[OOFDSCHOTEL? VLEES ircmn erkoopt Fidel Castro zijn kunstschatten? kunst kaleiöosmqp KAAS OM KAAS ranse deskundigen naar Cuba gaan Hé! Idee! PICASSO WILDE BOEK VAIS EX-VRIENDIN VERBIEDEN Vrede en vrijheid van geweten en godsdienst Fabrieken verwoest Maatregelen genomen tegen het vertrek van Belgische acteurs LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 APRIL 1965 el Castro, de Cubaanse dictator heeft blijkbaar nog meer schatten willen verkopen dan die welke dezer dagen via Rot- n naar Zwitserland en Italië zouden zijn vervoerd. Hij heeft nste de bekende Parijse veilinghouder en expert Etienne Ader collega verzocht naar Cuba te komen om daar expertises te over de kunstverzamelingen die na de revolutie in beslag enomen. Onder hen bevindt zich ook Michel Beurdely, die in voor de Egyptische regering de kunstschatten van Koning ik inventariseerde en bij Sotheby in Londen liet veilen. de eerste zending kunstvoor- die de Cubaanse dictator iuropa zou hebben laten ver rust intussen nog steeds van geheimzinnigheid. En- ifcen geleden deden berichten dat met het Cubaanse chip „Aracelio Inglesias" in iam niet alleen suiker ons binnengebracht, maar ook opt aantal kunstschatten, af- i Cubaanse ballingen, ie douane wist van niets. Toch verschillende zijden verklaard 31 maart onder de grootste jiouding vijf volbeladen zijn ingeklaard waarin de zinnige kunstlading zou zijn aden. japieren zouden in orde zijn en de lading zou voor Zwit- zijn bestemd. Volgens de itsche Zeitung is een Cubaan- ibleau de la troupe reuw Rott. Toneel artistieke leiding van het Rotterdams Toneel zal in het 651966 wederom in han- van Robert de Vries, alg. Richard Flink - directeur ity Westerling - dramaturge. Kip - directeur, behoudt de leiding. geselschap is dit seizoen sa- ïteld uit de dames: Willeke v. irooy, Ida Bons, Trees van der Lia Dorana. Rie Gilhuys, Ca- van Wijk, Co-ba Keiling, Meunier, Annet Nieuwenhuy- an Stekelenburg, Thera n Camille de Vyies en heren: Bas ten Batenburg, Eli Steye van Brandenberg, Ed- Claassen, Hans Culeman, Pim van Dijk (als gast), Coen Richard Flink, Gerard Hart- Leo de Hartogh, Wim Hoddes, eoiaire, Luc Lutz, Pieter Lutz, der Meulen, Hans Polman, Pijpers, Adolf Rij kens, Johan Eric Schneider, Robert So- Teulings, Henk Uterwljk en de Vries. regisseurs treden op Richard Robert de Vries, Luc Lutz, eulings, Pim Dikkers en Geor- taly (als gast). Adviseur voor kostuums is Johan Gre- Da's hele andere kaas Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood balling, die in Madrid woont, de Carlos Musso, zelfs in ons land geweest om bU die autoriteiten te verzoeken de lading in beslag te nemen. Men had hem echter de verzekering gegeven dat dit niet mogelijk was. De Zwitserse Spoorwegen hebben nu verklaard dat althans per spoor geen kunstschatten het land zijn binnengekomen. De vraag ls nu dus: als er Inderdaad sprake is ge weest van kunstschatten, waarom is dit dan door de douane ontkend en waar zijn de tapijten en kunstvoor werpen dan nu gebleven? In inter nationale vorvoerskringen wordt nu gesuggereerd diat hoewel de wagons als bestemming Bazel droe gen de vracht naderhand is over geladen op een Rijnaak en zo naar Duitsland ls verdwenen. Hoewel dus nu niet meer Is na te gaan of er inderdaad sprake is ge weest van een kunstzending die een waarde zou hebben gehad van meer dan zes miljoen gulden staat vast dat Castro in elk geval doende is kunstvoorwerpen van de hand te doen getuige zijn verzoek aan Parijse deskundigen om komen. Schilderij van Miguel Sithium in Washington Het Rijksmuseum in Washington heeft een schilderij verworven, dat omstreeks het jaar 1500 door de Vlaamse schilder Miguel Sithium voor Koningin Isabella van Spanje werd vervaardigd. „Mariahemelvaart" is een van de twee religieuze schilderijen van Si thium die in het musetim werden tentoongesteld. Het is een afbeelding van de maagd Maria omringd door negen engelen. Het schilderij is on geveer 23 x 18 centimeter groot. John Walker, de conservator van het museum, heeft