LEEFT EN WIJ MET HEM Financiële wereld wacht op regeringsprogramma 'ASEN IN DE KERKEN FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Toespitsing verhouding ondernemers - overheid „Weest op Uw lioede!'" f"ï> LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 APRIL 19M erste paasdag [iden Herv. Gem., Pieterskerk: ds. A. J. Lamping (jeugddienst, Bb. Gel.bel. en HA); 7 u ds. J. tt (Zangdienst). hjglandse Kerk: 10.30 u da. H. de t!-Dorlas voor ds. Kloek, jjiekerk9 en 10.30 u ds. J. M. D. \ieri Berg. oerkerk: 10 u ds. J. Groot, lilehemkerk: 10 u ds. Joh. Poort, ranathakerk: 9 u ds. H. J. van Bberg. nrljdingskerk9.30 en 10.30 u ds. a en ds. J. Bovenberg, jlngskerk: 9 en 10.30 u ds. L. J. P. Hulsbos te Sassen- ise Wallonne: 10.30 u ds. J. M. nsol. sdemisch Ziekenhuis: 10 u ds. J. conessenhuis: 10.30 u ds. J. de ef. Kerk, Zuiderkerk: 10 u ds. De 6 u dr. Vlijm. rakerk: 10 u dr. Vlijm; 5 u ds. lamp (Openb. Gel.bel). Oude Vest: 10 u ds. Haver - i u ds. G. Meynen te Utrecht het Kamerkoor), anathakerk: 10.30 u ds. J. Bonda echt; 5 u ds. Bovenberg, rijdlngskerk9.30 en 1030 u ds. berg en ds. Bouter (Gemeensch. en m. d. Ned. Herv. Gem.); 5 u Gem.: 10 en 5 u leesdlenst, Kerk (vrljgem.)10 en 5 u ds. Haar. gez. Gem.: 10.30 u ds. H. van Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) gezongen H. Mis. _!ath. Kerk (Zw. Singel 50) oogmls. Gem.: 10.30 u ds. J. Th. Mac- Luth. Gem.: 10.15 u ds. H. J. (bev. lidmaten). Chr. Gemeenschap (Mlddel- 3)10 en 5 u dhr. Dikkes. tlan Science (Steenschuur 6): des Hells: 10 Inzegening van rtengem.: 10 u broeder Tessers trdam; 5.30 u broeder Grevink luizen (vrijdag 8 uur bidstond). Hderveen Herv. Gem. I. Boogert: 7 u ds. A. M. Lln- te Ter Aar. Geref. Kerk: 10 x Hoek; 7 u ds. W. Tom te Al Rijn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u ds. L. Kleisen te Utrecht. aan den Rijn Herv. Gem., kerk. Julianastr.: 8.40 u Zang- u ds. L. Schellevls te Gouda; i. P. A. Lefeber (Open Deur- Aula Immanuelschool9.30 u Lefeber; 6.30 u ds. M. Hane- Gebouw Jonathan: 9.30 ei). Kruiskerk Gouwsluis: 6.30 Verweij. Gebouw Nabij: tie Jeugdkapel-commlssie met s. Ned. Herv. Kapel. Hooftstr.: Is. H. Koudstaal; 6.30 u dhr. ïhuis, hulppred. te Waddlnx- Udshoornseweg9 u Jongeren- 10 u ds. Gi Cadée. Martha- 10.30 u ds. J. Veen. Geref. aranathakerk. Raadhuisstraat: W. Wljma; 5 u ds. T. B. van te Aalsmeer. Salvatorikerk. W. erlaan: 10 u ds. D. Hoornstra dorp. Alphen-Noord, Hooftstr.: W. Tom; 6.30 u ds. W. Wijma. [erk (Vrijgem.), Gebouw Con- 10.30 en 5 u ds. H. Scholte. ref. Kerk, Jeruzalemkerk, Grij- str.: 9.30 en 5 u ds. R. Kok. eref. Gem., Van Mandersloo- u ds. W. Knoppers te Utrecht, igem., IJsclubgebouw: 10 en M. Cohen. Bizen Herv. Gem.: 9.30 en A. S. Laurense. Geref. Gem.: u ds. F. Harlnck. ven Herv. Gem.: 9 u ds. C. Harten; 10.30 u ds. W. Balke; Is. A. den Hartogh. Nieuwer- ds. A. den Hartogh; 6.30 van Harten. Geref. Kerk: J. Tissink; 6.30 u ds. v. d. eref. Kerk (vrijgem.): 9 en ds. H. Scholte. Geref. Gem.: u leesdlenst. Ev. Luth. Kerk: B. G. te Winkel .Ev.-kring: 10 ist; 6.45 u Jb Klein Haneveld. P Herv. Gem.: 9 en 10.30 u Heijmans; 6.30 u ds. A de ieref. Kerk: 9.30 en 5 u ds. J. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur t; 2.30 u ds. C. Verhagen te Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur Rem. Geref. Gem.: 11 u ds. rdekooper te Hilversum, nude Herv. Gem 9.30 u inkers; 6.30 u ds. E. Kempe- Woubrugge. Geref. Kerk: 9.30 Irlnk; 6.30 u ds. A. K. Krabbe i Herv. Gem.: 10 u ds. J. i (m.m.v. kerkkoor); 3 u Be- itr. „Parkwijk" ds. J. Brons- ref. Kerk: 10 en 5 u ds. A. K. koperkwartet)Chr. erk: 10.30 u dhr. J. W. Maris, uit Apeldoorn. Evangelisatie- ^st 8 u (gebouw Haven 50) J. Zijlstra te Gouda. Ned. id: 10 u (Nutsgebouw) ds. e A'dam. de Herv. Gem.: 10 u ds. aan den R(|n Herv, Germ 10 u ds. A. Makkenze; 5.45 Kruyne, vlootpred. MVK Val- (Jeugddienst)Kapel Nieuwe 110 u ds. A. Baas: 6.30 u ds. te Katwijk aan Zee. Gym.- lool Narclsstr.: 10.30 u ds. G. Jriebergen. Geref. Kerk: 9.30 A. C. van Beek. aan Zee Herv. Gem., Nwe u ds. Vink; 6 u ds. J. Kruijt Mam. Oude Kerk: 10 u ds. 6 u ds. J. Haltsma te Woer- tüskerk: 10 u ds. Hagen; 5 u «kkerkerker te Valkenburg. Hoornes: 10 u prof. dr. J. ld te Den Haag; 6 u ds. Ha- v. Pr .school: 10 u ds. Vroeg- Zeehospltium8.30 u ds. Ha rt. Kerk. Voorstr.: 9.30 u ds. 5 u ds. Bakker. Piet Hein- lu ds. Bakker (OB); 5 u ds. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u t. Geref. Kerk (vrijgem 8.30 ds. c. Veenhof te Kampen; 5 u ds. Breen. Geref. Gem.: Leesdlenst. Geref. Gem. in n 5 u Leesdlenst. kerk Herv. Gem.: 10 en 7 u Quak. Geref. Kerk: 10 en L Makkinga. orp Herv. Gem.: 10 u dhr. Hoek; 6.30 u ds. J. P. Honnef 10.30 u ds. J. P. Honnef. Herv.. gebouw Lindelaan: drs. J. Springer te Leiden irk10 u ds. Van Drie; 6.30 u Kerkzaal: 9 u ds. Min- U ds. v. Drie. i Herv. Gem.: 9.30 uur Wapenaar. Pniël: 7 u kapel: 10 u ds. H. G. Oostlnga. Geref. Kerk: 10 u prof. dr. S. U. Zuldema te Amstelveen; 7 u ds. G. van Duinen te Den Haag (evangellsatledlenst langstellenden met bijz. medewerking zang en muz.). Chr. Geref. Kerk: 10 er 4 u ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 en 4 u dhr. Chr. van der Poel, theol. student te Rotterdam. Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 4 u ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 u Lees dlenst. Ned. Prot. Bond: 10 u da. J. H v. d. Slooten te Wassenaar. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds. D. Oliemans. Geref. Kerk 9.30 en 7 u ds. W. A. Wiersinga te Hll versum. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords; 2 u ds. P. Op den Velde te Mijdrecht. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds. A. L. D. de Graaff. Nieuwveen Her/. Gem.: 9.30 uui ds. Joh. Stehouwer te 'phen Rijn; 6.30 uur ds. Balke te F ven. Geref. Kerk: 9.31 en 6.30 uur ds. Meindens. Noordwjjk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 u ds. Dekker; 5 uur ds. Bouma. V. d. Berghstichtingll uur dienst. NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 u ds. D. Keunlng; 5 u ds. A. L. Lapré. Sole Mio: 10 u ds. Lapré. Geref. Kerk: 10 u ds. Bouma; 5 u ds. Dekker. Noordwykerhout Herv. Gem.: IC uur ds. A. H. Smits en 7 uur ds H. G, Oostlnga uit Lisse (De Zllk), 7 uur ds. A. H. Smits (H_A.). Oegstgeest Herv. Gem. Groene of Williibrordkerk9 uur ds. G. F. Callen- bach, 10.30 uur ds. G. F. Callen bach Pauluskerk: 10 uur ds. J. Irlk en 7 uui ds. W. E. Verdonk. Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zw..kerk: 10.30 uur ds. M. J. Wagenvoorde. Geref. Kerk, Maurits- laan: 10 uur ds. Meijer, 5 uur ds. Boonstra te Rijswijk. Geref. Kerk, (vrijgem.) W. de Zwljgerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Lallemiam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. C. A. Verhoog. Rem. Geref. Gem.: 7 uur dr. A. W. Cramer. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart. Ohr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 uur Dienst des Woords. Rijnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk): 10 uur ds. C. M. Luteyn uit Groningen, 5 uur ds. H. van Gosliga. (Bethel'kerk, Brouwerstraat)8.30 uur Paasdienst kinderen, 10 uur ds. H van Gosliga, 5 uur ds. C. M. Luteyn. Ge ref. Kerk (vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. J. Douma (openbare geloofsbelij denis). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Holtrigter uit Elburg. Geref. Kerk (Petrakerk)9.30 uur Ds. Bijleveld, 5 uur ds. v. d. Linde, (Rapenburgkerk) rijger te Sohledam ds. Bijleveld. w 9.30 uur ds. v. d. Linde. 5 i A. Krijger. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Lindenburg en 6.30 uur ds. Boogert te Aarlanderveen. Geref. Kerk.: 9.30 uur ds. A. P. Heyner en 6.30 uur ds. N. A Heyner te Klazlnaveen. Valkenburg Herv. Gem.: 10 u ds D. Lekkerkerker; 6.30 u ds. A. Baas te Katwijk a d Rijn. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. Langeler. Geref. Kerk (vrij- gemaakt)10.15 u ds. Brands; 3 u d«. Voorhout Herv. Gem.: 10 u ds. J. Elfferich (gemeensch. herv. en geref. dienst). Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u ds. Meyerlng; 7 u ds. Sa- raber. Rijndijk: 10 u ds. Saraber. Hulp en Heil: 10 u ds. Zijlstra. Geref Kerk: 10.30 en 5 u ds. Modderaar; 3.15 u dr. C. Trimp te Voorburg. Rem. Doops- gez. Kring (Cult. Centrum)10.30 uur dr. A. W. Cramer. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 u ds. Verwelius; 6.30 u ds. J. R Cupe rus. Wijkgebouw: 9.30 u ds. Blesbroek; 6.30 u ds. Swijnenburg te Oudewater. Bethel: 9.30 u ds. J. R. Cuperus; 5 u ds. W. Vroeglndewey. Immanuelkerk: 9.30 en 7 u ds. A. van Haarlem. Geref. Kerk: 9 en 10.30 u ds. J. Snoey; 6.30 u ds. Koekoek. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 u ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 u ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u ds. Th. C. Frederikse; 7 u Wlersma. Kievitskerk: 10 u ds. Wiersma. Deyierhuis: 9.30 en 11 u ds. J. A. G. van Zanten. Geref. Kerk: i 5 u ds. J. D. Koers te Den Haag- Zuid: 10 en 5 u ds Pijlman. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam): 10.35 uur ds. D. A. Werner. Johannahuis: 10.30 u dr. P D. Tjalsma te Den Haag. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 u ds. Kempenaar; 6.30 u ds. Jonkers te Ha- zerswoude. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Dethmers; 6.30 u ds. Hoek te Aarlan derveen. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 u ds. F. de Jonge. Geref. Kerk: 9.30 en 7 u ds. J. G. Feenstra te Den Haag. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 u ds. Hengstmangers (met zangkoor „Zingt den Here"). Zwammerdain Herv. Gem.: 10 u i. C. L. v. d. Broeck; 6.30 u ds. A. Makkenzie te Katwijk-Blnnen (Jeugd dienst). Geref. Kerk: 10 en 6.30 u ds. J. Wagenaar. Tweede paasdag Leiden Herv. Gem.: Pieterskerk 10 uur ds. Joh. Poort, Hooglandse Kerk 10.30 uur ds. A. Vink te Katwijk Heilige Mis). Geref. Gem.: 10 uur leesdlenst. Chr. Geref. Kerk: 9 uur ds. W. Ve- lerna. Alphen aan den R(Jn Herv. Gem.: Adventskerk Julianastraat9.30 uut ds. W. Wljma (gecom. dienst Geref.- Herv.). Kapel Hooftstraat: 9.30 uur H. Koudstaal. Ohr. Geref. Kerk: Jeruzalemkerk Grijpenstelnstraat: 9.30 uur ds. R. Kok. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. Van Twigt, Delft; Geref. Gem.: 9.30 uur ds. F. Harinck. Bodegraven Herv. Gem.: 9 uur ds. W. Balke. Boskoop Geref. Kerk: 9 uur In terkerkelijke zangdienst, sprekers ds. A. de Leeuw. herv. predikant en ds. G. Vesseur, geref. predikant. Ver. Vrijz. Herv: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur Paaszangdienst met de geref. In de -eref. kerk (medewerking van kinder- Hillegom Herv. Gem.: 9 uur In terkerkelijke J eugd -samenkoms tGe organiseerd door Herv. Jeugdraad-Hll- legom TJ Katwijk aan Zee Herv. Gem.: Nieuwe Kerk: 10 uUr ds. Hagen; Ge ref. Kerk, (P. Heinlaan) 9 Eend(jk. Geref. Gem.: 10 u dienst. Geref. Gem. in Ned.: leesdlenst. Katwyk aan den R(jn Herv. Gem. (dorpskerk)10 uur ds. A. Makkenze; (kapel Nieuwe Duinweg)10 uur dhr. J. F. G. Sierat te Leiden. Koudekerk Geref. Kerk: 10 (gezameniyke dienst): Sprekers ds. Irlk en ds. Maifckinga. Lelmulden Herv. Gem. geziamenlijke dienst met geref. (litur gie ds. J. Baaijens en predikatie ds. P. L. J. Wapenaar, medewerking verleent de ohr. gemengde zangvereniging Ad- vendo te Burgerveen). Rembrandt beeldde in 1656 in de „Verschijning van Christus aan de Apostelen" de herrezen Heiland in een stralenglorie uit. Het licht van Christus is krachtig, ver blindend haast voor hen die ,|(M Hem willen naderen, zodat de vormen bijna wegsmelten in die gloed. Dit is een van Rembrandts religieuze prenten, die met de gedachte aan een uitein delijke triomf van Christus zijn ontstaan. Llsse Herv. Gem.: 10 uur ds. H. G. Oostlnga. Chr. Geref. Kerk: 10 uur Jeugddienst met medewerking van zangkoren. Geref. Gem.: 10 uur lees dlenst. Oud Geref. Gem.: 9.30 uur leesdlenst; 4 uur ds. B. Toes te Kin derdijk. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. C. J. Baart te Rynsa ter woud e. Chr Geref. Kerk: 2 u/ur ds. J. Brons te Bunschoten. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. F. de Jonge en ds. Melnders (ge- zaïmeniyke dienst met de geref.). M. A. de Vlieger (gezlnsdlenst). Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 Geref. Jeugd Centrale, mm.v 1st A. Klootwijk, zangduo De Gier-Visser .meditator C. S. Haytink cantor-orgelist J. Mol. Chr. Geref. Kerk: 9 uur de heer J. W. Maris, stu dent uit Apeldoorn. Geref. Kerk: 8 uur Paaszangavond voor iedereen. Spr. ds R. J. van Pagée (staflegerpredlkant in Harderwyk). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Broeyer. en herv. onder leiding van ds, man en ds. C. A. Verhoog. RlJnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Oliemans te Nieuwkoop. Chr. Geref. Kerk: 9 uur Dienst des Woords. Rynsburg Herv. Gem. (Grote Kerk): 10 uur ds. H. van Gosliga. Chr Qerer. Kerk: 10 uur ds. Holtrigter Geref. Kerk (Rapenburg)10 uur ds. van Drie te Leiderdorp. Valkenburg Herv. Gem.: 9.30 uur Interkerkelijke dienst met de geref., voorganger ds. D. Lekkerkerker. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. Smits te Noordwykerhout. Voorschoten Herv. Gem. (dorps kerk): 10 uur ds. Zijlstra; (Hulp en Heil): 10 uur ds. Meijering. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Ouperus. Chr. Geref. Gem.: 10 uur ds. Verloop. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. J. J. van Hille (Amster dam). Wassenaar Herv. Gem. (dorps kerk): 10 uur ds. v. Zanten. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam)10.35 uur ds D. A. Werner. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. zangdienst met geref.). Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Boer geref. pred. en ds. R. Hengstmangers, herv. pred. (medewer king van geref. kamerkoor o.l.v. A. v. Kapel en het koor van de zondags school). U zij de glorie opgestane Heer, U zij de victorie, nu en immermeer. Uit een blinkend stromen, daalde de engel af, heeft de steen genomen van 't verwonnen graf. U zij de glorie, opgestane Heer, U zij de victorie, nu en immermeer Zie Hem verschijnen, Jezus onze Heer, Hij brengt al de zijnen in Zijn armen weer. Wees dan volk des Heren, blij en welgezind en zeg telkenjare: Christus overwint! U zij de glorie, opgestane Heer, U zij de victorie, nu en immermeer. Zou ik nog vrezen, nu Hij eeuwig leeft, Die mij heeft genezen, Die mij vrede geeft? In Zijn god'lijk wezen, is mijn glorie groot, niets heb ik te vrezen in leven of dood. U zij de glorie, opgestane Heer, U *ij de victorie, nu en immermeer. (Oecumenisch Paaslied) Compositie-opdrachten Rott. Concertgebouw De Rotterdamse heeft om luister by te zetten aan de openingsperiode van het Concertge bouw in Rotterdam in mei 1966 be sloten aan enige Nederlandse com ponisten opdracht te verstrekken voor het componeren van muziek werken. De opdrachten zijn: Kees van Baa ien Oegstgeest, een groot symfonisch werk; Hendrik Andriessen Den Haag, een werk voor koor k cappella; Geza Frid, Amsterdam, een werk voor ge mengd koor en harmonie-orkest; Hans Henkemans, Bergen, een werk voor orkest en zangstem; Guillaume Landré, Amstelveen, een strijkkwar tet; Peter Schat Amsterdam, een blaaskwintet, eventueel met slag werk; Herman Strategier Utrecht, een werk voor accordeonorkest en kinderkoor. De gemeenteraad van Rotterdam voteerde f30.000 voor deze opdrach ten. (Van onze financiële medewerker) Vol verwachting klopt het hart van de ondernemers over hetgeen er in de regeringsverklaring zal worden gezegd omtrent het te voeren loon- en prijsbeleid. Het is uiteraard met een benauwd hart, want de mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat de verstandhouding tussen de overheid en de ondernemerskant van het bedrijfsleven wat minder hartelijk zal zijn dan Kunststichting I bij voorgaande kabinetten het geval was. Werd het kabinet-Marynen bestempeld als een werkgeverscombinatie, de nu aan bod zijnde ministersploeg draagt duidelijk het stempel van de andere kant. Voor de financiëlewereld is dit een aanwijzing om de stormbal, het attentiesein nul, te hijsen, dat wil zeggen weest op uw hoede Onzekerheid Nikolajew bevorderd Andrian Nikolajew, de comman dant der Sowjet-kosmonauten en een van de eerste .ruimtetweelingvan de Sow jets, is blijkens een bericht van