Oude munten en sieraden buitgemaakt Beperkende maatregel watersport verworpen Bij inbraak aan Burggravenlaan (kostbare collectie) Europese projecten voor ruimtevaart Volksverzekering voorziet in leemte" Incidenten dreigen orde te verstoren op PSP-forumavond W. M. Offringa 40 jaar bij Martlia-Sticliting LFTDSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 APRIL 1965 Een kostbare verzameling oude munten, een collectie juwelen en een bedrag van achthonderd gul den in contanten is dinsdag avond ontvreemd uit een woning aan de Burggravenlaan. De waarde van de munten en van de sieraden, die tijdens af wezigheid van de bewoners wer den gestolen, is moeilijk te schat ten, maar in elk geval zéér hoog. De Inbrekers hebben vermoedeiyk gebruik gemaakt van een valse sleu tel, waarmee zy de keuken konden binnenkomen. Uit een nachtkastje in de slaapkamer stalen zty een geld kistje met een zeldzame muntenver zameling. Tot deze verzameling be hoorden jaren 14101420, voorts een aantal gouden rijders, gouden vyfjes en gouden tientjes en enkele gouden dollars. Ook werd een doos met tach tig verschillende oude munten mee genomen, alsmede acht bankbiljetten van honderd gulden. Wat de sieraden betreft, de onge node gasten maakten zich op deze avond de inbraak moet tussen negen uur en half twaalf ztfn ge pleegd onder meer meester van een gouden halsketting met hanger van witgoud, waarin negen briljan ten, een gouden ring met blauwe 6teen, een zilveren ring met grote parel, twee zilveren oorbellen met parels en enkele camees. Brandkastkraak Een etmaal na deze inbraak, gis teravond dus, werd in een garagebe drijf aan de Verdamstraat een brandkast „gekraakt". Uit deze brandkast, die achter het kantoor stond, werd een bedrag van onge veer zesduizend gulden ontvreemd. De boosdoeners zijn het gebouw bin nen gekomen door vernieling van en kele ruiten. In beide gevallen stelt de Leidse politie een uitgebreid onderzoek ln. Gisteren zijn twee kotters op het strand bij Wijk aan Zee ge- lopen. De BR 21 strandde bij een Leids Onderling Ziekenfonds Het bestuur van het Leidse Onderling Ziekenfonds heeft dins dag- en gisteravond in de grote zaal van ,,Den Burcht" de jaar lijkse voorlichtings- en filmavonden voor de bij dit fonds aange sloten leden belegd, welke ledenbijeenkomsten als vanouds weer zeer grote belangstelling trokken. Na het openingswoord van de LOZ-voorzitter, de heer C. Baart, hielden de heren H. Anbeek, unt!ü bestuurder van de Centrale Bond van Onderlinge beheerde zieken fondsen en J. de Vries, secretaris van de Centrale Bond van deze ziekenfondsen tijdens de beide avonden een inleiding met als on derwerp: ,,Wat staat er nu weer op stapel". Alvorens een korte uiteenzetting te wel het gehele volk valt geven van de ziekenfondsvoorzierün- gen, die thans weer op stapel staan, releveerden beide sprekers, dat inge volge de nog steeds (sedert 1941) van kracht zijnde indeling men een on derscheid maakt tussen een verplich te verzekering (loondienst), vrijwil lige verzekering (zelfstandigen en ambtenaren en de bejaard en verzeke ring), welke laatste in 1957 moest worden ingevoerd omdat anders de ziekenfondsverzekering van veel be de verstrekkingen enorm veel is AOW in de lucht zou komen te hangen. Hoewel er sinds 1941 inzake de verstrtekkingen enorm veel is veranderd en uitgebreid is dit met de omvang van de drie genoemde cate- goriën niet het geval geweest en valt nog steeds ongeveer 70% van de be volking onder de ziekenfondsverze kering en moet 30% dus alle risico's zelf dragen, c.q. zelf ergens onder brengen. Zolang de huidige loongrens niet drastisch wordt verhoogd en daar is voorlopig geen kijk op zullen genoemde percentages vrijwel onver anderd blijven. Nieuw In de laatste jaren is er een nieuw soort verzekeringen tot stand geko men de z.g. „volksverzekeringen" zo als de AOW en de AWW waaronder Open Deurdienst A.s. zondagavond 7 uur wordt in de Pieterskerk een Open Deur-dienst gehouden