EIDSCH DAGBLAD 'ORMATIE-CALS GESLAAGD fog verder praten over de staatssecretarissen Bollenstreek mudvol! ÏUE DODEN Grotere drukte dan ooit verwacht Arabische Liga steunt Westduitse neo - nazi's B. Roolvink (53) toch A.R. - fractievoorzitter Lmmmmmm GIVE A MAN A LUCKY I igericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 APRIL 1965 No. 31542 geur: A. E. van Dishoeck ^redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 335 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 6705Ó iiemve ministers vandaag in Soestdijk beëdigd egeringsverklaring in tweede week na Pasen (Van onze parlementaire redacteur) formatie-Cals is geslaagd, de kabinetscrisis is afgelopen. Vanmorgen 0111 If elf zijn de nieuwe ministers in het paleis Soestdijk beëdigd. Morgen int het nieuwe kabinet voor het eerst bijeen. In de tweede week 11a Pasen het ministerie-Cals zijn regeringsverklaring in de Tweede Kamer af- Cals heeft met zijn formatie- een respectabele prestatie ge- Na het mislukte lijmwerk van Schmelzer heeft hjj ons land inder dan vier weken aan een kabinet geholpen. Toen mr. begon gaf men hem niet veel Het was in onze na-oorlogse iedenis nog nooit voorgekomen, Ie eerste formateur in een ka- icrisis zijn werk met succes wist kronen. Mr. Cals is dus de eer- die dit wel klaarspeelde. ministerslijstje heeft de laat- gen geen verandering meer on- an. Wel is er het een en ander in de namen en de taak- ling van de diverse departemen- d zal het ministerie van Onder- Kunsten en Wetenschappen aan ministerie van Onderwijs Wetenschappen heten. De kun- verhuizen naar het ministerie Maatschappelijk werk, dat voort ministerie van Cultuur Recreatie iaatschappelijk werk zal heten. een politieke buitenbeentjes tieren aan het eind van de middag vloog formateur Cals per opter van Den Haag naar paleis Soestdijk om de Koningin te !erc, dat alle aangezochte politici bereid waren het ministerschap maarden en dat er overeenstemming ivas bereikt over het rege- \progranuna. Óver de benoeming van de staatssecretarissen is geen overeenstemming bereikt. Wel heeft het nieuwe kabinet ten, dat deze bewindslieden moeten passen in de politieke struc- van het kabinet. Voor politieke buitenbeentjes is dus geen ts. Dat betekent o.m. dat de christelijk-historische staatssecre- Haex (Landmacht)die minister De Jong zo graag wilde hou- toch moet verdwijnen. Verhuizing heeft gisteren in de constitue- vergadering van het nieuwe et besloten, om voorlopig alle teiten, die vallen onder het di- raat-generaal kunsten en het oraatvolksontwikke'ing naar ninisterie van Cultuur, Recrea- n Maatschappelijk Werk over engen. De detailproblemen, die deze verhuizing samenhangen. ije in kanaal bouwvakarbeider» uit Vrle- zijn vanmorgen verdron- toen het gehuurde busje, waar met nog vijf anderen op weg naar hun werk in Wierden, evolg van defecte remmen in rp, gemeente Vriezenveen, in Overijsselkanaal reed. De toffers zijn G. Jansen, J. Bru- en A. Beuving. bestuurder, de heer G. Jansen, nog geprobeerd b;1 een scherpe die hij naar links moest ne- af te remmen, maar de wagen )t door en dook in het kanaal, ran de inzittenden konden zich- redden. EERBERICHT BEWOLKING Bilt verwacht van heden- tot enavond I bewolking met plaatselijk regen of motregen. Iets zach- naar in het oosten en zuidoosten bet land nog kans op nacht tijdens aanvankelijke opklarin- Overwegend matige zuidweste- wind. gemaakt om 11.15 uur). 