■itrijd herleefd tussen Hoger- en Lagerhuis FABLO G(grioN PRINS LUNCHTE MET DEAN RUSK Roolvink: „Er wordt filtersiQa' wiver-EnS neigM gestookt in de ARP geef een boek Canon et over oorlogsschade teruggewezen (Van onze Londense correspondent) (no twintig -jaar heeft de Birmese oliemaatschappij processen $rd tegen de Britse regering om schadevergoeding uitgekeerd te en voor de bombardementen, die de Engelsen in de tweede we- iorlog hebben uitgevoerd om te verhinderen, dat de otte-instal- s ongeschonden in vijandelijke handen zouden vallen. Tenslotte \ie hoogste Britse rechtsinstantie de eis toegewezen. De conser ven hebben daarop een wet gemaakt om de compensatie voor jschade (ten bedrage van 200 miljoen gulden) te voorkomen; wet, die door de huidige Labour-regering werd overgenomen. dit wetsontwerp nu is de oude strijd tussen Hoger- en Lager- herleefd. De lords slingerden hun eerste uitdaging in het ge- \nn de Labourregering door deze met een meerderheid van 75 men te verslaan. delijk wetten onder deze regeringen in het Lagerhuis aangenomen, op hoogst deskundige wijze te amende ren, zodat ze alleen maar verbeter den. Dit gebeurde onder andere kort na de oorlog bij de nationalisering van de steenkolenindustrie. LE1DSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 APRIL 1965 politieke gevolgen iaarschalk lord Slim die, het bevel gaf om de instal- p te blazen, was onder de emmers. Dit was echter geen langelegenheid, zodat de ver- van het ontwerp, geen po- gevolgen met zich zal mee Het bezwaar ertegen is van Juridisch-principiële aard. Het lelijk een wet met terugwer- kracht, hetgeen algemeen in pordt geacht met het rechts- 1, dat een wet vooruit en niet lit moet zien. is de eerste maal sinds 1956, een felle controverse tussen en Lagerhuis over de dood- intstond, dat beide delen van ltse parlement zo scherp te- elkaar kwamen te staan, el het hier om een politiek schikte aangelegenheid ging, ze botsing een voorpostenge- n verband met de komende iver de nationaliseringen, na- van de staalindustrie en van elyke bouwterreinen. De re- heeft reeds gedreigd de macht Hogerhuis verder in te per- lien dit zich, wat dit betreft iet Lagerhuis zou verzetten. Ier Wilson heeft in het La- verklaard dat hij in een der- er zelfs niet voor zou inzen hiervoor bij de volgen- mene verkiezingen een man zoeken. In dat geval zou het inflict tussen het artistocra- Lagerhuis (De kamer waar leden door het staatshoofd benoemd) en het Lagerhuis kei ijk gekozen volksvertegen- ing) opnieuw opvlammen Het smeult al voort sinds het an deze eeuw. Bevoegdheid 11 ontnam Lloyd George het lis de bevoegheid om zich uit len over de begroting, waar- iet zich toen had verzet.In de eerste na-oorlogse egering de macht van het verder beknot door diens heid, om door het Lagerhuis imen wetten twee jaar tegen len, te verzwakken tot een ud van slechts een jaar. De hierbij is, dat in zulke ge let Lagerhuis een door het s verworpen wet, in precies vorm eerst opnieuw moet iogerhuis bezit krachtens zijn elling een permanente con- ve meerderheid, maar dat is m bezwaar geweest, omdat de :h ook in geval van liberale lurregeringen zich doorgaans sch gedroegen door herhaal- Deskundigen Het voordeel van het Hogerhuis is, dat zich daarin zoveel eminente des kundigen op allerlei gebied bevinden. Het kan bovendien vrijer handelen dan het Lagerhuis, omdat de leden los staan van de kiezers. De lords hangt echter altijd af schaffing als een zwaard van Da mocles boven het hoofd, hoewel men het er algemeen over eens is dat het Engelse parlement een kamer van revisie niet zal