Senoritas Uitsluitend Special CONCERTGEBOUWORKEST IN HET KOMENDE SEIZOEN 9.50 kunst kalei öoscqqp Jan v. Herwijnen (75) in Bergen overleden Lente-Fiasticoiorï VELE PREMIERES TE WACHTEN LUKAS PASSION IN N00RDWIJK UITGEVOERD Plasticolor! Primal ZEVEN MILJOEN DOLLAR VOOR ABOE SIMBEL IPIasticolor metaaM Dr. W. Drees opende expositie „V-3" 10 stuks f 1,80 „DE MEESTER VAN VARSSEVELD", EINDELIJK GEÏDENTIFICEERD DUET 1VYLOJVS Plasticolor plamuur!" Berlageprijs 1965 voor K. L. Sijmons PIERROT LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 APRIL 1965 Het Concertgebouworkest in Amsterdam zal in het seizoen 1965/66 meer dan 100 concerten uitvoeren, en wel in ons land: l in Amsterdam. 12 in Scheveningen, 2 in Arnhem, 2 in Nijmegen 3 in Rotterdam, 1 in Den Bosch, Eindhoven, Tilburg en Zutphen. Voorts enkele concerten voor bijzondere gelegenheden zoals het 85'jarig bestaan van de Vrije Universiteit, op 20 oktober. In het buitenland treedt het orkest op in Montreux (op 10, 11 en 12 sep tember), in Mannheim (16), Frankfort (17), Höchst (18 sep tember), Basel (26), Zürich (27), Bern (28) en Genève (28 okto ber). De concerten in het buitenland worden op een na alle geleid door Bernard Haitink. Het concert van 11 september in Montreux zal Eugen Jochum dirigeren. Het seizoen wordt besloten met het .concert waarmee het Wereld Muziek Festival in Kerkrade wordt geopend. Als gastdingenten zijn geëngageerd Eugen Jochum (voor 18). Roberto Benzi (voor 7), Willem van Otterloo (voor 6), Ernest Bour (voor 10) en Colin Davis (voor 5 concerten). Wprkpn Van de op 7 maart overleden An- 1VCI1 ton van der Horst wordt „Reflexions sonores" in het komende seizoen op 10 maart 1966, uitgevoerd. (Van deze componist brengt het Concertgebouw orkest tijdens het Holland Festival 1965 „Salutations Joyeuses" ten ge hore. De werken die voor de allereerste maal worden uitgevoerd zijn „Colla- 9 van Otto Ketting en fluit- iconcert van Lex van Delden. Compo- die het Concertgebouworkest .voor het eerst ten gehore brengt zijn- 11 „Nritta" van Ton de Leeuw, „Can- ticum Sacrum", „Agon", Mis en concert voor strijkorkest van Stra vinsky, ,4'Ascension" van Olivier Messiaen, „„Symfonie distratto" van Hay dn, concert voor orkest van Mi chael Tippett, „Our hunting fathers" van Benjamin Britten, „Ariosi" van Hans Werner Henze „Les quatres ele ments" van Martin, de tweede symfo nie van Gounod, de tweede symfonie van Rudolf Escher, Litaniae van Mo- lart, „Canzone" van Arne Nordheim, vioolconcert van Hans Kox, cantate Handel en Allenbergleider van Alban Berg. Sadler's Wells Opera in Europese steden Sadler's Wells, het bekende Lon- Jense opera-gezelschap, zal met drie itukken van zijn vaste repertoire in wven Europese steden optreden in de maanden mei en juni. Het gezelschap begint met uit voeringen van de nieuwe opera van Richard Rodney Bennet, „The Ml- U nes of Sulphur", en „The Makropu- los Case" van Janacek, op het In- mternationale Festival voor Moderne Muziek in Zagreb op 13 en 14 mei. Dezelfde opera's worden op 17 en 18 fA»nei uitgevoerd in Parijs in het PI Theatre Sarah Bernhardt. Verder vorden uitvoeringen geven van de Irie opera's in de Engelse taal die liet veel succes tijdens vorige „tours" Sadler's Wells werden gebracht: iPeter Grimes" van Britten, „The lake's Progress' van Strawinsky en Ie komische opera „Iolanthe" van Mlbert en Sullivan, van 19 tot 21 nei in Amsterdam tijdens de Britse Veek. „Peter Grimes" en „The 0 take's Progress' zullen 23 en 29 mei 1 n Genève worden gegeven, het van Strawinsky wordt ook in iusanne uitgevoerd op 24 mei. In enen komen van 1 tot 4 juni „Pe er Grimes" en „Iolanthe", en de journee eindigt in Hamburg waar iet gezelschap op 12 juni een voor telling geeft van „Peter Grimes". Fraai chique dessin, 130x 160 cm keuze uit 3 pastel tinten compleet met 4 bij passende vingerdoekjes. Speciale sterk staaltje prijs: >3 S Haarlemmerstraat 172—174 Herenstraat 9 MIDZA Edo de Waart assistent-dirigent Concertgebouworkest De directie van het Concertge bouworkest heeft Edo de Waart per 1 september 1966 benoemd tot assis tent der dirigenten als opvolger van «Fier Erö aan wie per 1 maart 1965 op diens verzoek eervol ontslag werd verleend. Edo de Waart zal het ko mende seizoen stageren bij het New Vork Philharmonic Orchestra. Pe- 'ler Erös zal nog wel eens als gastdi- rigent met het Concertgebouwor kest optreden. Solisten Tot de solisten die het volgend sei zoen met het concertgebouworkest optreden behoren: Hans Richter - Haaser, Moura Lympani, Clifford Curzon, Ingrid Habler (piano), Yi Kwei Sze, Peter Pears, Irmgard See- fried, Maureen Forrester, Maria Sta- der en Halina Lukomska (zang), Isaac Stern, Wolfgang Schneider- hahn, Henryk Szeryng, Ida Handel, Yehudi Mehudhin (viool), Tibor de Machula en Jean Decroos (violoncel), Hubert Bahrwahser (fluit) en Brian Pollard, (fagot). Als gebruikelijk in de stille week is gisteren in de Herv. Kerk van Noordwijk Binnen, onder leiding van Johan Admiraal, de Lukas Passion gegeven, ter plaatse voor de 22ste maal. Daar deze Passion met dezelfde medewerkers reeds verleden week in Katwijk werd uitgevoerd, verwijzen wij naar de beoordeling van onze muziekmedewerker, verschenen In ons blad van woensdag 7 april. Alleen was de heer Cor de Heiden wel aanwezig, wiens Petrus-vertol king en kleine tenorpartijen wegens ziekte toen moesten worden overge nomen door de tenor voor de aria's Jan Koot. Veel geld voor oude kunst Tijdens een kunstveiling bij Mak van Waay in Amsterdam heeft gisteravond een verzame ling oude landschappen, platte gronden en boeken zeer veel geld opgebracht. Een klein middel eeuws getijdenboekje werd ver kocht voor f1025, een atlas van de zeehavens der Bataafse Repu bliek voor f 3200 en een vlaggen- boek, gemaakt omstreeks 1850, voor f3100. Een zeer klein etsje van Rembrandt, van 7Vz x5Vi (vermoedelijk eerste staat stond in de catalogusbracht f710 op. Kopers waren particulieren en handelaren. Schilder van gevarieerd werk (Van onze kunstredactie). In Bergen (N.-H.) is de bekende schilder Jan van Herwijnen gisteren op 75-jarige leeftijd overleden. H\j werd op 4 november 1889 in Delft ge boren. Ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag werd htf vorig jaar door het gemeentebestuur van zyn woon plaats met de zilveren erepenning onderschelden. De begrafenis ge schiedt vrijdag a.s. op de Algemene Begraafplaats in Bergen. Van Herwijnen had al heel jong het ideaal schilder te worden, maar pas toen hij op 22-jarige leeftijd, na acht jaar in Engeland te hebben ge werkt en als koksmaat op zee te heb ben gezworven, in Nederland terug keerde, besefte hij, dat schilderen zijn roeping was. Toen hij in het Rijks museum bezig was met kopiëren, werd hij „ontdekt" door de criticus Steenhoff, die ook onderdirecteur van het museum was. Door Steenhoffs bemiddeling kreeg hij een subsidie. Zijn werk trok al spoedig de aan dacht. Van Herwijnen voelde zich dienaar van het licht, zoals Van Gogh dat was geweest. Maar hij uitte dat op volstrekt eigen wijze. Een kunstwerk wordt niet gemaakt, maar ontstaat. Werkelijke kunst is geen resultaat van intellect maar van in tuïtie, zij het gecontroleerde instuïtie, placht hij te zeggen. Over sommige jongeren kon hij rake dingen zeggen. Zijn oordeel over een van hen luidde, „een verfsmij ter met gestoorde pu ber teitserotiek". Men kon hem niet erger kwetsen dan met de naam „kunstschilder". Niet kunstschilder maar schilder voelde hij zich. En als schilder voelde hij zich „religieus" Een stilleven met fruit was voor hem een openbaring van God. mits het werkelijke kunst was. Zijn schilde rijen zag hij als een manifestatie van God en de natuur. Van Herwij nens zeer gevarieerde werk hij schilder de portretten, landschappen, bloem- stillevens en