o.l.v. dr. P. L. Schoonheim. Het onderwerp is.: „Alsof het van daag gebeurde". Voorzitter raakt in moeilijk parket De voorzitter van de afdeling Leiden van de Pacifistisch So cialistische Partij, de heer S. E. H. Sanches. heeft gisteravond in de bovenzaal van „Zomerzorg" tijdens een forumavond van de PSP veel moeite gehad de lei ding in handen te houden. Ver scheidene keren dreigden enkele lieden de goede gang van zaken te verstoren. Ondanks het uit drukkelijk verzoek van de voor zitter hernamen zij steeds weer het woord en slingerden te pas en te onpas bijbelteksten door de zaal. Toen één van hen voor de zoveel ste keer het woord wilde hebben, riep de vergadering als één man: „Nee". Een dame stond op en vroeg of ze hier bij de PSP of de Jehova getuigen te gast was. In de pauze ontkenden de bewuste vragenstel lers echter Jehova-getuigen te zyn. Voorzitter Sanches moest, om nog tfjd over te houden voor de beant woording van andere vragen, ten slotte beloven binnenkort een bij eenkomst tussen de opdringerige vragenstellers en de PSP te beleg gen. „Dan moet u zorgen, de beste theologen ter wereld bij u te heb ben", aldus één van de vragenstel lers, die daarop de zaal verlieten. Het was overigens niet het enige incident, dat zich gisteravond voor deed. De vergadering was nog maar nauwelijks begonnen, toen op last van de exploitant van „Zomerzorg" de borden met leuzen als: „Ban de bom" en „Vrede op aarde" voor de ramen weggehaald moesten worden. Dit geschiedde onmiddellijk. Forum Het forum werd gevormd door drs. G. J. de BruiJn, lid van de Leidse gemeenteraad, mr. G. H. Slotemaker de Bruine, lid van de Tweede Kamer (tot de pauze), drs. C. Ie Pair, secre taris van de werkgroep buitenland en voorzitter S. E. H. Sanches. De eerste vraag lag op sociaal-eco nomisch terrein. Het forum ver klaarde zich tegen het „arbeidsloos Inkomen", d.w.z. een inkomen, dat iemand ten deel valt zonder dat hij werkelijk by de produktie is betrok ken. Te links Voorts was er een vraag, of de PSP niet te links socialistisch is. Het forum wilde deze term liever vervan gen door „radicaal socialistisch". Pa cifisme is een streven naar wereld vrede. Dit zou onwerkeiyk zyn, als het niet samen zou gaan met radi caal socialisme. Oorlog ontstaat veel al door een labiele economie, door een kapitalistisch streven naar winst voor enkelingen. Het socialisme wil een geiyke, rechtvaardige verdeling over de hele wereld. Hierdoor wordt één van de belangrykste oorzaken van de oorlog opgeheven. De PSP juicht de politièk van Soe- karno inzake Maleisië niet toe, maar is wel van mening, dat hier Britse belangen een grote rol spelen. Vietnam Het forum bleek van mening, dat het aanbod van president Johnson tot onderhandelingen over Vietnam niet reëel is. Als er onderhandeld moet worden, dan moet dat gebeuren met de Vietcong, die door Amerika weliswaar niet wordt erkend, maar wel de belangrykste tegenstander van Amerika is. Tenslotte bleek het forum va.n mening, dat de regering in Vietnam, die na acht staatsgre pen tot stand is gekomen, onmoge- ïyk de instemming van de bevolking kan hebben. de verplichte premiën via de belas tingdienst worden ingevorderd, waar door het mogelyk is een ieder naar draagkracht te laten by dragen. Door de regering is er thans een nieuwe „volksverzekering" in voorbereiding genomen en wel voor zware genees kundige risico's, waarvan de premie betaling en invordering op dezelfde wyze als by de AOW en AWW zal geschieden. By deze volksverzekering rijn bepaalde grondgedachten van het oude ziekenfondswezen overge nomen d.w.z. dat de verstrekkingen volledig door de verzekering worden betaald en dus buiten de betreffende patiënten omgaan. Dit is een zeer kostbare zaak. Want in deze nieuwe volksverzekering waaronder dus het gehele volk valt zullen in de toekomst de volgende rechten worden vastgelegd: de ver pleging in een psychiatrische inrich ting nadat het eerste jaar door het ziekenfonds is betaald (van dit