kunnen ontbe ren. Deze zou dan moeten warden uitgevonden wanneer het Hogerhuis dat historisch in Engeland het oorspronkelijke parlement is geweest zou komen te sneuvelen. Of de Britten met hun ingeboren gevoel voor traditie het ooit zo ver zullen laten komen, is de vraag. Advertentie leidooi R'damse edische faculteit gemeentebestuur van Rotter - eft met het toezenden van „Universiteit Rotter- aan de minister van Onder - unsten en Wetenschappen ge el op de uitspraak van de mi- eind maart van vorig jaar, regens de zeer grote toename aantal medische studenten aatste jaren kan worden ge- van een noodtoestand bij rersitaire medische onderwijs, iota, die werd opgesteld door Luehrs hoofd secretarie af- ociale zaken en volksgezond- n de gemeente Rotterdam, eens gepleit voor de uit- Stichting Klinisch Ho- ierwijs tot een volledige me- faculteit. NA/ A.T" -E E faslo 5«irzrr voor_ EEN OOET $MIKT5 I NI VER.EDEAOE ZEAFJTüijkenoe PO PLI N - KATOEM \VfT~, PA5TEL. E1N MODIEUZE. 3TS.EPEKI Zaak paardentransport Strafvervolging nog niet zeker De officier van Justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. Wustenberg, heeft gistermiddag meegedeeld, dat nog niet vaststaat of de dood van een van de paarden, die vorige week per trein uit Polen in Nederland aankwamen, te wijten is aan gebrek aan verzorging en met name aan een tekort aan water. Het zou ook een koliek geweest kunnen zijn. Het bewuste paard had al eer der moeilijkheden gegeven. Zoals bekend hebben de paarden, die 's zaterdags in Oldenzaal aan kwamen, de zaterdagnacht en de ge hele zondag op een Amersfoorts em placement gestaan zonder, dat zij werden gedrenkt. By aankomst in Utrecht, maandagmorgen, bleek een van de paarden te zijn overleden, terwijl een ander zwaar was gewond. Het is ook nog de vraag, of er naar aanleiding van deze kwestie wel een strafvervolging zal worden ingesteld. Als men uitgaat van het wetsartikel, dat degene, die een dier nodeloos de vereiste verzorging onthoudt, straf baar stelt, is het moeilijk om als daar in dit geval inderdaad sprake van zou zijn de verantwoordelijke persoon aan te wijzen, dus de expe diteur, die het transport heeft aan genomen of de Spoorwegen, die voor het vervoer hebben gezorgd, of de importeur van de paarden. Het on derzoek wordt voortgezet. Uitbanning van mensonwaardige praktijken uit studentenwereld De Utrechtse Studenten Facul- teitenraad heeft in een verklaring een beroep gedaan op de gehele Ne derlandse studentenwereld en op al le nog bij het studentenleven (hetzij direct hetzij via hun kinderen) be trokken academici, doelbewust mee :e werken aan het uitbannen van alle mensonwaardige praktijken uit de studentenwereld doch er noch ac tief noch passief aan deel te nemen. In de verklaring zegt de raad, met grote ontsteltenis te hebben kennis genomen van de dood van jhr. L L. Rutgers van Rozenburg, zaterdagavond om het leven kwam toen hij werd ingewijd als lid van bet besloten Utrechtse studen ten gezelschap „Tres Facimunt Col legium". De studenten faculteiten raad zegt te huiveren bij de gedach te, dat dergelijke praktijken nog mo gelijk blijken. Dat hierbij zaterdag avond ook afgestudeerden betrokken waren, noemt hij verbeisterend. Het stoffelijk overschot van de omgekomen student is inmiddels gis teren ter aarde besteld op de Nieu we Algemene Begraafplaats in Zeist. Zowel bij de begrafenis als bij de daaraan voorafgaande dienst in de Utrechtse Janskerk bestond er zeer grote belangstelling. Catena gemengd Afgelopen zomer is de Leidse stu dentenvereniging Catena begonnen met een proef, ook vrouwelijke stu denten