BRYLCREEM Chr Besturenbond kiest voorzitter: J. G. Lamers AFSCHEID P. C. BROEKHOFF Bakfiets valt om INST. PRAEV. GENEESKUNDE SJI Kappers kampen in cle Stadsgehoorzaal DEV reikt prijzen kweekwedstrijd uit Hoeveelheid huisvuil meer dan verdubbeld Voor hem...voor haar LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 APRIL 1965 TWEEDE BLAD Een argeloze voetgangster kreeg gisterochtend, omstreeks acht uur, een open beenbreuk, toen een motor- bakfiets op het gladde dek van de j Janvossenbrug slipte en omviel. De vrouw, een 51-jarige inwoonster van Leiden, liep op het voetgangers gedeelte van de brug. terwijl van de Oude Singel af een motorbakfiets de j brug opreed. De bakfiets, die door de gladheid kwam te slippen, reed tegen de rand van het voetpad en sloeg om, waarbij de vrouw aan haar rechter been werd geraakt. De EHD bracht de vrouw, die een open beenbreuk had, naar het Academisch Zieken huis. Kon. Grofsmederij verlaagt dividend Directie en commissarissen van de N.V. Koninklijke Nederlandsche 1 Grofsmederij hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over 1964 j ten dividend van 5 procent (v.j. 6 procent) uit te keren op de gewone I aandelen. Optimisme is troef op r.-k. kappersbijeenkomst ,,De zaak van de kappers is een zaak van de middenstand" zei maandag de heer J. A. M. van Zonneveld op de vergade ring van de R.-K. Kapperspa troons, die bijeen kwamen in loze sanering. Bovendien leggen de meeste kappers op 65-Jarige leeftijd het werk neer, omdat zij dan toch ln aanmerking komen voor de A.O.W.-uitkering. Voor de toekomst gaf de heer Van Zonneveld het ad vies zoveel mogelijk samen te wer- iiv/wiio. ken indoop zou meer gezamen- Bellevue. De heer Zonneveld, is 1Hl_ l...... economisch adviseur Middenstandsbond. i de R.K. lijk kunnen gebeuren. Collectief clame maken zou de positie van de kapper aanzienlijk kunnen verste vigen. De dynamische ontwikkeling laatste jaren op economisch ter- XoekoillSt rein is niet voorbij gegaan het midden- en kleinbedrijf. Ook I Voor de toekomst is het voor de in de kappersbranche hebben veel kapper belangrijk, aldus spreker, veranderingen plaats gevonden. De zich verder te verdiepen in zijn vak kappers dienen zich zoveel moge- en positief te gaan staan ten opzich- Uik aan te passen aan de nieuwe te van de toekomst en te geloven situatie, hetzij door omscholing of in het bestaansrecht van zijn mid- samenwerking. denstandszaak. De toekomst kan dan met optimisme tegemoet worden ge- Er is een duidelijke achteruitgang j zien. te constateren in het aantal vesti- j Optimistisch was ook voorzitter E. gingen in vergelijking tot de bevol- i Langezaal in zijn terugblik op het kingstoename. De oorzaak hiervan afgelopen seizoen. Hij noemde dit gezocht worden geruis- „Met het gezicht van een vertrouwingswekkende huisarts, maar de teugels strak in handen hebt u het Instituut geleid". Zo typeerde de heer J. de Vree, voorzitter van het Praeventie- fonds. de heer P. C. Broekhoff, arts, die op 30 april zijn functie als directeur van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Genees kunde (N.I.P.G.) neerlegt. Hij gaat met pensioen, maar blijft wel lid van de Raad van Beheer van het Instituut. Dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen, die hoofd van de afdeling voorlichting van het N.I.P.G. was, volgt hem op. Tijdens de afscheidsreceptie, termiddag in het auditorium vi Instituut aan de Wassenaarseweg. het DR. P. THOENES HOOGLERAAR Aan het Institute of Social Studies in Den Haag is per 1 september tot buitengewoon hoogleraar in de socio logie benoemd dr. P. Thoenes alhier. Dr. Thoenes, die in 1921 werd ge boren, was na zijn studie aan de Gem. Universiteit in Amsterdam, 4 waar hij in 1949 zijn doctoraal (cum laude) aflegde, aanvankelijk werk- ^jzaam bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1957 werd hij als wetenschappelijk ambtenaar be noemd bij het Sociologisch Instituut in Leiden. In 1962 promoveerde dr. 2 Thoenes op een proefschrift getiteld „De elite in de verzorgingsstaat". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Jac M. Solleveld Johannes, zn van H. (Vijling; Erik Jan. zn van H. J. M. Bos; Jan, zn van A. en J. Versluis; Richard, zn van der Loo en A. M. B. Schollaart; irtinus Hermanus GEBOREN oba, dr van H. Brandt en J. Carel, zn van J. van Rhee en de Mooy; Anita, dr van H. van n en D. J. Holleman; Astrld An- F. M. C. Bare! W. de Jong; Alexander Milan. C. A A. Verlegh; Jannetje, van Gijzen en J. Verwij. OVERLEDEN J. T. de Vroomen, 64 Jr. man; J. van Beek. 83 Jr. ;nt, 24 jr. Hounjet, ZOEKT U EEN SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. Vergadering LDDB Tijdens de gisteravond in Bellevue houden jaarvergadering van de eidse Districts Dam Bond zijn de Jesse (voorzitter), Muiswinkel 2de secretaris) en Winkel (2de mningmeester) herkozen. De ver- adering ging in principe akkoord t een kleine contributieverhoging hechtte voorts haar fiat aan het Borstel tot instelling van een pro- nciale overgangsklasse, hetwelk terdag a.s. op de vergadering van Zuidhollandse Dam bond aan de rde komt. Het zorgenkind was de begroting, elke met een nadelig saldo sloot: grote slokops bij de LDDB zijn de lernooien om het Leidse en Zuid- Jllands kampioenschap. Zij nemen helft van de begroting voor Run fcening,... schetste de heer P. L. Stal, arts, di recteur-generaal van de Volksge zondheid, die namens de staatssecre taris van Volksgezondheid sprak, de loopbaan van de scheidende direc teur. De heer Broekhoff ontving de bronzen legpenning van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Deze penning, die in april 1963 werd ingesteld, wordt toegekend als blijk van erkentelijkheid en goed keuring voor bijzondere verdiensten op het arbeidsterrein van het mini sterie. De heer Broekhoff zei in zijn dankrede dat hij voor deze penning een geschikte plaats weet: aan de vlag van het NIPG. De heer Stal en de heer Broekhoff kennen elkaar sinds 1951, toen laatstgenoemde chef geneeskundige dienst van de Zeemacht was. De heer Broekhoff, in 1903 in Hoogeveen geboren, werd in 1946 bij bevordering benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en tien jaar later tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw. •fa De komende en gaande man. Links de nieuwe directeur, dr. A. C. de Koek van Leeu wen en rechts de heer P. C. Broekhoff. arts. die overmorgen zijn functie als directeur neer- legt. In 1956 verliet de heer Broekhoff de Marine (hij werd vice-admiraal buiten dienst) en kwam bij het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. bij de dienst gerepa- Vorige maand werd een kweek- trieerden. Tevens werd hij adviseur wedstrijd (narcissenbollen) gehou bij het toenmalige ministerie van I den. waarvoor het bestuur als hoofd Maatschappelijk Werk. 1 prijs vorig jaar een nieuwe wissel- De scheidende directeur werd twee plaquette beschikbaar stelde, jaar later door het Preventiefonds Bij het bekendmaken van de uit- aangezocht, samen met dr. Speyer, I slag daarvan sprak de heer Zaalberg als beheerder van het NIPG. Het in- namens alle DEV-leden zijn genoe- stituut verkeerde toen in een impasse gen uit over het feit, dat de heer en de twee nieuwe beheerders heb-1 Smit ditmaal met het hoogste aantal ben aan het werk van het instituut weer glans gegeven. In 1961 werd de heer Broekhoff directeur. Leidse tuiniers en bloemisten: De Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging ..Door Eendracht Verbonden" heeft gisteravond in de bovenzaal van café ,,De Grot" het winterseizoen 1964—'65 afgesloten met een goedbezochte ledenbijeenkomst, die voor een deel in het teken stond van de prijs uitreiking voor de jaarlijkse bollenkweekwedstrijd. De uitreiking geschiedde door de heer A. Zaalberg, voorzitter van de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen. Na de heer Stal spraken o.m. nog de voorzitter van de „Stichting ter bevordering van de praeventieve ge neeskunde", de voorzitter van de Raad van Beheer, prof. dr. J. de Groot en prof. dr. J. Koekebakker namens het personeel. Velen uit de medische en universitaire wereld waren op de receptie aanwezig om afscheid van de heer Broekhoff te nemen. Suriname De heer