AGITATIE POSITIEF Grietje Grapendaal na 20 jaar thuis Johnson blijft voorlopig in V.S. Dr. j. Tans nieuwe voorzitter P.v.d.A. WEER GRATIE VOOR OAS-ERS Bungalow gebouwd door 82-jarige MET EEN ENKEL WOORD Meisje met stok neergeslagen 7? dingen die u weten wil als u naar GRO OT - BRITTANNI1 o4 cfenda NEDERLANDSE JEUGD WINT VAN TURKIJE LETDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 APRIL 1965 WIE denken mocht, dat „vreed zame samenleving" met oost- Europa betekent, dat er een einde is gekomen aan communistisch gewroet, vergist zich zeer. Kortgele den heeft de Franse veiligheids dienst, de D.S.T. (Direction et Sur veillance du Territoire), het zelfs no dig geoordeeld een brochure uit te geven onder de titel: „Spionage is werkelijkheid". En het bekende Fran se weekblad Far is Matoh" vond de zaak belangrijk genoeg om er een ar tikel van vier bladzijden tekst aan te wijden. Het is tegenwoordig niet al leen om militaire inlichtingen, maar ook om industriële geheimen begon nen. Dat is één verschil met vroeger. En het andere is dit, dat de middelen zich van „sex" naar „sax" hebben verplaatst, zoals de Zweden dat zo kernachtig weten te zeggen. Vroeger was het een beeldschone juffrouw, die de genegenheid van een bij voor keur hooggeplaatste militair wist uit te buiten, tegenwoordig is het spio neren meer een kwestie van het ijve rig hanteren van de „sax", zoals de Zweden een schaar noemen. Uit al lerlei tijdschriften worden informa ties verzameld, die specialisten be langrijk genoeg achten naar Moskou door te geven en daar slaagt men er, door combineren en deduceren, vaak in, het Westen belangrijke ge heimen te ontfutselen. Overigens blijft het niet alleen bij spionage: ook aan de agitatie wordt nog steeds hard gewerkt. Dat heeft Venezuela dezer dagen ervaren. Er is een tijd geweest, dat zowel Moskou als Peking bijzon der actief in Afrika waren. Aan die activiteit is nog steeds geen einde gekomen, maar het Westen is er al thans in geslaagd de slag om Kongo te winnen en daarmee een belang rijk bastion voor de vrije wereld te behouden. Na Afrika kwam Vietnam, dat thans volop in de belangstelling staat, maar intussen zitten de com munistische oproercentrales niet stil. Latijns-Amerika is nog altijd een van hun belangrijkste doeleinden, al werd Cuba, door het krachtig optre den van Kennedy, een misrekening. Maar er leiden méér wegen naar Zuid-Amerika dan alleen via het eiland van Fidel Castro. De twee vrouwelijke rode agenten en haar mannelijke begeleider, die onlangs met ruim een miljoen gulden op zak werden aangehouden, kwamen uit... Rome. Wel heeft de Italiaanse com munistische partij zich gehaast tegen te spreken, dat zij ook maar iets te maken had met dit trio, maar dit verandert niets aan het feit, dat Moskou, al of niet in samenwerking met Peking, een enorm bedrag be schikbaar had gesteld om onrust te zaaien in het land van president Leoni. Gelukkig zijn deze opruiers bijtijds in de kraag gegrepen. Was dit niet gebeurd, dan hadden zij, dank zij him ruime financiële middelen, veel verwarring kunnen zaaien, juist in een periode, dat er in die contreien een langzame kentering op sociaal gebied merkbaar begint te worden. Er is in Latijns-Amerika nog heel wat te verbeteren. Pogingen tot ver nieuwing zijn dikwijls tegengehouden döor militaire dictatuur. Maar de diotators-in-uniform hebben daar hun beste tijd gehad. Niets zou ramp zaliger zijn dan verstoring van dit proces van genezing door de acti viteit van rode raddraaiers. Waak zaamheid tegen deze boosaardige blijft dan ook geboden DE Amerikaanse oud-president Truman heeft dezer dagen nog al wat opzien gewekt door ds. Martin Luther King een onruststo ker te noemen. Wel voegde hij er in één adem aan toe, dat hij een groot vijand van de Ku Klux Klan is en dat die organisatie zo snel mogelijk opgeruimd dient te worden, maar de woorden tegen ds. King