Duitsers laten grond schieten Miljoenen vlugschriften boven Noord - Vietnam Verwarring in politiekringen In Bergen wrijft men 3 zich in de handen Expositie over het verzet Meolelen schilderen? Plasticolor! DIPLOMAZWEMMEN ADR. VAN OOY Jr., Breeslraat 39, Leiden Washington krachtig achter de vrijheden van de Westherlijners Schilderen? Morgen Plasticolor halen! 1EIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 APRIL 1965 VIERDE BLAD (Van onze Venlose correspondent) Mogelijk door een nalatigheid lebben de Duitsers en met name Je „Deutsche Bauernsiedlung" in Düsseldorf, een kans voorbij gaan om 111 ha grond angs de grens, in de Noordlim- itirgse gemeente Bergen, in hun iezit te krijgen. Op advies van het ministerie van 'f luitenlandse Zaken in Den Haag be- l! loot de gemeenteraad van Bergen net tegenzin op 4 maart 1960 aan de oi luitsers 111 ha grond te verkopen tl aan de in Düsseldorf gevestigde Bauernsiedlung". Het ministerie Si an Buitenlandse Zaken had op deze perkoop aangedrongen omdat ijdens de onderhandehngen ovei erdrag met West-Duitsland gemak- li eUiker kon praten, indien van eriandse zijde gronden beschikbaar erden gesteld. Zulks hadden de 1 Duitsers althans laten doorscheme- Treiteracties ian het einde var. de tweede ereldoorlog hadden veel Duitsers ogal wat grond langs de grens in oord-Limburg, dus op Nederlands sbied Deze gecultiveerde grond na de bevrijding in beslag ge- ïn als zijnde vijandelijk vei Via het beheersinstituut kwa- itn Nederlandse boeren in het be deze gronden, iets dat de luitsers enorm dwars zat. De nieuwe genaren zouden zich met hand en ind verzetten tegen eventuele plan hun verkregen eigendommen in de Duitsers beschikbaar te Er vonden nog wel eens indivi- lele plaag- en treitcracties plaats provocerende Duitsers, die vroe- eigenaren van de grond waren tveest, doch met veel moeite en na lange tijd werd het de vroegere aitse grondeigenaren bijgebracht, dat de Limburgse boeren wettig over hun grond beschikten. Onder zekere druk van bovenaf besloot de ge meenteraad van Bergen derhalve tot de verkoop van 111 ha grondgebied. Het raadsbesluit bevatte echter een clausule, die achteraf bijzonder praktisch bleek. De bepaling was na melijk, dat de Duitsers eigenaar zou den worden van de 111 ha voor een bedrag van circa 330.760 gulden, in dien de betaling plaats had binnen zes maanden nadat het Duits-Neder lands verdrag was geratificeerd. De ratificatie geschiedde in augustus van verleden jaar en naarmate de termijn verstreek, begon men zich Blij Toen het half jaar om was en e niet was betaald, was men in ge meentelij ke kringen in Bergen bij zonder blij. Men had uiteraard de Duitsers niet herinnerd aan de clau sule en slim afgewacht, totdat de termijn om was. „Feitelijk" kon toen ae koop al niet meer doorgaan", al dus mr. J. Donker, gemeentesecreta ris in Bergen. Intrekken van he raadsbesluit van 4 maart 1960 moet meer gezien worden als een admi nistratieve handeling, want als mer over bijvoorbeeld 25 jaar in he archief zou bladeren zou men geen vervolg kunnen vinden op deze af faire", zo deelde mr. Donker ons mee. Pas nadat men alle zekerheid had. dat de termijn van een half jaar ook werkelijk was verstreken, heeft de gemeente Bergen telefonisch VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT klassieke en moderne modellen. k )p het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging, evenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 SIDEN Z.