Amerika's doel blijft verzet tegen agressie Onder de douche in nieuw Leids badhuis W arinond heeft rijke historie Russisch ex-officier zoekt zijn weldoeners PRINS OPENT iKIWA-GEBOUW en- „TRES" STAAKT ACTIVITEITEN NAZI-UITGEVER SPOORLOOS Er komt straks ook een instructiebad G. A. Kieft sprak voor A.R. kiesvereniging LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 APRIL 1965 Uiteenzetting van president Johnson Ons doel in Vietnam blijft: agres- e te weerstaan, de oorlog te be perken en te komen tot een vreed- overeenkomst, aldus' verklaarde resident Lyndon Johnson gisteren i persconferentie, die groten- jeels aan de crisis in Vietnam ge- rjjd was. Hij herhaalde met veel na ruk zijn aanbod van onderhandelin- zonder voorwaarden en om- rhreef de huidige Amerikaanse po rtiek met de woorden: hardheid ge- Mnbineerd met gematigdheid, be- tidheid tot vrede naast de weige- ing terug te trekken. De president schetste de oorlog in rietnam, als directe Noordvietname- i agressie tegen Zuid-Vietnam, met lis doel totale verovering. De lijst, die de tijd van Mun ten tot vandaag, ons geleerd heeft, tzei hij, is dat toegeven aan agres- het gevaar voor een wereldoorlog Deen maar groter maakt. Daarmee nidde Johnson aan dat hij de com- itische acties in Vietnam be- chouwt als onderdeel van een alge- i/| ieen patroon van communistische j( pressie, waarbij China min of meer rol speelt van Hitler-Duitsland tijde van het akkoord van Mün- 1 in 1938. Uitvoerig wijdde Johnson verder _r de gematigdheid en zelfbe heersing van de huidige Amerikaan- politiek van grootscheepse bom- 0 rdementen op Noord-Vietnam. In )jeerste helft van 1964 stonden de jiidvietnamese en ook de Ameri- adviseurs in Zuid-Vietnam lfl rmanent bloot aan terreurdaden n »r de communisten, aldus de pre ient. Desondanks deden wij niets gen Noord-Vietnam, waar deze ter- raden vandaan kwamen, behalve toen in de Golf van Tonkin nerikaanse schepen werden be- 1 hoten Onze zelfbeheersing en gematigd- 'd werden door de communisten «.ter als zwakheid uitgelegd arom waren wij tweeëneenhalve land geleden wel gedwongen over gaan tot directe tegenacties, zo de president verder. Over het gebruik van kernwapens Johnson, dat hjj niets had toe te egen aan de woorden van minister n Defensie McNamara, die maan- :ei, dat in de huidige situatie apens ondoeltreffend zouden maar dat de Ver. Staten zich tt vast willen leggen op een be te dergelijke wapens nimmer te bruiken in de Vietnamese oorlog. - hnson voegde hieraan alleen toe, r de 17 maanden, die hjj in t Witte Hiis heeft doorgebracht, nooit een adviseur eventueel ge- k van kernwapens ook maar tft gesuggereerd. De Amerikaanse Republikeinse kandidaat, die by de verkiezingen van 1964 werd verslagen, Barry Goldwater, heeft gisteren in Parijs gezegd, „gebeden" te hebben om te verkrjjgen dat communistische-C'hi- na aan de Verenigde Staten aanlei ding geeft zjjn atoominstallaties te bombarderen. Hjj zei dit in een toe spraak tijdens eon diner van de En gels-Amerikaanse persvereniging in Parijs. „In feite heerst er in de we reld een grote angst, dat Rood-Chi na een grote atoombom produceert, die het per vliegtuig kan overbren gen, terwijl men algemeen van me ning is dat de Verenigde Staten zo min als de Sowjet-Unie hun kern wapens zullen gebruiken". E>e VS moeten zich niet ongerust maken over de bezwaren van andere landen, zei hjj. Hij had al jarenlang aangedrongen op het bombarderen van de