waren dan toch maar gezegd. De gemakkelijk ste en tevens domste reactie is een verwijzing naar Trumans leeftijd: 81 Jaar. Maar dat verdient Harry Tru man niet, die immers een van de grootste presidenten uit de Ameri kaanse geschiedenis genoemd mag worden. Hij was de man, die na de oorlog het „plan-Marshall" lanceerde tot economisch herstel van Europa, een plan waarvan iedere Europeaan nog dagelijks profiteert: Truman was de man van de NAVO; Truman bracht het Kremlin een zware ne derlaag toe door de luchtbrug naar Berlijn; Truman beschermde Grie kenland en Turkije tegen rode over heersing door de naar hem genoemde „Truman-leer"; Truman was ten slotte ook de president die razend snel en uiterst doeltreffend reageer de tegen de agressie op Zuid-Korea. Wat bedoelde deze man eigenlijk met zijn kritiek op ds. King, een kritiek, die menigeen geïrriteerd zal hebben? Het komt ons voor, dat deze oud- president, een typische man-van-de- daadl, zich ergert aan de „show", waarin de actie voor de rechten van de negers dreigt te blijven steken. Niemand zal ontkennen, dat de pro pagandistische bedrijvigheid ten gun ste van de naleving der burgerrech ten een nuttige zaak is, omdat zij een onduldbaar onrecht onder ieders aandacht brengt. Maar daarbij mag het niet blijven en zeker is, dat de actie voor de negers een verkeerde weg opgaat, wanneer men gaat plei ten voor een boycot van de zuidelijke staten. Afgezien nog van de vraag, of een dergelijke boycot niet in strijd zou zijn met de Sherman anti-trust- wet (zoals David Lawrence in de New York Herald Tribune onder streept), moet vastgesteld worden, dat ook de negers zelf niet gediend zijn met negativisme. Ten onzent heeft dr. Abr. Kuyper de „kleine luyden" en heeft de SDAP de arbei dersmassa's omhooggestoten in een al te exclusieve Nederlandse samen leving door de nadruk te leggen op hechte organisatie en harde studie Zo is het ook met de negers in Ame rika: bij propagandabrood alleen kunnen zij niet leven. Waar het op aankomt en wat deze verwaarloosde groep tot aanzien kan brengen is- het leveren van prestaties, die eer bied afdwingen. Dat is een zaak van lange adem. Ontwikkeling kost tijd. Maar met medelijden is de neger niet gediend. Hij zal door zijn creativi- Pools gezin van negen personen emigreerde naar Beverwijk (Van onze IJmuidense correspondent) „Ik ben zo gelukkig. Wat ben ik blij, dat ik weer thuis ben". Grietje WidurskyGra-pendaal zei het donderdagnacht wel een paar keer. Met een weemoedig lachje keek zij naar haar man en zeven kinderen, die een bord stevige soep aan het verorberen waren. Grietje Grapendaal, de 39-jarige Beverwijkse, die in het oorlogsjaar 1944 spoorloos uit het woonplaats verdween, en van wie haar ouders, broers en zusters geloofden, dat ze niet meer leefde, was weer na 20 jaar van ontstellende armoede uit het noord-Poolse gehucht Bruskowo weer thuis in Beverwijk. Dinsdag middag waren haar broer G err it Grapendeel (35) en diens vriend Klaas Minneboo in twee personen auto's voor de meer dan 1100 km lan ge tocht naar het Poolse dorpje aan de Oostzeekust, ten westen van Danzig vertrokken. Bij het vertrek van de Widursky's uit Polen was het hele dorp van enkele honderden in woners uitgelopen. Spannende uren Na uren van spanning de thuis komst in Beverwijk werd in de loop van donderdagavond verwacht kon moeder Grapendeel donderdagnacht om half 3 diep ontroerd haar doch ter, schoonzoon en zeven kleinkinde ren in de leeftijd tussen drie en zes tien jaar, in de armen sluiten. „Ik vind het fijn, dat ze hier allemaal heelhuids zijn, maar ik vind het nog fijner, dat ze spoedig een woning krijgen", zei mevrouw Grapendaal. Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft de Poolse emigranten een huis vanzes kamers aan de de Witstraat in het vooruitzicht gesteld. De eer ste tijd zal het gezin echter nog verdeeld bij familie worden onder gebracht. Armoede „Ik heb nog helemaal geen heim wee naar Polen", zegt de 47-jarige Stanislas Widursky. Waarom zou ik? Ik laat alleen maar armoede ach- President Johnson heeft al zijn plannen voor buitenlandse reizen voor onbepaalde tijd van de baan geschoven in verband met de toe stand in Vietnam en het vele werk dat het Amerikaanse Congres deze maanden nog wacht, zo heeft de pers chef van het Witte Huis, George Ree dy, gisteren meegedeeld. De presi dent probeert verder, het aantal be zoeken van buitenlandse leiders aan Washington de komende maanden tot een minimum te beperken. Van daar dat de voor dit voorjaar vast gestelde bezoeken van premier Sjas- tri van India en president Ajoeb Chan van Pakistan naar de herfst zijn verschoven. De Amerikaanse minister van De fensie, Robert McNamara, en diens echtgenote zullen tijdens de paasda gen te gast zijn bij het. echtpaar Johnson op de boerderij van de pre sident in Texas. ter. Hier hebben onze kinderen een nieuwe toekomst. Voor hen hebben wij het hoofdzakelijk gedaan". Sta nislas Widursky werkte in zijn ge boortedorp op een schoenenfabriek, die staatseigendom is. Omgerekend in Nederlands geld verdiende hij f 84,- in de maand, waarvan zijn gezin van negen personen moest rond zien te komen. Zijn vrouw was ver plicht voor de staat handschoenen te maken. Het loon, wat zij daarmee verdiende was ook al niet hoog. Grietje Grapendaal leerde haar maan kort na de bevrijding van Neu- stadt door de Russen kennen in een gevangenis. Iedere buitenlander, die de Russen na de nederlaag van Hit- Ier in Duitsland tegenkwamen, zet ten z(j namelijk prompt achter de tralies onder verdenking van colla boratie met de Duitsers. Later zijn Stanislas en Grietje getrouwd en trokken ze naar het geboortedorp van Widursky. Vorig jaar oktober kwam Grietje toevallig in gesprek met een Bever wijkse amateurwielrenner, die deel nam aan een wegwedstrijd in de buurt van Bruskowo. Ze gaf hem een brief voor haar ouders in Beverwijk mee. Het was het begin van een ge lukkige hereniging. Dr. G. H. TANS die is voorgedragen als voorzit ter van de Partij van de Arbeid nu de heer J. G. Suurhoff is toe getreden tot het nieuwe kabinet. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft besloten ter voorziening in de vacature, die is ontstaan nu de partijvoorzitter, de heer J. G. Suur- hoff als minister is toegetreden tot het nieuwe kabinet, als kandidaat voor het voorzitterschap voor te dra gen dr. J. G. H. Tans. Deze is nu eerste vice-voorzitter van de partij. De heer Tans heeft zich bereid verklaard deze kandida tuur te aanvaarden. Op 12 juni zal een vergadering worden gehouden van de partijraad, die krachtens het huishoudelijk reglement bevoegd is om in deze vacature te voorzien. (Van onze Parijse correspondent) Ter gelegenheid van het paasfeest heeft het Franse Staatshoofd, gene raal De Gaulle, voor de vijfde maal een aantal politieke delinquenten de rest van hun gevangenisstraf kwijt gescholden. Nu er zo weer 111 Voor malige leden van de OAS door deze presidentiële gratie op vrije voeten komen, zal het aantal politieke ge vangenen in verband met de Alge rijnse oorlog tot onder de 400 kun nen zakken. Officieel hebben ook de gedeti neerden, die dit weekeinde de ge vangenispoorten achter zich zullen zien sluiten, geen moorden op hun geweten en geen bloed aan de han den. Deze geruststellende toevoeging werd de vorige keren door de officië le woordvoerder echter ook al stee vast gegeven en de voorraad schul deloze, of althans ongevaarlijke OAS-ers, dat nog achter de tralies zit, zal daarom zo langzamerhand toch wel zijn uitgeput. Van politieke zjjde en niet slechts van ultra-rechtse kant wordt op president De Gaulle nog steeds zware druk uitgeoefend om alle po litieke gevangenen niet alleen gra tie maar zelfs amnestie ofwel volle dig eerherstel te verlenen. Het ljjkt daarom waarschijnlijk