-W. - TEL. 26671 loor de jeugd oor de jeugd jeugdontmoetingscentrum tehoboth" organiseert in samen- erking met de „Documentatiegroep en het Nederlands leger- „Generaal Hoefer" een ten- onstelling gewijd aan de jaren 1937 en met 1945 in het gebouw van wjjk vereniging „Rehoboth", Ra- mburg 10 in Leiden. .De expositie wordt op 30 april om uur geopend door burgemeester G C. van der Willigen. De ten- »astelling is geopend tot 5 mei. De [positie is georganiseerd door de ;n is bestemd voor de jeugd, aar ook vele anderen zullen er langstelling voor hebben. Er wordt der meer aandacht besteed aan opkomst van het Nazisme, de mei- gen van 1940, de februaristaking, Een aparte hoek van de exposi- is gewijd aan Leiden en omgeving ie bezettingstijd. Monument van waterbouw Een monument van de Neder- ndse waterbouw. Zo noemde de heer Lingsma zijn lezing, die hij rteravond in de aula van de herv. school aan de Asserstraat in iden voor K. en O. hield. in dat monument de Del- werken heeft hij de aanwezi- bijzonder goed beeld gege- n. De heer Lingsma, die waarne- md hoofd van de afdeling docu- entatie en inlichtingen van de Del- iienst is, ging in een korte in- ding enige historische achtergron- van Nederland en de strijd te- het water na. Daarna behan- ilde hij een aantal werken, die op tt ogenblik het meest in de be- Uigstelling staan: de sluisbouw in grote bouwput bij het Haring- !t en de wijze van afsluiten van Grevelingen door middel van een ibelbaan. Deze methode is in Ne erland nog niet eerder gebruikt heeft zeer goed voldaan, hoewel in het begin nogal wat tegen- 1? was. De heer Lingsma vertelde tvoerig over de werkzaamheden in bouwput in het Haringvliet bij ellevoetsluis, waar grote vorde- ngen zijn gemaakt bij de bouw i de reusachtige sluit. Met dia's films lichtte de heer Lingsma zijn oorden toe. De Deense Prinses Margrethe I morgen e erfgename van de troon, die viert. later schriftelijk contact opgenomen met het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Tenslotte kreeg het gemeentebestuur van Bergen be richt, dat het in zijn volste recht Het is niet onmogelijk dat de Duitsers nu toch wel zullen opkijken, als ze horen welke kans zij voorbij hebben laten gaan, om voor een naar hun maatstaven gerekend, zeer voor delige prijs een aangrenzend, flink stuk grond te bemachtigen. Marga Klompé opent Leidse fcincy-fair Mej. dr. Marga Klompé, oud-mi nister van Maatschappelijk Werk, zal volgende week vrijdag, 23 april, aan de Mariënpoelstraat de opening ver richten van de fancy fair, georgani seerd door het St.-Bonaventura- Lyceum m Leiden. De openings plechtigheid vindt plaats om 19 uur. De opbrengst van deze fancy fair is bestemd voor de katholieke missie in Noord-Brazilië, die kortgeleden door dr. Klompé zelf werd bezocht. Schilderijen uit liet Lakenhal-depot In het Stedelijk Museum „De Lakenhal" is op het ogenblik een aantal schilderijen te zien afkomstig uit het depot. Zij zijn afkomstig van kunstenaars uit de 17de tot en met de 19de eeuw. Er zijn werken van o.a. Bakker Korff, Cornet, Kamer- lingh Onnes en vele anderen. Het zal voor velen ongetwijfeld