F 4 VELDSLAG TEGEN VUIL GAAT VOORT ,iin:(x) Ook komende weken NieuwSChema gaan de wagens rond omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is. daarom liever lucky GIVE A MAN A LUCKY Herbenoemingen in bet Expoge-bestunr KIESPIJN? Ellen Kort sterkste I in tafeltennisstrijd LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 APRIL 1965 TWEEDE BLAD fjciden wordt schoongeveegd Advertentie De resultaten van de extra- luisvuilophaaldienst in Leiden lijn tot nog toe zeer verrassend. Op woensdag 14 april hebben vier vrachtwagens van deze extra-huis vuilophaaldienst in de binnenstad de tonde gedaan. In totaal werden achttien wagens net vuil opgehaald De grootste moeilijkheid vormde op die dag het verkeer in de binnen- itad, met name het verkeer op de (;j laarlemmerstraat. Op donderdag 15 april was Legden- oord aan de beurt. Hier is een ware eldslag tegen het vuil geleverd. Be- onnen werd met vier vrachtauto's, iter moesten er maar liefst vüf wa- {ens by komen. In totaal werden vijftig vrachtwagens huisvuil afge loerd met een totale inhoud van 525 m3. De aangeboden hoeveelheden dermate groot, dat het half elf 's avonds kon worden gestaakt. Uit de in de eerste week van de ophaaldienst opgedane ervarin- cen blijkt, dat het bundelen van het J* vuil nog veel te wensen overlaat. Vaak wordt nog, tegen het uitdruk kelijk verzoek van de reinigingsdienst i, het vuil zonder meer op straat ge let. In het algemeen zijn de aangebo- i hoeveelheden grof huisvuil veel veel te groot. De indruk bestaat, dat iedereen meteen bij de eerste op- extra ZOEKT U EEN SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER Y. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. Monumentenraad Tot leden van de Monumentenraad 5jn om. benoemd prof. dr. A. Kla- *ns, prof. dr. Th. H. Lunsingh Scheurleer, ir. H. A. van Oerle, drs. 2. Pelinck, dr. P. H. Pott, prof. dr. Schutte Nordholt en mr. G. C. van der Willigen. Voor het tijdvak van 1 januari 1965 tot 1 januari 1970 zijn aangewezen tot voorzitter resp. ondervoorzitter afdeling IV (monumentenbe- Khrijving) drs. E. Pelinck en mr. G. van der Willigen. Ingaande 1 januari 1965 is be noemd tot adjunct secretaris van afd. (Rijkscommissie voor de musea) a afd. IV de heer A. Bicker Caarten. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leeuwarden J. C. Loon te Ijlst, die bedankte voor dachten (6e pred.pl.) naar Marum v. Loo te Munnekeburen. die be (ankte voor Borger. Bedankt vooi "tgstgeest (vac. J. H. Kappers) K. Veg !r te Papendrecht. CHR. GEREF. KERKEN ...j.Beroepen te Haarlem-Noord I. de «qwuyne te Rotterdam-C. Aangenomen fa Leiden zit vol oude rommel. De extra vuilophaaldiensten die de schoonmaaktijd zijn inge steld hebben dat bewezen. Enor me hoeveelheden vuil zijn de af gelopen week uit de verschillen de wijken weggehaald. Al lang voor de vrachtwagens versche nen waren de bewoners in touw om de rommel op te stapelen zo als hier op de hoek van de Antil- lenstraat en de St. Maarten- straat. (Foto L.D./Holvast) haalbeurt al zijn vuil kwijt wil. Hoe- men hiervoor bij de reinigings dienst het volste begrip heeft, ver- t men toch dringend het aanbie den van grote stukken en van grof huisvuil enigszins uit te smeren over foor elk wijk vastgestelde vier ophaalbeurten. Daardoor wordt het de reinigingsdienst mogelijk vlotter efficiënter te werken. Gouden zakenjubileum firma Huibers Het is deze maand een halve eeuw geleden, dat mevr. E. Huibers— Sciaroni in een pand aan de Haar lemmerstraat een religieuze kunst handel opende. Reeds drie jaar later werd het huidige pand (Haarlem merstraat 123) betrokken. In 1944 haar schoonzoon, de heer A. C. Noort, de kunsthandel over. