij hopen zo zei mr. Cals, dat het voor stel van president Johnson voor een conferentie zonder voorafgaande voorwaarden zal worden aanvaard. Nederland is zich zijn speciale ver antwoordelijkheid als lid van de Vei ligheidsraad zeker bewust. Over de Indonesische houding ten opzichte van het Nieuw-Guinea-akkoord heeft ae regering zich nog geen opinie ge vormd. Zij wil eerst beter ingelicht zijn. ae pacificatiecommissie heeft voorge steld een bevoordeling van de pers inhoudt. Overigens zal de Ned. Dag blad Pers wel bij de verdeling van de gelden worden betrokken. Punten Radio en tv Enkele andere punten uit het ant woord van premier Cals: Olie- en aardgaswinning: De rege ring zal zich bij de beslissing over staatsexploratie en staatsexploitatie van de olie en aardgas voorraden la ten leiden door praktische overwe gingen en niet door het dogmatisch verstand. De wijziging van de „natte" mijnwet is een betrekkelijk eenvou dige zaak. aldus mr. Cals en zal spoedig worden ingediend. De speculatiewinstbelasting: Het kabinet heeft nog niet onderzocht of er in deze nieuwe belasting een in flatiefactor kan worden verwerkt. Mr. Cals wees er wel op, dat een der gelijke factor in andere belastingen niet voorkomt. Lonen: Er zijn nog geen exacte cijfers beschikbaar over een eventuele overschrijding van het loonakkoord 1965. Premier Cals zei. dat de loon ontwikkeling geen duidelijke infla toire impuls zal megen geven. De Sociaal-Economische Raad zal bin nenkort met minister Veldkamp (So ciale Zaken) spreken Over een eventuele compensatie van de komende huurverhogingen zal een advies worden gevraagd aan de Stich ting van de Arbeid. Omstreeks half drie beëindigde premier Cals zgn antwoord aan de Kamer. Na een uur schorsing zou de Tweede Kamer opnieuw aan het woord komen. „Spanje wist al veel eerder dat Delgado dood was" Een internationale commissie van onderzoek heeft vastgesteld, dat de Spaanse politie van de dood van de Portugese oppositieleider generaal Delgado voor eind februari reeds af wist, zo heeft de Internationale Federatie voor de rechten van de mens in Parijs meegedeeld. De federatie zegt in een commu niqué dat Delgado en zijn secreta resse mevrouw Arajarir Campos, met zekerheid in Badajoz, een Spaanse stad bij de Portugese grens, zijn ge weest. en wel op 13 en 14 februari. Omstreeks die tijd verdwenen zij. arbeidsverkorting in het Phi- Zelfs wanneer rie Spaanse politie niet lips-contract. j verantwoordelijk is voor hun dood. Landbouw: Het landbouwbeleid meet zij er van af geweten hebben, houdt de oude prioriteit. De melk- I aldus de federatie, prijs zal hetzelfde blijven. I Voltrens geruchten, die in Badajoz Volkshuisvesting: Het plan tot de ronde doen. zijn nog meer stof- automatische aanpassing van de feliike resten gevonden huren aan de lonen is niet losgelaten, politie nog bezig de gehele omgeving van de drooggevallen rivierbedding uit te kammen. Een hoge Spaanse autoriteit heeft M tot verslaggevers verklaard, i bij hem geen twijfel bestaat dat de H.M. de Koningin, zal ons Blad twee gevonden lichamen van Delgado l wèl verschijnen, maar de kan- f en Campos zijn. t toren zullen gesloten zijn. t Morgen, op de verjaardag Mussolini's dood in Rome herdacht In Rome en andere Italiaanse ste den zijn gisteren kerkdiensten gehou den ter herdenking van de executie van Mussolini, twintig jaar geleden, nabij het Comomeer. In Torre Annunziata, nabij Napels, moest een grote politiemacht ingrij pen tijdens een protestdemonstratie tegen een dienst in een kerk, georga niseerd door rechtse studenten. De dienst moest tenslotte met gesloten deuren worden gehouden. In Rome zijn enkele leden van jeugdorganisaties gearresteerd we gens het verspreiden van pamfletten van de neo-fascistische) Italiaanse Sociale Beweging. Voorts werden 8 personen gearresteerd en beschuldigd van opruiing, toen zij in Rome op het graf van de onbekende soldaat met een foto van Mussolini zwaaiden. De neo-fascistische beweging herdacht Mussolini's dood met een requiem- I mis in de Romeinse kerk Santa Ma ria Sopra Minverva. Daarbij waren aanwezig de dochter van Mussolini, Edda Ciano en Maria, vrouw van Mussolini's zoon Romano en jongere zuster van