manil jaat geen koude motor draaien in de vrijloop Inhalen iln Zivitserland is elfs „raasverbocl PRODUKTIE VAN FORD IN KEULEN IETS GESTEGEN Alweer nieuw type Porsche Nieuw idee! Voortaan volmaakte handbescherming waar het hoort: in de keuken naast was en afwas. Nieuwe uitgaven WIJZIGING IN BUSDIENSTEN Campagne Leger des Heils „TRAGEDIES VAN DE RIJKDOM LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 APRIL 1965 TIENDE BLAD \an wegen, wagenswielen en wat - er - zo - bij - hmnt CHEVROLET stelt op de internationale autoshow in Neiv York deze nieuwe spe ciaal voor rally's ontworpen convertible voor. De „Concours", een experi mentele wagen, onderscheidt zich door zijn spits toelopen- i MmÊ de lijn en wegklapbare kop lampen, maar vooral door nieuwigheden in de controle- apparatuur. Door 18 verklik kerlampjes wordt de toestand van verschillende onderdelen aangegeven, zoals tempera tuur van de remschijven, oliepeil in de transmissie, temperatuur van de brand stof en zelfs of de motorkap en kofferdeksel veilig gegren deld zijn. Een reeks meters geeft ver dere aanduidingen, b.v. over de brandstof druk- en toe voer. De co-equipier beschikt over een rally-klok met com- putor. In plaats van de gebruike lijke gas- en rempedalen zijn er brede, gelijk met de vloer gemonteerde drukkussens. Direct wegrijden verdient verre de voorkeur w.ê.i m nifi vwriifiii moet de motor eerst verwarmen door hem een tijdje bij m ande wagen met verhoogd toerental in de vrijloop, te laten n, of is het beter direct met koude motor weg te rijden" jer was dit een probleem, waarover de autotechnici het lang niet ■fens waren. Tegenwoodig echter kan men in het algemeen rustig dat het direct wegrijden met koude motor vrijwel unaniem wordt reerd als de methode om de motor het spoedigst op temperatuur )en. R-itserland bestaat zelfs een rung, die het laten „razen" motor in de vrijloop verbiedt, de geluidshinder en de rij- produktie van het kool- 3e. imodig voorverwarmen van de net stilstaande voertuigen is witserse bondstaat dan ook ir gesteld en uit de betreffen- ling blijkt duidelijk, dat vrij- vorm van voorverwarming rbodig wordt beschouwd. I Smeerprobleem et op gang brengen van een met koude motor speelt het obleem de belangrijkste rol. nelier de oliecirculatie be te beter het is. De olie moet fijne boringen in de krukas lagers worden getranspor- moet de cilinderwanden met (Advertentie) geniet ervan! een oliefilm bedekken, de nokkenas smeren en op nog tal van andere plaatsen aanwezig zijn, waar anders door beweging van metaal op metaal slijtage zou ontstaan. Bij het starten van de koude motor worden al deze delen maar zeer sum mier gesmeerd, aanvankelijk alleen door de restanten van de oüe, die op de oilinderwanden e.d. zijn achterge bleven van de vorige rit. Deze nog aanwezige voorraden zijn echter snel verbruikt, waar nog bij komt, dat de achtergebleven oliefilm op de oilinderwanden snel verdunt door benzine, die in de cilinder van de koude motor neerslaat. Daardoor is het noodzakelijk, dat er door de druk van de oliepomp zo snel mogelijk nieuwe olie naar de smeeiplaatsen wordt toegevoerd, daar anders droog lopen en door de wrijving van metaal op metaal een sterk versneld slijtageproces onder gaan. Veel sneller Tengevolge van de in de loop der jaren aanzienlijk verbeterde oliekwa liteiten begint deze smering veel sneller dan vroeger het geval was. Ook bij lagere temperaturen als men ervoor heeft gezorgd de taaiere zomerolie