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum vond gistermiddag in het geheel ge moderniseerde pand een druk be zochte receptie plaats. Behalve vele zakenrelaties boden deze middag vele geestelijken, een deputatie van de N.R.K.M., het Haarlemmerstraat comité en vakorganisaties gelukwen sen aan. Op de vrijdagen 23 april en 7 en 21 mei gaan de wagens weer rond in de Herenstraat en omgeving, Lam- mensohansweg, Professorenwij k en Meerburgerpolder. Op de maandagen 26 april. 10 mei en 24 mei krijgen Maredijk, Houtkwartier, Rij nsburgerweg en Morskwartier weer een beurt. Op de dinsdagen 27 april, 11 mei en 25 mei: Leiden Zuid West, begrensd door Witte Singel, Vliet en Rijn. Op de woensdagen 28 april. 12 mei en 26 mei: de binnenstad (bin nen de singels). Op de donderdagen 29 april en 13 mei, alsmede op vrijdag 28 mei: Lelden Noord (De Kooi en de Waard) District Leiden bijeen Het district Leiden van de Neder landse Vereniging van ex-Politieke gevangenen uit de bezettingstijd (Ex- pogé) heeft gisteravond in de boven zaal van „Central" zijn twintigste algemene jaarvergadering gehouden. ,De voorzitter, de heer F. Voorzaat, maakte in zijn jaarrede gewag van geslaagd verenigingsjaar. dat zich ook nu weer kenmerkte door vele activiteiten en een goede onderlinge ledenband. De secretaris, de heer W. M. v. d. Burg, vermeldde in zijn jaarverslag, dat het district eind vorig jaar 114 leden en 40 donateurs telde. Het jaar verslag van de penningmeester, de heer A. Plekkringa, vermeldde een goed financieel beleid, waarvan een batig saldo het gevolg was. De pen- ningmeesteresse van de „ziekenkas", H. Hendriksen-Snel, kon «n ruim batig saldo rap porteren. De hierna volgende be stuursverkiezing leverde geen moei lijkheden op. Nadat de voorzitter jaarlijks aftredend zijn hamer tijdelijk aan de vice-presidente, me- Hendriksen had overhandigd werd hfj terstond bij acclamatie her kozen en even later door de vice- president wederom voor één jaar als voorzitter geïnstalleerd. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren Plekkringa, J. Th. Witte (2de secretaris) en Sj. Mazurel (commissaris) werden eveneens bij acclamatie herkozen. Vervolgens werden tot leden van de ballotage-commissie herbenoemd Politie schermt Morgen organiseert de Leidse Po litie Sportvereniging in de grote zaal van „Den Burcht" het sabelkam pioenschap voor équipes van het dis trict West van de Nederlandse Politie Sportbond. Geschermd wordt van 10.00 tot on geveer 13.00 uur en van 14.00 tot on geveer 16.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. De heer G. J. Verbrugge, arts in Leiden, is benoemd in de examen commissie voor de akten Nd, Nq, Nr en Ns 1965. CONGRES JURIDISCHE STUDENTEN BEHANDELT HET STAKINGSRECHT Prof. Van Bemmelen opende vierdaagse discussie Prof mr. J. M. van Bemmelen heeft gisteravond in het Groot- Auditorium van de Leidse Universiteit het Landelijk Juridisch Stu- dentencongres geopend. Tijdens het congres, dat tot en met vrijdag a.s. duurt, zullen verschillende hoogleraren van Nederlandse Uni- versiteiten voordrachten houden over aspecten van het stakings recht. Aan deze aspecten zal aandacht worden besteed, niet alleen in de voordrachten maar ook tijdens de discussies, die groeps gewijze zijn georganiseerd. n 1**1 1 1 den punt, ook in Nederland, waar prof. LlriC mogelijkheden Van Bemmelen het niet juist vond, Prof. Van Bemmelen zei in zijn motieven voor het kiezen van het ondeiwerp „stakingsrecht" voor dit congres niet alleen gezocht moesten worden in de actualiteit ervan. Het stakingsrecht heeft vertakkingen in bijna alle onderdelen van