zeestukken kenmerk te zich steeds door eenvoud en har monie. Van Herwijnen heeft veel gereisd. Na het verblijf in Engeland in zijn jeugdjaren vertoefde hij ook geruime tijd in Frankrijk, Spanje en Italië. Veel van zijn werk uit vroegere Jaren Is in het bezit van een Finse verza melaar. Nieuwe werken van Benjamin Britten De nieuwe liederencyclus die Ben jamin Britten op het ogenblik com poneert voor Dieter Fiseher-Dieskau zal men voor het eerst kunnen be luisteren bij de uitvoering op het Aldeburgh Festival (Oost-Engeland) dat dit jaar in juni gehouden zal worden. Het werk is voor zang en piano en gaat uit van gedichten van illiam Blake. Nog twee nieuwe composities wor den eveneens in Aldeburgh uitge voerd. Een ervan is dc Gemini va riaties, Opus 73, voor twee plano's, fluit en viool. De variaties werden speciaal geschreven voor een twee ling, twee jonge musici die Britten onlangs ontmoette in Boedapest. Het thema is ontleend aan een werk van Kodaly. Het andere werk is de Suite Opus 72, voor cello solo, ln decem ber door Britten voltooid voor de cellist Mstislav Rostropovich. Het Fonds voor het redden van de tempels van Aboe Simbel tegen het wassende water van het Assoeandam- Nijl-project, heeft de 6.840.000 dollar bereikt, aldus deelt de TJnesco mee. In begin 1965 was het totaal be drag slechts 270.000 dollar. De Ame rikaanse regering gaf 6 miljoen dol lar terwijl Afghanistan, Italië, N e- d er land en Zwitserland 571.463 dollar bijdroegen. Een tijdelijke dam om twee tem pels te beschermen tegen het was sende Nijlwater heeft thans op vier meter na zijn definitieve hoogte be reikt. De bescherming van de voor gevels van de tempels en de stalen steigers binnen de tempels zijn zo goed als klaar. In Egypte en Soedan wordt de wederopbouw van andere tempels en fresco's voortgezet. De archeologische onderzoekingen in Soedan zullen het seizoen 196566 voortduren. Ontslag directeur Schouwburg Tilburg (Van onze correspondent) De directeur van de Stadsschouw burg in Tilburg de heer W. Bary heeft ontslag gevraagd uit zijn func tie. Het bestuur van de Stadsschouw burg beeft zijn verzoek ingewilligd. Er waren in het verleden om andere redenen ook reeds moeilijkheden ge- rezëh. De Tilburgse politie is een onderzoek begonnen in de financiële administratie van de Schouwburg, daar de mogelijkheid bestaat dat er strafbare feiten zijn gepleegd. De heer Bary was sinds de opening van de Schouwburg in 1961 directeur, voordien regisseur bij de KRO-tele- visie. Advertentie Minister van Staat dr. W. Drees heeft gisteravond in de Bethlehem- kerk in Zwolle de tentoonstelling „V-3" (Verdrukking, verzet, vrijheid) officieel geopend door liet ontsteken van de verlichting in het gebouw. Tevoren was er in de grote kerk ten bijeenkomst, waar het woord werd gevoerd door de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie dr. L. de Jong. „De auteur Hans Tiemeyer droeg verzetspoëzie voor. Verder werkten aan de plechtigheid mee drie koren, een harmonie-orkest en twee organis ten. Onder de aanwezigen bevond zich de Russische ambassadeur I. I. Toegarinow. De expositie, waarvoor allerlei ma teriaal dat aan de oorlogsjaren her innert bijeen is gebracht, is bedoeld voor de provincies Drenthe, Overijssel en Gelderland. Het gaat de organi satoren in de eerste plaats om de jeugd, die de oorlog zelf niet heeft meegemaakt. Zij verwachten 25.000 bezoekers. De tentoonstelling is tot 12 mei dagelijks geopend. De restauratie van de Oude kerk aan het oude kerksplein in Amsterdam gaat gestadig voort. De twaalf zuilen in het oudste gedeelte van de kerk (het aantal 12 is gebaseerd op de 12 aposte len) zijn onder de vaardige han den van restaurateur Emile Puettmann teruggetoverd in de oude stijl. De zuilen zijn na een jaar experimenteren in blauw en rood (gotische kleuren) naar het Venetiaans brokaat geschil derd. Prachtige kapitelen in rood met