15 APRIL op: 5.44 uur; onder: 19.37 uur. op: 19.05 uur; onder: 6.00 uur water te Katwijk te 2.57 en 15.17 ■aagwater te 11.06 en 23.25 uur. U blad bestaat uit 22 pagina's zullen later worden opgelost. Mr. Cals wil er in elk geval voor zorgen, dat aan het eind van de nieuwe ka binetsperiode (1967, als er weer ver kiezingen worden gehouden) een uit gewerkt voorstel ligt, waar de vol gende formateur gebruik van kan maken. Mr. Cals heeft de commissie- Donner, die advies moet geven over de taakverdeling van de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen, van Sociale Zaken en Volksgezond heid en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, aangespoord om met haar werk door te gaan. Een tweede verandering is die van het ministerie van drs. Bogaers. Dat zal niet meer Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heten, maar Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning. Mr. Cals meent, dat de ruimte lijke Ordening steeds meer aandacht zal vragen en op de lange duur wel de hoofdtaak van het betrokken de partement zal worden. Coördinatie Nieuw is ook de constructie, die voor mr. Bot is bedacht. Hij wordt „minister zonder portefeuille bij Bui tenlandse Zaken, in het bijzonder be- lpst met de werkzaamheden betref fende de ontwikkelingshulp". In de geringsverklaring zal het nieuwe ka binet nog mededelingen doen over de coördinatie tussen de minister zonder portefeuille en de an dere bij de ontwikkelingshulp betrok ken ministers. Mr. Bot wordt niet de vervanger van de minister van Buitenlandse zaken. Zoals tot nu toe traditie is zal de premier zelf als eerste vervanger optreden. President Johnson ontving gis teren in Washington Prins Bernhard, die een bezoek aan de Verenigde Staten brengt. HttÉÉÉ De laatste nieuwigheid tenslotte, ls de introductie van een tweede vice- premier. Dr. Vondeling (Financiën) zal als eerste vervanger optreden van de premier. Mr. Biesheuvel i Land bouw) zal als tweede vervanger fun geren. Deze blyft bovendien belast met de contacten met Suriname en de Nederlandse Antillen. In rangorde bestaat er tussen de beide vice-pre miers verder geen verschil. Mr. Cals waarschuwde er gisteravond tegen om de premier met zijn beide vice- premiers als een soort presidium te zien. „Wij houden de individuele ver antwoordelijkheid van de ministers", aldus mr. Cals. „Zy moeten mjj alleen helpen in mijn taak. Daar ben ik blij mee ik zie een beetje op tegen mijn werk met deze club van zware jongens, zoals ik ze wel heb horen noemen". Slot pag. 2 Formateur Cals heeft gister middag rapport over zijn werk zaamheden uitgebracht aan Ko ningin Juliana. Hij arriveerde bij Soestdijk met een helikopter. Wie laat komt krijgt geen plaats; V.V.V.'s in uiterste alarmstelling (Van één onzer redacteuren) Het wordt gedurende het paasweekeinde druk in de Bollen streek. Zeer druk! Dat staat nu reeds vast. Alle records op het gebied van vooruitboekingen zijn geslagen. De V.V.V.'s in de streek werken nauw samen om de gasten de stroom begint vrijdagmorgen vroeg te lopen onderdak te brengen. In plaatsen als Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout en Hillegom is geen bed meer vrij en Noordwijk en Katwijk kunnen nog maar een be scheiden aantal aanbieden. De Bollenstreek is op haar paasbest. Grote velden narcis sen, hyacinten en vroege tulpen staan in bloei. Zij vormen een waar kleurenpalet. Dat is voor het eerst in drie jaar met Pasen. Ook de Keukenhof is in feest tooi! Het belooft wanneeer de weersomstandigheden mee werken een waar bloemen- feest te worden. De A.N.V.V. heeft een grote be langstelling geconstateerd voor een be zoek aan de bollenstreek in Duits land, Frankrijk, België, Engeland en Zwitserland. Ook uit Noorwegen, Zweden en Denemarken worden gas ten verwacht. Wamieer de weersom standigheden meewerken, dan is het zo goed als zeker, dat het paas- record van 1962, toen er in vier dagen driekwart miljoen toeristen naar ons land kwamen, gebroken zal worden. Streek vol De heer W. Verkerk, secretaris van de V.V.V. Lisse, vertelde, dat er in de gehele bollenstreek geen bed meer vrij is. De enige uitwijkmogelijkheden waren vanmorgen nog Katwijk en Noordwijk. De afgelopen twee week einden waren voor de Keukenhof gunstig en ook het dagbezoek stijgt. Tot nu toe hebben ruim 60.000 men sen Neerlands bloementuin bezocht. Een aantal, dat wellicht in de ko- „Vrije