LEIDSCH DAGBLAD Werkgevers laten hun tanden zien Spaargeld (f 8000) bij vuilnisbak gezet IOFNAR Jver vakbondsfonds m uitkering - ineens Woning van clief leek wel een warenhuis Gisteren en vandaag vele luclitaanvallen op Noord-Vietnam Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 APRIL 1965 No. 31548 Directeur: E. A. E. van Dlsüoecfc jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 MOEILIJKHEDEN TE VERWACHTEN De werkgeversorganisaties hebben laten weten, dat zij hun iden willen laten zien aan de vakcentrales, onder meer ten azien van de gewraakte vakbondsfondsen en de uitkering- ens. Er zijn derhalve binnen afzienbare tijd hooglopende moei- heden te verwachten. werkgevers hebben reeds kans gezien de vakcentrales terug te naar de Stichting van de Arbeid voor een gesprek over de thans in iddelpunt van de belangstelling staande vakbondsfondsen. Zij heb- dit gedaan door in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid tinent te weigeren de nieuwe G.A.O. van de vloerzeilindustrie Bal- Huizen (N.-H.) goed te keuren. werkgevers weigerden de bij nundi bereikte overeenkomst tot itichting van een fonds, waaruit bon dscontribu ties kunnen 1 terugbetaald, gescheiden te zien de collectieve arbeidsovereen- t. Dat wilden de werknemers, zal het bestuur van de Stichting de Arbeid er volgende week isdag aan te pas moeten komen te beoordelen, wie gelijk heeft. Cijfers t staat nu wel reeds vast, dat meningen van werkgevers nemers scherp tegenover elkaar staan. De werkgeversorganisa- zullen ongetwijfeld de bereke- op tafel legeen, die men dezer het eerst in Zeeuws-Vlaan- kon vernemen. Daar werd be rt, dat de instelling van een r terugbetaling van bonds- ibutie in feite resulteert in 0,6 =nt loonsverhoging voor georga- rden boven het overeengekomen fntage, dat ter goedkeuring aan ooncommissie wordt voorgelegd. loemencorso j torgen doori 3ollenstreeh Morgen is het corsodag t jaarlijkse bloemencorso l dan door de Bollenstreek •kken. Uitgebreide maatre- l len zijn getroffen om alles lledig te doen slagen. De ige spelbreker zou het weer l nnen zijn (vorig jaar reed i t corso in de stromende re- i), maar ook dat laat zich i nelijk gunstig aanzienI or meer nieuws en de rou- beschrijving van het corso men elders in dit blad. ■V TSLUITEND TABAK De werkgevers hebben onlangs in de Stichting van de Arbeid aange boden om fondsen te vormen ter financiering van bijvoorbeeld vor mingswerk van de vakbonden. Maar dan wilden zij toezicht mogen uit oefenen op de geldbesteding en zij wilden persé geen terugbetaling van contributies met hun geld. De vak centrales weigerden toen verder te praten. Daarna zijn de acties bij de AKU gevoerd. Staking Thans is ook bij de onrust in de strokartonindustrie het bondsfonds mede oorzaak van het conflict. Overigens heeft de staking in Oude Pekela zich uitgebreid en zal zij zeker tot maandag voortduren, hoewel de vakbonden er niet achter staan. De heer K. Orsel, afdelingsvoorzit ter van de Algemene Bedrijfsgroe pencentrale heeft dat de stakende arbeiders nadrukkelijk medegedeeld. Desondanks besloten zij toch door te zetten. De heer Orsel vroeg hun te wachten op het resultaat van de bedrijfsconferentie maandag in Groningen. „We zijn het wachten moe. Als we nu de fabriek ingaan, dan is er maandag nog geen arbeidsovereen komst", was de mening van de hon derden, die in Concordia bijeen wa ren. "Vakbondslieden en ongeorgani seerden trokken één lijn. In optocht gingen zij naai* de fabriek om ook anderen over te halen te staken. In ieder geval zal er voor maandag -niet meer worden gewerkt. (Van onze Haagse correspondent) Vele jaren lang stal de huisbediende van een van de grote waren huizen in de Haagse