Glurp O Frankrijk vaart eigen koers in zuidoost-Azie kunst kaleiöoscogp GROOTSTE BOEKWINKEL VAN EUROPA IS IN WORDING Nieuwsleesster Vijf jaar Veronica LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 APRIL 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. 55 ■Jï Het meisje met dit vriende lijke gezicht zal vanaf 1 juli via het televisiescherm geregeld de gaste zijn in uw huiskamer. Met ingang van deze datum zal Eu- génie Herlaar (25) nieuws gaan voorlezen in hext NTS-joumaal. ,.Het nieuws heeft ze altijd al geïnteresseerd"zegt Eugènie. die thans nog bij de Wereldom roep als omroepster werkt. s .Radio vind ik fijn, maar tele- is eigenlijk nog leuker, om- dat je werk er veel persoonlijker (IJ VClll UtG JGgGOS CtC Z( W f door wordt." Eugénie Herlaar woont in Hilversum op kamers en is dol op koken, haken en breien. ,,Als ik straks weer een nieuwe jurk gemaakt hebt", lacht ze. ,.ga ik niet meer naar mijn moeder in Ede om die te laten zien, maar dan zeg ik gewoon: „Kijk van avond maar Eugénie zal voor de NTS vooral de vrouwe lijke onderwerpen, zoals de mo de, behandelen. Circusartieste gewond bij val (Van Haagse correspondent) Na een misgreep in de nok van het circus Toni Boltini is gisteren tijdens de middagvoorstelling in Den Haag de 28-jarige Mary Wincklein uit de trapeze gevallen. Het ongeluk gebeurde onder tromgeroffel tijdens de zogenaamde driedubbele passage. De Duitse artieste viel van tien me ter hoogte op de kant van het vei ligheidsnet. zy kreeg een wond boven het lin keroog en enkele schaafwonden aan de linkerknie. De gewonde knie werd wat styf en dik. maar desondanks maakte Mary gisteravond weer deel uit van „De Saltas", een groep van vijf waaghalzen aan de vliegende trapeze. Al eerder is Mary Wincklein bij het moeilijke luchtnummer van ,.De Saltas" uit de nok gevallen. Tijdens de première vorige week viel ze keu rig in het vangnet, maar verleden jaar. bij een circusvoorstelling in Israël beschadigde zij een halswervel en bleef bewusteloos liggen. Met een rekverband om het hoofd heeft zij daarna een maand in een ziekenhuis gelegen. Geen verbod voor Ronduitover Nieuio-Guineti Aan de V.P.R.O. is geen verbod opgelegd om mededelingen te doen over de radio-uitzending „Ronduit", waarin een oud-militair vertelde over op bevel van de Nederlandse leger leiding op Nieuw-Guinea begane wreedheden. Dit heeft minister De Jong (Defen sie) meegedeeld op vragen van het tweede kamerlid Hoekstra (C.P.N.) Door bemiddeling v. d. rijksvoorlich tingsdienst heeft minister De Jong de beschikking gekregen over een bandopname van de uitzending. Er is nog niet beslist of er een onderzoek wordt, ingesteld, zo blijkt uit het ant woord. Z Geen Colinda Z <Van onze B Hilversumse correspondent). jj Lucille's Stars nieuwste song Colinda heeft de Hil- a versumse burgerlijke stand gisteren een -probleem be- J B zorgd. Een jonge vader ver- n scheen voor de balie om zijn H pasgeboren dochter te la- m ten inschrijven. Wat zal de a naam zijn? vroeg de ambte- naar. Colinda was het ant- a B woord. Het dikke naamboek m J werd opgeslagen maar Co- z linda stond nergens vermeld. 