boer" verliest proces De eis van de „vrije boer" Voort man uit Eefde tegen het Landbouw schap tot terugbetaling van de hem opgelegde en door hen. betaalde hef fing is gisteren door de Haagse rechtbank afgewezen. De heer Voortman had het geld als onverschuldigd-betaald terugge vorderd. De door eiser bestreden be voegdheid van de voorzitter van het Landbouwschap tot uitvaardiging van een dwangbevel is door de recht bank vastgesteld. Tevens werd de be voegdheid van de employé van het Landbouwschap, aan wie de voor zitter het tekenen van het dwang bevel had gedelegeerd, door de recht- ,bank erkend. Eiser werd veroordeeld in de kosten van het geding, aan de zijde van de gedaagde begroot op 300 gulden. mende dagen op één dag wordt be reikt. De velden en de Keukenhof staan er, mede door het zeer gun stige weer, keurig by. Slot pag. 2 Verkeersongeluk in Gronsveld: 2 doden Twee inwoners van Gronsveld zjjn gisteravond omgekomen, toen hun personenauto werd aangereden door een Belgische vrachtwagen met aan hangwagen. De slachtoffers zijn de 38-jarige heer J. Spronk en de een jaar oudere heer H. Goessens. Hun auto werd tegen een muur gedrukt en vernield. De vrachtwagen kreeg aanzienlijke schade. Mislukte lancering De lancering van een raket vanaf de basis Cape Kennedy met een nieuw geleide-systeem voor ruimte voertuigen is mislukt. Naar de Amerikaanse luchtmacht meedeelde moest de raket 73 secon den na de lancering wegens een de fect in de tweede trap worden vernie tigd. Het was de eerste van vier lanoe- ringen die dit jaar voor de beproe ving van het systeem zullen worden gehouden. Aanklacht van oud- verzetsstrijders Voormalige verzetsstrijders en slachtoffers van het nazidom hebben gisteren in Miinchen het Internatio nale bureau van de Arabische Liga en de Egyptische regering ervan be- OOK RUSSEN TWIJFELEN AAN .LEVENSTEKENS' Nadat reeds eerder van Ameri kaanse en Engelse zijde twijfel was geuit over de conclusies van Russi sche astronomen, dat zij tekenen van intelligent leven hadden waargeno men in de radiobron CTA-102, is nu ook van Russische zijde verklaard dat deze beweringen onjuist zijn. Volgens de betrokken radio-astronomen zijn hun conclusies uit de waarnemingen door het persbureau Tass verkeerd weergegeven. Er zijn zeer plausibele „natuurlijke" verklaringen voor de waargenomen fluctuaties in de radio - straling van CTA-102, zodat er geen enkele reden is, deze radiosignalen toe te schrijven aan intelligente we zens. Overigens is de betrokken bron van radiostraling meer dan een mil jard lichtjaar van de aarde verwij derd, zodat er wel een bijzonder ster ke „kunstmatige" zender aan het werk zou moeten zijn wanneer wij deze signalen op aarde zouden kun nen ontvangen. Vooralsnog is het re delijk te veronderstellen, dat hier zeer krachtige natuurlijke processen aan het werk zijn. (Van onze parlementaire redacteur) De anti-revolutionaire tweede-ka merfractie heeft gisteravond na een langdurige vergadering de heer B. Roolvink tot fractievoorzitter aange wezen. De heer Roolvink was twee de fractievoorzitter. Hy volgt de heer J. Smallenbroek op, die minister van Binnenlandse Zaken is gewor den. Tweede voorzitter van de frac tie werd de heer P. C. Elfferich, wet houder van Delft. De benoeming van de heer Rool vink heeft veel voeten in de aarde gehad. Vooral van de zijde van hen, die samenwerking met de Partij van de Arbeid van harte steunen, werd zijn kandidatuur met zorg bezien. De heer Roolvink staat namelijk bekend als een tegenstander van samenwer king met de socialisten. Als andere kandidaat voor het fractievoorzit- terschap gold de heer Elfferich. Moeizaam Nadat de fractie zich aanvankelijk verdeeld had getoond (zes leden voor, vijf tegen), is tijdens een moeizaam overleg, dat van acht uur tot bij na middernacht duurde, eenstem migheid over de benoeming van de heer Roolvink tot stand gekomen. Gevraagd naar zijn houding te genover het nieuwe kabinet zei de heer Roolvink gisteravond, dat de A R fractie zich steeds unaniem heeft gesteld achter het beleid, dat de lieer Smallenbroek als formateur tijdens het formatie-overleg voer de. Verder zei hij: „Wij wachten op de regeringsverklaring en zullen als fractie ons standpunt daarover be raden". De 53-jarige Bouke Roolvink heeft zich in de 2 jaren van zyn kamerlid maatschap als een van de kundigste leden van de A.R.