LEIDSCH mDAGBLAD STAATSUITGAVEN OMHOOG Groot t.b.c.-gevaar bij kompels uit buitenland Koud Twee huurverhogingen 10 pet. Op speculatiewinst 25 pet. Rijk exploiteert olie en gas Europese „Nasa"? „De luchtaanvallen worden voortgezet (9uc/ Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 APRIL 1965 No. 31551 pirecteur: Ei. A_ E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? Hoofdredacteur: J. Brouwer f. io.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 5705S (Van onze parlementaire redactie) Het nieuwe kabinet-Cals zal het peil van de overheidsuitgaven aanzienlijk jerhogen. Uit de vanmiddag door minister-president Cals in de Tweede tamer afgelegde regeringsverklaring blijkt, dat de regering vooral de bij lragen voor de gemeenschapsvoorzieningen wil vergroten. Er zal meer leid beschikbaar komen voor de gemeenten (50 miljoen), het hoger on- lerwijs (88 miljoen) en de ontwikkelingshulp (33 miljoen). N«gg' een details over financiering a^e rend goed. Waardestijgingen, die reeds zijn opgetreden voor de invoe ring van de nieuwe belasting zullen niet worden belast. Onroerend goed De regering zal de SER om een „open advies" vragen over de gehele problematiek van de prijsvorming van onroerend goed. Zij wil het „sociale euvel van de speculatiewin- Mr. Cals kondigde voorts aan: Huurverhoging op 1 januari 1966 en 1 januari 1967, beide van tien procent Invoering van een speculatiewinstbelasting van 25 procent Plannen voor staatsdeelneming in de exploitatie van olie en aardgas. Over de financiering van de uitgaven staging deed mr. Cals geen dui- ljjke uitspraken. Details omtrent de inkomsten en uitgaven politiek zullen de komende troonrede en miljoenennota worden bekendgemaakt. Op vele langrijke gebieden, zoals loon- en prijspolitiek, wacht de regering voor- te og op adviezen. a De belangrijkste paragraaf uit de jeringsverklaring is die waarin ge roken wordt over het niveau van de isuitgaven. In verband met de be- efte aan uitbreiding van de ge- jnschapsvoorzieningen acht het binet een tijdelijk snellere stijging de rijksuitgaven onvermijdelijk, al blijft koppeling van deze stij- ig aan de groei van het reële na- nale inkomen haar uitgangspunt, snellere stijging van de uitgaven vooral nodig worden door de bij- idere aandacht, die de regering wil ienken aan de gemeentefinanciën. voorlopige uitkeringspercentage het gemeentefonds voor 1965 kt achteraf te laag te zijn gesteld, regering wil dan ook op korte ter- H n maatregelen nemen om nog in lopende dienstjaar 50 miljoen den meer aan de gemeenten ter chikking te stellen. Ook het le- plafond zal worden verhoogd, ij] voorts moet worden nagegaan de investeringen voor de volks- ivesting buiten het leningplafond ouden kunnen worden, rer de financiering van de uit- nstijging deed mr. Cals geen rete uitspraken. In de komende nrede en miljoenennota zal nader len aangegeven hoe de regering het geld denkt te komen. Aan reeds aangenomen verlaging van - en inkomstenbelasting zal igens niet worden getornd. Speculatiewinst belasting op speculatiewinsten, Ie regering wil invoeren, zal ver- flelijk een tarief krijgen van 25 ent. De heffing zal betrekking op gerealiseerde waardeste en en dalingen van gebouwen, den en effecten, die behoren tot persoonlijk vermogen, srmogenswinsten, die nu reeds ;n onder de inkomstenbelasting vennootschapsbelasting zullen J=n de nieuwe belasting vallen, >nals objecten, die krachtens erf- t in eigendom overgaan, grond- oop binnen de familiekring, en waardestijgingen. Met de livjiwe belasting wil de regering be- het bezitvormingsklimaat voor leinere beleggers niet ongunstig vloeden. Bij vervanging van de woning door een andere eigen lag zal geen directe afrekening ts hebben, maar