2 Ook niet bij de K van Karei. B B De vader werd naar huis ge- 2 stuurd met de boodschap 2 eerst te kunnen aantonen, m dat de naam bestaat. Volgens B de burgerlijke stand zou het gr ammo joonplaat je niet als a H bewijsstuk kunnen dienen Drink a/sr„Jony e moef zyn Expositie van Meike Sund Van 27 april tot 16 mei wordt in de expositieruimte van de boekhan del „Veldwijk" in de Passage in Wad- dinxveen een tentoonstelling gehou den van olieverfschilderijen van Mei ke Sund, zulks onder auspiciën van de Kunststichting Waddinxveen. De opening vindt plaats dinsdagavond 27 april om 20.15 uur. As van Eliot begraven De as van de beroemde dichter T. S. Eliot is zaterdag begraven in de parochiekerk van het dorp East Coker bij Yeovil in Somerset. Hier mee is gevolg gegeven aan de wens van de Britse dichter en toneelschrij ver die in Amerika geboren werd. Eliot is in januari op 76-jarige leeftijd overleden. Hij heeft 24 jaar geleden een gedicht geschreven waarin het dorp East Coker, waar mee zijn familie sinds de 17de eeuw banden heeft gehad, werd ver eeuwigd. Het gedicht, genoemd naar het dorp, werd later opgenomen in zijn Four Quartets. Voor het laatst heeft Eliot East Coker 40 jaar ge leden bezocht. De 36-jarige weduwe van de dich ter. Esma Valerie Fletcher Eliot, die tevens zijn secretaresse was, was in het bezit van de as. 1 NEDERLAND 1 VARA: 7.00 uur Nieuws in het kort NTS 7.01 uur Barend de Beer, voor de kleuters 7.06 uur De kringloop van de zon, documentair 7.35 uur Top of flop 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten Adamo zingt Zo is het toevallig ook nog eens een Universityd (s) nood, documentaire NTS-journaal Sluiting. NCRV: 8.45 uur 9.15 uur 9.55 uur 10.25 uur 10.30 uur NEDERLAND 2 - 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 8.01 uur Wrede noodzaak, tv-spel 9.20 uur Literair kijkschrift 9.55 uur Attentie, actualiteiten 10.10 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 8.50 uur Le Clemenza di Tito, opera 11.35 uur Serenade door Percy Faith HILVERSUM 2: 6.00 i Delta-opdrachten voor kunstenaars 1j De Staatssecretaris van O. K. en j g W.. drs. L. J. M. van de Laar, heeft |f aan de schilders J. Diederen en C. I s Westerik en aan de grafici B. j§ Ibelaar, R. Otte en A. de Vries op- j g dracht verleend tot het uitbeelden M van een of meer aspecten van Deltawerken. „Film 65' Houding jegens NAVO uijkt rod (Van onze rtv-medewerkster) De vlag hangt vandaag uit by Neerlands eerste piratenstatlon .waar muziek in zit'. Radio Veronica. Van daag precies vijf jaar geleden klon ken namelijk de eerste schuchtere ethertonen vanaf het schip „Veroni- op de woelige Noordzee-baren, inet buiten de driemijIszone, om daar- het eerst onrust te zaaien in de rustige Haagse departementen. Vijf jaar hebben de gebroeders Verwey uit Hilversum, die dit „pro leet" aanvankelijk min of meer als grap hadden bedoeld, de „pira- in" geleid, een onderneming die on- lertussen zo sterk is gegroeid, dat iet schip niet meer uit de muziek wereld weggedacht kan worden. Be gonnen met een vrij kleine discotheek weinig reclameteksten werpt het schip vele uren lang tophits en pop muziek in de etherstrijd, om de sym- [pathie van de miljoenen luisteraars een strijd die tot nog toe in haar •rdeel is uitgevallen. Donkere wolken pakken zich echter n de horizon: de dreiging in de Conventie, die tot nu toe niet land is ondertekend, verbiedt in welke vorm ook, het meewerken, ook door middel van reclame-annón- „piraten". wat vermoedelijk |het einde van Neerlands populairste radiostation zal betekenen. Maar voorlopig wuiven de heren Verwey en met hen de verschillende öisc-jockeys en technici deze drei ging weg. „We kunnen ons niet in het keurslijf van het omroepplan Cals en zolang Straatsburg ons let aanvalt gaan wy onbekommerd Daarna zien we .wel weer". officieuze communiqués en geïnspi reerde commentaren nogal wat moei te gegeven om de plooien glad te strijken en de kwalijke effecten op te heffen, die waren ontstaan door de mededeling, dat Frankrijk in plaats van een minister slechts een zal sturen naar de con