EIDSCH DAGBLAD 'ASEN MET 600.000 BUITENLANDERS Bollenstreek in trek op eerste paasdag Washingtons aanbod is nog altijd van kracht Indanks kouderegen, wind en sneeuw Vitte Pasen TOEVALLIG Weigert Soekarno volksstemming? Paasboodschcip van president Johnson Twee jaar voor Alphense overvallers Dodelijk spelletje Schot uit jachtbuks doodt har-juffrouw AUTO TEGEN BOOM: VIER DODEN ÉW ternvo Lericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 APRIL 1965 No. 31543 itrecteur: E. A. van Dishoeck Fj oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, 10.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van een on zer redacteuren) j?ioude, regen en wind hebben velen, die gedurende het paasweekeinde het lan hadden een bezoek aan de bollens treek te brengen, daarvan weerhou en. Dat was vooral gisteren de „binnenlandse dag" goed te merken. II [et weer lokte niet voor een uitje. Eerste paasdag was het druk. Zeer druk elfs. Toen waren het de buitenlanders voornamelijk Duitsers die wilden Si enieten van de kleurenpracht van de narcissen, hyacinten, tulipa's en de roege tulpen. Op de velden en in de Keukenhof, Neerlands bloementuin erd in dit vier dagen durende paasweekeinde bezocht door naar schatting 50.000 bezoekers. In totaal kwamen 600.000 buitenlandse toeristen naar as land. Iet binnenlands bezoek op tweede paasdag is dus tegengevallen, buitenlanders hebben zich echter niet laten afschrikken door minder gunstige weer. Weken geleden hadden ze reeds plan- gemaakt om in Holland de bloemenpracht te gaan bewonderen, hebben die plannen uitgevoerd, ondanks de sombere weersvoor- llingen. Alle hotels en pensions in de duin- en bollenstreek ten bezt. Zelfs moesten de V.V/V.'s zaterdag en zondag nog beroep doen op particulieren om slaapgelegenheid met ontbijt chikbaar te stellen. de middag werd het wel wat druk ker, doch moeilijkheden leverde dat niet op". Er is maar één ongeluk van wer kelijk ernstige aard gebeurd. Niet tijdens de drukte, maar gistermor gen om kwart voor acht toen er he lemaal geen verkeer was op de krui sing Provincialeweg 3- Rijksweg 8 bij Sassenheim. Daar botsten twee auto's, respectievelijk bestuurd door een Fransman en een Duitser, te gen elkaar. Er bleef niet veel meer over dan een hoopje „blik". De in zittenden kwamen er met onbedui dende verwondingen af. Keukenhof De heer W. Verkerk, secretaris van de .V.V. Lisse, was, gezien het min der gunstige weer niet ontevreden Verkeer ipitein J. Vermeulen van het iet Leiden van de Rijkspolitie dde, dat de 157 politiemannen, tijdens de paasdagen de taak len het verkeer in goede banen iden, het vooral eerste paasdag ider zwaar te verduren hebben d. De wegen waren propvol met motoren, bromfietsen en rij- Het heeft wel moeite gekost [draaiende te houden en dat er en daar opstoppingen voorkwa- kon niet worden verhinderd, het overgrote deel waren het nlanders, die de wegen bevolk- Het verkeer ging vaak zelfs poets, en slechts nu en dan zat aak muurvast, doch langer dan tot tien minuten hebben de files behoeven te wachten voor de weer kon worden voortgezet, 'n mannen hebben menig tdruppeltjes moeten afwissen", lapitein Vermeulen. „Ze hebben werk verricht en werden daar- rachtig geholpen door de man die de mobilifoonpost bedien en de R.P.-vliegers, die met hun el steeds weer bover het gebied en direct opstoppingen door- Tweede paasdag de Hol- dag hebben zij het heel rustiger gehad. In de loop van onze weerkundige medewerker) ?en, hagel, sneeuw, windstoten, «r en veel te lage temperatu- raren de weerelementen die een a's stempel op de paaseieren en gedrukt. adag en gisteren vielen er ïwbuien, zoals zo laat in april en zo grote schaal na 25 april niet meer in ons land was waar- tnen. Tussen Ruurlo en Vorden zelfs tien centimeter sneeuw, zaterdagmorgen tot gisteravond plaatselijk in ons land 30 tot m regen gevallen, hetgeen voor zeer veel is. De temperatuur paasdagen bleef overdag be de acht graden en daalde tij- buien tot 3 4 graden. Slechts aal in de laatste 