'ASEIV ERST IN GRIEKENLAND: ROUW, DAN JUBEL! oMntdudkc RAIFFEISENBANK 113 SASSENHEIM HET GANSE VOLK DOET MEE Wirwar van kleine en grote stoeten WIELERDATA MOFtGEN RIPOLIN WEDSTRIJDEN QUICK BOYS JUVENTUS IN HALVE FINALE Prognoses voor zaterdagvoetbal Rouwkoop/SVLV tegen Höclist Geen tenniswinst in Monte Carlo Zaterdagelftal NIEUW, ALMDUDLER...HEERLIJK! LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 APRIL 1963 (Van onze correspondent) SEN is het grootste feest in Griekenland. Het is groter dan [erstmis en Nieuwjaar, maar het heeft van beide iets. De iende idee van het nieuwe, het onbeschreven blad, voelen eken veel sterker met Pasen in zich leven dan bij de beide feesten. Het is in de dagen vóór Pasen dat men nieuwe en schoenen voor het hele gezin koopt, dat men z'n woning ïoonmaak- en eventueel witkalkbeurt geeft, om maar een eel prozaische dingen te noemen. Maar met Pasen ook kan ch erzoenen, daarvoor is de paasmiddagdienst „van de n is een groot feest en de hele week ervóór heet dan ook week". Processies •der die week vordert hoe de sfeer wordt, rote Dinsdag gaan zelfs de vrouwen" naar de kerk, de dienst bij te wonen, die aanhoudt van de schone 9de non Kassiani. Op Grote tg mogen veel kinderen al uiten spelen en de radio leen bouzoeki-muziek meer. donderdag is eigenlijk de rouwdag, Christus' kruisi- irdt dan 's avonds urenlang met de voorlezing van alle ten", afgewisseld met litur- klaagzang. De radio zendt m speelt overigens de hele itige muziek. De kerken zijn wend paars-omfloerst, maar de publieke gebouwen hangt halfstok en er is in het ge sprake meer van dat kin- og lawaai mogen maken op mpensatie mogen zij de hele Grote Vrijdag met de kerk- spelen. Dit onbestemd, on- over de stad verwaaiend ge- !ft het gewenste rouw-effect. het niet zo nauw heeft ge let de voorafgegane vasten dagen zal toch op Grote geen vlees of vis eten. is er in en rond elke kerk igheid waar wel zowat ieder- deelneemt, het lijkbed van (de „Epitaphios") wordt men versierd in processie Bgen. In mijn buurt, die kerkjes telt, is het dan een rirwar van kleinere en gro ten, waar iedereen zich met dende kaars bij aansluit of juist uit wegtrekt (als de stoet bij zijn huis is langsgekomen). Allerwe gen wordt de Epitaphios-hymne ge zongen en elke processie houdt drie maal stil op een kruispunt. Staatsbegrafenis Soms moeten de processies bu zo'n kruispunt wachten en vroeger schijnt het wel te zijn voorgekomen dat verschillende stoeten afkomstig uit verschillende buurten het over de „voorrang" met elkaar aan de stok kregen. Maar ik heb deze lente' avond nooit anders meegemaakt dan in een volmaakte harmonie en een heel bijzondere, emstig-toegewjjde sfeer die in Griekenland overigens zeldzaam is. Intussen vindt vanuit de Metropoolkerk tegelijkertijd de officiële staatsbegrafenis plaats, met fanfarekorpsen die (voortreffelijk) de treurmarsen van Beethoven en Chopin spelen, en veel vertoon gewicht en uniformen wat op de toe risten altijd een wat vreemde indruk maakt. De meesten beseffen niet, in hoe sterke mate de godsdienst hier werkelijk „staatsgodsdienst" is. Grote Zaterdag is de sfeer van rouw reeds iets getemperd. De radio laat weer Vivaldi toe en Saint Saens. In de ochtendmis herdenkt men de a-fdaling van Christus in de hel, er is al de zekerheid van de naderende opstanding, 's Avonds maakt men zich, slapend, badend of nietsdoend, De jonge Koning Constantijn ontsteekt voor de eerste keer zijn kaars aan die van de oude aarts bisschop Chrysostomos (82) op Pasen 1964. In het midden Prins Michael. Het ronddragen van ,.Epitha-< pios" op een Atheense begraaf plaats. maar in ieder geval niet etend, op voor de Paasdienst, die om