-fractie laten ken nen. Als spreker is hy in zyn partij een gevierd man. Ongetwijfeld zal zijn populariteit in de A.R.-partij de slag hebben gegeven bij zijn aan wijzing tot fractievoorzitter. P.v.d.A. Zoals in een deel van onze oplage van gisteren kon worden bericht koos de P.v.d.A. drs. R. M. Neder- horst. als fractievoorzitter. Na zijn verkiezing zei hij: ,De positie van fractieleider van de Party van de Arbeid is een nieuwe fase in gegaan. Als leider van de oppositie heeft de fractievoorzitter een andere taak dan wanneer zijn party regerings party is" Wat de toekomst betreft vond drs. Nederhorst het enerzyds nodig zich positief ten opzichte van net regeringsbeleid in te stellen, ter- wyl anderzyds de gepaste afstand ten opzichte van het regeringsbeleid in acht moet worden genomen om de eigen positie te kunnen hand haven. De heer Nederhorst zal be danken als lid van het Europese Parlement. schuldigd krachtige steun aan het neo-nazisme en het anti-semitisme te verlenen. Volgens een commissie van het Internationale Verbond van verzetsstrijders en vervolgden, die daarnaar een onderzoek heeft inge steld, ontving de vertegenwoordiger van de Arabische Liga in Bonn, Has san Fakoessa, die nauwe relaties met „neonazistische journalistenzou onderhouden, in 1960 23 miljoen mark uit CairoMet dit geld steunde hy volgens de commissie hoofdzakelijk neonazistische bewe gingen in West-Duitsland met het doel hun anti-joodse activiteit te prikkelen. Het Instituut voor de studie van het Zionisme in Cairo wordt volgens de commissie hoofdzakeiyk door Duitse nazis geadviseerd. Onder hen bevinden zich vele voormalige mede werkers van Josef Goebbels, minis ter van propaganda onder Hitier. Het instituut had een pocketuitgave van Hitier „Mein Kampf" verzorgd. De zorg voor de veiligheid van president Nasser wordt gedragen door Oskar Dirlewanger, een voormalige SS-officier, die tydens de oorlog in Polen en Rusland by zonder wreed zou zyn opgetreden, aldus de com missie. Met een mestvork Jongens (15) steken terreinknecht neer (Van onze Haarlemse correspondent) De 63-Jarige terreinknecht C. G. van der Stoop van de voetbalclub „Haarlem", is gistermiddag ernstig in het gezicht gewond geraakt, door dat twee jongens van 15 jaar, die door hem op heterdaad by een snoepdiefstal werden betrapt, hem een mestvork in het gezicht gooiden. Tevoren had een van hen met een tas, waarin de snoep zich bevond, op zyn hoofd geslagen. De ter- reinknecht is naar het zieken huis St.-Joannes de Deo overge bracht, maar kon later op de dag naar huis worden vervoerd. Er was by hem een gezichtszenuw gestoord. Hy had een wond van 5 centimeter onder zyn oog. De Jongens slaagden er in te vluchten, maar de Haarlem se politie kon hen later toch aan houden. Advertentie IJZINGWEKKEi Wat een capaclteitl Wat een vriesvak - op kastbreedte. Wat een vrieskou. Wat een koelkast. jSW vors ■FORTE ST vorstelijke Fortest produktenl Top Service 1 Overall Altijd. (9uct Qlü teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 15 April 1865: Den heer R. van der Vlugt is als minsten inschrij ver door het Departement van Oorlog de aanneming toegewezen van het eenjarig onderhoud der kazerne, stal- len en magazijnen te Leiden voor f4750. De Gemeenteraad van Haarlem heeft tot leeraar in de geschiedenis aan de H.B.S aldaar benoemd den heer H C. Rogge, docent aan het gymnasium te Leiden. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1