LEIDSCH DAGBLAD Gromiko polst De Gaulle over het plan- Rapacki Niet te hard van stapel met ondernemerskas Gesprek „nuttig en vriendschappelijk Vragen overM. W.O. generaal S. H. Spoor Twee kinderen gestikt in een grote koffer Kamerlid Marijnen 0 Ex-SS'er luistert nu (jp ud 9L Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 APRIL 1965 No. 31552 Directeur: EL A. EL van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden- Giro no. 67055 (Van onze correspondent) Nadat hij, in twee uitvoerige gedachtenwisselingen met zijn nbtgenoot Couve de Murville het terrein eerst grondig had ver- ïnd, heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gro- liko, gistermiddag ruim anderhalf uur met de president der 'anse republiek in persoon gesproken. Het gesprek liep, zoals overigens weinig loslippige Rus bij zijn afscheid van het Elysee nthullen wilde, over de voornaamste problemen der internatio- ale politiek en de ontmoeting was, zei hij bovendien, „vriend- happelijk en nuttig" geweest. Hij ontkende niet, dat hij opnieuw i uitnodiging aan president De Gaulle herhaald had Moskou :n tegenbezoek te komen brengen. Gaulle gisteren in zijn televisietoe spraak over hetzelfde onderwerp evenmin al te uitvoerig uitgewijd. Niettemin heeft deze stof naar alle waarschijnlijkheid de gedachtenwis- seling op het Elysee toch wel voor )erde ontmoeting met minister ]ouve de Murville Twee onderwerpen hebben, zo ïmt men in Parijse diplomatieke ngen algemeen aan, het gesprek Gaulle-Gromiko in het bijzonder ïeerst. De Russische minister heeft I Franse staatshoofd meegedeeld, t zijn regering nu officeel het voor- 1 aanvaardt dat de generaal op 1 persconferentie van februari lan- rde ten aanzien van de conferen- der vjjf mogendheden (Verenig- Staten, Sowjet- Unie, Engeland, inkrijk en China) over het vraag- k der ontwapening. Beide staats- len vonden elkander eveneens in verlangen zo spoedig mogelijk conferentie tussen diezelfde lan- bjjeen te roepen, die officieel mbodja als inzet zou hebben maar irnaast de mogelijkheid bieden of- ïus ook de oorlog in Vietnam sprake te brengen, en aanzien van de toekomst van ropa tonen de beide delegaties voor de buitenwereld zo moge- nog wat discreter. De Fransen iben nu blijkbaar ingezien, dat misschien beter is hun Duitse tners niet al te veel overbodige istoot te geven en om overeen- ïstige redenen heeft generaal De ermist meisje in Schelde gevonden de politie in de Belgische lts Temse heeft meegedeeld, zijn ■en in de Schelde niet één, maar stoffelijke resten van kinderen onden. lehalve de vermoorde baby Dirk meulen is het lichaam aangetrof- van een 14-jarig meisje, dat is drie weken werd vermist. Vol- politie is het niet bekend of misdaad, ongeval of een ihoopsdaad betreft. Er bestaat ter geen verband tussen beide allen. EERBERICHT ENKELE BUIEN et KNMI verwacht van heden morgenavond: Half tot zwaar be st met plaatselijk enkele buien ikke tot matige in hoofdzaak rdelijke wind. Weinig verandering emperatuur. (Opgemaakt om 11.15 op: 5.15 uur; onder: 20.01 uur. an op 4.58 uur; onder: 17.28 uur igwater in Kaïwijk te 2.05 en 14.22 laagwater te 9.59 en 22.25 uur. In Parijs houdt de Sowjetrus- sische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, deze week be sprekingen met Franse autoritei ten. Deze foto werd genomen tij dens een bespreking in het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay. Links: Zorin, de Russische ambassadeur in Parijs, naast hem minister Gromiko. het grootste deel gevoed. Volgens ge ruchten zou Gromiko weer eens een nieuw balletje hebben opgeworpen over het bekende plan van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, dat voorziet in evacuatie van alle installaties voor atoomwa pens in het hart