elf uur begint. Wie op deze dag overlijdt kan worden benijd. Het hoogtepunt daarvan komt te middernacht, als de priester (in alle kerken van Grie kenland, gelijktijdig) in feestgewaad de Heilige Poort uitkomt en in de' stikdonkere, nog rouwende kerk het nieuwe licht brengt onder het psal modiëren van de woorden „Komt het licht overnemen van het nooit onder gaande licht en verheeltikt Christus die uit de doden is opgestaan". Allen ontsteken hun kaars, direct of indi rect, aan die van de priester en in luttele seconden is de kerk een zee van licht. In de hoofdkerk van Athe ne ontsteekt de Koning zijn kaars aan: die van de aartsbisschop van de Grieks-Orthodoxe kerk. Even la ter vindt, meestal voor het kerkge bouw, de eigenlijke verkondiging van de opstanding plaats, in de vorm van de oeroude hymne: Christus is opgestaan uit de doden", de dood met de dood vertrappend en de begrave- nen leven schenkend. De kinderen hebben het recht, nu hun vuurwerk jes te laten knallen, waardoor de scène wel wat van haar plechtigheid verliest. Spel met eieren Nu komt er een kritiek moment. De dienst is nog niet afgelopen, liturgisch begint deze eigenlijk pas. Maar de meesten, zeker in de stad, gaan zodra het „openluchtgedeelte" is afgelopen met hun brandende kaars naar huis om daar de tradi tionele „Majiritsa" (Paas-lamsoep te eten. De priesterlijke opwekkingen om weer met z'n allen naar binnen te gaan en nog enkele uren door te gaan met wat de interessantste en plechtigste mis is van het hele jaar, worden door verreweg de meeste kerkgangers in de wind geslagen. Al leen in een afgelegen dorp heb ik eens meegemaakt, hoe de hele dorps gemeenschap tot aan het ochtend gloren in de kerk bleef om daar dan ook tenslotte ter communie te gaan, de kinderen eerst, daarna de vrou wen, tenslotte de mannen. De nu volgende paaszondag ver loopt in een tevreden, wat gezapige sfeer met veel maar kalm eten en drinken: er is alle tijd voor. In de dorpen gaat de morgen voorbij met het aan het spit braden van het lam of schaap (soms geit-, waarbij meestal een aantal bevriende fami lies zich tot een hoogst harmonieuze eenheid verbinden. Zij stoten hun roodgeverfde, hardgekookte eieren tegen elkaar- en wiens schaal daar bij heel blijft, wint. In Athene gaat de Koning de kazernes langs om hetzelfde spel te spelen met de soldaten. De groet: „Christus is op gestaan" (tegengroet: Hij is waar lijk opgestaan") is niet van de lucht. In de namiddag en avond is er meestal dans op het dorpsplein, terwijl de opstandingshymne van (de Hymne werd overigens veel gezongen tijdens de verkiezingstoumee van Papandreoe verleden winter, ten teken dat in hen „de democratie was opgestaan") tijd tot tijd wordt aan geheven tussen alle gewone liedjes en songs" door. Een eigenlijke tweede paasdag is er niet, tenzü de grote feestdag van de Heilige Georges, 23 april, in de vastenperiode is geval len: dan wordt deze tot maandag na Pasen uitgesteld. Dat gebeurt dit jaar dus. Want orthodox Pasen valt deze lente een week later dan het westerse. Soms, zoals vorig jaar, is dat verschil zes of zeven weken. Dit heeft te maken met het feit, dat alle orthodoze ker ken de paasdatum nog altijd vol gens de oude, Juliaanse kalender be rekenen. Voor de merkwaardige sek te van de Paleo-Imerologiti, de orthodoxen die alle feestdagen der tien dagen later vieren, komt met Pasen altijd de triomf van het „Wij hebben toch gelijk". Opstandingsfeest Zeer veel Atheners hechten eraan, het paasfeest buiten de stad te vie ren, bv. in hun „eigen" dorp. Want alle inwoners van de hoofdstad heb ben wél een dorp, waar zij zelf of bun familie vandaan komen. In het n. er k waardig- directe Griekse