de actrice Sophia Loren. Romano, een jazz-pianist, en zijn moeder Rachele. weduwe van de dic tator. woonden tezamen met andere familieleden een reouiemmis bij in de parochiekerk St. Cassian in Predap- pio bij Porli. Mussolini's woonplaats, waar hij begraven ligt. Zijn weduwe drijft in Porli een restaurant. Bij de mis waren ongeveer 200 belangstel lenden Het gastenboek in de familie- ervpte werd door 67 personen ge tekend. Chinezen naar Macao gevlucht Ruim zestig Chinezen zijn per schip uit de Chinese volksrepubliek in de Portugese kolonie Macao aangeko men en hebben er asiel gevraagd. De vluchtelingen zouden afkomstig zijn uit het district Tsjoeng-Sjan. Macao ligt in de buurt van de Britse kroon kolonie Hongkong. KONINGIN JULIANA die morgen haar 56ste verjaardag viert. (Foto Max Koot) Bouwstoffen Braat verhoogt dividend Commissarissen en directie van de N.V. Bouwstoffen voorheen A. E. Braat hebben besloten in de komende algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1964 een totaaldividend uit te keren van 19 pet. (V. j. 17 pet). Van dit dividend werd reeds vfjf procent interim-dividend betaalbaar gesteld. Ook vanmiddag verdedigde mr. Cals zijn radio- en televisieplan. De bewering, dat het publiek iets anders wil, noemde hij op zijn minst onbe wezen". Mr. Cals beschuldigde mr. Geertsema ervan, dat deze een ka rikatuur van het nieuwe omroepplan maakt. „Het is een misplaatste bewering dat dit plan de nieuwkomers zal be nadelen". zo zei mr. Cals. Het nieuwe kabinet zal de exploitatie van de ra dio- en televisiereclame niet instellen overeenkomstig het advies van de pacificatiecommissie. Men vindt dit In de Tweede Kamer ging het gisteren af en toe bijzonder vro lijk toe. Vooral tijdens de rede van de communist Bakker kre gen de ministers achter de rege ringstafel het af en toe te kwaad. Van links naar rechts Suurhoff. Samkalden. Luns. Vondeling. Cals en Biesheuvel Zware aanval van Indonesiërs Honderdvijftig man geregelde In donesische troepen hebben maandag deelgenomen aan de zwaarste aan val op Maleisisch Borneo sedert maanden, zo heeft een militaire woordvoerder in Koetsjing (Malei sië i meegedeeld. Bij de aanval verloor een Britse militair het leven en werden er ne gen gewond. De Indonesiërs waren met achterlating van vier doden, wa pens. munitie en uitrusting op de de Indonesische legervoorlichtings- dienst bij een aanval, die guerrilla strijders begin deze week op een mi litaire post in Mapoe (Serawak) heb ben uitgevoerd, minstens 30 Britse militairen gedood. Aan de zijde van de guerrilla's vielen een dode en drie gewonden, aldus Antara. Een Britse militaire woordvoerder in Singapore sprak dit bericht ech ter tegen. yfSnRAKAC ELI (Van onze Amsterdamse corespondent) In een vermomming van een pruik, een zware bril en een wat ver sleten mantel, heeft prinses Beatrix gisteravond tegen midder nacht het evangelisatie-blad van het Leger des Heils De Strijd kreet verkocht in café's en nachtgelegenheden in ..donker" Am sterdam. Zij werd hierbij vergezeld door de leidster van het goodwill-centrum van het leger, majoor A. Bosshardt. van de „heilsoldate" middellijk het café uit naar mijn verwacht einde, toen auto, waarin mijn fototoestel lag", argeloos het De Prinses en de heilsofficier werden Aan het werk de beide vi proeflokaal .Hoppe" in de Spui straat binnenstapten, dat een stamcafé is voor diverse journalis ten van ochtendbladen, die hier tijdens de nachtdienst af en toe iets plegen te drinken. Tegenover prinses De fotograaf Peter Zonneveld die aan de tapkast stond, zocht naar wat klein geld om een Strijdkreet te kopen. „Ik had aanvankelijk niets in de gaten. Ik koop de Strijdkreet altijd als die mij in een café wordt aangeboden. Maar plot seling zag ik dat Prinses Beatrix tegenover me stond. Ik rende on- WEERBERICHT OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Overwe- lend matige noordoostelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 APRIL Zon op: 5.13 u.; onder: 20.03 uur. Maan op: 5.13 u.; onder: 18.47 u Hoogwater in Katwijk te 2.36 en 14.56 uur. Laagwater te 10.39 en 23.02 uur. bestaat uit 24 pagina's. gevolgd door enkele rechercheurs en deze moeten hebben begrepen, wat