het recht", zei prof. Van Bemmelen, en dat was de hoofdreden bij de keuze van het onderwerp. Na een korte historische beschouwing over het begrip staking (..leiden had de primeur in de veer tiende eeuw met stakende textiel arbeiders") vroeg prof. Van Bem melen zich af of staken altijd als een onrechtmatige daad moet wor den beschouwd. „De werknemer, die eenzijdig een arbeidscontract opzegt handelt onwettig", zei prof. Van Bemmelen, „maar er zijn omstan digheden die een staking rechtvaar digen". Deze kwestie ls een omstre- dat ambtenaren en spoorwegarbei ders geen stakingsrecht hebben. Niet alleen is dit een rechtsongelijkheid, maar deze kwestie dient ook te wpr- den opgelost in het kader van de Europese eenwording, waar een uni forme wetgeving met betrekking tot het stakingsrecht onontbeerlijk is. Van de drie mogelijkheden: alle stakingen strafbaar, stakingen in vi tale bedrijven strafbaar of stakingen niet strafbaar, meende prof. Van Bt-mmelen dan ook aan de laatste de voorkeur te moeten geven. De eerste voordracht van het con gres werd na de opening uitgespro ken door de Leidse hoogleraar in het burgerlijk recht prof. mr. H. Dri- on over het onderwerp „De beteke nis van het Panhonlibcoarrest voor het stakingsrecht". de heren A. Plekkringa, E. Beens en A. H. Hartman en tot leden van de kascommissie 1965 de dames S. Smit- Zaalberg, M. Raadgeep-Engel en de heer L. E. J. Moeliker. Hierna besprak de vergadering uit voerig de ingekomen en in te dienen voorstellen voor het congres-1965, de kandidaatstelling van enige nieuwe hoofdbestuursleden en enkele huis houdelijke zaken, die bij de rond vraag ter tafel kwamen. Advertentie Wèg pijn Als u v—-y WITTE KRUIS poeders kiest! Leids student uit Wassenaar wordt vermist Uit Wassenaar wordt sinds ruim drie weken de 23-jarige Leidse stu dent Pim Lanting vermist. Namens de ouders heeft de commissaris van politie te Wassenaar nu een verzoek om opsporing doen uitgaan. Willem Johannes Lanting, gebo ren op 29 december 1941, verliet op maandag 29 maart 1965, omstreeks 8 uur, de ouderlijke woning en ver wacht werd, dat hij te Leiden een college ging volgen. Sedertdien werd echter niets meer van hem verno men. Hij beschikte vermoedelijk over een gering bedrag aan geld en hy nam geen bagage mee. Eekend geworden is, dat hij op 29 maart 1965, omstreeks 8.15 uur, per autobus vanuit Wassenaar naar Den Haag is gereisd. Het moet voor moge lijk worden gehouden, dat Lanting in een depressieve toestand is ge raakt, waardoor een ongeluk niet uitgesloten moet worden geacht. Zijn signalement luidt: lang 1.90 meter, slank postuur, glad gekamd blond haar met scheiding links, blauwe ogen, smal gelaat. Hy was gekleed in een camelkleurige overjas, bruin kostuum en zwarte lage schoe- E'en ieder die inlichtingen kan ver strekken, waarbij ook wordt gedacht aan hen die de laatste dagen voor de vertrekdatum contact met de ver miste hadden, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie te Wassenaar, afdeling recherche, telefoon 01751—3333, of met de poli tie in zijn woon- of verblijfplaats. Motor geslipt Op de Rijnsburgerweg, ter hoogte van de Houtlaan, slipte gistermorgen omstreeks kwart voor zeven een mo torrijwiel over het natte wegdek. De 44-Jarige vrouw van de motor rijder, een inwoonster van Leiden, kwam te vallen en kreeg vermoede lijk een heupfractuur en bovendien een hoofdwond. De EHD bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis. Pech voor inbrekers Tijdens de paasdagen is ingebro ken in een garage- en automobielbe drijf aan de Papengracht. De inbre kers, die zich toegang tot het gebouw verschaften door één van de garage