(ctie Kongolese leger 'egen wapenzendingen J09 Schaf vermakelijk heidsbelasting af Oudste M H O-ridder komt uit Canada Werkgevers weigeren mee te betalen in de vakbondsconfributie Gemeenschappelijke markt voor de landen van Latijns-Amerika ékA, Wm>& blijf jong, blijf fit: fiets! De „Times" over het immigratieprobleem in Engeland en hier Zuid-Afrika steunt restauratie van huis van Jan van Riebeeck LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 APRIL 1965 ZESDE BLAD Operatie bij Paulis en Stanleystad Kongolese leger is erin ge- de grenzen met Soedan en „da volledig af te grendelen wapenzendingen naar de Kon rebellen. Het maakt zich nu voor een grootscheepse „paci- e.operatie" in de gebieden van en Stanleystad, zo heeft het kwartier in Stanleystad mee- ld. De operatie zal, zo wordt de laatste resten van de op- die bijna een jaar geleden in irdoosten van Kongo uitbrak [enden mensenlevens eiste uit- a in 1980 inomisch fhankelijk is voor zijn economische ont- ing nog afhankelijk van bui- dse hulp, maar ik hoop, dat >ein 1980 op eigen benen zal staan, aldus een verklaring i Indiase premier SjastrL „Wij geen andere keus dan het irden van buitenlandse hulp ons land onderontwikkeld is het ons niet kunnen veroor- kalm aan te doen". tri sprak voor een groep ban- n Nieuw Delhi Hij drong aan grotere nationale eenheid om leilykheden van het land te nnen. krijgt op het ogenblik meer tt^ische bijstand dan welk an- id ook, nl. in totaal ötë miljard .waarvan de helft uit Ame- omt. De Amerikaanse econo- hulp aan India heeft sinds neer dan 21 miljard gulden Daarbij kwam dan nog iderhalf miljard gulden aan hulp. 'ompidou al drie ar aan het bewind iler Georges Pompidou staat drie jaar aan het hoofd Franse regering. Daar 3 pijpende reorganisatie voor- Iet te verwachten is, is de llge directeur van het kabi- i president De Gaulle op weg cords te slaan wat betreft de rnr, dat het premierschap in |k door één enkele man is Op het ogenblik is Pom- voorganger, Michel Debré. mder" met drie jaar, drie fen en drie dagen. Degene die lou nu net voorbijgestreefd is, ier Rerné Waldeck Rousseau, premierschap heeft bekleed Juni 1899 tot 7 juni 1902. ruim zes jaar dat De Gaul- iident is, zijn er slechts twee _etreden. De eerste pre- van de vierde republiek, Vin- iuriol, heeft er dertien gekend tweede, René Coty, acht. De laatste fase in het afsluiten van de grenzen viel in het afgelopen weekeinde toen eenheden blanke militairen, opererend vanuit Nian- gara, alle secundaire wegen bezetten die uit Soedan het uiterste noord oosten van Kongo binnenkomen. Eerder hadden Kongolese en blanke eenheden de steden Aroe en Aba al ingenomen, waarmee ze de belang rijkste wegen naar Soedan en Oegan da in handen kregen. Het wegverkeer tussen de drie landen is rnu volgens militaire krin gen vollediiig onder toezicht geplaatst. Bij de operatie, die drie weken ge duurd heeft, verplaatsten de rege ringstroepen zich over een afstand van ruim duizend kilometer en be zetten ze de strategisch belangrijke steden Watsa, Farad je, Mahagi en Doengoe, benevens Aba en Aroe. Zes blanken sneuvelden. De rebellen ver loren 350 man aan doden. Duizenden opstandelingen werden gevangen genomen. Ook werd een grote hoe veelheid lichte en zware wapens en ihade in de V.S. geraamd op 820 miljoen Amerikaanse middenwesten is teeds bezig zijn doden te tellen de tornado's, die afgelopen inde Indiana, Michigan, Ohio, B, Wisconsin en Arkansas heb- ietroffen. Er worden in deze i nog vele personen vermist, tis het Rode Kruis is het aantal offers tot nu toe officieel 249. |s werden tenminste 5.000 per- I gewond. De schade wordt ge- 4 op 820 miljoen gulden. IWervelwinden waren de ergste geschiedenis van Indiana. De (1 Russiaville en Alta werden •6 aarde weggevaagd. De doden- a hiervoor zijn gymnasia en {touizen ingericht liggen vol 'offers. In Indiana kwamen 141 i om het leven, van wie 35 Gouverneur Romney, di I het gebied van 320 km vloog, wet ziet er uit als een munitie o.a. van Russische, Chine se en Oegandase makelij buitge maakt. De voorgenomen acties in de ge bieden van Paulis en Stanleystad zullen naar verwacht wordt heel wat zwaarder zijn. De opstandelingen daar zijn vermoedelijk beter georga niseerd