ferentie, die van 3 tot 5 mei a.s. Londen wordt gehouden over de Atlantische samenwerking in zuid- oost-Azië. Bovendien is in Parijs beslist te gengesproken, dat Frankrijk de ko mende dagen uit de Noordatlanti- sshe Verdragsorganisatie (NAVO) zou willen treden, zoals zekere ge huchten wilden. Daarentegen lijkt het nog steeds niet uitgesloten, dat Frankrijk de ZOAVO, de Zuidoost- aziatische tegenhanger van de NAVO definitief de rug zal willen toekeren. Afscheidsconcert Nan Merriman de zangeres Nan Mer- flman die ook herhaaldelijk in onze met groot succes is opgetreden heeft besloten haar carrière te beëin- iigen. Zij zal voor de laatste maal Amsterdam optreden in een concert net het Concertgebouworkest onder de gastdirigent Gustav Konig, woensdagavond 28 april. Tijdens dit volksconcert worden uit gevoerd: Stolzel concerto a 4 cori - aria's uit La Clemanza di Cosi Fan tutte; Mahler Ueder eines fahrenden Gesellen; Tableaux d'une expo sition. (Van onze Parijse correspondent) De ZOAVO werd in 1954, na de I conferentie van Genève, waarbij ®e. Franse^^fe^"8' z'ch door Frankrijk zich uit Indo-China terug- opgericht. Het Atlantische fi- Nederland, de zes en de Engelsen „Wij doen niets af aan de Engelse betrekkingen met de andere bondge noten als wij zeggen dat de Neder landers onze beste vrienden in Euro pa zijn. Onze geschiedenis heeft steeds parallel gelopen. Onze tradi ties zijn aan elkaar verwant: bedre venheid in de zeevaart zowel als op de handelsbeurzen, geloof in grond wettelijke vrijheden die worden ge steund door parlementaire instellin gen en het geloof in een politiek van machtsevenwicht als de zekerste ma nier om deze vrijheden te behouden tegen de hegemonie van een macht van buitenaf. Als lid van de Europese gemeen schap heeft Nederland van het begin af geprobeerd de deur op een kier te houden in de hoop, dat Engeland zich zou aansluiten. Toch neemt de ongerustheid onder de Nederlanders toe. De Fransen overheersen de Zes wel politiek als intellectueel. Het Frans-Duitse bondgenootschap, ge combineerd met de onwil van de Duitsers sinds de oorlog om een lei dende rol te gaan spelen op het ge bied van de buitenlandse politiek, staat Frankrijk toe om de toon aan te geven in de gemeenschap. Het is daarom het doel van onze Nederlandse vrienden onze leiders tot optreden aan te sporen, tenminste om ondubbelzinnig te verklaren dat de toekomst van Engeland in Europa ligt". liaal voor het Verre Oosten is zyn roeping, waarop vooral de toenma lige Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, vurig had gehoopt vooral mis gelopen door dat de twee belangrijkste landen van dat deel van de wereld, India en In donesië, zich nooit hebben willen aansluiten. Pakistan, Thailand en de Filippijnen, die Azië in de orga nisatie vertegenwoordigen, hebben daardoor een onvoldoende tegen wicht kunnen vormen ten opzichte van de vier grote Anglosaksische landen, de Verenigde Staten, Enge land, Australië en Nieuw-Zeeland. Frankrijk paste in de loop dei- laatste jaren steeds moeiiyker in die ZOAVO-iyst, waaruit het nu dus he lemaal schynt te willen scheiden. Parys voelt geen enkele aandrang de Amerikaanse politiek in zuidoost- Azië en in Vietnam in het by zonder door zyn lidmaatschap van de ZOAVO te sanctioneren en lijkt eerder geneigd zich van dat beleid steeds nadrukkelijker te distantië ren. Een nadrukkelykheid die Frankrijk 'nog wat zwaarder heeft aangezet door de publikatie van een brief van generaal De Gaulle aan de 17 neutralistische mogendheden, waaronder Joego-Slavië, om zyn ad hesie te betuigen voor hun streven in de richting van een