LEIDSCH DAGBLAD Eigen huis onbereikbaar loor stijging grondprijs Rusk hekelt de 'sussers' m classic Eenvoudiger per trein Iet geld moet ergens vandaan komen Manoeuvres van ZO AVO zonder Franse schepen BELASTING BLOEMENCORSO TREKT EEN KWART DOOR BOLLENSTREEK OMLAAG Aim Oud-ministers V. V.D. terug in parlement „MASSAMOORD DOOR KENIASE MILITAIREN" II ©N.V. van Egmond teuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 APRIL 1963 No. 31549 Directeur; E. A E. van Dlsüoeck jjofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 „Bouwfonds Ned. Gem." in moeilijke positie [OTTO VAN KLEINE GEMEENTEN s (Van onze Haagse correspondent) Dure bouwgrond, aangeboden door de gemeen- ii, is er de oorzaak van dat het „Bouwfonds ederlandse Gemeenten" vreest, steeds meer voor- j te schieten aan het hoofddoel: de houw van gen woningen voor de lagere inkomens. Zouden leden de hogere bouwkosten nog wel kunnen ivangen, de sterke stijging van de grondkosten aakt hun het eigen huis onbereikbaar. Het Bouwfonds (B.N.G.) ft op het ogenblik nog 6000 dingen in uitvoering waarvan 4000 via de premieregeling rden gebouwd. Van de leden ft meer dan de helft een in nen, dat lager is dan de grens >r de sociale verzekeringen. Onaanvaardbaar et zorg ziet het BNG de ontwik- ng van de grondprijzen in de nere gemeenten. Juist de kleinere neenten, die voor een explosieve Wikkeling staan, komen tot grond- zen die en dat geldt niet alleen ankrjjk heeft bekendgemaakt, het niet zal deelnemen aan de tmanoeuvres van de strydkrach- aan de Zuidoostaziatische Ver sorganisatie (ZOAVO), die bin- kort in het gebied van de Chi- Zee zullen worden gehouden, besluit van de Franse regering op de bekendmaking, dat de is<_ minister van Buitenlandse in, Couve de Murville niet zal nemen aan de bijeenkomst van ninisters van de organisatie in len van 3—5 mei en dat Frank- slechts een waarnemer naar conferentie zal zenden. mi hoge Franse egeringszijde |t nog vernomen, dat Frankrijk s niet voornemens is zich offi- uit de ZOAVO terug te trekken, ikrijk is van plan een „open- •politiek" toe te p?ssen, waar- het in theorie dus nog lid Advertentie PHILIPS T.V. leschikt voor 2de programma, v.a. f 728.— GE MAKE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. EERBERICHT du en buien oiv*e weerkundige medewerker) ewel april zich na de koude-golf Pasen geleidelijk heeft hersteld, het toch nog een beetje kwak- Het weekeinde blijft rustig, is niet geheel stabiel. Naast i?e perioden zijn in het binnen in de middag verspreide buien Wachten. In het heie kustgebied avond, nacht en morgenuren is tans op mist en lage wolkenvel- temperatuur blijft tussen de elf tertien graden iets aan de lage maar ongunstig mogen de Itzichten voor het weekeinde jenoemd worden. 25 APRIL )p: 5.23 uur; onder: 19.54 uur. op: 3.48 uur; onder: 12.32 uur. Pater te Katwijk te 10.29 5 uur; laagwater te 5.27 en 1 uur. '4 hoogwater te 11-52 uur, laag- ier te 6.59 en 19.57 uur). voor de kleine woningeigenaar on aanvaardbaar zjjn. Zoetermeer Is daar een voorbeeld van. Hoewel in het uitbreidingsplan van dit dorp, dat als stadje tienmaal zo groot moet worden, nog geen grond prijzen vastliggen, wordt gerekend op 60 gulden per vierkante meter. Lie ver: voor woningwetbouw een lagere prijs en voor de andere bouw een beduidend hogere prijs. Een derge- lyko gemeente kan ook bijna niet anders: de „naakte" grond kost de gemeerte vier gulden per meter, maar van de centrale voorzieningen, die in een stad al aanwezig zijn, ontbreken hier vrijwel alle. Die wor de i in de grondprijs verdisconteerd. Dat wordt van de ^emeenten geëist: de exploitatie van de bouwgrond moet rendabel zijn. Het viel niet mee Ofschoon er een aanduidingsbord stond, dat slechts wagens met een totaal gewicht tot 3 ton de brug mochten passeren, reed gistermiddag een vrachtauto met aanhangwagen, die beladen was met 20 ton meel over een brug in Griendtsveen in de Limburgse Peel. Het bleef echter