dan die in het Aba-Aroege- bied en genieten krachtige steun van de plaatselijke bevolking. Nu definitief 72 zetels voor Lemass Een week na de verkiezingen in Ierland, is komen vast te staan dat de Fianna Fail, de partij van pre mier Lemass, 72 zetels zal krijgen in het 144 zetels tellende lagerhuis. De oppositie Fine Gael, socialisten en onafhankelijken krijgt ook 72 zetels. De voorzitter van de ,doil, die niet aan stemmingen deelneemt, is lid van de Labourpartij zodat de Fianna Fail over een zetel meer be schikt dan de oppositiepartijen samen. Premier Lemass ontbond het vorige Lagerhuis omdat hij voor zijn partij meer zetels wilde hebben om zijn economischeplannen beter te kun nen uitvoeren. De Fianna Fail had in het vorige lagerhuis 70 zetels. Advertentie bij pijn de beste medicijn In een bijzondere raadsuerga- dering heeft de heer W. Tho massen gisteren afscheid geno men als burgemeester van En schede. Binnenkort aanvaardt hij het burgemeesterschap van Rot terdam. De Commissaris van de Koningin in Overijssel, jhr. Van Nispen tot Pannerden, reikte hem tijdens zijn afscheid de ver sierselen uit van het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Eerherstel voor prof. Lukacs Prof. György Lukacs, een voor malig medestander van de leider van de Hongaarse opstand Imre Nagy, is geëerd met de publikatie van zijn werk: twee delen theoretische beschouwingen over literatuur. Men gelooft dat dit betekent dat hij vol komen in ere is hersteld door het regime-Kadar in Hongarije. De werken van Lukacs zijn in 1949 en in 1956 veroordeeld wegens revisionistische afwijkingen van het pure marxisme. Tijdens de opstand in 1956 schaarde Lukacs zich aan de zijde van premier Imre Nagy en werd gedurende enige tijd samen met hem geïnterneerd in Roemeinë. Nagy werd na zijn terugkeer naar Honga rije terechtgesteld. Lukacs werd toe gestaan zijn werk te hervatten. BIOSCOOPBOND AAN MR. CALS Het hoofdbestuur van de „Nederlandse Bioscoopbond" heeft zich onlangs tot de kabinetsformateur gewend. Het heeft mr. Cals er in een verklaring op gewezen, dat de bond nu al sedert 1959 besprekingen voert met de centrale overheid over de afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting, en hem herinnerd aan de ver klaring van minister-president Marijnen op 15 oktober 1963 in de Tweede Kamer, dat overheid en filmbedrijf gemeenschappelijk naar een oplossing zouden zoeken voor een spoedige verbetering van het economische klimaat in deze bedrijfstak. Saner ring Het bondsbestuur heeft een plan opgesteld, waarin de basis is gelegd voor sanering .en ontwikkeling van het nationale film- en bioscoopwe zen. Volgens dit plan, dat reeds an derhalf jaar by de regering ligt, zou deel van de vermakelijkheidsbe lasting (indien zij zou worden af geschaft) worden besteed voor een noodzakelijke restauratie en verbe tering van interieur en exterieur der bioscopen, voor propaganda, onder zoek en voorlichting, voor meer maatregelen ten behoeve van de filmproduktie en voor behoud van een zelfstandig Nederlands bioscoop journaal. Tevens werd onder de aandacht van de formateur ge bracht, de besprekingen die zijn ge weest met betrekking tot compensa tie van het film- en bioscoopbedrijf uit de opbrengsten van reclametele visie. Ook Pakistaanse grensversterking Ook Pakistan heeft versterkingen gezonden naar de grens in het ge bied van Koetsj, waar dezer dagen gevochten is met Indiase troepen, zo is gisteren door het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Ter plaatse bevindt zich een grote Indiase troepenmacht. Het betrokken gebied is 25 vierkante kilometer groot en ligt tussen Sind en west-Pakistan en Koetsj in India. Frederik Staverman (91) Het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond, heeft zich negatief uitgesproken over de wensen van de vakbeweging voor de vorming van sociale fondsen ten behoeve van de georganiseerde iverkne- mers. Het verklaart tegenstander te zijn van gehele of gedeeltelijke terugbetaling van vakvereni ging scontributie uit de middelen van fondsen, die werkgevers en vakbonden zouden willen stich ten. Het verbond stelt verder, dat men niet van de werkgevers een steun kan verlangen, die uiteindelijk kan wor den gebruikt om de