binnenstad aan de lopende band kledingstukken uit de magazijnvoorraad. Hij kwam al voor de andere personeels leden op zijn werk en legde dan wat van zijn gading was op zij, om het later de zaak uit te smokkelen. „Toen de politie bij u thuis kwam kijken, puilde de gestolen kleding de kasten uit. Uw woning had zelf ook veel weg van een warenhuis" wist gistermidag de president van de Haagse rechtbank. „Voor m'n ouwe dag, edelachtba re", zei de ex-huisbediende (57). „Kom nou, u wilt toch niet be weren dat u voor uw vrouw 35 da- mespullovers nodig hebt? En wat moest u in hemelsnaam met 39 stropdassen en 15 sierkettingen??", barstte de president los. De verdach te bleef het antwoord schuldig en barstte in tranen uit. „In het rapport lees ik, dat hij door zijn schoonfamilie niet werd geaccepteerd en wellicht vond hij het daarom nodig haar veel nieuwe kleren te geven, om een goede in druk te geven", meende de officier van Justitie. Hint Verdachte knikte maar eens. Hij vatte nieuwe moed. Hij vertelde, dat hij nu een nieuwe betrekking heeft (en een hoger loon). „Ik ben een nieuw leven begonnen en ik zou mijn baan niet graag kwijtraken", zei hij, kennelijk speculerend op een voor waardelijke straf. De officier begreep de hint, maar hij had andere ideeën over de strafmaat. „Drie jaar lang heeft hij goederen weggesleept uit dat waren huis. Hij bekleedde daar nota bene een vertrouwenspositie. Hij was er sinds 1953 in dienst. De totale buit had een winkelwaarde van meer dan vijfduizend gulden, dat kan niet wor- afgedaan met ten voorwaar delijke straf", aldus de officier. De officier wilde er wel rekening fhee houden, dat de verdachte voor het eerst met de justitie in aan merking komt. alsmede met het feit, dat de buit vrijwel geheel kon wor den achterhaald, waardoor de scha de beperkt bleef. De eis luidde: een half jaar gevangenisstraf, waarvan maanden voorwaardelijk, met EERBERICHT PKLARINGEN KNMI verwacht van heden- irgenavond: opklaringen, maar ifdzaak in het binnenland ook daar een bui. Zwakke tot ma- oordelijke wind. Iets koudere Morgenmiddag dezelfde tem- iren als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 APRIL p: 05.25 uur; onder: 19.53 uur. op: 3.21 uur; onder: 11.23 uur. iater in Katwijk te 09.07 en iur. Laagwater te 04.16 en 16.58 blad bestaat oit 22 pagina's Bonn en Tel Aviv zijn het eens De Israëlische pers meldde giste ren, dat West-Duitsland en Israël zondag een gemeenschappelijk com muniqué zullen uitgeven, waarin het aanknopen van diplomatieke betrek kingen worden bekendgemaakt. reclasseringstoezicht gedurende de drie jaar lange proeftijd. De ontgoochelde huisbediende deed nog een gooi naar een geheel voor waardelijk straf: hij barstte in snikken uit en smeekte de rechters hem dan toch omwille van zyn zoontje op vrije voeten te laten. „Mijn kleine jongen houdt het niet uit", riep de verdachte, „Die drie da gen. dat ik in voorarrest zat heeft hij ook niet gegeten of geslapen". Maar de president was van me ning: „Al die jaren, dat u diefstal len pleegde hebt u willens en we tens het risico van een gevangenis straf genomen. Nu moet u de con sequenties als een man onder ogen uitspraak Bommenwerpers van de Zuid- Vietnamese luchtmacht hebben vandaag militaire objecten in Noord-Vietnam gebombardeerd op ongeveer 50 km ten noorden van de grens. Geruime tijd werd op de grote wegen naar militaire voertuigen gespeurd, evenwel zonder resultaat. Alle vliegtui gen keerden op hun basis terug. In de omgeving van Da Nang waren de rebellen in de nacht van donderdag op vandaag zeer actief. Op elf km ten noordoos ten van deze basis werd een trein ondermijnd terwijl in de selfde omgeving een Zuidvietna- mees radiostation