onge kunstenaars op ioek naar het „ware" Burgemeester 11/ mm, 'X J. J. Ar bouw kreeg koninklijk zilver Gaan Rotterdamse taxi s weer rijden? LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 APRIL 1965 VIJFDE BLAD EXPOSITIE IN BOERHAAVEZAAL "t T -i m T' T? V I et is opvallend, hoe veel kunstenaars tegenwoordig er al héél g bij zijn, hun werken aan de openbaarheid prijs te geven, manks het feit, dat zijn nog ,,in de groei" zijn, willen zij blijk- graag ..getuigenis" afleggen van hun kunst en van hun kun- met alle daaraan verbonden gevaren. Anderzijds vermogen leze drang wel te begrijpen: men kan niet „eeuwig" in hun je blijven zitten, waarbij nog komt, dat het leven zijn kosten Wm inkomsten als gevolg van verkoop zeker in deze tijd niet on- zijn. sn wij dan donderdag - e Boerhaavezaal de wer- van Jaap v. d. Ende (20), angatraat (25) en Jan Rijnders ken, totaal uiteenlopend rong, aard en visie, het- expositie als deze des te er maakt. Zij allen zijn geweest van de Haagse op mie voor Beeldende Kunsten, in zekere zin een waarborg onanschap. Maar daar- er nog zoveel andere veijen nodig, om iemand tot „wer- kunstenaar te maken. Hij .Jdeeën" kunnen inter- het in figuratieve dan zin met zó en zóveel hij moet door kleur ii expressie zijn kunst „levend" unc ar" maken en deze op de be ar overdragen, zodat hij er :e wjjze n ook door ge- lb(iÜn dezt ES? :ze exposanten nog niet derd, dat zij altijd aan voorwaarden voldoen, konden wij constateren, is in menig opzicht recht hebben en over vol- persooniyke scheppings- beschikken, om de aandacht te vestigen. est gerijpte lijkt ons Jan Door middel van een ge- echniek olieverf en gips speciaal psycho interessante gege. aar aan een macabere sfeer j Wtbreekt. Het is zeker niet een j liseerde wereld, waarin hij ver- r hy beziet zijn onderwerpen j 9, jsoms o.a. door oor logs- i soms caricaturaal, j imatische effecten, het perspectivisch gde „Schietbaan", bardement", „Ver ste ander", „Biljart", „Guil- „IJsbeertje" en nog zo veel iruit blijkt dat hij dikwijls veelzeggend idee getroffen •aan reeds dwingend ge- sa^*eet te verlenen. den Ende zoekt het in zijn j primair in het sterk coloristi- ieii ecoratieve vorm en lijn vor- in onverbrekelijke, wezen bestanddelen. „Scheppings- „Revolutie", „Zomer", „Man uw", „Fundament" enz. vor- L sarvan overtuigende bewijzen, een fantasierijke geest zijn meespreekt. st. Cor Langstraat tenslotte lijkt in zijn gouaches, olieverven en tekenin gen veelal te vertoeven in de wereld van het sprookje. („Ontdekking", „Herinnering", „De teerling is geworpen", .Afzondering") om maar enkele specimina te noe men. H(j lijkt ons vooralsnog het woord geopend. Zij gelukkigst in zijn zwart-wit tekenin- I april, gen (Palmzondag", „Christus en de I JAN RIJNDERS: Vliegveld (Foto L.D./Holvast) „De uitgang" en „Shehera- In ieder geval drie jongemannen, die ijverig zoekende zijn naar een eigen expressie en relatie hebben met al datgene, dat op den duur tot spanningvolle kunst kan uitgroeien, waarbij de scholing, welke zjj onder gingen, hen ongetwijfeld tot steun zal zijn. Deze expositie is, onder veel be vriende belangstelling, door Wim Hazeu met een kort beschouwelijk duurt tot 30 TON LENSINK OVERSPANNEN (Van onze rtv-medewerker) De tv-regisseur Ton Lensink is overspannen en moet op medisch ad vies volstrekte rust houden. In ver band hiermee hebben Ko van Dük en Walter van der Kamp van hem de regie overgenomen van het veel eisende stuk Hendrik IV van Piran dello. In de afgelopen week heeft Len sink verschillende malen onaange kondigd verstek laten gaan bij repe tities van dit stuk dat op 6 mei zal worden uitgezonden door de AVRO. Bovendien bleek hij onbereikbaar. Ko van Dijk voert nu de spelregie en speelt bovendien een van de hoofd rollen in Hendrik IV. Of Ton Len sink, die free lance is, zijn andere regie verplichtingen in de