recht zullen circa 46.700 patiënten gebruik gaan maken)de verpleging in een verpleegtehuis (circa 8500 bedden in totaalverpleging van geestelijk ge stoorde bejaarden (circa 3000»; op name in een zwakzinnigeninrichting (circa 14.700 patiënten'; dito in een instituut voor zintuigelyk gehandi capten (blinden-, doven-, doofstom men-instituten), waarvan thans totaal 2000 beschikbare „bedden" drastisch zal moeten worden uitge breid. Inzake de hoogte van de pre mie voor deze volksverzekering kon den de inleiders geen Juist bedrag opgeven; het weieens genoemde per centage van 0.9% (v.h. inkomen) staat nog geenszins vast. Behoefte De vraag of aan een dergeiyke voorziening behoefte is, konden beide sprekers, met nadruk beamen. Im mers veel Nederlanders verkeren in zorgelijke financiële omstandigheden doordat zy een langdurige opneming itn een verpleegtehuis zelf moeten betalen. Niemand kan een dergelijk risico zelf lopen. Verwacht wordt, dat dit jaar nog een desbetreffend wets- poging om de 1JM. 23 vlot te trekken. Gisteren is de lading gelost om deze nog voor bederf aan de afslag te kunnen brengen. Men hoopt dat de scheepjes op eigen kracht weer vlot zullen kunnen komen. Ruimtevliegtuig Europese bedryven bestuderen mo menteel de mogeiykheid van de bouw \an een kledn, bestuurbaar toestel dat een bemand ruimtevoertuig in een baan om de aarde kan brengen, zo heeft een Westduitse deskundige in de Amerikaanse stad Philadelphia meegedeeld op een conferentie van Europese en Amerikaanse ruimte vaartdeskundigen. De conferentie is belegd door „Eurospace", een vereni ging van 120 Europese bedryven die bij de ruimtevaart betrokken zyn. Het doel van de byeenkomst is uit breiding van de Amerikaans-Europe- se samenwerking op dit terrein. Het toestel dat wordt beoogd zou kunnen opstygen en landen gewoon vliegtuig en meer s worden gebruikt, zo vertel- Loewe, vice-president-direc- Telefunken. 0\<er ongeveer ir zouden de resultaten van Turnprogramma Stadhuisplein Het turnprogramma, dat morgen oohtend (10 uur) ter gelegenheid van Koninginnedag op het Stadhuis plein wordt uitgevoerd ziet er als volgt udt: J afrnknotsoefoningExcelsior vrije oefening en hoogbrug; Brun- hilde: ritmische oefening en brug ongehjk; Nieuw Brunhilde: loop oefening, „we take five" en vrije oefening; Victorie: hoogpaard en trampoline: Prof. v. d. Leeuw Ulo: kastspringen; DOS: lange mat (dames en heren) en hoogrek en Groen Wit: evenwichtsbalk. Duncan Sandys: West-Europa hoort kernstrijdmacht te bezitten Duncan Sandys, minister voor het Gemenebest in het voormalige Brit se conservatieve kabinet, heeft gis teren gezegd, dat de Europese ge- meenschappeiyke markt, uitgebreid met Groot-Brittannië en andere lan den van de Europese vrijhandelszo ne, een eigen k ernst rij dm acht be hoort te beheren. Deze Europese atoomstrijdmacht zou geheel r ten vallen onder de Noordatlantische Verdragsorganisatie, de strategische plannen zouden in die van de Ver enigde Staten moeten worden geïn tegreerd. Ook zou een Europees troe pencontingent moeten worden opge richt uit de EEG-landen, om vrede lievende taken in de wereld uit te Duncan Sandys zei voorts, dat als by na zeker moet worden aangeno men dat Groot-Brittannië in de ko mende jaren lid zal worden van d< EEG misschien spoediger dan ver wacht wordt. De zes andere EVA- landen zullen ook lid of geassocieerd lid worden, zei hy. ontwerp zal worden ingediend deze nieuwe volksverzekering ov 3 jaar zal worden ingevoerd, w mee dan een bestaande leemte tot het verleden zal behoren. Na een-drietal voorfilmpjes, w onder een geestige tekenfilm, konden de LOZ-leden genieten van de fraaie kleurenfilm „Salem Aleikum", die zowel op het gebied van humor, ziek, show en spanning elck wat wils bood en werd geprojecteerd door de Pelsterfllm-operateur Gerard gaard. Koninklijk goud voor Alphenaar de bestudering van het project be kend zijn. Het in een baan cm de aarde te brengen ruimteschip zou een bemanning van 2 