LEIDSCH DAGBLAD lussen bouwen een raketinstallatie LOGIESPROBLEMEN IN DE RANDSTAD BOOT s# IEMCÖnv Nieuw aspect in Vietnam GETEKENDE FOTO VAN MOORDENAAR Opschudding in Italië over arrestatie van de chirurg Beltramini Record-toeristenstroom ril gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 17 APRIL 1965 No. 31544 Hrecteur: E. A vac üishoeck pldredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per Kwartaal, f 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam, is een installatie nor luchtdoelraketten in aanbouw, aldus deelde het Amerikaanse nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren mede. Bewijzen, dat ook al Russische raketten in Noord-Vietnam zijn aangekomen, eft Washington echter nog niet. Luchtdoelraketten zouden het iect van de strijd in Vietnam zowel militair als politiek kunnen randeren. Totnutoe zijn Amerikaanse toestellen boven Noord- etnam betrekkelijk veilig geweest zolang ze op grote hoogte sven. Russische raketten van het type, waarmee indertijd een nerikaans verkenningsvliegtuig van het type U-2 boven de wjet-Unie werd neergehaald, zouden echter vliegtuigen tot 24 hoogte kunnen treffen. merikaanse vliegtuigen hebben, donderdag samen met Zuidviet- aese toestellen de grootste aanval de laatste tijd te hebben uitge- rd, gisteren zes bruggen in Noord- Inam gebombardeerd. De aanval uitgevoerd door tachtig toestel- lie van vliegdekschepen w estegen, en zeventig straaljagers de luchtmacht. De doelen lagen eveer 300 km ten zuiden van Ha- De aanvallen waren een succes, derdagavond hebben Zuidvietna- vliegtuigen vier Noordvietna- schepen tot zinken gebracht. De tpen waren op weg naar het zui- Wilson op bezoek remier Wilson van Engeland is een verblijf var zéstig uur ln shington naar Londen terugge- d. Na afloop van een gesprek president Johnson werd bekend- aakt, dat beide staatslieden van zijn, dat een internationale eren tie over Cambodja nieuwe pectieven zou kunnen openen een regeling van de kwestie- ïam. Johnson en Wilson zouden am besloten hebben een voorstel iet houden van deze conferentie, mstig van het Cambodjaanse tehoofd en hierin krachtig ad door de Russen, grondig te aderen. Die grondige voorberei- noodzakelijk om een misluk te voorkomen. Overigens ver- rde premier Wilson, dat Londen verdere militaire bijstand zal men in Zuid-Vietnam. „Ik ge- dat iedereen begrijpen zal, dat onze handen vol hebben met man troepen in Maleisië en onze belangrijke taak bij het lhaven van de vrede in het Mid- Oosten, aldus Wilson. Tsjoe in Djakarta emier Tsjoe En-lai van commu- sch-China is gisteren in Djakar- angekomen. Hij leidde een om- rijke delegatie, waarvan minister Buitenlandse Zaken Tsjen Ji EERBERICHT 'asem: koel rniet zon (Van onze weerkundige medewerker) bewering, dat Pasen dit jaar weer zal brengen dan vorig zegt weinig, want toen be ien wij de koudste Pasen van eeuw tot nu toe. Zo erg it het dit keer niet. Vergele- met het sombere regenweer va?idaag zullen wij ook van verbetering mogen spreken depressie, die gisteren spon- ten zuiden van IJsland tot wikkeling kwam, bereikt zon- norgen Denemarken. Achter koufront, dat vanavond ons passeert, bereikt ons koele droge lucht, waarin morgen lifife perioden zijn te verwach- Op enkele plaatsen kan in de onstabiele lucht nog een e vallen. Een rug van hoge kan maandag een .verdere ttermg brengen. Het blijft er de beide paasdagen iets te voor de tweede helft van met temperaturen tussen 10 graden. 18 APRIL op: 5.37 uur; onder: 19.42 uur op: 22.53 uur; onder: 6.54 uur. water in Katwijk te 4.49 uur en uur, laagwater te 00.38 uur en uur. 19 APRIL op: 5.35 uur; onder: 19.44 uur. -.