volgende maanden kan nakomen, is nu nog niet bekend. Mes van 4000 jaar in Boekei gevonden (Van onze correspondent) De heer H. van den Elzen uit Boe kei heeft in zijn woonplaats een vuur stenen mes gevonden, dat volgens de Rijksdienst voor het oudheidkundig Bodemonderzoek dateert uit rond 2000 jaar voor Christus. Het mes is »aar alle xvaarschijnlijkheid gemaakt van geelbruine vuursteen uit Grand Pressigny in Middenfrankrijk. Oud heidkundigen nemen aan, dat het 13,2 cm. lange mes 4000 jaar geleden j vanuit Frankrijk naar Brabant is j „ingevoerd". Deze veronderstelling I wordt nog gestaafd door het feit, dat er in Boekei en omgeving tot dusverre nog nooit vondsten zijn ge daan uit 2000 voor Christus. Stradivarius van 45 gulden (Van onze correspondent). De 39-jarige Cees J. Wafelbak ker uit Roswinkel in Drente heeft de vorige week voor f 45 een viool gekocht, waarvan hij vermoedt dat het een Stradivarius is. Wa felbakker zag op de achterkant van de viool met grote letters de naam Stradivarius staan. Als het een echte zou zijn is Wafelbakker, die in een bouwvallige woning woont op slag een rijk man. Hij heeft de viool al aan deskundigen laten zien. Deze menen dat hier van een echte Stradivarius sprake is. Hoewel dat nog niet onomstotelijk beioezen is, heeft Wafelhakker al een bod van f 500 gehad. Maar dit vindt hij niet voldoende. Hij wil er in ieder ge val meer dan f 120.000 voor heb ben. De viool is ingepakt en ver zegeld en nu opgeborgen in de kluis van de Algemene Bank Ne derland in Ter Apel. Wafelbakker ivas voor hij zich met antiquitei ten inliet plaatwerker en spuiter in Ter Apel. J. A. W. von Stein overleden Hedenochtend vond op de Oude Begraafplaats in Naarden de ter aardebestelling plaats van het stof felijk overschot van de woensdag al daar op 68-jarige leeftijd plotseling overleden portretschilder J. A. W. von Stein. De heer Von Stein is 40 jaar artistiek leider geweest van de studio van de Ned. Rotogravure Maatschappij in Leiden. Met knipschaar H. Veertig jaar bij Leidse veiling In veertig jaar verandert er wel het een en ander in een bedrijf. Daar kan de heer J. J. Arbouw van meepraten: veertig jaar lang is hij in diverse voornamelijk administratieve functies verbonden aan de Leidse Coöperatieve groente- en fruitveiling „Leiden en Om streken". Voor die prestatie werd de heer Arbouw donderdagmiddag in het bedrijf hartelijk gehuldigd. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen speldde een stralende jubilaris de zilveren medaille, be horend bij de Orde van Oranje Nassau op de revers, daarmee uiting gevend aan de waardering van de overheid voor zoveel trouw en zoveel werklust. ifjiere begrafenis 3a belle Otero" eu f ine la belle Otero, internatio- wj (kende, uit Spanje geboortige uit het nachtleven van ze- jaar geleden, die afgelopen g/ 'de op 97-jarige leeftijd in erleed, is donderdag onder de telling van een klein groepje persmensen en toevallige tafi angers „tweede klas" begra- Us zij twee jaar geleden zelf ngeerd. De plechtigheid geschiedde in het Spaans geen kransen van familie tl I dele instanties voor de over- „La belle époque" van iwwisseling zozeer door prinsen en politici was ge- geschenken overladen. van een vereniging van artiesten, het restaurant cht te eten en van me- van het goedkope pen- sij is gestorven, zich nog geen erfgena- l. Als er binnen een ge- niemand komt opdagen, tkluis, waarvan de sleu- kamer wérd aangetrof- ichtswege geopend wor- m a met j?!T« Sir Fruit De heer Arbouw, die in 1925 als kantoorbediende bij de Leidse groen te- en fruitveiling in dienst trad, werd danig in het zonnetje gezet. Niet alleen van de zijde van zijn collega's en ander veilingpersoneel kwamen prijzende woorden en ge schenken: ook vele relaties van het bedrijf toonde hun waardering voor de activiteiten van de jubilaris. Zo ontving hij van de kleinhandels