REACTIES Provinciale jeugdraad werkt in de schemer RUIMTE MAAR Top-Tien Nief genoeg SCHOOL-BOEKENBAL Jeugd en de EEG f~k NLANGS is met enige tam-tam (dit niet alleen figuurlijk bedoeld, gehoord de medewerking van het Leidse Jeugd- kamerorkest) in het Haagse Provinciehuis het tienjarig bestaan gevierd van de Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland. Het was een van de zeldzame keren, dat deze organisatie in de openbaar heid trad. De P.J., zo drukte directeur J. H. Th. Kouwenhoven het uit, werkt in de schemer". Niet omdat zijn activiteiten het daglicht slecht zouden velen, maar omdat de rol van bemiddelaar nu eenmaal altijd achter de schermen en niet voor het voetlicht wordt vertolkt. Zowel de directeur, drs. J. J. van Vliet, als de leerlingen van de gemeentelijke middel bare handelsdagschool aan de Waldeck Pyrmontkade in Den Haag zijn dik tevreden. De directeur omdat hij de actie tegen de lange haren van zijn jongens geslaagd vindt. De leerlingen omdat zij rustig met hun Rolling Stones'- of Beatle-kapsel kunnen blijven lopen zonder van school te worden ge stuurd. Vorige week besloot drs. Van Vliet tot de actie. Hij bezocht alle klassen en wees vijftig Jongens aan die hun haar moesten laten knippen. Als er niets aan veranderd was zouden zij van school worden gestuurd. Er waren al eerder moei lijkheden tussen de leerlin gen en de directie. In een brief aan de ouders deelde drs. Van Vliet mee het schoolfeest, dat op 14 april, werd gehouden, te verbieden. Hij maakte bezwaar tegen het optreden van de beat- groep „De Entertainers". In formatie bij de Haagse poli tie leerde hem dat het ver schijnen van deze groep bij na altijd moeilijkheden op levert. In hetzelfde gesprek hoorde drs. Van Vliet dat de Haagse jeugdbendes momen teel bezig zijn nieuwe leden te winnen onder de scholie ren. Alleen jongens met lang haar worden toegelaten. Om te voorkomen dat leerlingen van zijn school lid zouden worden, verbood hij hen lang haar te dragen en stuurde enkelen naar de kapper. „De actie is volledig geslaagd", vertelde drs. Van Vliet. „Ik krijg veel telefoontjes van ouders die mij willen bedan ken". De scholieren, die zich op het schoolplein verzamel- den dachten er heel anders over. „Van kapsels die de di- recteur eerst te lang vond zegt hij nu dat ze keurig zit ten", vertelden de jongens. „Gelukkig hebben wij ons haar niet laten kortwieken, we kunnen ons geld wel beter gebruiken Dit is de voornaamste functie van de Provinciale Jeugdraad: be middelen. Tussen provinciale in stanties en het jeugdwerk („de provincie kan moeilijk met zeventig organisaties gaan pra ten") en ook tussen plaatselijke jeugdraden onderling. Het is een taak die steeds dankbaarder wordt, omdat de provinciale overheid steeds meer oog krijgt voor de belangrijkheid van het jeugdwerk. In 1955 werd voor dit doel 1.4 van de provinciale middelen aangewend, dit jaar is er 6 voor uitgetrokken. Tien jaar geleden betrof het een be drag van nog geen 200.000 gul den, nu gaat het om bijna twee miljoen. Een vertienvoudiging dus, terwijl in dezelfde periode het totaal der provinciale uitga ven uit eigen middelen verdub belde. Cijfertjes zeggen niet alles, maar in dit geval maken zij toch wel duidelijk, dat eendracht macht maakt. Dat werd ruim tien jaar geleden al ingezien door de Her vormde. Gereformeerde, Moderne en Katholieke Jeugdraad, die het initiatief namen tot de oprichting van de Provinciale Jeugdraad, waarbij nu zowat alles wat in Zuid-Holland met jeugd heeft te maken is aangesloten (uitgezon derd Rotterdam en Den Haag, die afzonderlijk opereren". Dit bemiddeling van de P.J. bestaat hoofdzakelijk uit het uit brengen van adviezen over subsi dies. Verder bemiddelt de raad bij het verkrijgen van jeugdrecreatie- terreinen. Dat gaat zo: de provin cie verhuurt grond aan de P.J., welke deze op zijn beurt in beheer geeft aan organisaties, die er di rect belang bij hebben, met de be paling dat ook