25 jaar tref- een bijna even late (na half koude Pasen aan, waargeno- ln 1954. De veel vroegere Pasen ferleden jaar (eind maart) was 3 tot 5" graden tot nu toe de 'fste van deze eeuw, op een paas- ifstand gevolgd door deze win- over het bezoek aan de bollenstreek en de Keukenhof. Zo'n 150.000 be zoekers in vier dagen is beslist niet slecht, zei hjj. Tegenslag is het Keukenhofbe- stuur echter niet bespaard. Het nieu we parkeerterrein was door de ge stadige regenval zo drassig gewor den, dat men zich reeds zondagmor gen genoodzaakt zag in de blubber gezakte auto's met trekkers er uit te halen. Men heeft direct de drainage nagekeken en toen bleek, dat er wei nig aan te doen was, heeft men gis termorgen stalen rijplaten gelegd, zodat het toen weer mogelijk was de auto's behoorlijk te parkeren. De Keukenhof stond er goed bij Me:i kon er een ware kleurenpracht bewonderen: het rose, blauw en wit van de hyacinten en het geel van de narcissen werd onderbroken door het rood van de tulipia's. In de kassen stonden vele soorten tulpen in allerlei kleurenformaties in bloei. Op de velden was dat anders. Daar had het koude, regenachtige weer geen goed gedaan aan de bloemen. Hyacinten en tulpen staan reeds da gen tegen de kleur aan, die echter nu echter wil komen, omdat het zon netje verstek laat gaan. Men zie radio- en t.v.-pagina. Een aardige gebeurtenis speelde zich af in Noordwijk. Een po- litie-patrouille trof 's nachts op straat een Duitse gast aan. die wel wat diep in het glaasje had gekeken en zich met geen mogelijkheid zijn logiesadres kon herinneren. Aan het bureau gekomen, loste een hoofdagent dit probleem snel op, want de agent herkende de Duitser als zijn gast. ,.De grootste toevalligheid, die ik ooit in mijn leven heb meegemaakt"verklaarde de dankbare oosterbuur (Van onze Haagse correspondent). President Soekarno heeft zon dag, volgens het Amerikaanse persbureau United Press Interna tional, verklaard, niet van plan te zijn in West-Irian, in het vroe gere Nederlands Nieuw-Guinea, een volksstemming te laten hou den. Zoals bekend voorziet het Neder lands-Indonesische akkoord, dat in augustus 1962 onder auspiciën van de Verenigde Naties tot stand is geko- in een referendum, waarbij de bevolking van het vroegere Neder landse gebied zich zou mogen uit spreken over onafhankelijkheid of in lijving bij Indonesië. President Soe karno hield zondag een rede in het Boeng Karnostadion in Djakarta ter gelegenheid van de tiende verjaardag de Afro-Aziatische conferentie van Bandoeng. Sceptisch Zowel het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken als woordvoerder van de Indonesische ambassade in Den Haag, Wiarto, lie ten zich sceptisch uit over het bericht van UPI. „Dat Soekarno geen ple bisciet zou willen houden zal wel de interpretatie zijn van een correspon dent", aldus een woordvoerder van het ministerie, „maar natuurlijk kunnen wij officieel nog niets zeggen voor wij zelf de tekst van de rede van de president hebben ontvangen". De EERBERICHT UNDER KOUD Bilt verwacht van heden- tot enavond: enkele overdrijvende snvelden en op de meeste plaat- ri droog weer. Zwakke tot matige de Waddenkust vrij krachtige tussen noordoost en noord, rjaacht in het binnenland kans op tvorst, morgen overdag dezelfde «raturen als vandaag of iets re. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 APRIL op: 5.31 uur; onder: 19.48 uur. op: 1.08 uur; onder: 8.29 uur. [water in Katwijk te 6.34 en uur, laagwater te 2.17 en 14.36 1 blad bestaat alt 20 pagina's In een paasboodschap, uitge sproken in zijn boerderij nabij Johnson City, heeft president Johnson zaterdag verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn over vrede in Vietnam te praten, ,,de volgende week, morgen of vanavond". Mocht iemand daar aan twijfelen, aldus Johnson ver der, ,,laat hij dan naar de confe rentiezaal komen, wij zullen er zijn". Doch de Verenigde Staten zul len njet niets minder genoegen nemen dan met een gewaarborg de onafhankelijkheid van