DERDE MEESLEPENDE BOND: KEIHARDE „GOLDFINGER" Angélique: film vol actie en romantiek I Films van deze week in Leiden GRETA CARBO BOEIT NOG ALS MATA HARI Liever nog geen bloemen „Voor de vuist weg" LEIDEN-OXFORD Wamba (Kongo) veroverd LEIDSCH DAGBLAD SATERDAG 17 APRIL 1965 TRIANON De meeslepende James Bond-films zijn onvoor spelbaar hevig in trek, de theaters waarin zijn vertoond worden, itromen vol. t Na „Dr. No" en "From Russia with love", nu het door duizen den en duizenden gelezen verhaal van Ian Flemming over ,,Gold- finger", deze man, die denkt met het goud de wereld te kunnen ^heersen. t De kolossaal zware Duitser Gert Fröbe als Goldfinger, met als lijn tegenspeler Sean Connery als de steeds winnende en een ieder reroverende James Bond, met de Koreaanse worstelkoning Harold Sakata in de rol van de bediende Odjobb, de Engelse Honor Black- mann als de blonde, schone Pussy Galore en voorts nog een serie ijandere goudblonde schonen, die het in deze wereld van het goud, x allen fascinerend goed ,,doen". Eén van haar wordt zelfs met goudverf geheel bedekt en vindt een verschrikkelijke verstikkings- j bod ïlnu: wie James Bond in volle ht en op volle toeren wil zien, bij deze film terecht. Een kei- rde beklemmende film, met kei gevechten, veel overvloedige bovendien: wat wilt U nog )aarbiJ een grimmige strijd op dood tussen Bond- Gold- 5%er en Odjob, met veel judo salto en wat daar zoverder by te komt, waarnaar u ademloos zult jken. En dan zijn er nog de nodige vindingen, in het bijzon wat de nieuwste auto, de Aston Jartina DB5 betreft, uitgerust met xüjdar, machinegeweren, draaien- nummerborden en schietstoel, ,g£tom ,daar kan op den duur geen 'd iele gangster tegenop! Correspondentie Cr. in Leiden: Leiden, Utrecht, Den sch, Eindhoven, Weert, Roermond, tard, Maastricht, Valkenburg 240 Sean Connery (James Bond) en Honor Blackman (Pussy Ga lore) in Ian Flemings "Gold- finger". A1 die vernuftig knap en uitgewerkte inventies stammen ook voor een deel uit het duivelse brein van Goldfinger zelf, die er niet tegenop ziet „Fort Fox" van zijn on metelijke goudvoorraad te gaan be roven, maar wiens plannen door Bond toch op het laatste ogenblik het scheelt maar een haar ver ijdeld worden. Wie deze „miljoenen"-film, die echter nog veel meer miljoenen in het laadje brengt, wil zien, moet zich goed aan z'n stoel vastklem men en z'n zenuwen in bedwang houden: zoveel speeelt er zich aan verbijsterende zaken in af. Alles ge vat in suggestieve kleuren, die de veelal op „science-fiction" berusten de, flitsende gebeurtenissen, waarin spionage en sabotage domineren, messcherp voor het verwonderde oog zetten. tfUXOR De Franse cineast J rnhard Borderie heeft er nogal giiefte mee gehad alle gebeurte- 'Pfsen, die Anne en Serge Golon hun roman „Angélique, de g rkiezin van de engelen" heb- m t beschreven, in 'één film sa- g, n te vatten. Daardoor is het e t altijd gemakkelijk de draad i het verhaal te volgen. Maar boekwerk zat ook zo boorde- actie, dat het voor Borderie schier onmogelijke taak ivas. ijJlpf echter niet wil zeggen, dat geen enerverend filmverhaal e/t gecreëerd. to geschiedenis van de mooie An- 'que (Michéle Mercier) heeft alles Ui een aantrekkelijke avonturenfilm ;er elkaar te draaien. Zij is de leven- sj e dochter van een Frans edelman, omstreeks de helft van de zeven- ag tde eeuw wordt uitgehuwelijkt aan linde strijd zwaar gehavende tnrijke graaf. (Robert Hossein), ui t duurt even voor zij haar echtge- ;M it op de juiste waarde weet te «ten. Maar net als zij met volle gen van hun geluk genieten, ko- gg o de moeilijkheden. De graaf weet ui "eg om uit rotssteen goud te ma- Maar de wedstand, die hij zich "door heeft kunnen verschaffen, wekt de jaloezie van de koning en de vele intriganten, die hem omringen. Hij wordt gearresteerd, beschuldigd van hekserij, waarop in die dagen slechts de doodstraf kon volgen. An gélique doet alles om haar man van de brandstapel te redden. Geen ver nedering wordt haar daarbij be spaard en slechts op het nippertje ontsnapt zij enkele malen