-; onder: 7.18 uur. water in Katwijk te 5.22 uur en laagwater te 1.12 uur en 20 APRIL op: 5.53 uur; onder: 19.46 uur. op: 00.04 uur; onder: 7.50 uur. Water in Katwijk te 5.57 uur en laagwater te 1.44 uur en deel uitmaakte. Het bezoek staat in verband met de viering van het feit, dat tien jaar geleden de eerste Afri kaans-Aziatische conferentie in Ban doeng werd gehouden. President Soekarno en vele andere hoge autoriteiten waren op het vlieg veld aanwezig om de Chinese gasten te begroeten. In een korte toespraak hekelde Tsjoe En-lai het imperialis me, „dat zijn nederlaag niet wil er kennen en vertwijfelde pogingen doet het verloren terrein terug te winnen". Tijdens het verblijf in de Indone sische hoofdstad zal de Chinese pre mier de hulp van zijn land aan In donesië bespreken. Van bevoegde zij de ontkende men de juistheid van berichten dat beide landen een ge heim militair verdrag zullen sluiten. Taylor tevreden over hulpverlening De Amerikaanse ambassadeur in Saigon, generaal Maxwel D. Taylor, heeft verklaard, dat 37 landen hulp aan Zuid-Vietnam hebben verleend of op het punt staan dat te doen. Hij noemde deze uitgebreide steun „zeer prijzenswaardig' Taylor zei dat landen die hulp verlenen Aziatische. Europese en La- tij nsamerikaanse staten zijn en lan den uit het Midden-Oosten. Er zijn meer dan drieduizend personen uit bedoelde landen in Vietnam werk zaam. Vietcong-agent terechtgesteld In Da Nang is de Vietcong-agent Le Daoe terechtgesteld, die onlangs werd aangehouden toen hij in een draagbaar radiotoestel explosieven vervoerde. Hij bekende lid van de communistische Vietcong te zijn en opdracht te hebben een door Ame rikanen bewoond hotel in Da Nang, op te blazen. De executie werd door een vuur peloton Zuidvietnamese militairen uitgevoerd in het stadion van Da Nang, dat op dat moment voor pu bliek was gesloten. Waarheid vermoedelijk zeer dicht benaderd een bruine kartonnen doos heeft weggegooid, waarop met potlood stond geschreven „Kleding van moe der". De vriendjes van Corrie Hof- man zouden in deze doos hebben ge snuffeld, nadat Corrie met de onbe kende fietser was meegegaan. -éÊÊMJkim** Bij de grenspost Babberich kwamen de auto's uit Duitsland gisteren in zes rijen dik ons land binnenvallen. Marechaussee en douane hadden de handen vol aan een vluchtige controle. China's oogst bedreigd De oogst in de graangebieden van noord-China wordt ernstig bedreigd door droogte en stoffige lentewinden, aldus een hoofdartikel in Pz.kings Dagblad. Opgeroepen wordt tot snel le mobilisatie van mankrachten en materieel om het land te besproeien. De meeste regen valt er in de zomer, maar de droogte van de laatste maanden is zelfs voor het droge sei zoen uitzonderlijk. De gebruikelijke sneeuw is namelijk weggebleven. Ondanks de goede oogst van vorig jaar koopt China nog steeds grote hoeveelheden graan uit Canada, Australië en Argentinië. ■f0 -- ".v.t f v;'-.'- 'CV ;r. De politie in Eindhoven heeft gis teren deze „foto" laten verspreiden, die is gemaakt aan de hand van ver klaringen van twee mensen, die de vermoedelijke moordenaar van de zesjarige Corrie Hofman hebben ge zien. Een inwoner van Eindhoven, die volgens twee getuigen erg veel op de gezochte man lijkt, heeft gistermid dag in het hoofdkantoor van politie voor een tekenaar geposeerd. Na lang werken met kritische commentaren van de twee getuigen, is zo een werk stuk ontstaan, dat vermoedelijk de waarheid zeer dicht benadert. Omgekeken De belangrijkste steun voor deze procedure was de getuige, die op de avond van 6 april de man bij de kin deren heeft zien staan. Hij passeerde op de bromfiets en meende in hem een kennis te zien Deze getuige heeft nog twee keer omgekeken en toen vastgesteld het zijn kennis niet was. Hij verklaarde later tegenover de po litie, dat de man zeer veel op zijn kennis leek. Deze kennis nu was gis termiddag model voor de tekening. De andere getuige, die een aandeel heeft gehad in de samenstelling van de tekening, is ongeveer een half uur eerder de plaats gepasseerd, waar de onbekende man met de kinderen ging praten Hij heeft de kinderen gezien en ook een man, die op een paadje stond en naar de kinderen keek Deze getuige Is even van de fiets gestapt om deze man te bekeijken De onbe kende is daarop weggelopen. Reconstructie Gisteren heeft een reconstructie plaats gehad op de plaats, waar Cor rie Hofman is meegelokt. De drie vriendjes van Corrie en enige perso nen. die de verdachte