kunst kalei öoscqqp feeland in het boek: Wat doet een rangeerder bij Hoogovens? HOOGOVENS UMUIDEN Noord-Viëtnam is een „echte achterbuurt^ Morgen laatste dag van Kamp Houtrust '65 KAMP HOUTRUST'65 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 13 APRIL 1965 ZESDE BLAD EXPOSITIE IN MIDDELBURG e tentoonstelling „Zeeland in het boek", welke donderdag 15 I in de Vleeshal van het stadhuis in Middelburg geopend (rdt, is georganiseerd ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan Ver. ter bevordering van de belangen des Boekhandels. Iet onderwerp van de tentoonstel- wordt in de titel aangeduid, itraal staat Zeeland. Aangetoond rdt hoe dit gewest gefungeerd ft als inspiratie voor schrijvers en deze inspiratie zijn weerspiege- heeft gevonden in het boek. Dit op de meest verschillende wij- het geval geweest zijn, met 5<tó wisselende uitkomsten. Tussen ^onycke van Zeelandt van Rei- berg' en Verhagen's „Rozen en liggen méér dan vier pen. Beide schrijvers zijn echter de tentoonstelling vertegenwoor- d: hun ontmoeting met Zeeland ben zij ieder op eigen manier ien het kader van de bladspiege gegeven. Op de expositie gaa echter niet om de schrijvers al- Het boek speelt er een zelf- idige rol doordat ook de beteke- naar voren gebracht wordt van uwse drukkers en uitgevers, van uitgaven, letterproeven, aanplak - tten enz. zijn te zien. Vermeden I expositie een eenzijdig „litte- j' karakter te geven, al maakt de ferkunde wel de hoofdzaak uit. dat globaal de volgende ra te onderscheiden zijn: and en de letterkunde: waar- raard de meeste aandacht geschonken aan Zeeuwse |vers, van wie uitgaven, hand- ften, portretten enz. aanwezig zijn. Enkele namen: Cats, [dius, Valerius, Betje Wolff, Bou- Van Sehagen, Warren, Brak- Verhagen. Verder zal de rol die ^Ind in het leven van bepaalde (|vers, niet-geboren Zeeuwen, ge ld heeft, naar voren gebracht [en (o.m. Huizinga, Nijhoff, gpert, Viruly) en de weergave onze provincie in de letterkunde, eken over Zeeland: hieronder kronieken, reisbeschrijvingen en, plaatwerken, atlassen, ook Zeeuws woordenboek, uwse drukkers en uitgevers: ge- zullen worden: oude uitgaven en 19de eeuw), letterproeven, 'eter Diamand recteur van het ^inburgh Festival (er Diamand, de secretaris het Holland Festival is i benoemd tot directeur van Edinburgh Festival. De heer land zal echter als adviseur rnden blijven aan het Hol- Festival en aan het bestuur het Nederlands Kamer zijn nieuwe functie zal de Diamand het komende burgh Festival voorbereiden menwerking met Lord Ha- od, een neef van Koningin beth, die aan het eind van 'estival aftreedt als direc- Het salaris van de heer amand zal vermoedelijk 100.- bedragen. pamfletten, liedboeken, veilingcata logi, aanplakbiljetten. Kinderboeken: Stamperius, Lou- werse, Boddaert, Evenhuis. Getracht wordt, de tentoonstelling een uitgesproken visueel karak ter te geven door gebruik te maken van fotografische vergrotingen van boekpagina's, illustraties uit boeken, drukkersmerken en dergelijke. Voor de aandachtige beschouwer worden boeken en handschriften in vitrines en op tafels tentoongesteld. Belgische prijs voor Bram Bogaart (Van onze correspondent) De Vereniging van Belgische kunst critici heeft haar prijs voor het sei zoen 1963-1964 toegekend aan de Ne derlandse schilder Bram Bogaart die sinds enige jaren in Brussel woont. Bogaart werd gekozen uit degenen die tijdens het betrokken seizoen wa ren aangewezen als de beste expo santen van elke maand. Behalve Bo gaart kwamen zo voor 19631964 Ot- ta en Vic Gentils in aanmerking. Bogaart die eigenlijk Abraham van den Bogaart heet, werd in 1921 in Delft geboren. Hij is auto didact, Van 1951 tot 1961 heeft hij een atelier gehad in het befaamde oude pand in „de Rue de Genteuille in Parijs waar o.a. Appel, Comeille, Lotti van der Gaag en Kees van Bohemen hebben gewerkt. Californisch College zoekt Ned. docent De Amerikaanse professor Man fred Wolf van San Francisco State College hoopt in augustus in Neder land een aantal Nederlanders te ont moeten die op cultureel terrein ook in het buitenland de aandacht heb hen getrokken. Hy zoekt namelijk naar een opvolger voor de schrijver en criticus Adriaan van der Veen, die voor het academische jaar 1964 -1965 als „visiting professor" aan ge noemd college verbonden is, waar hy o.m. moderne Nederlandse literatuur doceert. Het 20.000 studenten tellende col lege hoopt voor het jaar 1966-1967 weer een Nederlandse schrijver of geleerde als gasthoogleraar te vin den. Prof. Wolf heeft indertijd de heer Van der Veen voor deze Ameri kaanse post aanbevolen. Gedurende zijn verblijf in ons land, van 9 tot 18 augustus a.s., zal prof. Wolf voorts onderzoeken welke moge- Muurschilderingen de St.