van Europa. De Russen zouden dus bereid zijn Oost- Duitsland en mogelijk nog andere satellieten militair geheel te ontrui men indien de Amerikanen Europa eveneens zouden verlaten. Het is ech ter niet bekend, welk antwoord De Gaulle op het voorstel heeft gegeven, dat overigens wel in de lijn van zijn anti^Amerikaanse staatkunde past. Het Tweede-Kamerlid de heer P. Voogd (Boerenpartij) heeft de minister van Defensie schrif telijk gevraagd of het juist is, dat op 17 juni 1949, dus drie weken na zijn overlijden, generaal S. H. Spoor benoemd werd tot com mandeur in de Militaire Wil lemsorde. Kan de minister meedelen of het juist is, dat het toenmalige kabinet- Drees aan mevrouw Spoor-Dijkema een brief heeft geschreven, waarin werd meegedeeld dat zij deze onder - scneiding op het departement van Overzeese Gebiedsdelen zou kunnen afhalen, of dat deze, zo die werd ver langd, haar toegezonden zou worden? Is het juist, dat, toen het kabinet- Drees op de hoogte kwam van de ontstemming van mevrouw Spoor- Dijkema. hierop van regeringszijde de mededeling is gedaan, dat deze on derscheiding te zijner tijd voor het front van de troepen zou worden uit gereikt? Is het juist, dat het toen malige kabinet zijn woord niet heeft gehouden en dat deze versierselen nooit, voor de troep zijn uitgereikt, waardoor de moed, het beleid en de trouw van generaal Spoor en zijn soldaten voor het front van de troe pen nooit is erkend? Is het juist, dat deze M.W.O. later met nog andere gelijktijdig is uitge reikt en blijkt daaruit niet, dat de toenmalige regeerders geen waarde ring hebben gehad voor generaal Spoor en zijn manschappen? Is het de minister bekend, zo vraagt de heer Voogd tenslotte, dat herhaaldelijk vergeefs verzocht is een kazerne de naam van generaal S. H Spoor te ge ven en bestaat de mogelijkheid dat, zodra er een nieuwe kazerne wordt gebouwd, deze S. H. Spoor-kazerne genoemd zal worden, opdat de naam van deze grote vaderlander voor het nageslacht bewaard zal blijven? De Frans-Russische kous is ook met de beide ontmoetingen van giste ren op de Quai d'Orsay (Buitenland se Zaken) en het Elysee (presidenti eel paleis) overigens nog niet afge breid. Vandaag werd de Russische minister door premier Pompidou ont vangen en morgen ontmoet hij voor de derde maal deze week z|jn colle ga Couve de Murville. Het „Europese Europa" van Atlantische Oceaan tot de Oeral, dat generaal De Gaulle wil restaureren en waarvoor het Krem lin nu zo'n duidelijke belangstelling demonstreert, is dan ook zeker wel een denkbeeld dat nog heel wat po litieke haken en diplomatieke ogen vertoont. Grootofficier Oranje-Nassau Onderscheiding voor scheidende chef van staven De Koningin heeft generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny benoemd tot grootofficier in de orde van Oran je-Nassau. De versierselen van deze orde zjjn generaal Le Fèvre de Montigny gisteravond uitgereikt door de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong. De generaal treedt 1 mei af als voor zitter van het comité der verenigde chefs van staven en gaat per 1 juni met pensioen, na een loopbaar van 43 jaren als officier. Voor hij op juni 1962 voorzitter van het comité der verenigde chefs van staven werd, was generaal Le Fèvre de Montigny vijf jaren chef van de generale staf. Opnieuiv drama in België In Antwerpen heeft zich gis teren een tragisch ongeval voor gedaan, dat aan twee kinderen het leven heeft gekost. De 10- jarige Lucienne Serneels en haar vijfjarige broertje Nicolas wer den levenloos aangetroffen in hun slaapkamer. Zij waren ge stikt in een grote koffer, die waarschijnlijk tijdens hun spel is dichtgeslagen. De ouders hadden op straat naar hun kinderen gezocht, die zij al enige tijd misten. De ontdekking