op te nemen en deel te la ten nemen aan societeits- en vereni gingsactiviteiten. Thans heeft een algemene verga dering van de vereniging met een overweldigende meerderheid van stemmen besloten, na het slagen van deze proef officieel tot gemeng de vereniging te worden. Bolden ZlieSh^ters Van^en /ret!. voort^^n stifl W ittebroodsweken-stemming (Van onze correspondent in Washington.) Prins Bernhard werd gisteren bij zonder hartelijk ontvangen door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk, voor een lunch in het departement, waaraan ook de Amerikaanse onderminister George Ball de Nederlandse ambas sadeur mr. C. W. A. Sehurmann en enige andere genodigden aanzaten. Tij dent de lunch werd vooral- ge sproken over het door Prins Bern hard opgerichte internationale ge- sprekscentrum Bilderberg. „Het was een ontmoeting met oude vrienden", aldus de Prins, die er aan herinner de, dat hij door Bilderberg, minister Rusk reeds twaalf jaren en onder minister Ball niet veel minder lang kernt. Duidelijk bleek uit de houding van de Amerikaanse gastheren, dat men de Bilderbergactiviteiten zeer waardeert en dat de Prins in het Amerikaanse departement in hoog aanzien staat. MARINER Het Amerikaanse ruimtevoertuig Mariner IV, dat 137 dagen geleden gelanceerd werd voor het maken van foto's van de planeet Mars, bevond zich gisteren op 86 miljoen kilometer van de aarde waarmee een record afstand inzake Amerikaanse ruimte- verbindingen was bereikt. Het „we reldrecord" is in bezit van de Sow- jet-Unie, die in 1963 bekendmaakte dat radiosignalen waren ontvangen van haar Mars I op een afstand van 106 miljoen kilometer. Daarna zweeg de Mars I voor zijn opdracht te hebben uitgevoerd. Met de lunch van gisteren beëin digde prins Bernhard het semi-offi- ciële gedeelte van zijn bezoek aan de Verenigde Staten, dat hem in Mi chigan een eredoctoraat bracht en waar hij in dezelfde staat aanwezig was bij de opening van een, stukje voor stukje uit Nederland overge brachte windmolen. In Detroit hield Prins Bernhard een toespraak voor een belangrijke economische club. Opvallend tijdens deze reis was, hoezeer Prins Bernhards toespraken de huidige wittebroodsweken-stem ming tussen de Verenigde Staten en Nederland weerspiegelden. Geen ge legenheid werd onbenut gelaten om te wijzen op de nauwe, traditionele Atlantische relaties tussen de lage landen en Amerika, waarbij het niet moeilijk viel verband te leggen met het Nederlands gebrek aan sympathie voor de Gaullistische continentale Europa-politiek. Onderzoek vliegramp Vier Engelse experts zijn begon nen aan een inspectie ter plaatse naar de oorzaak van het veronge lukken van een Jordaans vliegtuig van Britse makelij zaterdag bij Da mascus waarbij vijftig Europese toe risten zijn omgekomen. De vier technici zijn kort na hun aankomst in de Syrische hoofdstad naar de heuveltop gegaan, waar het tweemotorige toestel brandend is neergestort. De plaats van de ramp ligt vfjf kilometer ten westen van Damascus. Advertentie 5? De nieuwe voorzitter van de A.R.- fractie In de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink, heeft in een gisteravond in Haarlem gehouden vergadering van de antirevolutionaire kiesvereni ging opgemerkt, „dat er aan alle kanten gestookt wordt in de antire volutionaire partij". ,De leden hebben tot taak om el kaar vast "te houden, om ongestoord door de nog niet geluwde storm van de tijd te komen. Nederland zonder een christelijke partij als de antire- Ad ver ten tl© Protest in Limburg oetballen tegen Duitsers op 5 mei IVan onze Roermondse correspondent) •i( irogramma van