-Jan m (Van onze correspondent) In de ruim zeven eeuwen oude kathedrale basiliek van St. Jan in Den Bosch de oudste en grootste Gotische kerk van Ne derland zijn tijdens schoon- maakwerkzaamheden in het ka der van een grootscheepse restauratie op verschillende plaatsen sporen van oude muur schilderingen gevonden. Over de aard van de afbeeldingen en over de tijd, waarin de decora ties zijn aangebracht, valt thans nog niets te zeggen. Expositie in Boerhaavezaal Donderdagavond om 8 uur wordt door Wim Hazeu in de Boerhaavezaal een expositie geopend van werk van Jaap van den Ende, Cor en Jan Rijnders. V V V V Een gewone scheeps- krukas uit de eigen produktie heeft een Westduitse industriële onderneming als ab stracte kunstwerk voor liaar nieuwe re presentatieve kan toorgebouw in Keulen geplaatst. Dit werk vervult voor de onderneming niet alleen een decoratie ve taak, maar heeft ook een. reclamedoel. Het heeft ook vele andere firma's ertoe aangezet, inplaats van dure „echte" kunstwerken, vorm rijke fabriekskunst uit de eigen produktie op te stellen. Een handelaar in tweedehands auto's biedt zelfs al oude autokrukken voor huis en tuin aan lijkheden de Nederlandse universitei ten bieden voor het internationale programma van de Californische State Colleges. Men zou Californi sche studenten gedurende een jaar aan een Europese universiteit willen laten studeren, zonder dat zij op hun eigen universiteit achterop gera ken. Grote universiteiten in Frank rijk, Duitsland, Zweden, Japan en Formosa werken hierin met de Cali fornia State Colleges mee. Na zijn verblijf in Nederland zal prof. Wolf voor studiedoeleinden Bel gië en Frankrijk bezoeken. Weer ooievaar in Oudewater Het ooievaarsnest op hei stadhuis van Oudewater -is weer bewoond. Gistermiddag om half zes streek daar een zeer i vermoeide ooievaar neer. Sme rig en ineengedoken zit hy op het gastvrije nest tot vreugde van veel inwoners van dit stad je, dat dit jaar herdenkt, dat het zevenhonderd jaar geleden stadsrechten kreeg. Het nest op l het historische stadhuis is één van de attracties van Oude water. De bewoners er van zün ongetwüfeld de meest gefoto grafeerde en gefilmde ooievaars van ons land. Nu is het maar afwachten of er nog een metgezel komt voor de alleenstaande ooievaar. Vorig jaar had Oudewaters oolevaars- huweiyk tot resultaat een nest i drie kleintjes, die in de herfst met hun ouders kernge zond naar het zuiden vertrok ken. Maar er bestaat een kans dat er nu geen huwelijk zal zijn. ooievaar (mannetje of vrouwtje is nog niet bekend) arriveerde wel veel later dan normaal. Vorig jaar zü'n in Nederland zestig jonge ooievaars uitgevlo gen. Vijfentwintig jaar geleden, in 1939, waren dat er nog 823. Pamfletten boven Indonesië Maleisische vliegtuigen hebben gis teren vroeg boven Indonesische eilan den ten zuiden en zuidwesten van Malakka pamfletten uitgeworpen, zo heeft een Maleisische woordvoerder gd. De vliegtuigen waren bescho ten, maar alle onbeschadigd terugge keerd. Volgens de woordvoerder be vatten de pamfletten een boodschap van Indonesische gevangenen, waarin zeggen dat alle propaganda tegen Maleisië bedrog is. Op de achterzijde van de vlugschriften staan de foto's van zestien Indonesische gearresteer de guerrillastrijders. Volgens de Ma leisische autoriteiten worden bedoelde eilanden door de Indonesiërs gebruikt als vooruitgeschoven aanvalsbases. Een rangeerder bij Hoogovens is niet de eerste de beste: Hij zorgt voor het samenstellen van treinen. Hij koppelt de wagens in de juiste volgorde, bedient wissels en ge leidt samen met zijn collega de locodrijver, de trein naar de verschillende fabrieken op het terrein. Op tijd, en veilig! Zijn fluitsignalen en lichtseinen helpen de