ui KOYA OGATA „EE Nw. Brunhilde verovert titel na zege op WW Krantenbezorger DUINDIGT Ledental gaat snel achteruit Japanse expert in driebanden verlangt naar Hilversum Vra gen op papier Verrassende zege van Zanto (M. Lange) Janssen maakt VAL tijdens trainingsrit NEDERLANDSE MILITAIREN VERLIEZEN Feijenoord wacht Competitie CKB LZC, De Zijl en De Sleutelstad naar De Vliet DRIE MILJOEN UIT T0T0P0T PAASTOERNOOI QUICK BOYS Molentoernooi Belanstelling dit jaar groter voor Tulpen Rallye RENBAAN Sporttoto EVA EN PAVEL ROMAN NAAR DE IJSSHOW LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 APRIL 1965 ACHTSTE BLAD SPORT, VAN gemiddelde van VANDAAG Kring Gouwe-Rijnstreek (Van i verslaggevers) merkelijk vlot en in alle rust de jaarvergadering van de kring GouweRijnstreek van de Kon. Ned. Zwembond, die gisteravond in Alphen aan den Rijn werd gehou den, verlopen. Alle (16) agendapun ten gingen in recordtempo onder de hamer door. Slechts zelden was er enige discussie sprake feorzitter A. de Bruin legde er in zijn openingswoord de nadruk op, dat de kring een wisselend jaar achter de rug heeft: tegenover de ver- Sheugende stijging van het aantal uitgereikte diploma's 4418 ('64) 2708 ('63) staat het aanzienlijke verlies van 613 leden (28503463). Ook de verlies- en winstrekening over het afgelopen jaar geeft een tekort (f 23,83) te zien. Jf verlies van leden is vooral in Lei dden bijzonder groot. Nadat reeds in ,top" was bereikt toen LZC, De Zijl en de LGB bijna 550 leden zagen vertrekken, werd het ln '64 nog erger: 662De Golf brekers (318) en de Watervrienden i(210) konden hiervan 't merendeel van hun ledenlijst schrappen. De Jin 1963 opgerichte Stichting ter be- vordering van het zwemonderricht ln Leiden en omgeving, die in het 'gelopen jaar al bijna 400 diplo- kon uitreiken, is de grote .boosdoener" i agenda leverde verder weinig stof lot spreken op. De bestuursverkie- ng verliep eveneens zonder enige sie. De heren C. J. van der A. C. van den Bosch werden pier kozen, terwijl de heer A. van der de vacature van de heer A. Gijsinck werd benoemd. 1! (Advertentie) Bent U ook zo snel verkouden? Even snel en... bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af! tumin - tabletten helpen snel, (er en bovendien veiligOok gr de gevoelige maag uitstekend verdragen. 20 tabletten 68 ct. Ju Brocades - .product, dus: J vertrouw er op! (Van een sepciale verslaggever) Met „speak" en „Hall" kun je een heel eind komen. Twee woor den, die Koya Ogata deden besluiten beneden te gaan kijken wie hem wilde spreken. Koya Ogata, driebandenvirtuoos. Japans kam pioen in deze biljartspelsport. Hij logeerde in hotel Excelsior bij de „statie" van Antwerpen, in welke stad hij heeft deelgenomen aan het toernooi om het wereldkampioenschap vijfkamp. Van 12 tot en met 16 mei komt hij in Hilversum uit in het toernooi om het wereld kampioenschap driebanden. Europese grond won hij. Dezelfde lange langzame Argentijn Girves werd het slachtoffer. Het gemiddel de van Ogata overschreed ruim schoots één (1.016). Dat is interna tionaal een prestatie van formaat en de Europese biljartexperts waren te vreden gesteld. Ogata was niet voor niets gekomen. Hij kan biljarten en de zeer hoge verblijfskosten waren goed besteed. Ogata tekende ons voor, dat hij tot zijn grote vreugde in Antwerpen biljarts van goede kwaliteit had