de feestelijk- a, op Koninginnedag en op Be- 'sdag van de oranjevereniging en vermeldt als een van de togtepunten een voetbalwed- ussen Fortuna-1954 uit Geleen befaamde elftal van F. C. Köln die wedstrijd op die da- by sommige Limburgers ver- Eren. Het Contact Voormalig Nederland afdeling Limburg, kon nog niet zeggen of formeel ge protesteerd zou worden. Wel heeft men in kringen van het voormalig verzet in Limburg de officiële komst van de Duitsers afkeurenswaardig en •niet bijzonder tactvol genoemd. Het bestuur van de Oranjevereniging-Ge leen, zowel als burgemeester mr. dr. J. P. D. van Banning van die mijn- stad vindt, dat de verzetsmensen on gelijk hebben. Na twintig jaar, zo zei onder andere Geleens burgemees ter, mag men, ook al in verband met de integratie van het gehele Europa, een handvol Duitse voetbal lers niet meer aanrekenen wat hun volk aan ons land heeft misdaan. volutionaire is niet mogelijk", zo zei hij. De heer Roolvink vergeleek het kernpunt van de kabinetscrisis met de schoolstrijd en de radiostryd van de jaren twintig. Het ging in beide gevallen om een recht voor bepaalde groepen. Thans gaat het onder meer om de reclame in de radio en tele visie. De moderne economie kan niet meer bestaan zonder reclame. Het feit, dat in ons land de verschillende geestelijke stromingen weerslag vin den in de radio- en televisievereni gingen, noemde hij uniek. De antirevolutionair, zo vervolgde de heer Roolvink, accepteert de Partij van de Arbeid en de KVP. Zij heeft geen voorkeur voor de WD of de PvdA en beschouwt beide als een bo nafide partij. Principieel staan beide even ver van de ARP af. Het land moet bestuurd worden en doordat de VVD afviel werd de PvdA gekozen. Hij verklaarde niet blij te zijn met de kabinetscrisis en het feit, dat de Compact (gaat zonder moeite in binnenzak of hand tas), sierlijk en heel gemakkelijk te bedienen: ziedaar enkele eigenschappen van de Canon Cine Canonet 8, de volautomatische 8 mm-film- camera die aan de hoogste eisen voldoet. Het zoomobjec- tief is haarscherp, de parallax- vrije reflexzoeker vergroot 13 x en het filmtransport gaat eiec- trisch! f445.- inclusief hand greep in etui en tas van leder. CINE CANONET 8 Wilt u meer weten? Vraag uw fotohandelaar en koop zo'n echte Canon-Camera voor weekend en vakantie! Canon-Camera's: objectief bezien beter! IMP. N.V. BORSUMIJtWEHRY DEN HAA» Nederlandse leeuwentemster in rug gebeten De in Den Haag geboren leeuwen temster, Tini Berman, die bij een rondreizend circus werkt, is sinds vandaag weer op de been, nadat ze door een leeuw onder in de rug was gebeten. Doktoren moesten vier hechtingen aanbrengen. De knappe slanke 31-jarige blon dine werd dinsdag bij het einde van haar leeuwennummer van achteren aangevallen. Zij is werkzaam bij het Europese circus „American Circus". Een van de vyf leeuwen in de kooi, sloop achter haar om en be sprong haar. Circusknechten kwa men aangerend en hielden door de tralies van de kooi de leeuwen met lange puntige stokken op een af- scand. Mej. Berman, bloedde maar bleef glimlachen en glipte snel de kooi uit om het applaus in ontvangst te nemen. Dochter voor Margaretlia Prinses Margaretha van Zweden heeft gisteren ln Londen het leven geschonken aan een dochter, die de namen Sybilla Louise heeft gekregen. De 30-jarige prinses ls, naar bekend, vorig jaar juni gehuwd met de Britse zakenman John Ambler. Moeder en kind maken het goed. regering-Marynen is afgetreden. De ze regering heeft volgens hem in de afgelopen jaren veel goeds gedaan en daarbij dacht hij in het bijzonder aan het voor treffelijke werk