bevoorradingswegen van de Vietcong in Vietnam. Goldwater zei voorts niet te pleiten voor een landoorlog door de VS in zuidoost-Azië, maar alleen voor het gebruik van lucht- en zeestrijd krachten. „Wie spieren heeft moet niet bang zijn die te gebruiken". „Wanneer wij waren opgetreden toen China een bedreiging ging vor men, hadden wij het communisme binnen zijn muren kunnen houden. De Fransen zouden dan nog in In- do-China en Noord-Vietnam zijn en wij, Amerikanen, zouden vrede heb ben. Hoewel hij bewondering heeft voor De Gaulle, had hij kritiek op diens politiek. Frankrijk, Groot-Brittannië en de VS moeten als de zaken slecht gaan, schouder aan schouder staan, als natuurlijke bondgenoten, aldus Goldwater. In oorlog door Nederlanders geholpen Bernliard heeft vanochtend J Rijswijk het nieuwe gebouw van „Keuringsinstituut voor water- ngartikelen" (K.I.W.A.) in Rijs- officieel geopend door een rbeproevingstoestel" voor drie werking te stellen. t K.I.W.A. dat van 1948 dateert eerst in Den Haag was geves- keurt niet alleen allerlei soor- waterleidingmateriaal maar ook iriaal voor olie- en gastransport. coördineert speurwerk op wa- iidinggebied en periodiek water- irzoek. Verder geeft het allerlei n, bijvoorbeeld over de be ing van buizen, instituut dat thans beschikt en ruim laboratorium voor apparatuur, keurt zowel massa den, als materiaal dat speciaal afnemer wordt gemaakt, de eerste categorie sluit het W.A. bij goedkeuring van het teriaal contracten af met fabrie- aarby het recht wordt ver- nd tot het voeren van het W. A.-garant iemerk. Dit recht is H leend aan 71 Nederlandse- en 50 tenlandse fabrieken. Sports plinters De Amsterdamse student Van Weide is studentenschaakkam- n van Nederland geworden. Ti- p louder Van der Berg (Leiden) cht het nu niet verder dan de L fle plaats. In de tweede groep ze kerde de Leidenaar Munninghoff, het volgend jaar het recht *^Jft mede te dingen naar de natio- titel. De Italiaanse wielrenner Car- ne Preziosi heeft de 196 km lange fs Q de eindsprint versloeg hij de Roger Verheyden, de Belg Ludo >en, de Fransman Pierre Genet, .Belg Willy Monty, de Fransman Iré Foucher en de Nederlander a Knops. t De Duitse bekerhouder FC Mün- 1860 heeft door dinsdag op en veld met 3-1 van FC Torino te in de halve finales van het opees bekertoernooi, de Italianen beslissingswedstrijd afgedwon- Torino had de eerste wedstrijd Turijn met 2-0 gewonnen. De der ontmoeting zal hoogstwaarschyn- op 5 mei in Lausanne plaats vin- De gepensioneerde Russische officier Georgie Titow zoekt Nederlanders, die hem in maart 1945 het leven hebben gered. Na vele oorlogsavonturen in de sla gen rond Leningrad en Moskou, waarbij hij herhaaldelijk gewond raakte, viel Titow als marinierscom mandant opnieuw zwaar gewond aan de Zwarte Zee in Duitse handen. Na vele omzwervingen werd hij in het Duitse gevangenkamp Aschendorf met 12.000 anderen gevangen gezet. De bewakers begonnen in het voor jaar '45 de gevangenen systematisch te liquideren. Op de dag, dat Titow „ter dood veroordeeld werd" en reeds de handboeien om had om opgehan gen te worden, werd Aschendorf door een geallieerd bombardement over vallen. Titow kon, nog steeds geboeid, ontvluchten en slaagde erin op Ne derlands gebied te komen. Verzorgd Ziek en uitgeput hjj miste reeds een oog bereikte hij een boeren hoeve. Na een lange slaap in een hoop rottend stro kon hij zich naar de woning slepen. Hü klopte met zün hoofd tegen de