enteparade 1965 trekt zaterdag Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter Winst der Kon. daalde met Sheügroep drie procent Delegatie van Thailand liep weg uit Djakarta Bollenstreek werkt men nder hoogspanning Weer nu hopelijk geen spelbreker laandeii bezig Kantoren bouwen van boven naar beneden Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret Probeer gerust alle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. CONCURRENTIE HAD VRIJ SPEL Sterke stijging van het vermogen iLL, blijf jong, blijf fit fiets! Na communistische propaganda-actie LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 APRIL 1965 (Van één onzer redacteuren) it is weer zo ver! Zaterdag presenteert de Bollenstreek zich honderdduizenden. Binnen- en buitenlanders. Dan trekt voor chttiende maal het corso voorbij. Nu onder het motto Lente- Ie 1965 „Bruidsstoet der Lente". Men rekent in de „streek" weersomstandigheden moeten meewerken op meer dan half miljoen bezoekers. optimistisch zal men zeggen na de paasdrukte. Het.verleden echter bewezen vorig jaar was het, ondanks de regen drukker dan in 1963 dat dit sprookje van kleur, geur en lonie vooral bij de buitenlanders in trek is en dat zij er graag :rden kilometers rijden voor over hebben om het bontge- de lint van met bolbloemen versierde praalwagens en per- lauto's, hier en daar onderbroken door muziekkorpsen, voor zien trekken. In de HBG-veilinghallen aan de Grachtweg in Lisse kunnen belangstellenden van donderdag middag 1 uur af de opbouw van de praalwagens gadeslaan en vrijdag van 10 uur 's morgens tot het mid dernachtelijk uur zullen ze in alle pracht en praal te bewonderen zijn. De wagens worden zaterdag morgen vroeg naar de Warmon- derdam i n Sassenheim gereden, waar de jury van half negen tot tien uur de keuring zal verrichten. Bollenstreek is men reeds ra in de weer om aan Lente- 1965 gestalte te geven: be smeden maakten de geraam- i de hand van door artistiek- r Jos van Oriel gemaakte ;eningen en strovlechters dat ze een „jasje" aankre- vanmorgen is een leger van gers onder leiding van rkunstenaars 'legonnen met •erken van de wagens met ra-nagels in allerlei kleuren le, regenachtige weer van de dagen heeft de mensen in lenstreek weer parten ge- Niet zo dat men door ge- ,n hyacinten het corso moet ;ten, maar wel zo, dat men net genoeg „nagels" zal heb- wagens te tooien. Op Iden staan de kleurige en bloemen volop in knop. De wil echter niet komen! Het in is op warmer en zonni- ier. Geen nood echter. Men in de bollenstreek van wan- zal er zeker voor zorgen, laterdagmorgen half elf pre- „kleurenpalet' van de nonderdam in Sassenheim Bennebroek zal kunnen trek- m terug! Groter corso 1965 is groter dan dat rig jaar. Niet minder dan 37 igens en personenauto's getooid met het jrodukt „streek": de bolbloem - zul- orbytrekken en 24 muziek- uit alle delen van het land tn dit feest van „kleur, geur nonie" luister bezetten, dit corso zo groot is komt, de gouden Vereniging Neder- abrikaat de bezoekers wil la- in de feestvreugde door, gehele vaderlandse indu- Jmgeven door bloemen, te to- men in die halve eeuw heeft él en wat men kan bieden. Het onderbroken door bedrijfsmu- psen. ,vak" blijft echter niet achter. 