deuren open te duwen, hadden pech, want het door hen meegenomen geldkistje was leeg. Behalve het me talen geldkistje werd ook een bos sleutels ontvreemd. Miljoenenobject voor Leidse aannemersfirma Op de gisteren door Rijkswater staat gehouden inschrijving voor de aanleg van aarden banen en het ma ken van kunstwerken in het wegge deelte onder de gemeenten Echteld, Kesteren, Doodewaard en Valburg was het Leidse aannemersbedrijf de Gebr. Schouls de laagste met totaal bedrag van f 5.480.000, £fzaró tehryaen Jeruzalem bakermat wereldgodsdiensten Met belangstelling las ik het a tikel „Jeruzalem bakermat van drie wereldgodsdiensten" van de hand dr. Dronkert, dat versoheen in uw nummer van donderdag IJ. Het is niet geheel juist te stellen, dat de mohammedanende overblijfselen van het vroeger joodse element niet hebben vernietigd". Van de synagogen, die zich bevonden in de vroegere joodse wijk va „oude" stad van Jeruzalem is, mijn beste weten, niets meer al is het waar, dat de vernietiging van deze gebouwen plaats vond durende de oorlog van '47-'48 of kort daarna. Daarentegen wordt geduren de de laatste jaren grond, behorende aan de aloude joodse begraafplaats zich bevindende ten N.O. van de stad, aan zijn bestemming onttrokken, iets dat ongetwijfeld van grote schilligheid t.o.v. joodse gevoeligheid blijk geeft, om het zeer voorzichtig uit te drukken. Vermeld zou ook die nen te worden, diat de oorspronkelijke gebouwen van de Hebreeuwse Uni versiteit en de Nationale Bibliotheek welke daarmee één geheel vormt, wel als die van het oorspronkelijke Hadassa Ziekenhuis zich in clave op Jordaans terrein bevinden, echter in Israëlische hand zyn, dit laatste in overeenstemming met het^, bepaalde in de betreffende bestands overeenkomst. Deze gebouwen kun nen niet voor hun bestemming ge bruikt worden en voorwerpen, zich daarin bevindende, inclusief de boe- kenrijkdom toebehorende aan de Na tionale Bibliotheek, kunnen niet daaruit verwijderd worden en vervul len thans dus geen enkele functie. In deze gebouwen bevindt zich een Is raëlische politiewaöhtpost, welke van tijd tot tijd wordt afgelost. Voor zie kenhuis en universiteit zijn elders in Jeruzalem nieuwe gebouwen verre- Het Israëlische en het Jordaanse Jeruzalem zijn naaste buren. Wel loopt de grens tussen beide in, maar de bewoners zijn zich ongetwij feld, wederzijds voortdurend be wust van eikaars aanwezigheid en zo is de joodse factor zeker niet uit het gezicht van hen verdwenen, die zich in de „oude" stad bevinden, ook al is er een feitelijke onbereikbaar heid ontstaan, die van tijd tot tijd een grote afstand tussen beide sug gereert. Het bovenstaande is uitaraard niet bedoeld als polemiek, slechts als aan vulling van de interessante woorden vervat in het artikel van dr. Dron kert. Prof. mr. N. Blok. B. en W. ontvangt deelnemers uit Oxford De eerste tafeltennisstrijd tussen Leiden en Oxford had gisteravond een dubbele Leidse triomf op kun nen leveren. Ellen Kort, de vinnige Leidse speelster sleepte bij de dames de eerste plaats in de wacht en Scylla's derde man, Dick Springer, was bij de heren tot de eindstrijd doorgedrongen. Maar wat eigenlijk niemand wachtte, gebeurde. Dick Springer kon het tegen de lange Engelsman Judson niet redden. Wel won hij de eerste set vrij gemakkelijk (21—18), maar plotseling haperde er iets het slagenritme. Met 1721 moest hij de eer in de tweede set aan zijn tegenstander laten en ook de derde, beslissende, set ging na een 106 voorsprong onnodig met 21—23 verloren. Springer had daarvoor door over winningen op Stevenson (21—15, 21—5), Brouwer (21—18, 20—22, 21—17), Butt (21—9, 21—18) Da vies de