.EIDSCH DAGBLAD VERHOUDING VERSCHERPT Moeilijkheden zullen veel roter worden" Amerika's Vredeskorps zal Indonesië verlaten ;empra Tussen werkgevers en vakcentrales egermgs- rklariiig 17 april ewolking We! arrestaties, maar nog geen moordenaar Vliegramp op Brits eiland Dakota stort neer in dichte mist: 26 doden BEMIDDELING VAN JAPAN IN MALEISIË -^autoverhuur Fijn tuinieren met Pasen 3.20 alles ra Vlieland jericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 APRIL 1965 No. 31543 (tear; EL A. vao Disüoeck Idredacteur; J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Haagse correspondent) voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, Bosma, verwacht, dat de verhoudingen tussen werkgevers- erknemersorganisaties in sterke mate zullen verscherpen. i is daarheen zijns inziens al op weg door de in de laatste weken gewijzigde houding van de vakbeweging die daartoe gedwongen nnen uit samenwerking begint af te wijzen. heer Bosma meent, dat zich bij rerleg op centraal niveau in de toekomst zeer grote moeilijk- zullen voordoen. En bij een iele vrije loonpolitiek moet men is de CSWV-voorzitter rekening n met conflicten, die de tot op jaarlijks terugkerende loon- ig verre overtreffen, eer Bosma zei dit tijdens een iting op het vandaag versche- sar ver slag van het CSWV. Hij !e bezwaar tegen de huidige iteitstactiek van de vakcen- Zoals in het geval van de uit- -ineens, waarover de werkne- rganisaties al in het openbaar hebben gesteld, terwijl de af was, dat deze zaak nader zou bestudeerd en met de rege- Geïmproviseerd laakte ir. Bosma de handel- van de vakbeweging in de van de ongeorganiseerden, oor bij de AKU een cao-staking ïmproviseerd". Van AKU-zijde bij zijn uitspraak hierover be- I, dat de AKU nog steeds met entrale werkgeversorganisaties end staat tegenover een fonds erugbetaling van vakbondscon- ies. elijk met het jaarverslag van SWV is dat van het Verbond Vederlandse Werkgevers ver en. Beide organisaties nauw elkaar verbonden, waarbij bij SWV de nadruk op de sociale ligt en bij het VNW op de eco- che taak verbinden aan een leel vrij loonbeleid de conse- ie van een vrijer prijsbeleid. CSWV beveelt een voorzichtig matigd optreden op het gebied arbeidsvoorwaarden aan. Het wijst in dit verband op het be- van een scherpe concurrentie- tegenover het buitenland, voegt hieraan toe, dat tenge- van specifieke Nederlandse ge- heden o.m. het relatief kleine lende volksdeel hier het ter beschikking van de bevol- tomende inkomen per hoofd ge- moet zijn dan in andere lan- 4J gelijke prestaties. regeringsverklaring van het 'e) kabinet-Cals zal in de Ie Kamer worden afgelegd op ig 27 april. Dit blfjkt uit de a van de Kamer, beraadslaging over de rcge- rerklaring zal, aldus een voor de volgende dag plaats hebben, aa de regering op donderdag 29 zal antwoorden. Daarna komt feede Kamer pas weer op 11 mei EERBERICHT KNMI verwacht van heden- sorgenavond: Over het algemeen bewolking met hier en daar nog motregen. Overwegend matige Hike wind. Dezelfde temperatu- 3 vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 APRIL op: 5.42 u.; onder: 19.39 uur. an p: 20.22 u.; onder: 6.16 uur r/ater in Katwijk te 3.36 en uur. agwater te 11.45 uur. li hoogwater te 4.14 en 16.32 u., Pwater te 0.03 en 12.25 uur). nummer bestaat uit 40 pagina's Teveel deze een heel wat meer dan even redig deel van de toegenomen wel vaart voor zich hebben opgeëist. In 1958 maakten deze uitgaven nog 9,2 procent van het nationale inkomen uit. Dit jaar zullen zij 12,7 procent opeisen, waarvan bijna de helft voor AOW en AWW. Het CSWV stelt de vraag of men de zaken niet aan het overtrekken is nu de verhoogde be jaardenuitkeringen in zeer veel ge vallen terecht komen bij mensen, wier inkomen het minimum al te bo ven ging. Eenzelfde vraag rijst ten aanzien van de nieuwe werkloos heidsvoorzieningen, aldus het CSWV. Het verbond verwijt degenen, die zozeer hebben geijverd voor uitbrei ding van de sociale verzekering, dat zjj de lastenverzwaring thans zelf niet wensen en haar willen afwente len op de werkgevers of de staats- Geesteszieke jongen slaat zijn zusters niet een bijl (Van onze Venlose correspondent Een 14-jarige jongen uit de buurt schap St.