deur en werd tenslot te door een oude man en een meisje opgenomen en wekenlang liefderijk verzorgd. Een Nederlandse dokter hielp hem op weg naar herstel. Toen later de geallieerden door stootten werd Titow in een militair hospitaal opgenomen en later ge,- zond, zij het invalide, naar de Sow jet-Unie teruggezonden. Volgens de „Literatoernaja Gazeta", waarin kort geleden de avonturen van deze dra ger van de „Orde van de vaderlandse oorlog" werden beschreven vraagt Titow zich nog steeds af wie hem 20 jaar geleden het leven redden. (Van onze Utrechtse correspondent) Het in opspraak gekomen Utrechtse studentengezelschap „Tres faciunt collegium" heeft „in diepe verslagen heid besloten voor onbepaalde tijd alle activiteiten te staken". Dit schrijft de heer W. J. de Brauw, namens het gezelschap aan de senaat van het Utrechts studen tenkorps. Het gezelschap voelt de morele last, die er op is komen te drukken en betreurt het dat de blaam die het gezelschap treft, on verdiend ook het Utrechts studenten corps heeft getroffen. De heer De Brauw schryft dat „Tres" zich ern stig gaat beraden over de aard en de toekomst van het gezelschap en dat het zijn activiteiten niet zal her- vatten, alvorens met de senaat van het corps overleg te hebben ge pleegd. In geen geval zal het nieuwe leden opnemen voor met de senaat garanties zijn overeengekomen, die iedere herhaling uitsluiten. Huis leeggehaald van Spanjaard (Van onze Amsterdamse correspondent) Een Spaanse arbeider, die een meubileerde woning had gehuurd in de Jordaan in Amsterdam deed teren bij zijn thuiskomst de verras sende ontdekking, dat het hele huis was leeggehaald. Tijdens zijn afwe zigheid waren alle meubelen en a stoffering uit het huis verdwenen. Buren hadden gezien dat de vo( malige huisbaas van de Spanjaard het slot van de deur had verbroken en de spullen in een vrachtauto had weggehaald. De man had de woning gemeubileerd aan de Spanjaard huurd. Toen hij het huis verkocht, bood hy de bewoner de meubelen de stoffering aan voor een prijs, die de Spanjaard echter te hoog vond. De Spanjaard woont in het huls met zijn vrouw en 4-jarig dochtertje. Met ingang van morgen De Russische ambassadeur in Den Buren hebben het gezin van lucht- Haag de heer Toegarenjew, stelt bedden en een koo kuitrus ting voor thans pogingen in het werk om de zien. De politie is van het gebeurde helpers van zijn landgenoot op te c,p de hoogte gesteld, zodat de voor sporen. Hij hoopt het contact tussen j malige huiseigenaar een proces-ver- hem en luitenant Titow te herstel- baal wegens huisvredebreuk kan ver- len. I wachten. Lezing voor Oud-Leiden Vijf jaar geleden gaven de heren mr. A. F. Leemans, M. M. B. Pieterse en A. G. van der Steur uitvoering aan een lang gekoesterd plan om via een serie dia's met geluidsband de historie van het al oude Zuidhollandse dorp Warmond te laten herleven. Dank zij de onmisbare medewerking van vele Warmondse families en enkele musea produceerde genoemd drietal samen en in vereniging een in teressante documentaire over Warmonds historie. Meer ruimte voor eerstejaars in Wageningen De landbouwhogeschool in Wage ningen heeft er een nieuwe college zaal met ruim zeshonderd zitplaat sen bugekregen. Hij is nog niet hele maal voltooid, maar werd enige da gen geleden toch al gebruikt voor de jaarlijkse voorlichtingsdag voor mid delbare scholieren, die erover denken in Wagkningen te gaan studeren. De zaal bevat verschillende mpderne