aan een moordaanslag. Zij slaagt er echter niet in haar man te bevrijden. Aan het einde blijft haar niets anders over dan bij bandieten, geleid door haar voormalige minnaar, bescher ming en wraak te zoeken. Daar krijgt zij dan de eretitel „markiezin van de engelen". Het is slechts een summiere opsom ming van de talrijke gebeurtenissen, die elkaar in adembenemend tempo in deze film opvolgen. Een film, die alles heeft, wat een avonturenverhaal nodig heeft: veel actie, vermengd met een fikse dosis romantiek (of wat daarin moderne begrippen voor door gaat). Dat alles heeft Bernhard Bor derie met veel flair in bonte kleuren op het witte doek gezet. Het is geen film geworden, die door bijzondere kwaliteiten lang in het geheugen zal blijven, maar hy biedt de liefhebbers een uurtje prettige ontspanning. Het aanvalsplan van Goldfinger, afgeluisterd door geheimagent Bond, valt tenslotte in duigen. Maar wan neer Passy Galore's „moederinstinct" door hem niet op het laatste ogen blik was opgeroepen, dat de wrede door goud bezeten Goldfinger, gepre zen als de natuurlijke opvolger van een Emil Jannings, misschien toch nog zijn slag kunnen slaan. Enfin: het is gelukkig niet ge beurd. Wie de Bondverhalen kent, had ook niet anders verwacht. iiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiininiiiinHiiiiniHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii; iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiifiiiiiiifflniniiiniinniiiiHiiiiiiiiiiiiiiü STUDIO De dood van Mata Hari en vooral de geheimzinnige waas, die over haar leven ligt, trek ken nog altijd de aandacht. Spio neerde dit meisje uit Leeuwarden, dat de grote wereld van Parijs en elders aan haar voeten zag liggen, tijdens de eerste wereldoorlog voor de Duitsers of is zij het slachtoffer geworden van een gerechtelijke moord? Een recent boek heeft die vraag weer bijzonder actueel ge maakt, maar in deze film met Greta Gar bo in de hoofdrol -Studio'; tweede Garbo-film in successie ziet men haar in volle actie als spion ne tegen de Russen, waarna zij de verkregen gegevens aan de Duitse gezant overhandigt. Toch wordt zij in deze film in zoverre gespaard, dat zij voorgesteld wordt als het slacht offer van bedreiging met de dood, als zij haar activiteit zou staken. Een weigerachtige vrouwelijke collega wordt ln het Duitse gezantschapsge bouw vermoord en voor Mata Hari's ogen weggedragen Menig bezoeker, die èn om Garbo èn om Mata Hari een bezoek aan het theater in de Steenstraat wil bren gen, zal zich vooraf de vraag stellen, of een film als deze niet sterk ver ouderd is, vooral als men weet dat Ramon Novarro een van haar tegen spelers is. Het antwoord luidt, dat er natuurlyk heel wat op filmgebied Is veranderd sinds Greta Garbo haar grote triomfen vierde, maar dat er nog verrassend veel aantrekkelijke passages in dit werk zijn, waarin het aan spanning allerminst ontbreekt. Het moderne ideaal van een knappe filmster mag dan anders zijn dan toen, het gebruik van de camera mag veel geraffineerder zijn geworden en de moderne film is ongetwijfeld min der sentimenteel dan de vroegere, toch was het weerzien allerminst een teleurstelling. En dat pleit toch wel heel sterk voor het niveau van deze film. LIDO Doris Day, Rock Hudson en Tony Randall, het drietal uit „Slaap kamergeheimpjes" en „Een pyjama voor twee", flonkeren reeds jarenlang aan de Hollywoodse ster renhemel. Aan glans hebben zij door al die jaren heen nog maar weinig verloren. Ook in .Liever nog geen bloemen" (Send me no flowers) ko men zij weer goed voor de dag. „Liever nog geen bloemen" is een luchtige rolprent rondom een geluk kig huwelijksleven, dat door wat mis verstanden dreigt vast te lopen. De probleempjes, die Doris en Rock in him (film)huwelfjk te verwerken krij gen, overheersen in de door Jewison gemaakte rolprent beslist niet. Het is, zonder dat het geheel tot uitzonder lijke hoogte stijgt, een nogal amu sant geheel. De Amerikaanse angst om de gezondheid, die met heel veel pillen, poeders en drankjes op peil zou zjjn te houden, wordt er