ZEGGEN DAT MI IS WAAR Leiden wint zwem- en judostrijd van Oxford OMYL )MYL Lente-lunapark MORGEN SCHILDEREN MET RIPOLIN Zomerdienst N.Z.H. gaat 2 mei in Padvinders twee dagen in touw Vijf kinderen bij oversteken gedood „Ontstellend" druk buitenlands bezoek Hevige vechtpartij in Leids café kost Delftenaar een oog VERGELDING PAULRIJKENS OVERLEDEN LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 APRIL 1965 TWEEDE BLAD Engelse schakers te sterk Voor de eerste maal in het negen dagen durende bezoek van Oxford aan Leiden hebben de deelnemers dit paasweekeinde de krachten met elkaar gemeten. Met uitzondering van de schakers bleek de ploeg uit Oxford ook dit jaar weer niet in staat te zijn de toch niet al te sterke Leidse teams te weerstaan. Vooral bij het judo en het zwemmen was het krachtsverschil groot. Schaken D« snelschaakwedstrijd, die zater dagmiddag in het Dorpshuis in Lei derdorp werd gehouden, leverde een dubbele Engelse zege op. A. Whiteley en Baker bleven in hun groep onge slagen en grepen met zes punten de eerste plaats. De Leidse deelnemers, een selectie uit LSB-tientallen ter sterkte van de eerste en tweede klasse, kwamen niet verder dan één tweede en twee derde De eindstanden luiden: Poule A: 1. A- Whiteley 6; 2. en 3. Van Schaick (Voorschoten) en Kardol (Alphen) 4. t/m 6. King, Cherry en Spek (VTL) 2; 7. Karstens (Leiderdorp). Poule B: 1. Baker 6; 2. Haggety 5; 5. Mulder (Philidor) 4; 4. Venema (Sassenheim) 3; 5. Wyatt 2; 6. Was- penaar (Sassenh.) 1; 7. Tervooren (VTL) L Judo De Judostrjjd, die gistermiddag werd gehouden, leverde een afgete kende Leidse zege op. Het A-team van Sportschool Luiten bleef vrjj gemakkelijk overeind (4010). Slechts één Engelsman kon de Lei- denaars enigszins bedreigen: K. Wheeler. De brede, niet al te grote, maar oersterke Wheeler scoorde tegen S. Vajda een vol punt met een schou derworp. Joop de Wolf, Adrie van Polanen, Ton van der Weerthof en Gé de Bolster zorgden voor de Leidse punten. Tegen het C-team sleepte Oxford een benauwde overwinning uit de strijd. Nadat de eindstand 2020 had aangegeven, won Wheeler de beslis sende partij van Kleyn. Zwemmen De zwemwedstrijden gaven geen uitzonderlijke tijden te zien. Noch aan Leidse- noch aan Oxford-zijde vielen uitschieters te noteren. Cor Prins kwam met zjjn 1.10.9 op de 100 meter vlinderslag nog het best voor de dag. Leiden behaalde op dertien nummers de eerste plaats. Oxford Advertentie Zoekt D een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f800,-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG Oud-strijders komen naar Leiden De landelijke jaarvergadering van dj de Ned. Bond van Oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis wordt zaterdag in Leiden (het Pry- taneum) gehouden. Aan de voor avond van deze dag treedt de Leidse afdeling als gastvrouwe op. Na een ontvangst door B. en W. in de Bur gerzaal verzorgt „Sempre Avanti" in de kantine van de Koksschool een feestavond. Alvorens zaterdag de jaarvergadering begint, zal een de- lljputatie van oud-strijders om tien ;en krans leggen aan de voet van het Bevrijdingsmonument. Rectificatie ons Blad van zaterdag konden nog juist melding maken van het winnen van een nationale wedstrijd door een leerlinge van de Louise de Coligny HBS alhier. Helaas werd dit berichtje volkomen zinloos doordat tam van de winnares was weg gevallen. Zij is de 16-jarige Iris Was- tr, die met nog twee andere middelbare school-leerlingen