door een vloeibaardere winterolie of multigrade olie (een olie waarvan de vloeibaarheid wisselt met de temperatuur) te vervangen. Het eerst warm laten draaien van de motor in zyn vrijloop, alvorens men de wagen blootstelde aan extra belasting van het wegreden en op- In een van onze vorige autorubrie ken schreven wij, dat Ford in Keulen op de derde plaats staat in West- Duitsland wat het aantal geprodu ceerde wagens betreft. Volgens onze gegevens was de produktie terugge lopen tot 307.000 stuks tegen 358.000 in 1963. Deze cijfers zijn ontleend aan de officiële Duitse statistiek. Ford wijst ons er echter op, dat deze aan tallen een verkeerde indruk kunnen vestigen. Hoewel het gewoonte is, dat de in het buitenland geassembleerde modellen zoals by Ford Amster dam in zulke officiële statistieken worden opgenomen, kan in dit geval wel eens geen rekening zijn gehouden met de nieuwe fabriek, die Ford in het Belgische plaatsje Genk heeft ge opend. Wellicht omdat daar geen auto's worden geassembleerd, maar geheel gefabriceerd. Iets, dat in de officiële statistiek niet is terug te vinden. In 1964 ging de 12M-produk- tie in Genk op volle toeren draaien (thans 700 auto's per dag), zodat het begrijpelijk is, dat de 12 M-produktie in Keulen wat terugliep. Wanneer men echtei de cijfers van Genk mee rekent ligt het totale produktie-cijfer van Ford Keulen (367.000 auto's) iets hoger dan in 1963. En daar mag men dan niet bij vergeten, dat vorig jaar de introductie plaats had van de nieuwe Taunus 17 M en 20 M mo dellen. trekken, dateert dan ook uit de tijd, dat men nog geen oliën met een grotere viscositeit kende. De autofabrikanten hebben in sa menwerking met de chemici de ge varen van de koude start goeddeels onder de knie gekregen. Dit is be halve aan de olie mede te danken aan krachtiger werkende oliepompen en aan verbeterde carburateurs, die het voor een koude start benodigde rijke benzine-luchtmengsel beter do- seren en in vele gevallen zelfs auto matisch regelen. Met uitzondering van hoogopge- voerde sportmotoren met waterkoe ling reageren alle voor normale doel einden geconstrueerde krachtbronnen gunstig op het direct wegrijden na de koude start. Zonder horten Voor gewone gebruikwagens geldt dus, dat men de motor rnet uitgetrok ken choke niet zonder belasting in de vrijloop moet laten draaien. Hier door wordt de motor te langzaam verwarmd en wordt de nog op de cilinderwanden aanwezige oliefilm weggespoeld. By het direct wegrijden moet men de motor in de lagere versnellingen niet op hoge toerentallen brengen, daar anders de smering van de lagers onvoldoende is. Ook moet men de auto niet ter stond in de hogere versnellingen met vol gas laten werken, daar hierdoor een te hoge druk op de lagers wordt uitgeoefend. Men kieze de versnelling zo, dat de motor met een betrekkelijk lichte druk op het gaspedaal zonder horten loopt. Dan is hij het snelst op bedryfs- temperatuur en worden de nadelen een koude start tot een mini mum beperkt. Dat bereiken van de bedrijfstemperatuur duurt bij de ene wagen wat langer dan bij de andere, maar in het algemeen kan gezegd worden, dat de motor deze toestand na 2 3 km heeft bereikt. Dan moet ook de choke worden in gedrukt, liefst al eerder wanneer de motor dit zonder protesten toelaat. Geleidelijk aan kan men dan ook weer hogere prestaties van de motor verlangen. Binnen het jaar is Porsche nu al voor de derde keer met een nieuw type uitgekomen. Na de Carréra GTS 904 