het officiële Russisohe persbu reau „Tass" bevorderd tot kolonel. Slechts drie andere Sow jetkosmo nauten hebben de konolesrang, n.l. Joeri Gagarin, de eerste ruimtevaar der, Waldimir Komarow, de comman dant van het driemansruimteschip Wosohad I en Pavel Bjeljajew, com mandant van de tweemans Wosohod II. Nu is de onzekerheid over de ver houding overheid-bedrijfsleven niet de enige aanleiding voor de grote mate van terughoudendheid die er de laatste weken op de effecten beurs aan de dag wordt gelegd. Het gestadig doorsijpelende aanbod van aandelen der grote Nederlandse con cerns uit Amerikaanse beleggings portefeuilles maakt dat de beleggers hun aankopen zo lang mogelijk uit stellen in afwachting van mogelijk nog lagere koersen. Zoals het doorgaans gaat, zal er ook nu een ogenblik komen dat er achter het net wordt gevist. De on zekerheid over de internationale si tuatie, de invloed van de maatrege len van president Johnson ter verde diging van de dollar, de gevolgen van de komende Britse belasting op ven nootschappen voor de internationale olieconcerns, zomede de wankele po sitie van het pond sterling geven al lemaal aanleiding om het kruit droog te houden. Vandaar dat de spaar- en deposito-tegoeden bij de bankinstel lingen voortdurend toenemen, al is natuurlijk ook de betrekkelijk hoge rentestand aanleiding om het geld rustig bij de bank te laten staan, in plaats van het in de risdcodragende sfeer te beleggen. Jaarverslagen Jaarverslagen, die op het ogenblik de hoofdschotel vormen van het fi nanciële nieuws, kunnen nog zo gun stig luiden, toch gaat er onvoldoende stimulans van uit om de omzetting van het spaartegoed in aandelenbe legging in de hand te werken. Nadat Unilever en Philips getoond hadden wat zij waard zijn, heeft deze week het verslag van Hoogovens de aan dacht gevestigd op de oersterke fi nanciële positie, die er door de grote Nederlandse bedrijven worden inge nomen. De zichtbare reserves over treffen bij alle drie enkele malen het geplaatste aandelenkapitaal en by Philips en Hoogovens ls het zelfs zo dal het door de aandelen verte genwoordigende vermogen bepaald niet in de beurskoers wordt weer spiegeld. Bij Unilever is dat in min dere mate het geval ten gevolge van de omvangrijke herkapitalisatie, waartoe verleden jaar werd overge gaan. Na gunstig jaar Ook bij de andere belangrijke in dustriële ondernemingen, waar van de laatste dagen jaarverslagen werden gepubliceerd blijkt de gang van zaken in het afgelopen jaar bij- zender gunstig te zijn geweest. Wel iswaar werd er wat pijn en moeite ondervonden door de loonkostenstij gingen, maar in het algemeen heeft de koopkrachtvergroting het moge lijk gemaakt de omzet zodanig te doen vermeerderen dat de winst royaal op peil kon worden gehou den Voor aandeelhouders heeft dit geresulteerd in een groot aantal di videndverhogingen. Tot einde maart werd door 69 vennootschappen, waarvan de aandelen ter beurze wor den verhandeld, dividend aangekon digd, waarbij maar liefst 34 verho gingen voorkwamen tegenover 12 verlagingen. Bij 23 maatschappijen bleef het dividend op het oude peil gehandhaafd. Kosten en prijzen Toch wil dat allemaal niet zeggen dat geen aandacht aan de kosten stijgingen moet worden besteed. Zo lang de