bij een poging, want de brug bezweek onder dit kolossale gewicht. De be stuurder zei later dat hij het slechts had willen proberen, omdat het in de legel met die borden we) meevalt... Aan de andere kant legt de over heid de bouwers, of dat nu institu tionele beleggers, bouwondernemers of kleine spaarders zijn, ook weer aan banden. De woningen, die zij zetten, zijn aan een maximumprijs gebonden. Dat wil zeggen: de stich- tingskosten mogen niet hoger zijn dan het ministerie (per gemeente klasse) bepaalt. Wordt de grond zo duur dat per woning of flat zo'n 6000 tot 8000 gulden aan grond no dig is, dan schiet er voor de eigen lijke bouwkosten niet zo heel veel meer over. Vele oorzaken Er zijn vele oorzaken voor de duurder wordende bouwgrond. De gemeenten moeten bij aankoop vier maal zoveel betalen als enige jaren geleden, de rentestand is gestegen, het bouwrijpmaken is duurder ook al door het renteverlies in de perio de die ligt tussen aankoop en ver koop. Bovendien zijn de kleinere ge meente nog al eens gedwongen niet alleen deze kosten te verhalen op de kopers van bouwgrond, zij finan- ciëren bijvoorbeeld ook de bouw van een rioolwaterzuivering of een zwem bad met de opbrengst van de bouw grond. Hier geldt het motto: „Het geld moet ergens vandaan komen". Bovendien geldt nog dit: woning wetbouw moet goedkoop zijn. Dat kan slechts worden bereikt door goedkope grond, zodat er een verlies zal ontstaan op de bouwgrond van woningwetwoningen. Dat verlies wordt dan weer goedgemaakt door het verder opschroeven van de prij zen voor de vrije sectorbouw en zelfs de premiebouw. Het Bouwfonds is door deze ont wikkeling in een moeilijke positie gekomen. Desondanks bouwt het voor de leden in het Waterwegge bied nog honderden woningen, lukt het ook in Amsterdam nog wel, en kan er nabij de steden en op het platteland nog veel worden gebouwd. Helaas, zegt de economisch directeur drs. Stapelkamp, is er ee" verschui ving van activiteiten voor leden met hogere inkomens. Wij richten ons niet daarop, maar de uiteindelijke woningprijzen lopen voor de spronkelijke leden te hoog op. Enige oplossing Als enige oplossing ziet drs. Sta pelkamp het scheiden van grondkos ten en bouwkosten bij de beoordeling van aanvragen voor Rijksgoedkeu- ringen. Daarmee zal het eigen huis wel niet goedkoper worden, maar er zal wel worden bereikt dat het nog gebouwd kan worden. „Men vraagt Amerika op te houden met het aanvallen van bruggen, radar-installaties en munitie-opslagplaatsen zonder van de andere partij te eisen, dat zij een einde maakt aan het af slachten van duizenden burgers en aan de bomaanslagen op scholen, hotels, ziekenhuizen, spoorlijnen en bussen", aldus hekelde de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gisteravond in een W Op het terrein van het voor malige concentratiekamp Sach- senhausen bij Oranienburg is een eenvoudig gedenkteken ge plaatst ter nagedachtenis aan de honderdduizenden slachtoffers van de nazi's, die daar sinds 1936 gevangen zaten en om het leven werden gebracht. Het mo nument symboliseert de bevrij ding en is vervaardigd door René Graetz. Op de sokkel staan de namen van de landen, waar de slachtoffers vandaan kwamen rede in Washington voor het Amerikaanse Genootschap voor internationaal recht de „lichtge lovigen" die aandringen op te rugtrekking van de V.S. uit Vietnam. Rusk vergeleek de eisen tot terug trekking van Amerika met de sus- singspolitiek tegenover de asmogend- heden Duitsland en Italië voor de tweede wereldoorlogwij horen op nieuw de opvattingen, waarvoor de mensen van mijn generatie in de tweede wereldoorlog een verschrik kelijke prijs hebben betaald. Men zegt ons, dat Zuidoost-Azië ver weg is, maar dat waren Mandsjoerijen en Ethiopië ook. Wij moeten toch ein delijk eens geleerd hebben, dat het aanvaarden van agressie slechts naar een zekere ramp leidt. De Amerikaanse minister her haalde, dat aan de collectieve defen siemaatregelen een einde komt, zo dra ook de agressie wordt gestaakt. Een van de voornaamste adviseurs van president Johnson, Walt W. Ros- tow, heeft in Tokio onderstreept, dat Amerika de regering van Noord-Viet- nam niet omver wil werpen, noch een oorlog met China wil ontketenen. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen hebben gisteren vyf lucht aanvallen op Noordvietnamees grond gebied uitgevoerd, tijdens welke 300 ton bommen werd uitgeworpen. Vier de vijf aanvallen werden ver richt door ongeveer 200 toestellen van de Zevende Vloot en van de Ameri kaanse luchtmacht. Deze wisten ze ven bruggen te vernietigen. De Zuid vietnamese aanval was tegen een mi litair kamp gericht. In Moskou zal een permanente ver tegenwoordiging van het „Zuidviet namese bevrijdingsfront" worden ge vestigd. De vijf leden van deze ver tegenwoordiging zijn gisteren^ in de Russische hoofdstad aangekomen. De leden krijgen een semi-diplomatieke status, in afwachting van een even tuele vorming van het front in een voorlopige Zuidvietnamese regering, die, naar in diplomatieke kringen in Moskou wordt aangenomen, ongetwij feld spoedig door de Sowjetrussische regering t.ou worden erkend. inkomens zullen na 1 juli gaan profiteren van de verlaging van loon- en inkomstenbelasting. Dan gaat de loongrens waarbene- den geen loonbelasting behoeft te worden betaald omhoog, wat bete kent dat de belastingvrije voet wat groter wordt. Op 1 juli gaat de eerste helft van een totale verlaging met één miljard gulden in. De tweede helft zou dan over anderhalf jaar volgen. Gerekend over dit gehele jaar, betekent dit, dat de verlaging ongeveer een vierde gedeelte bedraagt van de totale be lastingverlaging. Voor gehuwde werknemers, zonder kinderen zal tot een inkomen van f3600 (was ca. f3000) geen loonbe lasting meer worden geheven. Inko mens tussen de f 3600 en de f 4200 krijgen op 1 juli iets meer dan de helft van de totale hun toebedachte verlaging. De nieuwe loon- en inkomstenbe lastingtabellen zjjn gepubliceerd in de Staatscourant. De nieuwe inkom stentabel, houdt geen rekening met de verhoging van het belastingvrije minimum. Dat maakt echter niets uit, omdat de fiscus de inkomstenbe lasting beneden de nieuwe grenzen toch niet zal innen. Regeringsverlaring dinsdag op televisie De regeringsverklaring, die aanstaande dinsdag in de Tweede Kamer wordt afgelegd, zal rechtstreeks door de NTS worden uitgezonden. De uitzen ding begint om 13.00 uur. Van de na de regeringsverkla ring volgende debatten worden twee samenvattingen gemaakt. Die van de middagzitting wordt uitgezonden van 18.30 tot 19.00 uur en het overzicht van de avondzitting van 22.55 tot onge veer 23.25 uur. Mvr. Van Someren verwacht baby (Van i correspondent). Het VVD-Tweede Kamerlid me vrouw Haya van Scmeren-Downer hoopt in september het leven te schenken aan haar eerste kind. Zij zorgt hierbij voor een primeur in de parlementaire geschiedenis van ons land. Nog nooit is een vrouwelijk Kamerlid tijdens haar ambtsperiode moeder geioorden. Mevrouw Van Someren heeft zich voorgenomen een aantal spreekbeurten te laten vervallen. De vergaderingen van de Kamer hoopt zij tot het zomerreces nor maal bij te wonen. Deze leeuw is één van de vele dierenfiguren, die vandaag in het bloemencorso meerijden. Het weer is dit keer gunstiger dan het vorige jaar. hetgeen onge twijfeld van grote invloed zal zijn op het aantal toeschouwers, dat de produkten van vele uren arbeid langs de weg zal gade slaan. Voor meer nieuws en fo to's van het corso zie men elders. (Foto LD./Holvast) MR. TOXOPEUS WORDT FRACTIEVOORZITTER De liberale Tweede Kamer fractie wil de oud-ministers Toxopeus en Witteveen opne men in de fractie. Met ingang van volgend voorjaar zal mr. Toxopeus dan het fractie-voor zitterschap overnemen van mr. Geertsema. Na afloop van een gisteren ge houden fractie-vergadering gaf de liberale fractie-voorzitter mr. Geertsema de volgende verkla ring: „De Tiveede