interessant zijn met een en ander kennis te maken. (Advertentie) Nieuwe actie van Amerikanen: Amerikaanse militaire vliegtuigen hebben gisteren drie miljoen vlugschriften boven Noord-Vietnam uitgeworpen, waarin de be volking wordt meegedeeld, dat de Amerikaanse luchtaanvallen tegen communistische mihtairen bedoeld zijn „om een einde te maken aan de agressie van communistisch China". Een Ameri kaanse militaire woordvoerder gaf te verstaan, dat zal worden voortgegaan met het uitwerpen van vlugschriften. De bevolking wordt er o.a. in gewaarschuwd niet dicht bij militaire doelen te komen. Aanval in donker Zuidvietnamese gevechtsbommen werpers hebben gisteravond voor het eerst in het donker een luchtaanval op doelen in Noord-Vietnam gedaan. Er werd onder meer een militair konvooi aangevallen, waarvan een deel in brand vloog. „Vijftien Amerikaanse bommen werpers van het type „Thunder- vliegtuigen, hebben voorts twee Noordvietnamese radarstations met bommen en raketten bestookt. Hun succes schijnt matig te zijn geweest. Zuidvietnamese strijdkrachten heb ben een grote opslagplaats van de Vietcong veroverd op 48 km ten noor den van Saigon, aldus een officiële mededeling. Een Amerikaanse mili taire woordvoerder noemde dit de grootste verovering ooit op de rebel- chief", begeleid door vijftien jacht- len gedaan. De opslagplaats bevat- HOFJESWONING UITGEBRAND In een onbewoonbaar verklaard huisje in het Korenhof (aan de Van der Werfstraat), waar een 80-jarige Leidenaar zjjn onderdak had, is gis termiddag omstreeks drie uur brand I Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid- Vietnam en zou voortzetting te bijna twee miljoen kilogram rijst De militairen namen zo veel moge lijk lijst mee en bliezen daarna de opslagplaats op. In Amerikaanse militairen kringen in Saigon beweert men inmiddels over bewijzen te beschikken dat sommige eenheden van de Vietcong een soort zelfmoord-aanvallen hebben uitge voerd op militaire stellingen, terwijl zij onder invloed van opium ver keerden. Doodstraf De militaire rechtbank in Da Nang veroordeelde gisteren de leider van een zelfmoordgroep tot de dood straf. De veroordeelde, Le Daoe ge heten, zou vandaag in het stadion van Da Nang door een vuurpeloton worden terechtgesteld. Daoe werd op 4 april in de nabij heid van het grand hotel, waar veel Amerikaanse militairen komen, ge arresteerd. Hij droeg toen een ra diotoestel bij zich, waarin springstof verborgen was. Het apparaat zou volgens het vuurwerk binnen een uur ontploft zijn. De Amerikaanse regering acht het voorstel tot oplossing van de Viet namese kwestie, gedaan door de Noordvietnamese minister Dong, on- heeft een Ameri kaanse regeringsfunctionaris gezegd. Het voorstel, bestaande uit vier pun ten, eist de terugtrekking (Van onze Utrechtse correspondent) Met het vrijspreken van twee auto mobilisten, die de maximum snelheid zouden hebben overschreden, heeft de Utrechtse rechtbank nogal warring gesticht in de kringen de politie. De rechtbank sprak de verdachte vry, omdat twijfel was gerezen aan de precisie van de controleapparaten. In beide gevallen betrof het Philips- Van dit soort meters heeft de rijks politie er 35. De apparaten zijn ook in gebruik bij verscheidene gemeente politiekorpsen. Per stuk kosten de toestellen ongeveer 2500 