overspanning op de arbeids markt aanhoudt zal elk loonpolitiek systeem, dat er op gericht is de loon kosteninflatie tegen te gaan, op de proef worden gesteld. De kruik gaat ook wat de loonbeweging betreft zo lang te water tot er sprake is van een barst. Die barst zou ontstaan als de ver houdingen tussen werkgevers en werknemers, zoals de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond vreest, op de spits zouden worden gedreven. Wanneer de lonen verder in belangrijke mate zouden stijgen met het gevolg dat zij de pro- duktiviteitsvermeerderlng nog ster ker te boven gaan dan tot dusver, dan zal er aan het prijzenfront ook geen houden meer aan zijn. Concurrentiepositie Zoals de voorzitter van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers dezer dagen opmerkte, is het feit dat de prijzen verleden jaar in mindere mate zijn gestegen dan de 'lonen niet uitsluitend te danken geweest aan het door de overheid gevoerde en door de industrie nageleefde prijs politiek. De onderlinge concurrentie verhoudingen en vooral de concurren tie van buitenlandse zijde hebben daartoe in niet mindere mate bijge dragen. Het is zo langzamerhand wel dui delijk dat het loonpeil in Nederland niet ver meer ten achter ligt by dat in de omringende landen, vooral als het verschil in huurpeil in aanmer king wordt genomen. De inhoud van de loonzakjes is niet het enige be standdeel van de loonkosten, waar mee de ondernemer moet rekenen. Er komt nog een flink portie aan so ciale kosten bij. Doorgaans rekent de werknemer alleen maar met hetgeen hij in handen krijgt en ziet daarbij over het hoofd dat naarmate het bruto loon stijgt, de aanspraken van de fiscus zwaarder worden en de pre mies voor sociale voorzieningen een groter deel van het bruto-inkomen openen. Onlustgevoelens Zodoende hebben de loonsverho gingen van verleden jaar de onlust gevoelens niet weggenomen. De aan drang om het werkgeversdeel in de premies der sociale voorzieningen te verhogen neemt daardoor toe. Dat dit een andere vorm is van loonin- flatie, wordt te weinig in aanmerking genomen. In de financiële wereld ziet men het gevaar van inflationistische be wegingen duidelijk in, maar de weer stand bij de ondernemers is betrek kelijk gering, omdat het gemakke lijker is om zich op de wiekslag van de door geldontwaarding in stand gehouden hoogconjunctuur te laten drijven dan tegen de stroom in te roeien. De effectenbeurs zit door dit alles tussen Scylla en Charybdis, het Scylla van de inflatie en het Cha rybdis van kostenstijging en winst vermindering. Op de effectenbeurs Gedurende de afgelopen week heb ben deze invloeden op de effecten beurs tot gevolg gehad dat de affaire van beperkte omvang bleef. Op de laatste beursdag van de week werd voor AKU een hogere koers betaald dank zij de in het eerste kwartaal behaalde resultaten, waarbij onvol doende aandacht werd geschonken aan de mogelijkheid dat het de ko mende maanden moeilijk zal vallen eenzelfde verbetering tegenover ver leden jaar te behalen. De interna tionale fondsen stonden er niet zo goed op, waarby vooral Koninkiyk Olie het moest ontgelden. Aanbod van Amerikaanse zyde en de Britse belastingplannen geven daartoe aan- leiding.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 21