in de koffer kwam te laat om met kunst matige ademhaling nog het leven van de kinderen te redden. In België is binnen 48 uur een ophefmakende kindermoord in Tem se aan de Schelde geëindigd met de bekentenis en de arrestatie van de dader. Het slachtoffertje is een baby van 20 maanden. De dader kon snel worden achterhaald en tot een be kentenis worden gedwongen dankzij de mededelingen van het 5-jarige broertje van het vermoorde kind. De jongen had. de dader herkend toen deze zondagavond de deur van de woning intrapte, het licht in de siaapkamer van de kinderen aandeed en met de baby er van door ging. Afgewezen minnaar Het kindje, blijkt te zijn vermoord door een afgewezen minnaar van de moeder. H|j heeft het jongetje in zijn auto meegenomen naar Den- dermnnde en het daar in de Schelde geworpen. Bjj de scnouwing bleek dat het kind nog leefde toen het in het water terecht kwam. Dit het verhoor van de ouders was gebleken dat de moeder enige tyd re laties had onderhouden met een vriend van het echtpaar. Wanneer haar man in de nachtploeg van de fabriek werkte, bezocht zij met die \riend de café's in de buurt van haar woning. Maar het schijnt dat Minister-president mr. Cals tijdens de gisteren in de Tweede Kamer afgelegde regeringsver klaring. Naast hem zittend de ministers Biesheuvel, Smallen- broek Ut blad bestaat uit 20 pagina's z\j deze verhouding heeft beëindigd. Om zich op haar te wreken heeft de afgewezen minnaar de baby uit de wieg gehaald en gedood. Nieuwe aanval van Peking op Moskou China heeft de Russische leiders ervan beschuldigd, dat zjj zich ten aanzien van Vietnam op één lijn stellen met de Verenigde Staten. De nieuwe Chinese aanval, drie dagen voor de een-meiviering, is vervat in het voorwoord van de Chinese uit gave van het vijfde deel van de reeks „verklaringen van Chroesjt- sjow", die met ingang van heden in China te koop is. In het voorwoord staat dat de Chi nees-Russische geschillen dagelijks groter worden. De Russische leiders misleiden de mensen met „mooie praatjes over anti-imperialisme, revolutie en een heid, maar volgen in feite de mis lukte politiek van vreedzaam samen gaan en Amerikaans-Russische sa menwerking voor het oplossen van de wereldvraagstukken Hoezeer zij ook samenwerken, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zuilen de gerechtvaardigde strijd van het grote Vietnamese volk nimmer kunnen smoren" Chroesjt- sjows opvolgers „plaatsen zich op één lijn met de grootste vijand van de volken van de gehele wereld", aldus het voorwoord. Waarnemers zien deze verklaring als een nieuwe poging van de Chi nezen, zich tegenover de Afrikaans- Aziatische wereld op te werpen als de trouwste ondersteuners van de „bevrijdingsstrijd" in Vietnam en de Russische invloed te verminderen. f De afgetreden minister-presi- f dent, mr. V. G. M. Marijnen, legde gistermiddag de eed af als lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Hij vervult daarmee de vacature van de Eindhovense r| wethouder, Th. B. M. van Eupen, die onlangs bjj een ver- f, j keersongeluk is omgekomen. Mr. f Marijnen is al eerder lid van de f, t Kamer geweest, voordat hjj twee f t jaar geleden premier werd. f Voozitter prot. werkgevers Advertentie Auto BIERMAN N.V. Stationsweg 1117, Leiden Telefoon 40447—40448 Let op advertentie opengezet categorale organisa- (Van onze Haagse correspondent) Voorzitter H. H. Wemmers van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland is er tegen al te hard van stapel te lopen met een (door het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond voor gesteld) stakingsfonds voor ondernemers om het hoofd te bieden aan acties van vakbonden, die gelden willen afdwingen voor terug betaling van contributie aan hun