spraakgebruik vraagt men elkaar de weken daarop: „Waar zijn jullie dit jaar opgestaan?" D.w.z. waar heb ben jullie Pasen gevierd? Dit drukt intussen goed uit, hoe intens de deel name van het Griekse volk als ge heel van het opstandingsfeest is. Mensen, die het hele jaar niet in de kerk komen, zullen toch in de paas nacht nog wel even het nieuwe licht gaan halen. Advertentie Heeft U onze Raiffeisenkrant al ontvangen? Alle bijzonderheden over onze spaaractie staan erin vermeld! Ook U kunt winnaar worden van een van de aantrekkelijke geldprijzen. de spaarbank met volledige bankservlce J. P. Góuverneurlaan 2, tel. 8341 LEES DE RAIFFEISENKRANT! WIELRENNEN De Koninklijke Nederlandse Wiel ren-Unie zendt de komende dagen de volgende amateur-ploegen naar het buitenland Bielefeld: 17/18 april (baanwed- strijden) Frans van de Ruit (Amster dam), Christiaan Kipping (Den Haag), Albert van Midden (Hilver sum); Nico Lute 's-Graveland) Karlsruhe: 25 april (internationaal criterium)Martinus Kettenis (Den Haag), Eddy Kroon (Den Haag). Bocholt: 30 april koppel wedstrijd) Robbert Redeker (Amsterdam), Al- bert van Midden (Hilversum). West-Berhjn: 1/2 mei (baanwed- strijden)Jan Janssen (Amsterdam) Ko Oele (Abbenes), Bert Romijn (Rijswijk). Wenen: 3/8 mei (Rund um Nieder Oestexreich)Willy Geraeds (Thorn), Willy Schepers (Stein). WarschauBerlijnPraag: 8 t/m 23 mei: Jan Fransen (Halfweg), Hen- ny Schouten (Badhoevedorp), Piet Deenen (Vlijmen), Hans den Hartog (Utrecht), Andre van Middelkoop (Rotterdam) en Nico Lute ('s-Grave- land). SCHILDEREN MET Quick Boys speelt op 5 mei tegen een Feijenoordcombinatie, op 27 mei tegen Spartak Povazska (Tsjecho- Slowakfje) en op 5 juni tegen Hitchin FC. (Engeland). Advertentie Culinaire horoscoop voor de komende 2 weken voor u die geboren is onder het teken AC& M Nasi goreng met spiegelei en pisang goreng D Hongaarse goulash met rijst en doperwten W Gebraden varkenshaasje met verse groente en gebakken aardappelen D Ossetong met pikante saus, doperwten en aardappelpuree V Poisson crème, worteltjes, aardappelpuree Z Kalfsgehakt met kerryroomsaus, rijst en appelmoes vlot worden bediend en veel geld sparen, want eten in Albert's Corner is voordelig. CORNER Stationsplein 24 Leiden Juventus uit Turijn heeft zich gis teravond in de halve finales geplaatst van het toernooi om de Europacup voor Jaarbeurssteden door de beslis singswedstrijd tegen Lokomotiv Plovdiv uit Bulgarije te winnen met 2—1. Er was een verlenging nodig van 15 minuten, nadat de normale speeltijd een 1—1 gelijk spel had opgeleverd. De beide ploegen hadden reeds tweemaal met 1—1 gelijk gespeeld. Juventus zal nu tegen Atletico uit Madrid uitkomen in de halve finales. De beslissingen in de zaterdagcompe titie komen met de week dichter bij. Zowel in de strijd om de titel als in het gevecht om de fatale laatste plaats komt steeds meer te kening. Na de wedstrijden van za terdag kunnen de meeste beslissin gen in feite reeds zijn gevallen. Zo zal Quick Boys de moeilijke uit wedstrijd tegen IJsselm eervogels in winst moeten omzetten om een kansje te blijven houden. Indien de Katwijkers de zege aan de Spaken burgers laten, is er van de kam pioenskansen van de Nieuw Zuid- bewonei-s nog maar weinig over. onderaan deze afdeling kan Ter Leede een flinke stap in de richting van behoud zetten door in Sassen- heim van Huizen te winnen. In 2 A ontvangt Rijnsburgse Boys het op de tweede plaats staande Spa kenburg. De gasten moeten dit duel winnen om niet verder achterop te raken bij leider Zwart Wit, terwijl er voor de geelzwarten niets meer te verliezen is. Noordwijk trekt naar het iets hoger geklasseerde Zuidvo gels en zal ook hier wel laten