aan getroffen. Er was niet zoveel verschil Diet korte, snelle pas daalde Koya de trappen af. Het „gesprek" was zo goed mogelijk voorbereid. Koya spreekt geen woord Engels, laat staan Frans of Duits. Alleen maar „yes" en „no", „goodbye" en „thank you". Daar kun je geen gesprek mee voeren. De Japanse ambassade bracht geen uitkomst. Antwerpen bood geen tolken. Wat restte, was vragen op papier, vertaald in het Japans. De vertaler werd via we- eldomroep, scheepvaart- en lucht vaartmaatschappij een student: Ryoji Fukada. Onze vragen, in het Engels, gingen over in het Japans met een vriendelijke inleiding erbij. Koya liet zich zo snel vermurwen tot het „interview". De kleine, vrien delijke man lispelde de antwoorden, terwijl hij ze, Amerikaanse sigaret ten rokend en presenterend, op pa pier plaatste, in het Japanse teken schrift. Koya nam er de tijd voor, liet zich aan de telefoon roepen zei en „no" en deed alsof hij er alles van begreep. Na een uur over- j handigde hij glimlachend de tekens. in materiaal met Japan. Of toch wel en dat achtte hij de moeite waard om mede te delen Er wordt in Europa ander krijt gebruikt. Waardering en bewondering voor de tafels echter. Bevoegd Ogata is bevoegd te oordelen. Als kleuter reeds, hield hij zich met de biljarts bezig al kroop hij er voorlopig nog onder door. Hij is geboren in Kitakya-Shu, de stad van de be faamde Yahata-ijzerindustrie. Hij heeft nog twee zusters en een broer en deze familietraditie zet hij in eigen kring voort: gehuwd en vader van in twee-twee verdeelde zonen en dochters. De vader van de 49-jarige Ogata begon met een biljarthuis, dat nu het eigendom van onze man is. Opgroeien dus in een biljarthuis, er interesse voor hebben en ja, dat moet wel tot fenomenale resultaten lei den. Er volgden zeventien Japanse kampioenschappen, vier in 47/2 en de rest in „driebanden'Slechts één maal ging Ogata voor een toernooi ver van huis. Naar de Philippijnen waar om de „oriental"-titel gespeeld werd. Voor de rest bleef hij thuis om het bedrijf te beheren en les te geven aan veelbelovende Japanners, want die zijn er in overvloed. Het land telt niet minder dan twee mil joen beoefenaars van de biljartsport Als dat niet meer Ogata's ople vert. GEVRAAGD. Leeftijd 1650 jaar. Nieuwsgierig Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel Leiden Koersen te Duindigt Ogata is best te spreken over de kracht van zyn Europese tegenstan ders. Hij was alleen graag 25 jaar jonger geweest. „Meer conditie", ver taalde Fukada. Hilversum? Ogata is nieuwsgierig naar Nederland en verlangt naar het toernooi, naar de wereldkampioen schappen. Hij rekent er op half mei ingespeeld te zijn en eens te laten zien oP welke wijze je een drieban denpartij met een gemiddelde van bijna twee uitmaakt. Ijverig Een andere biljartmatador Girves, de Argentijn trad de hal binnen. De heren kennen elkaar en schudden ijverig handen. Of de heer Girves soms met Koya Ogata een gesprek kan voeren? Girves drukt zich uit sluitend in het Spaans uit en voegt de Engelse vocabulaire van Ogata „sorry" toe. Girves en de Ja panner gaan samen naar het sport paleis, druk keuvelend Bestaat er toch een biljarttaai, voor slechts weinigen verstaanbaar? In het Sportpaleis isi de glim lachende Japanner het middelpunt de belangstelling. Werd hij niet veertienmaal Japans kampioen in het