Zuid- Vietnam, zo voegde president Johnson aan zijn verklaring toe. „Totdat die onafhankelijkheid is gewaarborgd, zal geen mense lijke macht in staat zijn ons te dwingen Zuid-Vietnam te ver laten". President Johnson zei te begrijpen, dat de Amerkiaanse luchtaanvallen tegen Noord-Vietnam in bepaalde kringen worden betreurd, maar zij zijn noodzakelijk. „Deze week, een heilige week voor miljoenen christenen", aldus ging de president verder, „is een week van tragedie geweest, van teleurstelling en tegelijkertijd van vooruitgang. Tragedie om dat de communisten het Amerikaanse aanbod tot onderhan delingen hebben afgeslagen, en voor uitgang omdat deze week ertoe zal hebben bijgedragen de eensgezind heid omtrent de Amerikaanse doel stelling te versterken". Hoewel de communisten niet met ons willen praten blijft ons aanbod altijd van kracht, zo ging piqsident Johnson verder, „Het venster op vrede blijft open. Wij zijn bereid be sprekingen te beginnen de volgende week, morgen of vanavond." Het antwoord der communisten op zijn vredesaanbod noemde de presi dent „lasterlijk ei Daarentegen hebben de Westelijke landen „het voorstel tot economische hulpverlening aan geheel Zuidoost- Azië gunstig ontvangen. „Wij willen echter de vrede niet kopen. Zonodig zijn de Verenigde Staten bereid de vrede met bloed te betalen". President Johnsons aanbod voor onderhandelingen inzake Vietnam zonder voorwaarden vooraf, is waar deloos zolang de V.S. Noord-Vietnam blijven bombarderen, zo heeft pre mier Kosigin gisteren In Moskou ver klaard op een bijeenkomst voor Rus- sisch-Mongoolse vriendschap. Hjj zei dat de „krankzinnige politiek" van Amerika de gevaarlijkste consequen ties voor de wereldvrede kan hebben. Kosigin herhaalde dat de Sowpet- Unie de voorstellen van de Noord- vietnamese eerste-minister Pham Van-dong inzake een regeling van de kwestie-Vietnam volledig steunt. Het communistisch-Chinese pers bureau „Nieuw-China" meldde zon dag dat de autoriteiten in Peking voor de tweede maal een Brits ver zoek hebben afgewezen om de voor malige Britse (socialistische) minis ter van Buitenlandse Zaken Gordon Walker tot te staan de Chinese hoofdestad te bezoeken, om aldaar over de Vietnamese crisis te beraad slagen. De weigering was vervat in een nota, die aan de Britse zaakge lastigde in Pekink ter hand is ge steld. Hierin wordt gezegd dat „de Britse houding ten aanzien van Viet nam er zeker niet toe zal bijdragen dit vraagstuk tot een oplossing te brengen, doch dat zti eerder de aan matiging der Amerikaanse aanvallers nog zal doen toenemen". Slot pag. 2 heer Wiarto wees op het bericht, dat op 6 april de wereld inging. Ook dat was afkomstig van UPI en dit pers bureau meldde uit Djakarta, dat de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, even eens zou hebben verklaard, dat Indo nesië geen volksstemming zou houden in West-Irian. De UPI-correspondent had dit gelezen in het „Dagblad voor de strijdkrachten". „Ik heb het be treffende nummer van dit blad thans voor mij", zo verklaarde de heer Wiarto vanmorgen, „maar in het ver slag van dr. Soebandrio's rede staat deze zin niet". Ook de UPI-interpretatie van de rede, die president Soekarno zondag uitsprak in Djakarta, noemde de heer Wiarto „verkeerd". De Indonesische woordvoerder ontkende ten stelligste, dat Djakarta van plan zou zijn, het Nederlands-Indonesische akkoord over de volksstemming te breken. Volgens UPI heeft Soekarno zondag verder nog gezegd: „Waarom zouden wij in West-Irian een volksstemming hou den? De hele wereld ziet West-Irian als Indonesisch gebied. Er is geen noodzaak om een volksstemming te houden, want wij zijn geen lid meer van de Verenigde Naties". In het ver slag, dat het persbureau Reuter van Soekamo's rede maakte, komen de gewraakte opmerkingen van 't Indo nesische staatshoofd echter niet voor. De Haagse rechtbank heeft van daag twee jaar gevangenisstraf met aftrek opgelegd aan een inwoner van Alphen aan den Rjjn en èèn uit Woerden, die in de avond van 20 de cember van het vorig jaar een roof overval per auto pleegden op een 68- jarige expediteur in Alphen. De derde dader, een oudere broer van de AI- phenaar, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden met aftrek. Het trio had de expediteur volgens een te voren beraamd plan overval len. Het slachtoffer werd in Alphen neergeslagen en een auto ingetrokken van zijn geld beroofd en bij Ter Aar weer op straat gezet. In een auto was het slachtoffer bedreigd met een buks, die door de rechtbank verbeurd werd verklaard. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie tegen elk van de drie vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Pasen 1965 op de Keukenhof: onder de paraplu huiverend kic ken naar verregende bloemen. (Van onze Haagse correspondent) De knal van een geweerschot dreunde zondagmorgen Terwijl op de voorgrond de anti-vliegtuigraketten dreigend omhoog wijzen, houdt een groep Amerikaanse mariniers een paas- dienst in Zuid-Vietnam. De foto werd gemaakt in de omgeving van de basis Da Nang. minuten over drie door de vrijwel verlaten Oporto-bar aan de Haagse Korte Houtstraat. De café-eigenaar staarde verwezen naar de kleine vuurbuks in zjjn handen. Nauwelijks drie meter van hem af, aan het eind van de tapkast, zakte de 27-jarige Tine van Leurs van haar kruk, dode lijk getroffen door een venijnige kogel van een jachtgeweer. De café-exploitant had zijn bar juffrouw midden in het voorhoofd geraakt, nadat hij het lichte jacht geweer bij wijze van grap op haar had gericht. Een half uur later overleed Tine van Leurs in de Ursu- la-kliniek. Ze was het slachtoffer geworden van de bravoure van haar baas, die er ndèt aan had gedacht, dat hij het wapen zelf had geladen. Vier doden is het trieste resultaat van een verkeersongeluk, dat zater dagnacht omstreeks twaalf uur in Gorredijk plaats had. Een auto, bestuurd door de 21- jarige H. T. Vonk botste, vermoede lijk tengevolge van te hoge snelheid, een flauwe bocht frontaal tegen een langs de weg staande boom. Twee inzittenden, de zeventienjarige A. Kramer en de achttienjarige S. van der Spoel uit Katlijk (gem. Heerenveen), waren op slag dood. De bestuurder overleed in de loop van de nacht in het ziekenhuis in Heerenveen en de vierde inzittende, de zeventienjarige A. Spijkman uit Mildam (gem. Heerenveen) overleed zondagmorgen in het zelfde zieken huis. De auto, die het eigendom was van Kramers vader, werd totaal vernield. Dat de botsing hevig geweest moet zjjn. blijkt uit het feit, dat de motor achter in de wagen werd terugge vonden. „Ik moet de trekker hebben over gehaald", was het enige, dat de man geruime tijd lang slechts kon uit brengen. Jachtgesprek Een gesprek na sluitingstijd, over jagen en schietwapens, was de aan leiding tot de noodlottige gebeurte nis. Vijf mannen hadden gezellig aan een tafeltje over dat onderwerp zitten praten. Aan het uiterste einde van de bar zaten de 23-jarige echt genote van verdachte en de barjuf frouw Tine. Tijdens het jachtverhaal liep verdachte even weg en kwam terug met een cilinderrevolver en een klein model vuurbuks, kennelijk om zijn beweringen te illustreren. De wapens waarvoor de man overigens geen vergunning had gingen van hand tot hand en wer den bewonderd bekeken, nadat de trotse eigenaar ze zorgvuldig had ontladen. Een van de gasten pro beerde nog het mechanisme van het lege wapen, dat daarna op de juke box werd gelegd, op enkele meters afstand van de pratende vrouwen aan de bar. Slot pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 21 April 1865: Op den Coolsingel te Rot terdam, naast het fraaije zie kenhuis, is in een paar oude bouwvallige huisjes bekend onder den naam varkenshok, sedert 4 jaren een openbare school gevestigd. En dat in 1865, in het vooruitstrevende Rotterdam! In de heden Donderdag gehouden vergadering van den Leidschen gemeenteraad werd jhr. W. I. C. Rammel- Elsevier gecontinueerd 1 f man J in zij f varis. zijn betrekking als archi-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1