sukkelen door bebouwde kommen Wat eerst moet gebeuren zoeven langs bossen en heide Emmen Linger» Zwolt» 'Amster*darn( .Bellendoorn 'Haarlem' ■HengefS<^ Deventer Em^deltên ïronau Burgsteinfurt"1 OAhaus Hm,, '/t'O/n/ Doeftnchem Winterswijk LONDON Coesfeld BorKen Nij'megen [Kamen [Düsseldorf ^^Mönchen- J Gladbach //////- holland-twente route TV/E SUKKELEN door evenveel be- rr bouwde kommen als wij vingers aan beide handen hebben. We eerbiedigen de stoplichten, sparen de voetgangers op de zebra's en wagen het niet de glazen wasser, die zijn ladder op de weg heeft ge zet, in zijn werk te storen. Buiten de be bouwde kommen blijven we het mens- erger-je-niet beheerst meespelen. Spoor bomen gesloten, brug open. militaire co lonne. De remmen functioneren gelukkig goed: als we in het hooi willen liggen, dan toch liever geen bruuske buiklanding in een hooiwagen, en de tractor die daar plot seling de weg opzwenkt, ziet er veel te ro buust uit, daar steekt een kind op de fiets de weg over, S-bochten. Ach, dat bordje „slecht wegdek over 6 km", daar moet je niet opletten, dat au! Nu eens rij den we 50 of 70 km, omdat we niet harder mogen. Dan weer mogen we 80 km rijden, maar kunnen we niet harder dan 60, omdat we in een file zitten. Kortomwe rijden de E 8, een Europa- weg, de officiële route tussen Londen en Warschau en, nationaal gezien, tussen Holland en Twente. Vanaf Hoevelaken tot de grens bestaat de hele E 8 uit twee smalle, niet-ge scheiden rijstroken. Snel heidslimieten wisselen elkaar in vlot tempo af: 80 km (drie keer), 70 km (vijf keer) en 50 km (acht keer). Van de plusminus 115 kilometer tussen Hoevelaken en Enschede blijven er nog geen vijftig overwaarop het gaspedaal onbeperkt mag worden inge drukt, als je daartoe tenminste de kans krijgt. E SUIZEN over een hypermoder ne autosnelweg. Zonder spoor wegovergangen en S-bochten, zonder stoplichten en zebra's zonder hooiwagens en tractoren. Vrachtwagens en militaire colonnes halen we spelenderwijs in. Geen strobreed ongemak wordt ons in de weg gelegd. Integendeel, juist voor ons gemak zijn er picnicplaatsen aangelegd, waar we ons even kunnen vertreden. Steden en dorpen laten we links (of rechts) liggen. We zoeven langs bossen en heidevelden, ongeremd. Kortom: we rijden de E 8. Een droom? Jawel, maar één die werkelijkheid wordt. In 1970 waarschijnlijk kan de auto mobilist deze droomrit alvast tot Holten maken. En niet lang daarna waar schijnlijk zal hij zo kunnen doorzoeven tot de grens. En er over ..Het wordt de mooiste weg van Nederland Met deze karak teristiek van de nieuwe E 8 bedoelt wegenbouwer J. F. Springer, hoofdingenieur bij de Directie Wegen van Rijkswaterstaat, niet in de eerste plaats de constructie zelf. Vooral qua natuurschoon De E 8 is voor het gros van de utomobilisten een begrip. E9 of 10. 35, 36, 37, 38 en 39, dat alles zegt e meeste mensen niets, al ryden e de aldus genummerde wegen nog 9 vaak. Maar bij het noemen van ummer 8 veert autorijdend Ne erland op: natuurlijk, dat is de lolIaiid-Twente-route. Zo ziet men maar wat een mo- erne publiciteit-stechniek vermag ?ant de E 8 is een fraai staaltje in wat men tegenwoordig met een lodeterm „image building" noemt, der een heeft wel eens op de ach- aruit van een auto dat opvallen- 9 transparant in de vorm van een ilometerpaaltje gezien: „geEft 8". (jna iedereen heeft wel eens ge oord van of gelezen over dat oude ordje, dat eens in de maand over e E 8 naar Den Kaag hobbelt et een zending nieuwsbrieven. In et hele land zijn folders verspreid, r is zelfs in samenwerking met uit se grensgemeenten een gedo- unenteerd