mogelijk heb ben gezien, zijn bij deze reconstructie geweest Verder heeft de politie een oproep doen uitgaan naar de persoon, die op 6 aprjl of kort daarvoor op een vuil nisstortplaats, dicht bij de plaats waar Corrie Hofman werd ontvoerd, Het eerstvolgende nummer f 1 van dit Blad verschijnt op 1 dinsdag 20 april a.s, Onze kan- f 1 toren zullen op belde Paasdagen l 1 gesloten zijn. (Van onze correspondent in Rome) De arrestatie in Venezuela van de bekende Milanese chirurg Alessandro Beltramini, die betrokken zou zijn geweest bij een komplot, dat beoogde president Leoni van het leven te be roven, is in geheel Italië ais een bom ingeslagen. In spanning wachten politieke kringen in Rome op nadere berichten uit Caracas, die wellicht een verhelderend licht zullen laten schijnen over de activiteiten van de Italiaanse communistische partij in internationaal verband, met name in Zuid-Amerika. Zij wordt er door de Venezolaanse regering van beschuldigd de door Moskou geleide samenzwering te hebben gefinancierd. Bewijsstukken zijn 3300 biljetten van honderd dol lar, die „koerier" Beltramini en zijn twee vrouwelijke metgezellen bij hun arrestatie bij zich hadden. De arts heeft tot op heden volgehouden met de ruim 20 komplotteurs, die in Caracas zjjn gepakt, niets van doen te hebben. De chirurg, die in Milaan zelf een voorname orthopedische kliniek be zit en tevens eigenaar is van een aantal renpaarden, welke in interna tionale wedstrijden meedraven. geeft voor de aanwezigheid van al dat geld een andere reden op. De dollarbiljetten, die verborgen waren tussen de zoom van Beltrami- ni's vest en in de jarretellegordel van zijn ionee Snaanse tolk en vriendin Josefa Ventosa Jimenez moesten dienen om samen met haar en Baretic de Padilla, een dame van Joe<roslavisch-Argentijnse afkomst, in Caracas een onbezorgde vakantie te kunnen genieten. Deze verklaring. waarover de communistische leiders beter kunnen zwegen als zij de arbeider vertellen over de strijd tegen het kapitalisme, wordt door de Venezolaanse autori teiten niet geslikt Caracas heeft ontelbare mogelijkheden tot vermaak zo zegt men. maar zelfs voor wie overal uitvoerig de bloemetjes buiten zou willen zetten, is het gesmokkelde bedrag veel te groot. dat hjj het destijds niet eens was met het deelnemen van die partij aan de regering van De Gasperi, stapte hjj over naar de communis ten, welke in Italië zovele intelec- tuelen telt. Het schijnt dat hjj de laatste tijd door de Italiaanse geheime dienst nauwkeurig in het oog werd gehouden, in verband met zijn rei zen, die hem o.a. viermaal naar Bern brachten. Uitermate verdacht was namelijk, dat hij hier contacten on derhield met de ambassade van Rood-China, die als centrum van de politieke en propagandistische activi teiten van Peking in Europa geldt. Interessant Is ook, dat Beltramini in 1963 deelnam aan een reis naar Algiers, die was georganiseerd door het comité „Vriendschap voor het Algerijnse volk", een groepering waarvan talrijke communisten deel uitmaken wier sympathie eerder naar Peking dan naar Moskou uit gaat. (Van onze correspondenten). Hotels en pensions in de Randstad Holland waren gisteravond vol met toeristen, die ondanks de minder gunstige weersverwachtingen het paasweekeinde in ons land willen doorbrengen. Verwacht wordt, dat zich vandaag logiesproblemen kun nen gaan voordoen. STAATSGREEP IN BULGARIJE MISLUKT Volgens geruchten ln de Bulgaar se hoofdstad Sofia is kortgeleden een poging van een pro-chinese groepe ring om de macht over te nemen verijdeld. De geruchten ontstonden nadat bekend was geworden dat de voorzitter van de staatscommissie voor waterbouwkundige werken, Iwan Todoro- Goroenia, die in de oorlog een van de leiders van het Bulgaarse verzet was, zelfmoord had gepleegd. Verder zou de gamisoens- commandat van Sofia, generaal Anev, zich verborgen houden. Vol gens sommigen is hjj dood. Fusie Rijnsburgs en Aalsmeers bloemencorso Voorzitter H. P. Th. Kolk van de stichting „Bloemencorso Aalsmeer" is van mening dat een fusie tussen het Aalsmeerse