triumfeerde in een opstellenwedstrijd het onderwerp „Is het gewenst in de Nederlandse grondwet de mo gelijkheid te openen tot het houden een referendum in bepaalde ge vallen?", uitgeschreven door de Ver. tot behartiging van het onderwijs in de staatswetenschappen. Advertentie kwam in totaal tot vier overwinnin gen. De uitslagen zijn: Dames: 100 m rugslag: 1. I. Flaman 1.25.2; 100 m schoolsl.: 1. J. de Heide 1.31.4; 50 m vlinderslag: 1. A. Heemskerk 41.6; 100 m vrijesl.: 1. B. v. d. Waals 1.16.9; 4 x 50 m wisselslag: 1. Leiden 2.40.9. Heren: 100 m rugsl.: 1. J. Bredeveld 1.17.9; 100 m schoolsl.: 1. K. Uitten- hout 1.22.2; 100 m vlinderslag: 1. C. Prins 1.10.9; 100 m vrijeslag: 1. H. Parrel 1.02.2; 5 x 50 m vrijeslag est.: 1. Leiden 2.26.5. Meisjes: 100 m rugsl. 1. A. Wheeler 1.25.8; 100 meter schoolsl.: 1. L. Ritselaar 1.37.1; 50 m vlindersl.: 1. A. Wheeler 39.3; 100 m vrijesl.: 1. A. Wheeler (O) 1.13.3. Jongens: 100 m rugslag: 1. T. v. d. Water 1.24.3; 50 m vlinderslag: 1. S. Medalia 36.5; 100 m vrijeslag: 1. H. Arnoldus 1.13. Advertentie Motten? EEN ORGANON PRODUKT Uitbreiding van lijnen in Leiden (Z.W.) en Leiderdorp De zomerdienst 1965 van de NZH gaat op zondag 2 mei in, vier weken voordat bij de Nederlandse Spoorwegen en de meeste an dere vervoersbedrijven de nieuwe jaardienstregeling van kracht wordt. Dit verschil in uitgangsdatum is nodig omdat de NZH een reeks plaatsen aan de kust bedient, welke al in het voorseizoen vooral op zondagen veel dagbezoek trekken. De consequentie hiervan is wel op werkdagen van Katwijk naar Lei- dat in de overgangsweken van 2' tot 30 mei niet steeds alle aan sluitingen van de NZH op de trein kunnen kloppen. De NZH-dienst regeling is dus afgestemd op de N.S.-aansluiting en van na 30 mei. Op vele interlokale lijnen resul teerde dit in verschuivingen van de tijden. Overigens behelst de N.Z.H.-zomer- dienst niet zozeer wijzigingen dan wel correcties op de bestaande dienstregeling. STADSNET LEIDEN Gezien de slechte bezetting van de bussen gedurende de avonduren wordt op de lijnen 11, 12 en 15 na 's avonds 8 uur een half-uur-dienst gereden. Op het traject Oegstgeest - Korevaarstraat bestaat daardoor 's avonds een kwartierdienst. Tussen Leiden Station en Leiderdorp bestaat door combinatie van de lijnen 11 en kwartierdienst. 11 Oegstgeest - Leiden - Leiderdorp en 15 Leiden Morskwartier - Station - Leiderdorp Wegens de verkeerssituatie in het centrum van Leiden wordt de rij tijd met enige minuten verlengd en wordt overdag de materieelloop van de lijnen 11 en 15 ontkoppeld. In de avonduren blijft die koppeling be staan. Het eindpunt in Leiderdorp wordt van de Mauritssingel verlegd naar de Hoofdstraat ter hoogte van het viaduot in de rijksweg 4A, wat een verlenging van de lijn met onge veer vijfhonderd meter betekent. Lfjn 12 Oegstgeest - Leiden Sta tion - Zuidwest Ook op lijn 12 wordt de rijtijd ver lengd. Bovendien wordt het eindpunt in Zuidwest verplaatst naar de De Bazelstraat, waardoor de lijn met ze venhonderd meter wordt verlengd. INTERLOKALE LIJNEN Den Haag - Wassenaar - Katwijk - Noordwjjk - Noordwijkerhout - De Zilk - Vogelenzang - Heemstede - Haarlem (lijn 20) Wegens de eind maart begonnen reconstructie van het weggedeelte tussen De Zilk en Noordwijkerhout, is deze lijn voorlopig in twee delen ge splitst, namelijk: Den Haag - Noord wijkerhout (Brink) enerzijds en Haarlem - Vogelenzang - De Zilk - Hillegom anderzijds. In Hillegom