dat voor de presidentsverkiezingen van decem ber a.s. ook het restant OAS-ers dat nog altijd zit opgesloten enkele kopstukken als generaal Salan mis schien uitgezonderd de vrijheid zal worden geschonken. (Van onze Groningse correspondent) Bellingwolde in de provin cie Groningen heeft een pri meur, dat staat wel vast Want wie zou het presteren om als 82-jarige geheel alleen een bungalow te bouwen? De heer Kruiter uit Bellingwol de, die in zijn lange leven petroleumventertimmerman, boer, zeeman, molenaar en timmerman-aannemer is ge weest, draaide er zijn hand niet voor om. „Dat fiks ik wel even". Het bouwen zit de heer Kruiter in het bloed. Als jon gen van zestien jaar kwam hij voor het eerst als timmer man met weinig geld thuis en na enige jaren heeft hij zijn geluk zelfs in de Verenigde Staten beproefd. Daar heeft hij het huizen bouwen gel ieerd. Toch voelt de oude baas na zijn zo werkzame leven niets voor stil zitten. „Ach, soms willen de spieren niet meer zo hé, maar ik moet wat om handen hebben". Zo kwam hij op het idee een bungalow te bouwen voor zijn schoon zoon uit Uitgeest. Hij liet een tekening ma ken en kort daarop toog hij aan het werk. En hoewel het niet hard ging hij moest zelfs de grond eerst een me ter ophogen, met behulp van een kruiwagen vorderde het karwei langzaam, maar zeker. Alleen bij het dak heeft hij hulp gehad: zijn zoon ook een „eenzame bouweras sisteerde hem hierbij. Zo legt de grijsaard dan nu de laatste hand aan dat re cente „karweitje"zoals hij het noemt. Een bungalow, die in de plaats kwam van een oude woning, die hij en pas sant nog even afbrak. De verhoging was nodig vanwege het uitzicht. Het wordt geen klein stulp je ook: één grote woonkamer, drie slaapkamers, een hal, keuken, badkamer en een kelder. Ook wordt er nog een garage bijgebouwd. Om streeks Pinksteren zal zijn gelukkige schoonzoon dit presentje van zijn oude schoonvader kunnen betrek ken BINNENLAND Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: Navlero (21/4); Australië: Münsterland (21/4), Orsova (24/4); Brazilië: Cap San Ni colas (20/4); Canada: Harpefjell (21/4) Chili: (21/4); Indonesië: Dortmund (24/4); Ned. Antillen: Ammon (20/4); Nieuw-Zeeland: Rangitane (22/4); Su riname: Jason (21/4); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: Gaasterkerk (21/4). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. C.a.o. landbouw In de hoofdafde ling sociale zaken van het Landbouw schap is overeenstemming bereikt over een verbetering van de collectieve ar beidsovereenkomsten in de landbouw per 1 mei a.s. Deze overeenstemming houdt in: een verlaging van de ar beidstijd, met name voor arbeiders op veehouderijbedrijven, alsmede een ver hoging van de lonen van globaal 5 pro cent. Lek- en Llngeroute De ANWB heeft in Zuid-Holland een tweede toe ristische route voor gebruik openge steld. Het is de Lek en Llngeroute. Deze route ls de 15de In een serie van ongeveer 30 routes, die de ANWB in Nederland zal uitzetten. De route ls 115 km lang. C.a.o. klelnmetaal De nieuwe c.a.o. voor de klelnmetaal (135.000 werknemers) ls door de Stichting van de Arbeid goedgekeurd, In zoverre dat de Stichting waarin werkgevers en werknemers het oneens zijn over ge lijke beloning van mannen en vrouwen de c.a.o.-bepaling dat vrouwen, die kostwinster z()n f 110 minimumloon krijgen, ter beslissing heeft doorge stuurd naar Rijksbemiddelaars. Voorts is de bestaande prestatietoeslag ver laagd van 15 naar 12,5 procent i.v.m. de nieuwe voordeliger regeling, waarbij de 4 procent ondernemingsgewijze dif ferentiatie in de lonen ls verwerkt. teit, op intellectueel gebied en als handelsman, de blanke Amerikanen moeten tonen, dat hij hun gelijke is. Strijd voor burgerrechten is onge twijfeld belangrijk, maar toch slechts een inleidende fase. Het wordt thans tyd, dat de voortreffelijke ds. King en zijn medewerkers dit hun volge lingen