LEIDSCH DAGBLAD "als komt tegemoet aatste bezwaren van Ucill Bot STUDENT GESTIKT IN KAP MET ROET AUTO BIERMAN N.V. en Toom keert terug i een andere functie BUIEN Vliegramp in Syrië: 54 doelen Inwijdingsritueel werd noodlottig TORNADO TREFT MIDDEN VAN (9uc/ QÊteuwo gericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 APRIL 1965 No. 31540 ecteur; E. A. E. van Dlshoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Vandaag constituerende vergadering (Van onze parlementaire redacteur) inister Bot schijnt bereid te zijn om minister voor de ontwik- igshulp te worden. Hij heeft een aantal voorwaarden gesteld, rooral liggen op het gebied van de coördinatie tussen zijn taak e werkzaamheden van andere departementen. rmateur Cals schijnt ingestemd te hebben met deze voorwaarden, vanochtend alle uitgenodigde nieuwe en oude ministers rondom de van formateur Cals plaats namen om samen het nieuwe kabinet men. Ier nieuws van het formatie- staatssecretaris Den Toom itmacht) zal zijn werkzaamhe- Ijjven voortzetten als regerings- issaris voor de luchtmacht. Mi- De Jong (Defensie) heeft deze sing gevonden, om de deskun- ONS NIEUW ERVOLGVERHAAL J De wind kan niet lezen" J an Richard Mason J een diep-ontroerende liefdes- 4 nance maar óók een verhaal J een grote dramatische aiming. *]j worden teruggevoerd naar f it vroegere Brits-Indië in de J d, dat Engeland in Burma f ?en Japan streed en wij ont- f leten er de jonge RAF-offi- f ir Michael Quinn, die, na op- f lopen verwondingen, voor de f egdienst is afgekeurd en met f dere officieren wordt opge- f d voor tolk in de Japanse f al. Zij worden in de geheimen f i het Japans ingewijd door f i Japans meisje, dat een f Jote indruk op Michael maakt, f ontstaat een romance tus- f i de twee jonge mensen, die f s onmiddellijk pakt door f ar bijzondere tederheid en f [verheid. Op meesterlijke wijze tekent schrijver ons deze wonder- iQ liefdesband tussen de vaak g jongensachtige, zo geheel d zijn land en volk gebonden gelsman en het Japanse ■isje, voor wie haar grote en ge liefde al het andere om ar heen doet verbleken. On- grijpelijk voor haar geliefde ost Zij steeds het geluk-van- rmoment te beleven, terwijl in stilte en eenzaamheid pper vecht tegen het onont- ombare dat in haai leven is tomen en haar zo spoedig zal eisen ik het voormalige Brits-Indie, f zijn schrijnende tegenstel- ;en en de genadeloosheid I de Brits-Japanse strijd •den werkelijkheden voor aan welke wij ons door de te spanning nauwelijks kun- i onttrekken. )p wondere wisselwerking i •n deze twee zuivere jonge •n en de subtiele roman- 1 ik, welke dit verhaal kenmer- 1 zullen niet nalaten een •klank in ons te wekken, die van dit boek doet gaan iden als van een van onze 1 ite en meest geliefde boeken! iEen boekuitgave van deze tan is verschenen in de Ituurserie van de Zuid- lollandsche Uitgeversmaat- lappjj te 's-Gravenhage. EERBER1CHT Bilt verwacht van heden- tot ivond: Wisselende bewolking plaatselijk enkele buien. Matige prachtige westelijke wind. Weinig pdering in temperatuur. j (Opgemaakt om 11.15 uur). 13 APRIL 5.48 uur; onder: 19.34 uur; i op; 16.26 uur; onder: 5.27 u. water in Katwyk te 1.29 en 2 uur, laagwater te 9.24 en 21.58 !t blad bestaat uit 22 pagina's digheid van de heer Den Toom te kunnen gebruiken bü de verdere uit voering van de reorganisaties van de luchtmacht. De heer Suurhoff, die de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat zal worden, schijnt aan zijn ministe rie een socialistische staatssecretaris te willen verbinden voor zaken be treffende de waterstaat. Een defini tieve kandidaat was vanmorgen nog niet bekend. Verheugd Nu de eerste mist rondom de for matie wat is opgetrokken, blijkt de Fartij van de Arbeid nogal ingeno men te zijn met het resultaat van de formatie. In de socialistische hoek heeft men zich bijvoorbeeld bijzon der, tevreden getoond over