anderen er gebruik van kunnen maken. Zo beheert de Leidse Jeugd Actie de kampeerterreinen „De Drecht" bij Leimuiden en „Nieuw Leeuwen horst" bij Noordwij kerhout. De Stichting Zeeverkennerscentrum heeft de beschikking over het Zijl eiland bij Warmond en de Boter- huismolen, welke de Rijnlandse Molenstichting van de polder heeft gekocht en vervolgens op verzoek van de P.J. aan de zeeverkenners heeft verhuurd. De tien platen, die deze week in Leiden het best werden verkocht: 1 Rock and roll music, The Beatles) 2 Het spel kaarten (Cowboy Gerard) 3 A heart of stone (The rolling stones) 4 Go now (Moody Blues) 5 Hallo Josephine (The Scor pions) 6 Good night (Roy Orbison) 7 Lettkiss (Stig Launo) 8 Poupee de cire, poupee de son (France Gall) 9 Just another Guy (Cliff Ri chard) 10 Goodbye my love (The Sear chers) In totaal zijn er in de provin cie Zuid-Holland veertien van die recreatieterreinen. Niet genoeg na tuurlijk, vindt de P.J., die er nog achttien bij wil hebben. De P.J. bemiddelt echter niet al leen op provinciaal niveau. Soms „daalt" directeur Kouwenhoven af naar gemeentelijke regionen om bijvoorbeeld te adviseren bij de oprichting van een plaatselijke jeugdraad. „Vele gemeentebestu ren", zegt hij, „vooral op het plat teland, hebben er geen oog voor, dat in hun gemeente jeugd leeft die voorzieningen behoeft. In elk gemeente moet een punt zijn, waar particulieren en overheid samen aandacht besteden aan de Jeugd. Dat is noodzakelijk, wil je voorko men dat Je straks curatief (corri gerend) moet gaan optreden. Zo Ter gelegenheid van de Nationale Boekenmarkt 1965 van 14 tof 23 mei in het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam zal voor het eerst een speciaal school-boekenbal worden gehouden, bestemd voor allé Nederlandse middelbare scholieren, en wel op zaterdagavond 15 meL Medewerking aan dit school-boekenbal wordt verleend door een dei> tigtal jonge Nederlandse auteurs, Boy's Big band, Arly Day, The Dia* mond Five, de Down Town Jazzband, Mischa Mengelberg, e.a. Evenals bij het boekenbal ter opening van de boekenweek, zal ool| voor dit school-boekenbal de versiering verzorgd worden door Mettaj Koornstra. Een speciale juke-boxruimte wordt ingericht door de Am» sterdamse Kunstnijverheidsschool. Enkele lyeken geleden publiceerden wij op deze pagina een serie artikelen l over de Nederlandse ra- 4 dio- en televisiejeugdpro- ma's. Onze televisierecen- sent sloot deze serie af met een kritische be- j schouiving. Wij vroegen onze lezers, of zij het met de huidige gang van zaken eens waren, of zij vaak naar jeugdprogramma's t luisterden of keken en wat zij vonden van de kwali- j teit. Verscheidene „Jouw f Wereld"-lezers hebben j hierop gereageerd. Hier- f onder geven wij de inhoud f weer van enkele van de J binnengekomen brieven. J ONBEKENDE INSTELLING BESTAAT 10 JAAR 5 een zekere behoefte aan goede, kritische Jongerenprogram- programma's met een be paalde durf en met een eigen ka rakter. Dat deze durf wat vlug in overmoed overgaat, is een eigen schap van de jeugd, waaraan de jeugd haar kracht ontleent. Eet is echter maar een bepaald gedeelte van de jeugd dat naar de- programma's luistert en ze by een eventuele verdwijning als een gemis zou voelen. Dat zyn name lijk de Jongelui, die het gesol met het verheeriyken ran tienerido len verfoeien. Dat zy op hun beurt ve nbelacheiyk zyn in hun gesprekken over kunst en pas uitge- :omen boeken van byv. een Mu- |sch en een Van het Reve. waar- slechts een recensie hebben elezen, dringt meestal niet tot hen nor. Toch is het deze laatste groep, ie zich allerlei problemen en mis tenden realiseert en zich bewust is jn de eigen plaats, welke de twin- ker nneemt. Meer moed en durf (ellen hen in staat in hun pro gamma's dingen te doen waarvoor i ouderen terugschrikken. En Juist deze durf en het ver- ngen, „het anders te willen", is etgene wat de Jeugd aan haar rogramma's bindt. Want het gaat er om dat het gogramma de geest