bloemencorso en dat van Rjjnsburg veel voordelen zou bicden. Op die manier zou men jaar lijks een corso van hloemkwekerjj- produkten kunnen laten rjjden. De corso^oorzitter deelde ook mee, dat er plannen bestaan om de Aalsmeer se praalwagenstoet op de Champs Elysees in Parjjs te laten rijden. Er zijn al de nodige contacten in Frank rijk gelegd, zo vertelde hij. Het Aalsmeerse corso zal op zater dag 4 september weer van het Noord hollandse bloemendorp naar Amster dam trekken. Het is ditmaal geïn spireerd op de Europese gedachte. Vertegenwoordigsters van een twin tigtal Europese landen zullen op de praalwagens plaatsnemen in natio nale klederdrachten. Elke wagen beeldt een bepaald land uit. Na een opvallend rustig begin zijn de toeristen gisteren ons land bljjven binnenstromen. In talrjjke plaatsen moesten de VW's reeds gisteren noodadressen gebruiken om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Wanneer vandaag de toeloop van toeristen even groot zou zjjn, wordt het heel moeilijk iedereen aan een plaatsje te helpen. En dan te be denken, dat vandaag het hoogte punt van de toeristenstroom wordt verwacht Veel Fransen Duideljjk werd gisteren, dat een rela tief hoog aantal Fransen naar deze contreien is gekomen. Er kwamen ook vrij veel Engelsen en Amerika nen. Het heeft er veel van, dat het aantal Duitse toeristen minder groot is dan in het verleden. Ondanks het minder gunstige weer ziet het er naar uit, dat het toeris- tenrecord-1962 (750.000 buitenlan ders) zal worden gebroken. Behalve de Duitsers en Scandinaviërs, kwa men dit jaar ook veel Fransen en Britten naar ons land. De Engelse toeristen kwamen via een „lucht brug", die op Zestienhoven ein digde. Geen ongelukken Het was druk op de Nederlandse we gen, maar er was geen sprake van ernstige ongelukken. Aan de grens overgangen was het gisteravond bijzonder druk van binnenkomende toeristen, maar opstoppingen van groot formaat deden zich evenwel niet voor. Via Wernhout en Eysden kwamen zeer veel Fransen ons land binnen. Meer dan andere jaren. Bij Nieuweschans passeerden per uur 2000 wagens, in hoofdzaak Scandi navische. Bjj Elten rolden de Duit se auto's met een frequentie van 2200 per uur binnen. Smerige stad De hotelruimte in de Randstad werd in de loop van de avond een bran dend probleem. Er moest een be roep worden gedaan op particulie ren. Ook Utrecht kwam in het nauw. Amsterdam was gisteravond laat stampvol. Bij vele VVV-kantoren vorm den zich gisteren rijen van bui tenlanders. die inlichtingen wil den hebben over logies. De Duitsers, die via Venlo binnen kwamen, konden snel doorrijden. Maar hun landgenoten, die in deze stad hun inkopen gingen doen* hadden moeite om in de stad te komen en daar een parkeerplaats te vinden. Tegen de avond zag de Venlose binnenstad er uit als de smerigste stad van Nederland. Er lagen onnoemelijk veel dozen en stukken papier. Deze waren achter gelaten door Duitsers, die hun auto's volstouwden. Dit tot vreugde van de winkeliers en tot droefenis van de mannen, die de rommel al lemaal moesten opruimen Advertentie UZI GGGRRR 1 jSwi- vors Diepvriezers als de pool met 6 vrieswanden I Koelkasten met enorm vriesvak op kastbreedte. •FORTE ST vorstelijke Fortest produktent Top Servicel Overall Altijd. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS PWW Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst Afl.ertentl. iiiiMtniiiiiiifi! VOLAUTOMATISCHE nmoiiiiiiiimiiiiiiniiiii (Sue/ Qltt leuwo Uit het Leidsch Dagblad van 20 April 1865: Onlangs kwam een boerin in een apotheek te Zwolle en vroeg voor een halve stuiver „drek van de kw&s man". Daar de apotheker er niets van begreep gaf zij hem een papiertje waarop stond asche voete, waarmede bedoeld was assa foetida (duivelsdrek! J om de duivel uit haar stal te verdrijven. j (Advertentie) Er wordt ge- vraagd een knap loopmeisje (I tevens eenig huiswerk kun- l nende verrigten tusschen de i t 12 en 18 jaren oud. Adres W f F. van der Horn, Vliet wyk/II no. 14 alhier.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1