driebandenspel? De laatste keer met een gemiddelde van 1.347 over partijen. Het hoogste gemid delde in een partij was ook van hem bedroeg 1.922. Bijna twee gemid deld dus in het driebandenspel. De tweevoudig wereldkampioen Ceule- man3, de ronder wordende Belg, heeft daar een pak aan. Hij werd het vorige jaar wereldkampioen met gemiddelde van „maar" 1.223. Tegenvaller Een handjevol Belgen groepte zich rond de biljarts. Waar plaats was voor duizenden, verzamelden zich de eerste dagen tweehonderd of min der. Een fikse tegenvaller voor de organisatoren, die wel schuldeisers op bezoek zullen krijgen. Speciaal naar Koya Ogata met zijn fantas tische resultaten onder de „rijzende zon" ging de belangstelling uit. En dat viel wat tegen. In Ogata's schrift, voor ons bestemd, had hij verklaard, dat driebanden en geen andere spelsoort zijn sterkste zijde was. In het 47/2 zou hij zich ter s'/achtbank moeten laten leiden. Dat liet Ogata oosters koud Hij moest zich nog aanpassen aan sfeer, aan medespelers, aan materiaal vooral. Zijn eerste driebandenpartij op TIJDELIJK UITGESCHAKELD Na Peter Post, is nu ook we reldkampioen Jan Janssen tijde lijk uitgeschakeld. Tegen het eind van een forse trainingsrit van 140 km, bedoeld als voorbe reiding voor de zaterdag te hou den Ronde van Vlaanderen, kwam de bezitter van de regen boogtrui in het Belgische plaats je Kalmthout in volle vaart ten val doordat hij tegen een plotse ling overstekend meisje botste. Het meisje was ongedeerd, maar Jan Janssen bleef aanvankelijk naast zijn geheel vernielde fiets op straat liggen. Gevreesd werd, dat hij een sleutelbeen had gebroken, maar later in een ziekenhuis in Bergen op Zoom, waar foto's werden gemaakt, werd het duidelijk dat het ongeval minder ernstig was afgelopen dan Janssen zelf had gevreesd. Maar toch werd een beschadiging van het draaipunt tussen sleutelbeen en schouderblad geconstateerd. Met zijn bovenarm dik in verband mocht Janssen woensdagmiddag naar huis gaan. Het ziet er naar uit dat hij nu de Ronde van Vlaanderen zal moeten laten lopen. Janssen zelf heeft er weinig hoop op dat hij alsnog toestemming van de doktoren zal krijgen om te starten. Hij wil ook geen enkel risico lopen en wacht lie ver tot Parijs—Brussel op 25 april. (Van medewerker Zanto, van wie zondag j.l. reeds goede geruchten gingen, doch toen in tweede positie, achter Lively Rod ney, werd uitgeschakeld, boekte gis teren een even fraaie als verrassende zege. De hengst lag steeds in de kop groep, zonder direct op te vallen, doch in het laatste rechte eind stuur de Matthijs Lange, die men de laat ste tijd weinig op de sulky ziet, zijn paard knap naar een prima 1.23.4 triomf (w. f 13.60)Acrobaat werd op de streep voor de tweede plaats ge klopt door Winston Hanover. De ia. voriet Astianax stelde zeer teleur. Crystal Heny (Leeman) leverde ir de openingsdraverij een voortdurend gevecht met Dean Hollandia, die prima partij gaf, doch tenslotte toch, zij het met ere. moest zwichten. Jan van Dooyeweerd zegevierde tweemaal. In de Margrietprijs kreeg hij na een moeizaam begin Double d. Lente na een ronde in goede b lans en gaf toen de koploogster Betsy Spencer in 1.32.6 het nakijken e de Anemoonprijs bedwong Van Dooyeweerd met David v. d. Lente op zekere wijze de slotaanval van Alert Hanover. Witvoet, die buiten weddenschap pen liep, won tot grote