wordt een wer- gemaakte waardestijging in 19 lering gebracht op de aanschaf prijs van de nieuwe woning, de uiteenzetting van mr. Cals dat alleen winsten, die binnen nader te bepalen termijn wor- gerealiseerd, als speculatiewinst worden aangemerkt. Voor :ten zal deze termijn aanzienlijk er moeten zijn dan voor onroe- Een Franse ruimtevaartdeskun dige heeft in een bijeenkomst in Philadelphia van vertegenwoordigers van Europese bedrijven die bij de ruimtevaart zijn betrokken gepleit voor een Europees equivalent van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa. Deze bedrij ven zijn verenigd in een vereniging die de naam „Eurospace" draagt. Hij drong er bij de Europese re geringen op aan hun begrotingen voor ruimtevaartobjecuen sterk te verhogen. Hetgeen Europa per jaar aan ruimtevaart uitgeeft was volgens de Fransman ongeveer een dertigste gedeelte van wat de Verenigde Sta ten op dit gebied doen. Geen Amerikaanse vrouwelijke astronauten Er zullen voorlopig geen vrouwe lijke wetenschappelijke astronauten komen, aldus is van de zijde van he Amerikaanse centrum voor beman de ruimtevaard bekendgemaakt. De Akademie van Wetenschap pen te Washington heeft de sollicita ties van vier vrouwen, die weten schappelijke astronaut wilden wor den, afgewezen. Zij behoorden tot de 400 personen, die naar deze functie gesolliciteerd hadden bij de Nasa. sten", zoals premier Cals het in zijn regeringsverklaring formuleerde, niet alleen bestrijden door invoering van een speculatiewinstbelasting, maar tevens door enkele andere maatrege- 1. Er zal een zodanige wijziging van de onteigeningswet worden in gediend, dat bij het vaststellen van de waarderingsnorm bij onteigening de waardestijgingen als gevolg van speculatieve verwachtingen of een opgelegd bestemmingsplan zoveel mogelijk worden uitgeschakeld. 2. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid van een wettelijk geregeld voorkooprecht van gemeenten en provincies bij ver koop van gronden, die in de toe komst bebouwd of voor doeleinden van openbaar nut gebruikt zullen worden. 3. De IJsselmeerpolders worden alleen verkocht als vervan gend object voor boeren en tuinders, die elders van hun grond worden verdreven. Ook domeingronden zullen voor deze compensatie bestemd worden. Bij vervreemding buiten de familie komen de gronden weer aan de staat. Het gaat er om onteigende landbou wers zo goed mogelijk aan vervan gende gronden te helpen. De regerinv tracht hiertoe de beschikking te krijgen over zoveel landbouwgronden als voor deze compensatie nodig zijn Vervolg pagina 2 De „zorgvuldig gecontroleerde" luchtaanvallen op Noord- Vietnam zullen zolang worden voortgezet als nodig is om infiltraties te voorko men en om de Noordvietnamese lei ders te doen inzien dat zij hun agressie tegen Zuid-Vietnam moeten staken. Dit is vandaag door de Ame rikaanse minister van Defensie, Mc- Namara, in Washington gezegd. Zoals de toestand nu is, aldus de minister, is het gebruik van kernwa pens militair niet gerechtvaardigd. De luchtaanvallen op Noord- Vletnam hebben tot nog toe vrijwel geen slachtoffers onder de bur gers gemaakt, omdat zij gericht wa ren op doelen ver buiten de woonge bieden, zo merkte de bewindsman op. Afgaande op verklaringen van ge vangenen, aldus de minister, zijn er sinds 1959 al 39.000 Noordvietname- zen naar het zuiden gekomen. Alleen voor 1964 wordt het aantal infil tranten op 10.000 geschat. Ondanks de aanvallen op de verbindingswe gen moet erop worden gerekend dat de infiltratie zal aanhouden. De verliezen van de Vietcong sinds het begin van het conflict worden op 89.000 man geschat, waarvan een groot deel uit het noorden afkomstig. De Chinezen zijn bezig de Vietcong van moderne wapens t.e voorzien, al