ademt van de pftydsgroep waartoe het zich |ht. „Uitlaat" van de VARA slaagt ar myns inziens het beste in, aar ook de. Jongerenprogrmma's de andere zuilen doen him .pst zich een eigen publiek te ver (Wie de jeugd heeft..?). Het idee van de heer Scheepma- lc :r om een televisieversie van n Uitlaat" te maken leek me goed. b aar Ja, het in natuuriyk gemak- lljker om een kauwende menigte rj!ar plaatjes te laten luisteren u et slechte een Jukebox en een an met een toeter bel op het to- el. Maar ach, waar maak ik me iniyk druk over? WATZE G. TIESEMA. LEIDEN. Ik ben het met Chris van Hoorn as, dat een regisseur van een jgdprogramma niet ouder dan 35 ar moet zyn. ben geen aanhangster van Injon, omdat het voortdurend ex- imenteren my irriteert. Een be ar tegen Halte is, dat het wordt gezonden terwyi op de andere der het nieuws te beluisteren is. dat vind ik nog altyd belangry- ook voor de jeugd. Uitlaat is cht op een bepaald soort intel- ueel twenpubliek. Ik vind het een fyn programma, maar het it er natuurlijk van af op welke t ja geschoeid bent. De opmer- van Gerrit den Braber over lussies voor de camera's wil ik inspreken. Volgens my, en dat reef Nico Scheepmaker ook, wil- jongeren hun mening over be lde zaken wel eens zeggen en pgd zien. De tienermode in Tie- magazine vind ik overbodig. 1 geloof wel, dat jeugdprogram 's noodzakeiyk zyn, maar ze sten wel een beetje beperkt. Uit- t op de t.v. zou een imitatie van la het zyn. Rita Blaauw van Os. n1 tudlo II van de KRO heeft m.i. 33 i voorlichtende taak. Het is dan voornamelijk gericht op teena- w i van om en naby de vyftien. h ijon beluister ik om zyn amuse- it en zyn actualiteit zonder r. Uitlaat van de VARA levert lek en al is men het er soms 11 mee eens, toch heb ik respect or r de wyze waarop ze dat doen. 11te van de NRCV en Ronduit ide VPRO zyn eigeniyk mildere [aven van Uitlaat, maar toch en mgryk omdat zy de mening van ai schillende groepen mensen in 'ito land weergeven. esumerendideale toestand, n er een voordeel van het „zuilen- sö leem", omdat het ene program- 1 het andere aanvult en we zo- ade byna volmaakte jongeren- gramma's krygen. Joop Mulder. Woningnoodgedwongen hebben Jonge mensen vaak droevig lang verkering tot ze oud, althans om streeks dertig jaar, zyn vooraleer zy direct van het gemeentehuis hun eigen woning kunnen binnen stappen. Dat levert een ongewilde bydrage aan de geboortebeperking, maar het levensgeluk wordt er be paald niet door bevorderd. De wethouder van volkshuisves ting in Amsterdam heeft daar de Jongeren onder de dertig een sprankje hoop gegeven met zyn aankondiging in de raad voor te stellen de leeftijdsgrens voor wo ningzoekenden van 30 tot 21 jaar te verlagen. Maar dan moet men wel „alleenstaand" of getrouwd zyn. Deze maatregel ïykt heel wat, maar het is de vraag of hy iets wórdt. Want het enige wat men er mee bereikt is, dat de ïyst woning zoekenden nóg langer wordt, dan zy al is. Bovendien is de aankon diging nog geen voorstel, laat staan een besluit. In Leiden bestaat al iets soort gelijks. Iedereen, die dat wil, kan zich voor een woning laten inschry- ven, maar Jongeren van niet al te ver in de twintig komen doorgaans in groep 7. En groep 1 en 2 zyn urgentiegevallen Ouderen en ge trouwden met kinderen gaan voor. Terecht. Niettemin biyft het zielig, dat het tydstip van trouwen naar een steeds latere datum moet wor den verschoven. Daar helpen aller lei papieren maatregelen geen moe* dertje-lief aan. Alleen bouwen, en hard, kan war* keiyk succes hebben. En dan nog flink in de hoogte, want onze grond wordt ook al schaars, hoe drassig het veld ook is en hoe beton ons landje ook wordt. Hoe denkt de jeugd over de eenwording van Europa? De voorikhttog»- dienst van de Europese gemeenschappen wil en proberen op deze vraag een antwoord te krygen door het uitschrijven van een opstelwedstrijd. Hiervoor zyn in Nederland ruim 100 jongeren aangeschreven in de plaatsen Am sterdam, Rotterdam