het feit, dat prof. Samkalden minister van Justitie gaat worden. Hij zal in zijn nieuwe functie stellig spoedig begin nen met de herziening van het on dernemingsrecht en de uitwerking van het stakingsrecht. Natuurlijk zal ook drs. Den Uijl, de nieuwe socialistische minister van Economische Zaken, 'n aantal veran deringen in de voorgestelde „natte" mijnwet aanbrengen, waardoor er een mogelijkheid voor staatssexplo- ratie en misschien ook staatsexploita tie zal bestaan. Men schijnt het hier over m de socialistische gelederen nog niet helemaal eens te zijn. Grondpolitiek Tevredenheid bestaat er ook over de nieuwe grondpolitiek. Er zou vol gens het ontwerp regeringsprogram ma een soort nationaal grondbedrijf komen, dat de gronden zal opkopen voor boeren, die wegens stadsuitbrei ding van hun eigen bedrijf af moe- Verder zullen overeenkomstig geen suggestie, die minister Bogaers on langs deed, lokale overheden, bij ver koop van gronden, die in de uit breidingsplannen zijn aangegeven, een voorkeursrecht tot koop krijgen. Hierdoor zal de grondspeculatie te gengegaan kunnen worden. Naast de invoering van een spe culatiewinstbelasting schijnen de so cialisten ook nogal ingenomen te zijn met 't feit, dat er nu snel begonnen zal kunnen worden met de invoering van de vrije loonpoliiek Veel meer De heer Suurhoff, de nieuwe minis- er voor Verkeer en Waterstaat zal zich stellig herinneren, dat er in zijn kring altijd veel belangstelling heeft bestaan voor de gedachte, om de werkingssfeer van het rijkswegen fonds uit te breiden tot in de be bouwde kom van de gemeenten. Het socialistisch tweede-kamerlid mej. mr. Schilthuis, heeft vorig jaar een amendement voorgesteld om ook de verbetering van de wegen binnen de bebouwde kom uit het rijkswegen- Verkoolde lichamen en over tientallen meters verspreide oos terse souvenirs markeren de plaatsen, waar vijftig Europese toeristen, onder wie een Neder lands echtpaar, zaterdagavond om het leven zijn gekomen bij een vliegramp dicht bij de Sy rische hoofdstad Damascus. Ook de vier bemanningsleden kwa men om. Het toestel was op weg van Beiroet naar Amman. Het toestel, dat toebehoorde aan de Jordaanse luchtvaartmaatschappij, is bij de top van een 540 meter hoge berg brandend neergestort. Onder de slachtoffers waren 47 Belgen, van wie 28 vrouwen. Een achttal heeft ge probeerd tijdens het neerstorten de vliegtuigdeur te openen en uit het toestel te springen. Hun stoffelijke resten werd op enkele honderden me ters van het wrak gevonden. De Bel gische ambassade heeft meegedeeld, dat de stoffelijke resten van slechts vijftien slachtoffers per vliegtuig naar België zullen worden gebracht. De overigen zijn te zeer verminkt om nog te worden vervoerd. Naast de Belgen, het Nederlandse echtpaar (Van Meerten uit Hilversum) was ook nog een Zwitser aan boord. De groep maakte een veertiendaagse va kantiereis naar Cairo. Het noodlot is ditmaal geholpen door een buitenge woon gecompliceerde samenloop van omstandigheden. 0 Slot pag. 2 fonds te financieren. Dit amende ment werd indertijd afgewezen, maar nu de socialisten in de regering zit ten zal dit denkbeeld stellig meer kans hebben op verwerkelijking. De strijd tegen de waterverontreiniging, een van de oude socialistische wen sen, za1 waarschijnlijk nu ook snel worden aangebonden. De socialisten schijnen er van overtuigd te zijn, dat het resultaat van de formatie-Cals voor hen heel wat voordeliger is, dan datgene wat in 1963, toen de socialisten het groot ste gedeelte van de formatie mee maakten, voor hen haalbaar was. „Wij hebben nu meer dan wij in 1963 hadden kunnen krijgen", zo is de socialistische opinie. Tragisch schandaal in Utrecht (Van onze correspondent) Tijdens.de inwijdingsceremonie als lid van Tres Faciunt Colle gium, een besloten gezelligheidsclub van het Utrechts Studenten korps, is de 20-jarige student