gulden. Philips, TNO en de sectie bijzon dere verkeerstaken van de Rijks politie hebben na overleg besloten zich voorlopig te onthouden van Leidse jeugd in het Water commentaar. Het is zonder meer dui delijk, dat het Utrechtse vonnis hen volkomen heeft verrast. Er is inder tijd namelijk een proefproces ge weest, waarbij de precisie van het „Philipskastje" in het geding was. Op grond van het zeer gunstige rapport van de aan de TNO verbon den prof. Schouten kwam de rechter tot een veroordeling. Een van de door de Utrechtse recht bank vrijgesproken verdachten, de Utrechtse advocaat mr. G. ter Laan, vindt de zaak bijzonder belangrijk. Hij voelt zich allerminst bezwaard dat mede door hem de politie in zak en as zit. „Ik weet, dat dit misschien miljoenen gaat kosten", zegt hij. „Maar dit is toch een principiële zaak. Mijn mede-verdachte, de heer G. E. W. de Wijs, en ik weten abso luut zeker dat we niet harder hebben gereden dan vijftig kilometer. Als hij een proces-verb aal krijgt, omdat hij 78 en ik omdat ik 61 kilometer zou hebben gereden, dan is het toch ons volste recht om daartegen in het ge weer te komen". De heren Ter Laan en De Wijs hadden voor de behandeling van hun zaken in hoger beroep nog nooit van elkaar gehoord. uitgebroken. De bewoner, tevens eige naar van het huisje, was op het ment van de brand niet thuis. De bejaarde man had, toen hjj zijn woninkje verliet, een petroleumstel laten branden. Rond dit stel is door onbekende oorzaak de brand ont staan. Personeel van een kolenhandel aan de Oude Vest bemerkte vige rookontwikkeling en waarschuw de onmiddellijk de brandweer. Toen de brandweer ter plaatse verscheen was dit personeel alvast met de be strijding van het vuur begonnen. Het huisje, dat niet verzekerd was, is ge heel uitgebrand. Politiepersoneel werven met dia's De Leidse politie beschikt sinds gisteren over een ingenieus en kost baar projectie-apparaat. Het appa raat, dat uit twee volautomatische projectoren en een „gestuurde" ge luidsband bestaat, zal onder meer op de ulo-scholen in Leiden en omge ving worden gebruikt voor de wer ving van jonge politie-agenten. Ook bij de instructie van politiepersoneel zal het dia-apparaat zijn nut onge twijfeld bewijzen. Zoals bekend be staat er ook bij het Leidse politie korps een groot gebrek aan personeel. In het begin van deze week hebben weer tientallen jongens en meisjes van nagenoeg alle scholen in Leiden geprobeerd een zwemdiploma te be halen. De jongens en meisjes die maandag in het Zweilandbad het di ploma A behaalden zijn: Arie van Exster, Roel de Mooy, Max Schakel, Bram Marijt, An ja Kips, Netty Lepelaar, Benny Beef- tink, Rinus Brinks, Nico v. d. Eijkel, Julia Sirmay, Bert Stronks, André Spaargaren, Marga Molenaar, Gees Heemskerk, Suur Bijleveld, Else van Tilburg, Leo Beekhuis, Gerard Marijt, Dicky Sirag, Jeannie Jonk, Piet Nóort, Letty Borst, Hans Borsje, Ti- nie v. d. Hout, Hans Duivenman, Jan van Leijden, Hanny Wansink, Geesje Geus, Marie Verboon, Jenny Habra- ken, Joop Ottenhof, Ineke de Vos, Marianne Webber, Roelof v. d. Ham, Jan Schneider, Tineke van Duren, José Houps, Carla Collé, Hans Be- kooy, Jan Meuldijk, John de Graaf, Lidy Brugmans, Frans v. d. Broek, Siem Kroos, Ria Sloos, Sari van Rijn, Els Verkuylen, Ineke Meyers, Carla Verplancke, Henny van