duidelijk maken. Vanzelfspre kend zal dit een enorme inspanning en grote opofferingen kosten. Maar de beloning zal des te grootser en eervoller zijn. Restauratie tv-torens De tv-torens ln Markelo en Roermond, die nauwe lijks zeven jaar oud zjjn, zijn nu reeds dringend aan een restauratie toe. De kosten worden geraamd op f600.000 per toren. Dit blijkt uit het antwoord van de demissionaire minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) en minister Bogaers (Volkshuisvesting) op vragen van het Tweede Kamerlid Ver- mooten (P.v.d.A.) De noodzaak van de restauratie moet worden gezocht ln de destijds nog onvoldoende ervaring op het gebied van het bouwen van dit soort hoge betonconstructies met vrij Ir. Philips ereburger Tijdens een receptie, welke ir. F. J. Philips hield ter gelegenheid van zijn 60ste verjaar dag, ls hem door burgemeester mr. Ir H. J. B. Witte de gouden erepenning van de stad Eindhoven uitgereikt, waaraan de titel ereburger van de stad ls verbonden. Jongen gevonden De 14-jarige Jon gen uit Deurne, die dinsdag rond mid dernacht zijn twee zusters, die al te bed lagen, met een bijl ernstig mis handelde, ls donderdag opgepakt door de politie ln Helmond. De knaap, die een geestelijke afwijking heeft en met proefverlof was, zal nu weer naar een Inrichting worden teruggebracht. Na zijn zusters te hebben mishandeld was de Jongen gevlucht. Hij had de nachten doorgebracht ln de open lucht en ln een rijwielstalling. De Jongeman kon geen verklaring geven omtrent zijn daad. Zijn belde zusters maken het thans redelijk goed. Slechts een van hen, de oudste die drie klappen met de bijl kreeg, ligt nog in een ziekenhuis BUITENLAND Betogingen ln Seoel Ook gisteren zijn ln Seoel (Zuid-Korea) weer be togingen gehouden van studenten en voor het eerst ook hoogleraren tegen de „uitverkoop-politiek" van de rege ring tegenover Japan. Enkele politie mannen zijn gewond en een zeventig tal studenten gearresteerd. Zuid-Korea en Japan voeren op het ogenblik on derhandelingen over herstel van de normale betrekkingen. Protest tegen geweld Ongeveer vijftig Quakers zijn vrijdag op Times Square ln New York begonnen aan een wake van stilte ln gebed uit protest tegen geweld ln elke vorm. Deze ma nifestatie zal tot maandagavond duren. Spaak gehuwd De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Paul- Henri Spaak is donderdagochtend in Eze. aan de Franse Rivièra, in de echt verbonden met de Engelse mevrouw Simon Dear. Tito in Algerije President Tito van Joego-Slavië is donderdag in Al giers aangekomen voor een officieel bezoek van een week aan Algerije. Chinese groep In New York is een nieuwe Amerikaanse communistische partij gevormd, die Chinees ls georiën teerd. Leider zijn Hilton Rosen en Norton Scheer, die in 1962 wegens hun sympathieën voor Peking uit de oude communistische partij waren gestoten. Winst voor Tsjombe De .Kongo lese Democratische Unie", die verwant is aan de partij van premier Tsjombe, heeft bij de verkiezingen in de provin cie Kwlloe tien van de veertien zetels in de provinciale raad gekregen. De overige vier zetels veroverde de „Afri kaanse Solldariteitspaxtjj" van oud minister Kamitatoe. Overval Twee gewapende bandie ten hebben vrijdagochtend een strand- hotel in Miami Beach overvallen, de safeloketten kapotgeschoten en daaruit 250.000 dollar aan geld en Juwelen ge roofd. Het hotel was volgeboekt, de loketten bevatten de waardevolle eigendommen van de gasten. Soekarno's vierde vrouw Volgens de in Koeala Loempoer verschijnende „Malay Mall" heeft president Soekarno een vierde vrouw genomen. Het huwe lijk met een 17-jarig Javaans meisje van eenvoudige afkomst werd volgens het blad veertien dagen geleden ln Djakarta in alle stilte voltrokken. Staking op Belgische vliegvelden Precies middernacht is het technisch personeel van de Belgische luchthavens Zaventem (Brussel) en Oostende voor