jhr. D. L. Rutgers van Rozenburg uit Zeist, zaterdagavond om het leven gekomen, vermoedelijk door verstikking. De Utrechtse recherche onder leiding van commissaris L. C. H. Mutsaerts en de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo hebben de zaak nog in onderzoek. kan alleen maar gevraagd worden lid te worden. Voor hij lid wordt staat de inwij deling een aantal ver nederingen te wachten. De besloten club werd in 1853 opgericht. Jaar lijks treden drie nieuwe leden toe, naar de regel allen eerstejaars. Een van de drie wordt na de in stallatie tot president gekozen tot het volgend jaar palmpasen. Want de officiële inwijding van nieuwe leden vindt plaats op de zaterdag voor palmzondag. Gewoon lid kan men slechts 5 jaar zijn. Daarom telde dit gezelschap, dat zaterdag in de rijtuigen van Houten naar Utrecht reed, slechts 15 man. Na 5 jaar wordt men voor het leven honorair lid. De vader van het slachtoffer, jhr. mr. L. M. Rutgers van Rozen- Ook student in ziekenhuis De inwijdingsceremonie bestond onder meer uit een tocht van de boerderij „De stenen poort" in Hou ten naar een boerderij op het land goed „Oud Amelis weerd in Utrecht. Tijdens de rit in twee open rijtuigen droegen de drie inwij delin gen (behalve het slachtoffer de stu denten jhr. D. de Brauw uit Den Haag en A. R. baron van Heemstra uit Elspeet) een zwarte kap over het hoofd. Via een soort slurf aan de kap werd roet in het gezicht van de inwij delingen geblazen. Baron Van Heemstra is in het Academisch Zie kenhuis opgenomen. De heer Mut saerts sprak van een tragische loop van omstandigheden. Schuldvraag nog open Of er sprake is van schuld bü dit ongeval staat nog niet vast. De of ficier van Justitie heeft nog tegen geen der bü de initiatiesceremonie betrokken studenten een vervolging ingesteld. In de pathologische afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht is vandaag sectie verricht op het stoffelyk overschot van jhr. Rutgers van Rozenburg. Tres Faciunt Collegium is een select corpsgezelschap. Een student Baby gestikt in bed van ouders Een bijna vier weken oude baby, Marcel van Zanten, is zaterdag in de Amsterdamse tuinstad Slotermeer gestikt in het bed van zijn ouders. De moeder had het kind in de och tenduren gevoed en het daarna tus sen haar en haar echtgenoot laten liggen. Toen het echtpaar wakker werd bleek de baby te zün over leden. burg is ook honorair lid. Bijna alle leden en honorair leden zijn van adel. Eerder reeds deining Tot nu toe heeft zich bü de inwü- ding nog nooit een ongeluk voorge daan, al is er drip jaar geleden in verband met eer Herdompeling in een beerput in haas wel enige deining ontstaan. De drie nieuwelingen zijn zater dagmiddag om half vier elk afzon derlijk opgesloten in een garage, een opkamer en een houten opslagplaats van de boerderij van de heer G. H. van Rooijen uit Houten. „Ze komen hier nu al zo'n jaar of drie, vier. Andere jaren kwam ze al om negen uur 's ochtends maar dit jaar waren ze laat. Om tien uur 's avonds heb ben ze de jongens opgehaald. Dat gaat altijd met veel geschreeuw en gegil. Slot pag. 2 Prinses Beatrix heeft zaterdag het startsein gegeven voor de f iet senr ally e, georganiseerd door de stichting Zilveren Jeugdcentra"Voor het vertrek kregen de deelnemers uit handen van de Prinses hun startkaart. AANSLAG OP SJAH MISLUKT Een schietpartij, die zich zaterdag in het paleis van de sjah in Tehe ran heeft voorgedaan, blükt een mislukte aanslag op het leven van de vorst te zün geweest. Deze heeft zyn leven te danken aan de om standigheid dat hü de auto, waar mee hü naar zün bureau in het paleis was gereden, aan de andere züde had verlaten dan hü gewoon was te doen. Hierdoor moest de da der om de auto heenlopen, waar door hü enkele seconden verloor. Bü de ingang van het paleis kwam de dader, een jonge schildwacht, tegenover twee andere schildwach ten te staan, op