1,1 schillende afdelingen van ollencultuur zullen wedyve- mooiste wagen te brengen, rteurs zullen laten zien, dat ,t in hun mars hebben en its bollen (zonder bloem) 'erkopen aan het buitenland ikenhof, Neerlands (en we- ;eëvenaarde bloementuin, „Poëtisch" zeker weer voor Igeklap zorgen. Dat het It is zeker. Een voorproefje hebben we gisteravond in gezien Krachtproef otc „krachtproef is vandaag u Bekwame handen prik steken de in pasteltinten 5 hyacinten op de jasjes van i en bloemsierkunstenaars voor de (zo belangrijke) en- toeven van kleurige tulpen, rige narcissen, sommige inje hart, en sierlijke anjers. afgewisseld met varens en toene bladplanten! Een werk, uren vergt en dat de wer- |G geen nachtrust gunt. inieuw strijd 'en Koerden? noorden van Irak gelegen zijn een nieuw offensief te- koerden begonnen, zo meldt anese blad „Al Aanwar" in it uit Cairo. d, dat Egyptische kringen t, schrijft dat het offensief Pril werd begonnen na een van de Koerdenleider Moestafa al-Barzani. Iy de hg werd gezegd dat hij een keljjke Koerdenstaat zou uit- als zijn eisen voor zelfbe- de Koerden niet werden M. Route Het vertreksein voor de 28 kilome ter lange route SassenheimBenne broek en terug wordt precies half elf gegeven, om elf uur wordt het cen trum van Sassenheim bereikt, om tien voor twaalf rijdt men door Lisse, om tien over half twee door Hille- gom en om half twee hoopt men in Bennebroek, het keerpunt, te arrive- Daar rust de bloemenstoet tot drie uur om weer om kwart voor vier in Hillegom terug te zijn, waarna om half vijf Lisse „genomen" wordt en tenslotte hoopt men om kwart voor zes, moe maar voldaan, het uitgangs punt Sassenheim te bereiken. Een onmisbare schakel in dit cor so is de Rijkspolitie. Het district Lei den heeft uitgebreide voorzorgsmaat- regeler genomen om het verkeer in goede banen te leiden. Een legertje politiemannen van ruin. vijfhonderd is daarvoor ingeschakeld. Natuurlijk beschikt men ook nu weer over mo- bilofoonposten. R.P.-vliegers zullen vanuit de lucht hun bevindingen meedelen aan deze posten op de grond, zodat men steeds op de hoog te blijft van de verkeerssituatie in de bollenstreek. Het corso-comité lieeft maar één verlangen: dat Pluvius ditmaal ver stek zal laten gaan en dat een fees telijk zonnetje het veelkleurige lint van praalwagens en versierde perso nenauto's met de in fraaie gewaden uitgedoste figuranten zal beschijnen. Dan zal het eerst maé recht worden een sprookje van kleur en pracht! (Van onze Haagse correspondent- Een glas sherry drinken op de geheel afgebouwde achttiende ver dieping van een torengebouw, ter wijl er van de elf laagste verdiepin gen nog geen steen is gelegd Dat is gisteren gebeurd in Rijswijk, waar een kantoor in omgekeerde volgor de wordt gebouwd. Eerst de hoog ste verdieping, daarna de lagere ver diepingen. Zware vijzels drukken de gereed gekomen verdiepingen op, waarna op de begane grond weer een nieuwe etage kan worden gebouwd. Het ge bouw, een kanitorentoren van zestig meter hoogte, dat straks deel uit maakt van het winkelcentrum in Rijswijk, wordt uitgevoerd in Jack- lock-systeem: (vijzel en blok). De vijzels zijn nodig om straks 25.000 ton omhoog te drukken en de blok ken om het gebouw te stutten. Voor deel van deze methode, voor het eerst in Engeland toegepast en nu door de N.V. Hollandse Beton Maatschap pij overgenomen en verbeterd, is de snelheid van werken. In een jaar tijd kan het gebouw klaar zijn, het geen ondermeer wordt bereikt door het concentreren van de bouw op een kleine plaats: de laagste ver diepingen. Daar worden de vloeren en muren gestort, die na veertien dagen verharden klaar zijn om te worden opgevijzeld. Het opdrukken gebeurt met een „snelheid" van een halve milimeter per drie seconden. Kans, dat er tijdens het vijzelen, zo als gisteren, dat er iets mis gaat bestaat er niet. Valt een van de vij zels uit, dat stoppen de andere auto matisch. Het gedeelte van het ge bouw dat uit de bouwtent te voor schijn komt, is bijna klaar. De rui ten staan in de vensters en de ver warming brandt. Dan komen de schilders, de tegelzetters, de stuka doors en alle anderen, die nodig zijn onj. het gebouw geheel af te maken. Hoger dan zes etages behoeft de