Velzen, Joke Hamaker, Peter van Velzen, Edith van Ek, Wim de Wolf, Corry Jansen, Jan Nieuwenburg, Pieter Harteveld, Gert Sluys, Henk Cavé, Marja Pijn- neken, Toos Lens, Tieni Wassenaar, Wim Gijzenij, Wam Ligtvoet, Hans v. d. Kwaak, Ronnie van Tiel, Bas van Rijn, Dichy de Wilde, Gerda Roden burg, Robby Knooren, Ineke Beugels - dijk, Arnold Jurgens, Ronald Ver biest, Judith Post, Henny Korswagen, Michel de Lignie, Arie Kramers, Jan Lugthart, Marja Kazenbier, Liesbeth Gaykema, Anneke Neuteboom, Peter van Drie, Terry v. d. Velde, Jan Boom, Wil Beekman, Rita van Pari don, Wim Boer, Marijke Boer, Arend Wielders, Jan Beurse, Jaap Lingbeek, Peter de Klerk, Henny van Weizen, Tineke Schild, Bianca v. d. Nieuwen- djjk, Nelly Willemse, Johan Weeda, Dick v. d. Valk, Willy Roodakker, Joke de Jong, Loesje Lek, Carla Har- tevelt, Erwin Ritsema, Janneke Pets, Atie de Ridder, Truus Lammers, Bert Brouwer, Henny Polane, Piet Segaar, Jaco de Man, Arend de Keyzer, So phia van Tongeren, Theo van Zegge len, Corrie Witsenburg, Ria van Buu- ren, Sjaak Waalwijk, Kees Leugering, Matthys Kropholler, Peter de Vries, Ariën Kampman, Yvohfie Kokkedee, John Peters, Els Oudshoorn, Dick v. d. Hoorn, Peter Blijdestein, Anneke Eikelboom, Lenie Disselvelt, Joke Zit man, Inge Eikelboom, Marga Hogen- kamp, Bram Veefkind, Martien Schouten, Hanneke Remond, Charles Nardten, Bastiaan Kwist, Rard Lus tig, Wim de Ru, Jan Horstman, Nel ly Vermeulen, Cokkie Tesker, Mar griet Petsholt, Thea v. d. Boog, Annie Opdam, Ria Wortman, Anneke de Jong, Tineke de Rooy, José Rijkse, Luuk Witte, Henny Schoonwater, Piet van Haasteren, Ad-Jan Dévilee, Robbie Plasschaert, Annelies Coenen, Frank van Ulden, Fred van Leeuwen, Frank Wagtendonk, Egbert Kemner, Rob Snik, Wilma van Heusden, Bart Keijzer, Frans v. d. Nat, Gerrit Tor, Erik Otte, Gijsbeth van Leeuwen, Jacquetten Maas, Hans Bruinsma, Marian Lancel, Angelique Tjebbes, Janko Breedveld, Peter Laman, Rina de Ridder, Elise Tuurnhout, Conny Boelee, Truusje Kedde, Pete Teekens, Dieni A'nes, Truke Haanraadts, Ron- ny Driessen, Martien Witsenburg, Rob Montanus, Angela van Lith, Yvonne de Grijs, Inge Oei, Marten Hurts, Peter Gijsbers, Pieter Waals, Koos Bey, Peter Peterse, Johnny Groot-Huize, Paul Kooyman, Joyce de Leeuw, Nelleke de Waal, Christine Gunning, Preineke v. d. Berg, Antho ny Vrede, Robert Pieters, Eduard Loenen, Willy Oosten, Richard Looy, Anneke Montagne, Carla Walter, Thea van Rijzen, Marijke Rijnbeek, Charlotte Koster, Kees v. d. Stel, Johnny Setter, Sylvia Lathouwers, Leny Jé, Adriène van Wijk, Martin v. d. Veen, Reinaud Koning, Gerard van Tol, Rudi Blok, Dick Leugering, Chrisstoppel Stam, Huib Altink, Pe ter Zwart, Monique van Nahuys, Herman Leppers, Gert-Jaap de Haan, Oswald Knaap, Herman Setter. Diploma B: Joke v. d. Kraats, Erik Mulder, Annelies van Beusekom, Hans Jon- geleen, Robert Pal van Bilderbeek, Sandra Plas, Trees v. d. Kley, Sonja Zwagerman, Aad Hillebrand, Henk Akerboom, Tom van Velzen, Lia Byl, Henk Soet, Jan Zee, Truus Singeling, Rinie v. d. Weel, Jan Spies, Rob Cra- ma, Dirk Jongbloed, Betty Hendrik - sen, Bert Hensen, Corrie Bergshoef, Arjan Cuvelier, Herman Heshusius, Pieter Glasbergen, Daan Hoogbruin, Judith van Dommele, Henny Dijk, Martien Moraal, Elleke Ver kerk, Marjan van Haarlem, Ton