Kamerfractie van de VVD heeft in haar vergadering van heden o.m. gesproken over de mogelijke terugkeer van de heren Toxopeus en Witteveen in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. De fractie acht het voor de werking van het parlementaire stelsel juist, dat oud-ministers na het vervallen van hun ambts periode, aan het Kamerwerk deelnemen, zoals zij ook voorstaat dat de Kamer moet worden ge- recruteerd. Hiervan uitgaande sprak de fractie zich unaniem uit voor de wenselijkheid van de te rugkeer van de heren Toxopeus en Witteveen in de fractie. Zij voorziet deze terugkeer bij de aanvang van de volgende zitting der Staten-Generaal. De heer Geertsema stelt zich voor het fractie-voorzitterschap over te dragen aan de heer Toxopeus tij dens de algemene vergadering van de V.V.D. in het volgende voorjaar. Alle leden der fractie zijn er zich van bewust dat uit het voorgaande voortvloeit, dat twee hunner hun vierjarig man daat tussentijds ter beschikking dienen te stellen. Zij beraden zich hierover en de fractie hoopt op zo kort mogelijke termijn het resul taat van dit beraad bekend te kunnen maken." Moeilijk probleem Het is nog niet bekend, wanneer de liberale fractie zich met dit moei lijke, probleem verder zal bezighou den. In een toelichting op zijn ver klaring zei mr. Geertsema onder meer, dat het geen uitgemaakte zaak is, dat de kamerleden, die in de frac tie kwamen toen de heren Witteveen en Toxopeus tot minister benoemd werden, nu hun mandaat ter be schikking zullen stellen. (Van onze Venlose correspondent) Per trein is het voor een vreemde ling kennelijk eenvoudiger ons land binnen te komen, dan per vliegtuig. Dat ondervond althans de 20-jarige Spanjaard Santioga Mo- liné, volgens beweringen van de 23-jarige textielhandelaar J. Krim- penfort in Venlo. De minister van Justitie onderzoekt thans de feiten terzake van het niet toelaten van deze Spanjaard, waarover 't Tweede Kamerlid mr. Baeten hem vragen heeft gesteld. Ondertussen vertoeft de Spanjaard op legale wijze in ons land. De man zou verleden week op Schip hol weer in een vliegtuig zjjn ge zet, omdat hij „maar" 500 gulden bij zich zou hebben gehad. Zjjn vriend in Venlo werd telefonisch aangeboden een waarborgsom te komen storten ,doch zulks, zo deel de de heer Krimpenfort mee, moest volgens de Koninklijke Marechaus see binnen drie kwartier geschie- ,Oat was voor my een onmogelijke opgave, aangezien de afstand Ven- lo-Schlphol veel te groot is. Wel heb ik nog getracht het terugzen den van mijn vriend tegen te hou den, maar het bleek boter aan de galg gesmeerd. In elk geval is myn vriend uitgestapt en is anderhalve dag later per trein naar Venlo ge reisd. Aan de grens werd hem niets in de weg gelegd, terwijl hjj toen fei telijk een deel van zyn vijfhonderd gulden zakgeld had uitgegeven en dus nog minder had dan op Schip hol. Myn vriend wil nu trachten een schadevergoeding te krijgen van het ministerie van Justitie.." Somalië (noordoost-Afrlka) heeft bij Kenia geprotesteerd tegen het doden van 574 en het verwonden van 210 Somalische burgers door Kenia se militairen in het noordelijke grens gebied. Dit zou in de afgelopen vijf tien maanden gebeurd zijn. In het protest wordt gezegd dat het Keniase optreden een schending betekent van de meest elementaire menselijke rechten. I/O LA U TOMA TISCHE Advertentie Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS BREE STRAAT 173 Uit het Leidsch Dagblad van l 26 April 1865: Het is met genoegen dat l men verneemt, dat o.a. den i25sten Junij a.s. in het Inva lidenhuis te Leiden een feest gewijd aan de herinnering van den slag bij Waterloo zal ivorden gevierd. Heden Dingsdag viert de heer N., die in 1782 aan de f St.-Jansbrug (Donkersteeg f alhier in het water viel, zijn J 90e verjaardag te R'dam. Hij J is geboren in 1775 in het huis J op den hoek van de Donker- J steeg aan de St.-Jansbrug.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1