locodrijver de wagens veilig op de juiste plaatsen te brengen; Zo zit dat met rangeren, één van de specifieke be roepen bij Hoogovens. Andere beroepen bij Hoogovens, en dat zijn er heel wat, vragen weer om heel andere vakkennis. Maar het wordt allemaal bij Hoogovens geleerd. Daarom kan de man die daar niet tegen opziet vrijwel altijd bij Hoogovens terecht. Ook u dus. Als u eens schreef of belde naar Personeelszaken? Hier is het adres: Personeelszaken, gebouw Buitenhof telefoon 02550-6611, toestel Uil Richa rd Nixon achter Johnson „De politiek, die Amerika in het tere oplossing indenken dan door Verre Oosten moet voeren is er eer met een beperkt doel, n.l. dat de ver- ox'ering van een vry land door in directe agressie (zoals in Vietnam) of door directe agressie (zoals in Korea) een halt moet worden toe geroepen, aldus verklaarde Richard Nixon, vice-president onder Eisenho wer en thans ambteloos burger, zon dag op Schiphol, op doorreis uit Mos kou naar Londen. "VV&nneer in Vietnam ter beëindi ging van de vijandelijkheden eer "rag wordt gesloten, dan zou dat 'n beloning betekenen voor de aanval lers, die op die wijze in Zuid-Viet- nam vaste voet zouden krijgen. Het zou voor de communistische activi teit in oost-Azië een niet te onder schatten morele stimulans beteke nen en in dit verband noem ik al leen maar Indonesië, waar de com munisten nog slechts een klein duw tje nodig hebben. Daarom kan ik me voor de Verenigde Staten geen slech- Hoiitrusthallen, Den Haag van 9 tot en met 14 april Tenten - Bungalows Caravans Kampeerwagens Kampeerbenodlgdheden Boten Groot voorlichtingscentrum Uitheemse drankjes en hapjes op het terras „Touristlcana"-modeshows met de laatste snufjes voor Uw vrije dagen morgenmiddag films uit Spanje, Marokko en Por'.ugal - morgenavond films, dia's en dansen uit Frankrijk; films uit Tunesië GEOPEND VAN 10 UUR TOT 22.30 UUR. *S ZONDAGS VAN 12 UUR TOT 22.30 UUR, middel van een verdrag met Noord- Vietnam „verlinkt" te worden („to be suckered"). Dat was volgens hem geschied bij het Laotiaanse geschil. Daar is im mers dankzij een afgesloten overeen komst een coalitieregering tot stand gekomen. „De communisten bleven er dus en namen de zaak al spoedig geheel in handen." Het zijn niet de Verenigde Staten, die in Vietnam als agressors moe ten worden beschouwd, meent Nixon, doch de Noord-Vietnamezen, die de conventie van Genève, opgesteld in 1954, hebben geschonden. In dit ver drag werd de onafhankelijkheid van Zuid-Vietnam gegarandeerd. „Er is geen kwestie van dat de V.S. de be doeling hebben om Noord-Vietnam of communistisch-China te verslaan. Ons enige belang is de agressie uit Noord-Vietnam een halt toe te roe pen. Vermeden moet worden dat Zuid-Vietnam wordt opgegeven. Er kan geen teragdocht zijn zonder meest ernstige consequenties". Gevraagd hoe hy de weigering der Zuid Vietnam ezen verklaarde, die in 1954 algemene verkiezingen van de hand wezen, antwoordde Nixon: „Het is duidelyk, dat dit geschiedde om dat Zuid-Vietnam niet in werkelijk vrye verkiezingen in Noord-Vietnam kon geloven. Ik ben in totaal vier maal in Vietnam geweest en ik zeg u. dal als er werkelijke normale ver kiezingen worden gehouden Zuid- Vietnam een enorme overwinning zou behalen, al was het alleen maar om economische redenen. Zuid-Viet nam is mede dankzij de Amerikaan se hulp veel beter af dan Noord- Vietnam, dat in economisch opzicht tot de meest uitgesproken achter buurten van de wereld behoort". „La belle Otero Naar aanleiding van het be richt over La belle Otero", die op 97-jarige leeftijd in armoede in Nice overleden is, zij nog gemeld, dat deze eertijds beroemde Spaanse danseres behoorde tot de groten van de Franse (klein)- kunst, die schitterden in de Fo lies-Bergère in Parijs, met name in de periode van het café-con cert. Zij maakte furore in de tijd van na de romantiek en vóór het Russische ballet, to ende revue en variétédans opgang maakten. Strauss vermaant De Gaulle De voorzitter van de Beyerse Chris- telijk-Sociale Unie, Franz Josef Strauss, heeft op een congres van zyn partij in Miinchen een duidelyke ver maning gericht aan het adres van de Franse president De Gaulle, die kort geleden op een afscheidsdiner voor de Russische