wordt aansluiting ge boden op de lijnen 22/23, waardoor de verbinding tussen Vogelenzang en De Zilk enerzijds en de plaatsen aan het lijngedeelte Noordwijkerhout - Den Haag toch verzekerd blijft. De verbinding van de laatstgenoemde plaatsen met Haarlem en Heemstede wordt uiteraard door de lijnen 22 en 23 verzekerd. De regeling geldt tot omstreeks 19 juli. Den Haag - Wassenaar - Katwijk Hoornes en Bosplein (21) Den Haag - Wassenaar - Katwijk - Voorhout - Bollenstreek - Haarlem (22) Langevelderslag - Noordwijkerhout - Bollenstreek - Haarlem (23) De vertrektijden van deze lijnen zijn aangepast aan de verschuivingen welke op lijn 20 onvermijdelijk waren en aan diverse onderlinge aanslui tingen. Op lijn 23 wordt voorts één-mans bediening ingevoerd. Katwijk - Valkenburg - Leiden (30) De dienstregeling is aangepast aan de gewijzigde N.S.-dienstregeling. Voorts wordit weer via het Kampeer terrein in Katwijk gereden. Rynsburg - Leiden Roodenburger- straat (40) Alle tijden zijn twee minuten ver vroegd om een ruimere aansluitings mogelijkheid op de treinen aan het station in Leiden te geven. Katwijk - Rijnsburg - Leiden (41) Ook op deze lijn iets verschoven tijden. Met het oog op het strandvervoer begint de kwartierdienst op zondagen reeds om negen uur. De rit 5.40 uur den vervalt. Den Haag - Wassenaar Leiden (43) De tijden van deze lijn zijn niet alleen wegens de gewijzigde N.S.-aan- sluitingen verschoven, maar ook als gevolg van de kortere rijtijden in Den Haag. Met het oog op het zomervervoer begint de kwartierdienst op zondagen om kwart over negen bij vertrek uit Den Haag en om tien over half tien bij vertrek uit Leiden. Wassenaarse slag - Voorschoten - Leiden (45) De dienst begint op zondagen voortaan een uur later dan tot dus ver, dat wil zeggen om 8.22 uit Lei den. Vooruitlopende op de toekomstige uitbreiding van het N.Z.H.-net in Voorschoten wordt de route van lijn 45 naar de wijk Adegeest verlegd. Den Haag - Voorschoten - Leiden (46) Het eindpunt van lijn 46 in Den Haag wordt Den Haag Staatsspoor. De route naar en van de Eerste Van den Boschstraat gaat via Boslaan, Leidsestraatweg en Koningskade. Het zogenaamde lusrijden vervalt dus en door het leggen van een stationne- ment in Den Haag zal de dienstuit voering aan regelmaat winnen. De versterkingsbussen (bijrijders) ver trekken echter van de Leidsestraat weg. Ook hier zijn de tijden gewijzigd wegens de nieuwe N.S.-aansluitin gen. Een paar spitsuurritten waar voor weinig belangstelling bestond werden geschrapt. Leiden - Bollenstreek - Haarlem (50) Ook hier weer aanpassing van de tijden aan de N.S.-dienstregeling. Op werkdagen wordt de kwartierdienst tussen half zes en half zeven 's mor gens door een twintig-minutendienst vervangen. Bovendien vervallen op de vroege zondagmorgen enige dien sten. Daarentegen zal de kwartier dienst op zondagen een uur eerder beginnen, namelijk om 8.35 van Lei den en om 8.55 van Leiden. Na zeven uur 's avonds wordt de rijtijd met vijf minuten ingekrompen, waardoor met een bus minder kan worden gereden. In de praktijk bleek de rijtijd in de avonduren te ruim. Heitje voor karweitje Alle Leidse padvinders- en pad- vlndstersgroepen zullen zich op woensdag 21 en donderdag 22 april a.s. beschikbaar stellen voor de jaar lijkse actie „Een heitje voor een kar weitje". Teneinde de opdrachtgevers (sters) niet alleen ten volle doch ook vlug van dienst te kunnen zijn heeft de Ewout Joppenszgroep (NPV) ditmaal een bijzondere stunt bedacht. Verken ners van deze groep zullen namelijk met bakfietsen door de Leidse stra ten rijden en daarbij onderling met elkaar in radiografisch contact staan. Indien nodig, b.v. bij een opéénho- ping van karweitjes in een bepaalde wijk of straat, kan een bepaalde werkploeg langs radiografische weg assistentie van een andere werk ploeg inroepen, zodat binnen zeer korte tijd tot een gezamenlijke af werking van de karweitjes kan wor den overgegaan. Ook kunnen de op- draahten, die via de telefoon van de groep binnengekomen, op deze wijze aan de werkgroepen worden doorgegeven. De districtsleiding ves tigt er nog de aandacht op, dat alle bij deze actie betrokken padvinders isters) een werkboekje bij zich heb ben. Na de betreffende opdracht in dit boekje te hebben afgetekend ont vangt de opdrachtgever (sters) een z.g. oontrolebon. Massale koorzangavond De „Rijnstreeks Verenigde Chr. Koren verzorgen vrijdag in de Mara- nathakerk aan de Lage Morsweg een massale koorzangavond. Medewerking wordt verleend door de Cantor ij van de Herv. Gemeente in Oegstgeest en de organist Dick Nicolai. Het geheel staat o.l.v. Hans Boelee. Deze avond wordt georganiseerd door de Chr. Gem. Zangver. „Die Rhijnsangers" in Oegstgeest, welk koor eveneens deel uit maakt van bovengenoemde koorformatie. Ruim 250 zangers en zangeressen zingen o.m. liederen voor het kerkelijk jaar en psalmen in verschillende toonzet tingen. Enkele van de uit te voeren werken zijn onlangs op de plaat vast gelegd. De NCRV heeft een gedeel te van dit programma opgenomen voor latere uitzending in de serie „Door de wereld gaat een woord". Strijd en leed in steen en brons Het maandblad van de N.Z.H., dat steeds uitmunt door inhoud en fraaie vormgeving, geeft aan zijn bevrij dingsnummer een zeer bijzonder en ook waardevol caohet. Onder de titel „Strijd en leed in steen en brons" is, met talrijke kleurenfoto's verlucht, een artikel opgenomen, dat een overzicht geeft van alle oorlogs monumenten in het streekvervoer- gebied van deze maatschappij. Het zijn er in totaal 37, van een eenvou dig „Kruis langs de lijn" tot het nationaal monument op de Dam in Amsterdam. Tussen de tekst is verzetspoëzie opgenomen, o.a. van M. Nijhoff, Anthonie Donker, Bertus Aafjes en J. C. Bloem. Voor deze reportage, waarvoor de ontwerpers zich als opdracht hadden gesteld om de monumenten in alle jaargetijden te fotograferen, werd ruim 2000 kilometer afgelegd. De vierjarige Jan van der Sluis uit Tange-Alteveer is zondagmiddag, toen hjj plotseling de weg voor zjjn ouderlijke woning overstak, aangere den door een personenauto. De jon gen overleed kort daarna. In Drachten is gistermiddag de bijna vier jaar oude Jan v. d. Laan uit Assen, die op de weg liep, door een passerende vrachtauto geraakt en tegen het wegdek gesmakt. Het kind, dat met zijn ouders een dagje in Drachten op visite was, werd op slag gedood. Het 4-jarige zoontje van de fa milie Van den Brink in Woerden is zaterdagmorgen by het oversteken van de straat door een auto aange reden. Het kind overleed 's middags in het Algemeen Ziekenhuis. In het Wilhelminagasthuis in Assen is vanmorgen de 6-jarige Hen drik Moes overleden. Het kind werd zaterdag ernstig gewond, toen het bij het oversteken van de Elperstraat in Schoonloo aangereden werd door een personenauto. Het vierjarige meisje A. G. Pep ping in Heerhugowaard is gistermid dag bij het oversteken aangereden door