vredesconfe rentie over Vietnam. Intussen wenst Parijs dus wel enig onderscheid te blijven maken tussen enerzijds de NAVO als de verdedi gingsorganisatie voor het westelijk halfrond en anderzijds de ZOAVO, die het Atlantische filiaal voor zuid- Azië is. In feite stoelen de diverse obstructiemaatregelen, die generaal De Gaulle zowel tegen de NAVO als tegen de ZOAVO tot dusver geno men heeft, niettemin op dezelfde anti-Amerikaanse stam. Maar tot een formele breuk met de Amerika nen binnen de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, die ook het zwaard is, waardoor ook Frankrijk eventueel verdedigd zou moeten worden, wenst de generaal het althans voorlopig nog niet te laten komen. Engels leedwezen Tot zover onze Parijse correspon dent. „De Britse regering heeft met groot leedwezen kennis genomen van het besluit van de Franse regei;ing" zo werd gisteren in Londen bekend gemaakt. In haar verklaring spreekt de Britse regering de hoop uit, dat het Franse besluit alleen is ingegeven door de meningsverschillen over de kwestie-Indo-China en dat het niet neerkomt op een verzwakking op lange termyn van de Franse steun aan de ZOAVO. Engeland betreurt het ook dat de by eenkomst in Londen het zal moe ten stellen zonder „de nuttige advie zen van Frankryk". Overigens wordt in de Britse verklaring opgemerkt, dat het vraagstuk-Indo-Chlna niet het enige punt van Dante-congres in Florence Bijna 600 Dante-kenners uit vele landen zijn gisteren begon nen aan een congres van een week in het Palazzo Vecchio in Florence ter gelegenheid van de 700ste geboortedag van Dante Alighieri. Tijdens het congres ter ere van de illustere Florentijn die Italië zijn taal schonk, zal een Fransman, André Pezard, zijn nieuwe Franse vertaling aanbie den van de Divina Commedia. De organisatoren van het congres hebben verklaard dat er tenminste 40 nieuwe vertalingen in verschillende talen zijn voorbereid ter presentatie tijdens de Dante-herdenkingen in 1965. Daaronder is een Japanse ver taling van de werken van Dante van prof. Nosatsji van de universiteit van Kyoto. Zondag gaat het congres naar Ve rona en maandag en dinsdag zullen er vergaderingen worden gehouden in Ravenna. „De Georgiërs" weer naar ons land Het Sowjetrussische Staatsensem- ble „De Georgiërs", dat in 1962 in de Apollohal in Amsterdam voorstel lingen heeft gegeven, zal met zyn 70 dansers, danseressen en musici weer naar ons land komen. Op 2 en 3 mei zal de groep in de Kurzaal in Sche- veningen optreden en daarna van 5 tot en met 16 mei in Theater Carré in Amsterdam. B. J. Bertina, presentator van KRO's „Film 65", vertoonde gis teravond via Nederland 2 frag menten uit films, waarin de ma kers „hun verwondering uitspre ken over het lyden dat de mens is opgelegd". Candid-camera en cinema-varité trachten de ge heimen van de- mens te onthul len. Maar Bertina is van mening dat men daar slechts voor een klein deel in slaagt. De filmer is eigenlyk een beel dende kunstenaar: hy regi streert wat hij op een bepaald ogenblik wil zien. Daarom hoeft een film over een gebeurtenis niet altyd objectief te zijn, al kan de maker ervan daar tegen in brengen dat hij zijn „spelers" gefilmd heeft zoals zy zyn. De waarneming in films als „Lour- des" en „On the bowery" wordt weliswaar verscherpt, maar de onthullingen blijven beperkt. De filmer laat door middel van zyn camera aan zyn toeschouwers zien, wat hy van te voren van plan was te laten zien. Daarmee heeft hij een werkstuk afgele verd, dat toch niet volkomen objectief is. al denkt hy in vele gevallen van wel. Deze gespreksstof maakte deze „Film 65" tot een