onder vuur werd genomen. Zes bataljons regeringstroepen hebben zich uit de heuvels bij Da Nang teruggetrokken, waardoor een einde gekomen is aan een mislukte operatie tegen guerrillastrijders van de Vietcong, die zich ingegra- hadden. In de operatie van zes dagen sneuvelden 140 man. De rege ringstroepen verloren een grote hoe veelheid wapens, waaronder 24 ge it, drie mortieren, vier machine geweren, zes automatische pistolen, kanon en enkele revolvers. Bij de Vietcong vielen 57 doden op het slagveld, terwijl naar schatting nog 300 doden en gewonden vielen die van het slagveld weggedragen wer den. Gisteren zijn tenminste acht af zonderlijke aanvallen gedaan door Amerikaanse en Vietnamese bom menwerpers op verbindingslinies in Noord-Vietnam. Er werd schade toe gebracht aan bruggen, wegkon- vooien, luchtafweergeschut en ge bouwen. Een van de Vietnamese toe stellen keerde niet terug. De grootste aanval was die met 38 Amerikaanse bommenwerpers tegen de Baidoc Thon brug in weg 12, ten zuiden Hanoi. De brug werd beschadigd. Volgens een in Hongkong ontvan gen bericht van het Noord Vietnamese persbureau is gisteravond boven de Noordvietnamese provincie Ha Tinh een Amerikaanse straaljager neerge schoten. Volgens het persbureau zijn er sinds 5 augustus van het vorig jaar 223 Amerikaanse toestellen bo ven Noord-Vietnam neergehaald. Versterkingen Volgens welingelichte kringen in Saigon zullen in de nabije toekomst waarschijnlijk meer Amerikaanse grondstrijdkrachten naar Zuid-Viet- nam worden gezonden voor de bewa king van belangrijke militaire bases. Hiertoe zou zijn besloten tijdens de begin deze week in Honoloeloe ge houden Amerikaanse militaire con ferentie. Volgens onbevestigde be richten zou het hier om tussen 10.000 en 20.000 infanteristen gaan. Men gelooft voorts dat minstens nog drie helikopter-compagnieën zullen worden uitgezonden naar Vietnam, in totaal ongeveer 75 toe stellen. Het zou in de bedoeling lig gen deze compagnieën over drie le gergroepen te verdelen en daardoor een grotere flexibiliteit te verlenen aan het optreden van de aan Zuid- vietnamese strijdkrachten. Zeeroute belangrijk en snelle patrouillevaartuigen ter beschikking zal stellen van de Zuid- vietnamese marine om te worden ge bruikt bij het opsporen van schepen, die manschappen en wapens van Noord-Vietnam naar Zuid-Vietnam overbrengen. Amerikaans marineper soneel zal worden toegevoegd aan de Zuidvietnamese marine om te hel- aan het optreden van de Zuid wateren varen normaliter naar schatting 72.000 kleine scheepjes. Tijdens de conferentie van hoge Amerikaanse militairen in Honoloe loe is aandacht besteed aan gege vens, die verkregen werden in ver horen van gevangen genomen Viet- cong-strjjders, die erop wijzen dat deze zeeroute in gewicht is toegeno men, nu het vervoer over land is be lemmerd na de bombardementen van de afgelopen maanden. Sluwe overval verhinderd De Zwitserse politie, die een waar schuwing had gekregen uit Frank rijk, heeft gisteren in Geneve en Lausanne een internationale bende overvallen en elf personen gearres teerd, die ervan beschuldigd worden een roofoverval op grote schaal voor te bereiden. l>e bende, onder wie vier vrouwen, werd in het bezit bevonden van ver- scheidenen geladen automatische pi stolen. uitgebreid inbrekersgereed schap, vermommingen en een gesto len auto die gecamoufleerd was als ziekenauto De ambulance, met een draaiend blauw licht op het dak en wit geschilderde ruiten, was ken nelijk bedoeld een grote rol in de beraamde overval to spelen. Verder er ook een witte jas, zoals die door verplegers gebruikt wordt. (Advertentie) TRABANT AUTOMOBIEL SHOW City Garage Bij de installatie van de heer W. Thomassen