wegenmemorandum tgegeven. En vele Nederlanders ibben begin dit jaar een „kansen - rd" thuisgestuurd gekregen, larop de E 8 als een moeilijk te leien ganzenbord staat afgebeeld. Het is uiteraard moeilijk na te lan welk effect al deze activitei- n hebben gesorteerd op beleids- iveau. De plannen voor een nieu- e E 8 dateren al van Jaren her; dat men dit jaar voor het eerst wat meer geld (tien miljoen) in il investeren, is te danken aan it Rijkswegenfonds. Maar bij het ote publiek heeft de Werkgroep 3 in elk geval wel succes gehad: moet met die weg iets bijzon- rs aan de hand zijn, redeneert en, dat kan toch niet anders? Wat is dat bijzondere? „Als weg- obleem is de E 8 zeker niet nek", zegt de ANWB, ook al is de 8 ,,'n moeizame route met ontzet- ad veel bebouwde kommen, snel- ddsbeperkingen gelijkvloerse krui- ugen, spoorwegovergangen en ik al ligt de verkeersintensiteit op t stuk Hoevelaken-Apeldoorn er boven de veilige capaciteit", zijn drukkere èn onveiligere we- n, in Brabant b.v. ,.Het unieke van de E 8", aldus -ANWB, „is het feit, dat voor het trst een bepaalde streek zijn achten heeft gebundeld om in- I nsief actie te voeren voor een «de wegverbinding" In het oos ten des lands beaamt men dit: „Door de E 8 heeft de streek ge leerd regionaal in plaats van lo kaal te denken". Alle gemeenten in het oosten, die op de E 8 zijn aangewezen, tot aan Amersfoort toe, steunen de Werkgroep. Zelfs de Amsterdamse Kamer van Koophandel draagt by in de fi nanciering. Wat is de drijfveer van deze in tensieve actie? Niet het veiligheids aspect, luidt het antwoord van de Werkgroep, en evenmin het onge mak. „Het derde industriegebied van Nederland heeft een goede weg verb hiding met het westen no dig voor zjjn economische ex pansie". Burgemeester mr. N. Bolkestein van Deventer, die zich van harte heeft aangesloten bij de in Twente begonnen actie, heeft nog een an der motief. Het ambtelijke en par ticuliere administratieve apparaat in de Randstad Holland zal volgens hem in een niet al te verre toe komst moeten worden ontlast. De venter nu ambieert de functie van berekend. De lengte-as moet wor den uitgezet. Waar en hoe moeten bestaande gemeente-, rijks- en provinciale wegen aansluiten op de nieuwe weg? Op dit punt moet men andermaal tot overeenstem ming zien te komen met de be trokken provincies en gemeenten. Waar komt een klaverblad en waar een viaduct? Er moeten, niet al te ver van het tracé, terreinen wor den aangekocht voor de zandwin ning. Weet men eenmaal precies waar en hoe de nieuwe weg zal lopen, dan begint de grondverwerving. In het geval van de E 8 gaat het om duizenden landeigenaars, mees tal boeren, met wie afzonderlijk moet worden onderhandeld en die soms wel tien keer moeten worden bezocht voordat er zaken kunneu worden gedaan. Voelen de eige naars niets voor een minnelijke schikking, dan wordt de grond ont eigend. Al met al een procedure die, als alles tegenzit, twee jaar kan duren. Heeft men de grond, dan kan men nog niet beginnen. Altijd loopt het tracé wel door huizen en hof steden, die moeten worden afge broken (alleen tussen Hoevelaken en Terschuur al tien stuks). Dat kan uiteraard pas als de bewoners zijn verhuisd. Maar die kunnen net eerder weg, voordat zij een vergunning hebben gekregen om ergens anders een woning te bou wen of een bedrijf op te zetten. Rijkswaterstaat is zo al drie jaar met de E 8 bezig. Dit jaar hoopt men op twee plaatsen met de eigenlijke bouw te beginnen. Wat allerminst wil zeggen, dat alle voor bereidende werkzaamheden al achter de rug zijn... .an de rand en toch centraal te maken, dat Twente