een personenauto. Het meisje werd met een sohedelbasisfractuur naar het Sint-Elisabethziekenhuis in Alkmaar vervoerd, waar het enige uren later overleed. Een personenauto met drie in zittenden is vrijdagnacht in Leeuwar den in het Van Harinxmakanaal ge reden, waarbjj één der inzittenden de 40-jarige mevrouw S. van der Veen is verdronken. Een tweede wordt vermist. De 21-jarige Franeisous Faut uit Maastricht is zondagnacht met een personenauto dodelijk verongelukt. De jongeman volgde een flauwe booht op de Rasberg in Berg en Ter- blyt, tien kilometer ten oosten van Maastricht. De auto sloeg tegen een Adv rtentle Vliegen? f 3.6S- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT boom en de jongeman werd uit de wagen geslingerd. Zaterdagnacht heeft zich in de gemeente Kerkwerve een verkeerson geluk voorgedaan, dat aan de 23-ja- rige De Jonge uit Sirjansland het le ven heeft gekost. Zijn 19-jarige ver loofde, werd ernstig gewond in het Rode-Kruisziekenhuis in Zierikzee opgenomen. De 28-jarige landbouwerszoon G. R. M. ten Dam uit Mariënvelde (gem. Ruurlo) reed zondagnacht met zijn bromfiets tegen de stoep rand. Hij viel met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal en overleed in een ziekenhuis. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is de 19-jarige bromfietser, F. J. C. Duindam uit Wateringen, doordat hy plotseling naar links uitweek, op de Westvlietweg frontaal tegen een personenauto gebotst. De bromfietser moest met zwaar hersenletsel naar de St. Ursulakliniek in Wassenaar wor den vervoerd, waar hy later op de avond overleed. PANORAMA GEEN ONTZAG HEEFT VOOR HEILIGE HUISJES. DE MEESTE HEILIGE HUISJES HEBBEN EEN SCHIJN-GEVEL. DAAR MAG WEL EENS DOORHEEN WORDEN GEKEKEN. NASSAULAAN 51 - HAARLEM Pasen in Leiden „Druk? Ontstellend druk, me neer!" Dat riep vanochtend één van de Leidse V.V.V.-meisjes uit, toen haar gevraagd werd of de Sleutelstad veel buiten lands bezoek heeft gehad in de afgelopen feestdagen. Tijdens een vechtpartij in een Leids café heeft een Katwijkse jongeman een Delftenaar zo hevig met een stuk geslagen bierglas in het gezicht bewerkt, dat de man vermoedelijk zijn oog moeten missen. De vechtpartij, waarbjj drankmis bruik een grote rol speelde, ontstond omstreeks negen uur in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. De Katwe ker, een 26-jarige visser, maakte ge bruik van een afgebroken bierglas, waarmee hij de Delftenaar, een 30- jarige opperman, op een afschuwelij ke manier te lijf ging. De opperman kreeg het bierglas in zjjn gezicht en werd aan het linkeroog zwaar ge wond. Zo zwaar, dat hjj het oog waarschijnlijk zal moeten mis sen. De Katwyker liep zelf ook ver wondingen aan het hoofd op, hoewel van veel minder ernstige aard. De visser, die aanvankelijk buiten het café was gezet, kwam namelijk dwars door de ruit van de voordeur weer binnen gestormd om de vechtpartij voort te zetten. Zowel de Katweker als de Delftenaar zjjn door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. De Delftenaar is daar ter verpleging opgenomen, de Katwjjker is na medische behandeling door dej Leidse politie aangehouden en ter zake van zware mishandeling inge sloten. Lange rijen toeristen stonden van Goede Vrijdag af voor de balie van het V.V.V.-kantoortje aan de Steenstraat om inlichtigen te ver krijgen over de mogelijkheden, die Leiden en zijn omgeving in de paastijd heben te bieden. Het ls de V.V.V.