vrien delijk in op de hak genomen. Altijd op zaterdagavond CAMERA Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Dat is van toepassing op de hoofdpersonen in de film „Altijd op zaterdagavond", die deze week in het theater aan de Hogewoerd draait. De manieren, waarop volkomen ver schillende karakters 15 uur vrije tijd in wereldstad-Londen doorbrengen zijn het onderwerp van de film. Mo gelijkheden genoeg dus, maar of die allemaal gebruikt zijn is een tweede. De film wil kennelijk laten zien, dat 'het met de verschillende vormen van vermaak, die bemanning en passa giers van een schip in de havenstad zoeken niet zo best gesteld is. Drank, vrouwen, het loopt allemaal op niets uit. Op één man na: hij vindt na een aantal moeilijkheden een meisje, waarvoor hij zelfs afmonstert en in Londen blijft. Een happy-end dus, maar dat eind is tevens het sterkste deel van de film. Na een nogal ver ward begin weet de film wel te boeien en de wijze waarop de ver schillende avontuurtjes van de man nen eindigen, is vaak origineel. De toeschouwer kan plezier beleven aan de wijze waarop enkele rollen wor den gespeeld. Vechtersbaasromantiek REX Wij zouden niet durven beweren, dat „Voor de vuist weg" de meest geïnspireerde Eddy Constan- tinefilm is, die wij ooit hebben ge zien. Maar wel is weer zorg gedra gen voor anderhalf uur onbezorgde veoirteTbaasromanitiek Eddy is in „Voor de vuist weg" een mislukte inbreker, die veel pech heeft. Hij heeft diverse malen cel straf tegen zich horen eisen. Als hij eindelijk weer vrij komt, willen zijn collega's niet meer met hem samen werken, omdat hy ongeluk aanbrengt. Behalve één, die inmiddels getrouwd is en op legale wijze een garage ex ploiteert. Juist deze man wordt na een overvaJl als verdachte geken merkt. Aan Eddy de taaIk, zijn on schuld te bewijzen. Voor hij hierin is geslaagd is er diverse malen hard gevochten, Eddy is ontsnapt uit een politie-overvalwa- gen en er zijn vier doden gevallen. Kortom: een film, waarbij de lief hebbers zeker aaai him trekken ko men. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden - besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: drs. W. Baars, tot wetenschappelijk ambte naar in vaste dienst b{j de faculteit der godgeleerdheid; drs. G. van Ben- them van den Bergh, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst by de faculteit der rechtsgeleerdheid dr. H. J. Drossaart Lulofs, wetenschappelijk hoofdamb tenaar in vaste dienst by de facul teit der letteren tot wetenschappelyk hoofdambtenaar A; drs. H. A. Fave- rey, tot wetenschappelijk ambtenaar in tydelyke dienst by de psychiatrie; dr. H. R. Hiemstra, wetenschappelyk ambtenaar le klasse in tydelyke dienst bij de heelkunde tot weten schappelyk hoofdambtenaar; drs. G. Horsman, tot wetenschappelyk amb tenaar le klasse in tydelyke dienst by de theoretische organische che mie; mr. A. Wessel Reiniak, tot we tenschappelyk ambtenaar in tyde lyke dienst by de kunstgeschiedenis; dr. E. Schaffer, tot wetenschappelyk ambtenaar le klasse in tydelyke dienst by de pathologie; J. D. Schendstok, arts, tot wetenschappe lyk hoofdmedewerker in tydelyke dienst by de inwendige geneeskunde; mr. K. L. Tan, wetenschappelyk ambtenaar in tydelyke dienst by de faculteit der rechtsgeleerdheid (Do- cumentatiebureau Overzees Recht), tot wetenschappelyk ambtenaar le klasse; M. E. Thorpe, tot weten schappelyk ambtenaar le klasse in tydelyke dienst by de faculteit der letteren; drs. G. J. Verwers, tot we- dienst by de pre-historie; drs. J. G. H. Wessels, wetenschappelyk ambte naar le klasse in vaste dienst by de botanie. De uitwisseling LeidenOxford, welke voor het twintigste jaar wordt gehouden, is gisteren begonnen. Het programma voor de eerste dagen luidt: Vandaag 14.30 uur: Snel- schaakwedstryd in het Dorpshuis (Leiderdorp). Maandag, tweede paas dag: 14.00 Zwemwedstrijden in de Overdekte; 15.00 uur: Judowedstrij den, Pieterskerkgracht 9. Meul>el- en huishoud- show van Langezaal In de Stadsgehoorzaal houdt de N.V. Langezaal en Zoon momenteel een meubel- en