wèl op een centraal punt ligt, mits men de landsgrenzen even wegdenkt. Het omkaderde gebied wordt gevormd door de belangengemeenschappen Twente-Oost-Gelder- land (de TOG, opgericht in 1960) en het Duitse RheinEms, die beide hetzelfde karakter en dezelfde problemen hebben en daarom dan ook nauw samenwerken. By een verdergaande West- europese integratie ligt dit gebied, waar 1.3 mil joen mensen wonen, zeer gunstig: westelijk de Randstad Holland, zuidelijk het Roergebied en oostelijk de Hansalinie, die naar Bremen en Hamburg leidt. De afstand van Twente tot de Nederlandse van de belangrijkste vestigingsfactoren aan- en afvoer van grondstoffen en eindpro- dukten. „Rotterdam en Amsterdam liggen nu een uur verder van Twente dan nodig is". Des ondanks hebben zich in Twente al industrieën gevestigd (alleen in Enschede al in betrekkelijk korte tijd drie concerns) die voor de Europese markt werken. Het hadden er wellicht meer kunnen zijn, aldus de Werkgroep E 8. Met andere woorden: het Twentse industrie gebied is nog in volle ontwikkeling. En deze ontwikkeling mag mede in het belang van de gehele Nederlandse economie niet worden af geremd door een gebrekkige wegverbinding. Het aanleggen van een weg is rfl et alleen maar een kwestie van ïld, bouwers en beton. Aan de J Senlijke bouw gaat een reeks drovende en ingewikkelde werk- lamheden vooraf. De proloog be- at bij de plaatselijke diensten rrondissementen) van Rijkswa- rstaat, die het tracé op de kaart Betten en daarbij rekening moe- a houden met allerlei heilige, ak historische, huisjes. Het re- - Itaat van hun gezamenlijke in- anning gaat naar de directeur- tneraal en de commissie voor over de wegen. Deze com missie hoort alle betrokken over- eidsinstanties, provincies en ge- i eenten. Zij brengt vervolgens ad- j es uit aan de minister, waarna et tracé wordt vastgesteld. Intus- nt n is er al een jaar verstreken. sf Dan krijgt de Directie Wegen 'in Rijkswaterstaat „dat ene lutje op de kaart". Ingenieurs, te enaars en landmeters gaan nu Tin het werk. Wat wordt het pro- el? Het grondverzet moet worden zal het in de toekomst een plezier zijn de verbeterde Holland- Twente-route te rijden. „Twente is jarenlang een gewest geweest dat zijn mond niet open deed", vervolgt burgemeester Van Bemmel. „Als het op de grote trom slaat, heeft het er wel reden voor. Wil je van Twente iets maken, een behoorlijk stuk kurk waar de Ne derlandse economie mede op moet drijven, dan moet er iets gebeuren met de wegverbindingen". Overigens is men in het oosten des lands op het ogenblik tamely k optimistisch. Burgemeester W. Tho massen van Enschede: „Nu Rijks waterstaat er mee gaat beginnen en het Rijkswegenfonds continuïteit garandeert, heb ik er volledig ver trouwen in". De heer Thomassen is steeds de motor geweest in de Werkgroep E 8. Geweest? Van hem is bekend, dat hy na zijn benoe ming tot burgemeester van de Maasstad tegen minister Van Aart- sen zei: „U moet niet denken, dat ik nu met de E 8 ophoud. Ik blyf er aan werken, of ik nu in Rotterdam zit of niet". Nu men begint met het doorhak ken van de verkeersknoop, is de taak van het actiecomité wel ver anderd, meent burgemeester Tho massen. „Ons werkterrein lag eerst buiten ons gebied, maar ligt er nu binnen. De werkgroep staat thans op een laag pitje, maar kan elk moment worden ingeschakeld om de rijksdiensten te helpen, door b.v. te gaan praten met boeren die hun grond niet willen verkopen. Wy zijn nu supporters van Water staat". f i J Reportage: J Frits Koffijberg De huidige E 8 biedt naast veel ongemak bitter weinig verpozing. Vanaf de weg bespeurt