zien, dat de vorm er weer helemaal is. In de derde klasse B speelt RCL de onbelangrijke wedstrijd tegen DOTO. Êen zege voor de Leiderdor pers ligt wel in de lijn der verwach tingen. WIELRENNEN Verrassing bij start Goois baanseizoen Gisteren is op de Gooise wielerbaan ln Hilversum het baanseizoen ge opend met amateurwedstrijden waar aan ook enkele pupillen van baan- coach Dersksen deelnamen. De sprint werd een overwinning voor de Amers- foorter Peter Kisner, voor de nog on bekende Hilversummer Timo Dunne- wijk en de jonge Amsterdammer Jan Janssen. Op de 4 km lange achtervol ging viel een verrassing te noteren. Jan de Jong uit Halfweg liep de streekfavoriet Nico Lute ('s-Grave landna twee km in. Tenslotte werd een koppel wedstrijd gewonnen dooi de combinatie Piet de Wit (Wormer) —Chris Kipping (Den Haag), vóór Kisner en Henk Peters (Heemstede). Een Vooi'schotens voetbalelftal, sa mengesteld uit spelers van Rouwkoop en SVLV, zal op eerste paasdag een wedstrijd spelen tegen Höchst uit Frankfurt/Main. Deze ontmoeting vindt plaats op het Rouwkoop-terrein en begint om 2 uur. In juni gaat Rouwkoop naar Dene marken, waar enkele wedstrijden worden gespeeld. TENNIS In de tweede ronde van een inter nationaal tennistoernooi in Monte Carlo is de Nederlandse combinatie Piet van EysdenTom Okker er niet in geslaagd de sterke Australiërs Ken Fletcher en Bob Hewitt te ver slaan. De Nederlanders verloren het dubbelspel met 63, 62, 75. Bij de dames viel er in het dub belspel evenmin succes voor Neder land te noteren. Lydia Jansen Ven- neboer en Els Spruyt moesten de eer met 62, 61 aam de Westduit se meisjes Helga Schultze en Inge Buding laten. Het Nederlandse dames hockey selectieteam De Zwarte Tulpen, een officieuze B-ploeg, heeft in Bloemen- daal tegen een touring-team uit Jamaica gespeeld. Onze landgenoten wonnen met 7—0, na bij de rust reeds met 5—0 te hebben voorgestaan. Het Nederlands zaterdagelftal dat 24 april in Parus tegen de Franse zaterdagvoetballers uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Van de Laan (Zwart Wit '28); achter: Koele wijn (IJsselmeer- vogels) en Kralt (Rijnsburgse Boys) j midden: v. Elderen (Zwart Wit *28), Visser (Heerjansdam) en Kerkdijk (Sparta E.); voor: v. d. Lippen (Noordwijk), Nieuws traten (Zwart Wit '28). Kiel (Go Ahead K.), Pan nen (WVF) en Vedder (IJsselmeer- vogels) fpecj&te G&nbéedfnp met tas m fotobedr/Jf c/eGrdeS? Aan internationale zeilwedstrij den in San Remo (Flying Dutch- man-klasse) hebben twee Nederland se zeilers deelgenomen. Wilde Haai, van de Kaagzeilers .G A. S. Jonge- neel—Jan Meuster werd 13de in de eerste race en 14de in een tweede. De tweede Nederlandse boot van dezelfde club, de Brave Hendrik met H. C. BlokJan van Balkom, werd tiende in de tweede race. Brave Hendrik nam ndet deel aan de eerste race. De beide races werden gewon nen door een Oostenrijkse boot, de Brigantia. De vijfde partij in de kwartfinales van het kandidatentoernooi om het wereldkampioenschap schaken tus sen Paul Keres en Box-is Spassky is na de-43ste zet afgebroken. Spassky, die met wit speelde, had op het moment dat de pairtij werd afgebro ken een zeer goede stelling. Keres kwam na de 23ste zet in hevige tijd nood te vei-keren en had voor 17 zetten nog slechts 35 minuten be denktijd. Oostenrijkse Alpendrank nu ook in Nederland Op bloeiende bergweiden, langs steile Alpenhellingen worden ze gepluktde bijzondere kruiden, waarmee deze aparte drank, Almdudler, wordt bereid Van daar die verkwikkende frisheid. Alcohol vrij. Maar ook heerlijk om te mixen voor long-drinks. PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 73 CT

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 33