man, die de laatste hand legt, nooit te lopen. Dat gedeelte van het gebouw is klaar en kan eigenlijk al worden gebruikt! MARXISME EN CHRISTENDOM Advertentie De leden het nieuwe Vati caanse secretariaat voor niet-gelo- vigen (snb) zullen voor hun eerste contocten met atheïsten de volgen de week een ontmoeting hebban met communistische theoretici uit Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Oost Duitsland. Woordvoerders hebben meegedeeld dat er tenminste drie deskundigen uit het Vaticaan naar de Oosten rijkse stals Salzburg zullen gaan voor een conferentie over het onderwerp „Marxisme en christendom". De bijeenkomst is georganiseerd door een Oostenrijkse rooms-katho- lieke organisatie, die de naam van Paulus Gesellschaft draagt. Er zul len naar wordt verwacht 230 com munistische en christelijke deelne mers zijn. Vrijwel alle deelnemers zullen professoren en academici zijn. Waarom werd Spanjaard niet toegelaten Het Tweede Kamerlid mr. A. M. I. K. Baeten (KVP) heeft de minis ter van Justitie, prof. dr. I. Sam- kalden, schriftelijke vragen gesteld over het niet toelaten van een Spaanse jongeman tot ons land, om dat hij op 13 april bij aan komst op Schiphol „slechts" circa f 500 op zak had. Deze jongeman, Santiago Moliné wilde een korte va kantie doorbrengen bü een Neder landse vriend in Venlo. Het Kamerlid Baeten vraagt de minister of het juist is, dat aan de Nederlandse gastheer te kennen werd gegeven, dat hij terugzending van zijn vriend slechts kon voorko men door binnen drie kwartier op Schiphol te verschijnen om daar een garantieverklaring te tekenen, ter wijl het door de afstand Venlo Schiphol niet mogelijk was aan deze eis te voldoen. Is de minister niet van oor deel. dat de betreffende politiefunc tionarissen onjuist en in strijd met hun voorschriften en instructies heb ben gehandeld? wil de heer Baeten van de minister weten. Indien dit het geval is, dan zou hij willen we ten of de minister geen aanleiding ziet de Spaanse jongeman „moreel en materieel" schadeloos te stellen voor zijn vergeefse reis naar Neder land. Bij een stoeipartij overboord gevallen MARINEMAN VERDRONKEN Bij een stoeiparty aan boord van de mijnenveger „Eist" in de Nieuwe Haven in Den Helder is gisteravond de 18-jarige ongehuwde machinist der tweede klasse W. van Klinken uit Stadskanaal overboord gevallen en verdronken. E'en andere bij de stoeiparty te water geraakte schepeling kon zich zwemmend redden. De omgekomen machinist, die ook kon zwemmen, en achterom het schip trachtte te ko men, geraakte echter in moeilijkhe den. Een haastig uitgeworpen red- dingslijn wist hy aanvankelijk nog te grijpen, maar kort daarop ver dween hy in de diepte. Marinedui kers brachten hem na vijf minuten boven maar kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Oliemaatschappijen plegen niet zachtzinnig met elkaar om springen. Weliswaar reiken zij elkaar soms de hand om op be paalde gebieden samen te werken, als zij het zelfstandig niet aan kunnen, maar doorgaans zijn zij felle concurrenten. Vooral in Europa heeft de concurrentie vrij spel. in tegenstelling tot de V.S., waar de binnenlandse oliemaatschappijen naar hartelust met elkaar mogen wedijveren om een zo groot mogelijke portie van de markt, maar waar penetratie van buitenaf wordt tegengegaan. Zodoende behoeft er aan de overkant niet te worden opgebokst tegen de Rus sische olie of tegen raffinaderijen, die op een of andere manier aan goedkope ruwe olie weten te komen. De in sterke mate op de Europese markt geörienteerde Kon. Shellgroep heeft hiervan in het afgelopen jaar de gevolgen ondervonden. Het resul- Advertentie Het is weer lente het is weer tijd om over zo'n 5 fijne zo'n veilige nieuwe fiets te denken. De