lopig 24 uur in staking gegaan, eis: loonsverhoging. Het gevolg is, dat de Sabena haar vluchten van Rijssel, (in noord-Frankrijk) en van Parijs uit zal onderhouden en dat zij de passagiers met autobussen van en naar die plaat sen zal veroeren. Vooral Oostende, waar een bijzonder druk paasverkeer werd verwacht, ls de staking een handicap. Buisseret overleden Op 76-Jarlge leeftijd ls in Brussel overleden dr. Auguste Buisseret, die ln verscheidene naoorlogse Belgische kabinetten zitting heeft gehad. Zo was hij ln 1945 en '46 minister van Onderwijs en minister van Binnenlandse Zaken, van 1949 tot '50 minister van Openbare Werken en van 1954 tot '58 minister van Koloniën. Van 1958 tot '63 was hij burgemeester van Luik. Luchtvaartpionier overleden De Franse luchtvaartpionier Roger Som- mer is donderdag ln Parijs overleden. Hij was 88 jaar. In 1909 brak Sommer het record duurvliegen van Wilbur Wright met een vlucht van twee uur 27 minuten en 15 seconden. Hij. eiste ook de eer op de eerste vlieger te zijn geweest die een passagier meegenomen had. Dit gebeurde ook in 1909, toen hij zijn zoon Francois meenam. In de Bal- kan-oorlog van 1911 wierp hij bommen vanuit zijn vliegtuig. Hij maakte daar om ook aanspraak op de titel van eer ste oorlogsvlleger. Later organiseerde hij een postvlucht voor het Britse leger ln India, eveneens een primeur. Laatste herstelbetaling Met een storting van 75 miljoen dollar heeft West-Duitsland de laatste herstelbeta ling aan Israël verricht. Sincls 1951 1? ongeveer 850 miljoen dollar betaald. (Van onze 'Bossche correspondent) Waarschijnlijk rivaliteit in de lief de geeft ten grondslag gelegen aan de heeft ten grondslag gelegen aan Huisseling bij het Brabantse Raven- stein. Het 22-jarig meisje Andrea Arts werd vlakbij haar woning be wusteloos geslagen met een knuppel Dit meisje heeft verkering met een jongen uit Wychen, hetgeen blijk baar niet naar de zin is van enkele plaatsgenoten van deze jongeman. Het meisje heeft de afgelopen tijd een paar dreigbrieven gekregen die jeugdige plaatsgenoten. De poli tie, die nog naar de overvallers zoekt, meent dat er wel verband zal bestaan tussen dezen en de schrijvers van de dreigbrieven. 1. Gaan er veel mensen per boot naar Engeland? Hun aantal neemt ieder jaar toe, omdat korte zeereis een unieke belevenis is, voo met de passagiersschepen van de Stoomva Mij. Zeeland en de Britse Spoorwegen j voorzien zijn van alle comfort. 2. Hoe laat vertrekt de boot? Iedere morgen vertrekt de dagboot uit H< van Holland om twaalf uur, dan bent Ui half negen in Londen. En iedere avond nachtboot om 23.40 uur en bent u de volger morgen om kwart over negen in Londen. 15 juli t/m 26 augustus driemaal per v?f namiddag-afvaarten om 17.45 uur. 3. Wat kost nu een vakantie in Engelac De Maatschappij Zeeland heeft een aantal j interessante vakantiereizen door geheel En, land en Schotland samengesteld. Er is i unieke reis naar de Schotse Hooglanden 1 10 dagen voor slechts 350.en naar prachtige Engelse Rivièra vanaf 298,. Voorts een aantal voortreffelijke reizen touringcar variërend van 456.—tot 680, In de wintermaanden arrangeert de Bri Spoorwegen weekendreizen naar Londen nachtdienst vanaf 135.—. 4. Hoe is het met de treinverbindingen Groot-Brittannië Kèn niet beter. U gaat met de boottrein ui Londen en daar staan de modernste treii klaar om u naar alle windstreken te brenge snel, veilig, comfortabel. 5. Wat kan men in de Tower zien? Allereerst de vermaarde kroonjuwelen. Ven de historische wapenrustingen, getuigen i Groot-Brittannië's oudste historie tot in Normandische tijd. En... de beroemde gekt wiekte raven! Alles bewaakt en verzorgd d de traditionele wachters; de „beefeaters". 6. Waarom trekt Wales zoveel toeristen! Om het schitterende berglandschap (waai de hoogste berg van Engeland kunt bekt men). Het land met zijn vele rivieren is i paradijs voor vissers. De bevolking spreekt i eigen taal en is bekend om haar grote muzlk teit, getuige het Eisteddfod, het beroei zangfestival. 