der boeiendste afleveringen tot nu toe. De Bill Dana Show, die aan „Film 65" vooraf ging, vertelde het komische verhaal van een man, die het belastingkantoor voor grote problemen stelt, om dat hy de eerste in het land is, die zo edelmoedig is om de amb tenaar een fooi by het verschul digde bedrag te geven. De hele staat komt in rep en roer. want tot op dat ogenblik heeft men in de boekhouding geen reke ning gehouden met zulke vrien- delyke mensen. Een grappig ge geven. Via Nederland I zei een im mer bedaarde dr. Drees in de aan de PvdA beschikbaar ge stelde zendtijd best vertrou wen te hebben in het nieuwe ka binet." Hij was van mening dat de mensen die hun nieuwe (mi nisters) posten gaan bezetten, allen genoeg parlementaire er varing hebben om het er in de komende twee jaar goed van af te brengen. Radio Volks universiteit: Salzburg en Wenen: Brandpunten van muziekcultuur, door Tom Hoogland. 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Jazzmuz., 19.30 Artistieke staal kaart .20.00 Nws., 20.05 zangsolisten. 20.35 Vocaal ensemble. mg: licht-klass. werkjes. 23.35 Lichte de prot. christelijke organisaties. 'oonplaten, 19.00 Nws I H9.10 Radlokran^ j| Leger des Heils-kwartier (gr.), Op de man af. praatje, 19.50 Stereo: 'etropole orkest. 20.20 Concertgebouw In de pauze: en haar ge lezing. 21.50 Sport in 't kort, 22.30 Nieuws. 22.55 Oude |P.. 3.10 Evangelie verkondiging in wérelperspectief, lez. 23.25 Lichte gr muz.. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEXPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18-20 uur) Somebody else is taking my place (Howard), Orkest Billy Butterfield; Narcissus (Nevin), id.; I wish I didn't love you so (Loesser) - Bewitched Billy Butterfield; Whatever will be, will be (Livingston) - True love (Por ter), The Ray Conn Iff Singers; It must) be true (Arnheim), Orkest Billy But terfield; Tuxedo junction (Feynè), id.j II n'y a plus cfamandes (S: Henri Salvador.La complalnte plus d'amandes (Salvador), vador;La complalnte des in- fidèles (Parijs). Mouloudji; Deep pur ple (Rose). Orkest Werner Milller; Y'avalt dix marin3 (Causslmon). Lea Quatre Barbus; Deux escargots s'en. vont a l'enterrement (Prévert), Les Fréres Jacques; Orchids i Half miljoen boeken tijdens Nationale Boekenmarkt '65" Voor de Nederlandse boekenliefhebber is een manifestatie in voorbereiding, van zulk een grote omvang en een zó overweldigen de onderwerpen-specialisering, als nooit tevoren in de geschiedenis van het boek is vertoond. Dat is de Nationale Boekenmarkt 65, die van vrijdag 14 t/m zondag 23 mei in het nieuwe RAI-gebouw zal worden gehouden. Op een oppervlakte van ruim 10.000 vierkante meter komen hier voor het eerst 30.000 verschillende boeken bij elkaar om te bekijken én om te kopen. Want tien dagen lang zal de RAI een ..boeken- én om te kopen. Want tien dagen lang zal de RAI een ..boek winkel" zijn van ongekende omvang en sortering. in werking zynde machines zal deze hoogst belangwekkende wordings gang worden geïllustreerd en leven dig voorgesteld. Voor deze reusachtige boeken markt is uiteraard een even formi dabele organisatie nodig ten aanzien van de voortdurende voorraadvoor- ziening. Deze voorraad van bijna een half miljoen boeken zal worden op geslagen in de Europahal in een enorm magazijn met een planklengte van niet minder dan 7 km. Op 26 april zullen deze magazyn-stellingen naar de RAI worden gebracht, waar mee dan teven de opbouw van deze grootse manifestatie op boekenge- bied zal worden ingeluid. Naast de presentaties van byna 100 Nederlandse uitgevers zal de grootste attractie hiervan