Thailandse (Siamese) delegatie, kok reeds verklaard had, dat Noord- Vietnam niet gerechtigd was aan de herdenkingsplechtigheden deel te ne men, verklaarde hij dinsdag in een door zijn ministerie uitgegeven com- miniqué, dat de Noordvietnamese de legatie volop gelegenheid had gekre gen haar standpunt naar voren te brengen, terwijl andere afgevaardig den, onder wie die van Thailand, de gelegenheid werd onthouden de hun ne tot uitdrukking te brengen. De Thailandse delegatie kan de door dc Noordvietnamese gedelegeer de geuite opvattingen niet onder schrijven, aldus de ministeriële ver klaring, en nog minder de politiek en daden van agressie, terreur en impe- die naar Djakarta was gezonden ter bijwoning van de plechtige herden king van de eerste Afro-Aziatische conferentie, tien jaar geleden in Bandoeng gehouden, is naar Bang kok teruggekeerd, omdat naar haar oordeel delegaties van communisti sche landen de herdenhingsplechtig- heden te eigen bate trachten te mis bruiken door de kwestie-Vietnam ter sprake te brengen en te proberen steun te krijgen voor hun politiek van agressie tegen Zuid-Vietnam. Nadat minister Thanat Khoman maandagavond bij aankomst in Bang- rialistische expansie, die het commu nistische Noord-Vietnam tegen zijn naburen bedrijft. Evenmin kunnen regering en volk van Thailand hun steun geven aan de politiek van vernietiging van Ma leisië, daar Maleisië een vriendschap pelijk buurland van Thailand is. De „Bangkok Post" meldde gis teren. dat premier Pham Van-dong ran Noord-Vietnam had getracht de feestelijkheden in Djakarta te gebrui ken als een forum voor propaganda en het verkrijgen van de steui. der Afro-Aziatische landen voor de agres sieve oogmerken van Noord-Vietnam in Zuid-Vietnam. taat staat dan ook in schrille tegen stelling tot de Amerikaanse oliecon cerns, die allen met een hogere net towinst dan over 1963 uit de strijd kwamen. De groep behaalde maar 208,3 miljoen pond tegen 214,7 mil joen pond. of 3% minder. De Stan dard Oil of New Jersey behaalde een nettowinst van 375 miljoen pond tegen 364 miljoen pond, wat neer komt op een stijging van 3%. Bij Texas Company bedroeg de winst stijging 5,4%, bij Gulf Oil Corp. 6,4%, bij Standard Oil of California 7,1% en bij Socony Mobil Oil 8,2%. Ook al weten we In Europa wel verzachtende omstandigheden aan te voeren voor het ten achter blijven van de resultatenon twikkeling van de groep tegenover de Amerikaanse oliemaatschappijen, de beleggers van de V.S. trekken er hun conclusies uit. Ongetwijfeld heeft deze ontwik keling er toe bijgedragen, dat er in het afgelopen jaar nogal wat aan delen Royal Dutch uit Amerikaanse portefeuilles werden gespuid. Gezonde groeikracht Beziet men de resultaten op wat langere termijn, dan blijkt dat de groep over een gezonde groeikracht beschikt, in vergelijking met 10 jaar geleden is de olie-omzet vermeer derd van 13 miljard gulden tot 21 miljard en de verkoop van chemische produkten van 1360 miljoen gulden tot 2650 miljoen. De nettowinst is in dit tijdvak toegenomen van 1670 mil joen gulden tot 2080 miljoen. Het to taalbedrag voor de uitbetaling van het dividend steeg van 330 miljoen gulden tot 1040 miljoen gulden, ter wijl het niet uitgekeerde inkomen te rugliep van 1340 miljoen tot 1040 miljoen gulden. Hieruit blykt dat de groep na de wederopbouwperiode na de oorlog royaler is geworden percentage van het nettoresultaat1965 wegens het bereiken van de dat wordt uitgekeerd is toegenomen pensioengerechtigde leeftijd zal neer van 20,1% tot 49,9%. In 1963 werd 44,7% uitgekeerd. De achteruitgang van de winst marge blijkt uit het feit dat het nettoresultaat in procenten van het bruto-inkomen, dat in 1955 9,8 beliep en in 1963 was teruggelopen