en Utrecht, die op 9 mei 15 jaar worden. Op 9 mei 1950 stelde Robert Schuman toen minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk voor, een Europese gemeenschap op te richten. De voorlichtingsdienst van de Europese gemeenschappen schryft in haar brief: „Als je op 15 mei 1950 geboren bent, word je nu 15 Jaar Europa Is voor jou niet meer een schimmige zaak van vroeger, maar een levends werkeiykheid, waar elke dag de krant vol van staat. Laat ons eens horen, heel eenvoudig op een blaadje papier, wat de eenwording van Europa voor je betekent en wat je ervan verwacht voor de toekomst". De voorlichtingsdienst sehat dat in Nederland in totaal 4 k 500 jongeren voor deelneming aan de wedsrtryd in aanmerking komen. In de totale ge meenschap zullen op de bewuste dag ongeveer 10.000 jongeren hun 15de verjaardag vieren. heeft een jongen of meisje ruimte noaig om zichzelf tot mens te ont wikkelen: geven we die niet, dan zal de jeugd zich die ruimte ten koste van alles veroveren. Dat noe men we dan baldadigheid". Schemer De heer Kouwenhoven meent, dat elke gemeente niet meer dan tienduizend inwoners zich een piaateeiyke Jeugdraad kan en moet veroorloven. Kleinere ge meenten kunnen gemeenschappe- ïyke regelingen treffen. Juist op dit gebied kan in Zuid-Holland nog veel werk worden verzet, maar niet in de eerste plaats door de Provinciale Jeugdraad, die uiter aard een rol „in de schemer" moet blyven spelen. De P.J. is gedwon gen te volstaan met propageren, adviseren en bemiddelen. Tien jaar Provinciale Jeugd raad. Het is een jubileum dat echt wel in de krant mag. Maar bij de viering zijn toch ook wel geluiden gehoord, die niet alleen op tevredenheid met de bereik te resultaten duidde. Zoals deze suggestie van de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz: „Ben ik erg gelukkig met deze Provinciale Jeugdraad? Nee. Ik zou zoiets willen als een scha- duwjeugdraad, waarvan de le den niet ouder mogen zijn dan 24 jaar. De ideeën van zo'n jeugdraad zullen wel niet altijd acceptabel zijn, maar zo'n jeugdraad is als champagne, iets sprankelends, en zal een stimu lerende uitwerking hebben op de jeugdraad zoals die nu is". FRITS KOFFYBERG Het Zijleiland met op de achtergrond de Bote r- huismolen, beide in ge bruik bij de zeeverken ners. (Foto L.D./Holvast) V Jongeren wensen verhoging van de ontwikkelingshulp Achttien overkoepelende Neder landse jongerenorganisaties hebben opnieuw aangedrongen op verho ging van de ontwikkelingshulp. De brief die zij 2 september 1964 aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer zonden, hebben zy thans „met grote klem" onder de aan dacht gebracht van de leiders der Kamerfracties van alle party en. De staatssecretaris voor ontwik kelingshulp, dr. I. N. Th. Diepen horst. en de kabinetsformateur, mr. J. M. L. Th. Cals, ontvingen een afschrift van deze brief, die de Jon gerenorganisaties verzonden omdat er „zich een situatie voordoet waar in opnieuw zal moeten worden be slist in welke mate ons land de ko mende jaren zal deelnemen aan de bestrijding van honger, armoede en ziekte in de wereld". In september drongen de jonge renorganisaties o.a. aan op ver hoging van de post ontwikkeling» hulp op de begroting 1965 tot 0,8 procent van het nationale inkomen en op de begroting 1966 tot 1 pro cent van het nationale inkomen, zy constateren thans: „Het overleg tussen regering en parlement over de begroting-1965 van Buitenland- ze Zaken had tot onze teleurstel ling slechte een verhoging tot ge volg van de post ontwikkelingshulp van 0,45 pet tot 0.47 pet van het nationale inkomen". Voor de hele wereld, voor voor de Amerikaanse negers, alle mensen van alle rassen is van wie de zingende negerpre- het morgen PaasfeestOok dikant Alex Bradford (foto). leider van de gospelgroup The the trouble I've seenmaar Bradford Singers, er één Is. "We shall overcome Morgen geen "Nobody knows

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13