hulpmiddelen voor het onderwijs, zo als een gesloten tv-circuit met acht monitors en een bord met ultravio lette belichting voor het gebruik van fluorescerend krijt. Week van de fotografie Van onze A'damse correspondent) Van 8 tm 15 mei zal voor de tien de maal de week van de fotografie worden gehouden. Evenals de vorige malen is hieraan weer een nationale foto-, dia-, en filmwedstrijd verbon den. Deze maal is als onderwerp de recreatie gekozen onder de fraaie titel „Camera natura". Hoewel de week ran de fotografie wil opwekken van het fotograferen hobby te maken, staat de voor lichting van de amateurfotografen filmers voorop. Veel aansporing de camera ter hand te nemen heeft de Nederlander overigens niet nodig. Er is geen land ir. de wereld, r in verhouding tot het bevol kingsaantal zoveel foto- en filmclubs zün te vinden als in Nederland. Per jaar worden er in ons land 150.000 foto's en dia's op verschillende wed strijden ingezonden. De officiële openingsavond van de week van de fotografie heeft plaats op 7 mei in het Concertge bouw in Amsterdam. Voor een zaal voor genodigden uit het gehele land, zal het Concertgebouworkest hier een populair concert geven. De leden van de vereniging Oud-Lei den en speciaal de Warmonders onder hen hebben gisteravond in de Lakenhal met genoegen geke ken en geluisterd naar een reeks van bezienswaardigheden, die her inneren aan de vele eeuwen oude geschiedenis van Warmond en die door de samenstellers van de do cumentaire op de gevoelige plaat en band werden vastgelegd. Het huidige Warmond trekt niet alleen vele bezoekers vanwege de na burige Kagerplassen en bollenvelden, maar eveneens door haar historische bezienswaardigheden zoals onder meer de eeuwenoude kerktoren en de resten van de beide Warmondse kloosters en kastelen, die tydens het beleg van Leiden vrywel tot aan de grond werden verwoest. Trouw lot de vele historische wetens waardigheden, waarvan de documen taire gewag maakt, beiioort het op merkelijk feit, dat tijdens de ge loofsstrijd, die ook aan Warmond uiteraard niet ongemerkt voorbij ging, verschillende heren van War mond ondanks een nadrukkelyk ver bod het r. katholieke geloof trouw bleven en de r. katholieke ingezete nen destüds steunden en be- (Van onze correspondent in Bonn) De vroegere Untersturmbahn- führer van de Waffen-SS. Helmut Cramer, is samen met zijn gehele fa milie uit zijn woonplaats bü Bonn vertrokken en tot op heden spoor loos. Cramer was eigenaar van de Uitgeverij Ring en verspreidde de Waffen-SS verh eerlekende boeken. In 1963 werd een aantal van zün uitgaven in beslag genomen, omdat zü het Führer-principe en de ras sentheorie van de SS bewierookten. Onder de in beslag genomen boeken was ook het werk van Otto Skorze- n>, de vroegere SS Obersturmbahn- führer, die destijds Mussolini wist te bevrijden. In zün memoires ver telt Skorzeny hoe hü in de bezetting in een Utrechts café een portret van Prins Bernhard van de muur zou hebben geschoten. Skorzeny woont thans in Spanje. In maart van het vorig jaar be sloot de rechtbank een aanklacht tegen uitgever Cramer in te dienen. Lind vorige maand verwachtte men de uitslag, maar deze werd naar een later tijdstip verschoven. Op 26 maart echter pakten Cramer en fa milie hun koffers en verdwenen met de noorderzon. De 20.000 door de politie verzegelde boeken nam hü met zich mee. schermden by hun godsdienstoefe ningen. Dat Warmond min of meer een bolwerk is geweest