-Jozef in Deurne heeft tijdens zijn proefverlof de knaap heeft een geestelijke afwijking en verbleef in een inrichting zijn beide zusters met een bijl toegeta keld. Toen de meisjes (16 en 17) op bed lagen, heeft de knaap toegésla- gen. De ouders waren niet thuis. Het oudste meisje werd aan het hoofd gewond en moest in het ziekenhuis te Deurne worden opgenomen. De andere zuster was niet zo ernstig geraakt. Na zijn daad vluchtte de jongen de bossen in. Hij was tot vanochtend onvindbaar. ZEER ZWARE LUCHTAANVAL BIJ SAIGON Tweehonderdendertig Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen heb ben vandaag ongeveer duizend ton bommen laten vallen op een aantal communistische stelüngen in Zuid- Vietnam. Het was voor het eerst, dat vHegtuigen van de Amerikaanse ma rine deelnamen aan een bombarde ment in Zuid-Vietnam. De commu nistische stellingen, bunkers en der gelijke, bevonden zich op ongeveer honderd kilometer ten noordwesten van Saigon. De militaire staven van ale Amerikaanse diensten in Zuid- Vietnam, luchtmacht, leger, marine en mariniers, werkten aan deze ope ratie mee, die de grootste tot dusver in Zuid-Vietnam wordt genoemd. Speurtocht in Eindhoven De demissionaire minister president mr. Marijnen heeft gistermiddag zijn opvolger, mr. Cals in het kabinet van de pre mier ontvangen. Tijdens deze bijeenkomst werd het protocol van de overdracht getekend. (Van onze Eindhovense correspondent) De Eindhovense poUtie heeft gister middag op de plaats, waar het stoffeljjk overschot van het ver- Het eerstvolgend nummer van f dit Blad verschijnt op zaterdag r f 17 april. f Morgen, Goede Vrijdag, zullen f onze kantoren de gehele dag ge- f sloten zijn. f Drieentwintig passagiers en drie bemanningsleden zijn giste ren om het leven gekomen toen een Dakota van "British United Airways" tijdens dichte mist een poging deed op het Britse-Ka naaleiland Jersey te landen. Het toestel, dat uit Parijs kwam, raakte enkele bomen op ander halve kilometer van de landings baan en stortte neer. Alleen de stewardess, een 23-jarige Fran- ^aise, bracht er het leven af. Zij heeft beide benen gebroken. De meeste passagiers waren Fran se en Italiaanse hotelemployés, die naar Jersey waren gereisd om er- tijdens het paasseizoen te werken. President Johnson heeft een bezoek gebracht aan de Ameri kaanse staat Indiana, die getrof fen is door zware wervelstormen. De president loopt eenzaam door de puinhopen van een verwoest plaatsje. Het vliegtuig is, nadat het de bo men had geraakt, met zijn neus in de grond van een nabijgelegen aard appelveld terecht gekomen. Het voor ste gedeelte van de romp is verwron gen en de vleugels lagen onderste boven. De staart van de Dakota was nog geheel in tact. In de middag was het luchtvaart- verkeer met de eilanden gestremd wegens een dichte mist. Tegen de avond werd er echter weer gevlogen. Het ongeluk met de Dakota gebeurde om 18.25 uur: er was toen volgens een zegsman op het vliegveld laag hangende bewolking. Een Britse kraait weet te melden, dat de omgekomen piloot, de 31-ja- rige Peter Self, elf jaar geleden een erfenis van 250.000 gulden heeft ver speeld, omdat hij zo van vHegen hield. Een tante had hem dit bedrag ver maakt op voorwaarde, dat hij geen dienst bij de strijdkrachten zou ne men. Self, oud-straaljagerpiloot bij de Britse Luchtmacht, had toen ge zegd, dat hij daar onmogelijk op in kon gaan: hij had al piloot wiUen worden toen hij nog maar een hele kleine jongen was. Fatale invloed van de kwestie-Maleisië Het Amerikaanse ,,Vredes- korps" zal zijn werk in Indonesië staken en zijn leden zullen bin nen enkele weken het land ver laten, zo is in Djakarta bekend gemaakt. De mededeling werd gedaan in een gemeenschappe lijke verklaring van president Soekarno en de Amerikaanse diplomaat Ellsworth Bunker, die als speciale afgezant van presi dent Johnson in Indonesië be sprekingen heeft gevoerd over de Amerikaans—Indonesische betrekkingen. Soekarno en Bun ker waren het er blijkens de ver klaring over eens, dat de kwes tie-Maleisië een zekere spanning had veroorzaakt tussen Indone sië en de Ver. Staten. De V.S. sloten de vorige maand al de bibUotheken van hun voorlich tingsdienst (Usis) in Indonesië, die het in verscheidene gevallen bij be togingen moesten ontgelden. In de verklaring staat verder, dat de Amerikaanse bljstandsprogram- ma's moeten worden herzien op blij vende basis. Amerika is bereid zijn technische bijstand aan sommige In donesische universiteiten voort te zetten. Bunker en Soekarno waren het er over eens, dat de standpunten van hun landen in bepaalde zaken van buitenlandse politiek verschillen maar dat dit de Amerikaans-Indone sische vriendschap toch niet al te zeer mag aantasten. President Soe karno heeft er in een uitgebreide en openhartige