en de 911 komt Porsche thans met. het type 912, een wagen die wat koetswerk en onderstel betreft grote overeenkomst met de 911 vertoont, maar in plaats van de pieuwe zes cilinder motor de vertrouwde vier- cilinder motor van de 356 serie heeft gekregen. Men zou het nieuwe model dus kun nen betitelen als een getemde 911, want niet iedereen heeft behoefte aan 130 pk en een topsnelheid van 210 km/u. Trouwens met de 912 kan men ook nog aardig uit de voeten, want de 1600 cc krachtbron levert 90 pk by een toerental van 5800 per minuut en dat blijkt voldoende voor een maxi mumsnelheid van 195 km/u. De 912 is niet zoals de 911 in stan daarduitvoering uitgerust met een vyfversnellingsbak, doch met een vierbak. Wie de vijfbak prefereert moet 340 DM meer betalen. De 912 is een coupé-model met twee normale zitplaatsen en twee nood- zetels of kinderzitplaatsen. Hij heeft schijfremmen op alle vier wielen. Met de introducering van dit type heeft Porsche al zijn geheimen voor de autotentoonstelling in Frankfurt reeds prijsgegeven. GEVAARLIJKSTE RIJMANO Van de ex-coureur Stirling Moss is de uitspraak, dat inhalen op twee- of drie-baanswegen de gevaarlijkste rijmanoeuvre is en hij voegde er aan toe: „elke keer ben ik er weer een beetje bang voor". En deze uitspraak van Moss is des te merkwaardiger, omdat de Engelsman vroeger zeer vertrouwd was met het rijden op hoge snel heden, maar kennelijk vindt hy snel rijden dus minder gevaarlijk dan inhalen. Uit een buitenlandse statistiek blijkt dan ook, dat het grootste deel van de auto-ongelukken, waarbij twee of meer doden vielen te betreuren, veroorzaakt worden door foutieve inhaalmanoeuvres. Altijd gevaar Het inhalende voertuig verlaat de veilige rechter weghelft en rydt met hogere snelheid op het tegenverkeer in tot hij de ingehaalde voorbij is en weer rechts kan invoegen. Gedurende deze manoeuvre bestaat er altijd latent gevaar voor een frontale botsing. Er zijn twee mogelijkheden om dit gevaar te reduceren. Ten eerste om nooit aan een inhaalmanoeuvre te beginnen als er ook maar de geringste twijfel aanwezig is of het zal lukken en in de tweede plaats, als men tot inhalen heeft besloten een dergelyke manoeuvre zo snel mogelijk uit te voeren. Goed uitzicht Er zijn heel mooie tabellen waaruit blykt, hoe lang de inhaalweg is als de ingehaalde met een bepaalde snelheid rijdt, en de inhaler met een gegeven hogere snelheid, maar aan dergelyke gegevens heeft men in de praktijk weinig. Nuttiger voor de inhalende automobilist zijn een goed uitzicht, een grote dosis geduld en een goed reactievermogen voor onver wacht optredende verkeerssituaties. Houd vooral tydens het inhalen het linkervoorwiel van de in te halen auto in de gaten. Aan de beweging daarvan kan men onmid dellijk zien of de bestuurder mogelijke plannen heeft om ook te gaan inhalen. Vooral met de te verwachten drukte op de komende paasdagen kan men niet voorzichtig genoeg zyn met het inhalen en vooral op zulke dagen heeft dit trouwens zo weinig zin, omdat men toch van de ene file in de andere valt en men met alle risico's van het inhalen toch maar weinig terrein wint. (Advertentie) Manil herstek uw handen van de in- die iedere keer door water en afwas- werking van water en afwasmiddel. Geeft middel wordt weggewassen. Plastic ze de natuurlijke beschermlaag terug, hangtube 1.60. DE NIEUWE MANIL ALLEEN Bij LEVENSMIDDELENWINKELS verkrijgbaar in Leiden en Haarlem VERKOOP VOOR NEDERLAND: DE KLOK - HEERDE. in