ambassadeur in Parys, Wi- nogradow, een toost had uitgebracht op de nieuwe Frans-Russische vriend schap. De Bondsrepubliek kan en mag niet toestaan, dat de betrekkingen van haar Westelijke vrienden met de Sow- jet-Unie en de andere communisti sche laden buiten haar om worden geregeld, zo zei Strauss. Wel was hij van oordeel, dat de verhouding van West-Duitsland met Frankrijk kern en hoeksteen vormde van de Duitse politiek. „Wy zullen in Europa geen stap verder komen, wanneer wij het over de belangrijkste politieke vn stukken niet met Frankrijk i worden", zo meende hij. Dat was ove rigens beslist geen eenvoudige zaak, nog minder eenvoudig met een Frankrijk ondêr de tegenwoordige leiding, zo zei hij Strauss bepleitte voorts een Euro pese hereniging waarbij landen als Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije betrokken zouden moeten worden en waarvan de Duitse hereniging een onderdeel zou moeten vormen. De Oosteuropese lan den moeten meer in de richting van het Westen worden gedreven, maar hij waarschuwde voor het gevaar dat economische hulp op grote schaal aan deze landen de communistische rege ringen de mogelijkheid biedt, hun be wind te consolideren. Doodvonnis gewijzigd in levenslang President Ben Bella van Algerye heeft de doodstraf die was uitge sproken over twee van zyn oude strijdmakkers veranderd in levens lang. Het betreft hier de voormalige lei der van de Berbers, Ait Ahmed en diens medewerker Mohamed ben Ah med, beter bekend als commandant Moessa. Beide mannen waren vorige week ter dood veroordeeld wegens hun op standige activiteiten in 1963 en 1964. Honderd jaar Mendel Ter herdenking vair het feit dat Gregorius Mendel in 1865 zijn ontdek kingen op het gebied van de erfelijk heid publiceerde, heeft de biologische raad van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen een op 20 en 21 april in het Tropeninstituut te Amsterdam te houden symposium .Honderd jaar Mendel" gewijd aan de ontwikkeling van de erfelijkheidsleer gedurende de laatste eeuw. Film ontroert 1800 joden Een korte film, die de mensen tot tranen toe bewoog heeft in New York zyn premiere beleefd voor meer dan 1800 joden die hulde wilden brengen aan de zesmiljoen slachtoffers van het nazidom. De film heet „Gebed voor de do den op de ruïnes van het getto van Warschau". In de grote danszaal van hotel America konden de toeschouwers hun tranen niet meer bedwingen toen de film het verwoeste getto van Warschau liet zien. Het enige geluid in de film is de tenor van voorzanger Mosje Kous- sevitsky. De film, die korter dan tien minu ten duurt, begon met Koussevitsky te laten zien die het gebed voor de doden zingt in 1945, toen hy uit de Sowjet-Unie, waarnaar hy gevlucht was om aan de nazi's te ontsnap pen, in Warschau was teruggekeerd- Na de film werd het toneel ver licht en verscheen KousSevitsky zelf. Hy zong, begeleid door een koor van jongens en mannen, opnieuw „het gebed voor de doden" feerwyi zes kaarsen, een voor elk miljoen ver moorde joden, midden op het toneel stonden. Tussen de film en het gezang van de voorzanger, werden de kaarsen aangestoken door drie mannen en drie vrouwen, ieder een overlevende uit de concentratiekampen Ausch witz, Buchenwald, Bergen- Belsen Dachau, Mauthausen en Treblinka. Leger smeedde (mislukt) komplot tegen Castro Het „Burgercomité voor een vry Cuba", een tegen Castro gerichte or ganisatie van Amerikaanse burgers, heeft in Miami meegedeeld, dat op Cuba een militair komplot tegen het bewind van Castro is verijdeld. Vol gens het comité dat nauwe betrekkin gen zegt te onderhouden met de ver boden bewegingen op Cuba, is het de belangrykste samenzwering tegen de Cubaanse regering die na de machts overneming door Fidel Castro is ont dekt. Kapitein Manuel Toranza Vega, die de vorige week met nog negentien an dere tegenstanders van Castro uit Cuba is gevlucht en asiel in Miami heeft gekregen, zei dat op de ontdek king van het komplot een golf van arrestaties is gevolgd: 350 officieren en soldaten en een honderdtal ambte naren zyn in de gevangenis opgeslo ten. De samenzweerders zouden behoord hebben tot het westelyke leger van de provincie Pinar del Rio.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19