het schilderij „een van de zeldzaamste en meest belang rijke schilderwerken, die de laatste paar jaar beschikbaar zijn geworden", genoemd. Expositie bij Heuff In Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar, zal zaterdagmiddag a.s. om vier uur door de heer Piet Begeer een expositie geopend worden van aquarellen en grafiek van Maaike Braat en van sieraden van Marijcke Visser. „Te veel intieme details (Van onze correspondent) Het boek, dat de Franse schilderes Framboise Gilot over Pablo Picasso, wiens leven zij gedurende 10 jaren deelde, geschreven heeft, is het object van een Parijse ..kunstrel" geworden. De be noemde 80-jarige Spanjaard heeft eerst een verzoek tot de Franse justitie gericht, het boek te willen verbieden omdat hij zich door sommige details beledigd achtte. De rechtbank heeft het verzoek van de hand gewezen met het motief, dat Picasso nooit had gerea geerd op de Amerikaanse en Engelse edities van hetzelfde boek, die al twee jaar eerder waren verschenen. Bovendien meende de rechter, dat het onthullen van bijzondere en zelfs intieme details van het leven van een beroemdheid tot de literaire rechten behoort, waarop een biograaf aanspraak kan maken. Nu de rechter dus verstek heeft la ten gaan, hebben een veertig meer of minder vermaarde Parijse schilders en andere kunstenaars op hun beurt een manifest gepubliceerd om het verbod van Gilots' boek „Leven met Picasso" te eisen. Een weinig reële eis uiteraard na de weigering van de Justitie, die zelf als een provocatie tot censuur zou kunnen worden om schreven. Franqoise Gilot, die met haar boek goede en zelfs steeds be tere zaken doet, heeft het protest Première van 'Rouw past Elektra' Het „Nieuw Rotterdams Toneel" heeft zaterdagavond het einde van het seizoen 1964-1965 en daarmee het einde van de eerste driejarige periode van zyn bestaan ingeluid met de première van „Rouw past Elektra" van Eugene O'neill. Het stuk werd gespeeld in een vertaling van N. Brunt, onder regie van Richard Flink. Decor en enscenering waren van Johan Gre ter. Annet Nieuwenhuyzen en Coen Flink speelden in dit drama de zware rollen van de dochter en de zoon van de door het noodlot beheer ste Amerikaanse familie Mannons. Christine, de moeder, werd gespeeld door Rie Gilhuys en Richard Flink had voor zichzelf de rol van generaal Mannons gekozen. Leo de Hartogh, Edinond Claassen, Winnefred Bos boom en Sacco van der Made vervul den de voornaamste bijrollen. O'neill schreef een moderne versie van het Griekse drama van Aga memnon, zijn vrouw Clytaemnestra en zijn kinderen Elektra en Orestes, eveneens in de vorm van een trilogie, wat de reden was voor de lange duur van de voorstelling: vier uur: In 1931 beleefde het stuk zijn eerste opvoe ring in New York. De opvoering van het „Nieuw Rotterdams Toneel" ls rigoureus bekort. Robert de Vries, algemeen directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel, schreef in de inleiding van het pro gramma over de driejarige periode van het gezelschap in Rotterdam „onze aanloopperiode", zoals hij het ter kennismaking in 1962 noemde dat het feit dat Rotterdam slechts één goed geoutilleerd theater bezit het gezelschap dwingt zowel het klas sieke als het moderne repertoire te brengen. De hoofdlijn van dit repertoire zal echter onvermijdelijk het karakter tonen van de artistieke verlangens van het „Nieuw Rotterdams Toneel, wat wil zeggen: „actueel toneel" te brengen, hoe moeilijk dat ook in het huidige theaterbestel in Nederland is. De heer De Vries merkte op dat het aantal bezoekers van de voorstellin gen voortdurend stijgende is. der Picasso-adepten met een wijze, zo geen dankbare glimlach beant woord. „Onzin", zo zei ze, „te bewe ren dat ik wraak op mijn vroegere levensgezel zou hebben willen nemen. Ik heb volgens Picasso's eigen princi- Oud-conservator H. F. E. Visser overleden Pionier Aziatische kunst In het Lutherse Diaconessenhuis in Amsterdam is op 74-jarige leef tijd overleden de heer H. F. E. Vis ser, tot 1955 conservator van het mu seum