strijdmiddelen te gen de werkgevers te versterken, ter wijl het voorts uit overwegingen van personeelsbeleid onaanvaardbaar moet worden geacht, dat er discrimi natie van werknemers binnen de on derneming zou plaats vinden. Discri minatie zou er zijn, indien georgani seerde werknemers gunstiger arbeids voorwaarden zouden krijgen of indien deze georganiseerde werknemers uit keringen zouden ontvangen in de vorm van restitiutie van de vakver enigingscontributies. Voorstellen Wat er wel kan worden gedaan, somt het CSWV in zijn ledenblad „De Onderneming" op: Van werkgeverskant bestaat geen bezwaar tegen bepalingen in de cao, op grond waarvan de werknemers (zonder onderscheid) vrijaf wordt ge geven, eventueel ook met behoud van loon, voor het deelnemen aan van ge val tot geval te bepalen vakbonds activiteiten. Indien de vakbonden betaling vragen van de ongeorganiseerden voor bepaalde diensten te hunnen behoeve, zoals het verzilveren van vakantie bonnen, bestaat van werkgeverskant daartegen geen bezwaar, mits deze vergoedingen naar redelijke maatsta ven zijn vastgesteld. Indien door de vakbonden een meer adequate honorering wordt vraagd voor werkzaamheden, die door hun vertegenwoordigers worden richt in publiekrechtelijke en semi- publiekrechtelijke bestuursorganen en commissies, bestaat hiertegen zichzelf geen bezwaar en zal de gelijkheid daarvan in de betrokken colleges onder ogen kunnen worden Fondsen Indien partijen in een bedrijfstak ensen over te gaan tot het vormen van fondsen om daaruit met name omschreven activiteiten in het be lang van de samenwerking te finan cieren, bestaat daar geen bezwaar te gen indien aan twee voorwaarden is voldaan. In de eerste 'plaats wordt van werkgeverszijde een paritair be heer van het fonds verlangd, zodat de werkgevers ervoor kunnen waken, dat de middelen niet worden gebruikt om direct of indirect de stakingskassen van de betrokken bonden te verster ken. In de tweede plaats mogen de middelen van het fonds niet worden gebruikt om een discriminatie tussen georganiseerde en ongeorganiseerde werknemers tot stand te brengen door gehele of gedeeltelijke terugbetaling ui de contributie. Harde woorden Het is duidelijk, zo zegt het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond, dat dit standpunt maar ten dele te gemoetkomt aan de wensen van de vakbeweging. De restricties, die van werkgeverskant moeten worden aan- voor de medewerking aan eventuele fondsvorming maken deze fondsen voor sommigen minder at tractief. Aan de andere kant gelooft het verbond evenwel, dat de vakbe weging er goed aan zou doen zich te realiseren, dat inwilliging van de ver langens, die harerzijds thans aan de orde zijn gesteld, niet het beoogde re sultaat kunnen hebben. Een vakbewe ging, die een doel in zichzelf wordt en zich met kunstmatige middelen in stand moet houden en daardoor haar vrijheid en zelfstandigheid verliest, is gedoemd terrein te verliezen. Een vakbeweging, die niet wordt gedragen door de bereidheid van haar leden hiervoor een offer te brengen, heeft geen gezag noch naar binnen noch naar buiten en zal zeker niet attrac tief zijn voor de geëmancipeerde werknemers, die zich nu nog afzijdig houden. Het spijt het CSWV, dat het deze harde woorden moet uitspreken, zegt het in zijn blad, maar het meent, dat het beter is duidelijk te stellen dat, als de vakbeweging de medewer king van de werkgevers vraagt voor de oplossing van haar moeilijkheden, zij andere wegen daarvoor zal moeten zoeken. Een 91-jarige Canadese kippenfok- ker zal deze maand naar Nederland gaan als gast van de Nederlandse re gering. Hij is Frederik Staverman, de oudste houder van de Militaire Wil lemsorde, die nog in leven is. Hij zal deelnemen aan plechtigheden in Den Haag en de gast zijn van Koningin Juliana. De heer Staverman ontving de Willemsorde in 1901, toen hij als officier van de Koninklijke Marine dienst deed in het toenmalige Neder lands Oost-Indië. De onderscheiding werd hem verleend wegens uitzonder lijke moed onder vijandelijk vuur tij dens een verkenningstocht. De plechtigheden in Den Haag zijn zoals gemeld ter gelegenheid het 150 jarig bestaan van de Mi litaire Willemsorde. De heer Staver man heeft reeds eerder in 1939 Koningin Juliana