Staffeleu verbleef in de Jaren 1962 en 1963 geruime tijd in Suriname en legde op zijn zwerftoch ten door dit prachtige land tal van interessante bijzonderheden op de gevoelige kleurenplaat vast. Het ge sproken woord visueel toelichtend met een selectie van zijn zelfgemaak te kleurendia's vertelde hij vele we tenswaardigheden over de zeden, ge woonten en folklore van de bevol kingsgroepen in de hoofdstad Para maribo. punten uit de bus was gekomen dus voor een jaar beslag legde op de wisseltrofee. Nadat de voorzitter deze kampioensprijs aan de winnaar had uitgereikt mochten de overige zeven bollenkwekers hun prijzen bestaande uit huishoudelijke- en gebruiksvoor werpen in ontvangst nemen. De volledige uitslag luidde: 1. J. H. Smit 23% pnt; 2. B. J. Limburg. 22 pnt; 3 en 4. A. Hofman en H. F. Ne- derberger, beiden 20% pnt; 5 en 6. T. Buis en H. Crama, beiden 19 pnt; 7. G. den Daas 18>4 pnt: 8. H. Wage- de in deI' wonende creolen het beste uit de geschiedenis van de afdeling. Alle vergaderingen en bijeenkomsten kunnen zonder overdrijving een succes genoemd worden, niet in het minst doordat zij zo goed bezocht werden. Het aan tal leden van de vereniging is ook gestegen, zodat gesproken kan wor den van een gezonde en springle vende afdeling Leiden van de R.-K. Kapperspatroonsbond. In deze zin staat er voor de kappers in de na bije toekomst veel te wachten. Concours In het kader van de feesten rond het universitaire lustrum zal er op 29 juni een kappers-concours wor den gehouden in de Stadsgehoorzaal. Kappers uit verschillende universi teitssteden zullen dan strijden om de eer van het hoogste vakmanschap. Voorzitter Langezaal vond het ple zierig, dat men ook buiten de eigen kring eens kennis kan maken met de prestatie van de kappers op dit ni- De R.-K. Kappersband adviseert haar leden op Koninginnedag 's mid dags en op 5 mei a.s. de hele dag Paul Rotha's Adolf Hitler9 voor K. en O. Zó groot was gisteravond de be langstelling voor de film „Life of Adolf Hitler", die voor de Filmkring van K. en O. in de Universiteit draaide, dat deze zevende voorstel ling van het seizoen pas twintig mi nuten te laat kon beginnen. De faam van dit meesterwerk van de Engelse regisseur Paul Rotha is verdiend: tijdgenoten van opkomst en onder gang van het nationaal-socialisme zien de gebeurtenissen by onze oos terburen en later in geheel Europa vlijmscherp in het geheugen terug gebracht. Rotha heeft er niet naar gestreefd Hitler met opzet te schilderen als de weerzinwekkende dictator, die de ge hele wereld in een zee van leed heeft gedompeld. Hij geeft de fei ten objectief weer en verzwijgt daar om ook niet de periode van ellende na de eerste wereldoorlog, die het Duitse volk rijp maakte voor de leu genachtige beloften van de nazi's. Ook wijdt hij bijv. een passage aan het verzet in het Duitse volk zelf. De centrale figuur is echter de „Führer", die men telkens in een verder stadium van zijn aanvanke lijk succes en haastige val op het doek ziet. Rotha deed een rake keus uit de 75.000 meter film, die hem in diverse archieven ter beschikking stonden: van de hysterische massa's met de duizenden vaandels op de partijdagen in Neurenberg tot de on dergang van de Duitse legers in de Russische sneeuw of de onvoorstel bare jammer in de concentratiekam pen. Geen ogenblik heeft men het gevoel, dat Rotha dit reeds zo vaak behandelde onderwerp beter voorbij had kunnen gaan. Integendeel, deze complicatie is zo knap, dat men aan het slot zegt; dit nuchtere, maar daarom zo onaantastbare en genade loze werk is een film, die men ge zien moet hebben: Rotha heeft de moed gehad ook de „triomf" van de nazi's in zRn werk op te nemen en door de keiharde feiten de lugubere waardeloosheid van die schynvictorie aan de dag te laten treden. Vervolgens nam hij zijn gehoor in gedachten mee naar enkele van de fraaie bosrijke streken, die Suriname telt en gaf hy via de kleurendia's een inzicht van het dagelijks leven van Ondanks extra-ophaaldienst 18 pnt Indianen. Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar! The perfect hairdressing Mr. T. J. den Har tog sprak over „medezeggenschap" De Leidse Christelijke Besturen Bond heeft een nieuwe voor zitter: met een ruime stemmenvoorsprong kozen de afvaardigingen van de christelijke vakorganisaties in Leiden de heer J. G. Lamers tot hun „eerste man". Dat gebeurde op een vergadering die de bond gisteravond in haar gebouw aan de Oude Vest in Leiden be legde en waar mr. T. den Hartog zijn denkbeelden over de mede zeggenschap van de arbeider in de onderneming uiteenzette. De nieuwe voorzitter van de Chris telijke Besturenbond is een man, die hoewel hij nog betrekkelijk jong is 46 zijn sporen in het plaatselijke politieke en vereni gingsleven al verdiend heeft. Want naast zijn lidmaatschap van de Leidse gemeenteraad vervult de heer Lamers nog vele functies bij diverse verenigingen en instanties. Zo is hij secretaris van de Anti- Revolutionaire Kiesvereniging in Lei den, bestuurslid van de Leidse Jeugd- Actie, bestuurslid van de AR-Kamer centrale, secretaris van de afdeling Leiden van de Nederlandse Christe lijke Bond van Overheidspersoneel. De heer Lamers is als afdelingschef werkzaam bij de Raad van Arbeid. „Het zal moeilijk zijn om de heer Verhoog als voorzitter op te volgen", zei de heer Lamers. „Maar ik be schouw het toch ook als een grote eer". Hij sprak de hoop uit op een goede samenwerking. G. LAMERS Mr. T. J. den Hartig dikke namen als: vermogensaanwas- deling en medezeggenschap in de onderneming voor de arbeider. Hij deed dat echter op klare wijze, zodat de leden van de besturenbond in de discussie gemakkelijk konden inha ken op de problemen waarmee mr. Den Hartog hen had geconfronteerd. Mr. Den Hartog wees nog eens op het fundamentele verschil, dat de aandeelhouder invloed kan uitoefe nen op de gang van zaken in de on derneming hoe gering die invloed dan ook mag zijn> en de arbeider dat niet kan. Hij pleitte voor een gelijke waardering van de factoren kapitaal en arbeid in de onderne ming. Naar aanleiding van het rap port Verdam merkte mr. Den Har tog op, dat het CNV het niet eens is met dat rapport, daar, waar het spreekt over een herziening van de bevoegdheden van de ondernemings raad .„Niet over de gevolgen van een ingrijpende wijziging in de be drijfsvoering dient de ondernemings raad zich te beraden, maar al over het voornemen tot die ingrijpende wijziging", zei mr. Den Hartog. daar bij herinnerende aan de onverkwik kelijke gang van zaken bij Van Wijk en Heringa. De vergadering stond onder leiding van de tweede aantal problemen onder de loep met zitter, de heer H. van Cittert. Woningwetwoningen aan Churchilllaan In ons bericht van gisteren, inzake de bouw van 336 woningwetwoningen aan de Churchilllaan, is een storende fout geslopen. De minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid is n.l. reeds akkoord gegaan met de aanne mingssom voor de bouw van deze wo ningwetwon ningen. Wel echter moet de ministeriele goedkeuring nog afkomen op de aan nemingssom van 88 in Noord (bij de Zijl) te bouwen etagewoningen op voet van de Woningwet. Het overleg hierover wordt momenteel nog voort gezet. Indien dit overleg geen resul taat mocht opleveren, dan overwegen B en W deze bouw in de premiesector te doen uitvoeren. Klaverjascoinpetitie De klaverjascompetitie 1964'65 van de Federatie van Leidse Klaver- jasverenigingen behoort weer bijna tot het verleden. De eindspurt, die vorige week werd ingezet leverde de volgende resultaten op: Ereklasse: Zaalberg 1T en D 1 158'.—177',; T en D 1—PvH I 159—182. Eerste klasse: AWS 1Centrum 1 165%—164%; MDS 2—AWS 1 175— 160; 4 Azen 1— T en D 2 176—166; MDS 2Zuiderkwartier 1 145% 173%; MDS 2—SLF 2 171—166; T en D 24 Azen 1 155166; Zuiderkwar tier 1—T en D 2 180—147. Tweede klasse: T en D 3Zuider kwartier 2 176152; Groenoord 2 Zuiderkwartier 2 164139; T en D 3 —Groenoord 2 174—148; T en D 34 Azen 2 168%—175%. Vorige week vrijdag is de rei nigingsdienst begonnen aan de tweede ronde van de extra-vuil ophaaldienst. Op die dag waren aan de beurt de Herenstraat, de Lammen- schansweg en omgeving, de Pro- fessorenwijk en de Meerburger polder. Aanvankelijk bestond de ver wachting dat de aangeboden hoeveelheden vuil bij de tweede ronde aanmerkelijk minder groot zouden zijn dan bij de eerste ron de. Het tegendeel bleek echter het geval te zijn. Vrijdag werden 57 vrachten vuil af gevoerd, een totale hoeveelheid van plm. 690 m3. De eerste keer was dat 22 vrachten met een hoeveelheid van 264 m3. De hoeveelheid vuil ls dus meer van verdubbeld. Tot 11 urn 's avonds is men met het ophalen be zig geweest. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll - i Bevolkingsonderzoek j Honderdjarige g geeft voorbeeld De oudste inwoner van Leiden E de honderdjarige P. Stuifzand, E heeft gisteren het goede voor- beeld gegeven. In gezelschap E van zijn negenenzestigjarige E dochter kwam hy gistermiddag naar het BB-gebouw aan de E Middelstegracht om zich te la- E ten doorlichten. In tegenstelling E E tot vele andere bejaarden, die E E by het bevolkingsonderzoek ver- E E stek laten gaan, wilde deze oude E E heer van zyn verantwoordelijk- E E heidsgevoel persé biyk geven. E E De heer Stuifzand, die op 8 fe- bruari 1865 in Leiden werd ge- E boren, liet zich onmiddeliyk na E aankomst in het doorlichtings- E lokaal naar het grote foto-ap- E paraat leiden. En hy volgde E E nauwgezet de aanwijzingen van E E de doorlichtingsfunctionaris op: E „diep inademen en adem in- houden". De komst van Leidens E E oudste inwoner kreeg een enigs- E zins officieel tintje, toen wet- houder S. Menken hem voor deze gelegenheid de hand schud- E de en een leuke attentie aan- E E bood.. Ook dokter G. J. Bazuin gaf ais directeur van de GG en E GD van zün belangstelling voor E E deze bijzondere, gebeurtenis E blijk. Het bevolkingsonderzoek- E comité hoopt nu maar, dat alle E bejaarden voor vervoer kan eventueel gezorgd worden het E E voorbeeld van de heer Stuifzand E zullen volgen. iiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii Ook op maandag 26 april, toen de ronde werd gedaan in het Morskwar- tier en Houtkwartier, de Maredyk en de Rijnsburgerweg, werd veel meer vuil aangeboden dan 14 dagen te voren, n.l. 300 m3, tegen 150 m3 op 12 april jl. Wenken Van de zijde van de Reinigings dienst wordt hierby nog aangetekend, dat de medewerking van de bevolking by het opvolgen van de gegeven wen ken, nog veel te wensen overlaat. Op vele plaatsen houdt men zich niet aan het verzoek het vuil pas aan te bieden, na het belsignaal van de vrachtwagen. Grote hoeveelheden vuil staan al uren tevoren langs de trottoirs. Vaak komt het voor, dat spelende kinderen er zich meester van maken en het over straat ver spreiden. Daarom verzoekt men nogmaals met klem de gegeven wenken op te volgen: Niet te veel vuil tegeiyk aan te bieden. (Er komen in elke wijk nog min stens 2 afhaalbeurten) Het vuil pas aan te bieden na het belsignaal. Het vuil goed te bundelen. Leidenaar verdacht van oplichting Een 62-jarige koopman uit Leiden had zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden, omdat hy in ad vertenties woonarken te koop had aangeboden, waarbij men van een ligplaats zou zyn verzekerd. Dit laatste bleek echter niet waar te zyn, zodat de koopman oplichting werd verweten. De koopman voerde aan, dat hy bij een boer in Wilnis het recht voor ligplaats ln een sloot had gekocht. Deze sloot moest echter uitgediept worden en toen dan ook iemand met een ark arriveerde, was dit werk nog niet gebeurd. Ook in Nieuwkoop zou hy de be schikking over ligplaatsen heb ben gekregen. De president van de rechtbank constateerde uit het dossier, dat het gemeentebestuur geen ligplaatsver gunningen verschaft, hetgeen ook door de politie was meegedeeld. „De autoriteiten en de politie span nen tegen mij samen," vond ver dachte. Hij betoogde, dat hy van het ge meentebestuur toestemming heeft ontvangen om woonarken in Nieuw koop te leggen. Teneinde een en ander nader te laten onderzoeken, besloot de recht bank de zaak te verwijzen naar de rechter-commissaris, omdat ver dachte beslist ontkende oplichting te hebben gepleegd, doch slechts sprake was van een samenloop van omstan- digen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3