Ba- velaar, Bart van Hamersveld, Antoon van Dijk, Margreet Akse, Tineke Te gelaar, Ronald de Lignie, Jacques van Meurs, Erik v. d. Plas, Tineke Staffleu, Jan Pardon, Martien Op- tendrees, Yvonne Haverkamp, Frans Hulsebos, Rienie Belt, Wim v. d. Pluym, Marie Triep, Han Labordus, Trudie van Erkel, Lenie Groenenweg, Roel Werkhoven, Marjan Harteveld, Dio Meestens, Henk van Dam, Hans Kok, Nelleke van Remundt, José Neuteboom, Cok Thyssen, John de Wekker, Peter Schipper, Marcel de la Rie, Marijke Jansen, Fia Verver, Tilly v. d. Blom, Cobie Halstein, Corrie Scheltens, Truusje van Dijk, Marjan Kukler, Marjan Vriesinga, Joke Duindam, Peter v. d. Broek, Adrie Dool, Jeanet Pasman, Jansje van Rijn, Marijke Rijngoud, Linda Pronk, Rien Fluit, Bram Schouten, Jan Veefkind, Isabella Markus, Janneke Mulder, Joop Karreman, Henny de Meij, Harry v. d. Krogt, René Poots, Margreet Hoogbruin, Tanja Koning, Helma Tukker, Astrid van Riet, Alida v d. Weijde, Willeke Kiemel, Loes 't Hart, Jan Roos, Wilma Zoetemelk, Truus Timmers, Lida Stuyfzand, Maigriet Pompe, Peter Berenvenger, Dolly Meerpoel, Janneke Spierings, Ada Tuinhof de Moed, Peter Mulder, Kees Fasseur, Jos Aniba, Son Djien Tan, Rarin Lacourt, Wim Rijnswou, Rico Mulder, An ja Kooreman, Caro line Riekert, Erna Vroemen Roselien Overdevest, Joke Witteman, Ria The- len; Marion Verhoeff, Geri Jaspers, Paulien Kokshoorn, Annemieke Hoek, Yvonne Spuiman, Elleke Philippo, Anneke Burgejon, Reinaud van Mar- tricht, Rob Wouters, Paul Kikkert, Hans Kanbier, Hans Driessen, Mar ten Schreuder, Peter de Wekker, Loes Duk, Anja Smidt, Hans van Nood, Nico van Meerkerk, Hans Jasperse, Han van Meeuwen, Eli Brinks, Goof de Leeuw, Rik van Doorn, Anneke Scharloo, Ronny van Ee, Peter Brands, Hans van Norden, Rob Smit, Doeke Harsma, Marjolein Pieëte, Willy de Haan, Emile Aelst, Atti v. d. Zeeuw, Jaap Schipper, Robert v. d. Zwan, Pirn van Goosen, Ferdinand van Steenbergen, Ilco Wydicks, Ve- ronie de Jong, Bert Buisman, Auke Schiphorst, Bram Sira, Wim Pera, Erik Velema, Machteld de Jager. Schakel VAN OOY in voor vloerbedekking f 31,75 op volle breedte. o.a. JABO breedtetapijt, 380 cm breed NU NOG UIT VOORRAAD LEVERBAAR, ook 100 cm. breed. BALATRED 200 cm a f 11,per m2. 'T HUIS VAN VERTROUWEN, DAT VERTROUWEN GEEFT de door de Vietcong betekenen, zei hij. De komende weken wordt een belangrijke uitbreiding van de mili taire operaties in Zuid-Vietnam en de bombardementen op Noord-Viet nam verwacht. Washington meent, dat systematische vernietiging van verscheidene doelen en militaire in stallaties in Noord- Vietnam dit land kan dwingen het principe van besprekingen zonder voorafgaande voorwaarden te aanvaarden. Inmen ging door China wordt weinig waar schijnlijk geacht. Faure De voormalige Franse premier Faure heeft gisteren in Tokio ver klaard dat de Verenigde Staten on middellijk moeten ophouden met de luchtaanvallen op Noord-Vietnam en onderhandelingen met de Vietcong moeten beginnen. Faure die maandag in Tokio is aangekomen op uitnodiging van de onderzoeksraad voor Aziatische za ken, sprak voor ongeveer 150 leden van de raad over communistisch- Chinese en Vietnamese problemen. Hij vertelde zijn gehoor dat in te genstelling tot wat men op het ogen blik in de Verenigde Staten algemeen denkt, de Vietcong geen strijdmacht s die