ontmoet tijdens haar bezoek aan Victoria. De heer Staverman heeft in 1917 de Marine met pensioen verlaten en is kippen gaan fokken. In 1927 verhuisde hij naar Langford Lake in Victoria. „Toen ik de uitnodiging ontving, heb ik eerst geantwoord, dat ik het als een grote eer beschouwde maar, dat ik het geld niet kon opbrengen voor de reis. De Nederlandse regering heeft toen aangeboden mijn reis te betalen, maai' ik heb toen geant woord, dat ik op mijn leeftijd niet al leen kan reizen. Toen heeft de rege ring heel royaal aangeboden ook de onkosten voor mijn bum-vrouw te be talen", zei de heer Staverman. Hij en mevr. Rachel Franklin zullen op 24 april naar Amsterdam vertrekken. Ook heeft het hoofdbestuur zich uitvoerig bezig gehouden met de kwestie van de filmuitzendingen via het centraal antennesysteem. Geble ken is, dat in Den Haag films wor den uitgezonden, zonder dat reke ning wordt gehouden met auteurs rechtelijke verplichtingen. De bond heeft in onderzoek op welke wijze hiertegen kan worden opgetreden. Onrust in Seoel In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel zijn gisteren 26 politiemannen gewond geraakt bij een treffen met meer dan 2.000 studenten, die met stenen gooiden. De politie gebruikte traangas om de betogers te verjagen, die protesteerden tegen de aan de gang zijnde onderhandelingen ter normalisering van Zuid-Korea's be trekkingen met Japan. Er werden on geveer 350 studenten gearresteerd. is net zo lekker als de duurste Amerikaan! .1 li 20 heerlijke plantage-tabakken Ook Latijns-Amerika is op weg naar een gemeenschappelijke markt van het type van de „Zes" van de E.E.G. De plannen daartoe zijn op gesteld door een commissie vam de Alliantie voor de Vooruitgang en de economische commissie voor Latijns- Amerika. Maandag a.s. zal het plan in Mexico-stad gelanceerd worden door presidenten van landen op het westelijk halfrond. Nu reeds staat vast, dat het kan rekenen op de steun van politieke leiders in La tijns-Amerika evenals op die van Washington. Helemaal nieuw is een gemeen schappelijke markt niet voor La tijns-Amerika. Er zijn reeds acht Zuidamerikaanse landen, die samen ihet Mexico een „L.A.G.G." vormen en er is nog een tweede poging in diezelfde richting, waartoe Guatama- la, Honduras, Salvador, Nicaragua en Costa Rica behoren. De opzet van het nieuwe plan is óm deze twee sa men te smelten. Hoewel het plan oorspronkelijk vooral werd bepleit door de Chi leense president Eduardo Frei, wiens christen-democratische partij on langs bij de parlementsverkiezingen een grote overwinning heeft behaald, wordt het plan naar voren gebracht als een voorstel van alle landen om nationale of regionale jaloezie te voorkomen. Dit soort gevoelens heeft in het verleden vele gemeenschap pelijke ondernemingen In de grond geboord. Uw fietsenhandelaar staat weer voor u paraat met een pracht-collectie nieuwe fietsen De Nederlandse aard en het tekort aan arbeidskrachten maken de assi milatie van gekleurde immigranten In Nederland een eenvoudiger zaak dan in Engeland, zo schrijft de Lon- dense „Times" vandaag. Het blad, dat commentaar geeft op het bezoek dat onderminister van Buiter^andse Zaken Maurice Foley pas aan Nederland heeft gebracht om na te gaan hoe hier de kwestie van de immigranten is opgelost, zegt dat deze kwestie In Nederland heel an ders ligt dan in Engeland. Het grootste deel van de immi granten, die ons land opnam, kwam tussen 1946 en 1958 uit Indonesië. De meesten waren al Nederlands staatsburger en waren in staat om zich aan de omstandigheden in Ne derland aan te passen. Maar, aldus de „Times', er rezen meer moeilijk heden toen er later rond 10.000 men sen uit Suriname naar Nederland kwamen. Over het algemeen geno men stonden en staan de Nederlan- dei's echter voor een minder moei lijk probleem dan de Britten. Hier kan de aard van de Nederlander een steun zijn geweest, maar ook het te kort aan arbeidskrachten heeft een rol gespeeld. Anders dan in Enge- lan heeft men in Nederland ook niet het gevoel gehad dat het aantal potentiële immigranten onbeperkt is. Niettemin, zo zegt het blad met nadruk, is er een belangrijk aspect aan de zaak, waarbij de reactie van de Nederlanders volkomen anders is geweest dan die