als burgemeester van Rotterdam ontmoetten de burgemeesters van de grote ste den en de oud-burgemeesters van de Maasstad elkaar. Van links naar rechts burgemeester Kolfschoten van Den Haag. me vrouw Van Walsumoud-bur gemeester Van Walsum van Rotterdam, mevr. Van Hall burgemeester Van Hall van Am sterdam, burgemeester en mevr. Thomassen en oud-burgemeester Oud van Rotterdam. Spoorwegstaking om vijf kwartjes Duizenden forensen uit de Lon- dense voorsteden zijn vanochtend te laat op hun werk gekomen doordat onder de treinbestuur ders een 24-uursstakmg was uit gebroken. De staking ivas afge kondigd omdat één bestuurder zich erover had beklaagd dat hij als gevolg vaü overplaatsing op een andere route ongeveer 1 gul den 25 minder afstandstoeslag ontving. De staking werd door de vak bonden afgelast doch de vak bondsfunctionarissen waren er niet in geslaagd hun leden tijdig van dit besluit op de hoogte te stellen Betuwe begint al kleur te krijgen In het Gelders rivierengebied (Be tuwe, Bommelerwaard en Land van Maas en Waal) staat de bloeiperiode van de vruchtbomen voor de deur, zo meldt de V.V.V. Gelders rivieren gebied. In het komende weekeinde zuUen de zwarte kersen- en de pe rebomen hun bloesempracht tonen. Het hangt van het weer van de eerst komende dagen af, of de bloei reeds uitbundig zal zijn, dan wel nog slechts in beginstadium. In de loop van de volgende week komen de meikersen in bloei, pruimen en ap pels volgen begin meL Advertentie Zie adv. e pag. 4de blad Minister Vrolijk (rechts) heeft gisteren het eerste exemplaar het boek „Ondergang" van prof. Presser over de jodenver volging aangeboden aan burge meester Van Hall van Amster dam. De aanbieding had plaats in de voormalige Hollandse Schouwburg in de hoofdstad van waar uit zo vele duizenden joden de weg naar de ondergang be gonnen. Bejaard Haags echtpaar zit in zak en as Sinds eerste paasdag heerst slagenheid in een huisje aan de Ko ningstraat in Den Haag. De bewo ners, een bejaard echtpaar, staan machteloos tegenover de "lag, die de zekerheid aan hun rustig bestaan heeft ontnomen. Ze zjjn niet in staat om de consequenties van een klein ogenblik van onachtzaamheid te ver werken. Een onachtzaamheid, die hun op het verlies van 8000 gulden moeizaam bijeengebracht spaargeld is komen te staan. Bijna vjjf weken geleden, in de drukte van een grote schoonmaak, werd er een kartonnen doos bij de vuilnisbak op straat gezet. In die doos zat een stalen geldkistje, veilig op slot. En in dat kistje bevond zich een bedrag van achtduizend gul den, bestemd voor verwezenlijking van een lang gekoesterde wens: een eigen woning. Met Pasen, toen er een cadeautje zou worden gekocht, werd het ver lies pas ontdekt. Radeloos liep het echtpaar hij 68 jaar, zij 70 naar de politie, die vanzelfsprekend ook niet veel kon uitrichten. Alle hoop is nu gevestigd op de gemeentelijke reinigingsdienst. Want alle afval belandt via die instelling op uitgestrekte vuilstortplaatsen in Drente, waar het tot compost wordt verwerkt. Daar geeft men het echt paar nog een geringe kans, vanwege het solide stalen kistje. Het echtpaar kan alleen maar thuis zitten wach ten, nog steeds overstuur, hopend op goed nieuws. Advertentie ^^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden. Tel. 40447-34594 (SucJ Qïi lernvo In één der bladen van Dorretshire wordt een knap pe keukenmeid gevraagd, met bijvoeging dat zij, die lezen noch schrijven kunnen, de voorkeur zullen genieten. Te Parijs is op een kunst veiling verkocht voor 60.000 francs een Japansch verlakt tafeltje, dat indertijd door Marie Antoinette aan een harer eeredames ten ge schenke was gegeven.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1