voor geloofs vrijheid werd bewezen tijdens de la tere taboe-verklaring van het Re monstrantse kerkgenootschap, waar van de Leidse aanhangers een toe vluchtsoord in Warmond vonden. Op landbouwkundig gebied kreeg Warmond destyds grote bekendheid door de kruidentuinen, waardoor vooral in de zestiende eeuw een le vendige kruidenhandel werd bedre ven, die zich tot vele Europese lan den uitstrekte. Leiden heeft een nieuw, ge meentelijk badhuis. De badinrichting, die twintig douches en één badkuip telt, staat op de hoek van de Linde straat en de Bloemistenlaan. Zij voorziet juist in deze om geving in een dringende behoef te, omdat de meeste woningen in de Tuinstadwijk geen douche hebben. Het nieuwe badhuis, waarvan de totale bouwkosten (inclusief de grond) f 368.000,- hebben be dragen, is vanmiddag officieel geopend door de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen. Het publiek kan er met ingang van morgen terecht. Het badhuis voldoet wij schre ven er aan het begin van dit jaar al uitvoerig over aan alle hygiënische eisen. De douchecellen zün fraai be tegeld en behalve van klerenhaken voorzien van een zitbankje en een voetsteun. De centrale verwarming omvat een warm- en koudwaterin- stallatie en een ontnevelingsinstalla- tie zorgt er voor, dat alle warmwater- dampen onmiddellijk worden wegge zogen. In een speciaal daarvoor ge regelde kelderruimte staan twee grote oliestookketels met ingebouwde boi lers. De bader of baadster komt bü het betreden van het moderne ge bouw in een ruime entreehal, waar In Triumfatorkerk in Katwijk aan Zee een ontsnappingsmogelükheid voor die de minister de bevoegdheid zou verlenen een ander getalscriterium te gebruiken. Om dat het omroepbe stel tot een oplossing moest komen, en het niet verantwoord zou zyn een lange kabinetloze periode tege moet te gaan heeft de A.R. Partü voor deze vorm moeten kiezen zü het na uitvoerige besprekingen in eigen gelederen. De heer Kieft con cludeerde, dat de C.H.U. zichzelf heett uitgeschakeld. De oplossing van het omroepbeleid werd vooropgesteld, om daarna de andere problemen te bespreken. Aan de vooravond van de rege ringsverklaring meende de heer Kieft wel te kunnen vaststellen, dat de basisafspraken van nu voor de A.R. fractie acceptabel zün. Er is niet getornd aan het A.-R. beginsel en verkiezingsprogram. De A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" hield een ledenvergade ring in één der zalen van de Trium fatorkerk in Katwijk a. Zee. Nada;t voorzitter D. J. Brouwer enkele be stuursmededelingen had gedaan en de heer Th. Efferink verslag had uitgebracht over de vergadering van de Statenkring, sprak de heer G. A. Kieft, lid van de Tweede Kamer over „Van Wassenaar tot 26 april". Uitvoerig ging de heer Kieft in op de moeilükheden, die zich bü het vormen van een hecht kabinet voor doen. Bü welke vorm men ook een kabinet samenstelt, de medewerking van de K.V.P. is hierby niet uit te schakelen. De tüd dat men het zonder politieke afspraken deed is thans meer dan ooit nodig omdat de Nederlandse politiek is verweven met de wereldpolitiek. De belangrijk- ste punten van de overeenkomsten van Wassenaar waren o.a. optrekking bouwbeleid en het woningvraagstuk. Het valt niet te ontkennen dat deze punten voor een groot deel tot een oplossing zün gebracht Ook nu zün er weer enkele basis punten door minister-president Cals vastgesteld. Er bleef echter een heet hangüzer n.l. het omroep- en