organisaties een enorme fruitmand (hoe kan het ook anders in een der gelijke omgeving) en de grossiers vereniging bedacht hem met een' aantal geschenken die de jubilaris in zijn hobby goed van pas zullen komen. Trouw Het bestuur van de coöperatieve veilingvereniging „Leiden en om- ARBOUW zilver (Foto L.D./Holvast) streken" uitte haar dankbaarheid voor de trouwe diensten van de heer Arbouw bij monde van voorzitter B. van Vliet, die vooral de samenwer king en de prettige sfeer prees. Een enveloppe met inhoud was het tast bare bewijs van die dankbaarheid. Namens het personeel van binnen- en buitendienst voerde de heer A. E. M. Jacobs het woord. Burgemeester Van der Willigen herinnerde er aan hoe moeilijk het was om in 1925 alc kantoorbediende werk te vinden Hij noemde de heer Arbouw en zijn veertigjarige loopbaan een voorbeeld voor vele jongeren, waarna hij hem de zilveren medaille behorend bij de orde van Oranje Nassau opspeldde. kunst Residentie Orkest uit V.S. terug kaleiöoscoQp Van Herwijnen in stilte begraven volle tournee van zes weken door Amerika is het Residen tie-Orkest gisterochtend vroeg met een gecharterde DC-8 van de KLM uit New York op Schiphol terugge keerd. Onder leiding van de dirigent Willem van Otterloo heeft het orkest zowel in enkele steden aan de West kust als aan de Oostkust van de Ver. Staten tezamen 31 concerten gege ven. Ook heeft men de gelegenheid gehad in Canada op te treden o.a. in Montreal. Deze tweede tournee door Amerika de eerste werd gemaakt in 1963 heeft veel succes geoogst. „Vooral on der de jonge mensen bestaat er gro te belangstelling voor klassieke mu ziek", vertelde de dirigent bij zijn aankomst op de luchthaven. Antiekdieven sloegen hun slag Een groep kerk- en kasteelbero- vers die verdacht wordt van diefstal van 7 miljoen franc (1,4 miljoen dollar) aan antiquiteiten bevindt zich in arrest, zo heeft de Parijse politie meegedeeld. Een arts van een kolenmijn en twee andere mannen hebben bekend grote hoeveelheden tapijten, meu bilair. beelden en kunstvoorwerpen te hebben gestolen in de afgelopen jaren. De arrestaties waren het resultaat van een onderzoek dat in 1962 is be gonnen. Sindsdien kwam de ver dwijning van waardevolle voorwer pen uit kerken, kastelen en musea maandelijks voor. De politie heeft verklaard meer dan 200 kleurenfoto's te hebben ge nomen van voorwerpen die zijn ge vonden in het twee verdiepingen hoge huis van dr. Xavier Richier in Lie ven, (Noord-Frankrük). Zijn broer Jean en een andere man, Claude Mabillotte hebben bekend vele voor werpen te hebben vervoerd naar an tiekhandelaren. Het zal waarschijn lijk maanden duren om de vermiste kunststukken op te sporen. In één geval, aldus de politie, had dr. Richier toegegeven dat hij tij dens een televisie-opname in een museum, met een zeldzame Marseil- laanse schotel was weggelopen onder de ogen van de suppoost. Besluit Produktschap: Haringrace dit jaar op 26 mei De jacht op nieuwe haring zal dit jaar, zoals wij reeds eerder berich ten, op woensdag 26 mei beginnen en niet op 17 mei zoals eerst was bepaald. Dit is besloten door het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten in Den Haag op voorstel van de Stichting van de Nederlande Vis serij. Op 26 mei zullen niet alle schepen mogen uitvaren: dan zijn aan de beurt alle vissersvaartuigen met drijfnet en een deel van de trei- lers. De rest van de treilers mag een week later, op 2 juni, uitvaren. De eerste haring mag niet voor zondag 30 mei worden aangevoerd en de eerste verkoop zal dan plaats vinden op de maandag daarop. Het zwaartepunt van de Vlagge tjesdagviering ligt dit jaar ir Sche- veningen, waar op zaterdag 22 mei de dag van dc Nederlandse visserij I zal worden gevierd. In de andere vissershavens zullen op zondag 231 mei de haringschepen gepavoiseerd en gereed voor vertrek liggen te pronken. In Bergen (N.