er ging gebeuren. De heer Zonneveld staat in Amsterdam na melijk bekend als een keiharde persfotograaf. De politiemannen waarschuwden de prinses, maar het was al te laat: de fotograaf maakte de plaat van zijn leven toen de beide vrouwen snel het café verlieten, en weldra in de duisternis verdwenen. Incognito „De prinses was incognito in Amster dam en Ik vind, dat ik hier niets over mag vertellen.., zei majoor Bosshardt vanmorgen. „Ik heb vannacht geen oog dicht kunnen doen. Ik ben van alle kanten op gebeld, tot uit Parijs toe Volgens de RVD was de prinses eer der op de dag in Amsterdam ge komen om zich te laten voorlich ten over bepaalde facetten van so ciaal en maatschappelijk werk. 's Avonds was zij de gaste van het goodwill-centrum van het Leger des Heils. Stichting van de Arbeid verdeeld (Van Haagse correspondent) De landelijke werkgevers- en werknemers-organisaties hebben gisteren in de Stichting van de Arbeid urenlang vruchteloos ge praat over de vakbondsfondsen. De werkgevers wilden daarover verder onderhandelen, maar stelden voorop dat er geen contributie aan georganiseerden raag worden terugbetaald. Voorts zouden, hangende het overleg, de acties in de bedrijfstakken moeten worden gestaakt. De vakcentrales werden geconfron teerd met de eis der werkgeversor ganisaties dat reeds afgedwongen bondsfondsen bij de c.a.o.-beoorde ling betrokken zouden worden. Zij zullen zich nu beraden of zjj onder die omstandigheden nog wel aai centrale keuring van c.a.o.'s zullen blijven meedoen. Het ging gisteren met name om de bedrijfs-c.a.o. van de vloerbedek kingsindustrie Balamundi in Huizen (N.-H.) Daar stort het bedrijf geld voor terugbetaling van vakbondscon tributie. Extra voordeel voor georga- 'seerden, menen de werkgevers. Laat de looncontroledienst dat maar uitmaken, dat is geen zaak voor de ichtmg, stelden de vakcentrales daar tegenover. Zij waagden zich er niet aan deze c.a.o. met fonds en al te bekijken. Dan zou er zeer waar schijnlijk geen eensluidend oordeel komen. Met het gevolg dat de prin cipiële beslissing naar het College Rijksbemiddelaars zou worden afgeschoven, en daardoor in de loon politiek getrokken. Dreigen Vandaar ook hun dreigen: als de fondsen niet los worden gezien van .a.o. en dus buiten de Stichting de Arbeid blijven, overwegen wij niet meer mee te doen. Als verrassing bleef de c.a.o. van de (grote) A.K.U. waarbij met staking een fonds van f 250.000 Advertentie CATIONSWEG 11—17 TEL. 40447—40448 'OW van gebruikte auto's. Keuze uit diverse merken Simca 100 Ford Cortina. Volkswagen. Renault. Opel, enz., enz. RATIS: als extra attractie zal onder de bezoekers (aspirant kopers) een FIAT 600 worden verloot, eopend vrijdag 30 april van 10—22 uur. zaterdag 1 mei van 10—18 uur, zondag 2 mei van 1018 uur. Schriftelijke garantie - inruil - financiering. is afgedwongen buiten deze peri kelen. De werkgevers vonden dat nog niet vaststond, dat het fonds daar voor terugbetaling van contributie zou worden bestemd en lieten het buiten beschouwing. D® Stichting van de Arbeid heeft ook nog gesproken over de uitkering ineens en de 3-jarige Philips-c.a.o. Voor de uitkering wordt het S.E.R.- rapport van eind mei afgewacht. Voor de Philips-c.a.o. gaat men met minister Veldkamp praten, omdat de unieke lange looptijd niet in het loonakkoord past. (Advertentie) Niet zo maar graszaad kopen, 6 verschillende graszaadmengsels, zoals héél fijn, grof. Select I of II, langzaamgroelend of een speciaal 8chaduwmengsel, garanderen een prachtig gazon voor elke grond. Verkopen van bestrijdingsmidde len tegen onkruid, Insekten, schimmels, slakken, mieren enz., i® een verantwoordelijke zaak. WIJ kénnen onze verantwoorde lijkheid én ons vak. Stuur geen welwillende buurman. Kom zelf Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) teiiwo Mei 1865: Z.M. heeft aan Mr. J. Lu- zac op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaats vervangend kantonrechter alhier. Woensdagmorgen heeft weder een brutalen inbraak plaats gehad in het kantoor van de stoom-katoenweverij van de firma de Heyder en Comp., op den Vestwal bij de nieuwe begraafplaats alhier.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1