tele- visiebestel. De heer Kieft ging uit voerig in op het ontstaan van het sinds 1952 ingevoerde omroepbestel. Het gaat niet aan om dit beleid in handen te geven aan groepen, die winst beogen, maar om de cultuur en de geestelüke vrijheid. Hü was van oordel, dat de overheid het recht heeft om hiervoor een distributiebe leid in te voeren naar getalvorming. Dit moet bü wet worden geregeld, matieke betrekkingen tussen beide baan. waar om half zes ook de prü Geen enkele bevolkingsgroep mag j landen. Men verneemt van genoem- zen uitgereikt worden, 's Avonds hierbij worden bevoordeeld. de zijde dat de Arabische reactie zal j om half acht staat een muzikale Wat de voorzitter van de C.H.U., bestaan uit een onverwülde verbre-1 rondgang door Noordwük op het king der_ diplomatieke betrekkingen programma, terwül er van acht uur af een gezellig samenzün is in Lido. Verlaten Duitse ambassadeurs zich het „hokje" van de badmeester bevindt. Aan de muur hangen twee kaartjesautomaten: een douche kost twee kwartjes en een kuipbad een gulden. Voor kinderen tot en met veertien jaar geldt de helft van dit tarief. Een douche mag niet langer dan twintig minuten duren, een kuipbad niet langer dan een half uur. Daar over het algemeen ouderen graag van een badkuip gebruik ma ken, is deze voorzien van een alarm installatie. Kapkamer Behalve deze „badkamer" is er, vooral ten gerieve van de baad sters, een kapkamer, waar het haar gedroogd kan worden. Het badhuis, dat is gebouwd door het Leidse aan- nemersbedrüf Du Prie, is dus „van alle gemakken" voorzien. Het ligt overigens in de bedoeling om aan dit badhuis te züner tüd instructiebad te verbinden. Zoals be kend bestaan er ook plannen om i dergelük bad in Leiden-Zuidwest Leiden-Noord te bouwen. Een interieurfoto van het nieuwe badhuis aan de Lindestraat. De twintig douches liggen tegenover elkaar, gescheiden door een bre de. betegelde gang. (Foto LD./Holvaat) Wat het oude, gemeentelijke bad huis aan de Van der Werfstraat be treft, er ligt reeds een plan klaar om deze uit 1922 daterende badgelegen heid te doen vervangen door een nieuw. Het wachten is echter op de benodigde goedkeuringen, die ook voor een dergelijke herbouw vereist zyn. NOORD WI/K Feestprogramma voor 30 april en 5 mei De Oranjevereniging in Noordwük m Zee heeft voor Koninginnedag i de herdenking van de bevrijding op 5 mei a.s. een uitgebreid feest programma vastgesteld. Op de verjaardag van de Koningin worden kinderfeesten ge houden. Deze worden 's morgens om 10 uur geopend op de Prins Bern- hardstraat. Daarna begint het ring- rüden op versierde fietsen in de Hoofdstraat voor meisjes van 10 tot 18 jaar. De keuring van de fietsen vindt plaats in de Prins Bernhard- straat. Middags staat op het programma zaklopen voor jongens van 7-10 jaar: stoelendans voor meisjes van 9 tot 12 Jaar: ballopen boor meisjes van 6 tot 9 jaar; kruiwagenrace voor Jongens van 10 tot 14 jaar; blokjes rapen voor jongens en meisjes van 5 tot 7 Jaar: stoelendans voor meis jes van 12 tot 15 Jaar; hardlopen met hindernissen voor Jongens van 10 tot 14 jaar en een kruiwagenrace >or meisjes van 12 tot 16 Jaar. Om half zes worden in Lldo aan de Prins Bemhardstraat de prijzen uitgereikt, 's Avonds is er een con cert door de Echo der Duinen en halftien een gezellig samenzün in Lido voor de leden van de Oranje vereniging Noordwük aan Zee. De bevrijdingsdag begint om 8 uur jmet koraalmuziek van de toren. Om 1 1 1 1 fj half