van buitenaf naar Zuid- Vietnam is gebracht. Het is ook onjuist om alle man nen die aan de zijde van de Viet cong vechten als communisten te bestempelen, aldus Faure. President Johnson heeft gister avond tijdens een onderhoud met burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn verklaard, dat de V.S. vastbesloten zijn de rechten en de vrijheid van de bevolking van West- Berlijn te verdedigen en te blijven streven naar een rechtvaardige en blijvende oplossing van het Duitse vraagstuk. De president gaf zijn be wondering te kennen voor de moed en vastberadenheid van de Berljjners tegen over de druk en uitdaging van de communisten. Brandt vertoeft zoals bekend op het ogenblik in de V.S. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk was het gisteren met burgemeester Brandt i, dat Duitsland een initiatief (bij de Russen) nodig heeft dat hout snijdt en niet alleen maar een her haling van principes, aldus heeft Brandt verklaard na een gesprek van >n uur en een kwartier met Rusk. Brandt weigerde te bevestigen dat Rusk hem dit had gezegd. Zijn ver- om een „houtsnijdend initiatief" al oud maar toen een journalist hem vroeg om uiteen te zetten wat hij precies bedoelde met „houtsnij dend", weigerde de burgemeester dat. Hij zei: „Alleen de minister weet ik het heb". Brandt gaf antwoord op vragen van journalisten, die hem interviewden na geruchten dat Amerikaanse func tionarissen met wie hij heeft gespro ken niet gunstig zouden staan tegen over de Duitse verwachting dat het Westen bereid is tot een nieuwe be nadering in Moskou over de vraag stukken Duitsland en Berlijn. De regering van de Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard heeft maanden geleden al om een „nieuw initiatief" gevraagd. Sommige Duitse woordvoerders hoopten dat de drie Westerse geallieerden een plechtige verklaring zouden afleggen waarin zij opnieuw hun standpunt ova de Duit- Ds. Toornvliet weer voor radio Bloemendaai 15 april op Eerste I ds. Toornvliet zo vernemen wij uit betrouwbare bron, weer een radio dienst leiden in de geref. kerk aan de Vijverweg in Bloemendaai. Het be treft een avonddienst van half acht. Tweede Paasdag houdt ds. Toornvliet om tien uur een ontmoetingssamen komst met radioluisteraars. De ker- keraad van Bloemendaai en ds. Toornvliet zijn gisteravond tydens een bijeenkomst onder leiding van dr. P. G. Kunst, president van de gere formeerde synode, tot een verzoening gekomen. Als gevolg hiervan zal men voortaan over radio Bloemendaai ds. Toornvliet dus regelmatig kunnen be luisteren. Men zal zich herinneren dat de predikant ten gevolge van een meningsverschil met de kerkeraad enkele maanden met studieverlof is geweest. hereniging zouden uiteenzetten en Sowjet-Rusland zouden herinneren m zijn verantwoordelijkheid als een an de overwinnende mogendheden. Bonn hoopte dat zulk een verkla ring omstreeks 8 mei zou kunnen worden afgelegd. Op die datum zal het twintig jaar geleden zijn dat Duitsland in de tweede wereldoorlog werd verslagen. Amerikaanse functionarissen heb ben er in privébesprekingen sterk de nadruk op gelegd, dat ttet vrijwel on mogelijk is zulk een oproep in de nabije toekomst te doen als Frankrijk zich niet met een dergelijke stap ak koord verklaart. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7