vreugde v?r zijn eigenaar-rijder J. de Leeuw, in 1.25.8 de Klaverprijs. Art Erebus werd als tweede voor de toto winnaar, gevolgd door Barones Spencer K Auerhen S. Wagenaar sr. won met Charles H in een groot veld van 15 paarden zeer verrassend de Viooltje prijs f20.20), waarin de de tweede plaats van Cyrano Silk, die Benno Signal achter zich hield, eveneens een prise was. De foto moest uitwijzen dat leer ling H. v. Ooyen met Zealot Hollan dia in de Boterbloemprijs in een zonder spannende eindstrijd Wagè- naar jr met Cherie Spencer met niem verschil had geklopt en slotkoers, die door de invallende duisternis slecht was te volgen, nam Again Hollandia (Bouwhuis) zijn rekening. Chungo Beroona, werd op foto tweede voor de fel sprinten de Brün Beer. Eddy van Dijk bedwong in de amateursren met Agram de door G. De dames van Nieuw Brunhilde heb ben gisteravond het kampioenschap van de Afdeling Leiden van de Ne- VoBo in de wacht gesleept. Nieuw Brunhilde won de beslissingswedstrijd tegen WW met 3—2. Het was overigens geen al te best volleybal, dat Nieuw Brunhilde en WW in het Gymnasium lieten zien. Daarvoor hadden beide teams teveel te kampen met hun zenuwen. Nieuw Brunhilde wist in de eerste set het best op de been te blijven en won met 1511. Ook in de tweede set scheen Nieuw Brunhilde recht op de zege af te gaan, maar WW herstelde zich knap. Met 1715 werd de stand ge- lijk: 1—1. De Leidse dames kwamen in de derde set goed terug en het moege streden WW kreeg geen schijn van kans. Toen Nieuw Brunhilde in de vierde set met 126 voor kwam te staan, leek de strijd gestreden. Het liep echter anders. Het Nederlands militair voetbal elftal is er gisteren niet in geslaagd de eindronde van het militair kam pioenschap te bereiken. De Neder landers leden in Brussel een even duidelijke als verrassende 51 neder laag tegen België, waarvan twee we ken geleden in Eindhoven nog met 30 was gewonnen. België gaat door betere doelcijfers (54) nu over naar de finale. Reeds direct na het beginsignaal kwam België aan de leiding, toen doelman Stuy zich verkeek op een verre bal van Van Moer. Na een half uur werd het 2—0 door Van Moer, maar nog was er voor het Neder landse team niets verloren. Want toen vyf minuten voor de rust Nieu- wenhuis de stand op 21 bracht, hadden de Nederlanders zelfs de beste kansen. Het liep echter anders. Nog voor de rust scoorde De Vrindt 31 en ook na de hervatting gaven de Belgen de toon aan. Vijfentwintig minuten konden de oranjehemden zich staande houden. Daarna sloeg België toe. Janssens en Ghellinck be paalden de eindstand op 5—1. Met een uiterste krachtsinspanning slaagde WW erin zich naast de Leidse dames te werken en zelfs met 1614 de stand opnieuw recht te trekken: 22. In de laatste set greep Nieuw Brunhilde dan toch de titel. Na een spannend gevecht won nen de Leidse dames met 15—13. Nieuw Brunhilde moet nu via pro motiewedstrijden een plaatsje in de overgangsklasse proberen te verove- Het kampioensteam van Nieuw Brunhilde, staande v.l.n.r. Ada Hoogendoorn, Netty Stolp, Ine ke Pool (res.), Jeanne van Dal- sen (res.), Bep Klinkhamer (res.), Anneke v. d. Boogaart (res.); knielend: Tineke Eyber- gen, Corry Planje, Anneke van Venetiën, Nel van Dalsen. (Foto L.D./Holvast) (Van correspondent) Nu Coen Moulijn in het gips zit maakt Feijenoord pas maandag voor de wedstrijd