tot 7,: in 1964 verder is gedaald tot 6,7%. Per liter verkocht produkt beliep het netto resultaat in 1955 1,66 cent, in 1963 1,17 cent en in 1964 1,04 cent, Geen vrees Ondanks de teruggang van de winstcapaciteit behoeft voor het be staan van de groep niet te worden geducht. Door omvangrijke winstin houdingen en afschrijvingen is het vermogen van de groep sterk geste gen. De duurzame produktiemiddelen zyn in 10 jaar tijds in waarde ver meerderd van 18 en een kwart mil jard tot 41 miljard. Na afschrijvin gen ad. resp 8,7 miljard en 21 miljard resteert een boekwaarde van 9,6 mil jard en nu 20,6 miljard gulden. Het totaal geïnvesteerde kapitaal be draagt nu 31,6 miljard gulden tegen 30,1 miljard een jaar tevoren en 15,4 miljard tien jaar terug. Tegen over de sterke vermeerde ring van omzetten en activiteiten staat een krachtige vermindering van het aantal werknemers. Eind 1955 waren er 213.000 personen in dienst van de groep, eind 1963 189.000 en ultimo 1964 188.000. Desondanks zijn de personeelskosten gestegen van 2,5 miljard gulden tot 3,5 mil jard in 1963, maar in het afgelopen jaar zijn zij jets gedaald en wel tot 3.46 miljard Contrasten Hoewel de ontwikkeling over het geheel niet onbevredigend mag wor den geacht is de koers van aandelen Kon. Olie naar verhouding lager dan die van aandelen der Amerikaanse oliemaatschappijen. De beurswaarde van het fonds komt overeen met tienmaal de jaarwinst. In contrast daarmee staat Standard Oil New- Jersey met een koers/winstverhou ding van 17 en Gulf Oil met 14. Jhr. mr. Loudon treedt af De raad van commissarissen en de directie van de N.V. Kon. Ned. Petro leum Maatschappij maken bekend, dat jhr. mr. John H. Loudon, die se dert 1947 directeur is van de ven nootschap en president-directeur se- opzichte van de aandeelhouders. Het dert 1 juli 1952, zijn functie op 1 juli leggen. Aan de op 13 mei 1965 te houden algemene vergadering van aandeel houders zal worden voorgesteld de heer Loudon met ingang van 1 juli 1965 tot commissaris van de vennoot schap te benoemen. Aan de algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorge steld de heer Monroe E. Spaght met ingang van 1 juli 1965 te benoemen tot directeur van de vennootschap. In 1953 werd de heer Spaght be noemd tot executive vice-president van Shell Oil Company, waarna in 1961 zijn benoeming volgde tot presi dent van die maatschappij, een func tie die hij ook thans nog vervult. Naar Keukenhof Groep Amerikaanse zakenlieden doet ook Nederland aan Een handelsdelegatie uit de Amerikaanse staat Michigan brengt vrijdag en zaterdag een bezoek aan Nederiand. Het uit 75 personen be slaande gezelschap, waarvan 50 pre sident-directeuren van diverse in dustriële- en handelsondernemingen deel uitmaken, staat onder leiding van Michigans gouverneur, George Romney. Het bezoek aan ons land is het begin van een Europese reis waar bij Bremen, Hannover, Milaan, Pa- rys, Brussel en Londen zullen wor den bezocht. Op 1 mei keert de de legatie weer naar de V.S. terug Doel van het bezoek:zakenlieden in Mi chigan een beter inzicht geven in de Europese markt en haar afzet mogelijkheden en contacten te leg gen in de verschillende Europese ste den. Tijdens het bezoek aan Nederland brengt de delegatie ook een be zoek aan Keukenhof en de bollen velden De komt van de handels delegatie betekent ook, dat acht ta lentvolle jonge Europese kunste naars in staat zullen worden gesteld een acht weken durende zomercur sus voor muziek te volgen in het befaamde National Music Camp in haar bezoek zal de missie een mu- ziekbeurs aanbieden aan de Neder landse regering voor een nog aan te wijzen jong Nederlands toonkunste naar.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9