7* Hoe verkrijg ik méér inlichtingen o Groot-Brittannië Vraag het nevenstaande boekje „Vakantie Groot-Brittannië in 1965" aan, of het Zeeli vakantiereizen-boekje. Deze bevatten een m aan gegevens. U ontvangt het gratis op t vraag bij de British Travel Associati Leidseplein 29, Amsterdam, onder no.EG ZATERDAG StadsgehoorzaalMeubelshow firma Langezaal. 10-12 uur vm. en 2-5 en 7-11 uur n.m. ZONDAG Dr. Van Voorthuijzenschool (aula): Pinkstergemeente. 3 uur n.m. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur. Openbare lezing. 3 en 6.30 uur n.m. Pniël: Bijzonder Kerkewerk. Paas- bljeenkomst voor alleenstaanden. 10.30 uur n.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Vertoning van films „Bali" en „Land schap van Indonenslë", Ingeleid door dr. A. C. van der Leeden. 3 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. StadsgehoorzaalMeubelshow firma Langezaal. 10-12 uur vm. en 2-5 en 7-10 uur n.m. Janvossensteeg 17: Volle Evangelie- zending. Spr. dhr. J. Zijlstra. 8 u. n.m. Middelstegracht 91Bevolkingsonder zoek t.b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur n.m. Stadhuis (wachtka!mer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur n.m. WOENSDAG Boshuis: Sociëteit herv. Boshuizer- wijk. 7.30-10 uur nm. Garenmarkt: K. en O.-excursie naar de Deltawerken. 7.45 uur vm. Hotel Central: Aandeelhoudersverg. N.V. „De Leldsche Bouwvereeniglng". 4.30 uur n.m. Jeugdhuis (Breestr. 19)Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur n.m. Middelstegracht 91: Bevolkingsonder zoek t.b.c. 9-12 uur vm. en 2-4.30 uur N. C. Reis V. Excursie naar Winters wijk. Vertrek station 8 uur vm. Willem de Zwijgerlaan 105: Bahaï- gespreksavond. 8 uur nm. DONDERDAG en O.-concert Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solist André Tschaikowsky. Goldwater in Europa Barry Gold- water is gisteren ln Europa aangeko men voor een vakantie die hem naar West-Duitsland, Frankrijk, Spanje en Engeland zal voeren. „Dit is iets wat je je vrouw belooft", zei hij tegen journalisten die in Frankfort op zijn aankomst wachtten. Mevr. Goldwater voegde daaraan toe dat men al een Jaar lang van plan was geweest de reis te maken en dat het zuiver een plezier reis betreft. Eerste prijs Hendrik en mevrouw Niklas Weenlnk en Jan F. Eekhoutte uit Eibergen in Nederland hebben de eerste prijs gewonnen voor hun inzen dingen op de 14-de internationale bloemententoonstelling in Haifa Op de tentoonstelling bevinden zich inzen dingen uit 30 landen. De drie Neder landse deelnemers werden bovendien bijzonder geprezen voor hun werk bij het „artistiek rangschikken" van de 10.000 bloemen, 500 vazen en 2500 potten. Stadsgehoorzaal (koffiekamer)Lunch- bijeenkomst Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Spr. dr. A. Batenburg over „Terugkeer naar de gouden stan daard?". 12.30 uur nm. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Ned. Ver. v. Hulsvrouwen. „Moderne muur bekleding". 2.30 uur nm. VRIJDAG Rehoboth: Ned. Chr. Vr. Bond (afd. Centrum). Spr. ds. A. Hofman over „Het christendom en de wereldgods diensten". 8 uur nm. Rest. Van der Heijden: Receptie 50- Jarig bestaan W.B.V. „Eensgezindheid". 8-10 uur nm. Rest. Van der Heijden: Receptie 25- Jarig bestaan Leidse Bond van Volks- tulndersvereniglngen. 4-6 uur nm. Schouwburg: Lions Club. Haarlems Artsentoneel speelt „Brullen als een duif". 8 uur n.m. Voorschoten (Rouwkooplaan 8) Aandeelhoudersverg. N.V. Nefabollne Lakfabrieken. 