tegen Ajax haar elftal bekend De leiders de heren Brox en Kment zullen dan hun keus doen uit niet minder dan vijftien spelers, onder wie weer Gerard Ker- kum. Men houdt er rekening mee, dat de „old timer" weer meespeelt, want Romeijn speelde tegen Telstar niet sterk, had het eerste doelpunt op zijn geweten en daarmee het risi co dat de voorhoede moest nemen om tot de (moeilijke) gelijkmaker te komen. Met de bekende noodlottige gevolgen. Dat zal Feijenoord tegen Ajax niet riskeren. De voorhoede? Vrauwdeunt heeft met twee doel punten zeker niet slecht Moulijn vervangen. Toch is het de vraag of hij moet v, orden opgesteld, of niet de voorkeur moet worden gegeven aan een voorhoede, van links naar rechts: Bouwmeester, Kruiver (Van der Vall) Venneker, Groot en Berg- holtz. Het kleine programma voor zater dag is alleen in de hoofdklasse van redelijke omvang. Pernix gaat proberen het punten tal van VJE.S. te bereiken, zij het met een wedstrijd méér gespeeld. Op eigen veld tegen Bolnes moet de winst er uitkomen. Het programma luidt: Hoofdklasse: Pernix-Bolnes (4.15) SnelR'dam-Zuid; FiksVrienden schaar; P.K.C.—H.K.C. le klasse A: Velocitas—Fluks; Tonego—Pernix 2. 2e kl. A: Velocitas 2—TOP. (Van onze zwemmedewerker) Het ligt in de bedoeling dat de Leidse waterpolo-teams LZC 1, De Zijl 1 en De Sleuterstad 1 met ingang van deze zomercompeti tie hun thuiswedstrijden (voor ver mogelijk) op dezelfde avond De Vliet gaan spelen. Doordat reeds dit seizoen gebruik kan w den gemaakt van een „hangdoel" is het mogelijk om in De Vliet een maximaal speelveld (30 meter) uit te leggen dat aan alle eisen voldoet. Van de zijde van de KNZB is echter enig bezwaar gemaakt tegen dit plan, omdat de lagere zeventallen gewoon in Poelmeer en De Zijl blij ven spelen, waardoor er voor de be zoekende verenigingen verwarring kan ontstaan. De verdelingscommissie van de Nederlandse Sport Federatie heeft besloten aan de aangesloten organi saties uit de toto-opbrengst voor het jaar 1965 een bedrag van f2.576.400,- toe te kennen. In dit bedrag is het door het Ne derlands Olympisch Comité aan de NSF geadviseerde bedrag voor top sport van de Olympische bonden, groot f434.500,- begrepen. Tevens heeft de Nederlandse Sport- Federatie aan enkele organisaties incidentele bedragen voor 1965 (totaal f334.645.-) uit de opbrengst van de toto toegewezen. Aan het traditionele jeugdtoernooi van Quick Boys op 2de Paasdag wordt, buiten de organiserende ver eniging zelf, deelgenomen door DHC, Volewijckers, Tansley FC (Engeland) en .F.B. Hilden (Duitsland). Aan vang 9.45 uur. Na tussentijdse loting is het pro gramma voor het tweede deel van het Zilveren Molentoernooi van LFC als volgt samengesteld: 22 april 1ste halve finale: Lug- dunumVolendam 27 april 2de halve finale: CVV RCH. 6 mei om 3de en 4de prijs: 11 of 12 mei: finale. Receptie Teylingen Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap in de eerste klasse van de Afdeling Leiden van de KNVB en de daaraan verbonden pro motie, recipieert de vereniging Tey lingen op vrijdag 23 april in haar clubhuis in Sassenheim. Aanvang 8 uur. De belangstelling voor de 17de in ternationale Tulpenrallye, die van dinsdag 27 tot en met donderdag 29 april met Noordwijk aan Zee als start en finish wordt gehouden, blijkt aanzienlijk groter te zijn dan voor de sterrit van vorig jaar. Na men