dus Mc. Namara. De minister toon de journalisten een lichte mitrail leur van Chinees fabrikaat. De minister gelooft niet dat China of de Sowjet-Unie gemakkelijk grote aantallen vrijwilligers zouden kun nen opleiden en naar Vietnam bren gen. Vijf miljard oor het lopende belasting jaar schat McNamara de totale kos ten van de Amerikaanse militaire en economische hulp aan Zuid-Vietnam op ruim v|jf miljard gulden. Tijdens een receptie te zijner ere in India (California) heeft de voor malige (republikeinse) Amerikaanse president, generaal Eisenhower, ver klaard, dat hij de koers die presi dent Johnson in de kwestie-Vietnam op het ogenblik vaart, ten volle goedkeurt. Oe Thant, de secretaris-generaal van de VN, heeft in Londen gezegd niet te geloven, dat militaire metho den een vreedzame in Vietnam teweeg zullen brengen. „Naar mijn weten is de toestand de laatste anderhalve week achteruit gegaan". Z|jn naaste omgeving zou hem hebben voorgesteld Peking en Hanoi te bezoeken voor een poging een einde aan de oorlog in Vietnam te maken. Scholier (15) schiet neger (17) neer ïn het plaatsje Parkesburg, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, zijn gisteravond onlusten uitgebro ken nadat ibekend was geworden, dat de 17-jarige negerjongen Preston Ferguson, die eerder op de dag was neergeschoten door een 15-jarige blanke scholier, in een ziekenhuis aan zijn verwondingen was bezwe ken. Er werd een betoging georgani seerd. waaraan ruim 150 negers deelnamen. Toen er politie op kwam dagen werd deze met stenen beko geld. De betogers werden tenslotte verspreid. De negerjongen werd neergescho ten onder nog niet opgehelderde om standigheden. zo heeft de politie van Parkesburg meegedeeld. Bij een betoging voor rassengelijk- lieid in Demopolis, in de staat Ala bama werden gisteren twintig ne gers gewond. Zij waren uit verzet tegen de politie op straat gaan lig gen rn werden door andere betogers onder de voet gelopen toen de poli tie hen met traangas en gummi- kuuppels uiteendrèef Ei werden Ge- i gen arrestaties verricht. i Uit Hayneville (Alabama) werd| gemeld, dat drie leden van de Ku Klux Klan afzonderlijk zullen wor- den berecht, nadat zij hadden ont- kend schuldig te zijn aan de moord op mevrouw Viola Liuzzo, die in haar auto werd doodgeschoten na de mars naar Montgomery, vorige maand. Een der beklaagden, de 21- ïarige Collie Leroy Wilkins, moet maandag 3 mei voor de rechter ver schijnen. Voor de twee anderen zijn nog geen di Ontstellende cijfers uit mijnstreek Uit een door TNO in samenwer king met het instituut voor long onderzoek van de gezamenlijke Nederlandse steenkolenmijnen verricht tuberculose-onderzoek hij de arbeiders in de Nederlandse mijnen, is gebleken, dat in de leeftijdsgroep van 18 tot 23 jaar 82.8 procent van de Marokkanen, 75 procent van de Joegoslaven, 64.6 procent van de Grieken, 61.8 procent van de Spanjaarden en 13.8 procent van de Nederlanders positief reageerden. Dit staat in „Ruim Zicht" het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond dat deze cijfers ont stellend noemt. Volgens het blad maken de volks- gezonaheidsautoriteiten zich ernstig bezorgd over de gevolgen, die het toe nemen van het aantal buitenlandse arbeidskrachten kan hebben voor de tuberculosesituatie in Nederland. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko (links) in gesprek met zijn Fran se ambtgenoot Maurice Couve de Murville over zuidoostazia- tische problemen en ontwape ning svraag stukken. Grote kans Aangezien het merendeel van de ze arbeiders afkomstig is uit lan den, waar de tuberculose nog een veel voorkomende ziekte is, aldus het blad, is de kans dat zich bij hen ock indien zij voor hun aanstelling zijn gekeurd tuberculose ontwik kelt, een veelvoud van de kans op tuberculose, die de Nederlandse ar beidskrachten hebben. De kans op t.b.c. wordt bovendien nog groter door de niet te onderschat ten psychische belasting, die het le ven Ln een vreemd land met zich meebrengt. De ervaring heeft geleerd, dat zich tengevolge daarvan al In korte t|jd t.b.c. afwijkingen kunnen ontwikke len, ook als de betrokkenen b|j de werving konden worden goedgekeurd. Onderzoek Het staatstoezicht op de volksge zondheid heeft de bedrijfsartsen en consultatiebureaus inmiddels ver zocht, te bevorderen, dat iedere bui tenlandse werknemer twee a drie keer per jaar een röntgenologisch onderzoek ondergaat. Ook is aan de Nederlandse artsen, die geregeld of incidenteel aanstellingskeuringen voor bedrijven verrichten, verzocht, in samenwerking met de consulta tiebureaus voor de t.b.c.-bestrijding een geregelde controle van buiten landse arbeiders te helpen bevorde ren. Daarnaast acht het staatstoezicht op de volksgezondheid het gewenst, dat iedere arts, die een buitenlander onder behandeling krijgt wegens klachten of symptomen, die op t.b.c. kunnen wijzen, deze onverwijld door stuurt naar een consultatiebureau of een longarts. Geldige bonnen Gedurende de periode van 29 april tot en met 4 mei a.s. zijn de volgen de bonnen geldig: BON 243 algemeen voor 250 gram biskwie voor 16 ct bij een pak Cronivit Koffie. BON 48 melk voor een royale ontbijtkoek a 13 ct bij 'n literfles Cronivit koffiemelk. BON 45B brood voor een rol beschuit voor 11 ct bij een zak Cronivit Chocolade-korrels. BON A 97 reserve voor een zak Festival Snoep met roltoeter voor 11 ct bij een fles Jus d'Orange. Bij het Centraal Station in Am sterdam worden dagelijks hon derden fietsen gestald op de openbare weg. Door vandalisme en onvoorzichtigheid belanden er telkens weer fietsen in het water Zij blijven er dan vaak lange tijd liggen. Ochhet zijn ook maar fietsenterwijl we in het auto tijdperk leven TWEE DODEN BIJ BOTSING TUSSEN TREIN EN AUTO (Van onze Roermondse correspond.) Op een onbewaakte overweg tus sen Maasbracht en Echt op het tra ject Roermond-Maastricht, is van ochtend een bestelauto in botsing gekomen met een goederentrein. De 47-jarige H. Smeets en zijn 9-jarige zoontje werden b|J dit ongeluk op slag gedood. Smeets, die koopman in oude me talen was en op het woonwagenkamp in Montfoort woonde, heeft ver moedelijk in z|jn haast de aankomen de trein uit Roermond niet opge merkt. Hij was bezig voorbereidingen te treffen voor het huwelijk van z|jn dochter, dat morgen in het woon wagenkamp zou plaatsvinden. De goederentrein werd licht beschadigd. Auto BIERMAN N.Y. Stationsweg 11—17, Leiden Telefoon 40447—40448 Let op advertentie Regeringsverklaring kondigt aan: 'EERBERICHT Bilt verwacht van heden- tol lenavond: veel bewolking met nu !an buien. Zwakke tot matige tussen noord en noordoost. iudend koud. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 APRIL op: 05.17 uur; onder: 19.57 i op: 04.43 uur; onder: 16.12 uur [water in Katwijk te 01.24 en uur. Laagwater te 09.13 en 21.4'7 ii blad bestaat uit 16 pagina's BON 265 algemeen voor een Kroon vlag en muts 3 ct bij een zak Golden Garden Pruimedanten. Deze bonnen zjjn uitsluitend in bo vengenoemde periode inwisselbaar biJ ane 1400 Levensmiddelenbedrijven ten WO Uit het Leidsch Dagblad van 4 4 28 April 1865: J In de zitting van heden f J Donderdag heeft de Gemeen- f teraad besloten de bezoldi- f ging van den directeur der brandblussching te stellen op /4O0 en van zijn adjunct op (Advertentie) Een tweede meid, met de wasch kunnen- J de omgaan en eenigsints kunnende strijken wordt ge vraagd met Mei, tegen f50,— huur (per jaar). Adres Bu reau Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1