van Aziatische kunst in de hoofdstad. De heer Visser behoorde tot de belangrijkste pioniers in Ne derland, die door talrijke publikaties en het organiseren van vele tentoon stellingen by velen de belangstelling voor Aziatische kunst wist op te wekken. De overledene was Officier in de Orde van Oranje Nassau. Aanvankelijk ontving de heer Vis ser aan de Tedhniscihe Hoohschule in Miinchen een opleiding tot werktuig bouwkundig ingenieur. Spoedig zei hij de techniek echter vaarwel om zioh geheel te gaan wijden aan de Aziatische kunst. In 1918 richtte hij tezamen met o.a. mr. H. K. Westen dorp en de heer W. van der Mandele de „Vereniging van vrienden der Aziatische kunst" op. De heer Visser organiseerde na een studiereis door de landen van Oost- Azië de eerste grote tentoonstellin gen op het gebied van de Indische kunst (in 1922 in Den Haag) en van Chinese kunst (in 1925 in Amster dam). In 1932 werd de verzameling van „Vereniging van vrienden der Azia tische kunst" in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam als „Museum van Aziatische kunst" voor het pu bliek opengesteld. Het „Museum van Aziatische kunst" is thans onderge bracht in het Rijksmuseum. Marian Anderson nam afscheid De 63-jarige negerzangeres Marian Anderson heeft zondag in de New- Yorkse Carnegie Hall, waar zij ruim 30 jaar geleden haar debuut maak te, een afscheidsconcert gegeven. Zij werd door het geestdriftige pu bliek zo vaak teruggeroepen, dat haar verdere optreden bijna op een tweede recital neerkwam. Marian Anderson hoopt de rest van haar leven rustig met haar echt genoot door te brengen in haar boer derij in Connecticut. Zij zal in het openbaar nog wel in programma's van „spirituals" optreden maar geen concerten meer geven of operarol- len vervullen. Zij was indertijd de eerste negerzangeres die in de New- Yorkse Metropolitan opera zong. pes van hem een portret getekend zonder het model te willen bewie roken of te flatteren. Ik heb Picasso, die me twee kinderen heeft geschon ken, uit de sfeer van de mythe trach ten te verlossen en daarom ook zijn menselijk goede zowel als minder leu ke trekken aan te geven. Overigens toonde Franqoise zich overtuigd, dat Picasso haar boek nooit zelf had gelezen en dat de hele rel alleen door zijn entourage zou zijn geënsceneerd. Een van Goyen ontvreemd en terug Een werkeloze metaalarbeider heeft bij een openbaar gerechtelijk vooronderzoek maandag in Londen bekend, dat hij onlangs uit het Nationale Museum van Sdheepvaart in Greenwich (Engeland) een schil derij van Jan van Goyen had ont vreemd, omdat hij „contant geld" nodig had. De verdachte, John Mcgeenohan, werd aangehouden toen hij trachtte het gestolen werk, ge titeld „Vissersboot in riviermonding in de avondschemering", trachtte te verkopen. Het schilderij is naar schatting f. 50.000 waard. CHARMANT PAASWENS VAN PAUS: Paus Paulus heeft in zijn paasboodschap de christenen opgeroe pen de wereld waarin hij leeft, te doordringen van zijn optimis tische levensbeschouwing. De Paus wees erop, dat het paasfeest het feest is van het overwinnende leven en van het zegevierende optimisme. Geen wapengeweld „De verrijzenis van Christus legt het zwijgen op aan hen, die zeggen dat met de dood alles ls afgelopen. Hierdoor wordt ook het zwijgen op gelegd aan de pessimisten. De ver rijzenis leert verder zien dan het kwaad en het lijden. De verrijzenis Europese jongeren schrijven Erhard In de paasweek waren in Castrop- Rauxel, in het Roergebied, 150 jon geren bijeen uit acht Europese lan den op een conferentie die plaats vond in het kader van de „Morele herbewapening van Duitsland en Europa. Onder de aanwezige Neder landers bevond zich een Leidse stu dent. Het thema van de conferentie, waaraan door de Duitse pers veel aandacht werd besteed, was: „Doel voor Duitsland". Na afloop verstrekten de deelne mers aan de Duitse pers een open brief, gericht aan bondskanselier Er- hard en de voorzitters van de vier grote politieke partijen. In deze brief, die ook door de Nederlanders werd