5 uur nm. Op de eerste dag van het jeugd- voetbaltoernooi rond Frankfort, dat twee weken zal duren, heeft de favo riete Engelse ploeg met 30 van België gewonnen. Nederland won met 32 van Turkfje. EngelandBelgië werd gespeeld in Ludwigshafen op een doorweekt veld voor 2100 toeschouwers, waaronder de befaamde oud-trainer Sepp Her- berger. De achttienjarige Londenaar Roger Ernest Morgan scoorde de eerste twee doelpunten in de 20ste en 32ste minuut. In de 37ste minuut maakte Gerald Glover van Everton er 3—0 van. In de tweede helft deden de Engelse jongens het wat kalmer aan om zioh te sparen voor volgende Van der Kuylen In Baden-Baden speelde Neder land tegen Turkije voor 1100 toe schouwers, onder wie 300 Turkse arbeiders die een dag vrij hadden genomen van hun werk. Willy van der Kuylen uit Eindhoven gaf Neder land na drie minuten onverwacht de leiding. Pas in de 38ste minuut kwam die gelijkmaker door Karadogan. In de vijfde minuut na de rust maakte Van der Kuylen er 2—1 van. De 17-jarige Johan Cruif maakte het derde Nederlandse doelpunt in de zeventiende minuut na rust en drie minuten later slaagde Oezoglu erin de achterstand tot 32 te verklei nen. TENTOONSTELLINGEN 5 uur n.m. (tot 02 april). Boerhaavezaal (Lange Vxouwtl steeg 12): Tentoonstelling Jat den Ende, Cor Langstraat t ders. Werkdagen 12-6 uu: 30 april). Legermuseum (Pesthuislaan) uitzondering van zaterdag van 1 -4 uur). sltle Theo Rös (tot r Rijksmuseum voor Volket Steenstraat 1); Dag. 10-17 u; lags 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudhedeml toonstelling „Opgravingen In I grond. Werkd. 10-5 uur; zon- e dagen 1-5 uur (t/m 20 septemll Rijksmuseum van Oudheden: Ujks 10-5 uur; zond. 1-5 uur. Rijksmuseum voor de der natuurwetenschappenDu uur; zond. 1-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Goldflnger". 18 Jai 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. be paasdag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 if Studio: „Mata Harl". 18 Jr. 7 en 9.15 uur; zond. en tw< dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur.) Camera: „Altyd op s 18 Jr. Dag. 7 en 9.15 uur. Vaal dag elke middag 2.30 uur:[ "Tiend Kazan". A.l. Luvor: „Angéllque, markiezin gelen". 18 jr. Dag. 2.30, 7 enl zondag en tweede paasdag 2.1) 7 en 9.15 uur. Lldo: „Liever nog geen bloeme Dag. 2.30, 7 en 9.16 uur; zon tweede paasdag 2.30, 4.45, 7 uur. Rex: „Voor de vuist weg". 1 Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; en tweede paasdag 2.30, 4.45, 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: „De van de marine". A.l. Vrydag zat. en zond. 7 en 9.15. „Tbe ones". A.l. Maandag 2.3Ó, 7 en „Vier rakkers ln een oude Jet Zondag- en woensdagmiddag Avond- en nachtdienst der apc Geopend voor spoedeisende f van zaterdag 17 april 'smiddag! tot maandag 19 april (2de pi 's morgens 8 uur: apotheek D. I Rapenburg 9. tel. 24807. Apoti van Breest Smallenburg te Leli en Apotheek Voorschoten zijn gi De Oegstgeestse Apotheek ls op 18 april gesloten van 8 tot 24 Op 2de paasdag zijn vanaf gens 8 uur voor spoedeisende g geopend: Doeza Apotheek, Doea tel. 21313 en Haven Apotheek, 18, tel. 20085. De dienst van ap R. van Breest Smallenburg te dorp wordt op 2de paasdag i nomen door de Haven Apothe dienst van Apotheek Voor! wordt op 2de paasdag van 'se 8 uur tot 's avonds 22 uur i nomen door de Doeza Apotht Oegstgeestse Apotheek is op 2di dag geopend. ZONDAGSDIENST DER HUIS) Voor spoedgevallen zijn van dagmiddag 2 uur tot maandag 8 uur bereid waar te nemen i toren Sastrowijoto, Toscaninlli tel. 34779: Schaefer, Rljnsburgei tel. 50481; Verhoef, Zoeterw. S: tel. 32505; De Bruyne, Hoge I 19, tel. 26866 en Postel, Witte 69, tel. 23089 en van maandag 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur< toren Mastenbroek, Houtlaan 53156; Van Glabbeek, Bachstr. 22956; Van Wingerden, Boshui! 28, tel. 30791; Langezaal, Witte 30, tel. 24855 en De Jong, Hogl dijk 15, tel. 32877. Te Oegstgeest van zaterdag 12 uur tot maandagmorgen 7 bi ter Van Walchren, tel. 52130 1, volgens tot dinsdagmorgen 7 ut ter J. B. Hugenholtz, tel. 51305 B(| geen gehoor van uw huü specialist (of diens waarneniö op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2