eindstrijd bereikt. Wandeltocht op Koninginnedag Voor de elfde maal in successie, zal op Koninginnedag onder auspiciën van de Vereniging „Koninginnedag" in samenwerking met de Wandel kring-Leiden, de Leidse Jeugdactle en de Gemeentelijke Schoolsportcom missie een Oranje-wandeltocht wor den gehouden. De afstanden bedragen 10 km voor deelnemers(sters) van 8 tot 11 jaar en 15 km voor alle overige wandel sportliefhebbers (sters) De start heeft plaats op het terrein van „Den Burcht" (ingang Nieuw- straat) en wel voor de afstand van 15 km tussen half twee en twee urn en voor de 10 km-tocht tussen twee uur en half drie. Elke deelnemer (ster) die de route uitloopt ontvangt een speciaal ont worpen herinneringsmedaille en elke groep (van tenminste 11 personen) een dito groepsmedaille. Zy die reeds eerder deelnamen ontvangen een jaarcijfer ter bevestiging aan het lint van de eerder verworven medaille; als de tocht voor de vijfde of tiende maal wordt volbracht wordt het jaar cijfer vervangen door een kroontje resp. bijzonder herinneringsteken. Aan groepen, die hiervoor in aan merking komen, worden weer enkele extra prijzen uitgereikt w.o. een wis selbeker. Gezien de nog steeds toenemende belangstelling voor dit wandelsport evenement verwachten de organisa toren een record aantal inschrijvin gen (in 1963 waren er 1045 deelne mers (sters) en vorig Jaar 1405). Burgemeester mr. G. C. van der Willigen bedankt da leidster van de groep uit Oxford, misa Molly Bateson, voor het boelu dat hij zojuist heeft ontvangen^ Wethouder Sannes kijkt be langstellend toe. (Foto L.D./Holvast) Dames By de dames sleepte Ellen Kort de eerste plaats in de wacht. Nadat zij zonder noemenswaardige tegenstand (overwinningen op Greet je Steenber gen en L. Koch) in de finale was gekomen, stuitte zij daarin op hef tige tegenstand van Corine Judson. Opeens was toen alle zekerheid bij het Leidse meisje verdwenen. Uiterst nerveus en zonder enige overtuiging spelend, miste zij toen slagen, die normaal geen enkele moeilijkheid zouden opleveren. Corine Judson greep haar kans en won met 23—21. In de tweede set deed Ellen Kort het beter. Met aanvallend spel werd snel een 2113 setwinst binnengehaald, waarna zij in de derde set weer terugviel op haar afwachtend spel. Met 19-14 leek de Engelse speelster in veilige haven. Leek, want met een onverwacht felle krachtsexplosie maakte zij het verschil goed en vla 19—19 en 20—20 won Ellen Kort ten slotte met 2220. De Leidse teams, die vrijdagavond voor de officiële wedstrijd tegen Oxford aantreden, zijn als volgt samengesteld: dames: Lian Rooden- burg, A. van Cassel (DOCOS) en Ellen Kort (Scylla). Heren A: D. Springer, H. Schouten (Scylla), S. Ieterson (DOCOS): B: P. Brouwer (DOCOS), H. Jansen (Burcht). C: H. Ketelaar (Burcht), H. van Eg- mond (RTC '63). Ontvangst Met een officiële ontvangst in de Burgerzaal van het stadhuis heeft B. en W. een officieel tintje gegeven aan de uitwisseling Leiden—Oxford. Burgemeester mr. G. C. van der Wil ligen, wiens eerste kennismaking dit was met deze uitwisseling, betreurde het, dat hij mr. Dennis Organ de voorzitter van het Oxford-comité niet kon ontmoeten. Burgemeester Van der WUligen wees er in zijn korte toespraakje op, dat het een lustrum-jaar was van de uitwisseling Leiden—Oxford. Hij onderstreepte zijn woorden met een „verjaarscadeautje" voor alle deel nemers uit Engeland: een fotoboek van Leiden. Miss Molly Bateson, die de taak van de (zieke) voorzitter overnam, beantwoordde het toespraakje van Leidens eerste burger en overhan digde hem op haar beurt een boek over Churchill.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3