ondertekend, staat ondermeer: „De doelstellingen die Duitsland tot nog toe heeft gehad zijn te klein en ze zijn op ons zelf geconcentreerd. De wereld is niet geïnteresseerd in een zelfzuchtig, materialistisch, herenigd Duitsland. Velen zijn daar zelfs bang voor. De Duitse jeugd zal diegenen volgen, die haar grote doelstellingen geeft. Naarmate onder Gods leiding een échte vrijheid voor alle volkeren wordt verwezenlijkt, zal ook het tijd stip van de hereniging van Duits land dichterbij komen". Prins ontkent de geruchten over een verloving Beatrix Prins Bernhard heeft zondagoch tend tijdens een persconferentie op Schiphol ontkend, dat er sprake Ls van een spoedige verloving van Prinses Beatrix. Prins Bernhard, die zojuist was teruggekeerd uit de Ver enigde Staten, antwoordde op een vraag of de geruchten in buiten landse kranten over een aanstaan de verloving juist waren: „Het is de eerste keer, dat ik van deze geruch ten hoor. Voor mij is het volkomen nieuw". Lachend voegde de prins daar aan toe: „Ik hoor dergelijke dingen altijd het eerst van de pers. Het vorige jaar gingen er geruchten over een verloving van mijn oudste dochter met een of andere prins. Mijn gezin en ik hebben ons daar erg over geamuseerd". Zoals gemeld heeft de prins in de Verenigde Staten een bezoek gebracht aan president Johnson in het Witte Huis. Voorts aanvaardde hij aan de universiteit van Michigan een ere doctoraat was een bijzonder indruk- pen en onthulde hij in het Ameri kaanse plaatsje Holland een Zaanse molen. „Het krijgen van het ere doctoraat was een bijzonde indruk wekkende gebeurtenis, maar wat mij tijdens mijn bezoek nog het meest heeft getroffen is de ontdekking, dat zo enorm veel mensen daar aan Ne derland zijn gehecht". predikt de ontzegging rn het offer, als voorbereiding op het laatste over winnende woord, namelijk dat der levensoverwinning", aldus de Paus. De Paus sprak de hoop uit, dat de geschillen tussen de volkeren „door verstandige onderhandelingen en niet door wapengeweld zullen worden geregeld", waaraan hij toe voegde: „moge de dag komen waar op de verbazingwekkende krachten van de vooruitgang worden aange wend voor het stillen van de honger en voor het onderrichten der ko mende generaties in de wijze om smarten te lenigen. Er moet een einde komen aan opzettelijk toege bracht en zinloos lijden als gevolg van stelselmatige politieke en maat schappelijke onderdrukking, het handhaven van rassenonderscheid of het onderdrukken van de vrijheid van geweten en het belijden van de godsdienst". De Paus, die zich niet slechts tot de r.k. gelovigen richtte, doch ook tot de andere christenen en de men sen van goede wil in het algemeen, wees er verder op dat de wereld thans in een staat van volle ontwikkeling vei keert en dat het toekomstige ver loop nog niet is te voorspellen. Juist hierom achtte hij de bijdrage van de christen aan de vorming van deze wereld, „begeesterd door de geest van het paasfeest", zeer belang rijk. Na erop te hebben gewezen dat de wereld „bijzonder interessant en mooi is", sprak de Paus tenslotte een drievoudige wens uit ter gele genheid van het paasfeest van 1965, namelijk: vrede en samenwerking, maatschappelijke rechtvaardigheid en vryheid van geweten en gods dienst. „Het in vervulling doen gaan van deze drie wensen is tevens een opdracht voor alle christenen in de wereld", aldus Paus Paulus. Kerkelijk Leven (toez.) G. Griffioen te Nuenen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Bergentheim D. v. ZuJJlekom te Leens. C'HR. GEREF. KERKEN Tweetal te Opperdoes J. Brons te Bunschoten en M. Vlietstra te IJmul- den. Beroepen te Den Haag-West B. v. Smeden te A'dam-Nleuw-West. Het ontslag van de hoofdlegerpredikant Naar aanleiding van het feit, dat de hoofdlegerpredikant, ds. F. B. A. Bos, zijn functie per beschikking heeft gesteld op grond van het feit, dait de in het CIO-M (samenwerken de kerken) geweigerd hebben de con clusies uit te voeren van een rap port van de commissie Fockema-An- dreae. acht het moderamen