de tube met het oogje De grote zaal, door J. van Velde. Myn kleine oorlog, door L. P. Bon. Vuurvlindertje, door H. Heijermans. Klein avontuur, door Top Naeff. De felle gloed, door John Steinbeck. Salamanders. Uitg.Querido, Amster dam. „Een paar minuten is het stil" door Pierre Janssen. Uitgave van n.v. Samsom, Alphen aan den Ryn. Dit werkje, bedoeld voor kinderen van de hoogste l.o. en de laagste klassen van het voortgezet onder wijs, is uitgegeven ter gelegenheid van het vierde lustrum van de be vrijding. Aan de hand van de oor- -en en verzetsmonumenten in ons land het enige tastbare aan knopingspunt voor het hedendaagse kind met de bezettingstijd geeft de auteur een beeld van strijd, verzet en verdriet in de jaren '40'45. Een oorspronkelijke benadering, die de jeugd stellig meer zal pakken dan 'n historisch relaas zonder meer. Het is kunstkenner Pierre Janssen op het lijf geschreven om weer te geven wat de inhoud, de zeggingskracht is van een beeld of gedenkteken. Hij doet dat met zijn bekende nauwelijks te evenaren gevoeligheid èn helderheid. Zo trekt hy langs het beeld van Zad- kine, langs de Dokwerker, hêt Monu ment op de Dam, de Erebegraaf plaats in Bloemendaal enz. Hoe knap het boekje ook is ont worpen, er valt toch wel iets op aan te merken. Soms is wat al te duide lijk merkbaar, dat hier een volwas sene zich richt tot kinderen. In zyn poging toch maar vooral heel duide lijk te zyn, is Janssen wel eens iets te simpel van weergave, waardoor de verschrikking van die jaren soms niet geheel tot haar recht komt. Zo had hy wel iets indringender kun nen zijn over de jodenvervolgingen en hy is beslist tekort geschoten in het hoofdstukje „Hier knalden de schoten", waar hij enige verzetshel den (Post, tfan der Veen, Van Hall, Bransma en Hannie Schaft) opsomt. Hier had Janssen wat uitvoeriger moeten zijn om te doen uitkomen hoezeer er door het verzet is gestre den en geleden. Van de op 24-jarige leeftijd doodgeschoten Hannie Schaft staat vermeld: „Ze was studente die direct ging meedoen aan het verzet. Zij bracht op haar fiets bonkaar ten, kranten, geheime berichten en wapens door het land". Dat zegt een kind van veertien, vijftien jaar ab soluut niets. Ondanks te grote beknoptheid op enkele essentiele punten is het toch een zeer lezenswaardig boekje voor de jeugd. Het verzet, zoals dat heet, in een grote behoefte, want het is de rampzaligheid van ons naoorlog se onderwijs dat het de bezettings jaren met een niet te vergeven non chalance en achteloosheid heeft be handeld. V In vers. De bezetting en het ver zet in verzen, door A. Donker. Met medewerking van E. G. Groeneveld. Uitg.: A. W. Sijthoff, Leiden. Het liefdeleven van Madame du Barry. Naar de oorspronkelijke uit gave uit het Frans vertaald met me dewerking van di-. F. H. Fischer. Een afgehouwen hoofd, door Iris Murdoch. Uitg.: Contact, Amsterdam. Bomen herkennen, door J. M. Guil- cher en R. H. Noailles. Uitg.: Con tact, Amsterdam. De eerste negen maanden van ons leven, door G. Lux Flanagan. Ver taald door >Ph. H. Fiedeldij Dop, kin derarts. Uitg.: Contact, Amsterdam. Robin Hood, door J. Termos. Sir Lancelot, door L. Benedikt. Helm-pockets. Uitg.: Helmond, Hel mond. Advertentie SCHAKEL VAN 00Y IN voor die leuke fraai gekleurde LAKENS EN SLOPEN JORZOLINO kwaliteit 1- en 2-persoons maten Theedoeken Tafellakens - Baddoeken en badlakens ADR. VAN 00Y JR. Breestraat 39 - Leiden Op dinsdag 20 april zal door de Rijkswaterstaat een begin worden