koppen moe ten hebben. Gedacht wordt ook aan een „rendez-vous" met een ander ruimtevoertuig. Naar dr. Loewe verder verklaarde wordt voor Europa een stelsel van communicatiesatellieten overwogen, waarby twaalf of vyftien kunst manen op een hoogte van ongeveer 13.30U kilometer in twsalf uur cirkel vormige banen om de aarde zullen beschrijven. Vier of vyf satellieten zullen daarby op onderling geiyke afstanden dezelfde baan volgen. Af In verband met zijn veertigja rige arbeidsperiode in de Alphen- se Matha-Stichting ontving de rt eer W. M. Offringa vanmorgen in de kerkzaak tijdens de speciale morgenwijding uit handen van burgemeester Bruins Slot de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tevoren had ds. J. Veen, direc teur van de Martha-Stichtingde grote verdiensten van de heer Of fringa gekenschetst, waarbij hij hem dank zegde voor hetgeen hij in al die jaren voor de stichting heeft gedaan. Burgemeester Bruins Slot prees eveneens de grote kwaliteiten van de heer Offringa, die vandaag ook zijn 65ste verjaardag viert. Vervolgens speldde burgemees ter Bruins Slot de jubilaris de Ko ninklijke onderscheiding op, waarna alle aanwezigen de heer Offringa staande een ovatie brachten. Meisje (20) op motorkap Een twintigjarig meisje uit Roelof- arendsveen werd gisteravond om streeks tien uur op de Steenstraat by het oversteken van de rybaan, ter hoogte van het Lldo-theater, aange reden door een personenauto. Het meisje kwam op de motorkap van de wagen en werd vervolgens op het wegdek geslingerd, zy brak haar linkerbeen en kreeg enkele schaaf wonden. gewezen Regeringskringen in Bonn hebben gisteren de voorstellen van Ulbricht van de hand gewezen. Ulbricht wil dat beide delen van Duitsland van atoomwapens afzien, dat alle be staande grenzen in Europa worden erkend, dat normale betrekkingen met Oost-Duitsland worden gesloten en dat een niet-aanvalsverdrag tus sen de NAVO en de landen van het Warschau-pact wordt aangegaan. Van West-Duitsland eist hy een schadevergoeding van 120 miljard Mark; zyn communistische party zou het land moeten leiden. De Westduitse regeringskringen zeiden dat deze eisen niet nieuw zyn. Ulbricht wil ermee bereiken dat Bonn zyn regering erkent Het is grotesk dat Ulbricht West-Duits- land ervoor veran twoordely k stelt dat de* Russen hun bezettingszone hebben beroofd van goederen en diensten ter waarde van 26.5 mil jard dollar, zeiden zy. Expositie De leerlingen van de Eerste Leld- sche Schoolvereniging aan het Noord einde in Leiden hebben hun visie op bezetting en bevrijding van Neder land gegeven in een uitgebreide ten toonstelling. Over die periode uit de Nederlandse geschiedenis hebben de leerlingen van de eerste tot en met de zesde klas verschillende lessen ge had. Met materiaal dat zy van" thuis meebrachten en met tekeningen die zy op school vervaardigen hebben zy een overzicht trachten te geven van de gebeurtenissen in de oorlogsjaren en tijdens de bevrijding. Dat dat on derwerp hen heeft aangesproken biykt uit de verschillende aardige werkstukken die worden tentoonge steld. De tentoonstelling is vanavond van 7 tot 9 voor ouders en belang stellenden te bezichtigen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN rranclscus Johannes, Blzot Kempen; Isolde in J. J J. Hoo- Akerboom; Dirk S. Versteegen en H. A. van T. Se- gaar en P. van waveren Rone Id Eduard Hendrlkus, zn van S. W. Sohenklus en M. J. Blakenburg; Jo hannes. zn van J. Dijkhuizen en A. van der Plas; Stefanue Petrus Can lal us. Pbllothee Marli Aaperdt; Kimball Helen, D. L. Klei); Dankert Lodewljk, Noordenbos; Waldo, zn van J. M. Jan- sen en J. van Zoest; Hendrica. dr van M P ter Haar en C. S. Tulnhof de Moed. GETROUWD J. Bezemer en 8. M. 8f]brandy. OVERLEDEN W. P. i Blema; P. l'Ecluae. H. R. M. Schaart. 9 maanden, dochter; W. E. Oosterling. 