van de Britten. De Nederlandse regering namelijk heeft een grote mate van verantwoorde lijkheid in dit opzicht getoond. On getwijfeld heeft een sterk gevoel van morele verantwoordelijkheid voor mensen van gemengd bloed hierbij een rol gespeeld, maar dit zou niet voldoende zijn geweest zonder een grote mate van politiek realisme. Vrijwel zeker, zo vervolgt het blad, zal het onmogelijk zijn het grootste deel van de immigranten uit Paki stan te overreden de eetgewoonten van de Brit over te nemen. Ook heeft de Britse regering niet de macht om hun huisvestingprobleem op de Ne derlandse manier op te lossen, hoe wel men in Nederland ook kampt met een ernstig woningtekort. Maar er zou veel gedaan kunnen worden wanneer de verantwoordelijkheid op een duidelijk wijze wordt aanvaard. 1300.000 gulden kosten. Botsing van helikopters Twee Britse militaire hefschroefvllegtuigen zijn boven de rivier de Rejang in Se- rawak (Noord-Bomeo) met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Er zou sleohts één overlevende zijn. Acht Inzittenden - allen Britten worden nog vermist. Bosbrand ln zuid-Frankrijk Nabij het dorp La Motte, ln het departement Var, in het zuiden van Frankrijk ls gistermiddag een zware bosbrand uit gebroken. Reeds meer dan 500 hectaren struikgewas en demiebomen zijn door het vuur verwoest. In verband met de felle wind wordt voor uitbreiding ge vreesd. Cuba zal als lid van de Verenig de Naties een kopie van het pro gramma ontvangen maar er wordt niet verwacht dat de dictatuurstaat van Fidel Castro er zich veel aan gelegen zal laten liggen. Het land heeft in het verleden al tijd regionale inter-Amerikaanse in stellingen ontweken en is enige tijd geleden uit de Organisatie van Ame rikaanse Staten (OAS) gestoten. Geen discussies in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gistermid dag zonder enige discussie de begro tingen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Financiën, Econo mische Zaken en Maatschappelijk werk, goedgekeurd. Nu nieuwe bewindslieden klaar staan om het roer op deze departe menten over te nemen, nam de Se naat genoegen met een simpele ad ministratieve afhandeling van de be grotingen. Ook de begrotingen van het gemeentefonds en de staatsmij nen gingen zonder meer onder de hamer door. Hoewel de betreffende ministers op O. K. en W. Minister Bot na, ver schenen waren, zagen de woordvoer ders van de diverse begrotingscom missies van een debat af op voor waarde dat een aantal onderwerpen daarna nog in een later stadium met de nieuwe bewindslieden kan worden doorgenomen. Leidenaar veroordeeld Voor de Haagse reohtbank ver soheen een 20-jarige winkelbediende uit Leiden, die in het tijdvak van augustus 1963 tot augustus 1964 van zijn werkgever in totaal plm. f 3000 heeft verduisterd. Dat geld had hij achter gehouden van klanten die voor verfl ever an ties hadden betaald. De reohtbank heeft hem veroordeeld tot f 200 boete en vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 In Zuid-Afrika is een campagne begonnen om gelden bijeen te bren gen voor de restauratie van het huis van Van Riebeeck, „De Fonteyn", te Culemborg in Nederland. Van Riebeeck, die een functionaris was van de Nederlandse Oostindische Compagnie, wordt beschouwd als de stichter van Zuid-Afrika. Hy vestig de daar in 1652 een provianderings- basis voor Nederlandse schepen, die langs de Kaap voeren. Deze basis werd de eerste kolonie van blanken in dit gebied. Het huis in Culemborg dat in het begin van de 16de eeuw werd ge bouwd, verkeert in verwaarloosde staat. Het herstel zal naar schatting Aan Zuid-Afrika is een bijdrage van 70.000 gulden gevraagd. De Ne derlandse regering zal de tegen waar de van 120.000 gulden beschikbaar stellen en andere organisaties heb ben beloofd voor de rest te zullen zorgen. De heer S. J. van Ewijck van de Bilt, voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond, heeft in Kaap stad meegedeeld, dat in Zuid-Afri ka twee commissies zijn ingesteld om de gelden bijeen te brengen. Het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal de campagne steunen. Gehoopt wordt dat in be gin oktober van dit jaar met de restauratie kan worden begonnen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19