gemaakt met het vernieuwen van het brugdek van de Gouwebrug in Rijksweg 12 in Waddinxveen. Dit zal tot gevolg hebben dat de brug voor de helft voor het verkeer wordt af gesloten en dat het verkeer door middel van verkeerslichten zal wor den geregeld. De oprit van Gouda en Waddinxveen in de richting Den Haag en Rotterdam wordt ook af gesloten. Hierdoor kan lijn 3 van de auto- busdienstonderneming „Citosa" NV, die de verbinding onderhoudt tussen Gouda en Zoetermeer, niet meer de normale route rijden, doch zal gedu rende ongeveer 3 weken moeten wor den omgelegd via Moordrecht. Passagiers tussen de halte Verheul en het station Gouda met verdere bestemming op lyn 3 kunnen tot Gouda Station reizen met lijn 4 en daar overstappen op lijn 3. Dit geldt uiteraard ook in omgekeerde rich ting. Deze omlegging heeft het ook no dig gemaakt een nooddienstregeling te ontwerpen, omdat de tijden van aankomst in Gouda ongeveer 6 mi nuten later worden en het tijdstip van vertrek uit Gouda 8 minuten vroeger moet zijn, dan in de thans geldende dienstregeling is aangege ven. De nooddienstregeling is bij het personeel van lijn 3 te verkrijgen. NI Het Britse Leger des Heils heeft zijn 100-jarig bestaan herdacht met een campagne in het gehele land die tot doel heeft de sociale verschop pelingen in het rijke Engeland te helpen. Het heeft een geïllustreerd boekje genaamd „Tragedies van de rijkdom" aan elk parlementslid en elke peer uit het Hogerhuis gezonden. Het Le ger heeft het publiek verzocht 30 miljoen gulden bijeen te brengen, om, zoals de leider van het Leger, gene raal Frederick Coutts, het noemt, „ontzettende vraagstukken" het hoofd te bieden. Coutts gaf tijdens een persconfe rentie antwoord op de opmerking, dat het Leger des Heils geen rol meer te vervullen heeft in de welvaartsstaat en zei: „Er zyn duizenden kinderen en vol wassenen die hun rechtmatig deel niet krfjgen De feiten die in dit opzicht worden gegeven zullen vele mensen verrassen en schokken. Als ik zo alle cijfers bij elkaar bekijk moet ik toegeven, dat ook ik geschokt ben, hoewel ik mijn hele leven aan dit werk heb gewijd". Het overzicht toont aan dat er in Engeland op het ogenblik 800.000 misdeelde kinderen zijn „van wie ver moedelijk de helft gebrek lydt". Er zyn 675.000 bejaarden, die in huis moeten blyven, „van wie nie mand enige notitie neemt". Er zyn ongeveer 400.000 zogenaamde sociale verschoppelingen, die een betere so ciale zorg nodig hebben. Het overzicht houdt zich ook bezig met de tieners en de daklozen. Onder de aanbevelingen voor een nieuwe wet zyn: Een koninklijke commissie om een onderzoek in te stellen naar vaderloze gezinnen en veranderingen in de wet om aan hun behoeften te gemoet te komen. Speciale huwelijks rechtbanken geheel los van die welke zich bezig houden met misdaad. Ad viesbureaus voor gezinnen. Een rege ringsbureau voor het opsporen van vermiste ouders en om vraagstukken te behandelen als prostitutie en ho moseksualiteit. Speciale maatregelen om ongehuwde moeders beneden de leerplichtige leeftyd bij te staan (deze leeftyd is nu 15 jaar). Speciale moe- der- en kindertehuizen voor jonge ongehuwde moeders die hun baby's bij zich willen houden. Verder zyn er naar schatting in Engeland meer dan 400.000 alcoholici en hun aantal neemt toe. Deze kosten het land per jaar 300 tot 400 miljoen gulden. Aangedrongen wordt op een nationaal onderzoek naar het vraagstuk.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 29