goud sieren het geheel. Het beeld stamt van Arnt uit Calcar 1 Diepgaande naspeuringen hebben eindelijk geleld tot identificatie van de schepper van het beroemde beeld „De bedroefde moeder Gods van Varsseveld". Geleerden in Nederland en Duitsland hebben al 35 jaar getracht de naam vast te stellen van de maker van dit beeld, dat in de volkse devotie en in de Nederlandse kunstgeschiedenis een rol van betekenis speelt. De onbekende kunstenaar werd in de littera tuur aangeduid als ,£>e meester van Varsseveld". Vastgesteld is nu, dat het beeld stamt uit het atelier van meester Arnt, die tot 1484 in het Duitse Calcar woonde en vervolgens tot zijn dood in 1492 in Zwolle heeft gewerkt. Dat hij de „meester van Varsse veld" moet zijn, is het resultaat van een zeer gedegen studie van de „Lan- deskündliche Arbeitskreis Kleef". Dit instituut heeft systematisch de (Advertentie) spaar plezlerigmet 'met gratis ■waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart kunstwerken in alle kerken en verza melingen in het Duitse grensgebied, alsmede in Limburg en Gelderland onderzocht, geïnventariseerd en ge rangschikt. Uit de massa van archi valische documentatie kon de her komst van het beeld in Varsseveld worden vastgesteld. Het ligt in het voornemen de gehele collectie van meester Arnt, bijge naamd „De Varsseveld groep" enkele maanden te exposeren. De 50 stukken zijn eerst te bezichtigen in het Lim burgse dorp Grubbenvorst, daarna in het Nijmeegse Gemeentemuseum. Advertentie Interessante expositie in Rijtuigmuseuni De Oostenrijkse ambassadeur in ons land dr. C. Winterstein heeft gistermiddag de zomerexpositie van het nationaal rljtulgmuseum „Nien- oord" ln Leek geopend. In een der expositiehallen staan gedurende de zomerexpositie de galacoupé van Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, vervaardigd in Milaan in 1855, en de opencalèche van Keizer Frans Jozef, daterend uit ongeveer 1860, ook in Milaan gemaakt. Deze koetsen zijn ln bruikleen afgestaan door het kunsthistorisch museum de „Wagen burg" in Wenen. Een achtspan witte expositiepaar- den, dat de stichting „Paard en karos" door de Roterdamse kunste naar Tom van Alphen liet model leren, zijn voor de galacoupé gespan nen, voorzien van statletulgen uit 1815, eveneens van de „Wagenburg". Schilderij van Churchill bracht 26000 dollar op Een schilderij, vervaardigd door sir Winston Churchill is gisteren in New York op een openbare kunst veiling verkocht voor 26.000 dollar. Het doek getiteld „Canal scene" werd rond 1938 door Churchill ge schilderd. Het werd aangeboden door de weduwe van Vic Oliver, een be kend Brits cabaretier die eens de echtgenoot was van Churchüls doch ter Sarah. Dit is de eerste keer dat een schil derij van Churchill op een kunst veiling werd aangeboden, tenzij voor liefdadige doeleinden. Het bestuur van de dr. H. P. Ber- lage-stichting heeft besloten de dr. II. P. Berlageprijs 1965 toe te ken nen aan architect K. L. Sijmons Dnz in Amsterdam. De dr. H. P. Berlage-stichting wel ke in 1957 door de gemeente 's Gra- venhage is ingesteld ter bevordering van de belangstelling voor de bouw kunst, heeft deze prijs toegekend uit waardering voor de Adventkerk van de Ned. Herv. Gemeente aan de Hen gelolaan in Den Haag. Naar aanleiding van deze prijstoe kenning zal aan de architect een legpenning worden uitgereikt. Tevens zal in het Haags Gemeentemuseum een tentoonstelling worden ingericht van het werk van deze architect. Tenslotte heeft men het voorne men om in de Adventkerk een steen aan te brengen waarin de bekroning wordt gememoreerd. U zou de hele wereld wel aan haar voeten willen leggen. Maar ja, een hele wereld Is wel wat duur! Ons dunkt, dat U haar ook wel met Iets minder kost baars reuze blij kunt maken BEGIN EENS MET EEN ANJER of DESIREE verlovingsring JUWELIER - HORLOGER

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 31