75 Jr. w v. J. Meijer. Burgemeester Woubrugge neemt voorstel terug Het Spaanse staatshoofc Franco ontving in zijn paleis de voormalige kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap larry Goldwater. die een bezoek brengt aan divers0 Europese lan den. Tijdens een langdurige raads zitting, die gisteravond werd ge houden. bleken de meningen van de raad van Woubrugge en die van B. en W. nog al eens aan zienlijk uiteen te lopen over en kele belangrijke vraagstukken. Reeds direct na de opening werden drie aanvragen voor na der advies door B. en W. terug genomen. Voorts deelde de voorzitter mee, dat een 12-tal gemeentewo ningen zijn toegewezen aan in gezetenen, gelegen aan de Van Duivenvoordestraat en het Euro paplantsoen. Uit de nalaten schap van dokter L. E. Loth werd de gemeente een schilderij aangeboden, voorstellend de Hervormde Kerk in Hoogmade. Op 6 mei zal ingevolge de Hinder wet zitting gehouden worden wegens de vestiging van een chemische was serij in de vroegere slagery van de heer Turkenburg. Op 18 mei worden in het dorp grote districtsoefenin gen gehouden door de BB. De raad ging zonder meer akkoord met het voorstel f 757 te voteren voor de bouw van een fietsenbergplaats by de openbare school. Ook werd besloten ingaande 1 jan. 1965 qc jaarwedden van de wethou ders te verhogen tot f 2300. De tarieven van de straatbelasting worden verhoogd, evenals het aantal oprenten op de hoofdsom van de per sonele belasting. De meerdere op brengsten worden geraamd op resp. f3500 en f5400 (na 1965). Verkeersproblemen Hierna verdiepte de raad zich ln enkele belangrijke plaatseiyke ver keersproblemen. B. en W. stelden voor, de volgende weggedeelten binnen de bebouwd kom tot B-wegen te verklaren: De Boddens Hosangweg vanaf de Raadhuisstraat tot de samenvoeging met de Van Hemessenkade en de i Vierambaohtsweg vanaf de provin- I ciale weg tot aan de woning van I de heer Verburg. De raadsleden Grandia en Van i Luling wezen er met kiem op, dat door deze ingrijpende maatregelen I bepaalde bedryven langs deze wegen geisoleerd dreigen te worden De voorzitter betoogde, dat algehele ver betering van deze wegen, gezien de hoge kosten, nog jaren op zich kan laten wachten. Nadat diverse raadsleden nog hun mening over deze voorstellen naar voren hadden gebracht werden ze tenslotte aangenomen met de stem men van de twee genoemde raadsle den tegen. Wel ging men akkoord met het voorstel, de Groenwegh de bestem ming van openbare wee te geven ter ontsluiting van het by de Doesbrug geprojecteerde bungalowpark. Ook ging men akkoord met het voorstel, de oude Doesbrug aan het openbaar verkeer te onttrekken, met Ingang van de datum, waarop de nieuwe brug voor het verkeer wordt opengesteld. i W. de Na overleg tussen B. heer H. G. A. Bank ir. Hoogmade was overeenstemming bereikt over de voorwaarden, waarop de laatste de functie van brugwachter by de nieuwe Doesbrug op zich zal nemen. Watersport Tenslotte leverde een watersport probleem nog stof op voor langduri ge debatten. Teneinde de vennen en rietlanden te beschermen en na overleg met de gemeente Rynsater- woude, Staatsbosbeheer (beheerder van dit natuurreservaat) en de wa- terpolitie in Aalsmeer, kwamen B. en W. met de volgende aanvulling in de algemene politieverordening: „Het Is verboden in tot de Braasse- mermeer, het Paddegat en de Wyde AA behorend water met vaartuigen te varen of te liggen in of tegen het riet of enig ander opstaand en of watergewas". De standpunten liepen echter ver uitten en hoewel wethouder Van de Broek nog trachtte, deze lngrypende maatregel te verzachten, besloot de voorzitter, zeer tegen zijn zin. het hele artikel voor nadere redactie vcorlopig terug te nemen. By de rondvraag attendeerde de heer Markse nogmaals op de vrese- ïyke stank uit de sloot langs het Weteringpad, veroorzaakt door de riolering van Woud's Oord. Na een besloten zitting werd nog besloten voor f115.000 aan de direc teur van de NV Delf- er Schieland in Maassluis gemeentegrond voor de bouw van een achttal bungalows in Hoogmade te verkopen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15