-meisjes opgevallen, dat de In ons land verpozing zoe kende Fransen de Duitsers bjjna in aantal overtroffen. Verder waren er veel Engelsen, Bel gen, Amerikanen en Scandinaviërs, die hier hun vertier zochten. De hotels, die in Leiden schaars in aantal zijn, waren vrijdag al mudvol. Men had In de meeste ge vallen lang voor de feestdagen ka mers gereserveerd. Na Goede Vrijdag moest de Leidse V.V.V. een beroep doen op tal van particuliere adressen. Aan honder den buitenlanders kon daardoor nachtlogies worden verschaft. Op eerste paasdag was het bij de V.V.V.-Leiden het drukst. Toch hebben de informatrices, die van 's morgens vroeg tot 's avonds héél laat in touw waren, kans gezien om deze ongekend grote toeristen- stroom op te vangen. Dat de belangstelling van de buiten landers niet zozeer Leiden als wel de bloeiende bollenvelden, de Keu kenhof en het Katwjjkse en Noord- wijkse strand gold valt overigens te begrijpen. Folders van de Keuken hof en de bollenstreek bijvoorbeeld vlogen in de afgelopen dagen de deur van het V.V.V.-kantoor uit. De Turkse regering heeft besloten alle in Turkije wonende Grieken uit te wijzen. Deze maatregel wordt be schouwd als vergelding voor de blok kade van de Turks-Cypriotische wijk van Nicosia (op Cyprus) door de Grieks-Cyprioten, die overigens za terdag reeds is opgeheven.. Het lente-lunapark draait op volle toeren. Dit jaarlijks door de Leidse V.V.V. op touw gezette eve nement trekt weer vele jonge ren uit stad en (platte) land naar het modderige Schutters veld. Het kermisfeest, dat op tweede paasdag is begonnen, duurt tot morgenavond. Het biedt weer ..voor elck wat wils": schiet-. lach- en snoep- tenten, draaimolens, bots autootjes, rupsbanen. raketten en nog veel meer sensaties Ook de cake-walk ontbreekt niet op het kermisterrein. Kortom, het is daar een gezel lige. lawaaiige drukte. De V.V.V. is. ondanks de min der gunstige weersomstandig heden. niet ontevreden over het bezoek. (Foto L.D./Holvaet) Dr. Paul Rjjkens, oud-voorzit ter van de raad van bestuur van Unilever N.V. en oud-vice-president van Unilever Ltd. is gisteravond op 76-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Amsterdam overleden. Dr. Rjjkens was ruim vier weken geleden in het ziekenhuis opgeno- Paul Rjjkens werd 14 september 1888 in Rotterdam geboren. Hij be zocht de HBS aldaar en begon zijn loopbaan bij Van den Bergh's Ltd. in Rotterdam in januari 1910. In 1913 werd hij benoemd tot directeur van verscheidene gelieerde maat schappijen van Van den Bergh's fa brieken N.V. Na de fusie tussen Van den Bergh en Jurgens in 1927 werd hij benoemd tot directeur van de Margarine Union Ltd. in Londen en van de Margarine Unie N.V. in Rot terdam. Tien jaar later volgde zijn benoeming tot voorzitter van de raad van bestuur. Tijdens de oorlog ver bleef hij in Londen, alwaar hij lid was van de buitengewone raad van advies van de Nederlandse regering in Londen. Hij was voorzitter van de Nederlandse missie voor kinde ren, die Nederlandse kinderen in staat stelde na de oorlog in Enge land weer op krachten te komen. In 1955 ging hij met pensioen. Paul Rijkens was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was doctor honoris causa van de Nederlandse economische hoge school in Rotterdam, oud-curator van de Groningse universiteit en cu rator van de Nederlandse economi sche hogeschool in Rotterdam. Advertentie Muggen? f 3.6S f4.95 EEN ORGANON PRODUKT

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3