leden. Hjj betwijfelt of de huidige ontwikkeling na de successen van de indus triële vakbonden nog wel te keren is en voelt er meer voor „inplaats van alles op haren en snaren te zetten", akkoorden te sluiten, die inhouden dat er vóór 1 november wordt beslist, wat er met voor de bonden gereserveerde gelden gaat gebeuren Dergelijke akkoorden zjjn al in diverse bedrijven be reikt, o.m. b|j de AKU. De heer Wemmers gaf deze mening tijdens een toelichting op het van daag verschenen jaarverslag van het protestants werkgeversverbond. Met een voorbehoud ten aanzien van eventuele verscherpingen in de situa tie ten gevolge van het gesprek, dat werkgevers en werknemers vanmid dag in de Stichting van de arbeid over de kwestie zouden hebben, be pleitte hij, dat het ongeorganiseer den-probleem zonder overhaasting wordt uitgepraat. „Wij zeggen niet: we moeten zo gauw mogelijk dat werkgeversfonds hebben en laat ze dan maar opkomen". Representatief? H|j vroeg zich af of de centrale werknemers- en werkgeversorganisa ties nog wel representatief te noe men zijn. „Als je de ontwikkeling ziet is er reden tot ongerustheid". Wat de ongeorganiseerden betreft, meende hij, dat met het instellen van fondsen, die de bonden „ondoor dacht" nastreven de deur wordt ties. „Waar leg je dan nog de grens?" vroeg hij zich af, wijzend op de mijn industrie, waar de grootste werkne mersorganisatie juist de onafhanke lijke is. En over het werkgevers-sta kingsfonds: „Voor een klein bedrijf zou dat gaan, maar wat moet het opvangen van een staking bij b.v. de AKU kosten?" Uitkering-ineens mening, dat de vakcentrales geen af spraak schenden door nu al te ko men met eisen voor een uitkering-in eens. Er is bij het 5 procent-loon- akkoord niet vastgelegd, dat het SER-rapport zou worden afgewacht. Niettemin willen ook de protestantse werkgevers dat rapport eerst wel eens voor zich hebben en dan in de loop van mei de zaak bespreken. Over een nieuw systeem van loon vorming verwacht de heer Wemmers „natuurlijk weer een verdeeld SER- advies". Hij meent, dat geen enkel systeem bevredigend kan werken zo lang de lonen sluitpost zijn van het sociaal-economisch beleid, dat is ge richt op sociale zekerheid, volledige werkgelegenheid, enz. Het verbond verwerpt voorts de door de vakcentrales voorgestelde vermogensaanwasdeling. Het is ten slotte al evenmin gelukkig met de geaccentueerde concentratie van de ontwikkelingshulp in het departe ment van Buitenlandse Zaken. Het had dit beleid liever buiten het amb telijke getrokken in een orgaan, waarin handel en hulp hadden kun nen samengaan. Advertentie GIVE A MAN A LUCKY Advertentie ^^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden, Tel. 40447-34594 (Van onze Amsterdamse correspondent) De Spaanse regering bedient zich van een oud SS-er om telefoongesprek ken van de in Madrid verblijvende Nederlanders af te luisteren. Dit ver klaarde de door de „Algemene studentenvereniging Amsterdam" en de stu dentenraad van de Vr|je Universiteit naar Spanje en Portugal gezonden onderzoek-commissie, gisteren tijdens op een persconferentie in Amsterdam. De oud SS-'er die werkzaam Is op een ministerie zou Van der Putten heten, en lid z|jn van de Hollandse club In Madrid. teuwo CJit het Leidsch Dagblad van V 29 April 1865; Aan B. en W. van Leiden i is vergunning gevraagd door i J. J. Krantz en Zn., lakenfa- briekanten, om in hunne fa- briek aan de Langegracht een stoommachine te mogen 4 doen plaatsen. (Advertentie) De onderge- teekende maakt bekend, dat f zijn diligence van Leyden op Woerden vice versa vertrekt i van Leyden 's morgens om 7 j uur 30 minuten en van Woer- den om 3 uur 42 minuten. Aanvang 1 Mei 1865: G. Tibboel j

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1