aan de sterrit van 1964 132 équipes deel, voor de rit van dit jaar hebben zich 160 teams bi] het secre taris af van de RAC-West aange meld. De 160 combinaties vertegenwoor digen zestien landen. Vrijwel alle belangrijke fabrieks- rijders zullen in deze wedstrijd, tel lend voor het Europese rallye-kam- pioenschap van de FIA deelnemen. Slechts de coureurs van de SAAB- fabrieken zoals Eric Carlsson en diens echtgenote Pat Carlsson—Moss ontbreken, omdat de formule de Zweedse tweetackten weinig kansen biedt. In deze Tulpenrallye debu teert Tom Gatsonides, de zoon van Maus Gatsonides, die dit jaar zijn Rallye Monte Carlo reed en aan vele tulpensterrittten heeft deelgenomen. Samen met Jaap Dik komt de jeugdige rijder uit Aerden- hout in een Ford Cortina G.T. uit. C. Dekkers gereden Mina met groot gemak. De Felixprijs gaf een surprise door de zege van Petra (G. Beer) w. f 19.Miss Pixie werd tweede en daar de favoriet Khrislova slechts tot de derde plaats kwam, gaf het trio f2136.40 voor fl,— Uitslagen Hollandia: 3. Cowboy Heny VS. Tot.: wi. f2, pl. 1.30, 1.90, 2.60, koppel 6, Klaverprijs: 1. Witvoet (bulten wed- lenschappen) (J. de Leeuw) (1.25.8); Erebus; 3. Barones Spencer K; Viooltje-prijs: 1. Charles H (J. Wa- ;enaar Sr.) (1.26.6): 2. Cyrano Silk; 3. Signal. Tot.: wi. f 20/20. pl. 7.10. Ooyen) (1.26.2); 2. Cherie Spencer; 3. Amice Hollandia. Tot.: wi. f 5.40^ pl. 2.20, 1.40, 2.60, koppel 5.80, Dotterbloem-prijs: 1. Zanto (M W. M. Lange) (1.23.4); 2. Winston Ha- Witte Klaver-prijs: 1. Again Hollan dia (M. Bouwhuis) (1.26.3); 2. Chun- r5 Beroona; 3. Brün Beer. Tot.: wi. 10.60, pl. 2.10, 2.60, 2.10, koppel 23.50, Felix-prijs: 1. Petra (G. Bier); 2. Miss nxie; 3. Khrislova. Tot.: wi. f 19. pl. 2/20, 2.80. 1.60, koppel 34.40, cov. 13.30, WASSENAAR COURSE- AGENDA Maandag 19 april (2de paasdag) half twee Zondag 25 april half twee Zondag 9 mei half twee Vier deelnemers aan sporttoto nr. 33 hebben zich gemeld met een fout loos ingevulde kolom. Dat brengt hen per persoon f43.773 bruto op. Het aantal deelnemers bedroeg 668.996. Zij zorgden voor een inzet van f 964.712,40. Daarvan kwam be schikbaar als prijzenbedrag f 318.355. De eerste prijs van f 175.095,25 wordt verdeeld onder vier personen. Voor de tweede prijs (f95.506,50) komen 79 deelnemers in aanmerking, dat betekent per persoon een bruto-be- drag van f1208,-. Voor de derde prijs (f47.753,25) zijn 3700 gegadigden. 57 deelnemers hadden twee kolommen met de eer ste acht goed, drie met drie kolom men, een met vier kolommen en één zelfs met acht kolommen. Per kolom wordt f 12.65 uitbetaald. Eva en Pavel Roman, de viervou dige wereldkampioenen ijsdansen zullen de amateurrijen verlaten. Zij zijn gecontracteerd door een Ameri kaanse ijsrevue. De Tsjechische broer en zuster zijn momenteel bezig aan hun laatste amateur-tournee. Zij treden daarbij op in Oost-Duitslaud de Verenigde Staten. Het paar i de wereldkampioenschappen Ijsdansen in 1962 (Praag), 1963 (Cortina d'Ampezzo). 1964 (Dort mund) en dit jaar in Colorado Springs. Verder werden zij tweemaal Europees kampioen: verleden jaar in Grenoble en ddt jaar in Moskou. Het Zuidafrikaanse dames hoc- key-elftal, dat zaterdag in Amstel veen togen Nederland speelt, heeft in Haren bij Groningen met 3—0 gewonnen van een noordelijke ploeg.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 25