-H.) is gistermorgen vroeg de schilder Jan van Herwijnen, die <»p 75-jarige leeftijd is overleden, in alle stilte begraven. Overeenkom stig zijn wens maakte hij zijn laat ste gang op een boerenwagen, zoals hij lang tevoren met zijn buurman, de veehouder Thus Veldt, had »fge- sproken. Op het kerkhof waren nagenoeg geen belangstellenden. Men had het tijdstip der teraardebestelling ge heim gehouden. Vier zoons van de schilder droegen, geholpen door twee bevriende boeren uit Bergen de zware kist op hun schouders naar het graf. Nadat de kist hierin was neergelaten, bad men het „Onze Va der". Behalve mevrouw Van Herwij nen, die bloemen op het graf legde, haar vier zoons en drie van haar dochters een dochter, die op Sicilië woont, kon niet aanwezig zijn waren op het kerkhof slechts enkele belangstellenden, zoals mr. D. Vis, directeur van de Kunstnijver heidsschool te Amsterdam, een leer ling en vriend van Jan van Herwij nen, zijn kustbroeders Karei Kolnot en Mart Min en Anthony van Kam pen, voorzitter van het Kunstenaars centrum Bergen. PRAWDA-HULDE V00RZJ0EK0W Het orgaan van de communisti sche partij in de Sowjet-Unie „Praw- da" heeft gisteren openlijk hulde ge bracht aan de in ongenade gevallen maarschalk Georgi Zjoekow wegens zijn aandeel in de nederlaag van Nazi-Duitsland. Zjoekow, de beroemdste held van Rusland uit de tweede wereldoorlog werd in 1957 door ex-premier Chroesjtsjow als minister van Lands verdediging afgezet, omdat hij zich zou hebben verzet tegen controle van de party op het leger, sindsdien heeft hij teruggetrokken geleefd. Dat de „Prawda" gewag maakte van Zjoekow schijnt steun te geven aan de veronderstelling, dat aan „de veroveraar van Berlijn" zal worden toegestaan, op 9 mei deel te nemen aan de viering van de 20-ste ver jaardag van de beëindiging van de oorlog met Duitsland. „Leiden heeft een goede en mooie brug er bij gekregen. Het kan niet anders of met de tot standkoming van deze nieuwe brug zullen de hoofdverkeers aders in de stad in belangrijke mate worden ontlast". Dat zei burgemeester mr. G. C. van der Willigen donderdagmiddag tij dens de officiële opening van de brug over het Steenschuur. Behalve een lint en een grote knipschaar kwamen bij deze feeste lijke openstelling kleurrijke ballon netjes en verder nog wat confetti te pas. De burgervader mocht de schaar na de plechtigheid mee naar huis nemen omdat hij het apparaat straks goed kan gebruiken bij het opknappen van zijn nieuwe Leidse tuin. Aan de opening van de brug, waarvan de bouwkosten achthon derdduizend gulden hebben bedra gen, ging een bijeenkomst voor genodigden in de zaal van het dans instituut Alphenaar vooraf. De directeur van Gemeentewerken, ir. H. Vos, herinnerde er aan, dat reeds in 1961 een schetsplan voor de nieuwe brug werd ingediend en dat het jaar daar op de raad zijn goed keuring aan het plan hechtte. Het was overigens niet voor het eerst, dat de Groenebrug moest wor den vernieuwd. Al in 1592 had er een vernieuwing van de brug plaats, zo vertelde hij. Ook wat de walkant betreft, heb ben zich in het verre verleden in het oudste gedeelte van Leiden ingrij pende veranderingen voorgedaan. In 1624 bijvoorbeeld moesten de houten beschoeiingen bij de brug plaats maken voor stenen walmuren. Door de jongste vernieuwing van deze walmuren is de grachtbrpedte tot veertien meter teruggebracht. Na het „geschiedenislesje" van ir. Vos, kreeg wethouder C. J. Piena geleeenheid om zijn vreugde over de totstandkoming van de nieuwe, vijf tien meter brede brug te uiten. Met de ingebruikneming van deze brug de eerste stap gezet naar de systematische vernieuwing van oude stadsbruggen, zo verklaarde hjj. Na de opening van de brug, ter gelegenheid waarvan ook vele woor den van dank tot de firma Hillen en Roasen in Amsterdam werden ge sproken, begaf het officiële gezel- Burgemeester Van der Willi gen opent de