gedachtenwisseling de nadruk op gelegd, dat Indonesië de kwestie-Maleisië als van het grootste belang beschouwt. De directeur van het Amerikaanse Vredeskorps Shriver heeft in Wash ington gezegd dat fle 30 vrijwiligers van het korps zullen worden overge bracht naar andere Aziatische en Af rikaanse landen. Shriver zei dat de Indonesiërs en de Amerikanen het over eens zijn dat het Vredeskorps uitstekend werk heeft gedaan in de twee jaar dat het in Indonesië heeft gewerkt. Er heerste in Washington enige verbazing over het feit dat het com muniqué dat door Bunker en Soekar no werd uitgegeven zo definitief was. Men had eerder verwacht dat Bunker verslag zou hebben uitgebracht aan president Johnson voordat verdere beslissingen zouden zijn genomen. Jongetje verdronken in regenput In Beilen is gistermiddag het twee jarig zoontje Hendrik, van de familie A. Meinen, in een regenput verdron ken. Het jongetje had op het trottoir bij zijn ouderlijke woning gespeeld en was even voor het ongeluk gebeurde, nog door zijn vader gezien. Een buur vrouw vond het ventje in de regen put. Het jongetje was het enige kind van de heer en mevrouw Meinen. Boxtelse hoofdagent voor de rechtbank (Van onze Bossche correspondent) De Boxtelse hoofdagent, die in de nacht van 14 op 15 december 1964 landbouwer Aart Olislagers heeft doodgeschoten, toen deze met een verlichte tractor op eigen terrein aan het jagen was, zal zich op 6 mei voor de Bossche rechtbank moeten verantwoorden. De hoofdagent, die gestruikeld zou zijn bij het afvuren van een waarschuwingsschot in de richting van Olislagers, zal wegens begane onzorgvuldigheid dood door schuld ten laste worden gelegd. Hij heeft destijds Aart Olislagers voor een stroper aangezien, hoewel deze in het bezit was van een jachtakte. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft premier Sato van Japan verzocht t'e bemiddelen bij de vorming van een Afrikaans-Aziatische verzoenings commissie inzake de kwestie-Malei sië. Dit werd gisteravond meegedeeld door de vice-voorzittcr van de Japanse liberaal-democratische par tij, Kawasjima, die door premier Sa to naar Singapore is gezonden om de mogelijkheid van een vreedzame op lossing van het geschil tussen Indo nesië en Maleisië te bestuderen. moorde. jongetje Corrie Hofman werd gevonden, twee Eindhovena- ren gearresteerd, die zich ter plaatse op verdachte wijze ophiel den. Het waren mannen in de leeftijd van 20 en 30 jaar. Zij werden opge merkt van een vliegtuig uit, dat boven het terrein rondcirkelde. Via de boordradio werd de politie gealarmeerd, die met rijdend mate rieel onmiddellijk ter plaatse was en de mannen arresteerden. Bij het verhoor verklaarden zij, dat zfj eendjes wilden stropen, die in een naburig vennetje hun verblijf plaats hadden. De mannen konden daarna hun gang weer gaan, maar zouden later opnieuw worden ver hoord. Gisteren heeft zich bij de politie een 50-jarige man gemeld, die ver klaarde, dat hij zaterdag voor de moord (3 april) op het zandpad drie spijkerstrips heeft geplaatst, waarvan de politie er twee had ontdekt. De bedoeling van zijn handelswijze was hiermee een man (een exhibitionist) te verjagen die hij herhaaldelijk op het pad met een verrekijker had bespied. De man had steeds een fiets bij zich. De Eindhovenaar hoopte hem door de spijkers te treffen. De politie heeft nu ook de derde strip ge vonden. Vandaag is in de buurt van het vogelpark Animali met het huis- aan-huis-bezoek van de Eindho vense recherche begonnen. uitsluitend niGUW6 wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden, Tel. 40447-34594 VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN Advertentie op uw akkertje - lekker. Goed en genoeg materiaal? Vlieland heeft alles. Voor vader, moeder en spruit. Schoppen, een serie van 17.70 tot 4.95. Harken, 6 tot 14 tands, ook met essesteel van 8.10 tot 2.55 compleet Schoffels, 14-16-18 cm ook met essesteel van 7.10 naar beneden tot, com pleet, weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) (9ucJ Qlu teuwo CJit het Leidsch Dagblad van A 16 April 1865: J Onze stadgenoa: W. Kuij- ters adjudant-onderofficier t bij de schutterij is wegens 50- f jarige dienst door den Ko- f ning benoemd tot broeder in r de orde van den Nederland- schen Leeuw. f Te Parijs worden thans i crinolines verkocht, niet met J stalen maar met zilveren 5 t hoepels! De kosten zijn 2000 i francks. De crinoline komt i in de kategorie van bijoute- a rieënv

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1