negen is er een interkerkelüke A 1*51 Ml CP li P I QfiriPtl r dankdienst in de St. Jeroenskerk in /II amsuiu lailULll. |Noordwyk Binnen, terwül om half In de Libanese hoofdstad Beiroet "en kaderen in optocht naar het is vernomen dat alle Westduitse am- Gemeentelük Sportpark gaan waar bsssadeurs in Arabische hoofdsteden een aubade gebracht wordt aan het voorbereidingen treffen voor hun j gemeentebestuur. vertrek naar Bonn. Dit houdt verband met het feit, dat men binnen de ko- menae drie dagen de officiële West- duits-Israëlische bekendmaking ver wacht inzake de vestiging van diplo 's Middags vinden verschillende volksspelen plaats, zoals een krui wagenrace, tobbetje steken, ton- knuppelen en touwtrekken. Al deze spelen vinden plaats aan de Golf- Gevechten tussen Pakistan en India geëindigd Het Indiase ministerie van Defen sie heeft gisteren meegedeeld, dat de gevechten by Biar Bet in de „rann" van Koetsj, die maandag waren uit gebroken, thans zün geëindigd. Hoe veel slachtoffers aan beide kanten zijn gevallen, is niet precies te zeg gen. India heeft verklaard, dat sinds 9 april in dit gebied ruim 300 Paki stani zijn gedood of gevangen geno men. De Indiase verliezen werden geschat op ruim 60 personen. Deze cijfers zullen echter zeker door Pa kistan worden tegengesproken. India heeft meer dan 24 uur ge wacht met het verstrekken van by- zonderheden over de slag bü Blar Bet, die gisteren door de minister van Defensie, Chavan, bekendge maakt werd. HU zei, dat alle Indiase strijdkrachten in staat van alarm zijn gebracht om het hoofd te bie den aan de algemene mobilisatie van Pakistan. India zegt, dat Biar Bet tien kilometer ligt binnen het ge bied, dat volgens dit land de grens is, hetgeen betekent dat het Indiase leger niet in staat is gewee6t de Pa kistani tegen te houden. Pakistan zegt zelfs nog grotere successen te hebben behaald. India is bevreesd, dat communis tisch China profyt zal trekken van de huidige moeilükheden en een nieuw avontuur zal beginnen aan de Tibetaanse grens. Chavan deelde het parlement mee, dat India nauw keurig de berichten volgt over Chi nese troepenconcentraties. Henry Cabot Lodge in Zuid-Vietnam Acht bommenwerpers van het typo Canberra hebben gisteravond een „gewapende verkenningsvlucht** uit gevoerd boven naar Laos leidende Nocrdvietnamese wegen. Op enkele plaatsen werden de wegen vernield. Alle toestellen keerden op hun basis terug, zo is in Saigon meegedeeld. Intussen is de voormalige Ameri kaanse ambassadeur in Zuid-Viet nam, Henry Cabot Lodge, in Sai gon aangekomen na een reis die hem als speciale afgezant van president Johnson in Australië, Nieuw-Zee- land, de Filippynen, Japan en Zuid- Korea bracht. Cabot Lodge verklaar de bü zün aankomst, dat hü in alle landen die hü had bezocht „veel begrip had ontmoet voor wat er ten aanzien van Vietnam, zuidoost-Azië en de gehele wereld op het spel staat. Dat wordt heel goed begrepen, al zegt men dat niet altüd openlük". De Zuidvietnamese regering heeft bekendgemaakt, dat schepen die zich binnen de territoriale wateren van het land ophouden, door Amerikaan se schepen kunnen worden aan gehouden en doorzocht. De lading van aergeiyke schepen zal als ver dacht worden beschouwd, tenzy dui- dehjk wordt vastgesteld dat zich daaronder geen uit Noord-Vietnam, China of landen van het oosteiyk blok afkomstige goederen voor mili taire doeleinden bevinden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17