wie hü begon te schieten. Zelf werd hü echter neergeschoten voor hü het bureau van de sjah had kunnen bereiken. Dit was de tweede aanslag waaraan de sjah sinds zün troonbestüging in september 1941 is ontsnapt Enkele maanden geleden werd pre mier Hassen Alimansoer het slachtoffer van een aanslag. Deze overleed later aan zün verwondin gen. tel: 01710-40447 tel: 01718-4299 Tientallen doden - grote schade Wervelwinden hebben dit weekeinde het midden-westen van de Verenigde Staten geteis terd. Tot op heden zijn daarbij 153 personen om het leven ge komen en vele duizenden ge wond. De stormen hebben het hevigst huis gehouden in de sta ten Iowa, Illinois, Wisconsin, Indiana en Michigan. In deze staten wordt melding gemaakt van miljoenen dollars schade. De winden, die een snelheid had den van 130 km/u waren sterk ge noeg om in Indiana het puin van een pas gebouwd huis. dat was in gestort, op te nemen en over een grote weg te doen vliegen. Een kind werd in de nabüheid gedood door een vallend uithangbord. In India na worden de gewonden bü tiental len weggevoerd. In La Paz, op 110 km van Chicago, werd een kerk ,plat geslagen". Hierbü liepen vele Advertentie Een luchtopname van het Nederlandse vrachtschip ..Her mes" rechtsen het Duitse vrachtschip Transatlanticdie op de Canadese St.-Laurens- rivier met elkaar in aanvaring kwamenOp het Duitse schip, dat in brand vloog en later zonk. werd een man gedood. Twee worden vermist. Elf anderen werden gewond. Op de Hermes vielen geen slachtoffersHet j schip voer met een gat onder de waterlijn door naar Montreal. Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor wute, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm) len. In Wisconsin had de tornado een pad van verwoesting aangericht van Monroe tot Evansville, een afstand van ongeveer 64 km. In dat gebied is alles verwoest. Hevig had ook de stad Marion het te verduren. Ten minste 28 personen verloren hier het leven en de schade was zeer groot. By het instorten van een winkel centrum werden byna 200 personen gewond. Een ziekenhuis voor gepen sioneerde ambtenaren werd eveneens getroffen. Zwaar bezocht werd verder Con way in Arkansas. De storm trok twee keer over dit plaatsje, vernielde tien tallen woningen en ontnam de 12.000 inwoners hun elektriciteitsvoorzie ning. Vüf personen kwamen om het leven, meer dan honderd liepen zwa re verwondingen op. Nog niet geheel bekend is de situa tie in Monroe bü de grens van Illi nois. In deze plaats schuint de scha de het grootst te zün. Gouverneur Knowles heeft alle beschikbare per soneel van de nationale garde en de bescherming burgerbevolking op geroepen om daar hulp te verlenen. In Bluffon werden enkele personen büna letterlük uit hun ramen gebla zen. Grote delen van Indiana, Illinois, Missouri en Ohio worden bovendien door overs troming bedreigd. Uit Ma- kato (Minnesota) zün meer dan 8.000 (van de 32.000) inwoners ge ëvacueerd. Ongeveer 6.000 vrüwilli- gers zün in de weer om met zand zakken de düken te verhogen. Hon derden woningen en zakenpanden staan blank. Advertentie DENK ONAFHANKELIJK! LEES ONAFHANKELIJK! Abonneer U dus nu op: Het onafhankelijke fa Familie- en Televisie weekblad met binnen- en buitenlandse televisie- en radioprogramma's (per week f 0,50 - per kwartaal 6,50 - per Jaar f 26,—) Schrijf een briefkaart aan: Administratie Televizier Postbus 2 - Leiden of bel 01710 - 26741 (toestel 65) J Uit het Leidsch Dagblad van f j 13 April 1865: Volgens een statistieke op- i gave hebben de omnibussen. die in Parijs rijden in het af- i gelopen jaar meer dan I millioen reizigers vervoerd. Uit Amersfoort schrijft men, dat onlangs in een der krankzinnigen-gestichten hier te lande, door een nota ris voor een der daar ver pleegden testament verleden is. Men twijfelt of zulk een handelswijze zal worden goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1