huishoudshow. Kon men zich het vorig jaar nog tevreden stellen met alleen de benedenzaal er kwamen toen 15.000 bezoekers de variatie en het assortiment zyn sindsdien zo uitgebreid, dat nu be schikt wordt over alle zalen van de Gehoorzaal. Hierdoor was het mo gelijk om „alles voor de baby" afzon- derlyk te exposeren en voor demon straties meer plaats in te ruimen. Op deze show, die ook tweede paasdag geopend is, houden Wim van der Graft en Louis van Riet een expositie van de door hen naar oren gebrach te kunst (Imagestiek, chemigram- men, Diazo- en zilverbeelden). Lions Club op bres voor oud-verpleegsters De Lions Club Leiden/Noordwijk die reeds tot tweemaal toe en niet zonder succes het initiatief nam tot het organiseren van een culturele avond, waarvan de baten steeds voor een wisselend doel bestemd zijn, or ganiseert volgende week vrydag weer een dergelyke avond. Kwam de op brengst in 1963 ten goede aan het Leidse Fonds voor Byzondere Noden en in 1964 aan het Prinses Beatrix Polio Fonds, die jaar zal men zich inzetten voor het Erefonds voor oud verpleegsters. In voorgaande jaren verzorgden Albert Vogel, Fred Kaps en Chilly Wang een Schouwburg avond. Dit jaar heeft de activiteiten commissie van de Club, in nauw overleg met de directeur van K. en O. de medewerking ontvangen van het Haarlems Artsentoneelgezelschap van het St. Elisabeth's Gasthuis. Het ge zelschap zal deze avond het blyspel van Lesly Storm „Brullen als een duif" opvoeren. De vertaling van dit Engelse spel is van de hand van Cees Laseur, terwyl de regie en bewerking in handen zijn van Wim Pauw. Dat de artsen en de Lions Club zich thans hebben ingezet om een ere schuld aan oud-verpleegsters in te lossen doet sympathiek aan. In het verleden kon een bedrag worden af gedragen, dat'lag tussen de f 1.500 en f 2.000. Mede gelet op het doel moet een dergelijk bedrag ook thans haal baar zijn. Het jeugdteam van ADO is het internationaal toernooi in Cannes goed begonnen. In de eerste westryd \vonnen de Hagenaars met 10 van Chelsea. Receptie burgemeester op Koninginnedag Burgemeester Van der Willigen heeft besloten, op vrydag 30 april om 12 uur in de Burgerzaal van het stadhuis te recipieren ter gelegen heid van de verjaardag van Konin gin Juliana. Het is voor het eerst dat de burgemeester van Leiden een der gelyke plechtigheid organiseert. K en G. in binnen- en buitenland Het Leidse Tambour- en py per corps „K. en G." dat reeds twee uit nodigingen dit Jaar heeft gehad om te komen spelen in San Remo en Nice doch deze om verschillende re denen heeft moeten afwyzen, zal wel de eervolle uitnodiging aanvaarden uit Frankryk om op 2de Paasdag te komen spelen en de kleuren van Leiden in Maubeuge (85.000 zielen) gaan vertegenwoordigen. Behalve het buitenland, zullen eigen land en Leiden niet worden vergeten. De beide korpsen zullen op Koninginnedag een taptoe in Lei den verzorgen. Op de bevrydingsdag zullen de senioren op uitnodiging van het gemeentebestuur van Wagenin- gen een gedeelte van de feesteiyk- heden voor haar rekening nemen. „Jong K. en G." zal haar medewer king verlenen aan de grote histori sche taptoe ln Woerden op 5 mei. Per 1 juni is als trainer van GVAV gecontracteerd Ludwig Veg. achtereenvolgens trainer by Rapid JC, Alkmaar, Holland Sport en nog maals Alkmaar. Hy vervangt Van der pyi. Blanken in dienst van de Kongo lese strydkrachten hebben donder dag de plaats. Wamba in noordoost- Kongo veroverd, als onderdeel van een actie om het ryke landbouw gebied ten zuidoosten van Paulis van opstandelingen te zuiveren. Het gebied van Paulis was een van de best georganiseerde bolwerken van de opstandelingen. Volgens deskun digen moet het werk op de koffie, katoen- en palmolieplantages in dit gebied spoedig worden hervat, om dat de oogst die al in november moest worden binnengehaald, nog steeds op het veld staat Als er nu niet wordt geoogst, zal de produktie voor minstens drie jaar stilliggen. gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTUD VOORDELIG

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3