nieuwe Groene brug over het Steenschuur. (Foto L.D./Holvast) schap zich naar het gebouw van de Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting voor het gebruiken van enkele verversingen. Het was een aardige gedachte van het gemeentebestuur om de om wonenden, die tijdens de vernieuwing van de brug veel te verduren hebben gehad, daadwerkelijk in de feest vreugde te betrekken. De lasten zijn groot geweest, maar het resultaat mag in elk geval worden gezien. Vanmiddag beslissing TARIEVEN DAN 40 PCT. HOGER Het ziet er naar uit. dat de Rotterdamse taxistaking van avond tot een einde komt. Van middag om twee uur zouden alle stakers van de diverse groepe ringen ^opnieuw in het gebouw Odeon in Rotterdam bijeen ko men om de laatste voorstellen gezamenlijk te bespreken. Deze voorstellen komen er ruwweg op neer, dat de blokband-chauffeurs een weekloon zullen ontvangen van ongeveer f 150,en de huurauto- chauffeurs een weekloon van onge veer f 153,Daarbij komt dan nog 4 procent vakantietoeslag. De kerst gratificatie is niet in de voorstellen opgenomen. De fooien zijn in deze nieuwe regeling afgeschaft. De consequentie van een en ander is, dat de tarieven in Rotterdam met veertig procent omhoog zullen gaan. In Odeon zou beslist worden of de stakers deze loonregeling accepteren of niet. De kans leek groot, aldus de stakingsleiding, dat het wel geaccep teerd zal worden. Tenslotte zijn hier mede voor een zeer groot deel de eisen van de stakers ingewilligd. Het voorstel is tot stand gekomen, nadat vanwege het gemeentebestuur van Rotterdam, onder persoonlijke leiding van de loco-burgemeester mej. J. E. Zeelenberg, is bemiddeld. PAS DINSDAG HOOGSTE STAND MISSISSIPPI Het smelten van jjs en sneeuw in de brongebieden van de Missis sippi is door koude vertraagd, waar door de was van de rivier pas dins dag zün maximum zal bereiken, zo heeft het 'Amerikaanse weerkundig instituut meegedeeld. Verwacht wordt dat het water een hoogte van acht nieter boven normaal zal bereiken, wat nooit eerder is gebeurd. De vrijwilligers in de tweeling steden St. Paul en Minneapolis heb ben al de laatste hand gelegd aan de nooddijken. Aanvankelijk werd verwacht dat gisteren het hoogste punt bereikt zou worden. Door het uitstel zijn de doodvermoeide arbei ders gedwongen nog een paar dagen voort te werken. Naar het Rode Kruis gisteren be kend maakte hebben de overstromin gen in dit gebied, dat gedeeltelijk in Iowa, Wisconsin, Minnesota, en Noord-Dakota ligt. reeds twaalf men senlevens geeist. Gewond werden 187 personen. President Johnson heeft een groot deel tot rampgebied verklaard, waar door snelle federale hulp mogelijk wordt. Intussen heeft een tweede voor jaarsverschijnsel zijn tweede aanval ondernomen. Er hebben zich weer tornado's voorgedaan. Donderdag zijn tenminste vier wervelstormen door Oostelijk Tennessee geraasd waarbij twee mensen zijn omgeko men, vijftig gewond zijn geraakt en tweehonderd mensen hun huizen moesten verlaten. Bij een wervelstorm werd een woonwagenkamp in Cleveland, Ten nessee, getroffen. Vijftig mensen moesten na de storm in ziekenhui zen worden opgenomen. Vier gewon den waren er ernstig aan toe. De tornado wierp alle 55 woonwagens in het kamp omver. V.S,-consulaat op Tahiti gesloten De Franse regering heeft de VS verzocht het onlangs heropende Amerikaanse consulaat in Papeete, de hoofdplaats van Tahiti, te sluiten. Amerikaanse diplomaten in Parijs begrijpen niet wat de reden is voor dit verzoek. Papeete is het bestuurs- en ver bindingscentrum voor de Franse oefenbasis voor kernwapens in de op 1.600 km afstand gelegen Toeamotoe- archipel. De Amerikanen hadden hun consulaat in Papeete, dat gedurende de tweede wereldoorlog was gesloten, in januari heropend met voorlopige goedkeuring van Parijs. Deze ver gunning is dus niet bestendigd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9