bij het hu welijk van prinses Irene. Early Bird nu stationair De Early Bird, de ccmmunicatie- kunstmaan die op 6 april is gelan ceerd, heeft nu de positie boven de Atlantische Oceaan bereikt waar zij stationair zal blijven. Voordat de kunstmaan in gebruik wordt geno men zullen nog verscheidene proe ven worden verricht. Advertentie ,HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN STUDENT SLAAT JONGEN (15) GEBROKEN NEUS Een 20-jarige Amsterdamse stu dent heeft een 15-jarige jongen, die met zijn fiets tegen de bumper van de auto van de student was gereden zonder deze echter te beschadigen, een gebroken neusbeen geslagen. La ter bleek, dat de student geen rij bewijs heeft en zonder toestemming van zijn vader in diens auto had gereden. Hij kon, omdat de jongen het nummer had opgenomen, worden aangehouden. Er is proces-verbaal terzake van zware mishandeling te gen hem opgemaakt. Na verhoor, waarin hij toegaf te hebben geslagen, is de student weer vrijgelaten. Toen de jongen na de onbetekenende aan rijding had geconstateerd, dat er niets was beschadigd, wilde hij door rijden. De student kwam echter uit de autc- en gaf hem een paar klap pen in het gezicht. Hij stapte daar na in en reed weer weg. De hevig bloedende knaap werd het nabij ge legen hoofdbureau van politie bin nengebracht, vanwaar hij naar een ziekenhuis werd vervoerd. Daar bleek, dat zijn neus was gebroken. Jenka-uitvinder in Spanje overleden De Nederlander Charles Recourt, die met zijn broer John de Jenka- dans in Spanje populair heeft ge maakt, is gisteren in het ziekenhuis van Tarragona overleden aan de ge volgen van een auto-ongeluk, waar hij zes weken geleden het slachtof fer van werd. De 27-jarige Charles en de 25-jarige John werden beiden ernstig gewond toen hun auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Charles liep ernstige hoofdwonden op. John is herstellende in hun wo ning in Valencia. Zijn beenwonden zijn echter nog ernstig. Onder de naam John and Charley vormden de gebroeders Recourt een bekend zang- en danspaar in Spanje, Zij werden vooral bekend als de uit vinders van de jenka, een langzame vorm van de twist. Treinstaking in Italië Onder het spoorwegpersoneel in Italië is gisteren een 24-uursstaking uitgebroken. De reisplannen van een groot aantal buitenlandse toeristen, onder wie velen die de traditionele paasplechtigheden in Rome willen bijwonen, zijn door de staking danig in de war gestuurd. Volgens een mededeling van het communistische vakverbond staakte 98 procent van het personeel in Ro me, terwijl dit percentage in andere grote steden van 95 tot 100 varieer de. Het wegverkeer in en om de grote steden ondervond veel vertraging doordat velen met eigen auto's naar het werk gingen. Op enkele belangrijke spoorweg- trajecten werd de treinenloop niet vertraagd doordat militairen de plaats van de stakers hadden Inge nomen. De stakende spoorwegman nen eisen onder meer een bijzon dere toeslag. Joegoslavische hoogleraar zal terechtstaan De Joegoslavische professor Mihaj- lov, die ervan beschuldigd is de Sow- jet-Unie te hebben gesmaad, zal de ze maand in een proces in Belgrado terecht staan. Hij is nu vry gelaten uit de gevangenis in Zadar, waarin hij zich bevond. Mihajlov was in maart j.L in de gevangenis van Zadar gevangen ge zet, nadat hij, na een bezoek aan de Sowjet-Unie, een artikel had ge schreven, dat „in hoge mate beledi gend" voor de Sowjet-Unie werd ge acht. Hij had o.m. geschreven, dat de Sowjet-Unie reeds voor Hitier concentratiekampen en Volkeren moord kende.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13