men nau welijks iets van het fraaie land schap, waaraan de provincies Gel derland en Overijssel toch bepaald niet arm zijn. Dat wordt anders in 1970 of daaromtrent. Dan leidt de verbinding tussen de Randstad Holland en de Randstad Twente door bossen en landerijen. langs heidevelden en zandverstuivin gen. Dit jaar misschien nog voor de zomer begint men op twee plaatsen met de aanleg van de weg: tussen Hoevelaken en Ter- schuur en tussen Stroe en Assel. Het tweede stuk wordt meteen een voorbeeld van het streven van Wa terstaat om de nieuwe E 8 zoveel mogelijk in het landschap te laten „opgaan". Daar loopt het tracé dwars door de bossen. Een noviteit: over een lengte van ruim vier kilo meter worden de rijbanen zeventig meter „uit elkaar getrokken", zo dat de automobilist even van het tegemoetkomende verkeer wordt verlost. Het is een systeem, dat Waterstaat als men daarvoor de ruimte heeft ook oostelijker in het traject wil toepassen. Het tracé van de nieuwe E 8 loopt grotendeels ten zuiden van de oude, kruist deze onder Holten, passeert Borne en sluit bij de grensovergang De Poppe aan op het (nog aan te leggen) Duitse ge deelte van de E 8. De toekomstige route voert de automobilist langs het Aanschotergat (een rustiek meertje bij Barneveld), over het Stroese Zand, door de bossen van Bathmen, door het natuurreservaat Elsenerveld bij Holten en langs het Hollands Schwarzwald bij Rijssen. Met twee twees trooks-rij banen, maar liefst vier klaverbladen, een monumentale brug over de IJssel bij Deventer en tal van viaducten zal de nieuwe weg trouwens ook in technisch opzicht mogen worden gezien. Naast de rijstroken komt een 3.50 meter brede vluchtstrook, waarvan in een verre toekomst een derde rijstrook kan worden ge maakt. De middenberm wordt min stens zes nieter breed. Aan weers kanten van de weg komt om de tien kilometer een picnicplaats. Ir. Springer vertelde ons dit al lemaal, toen wy met hem („ik doe dit elke twee. drie weken") het tracé reden, „benaderden" kunnen we beter zeggen. Via B-wegen, modderpaadjes, karresporen en zandweggetjes volgden wy het tracé, tot Holten herkenbaar aan rode paaltjes middenin het land, daarna met behulp van een strip luchtfoto's. Om half negen uit Utrecht vertrokken, waren we pas om half vier bij De Poppe. Pikan te bijzonderheid: de terugreis ging via Arnhem. „Een omweg, maar het gaat sneller dan de E 8", gaf ir. Springer toe. r Bij de foto's: bovenin bur gemeester Thomassen in het oude Fordje dat eens in de maand over de E 8 naar Den Haag hobbelt; links het tra cé van de nieuwe E 8 bij Holten. VJ ..tweede schrijftafel". Maar dan zal deze stad aan drie belangrijke voorwaarden moeten voldoen: rui me mogelijkheden voor woning bouw (Deventer wordt meer dan twee keer zo groot, op de linker IJsseloever is een dubbelstad ge projecteerd), voldoende voorzienin gen op sport- en cultureel gebied (het heeft al een mooie schouw burg, een grote openbare leeszaal, een kunstijsbaan en een eredivisie club en er komt een overdekt zwembad) en een goede weg verbinding met het westen! Dat- de cijfers over de verkeers intensiteit, die voor het Twentse deel van de E 8 niet zo verschrik kelijk hoog liggen (tussen de vijf- en zesduizend per etmaal), niet als maatstaf mogen worden genomen, wordt benadrukt door burgemees ter drs. J. W. J. M. van Bemmel van Borne. „Stapelgek word je als je op die miserabele zogenaamde E 8 rijdt. Iedereen zoekt vluchtwe gen. Heel veel verkeer van en naar Twente mijdt zoveel mogelijk de E 8 en gaat via Zutfen of de Ach terhoek".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 27