van het interkerkelijk contact in overheids zaken het noodzakelijk mede te de len, dat de voorstelling van zaken die ós Bos heeft gegeven, in strijd is met de waarheid. De protestantse kerken en de oud- katholieke kerk, die in dat contact en in zijn commissie voor de gees telijke verzorging van militairen sa menwerken, hebben terzake van het rapport een eenstemmig besluit ge nomen. waarvan aan de minister van defensie mededeling is gedaan. In dit stadium kan over de verder te nemen beslissingen uit de aard der zaak nog geen mededelingen worden verstrekt. De minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, bevestigt, dat hij een brief van de hoofdlegerpredikant, ds. B. A. Bos, heeft ontvangen, waarin deze verzoekt van zijn functie te worden ontheven. De minister be raadt zich zowel over het CIO-M besluit als over de ontheffing van de hoofdlegerpredikant uit diens functie. EINDE MAKEN AAN STRIJD IN VIETNAM Een aantal predikanten en geestelijken van verschillende kerken in Rotterdam en omgeving hebben uiting gegeven aan hun ernstige ver ontrusting over de oorlog in Viet nam in een openbrief die zij aan ve len hebben rondgezonden. In deze brief wordt o.a. gezegd: „In het conflict dat zich in Vietnam afspeelt hebben de grote mogendheden zich om politieke en economische rede nen gemengd en trachten zij hun doelstellingen te bereiken door het gebruiken van geweld. De bevolking van Vietnam wordt, hiervan het slachtoffer. In de brief wordt dan verder gezegd: „Christus wijst ons de weg der verzoening, waarbij risi co's moeten worden genomen. Daar om en uit solidariteit met de men sen, die lijden onder deze geweld pleging, roepen wij op ernst te ma ken met de grote verantwoordelijk heid die wij als volk van Nederland dragen. Wij zullen er bij de regering op moeten aandringen alles in het werk te stellen dat de betrokkenen tot onderhandelingen komen om een einde te maken aan het conflict in Vietnam. De Belgische vice-minister van Culturele Zaken, de heer R. van Elslande, heeft wat het Vlaamse blad ,,De Standaard" noemt ,een paasei gelegd in de tuin der Bel gische muzen". Het is een regeling om de plankenvlucht van Vlaamse ac teurs en actrices naar de Belgi sche radio en televisie en naar Nederland in te dijken. De salarissen, die zij by de drie grote Vlaamse schouwburgen in Bel gië (Antwerpen, Brussel en Gent) krijgen zullen worden verhoogd, de B.R.T. mag gedurende één jaar geen acteurs meer aantrekken die verbon den zijn aan de schouwburgen en radio en t.v. mogen ook geen voor aanstaande acteurs meer aantrekken voor schooluitzendingen. De beslissing is genomen naar aan leiding van de jongste beslissingen van Roger Coorens, de zoveelste Vla ming die naar Nederland gaat, en van Ward de Ravet, die de planken heeft verwisseld voor de B.R.T. Het Antwerpse gemeentebestuur heeft zich naar aanleiding daarvan over het „opslorpingssysteem' beklaagd bij de Belgische Hoge Raad voor Ne derlandstalige dramatische kunst. De drie schouwburgen zullen te genover de verplichting van radio en t.v. nauwer moeten gaan samenwer ken om een zo goed mogelijk gebruik te maken van het aantal beschikbare acteurs en actrices van het Neder landstalige toneelleven in België. Zesenveertig uur lang zijn de brandweerkorpsen van Dongen en Tilburg in touw geweest voor een felle fabrieksbrand, die door nog onbekende oorzaak op eer ste paasdag 's morgens om half twee ontstond in het Noordbra bantse plaatsje Dongen. Het vuur laaide op in een kapitaal gebouwwaar drie fabrieken wa ren gevestigd. De schoen- en le- derwarenfabriek Embrechts en Van der Geyn N.V., de sanda- lenfabriek van de heer Riksen en een opslagruimte van dames schoenfabriek fa. Gebr. C. en W. Jacobs werden geheel ver nield. Een koestal van de vee houder Van Loon ging eveneens verloren. De schade, die door de verzekering grotendeels wordt gedekt, bedraagt meer dan een miljoen. De foto toont een hoekje van het volkomen verwoeste fa brieksterrein.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13