worden ge vormd door de onderwerpenstands. Liefhebbers van byv. natuurweten schappen, kunst, reizen en toerisme, speurders- en misdaadromans, of vryetijdsbesteding, vinden hier een zó unieke collectie als nergens anders geboden kan worden. Er komen ne gen van deze onderwerpenstands: belletrie (of schone letteren), kunst en kunstenaar, speurders- en mis daadromans en spionageverhalen, schepping en herschepping, mens "fcn maatschappij, kinder- en jeugdboe ken, reizen, toerisme en natuur, huis en gezin en vryetijdsbesteding. In een rustige sfeer kai_ men hier alles vinden wat over het betrokken on derwerp wordt aangeboden. Daarnaast zijn er 100 individuele stands van uitgevers en importeurs en een enorme, opzelfbediening inge stelde ..Pocketbook-Supermarket", waar de liefhebbers van pockets naar hartelust zullen kunnen „grasdui nen". Deze pocket-supermarket krijgt een oppervlakte van 450 vierkante meter. Er komt een speciale expositie van het Ned. By belgenootschap met bui tengewoon interessante inzendingen als oude wetsrollen en handschriften alsmede de fraaiste bijbel-uitgaven van de gehele wereld. De Nederland se grafische en papierindustrie zal een uitgebreide expositie inrichten om de bezoekers een inzicht te geven van de weg „van boom tot boek". Met Lit gave van Dante-postzegels Het Vaticaan zal op 18 mei a.s. een serie van vier postzegels uit geven ter gelegenheid van de her denking van de 700ste geboortedag van de Italiaanse dichter Dante Alighieri. De postzegels zullen een waarde hebben van 10, 40, 70 en 200 lire (1,6, 6,4, 11,2 en 32 dollar-cents). Op de postzegel van 10 lire zal een afbeelding staan van een portret van Dante. vervaardigd door Rafael, op de overige postzegels zullen repro- dukfcies staan van episodes uit Dante's meesterwerk „Divina Com media",geschilderd door Botticelli. danseur de charleston (Moulin), Phi lippe Clay; My blue heaven Donald - Orkest Werner Müller; S'agapo Val). Id.; Picxve (Modugno), id.; (Trombetta)Hazy Osterwald Sextet; Trust in me (Wever), Dakota Sta ton. Van Alexander; The late late ihow (Berlin), id.; Misty (Garner), Id.; way from my door Dixon)i River, stay id.; Sandu (Brown), George Russell Sextet. DONDERDAG 22 APRIL Hilversum 1, 402 m AVRO; 7.00 Nws.. 7.10 Ochtendgym., 7.20 Lichte gr.muz. VPRO; 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws., 8.10 Lichte grjnuz., 8.50 Ochtendgym.. 9.00 De groenteman, 9.05 Modern strijkkwartet. 9.35 Waterstamden, 9.40 Morgenwijding, 9.55 Klass. grmuz., 10.00 Arbeidsvita minen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huishoudelijke zaken, praatje. 11.15 Viool en piano: otide ea mod. muz (opn). 11.45 Voordracht, 12.00 Lichte orkestmuziek en zang- solisten (opn.), 12.27 Med. t.b.v biyv< Zelfstandig ■■BH 13.00 Nieuws. 13.10 Med., eventueel actueel of gr muziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest. en zangsolisten, 14.00 Marathon. Japans klankbeeld (herhaling van 13 oktober 1964), 15.05 Licht ensemble en zangsolist (opn.). 15.35 Omroeporkest en zangsolist (opn.)moderne muziek, 16 00 Nieuws. 16.02 Van vier tot vijf. een radioprogramma in een natedop. 17.00 Min jon. Hilversum II. 298 ra. KRO: 7.00 Het levende Woord, me ditatie. 7.05 Ouverture: reportages en egeninformatle en Mcded. WtÊÊÊÊ Nws. i2.40 Deze week, berichten en lezing. 13.00 Klass. en moderne gram. Nederland I: VPRO: 15.00-15.35 V. d. vrouw. NTS: 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19 06 De Verre kijker. internat, jeugdjourn. 19.15 Van 2.20 Klass. kamermuz. NTS: 22.4 22.45 Journaal

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5