„Kleuren-tv vermoord" Parijs jongetje (14) in Rucli Carrell-show Samson stierf onder vederlichte stenen EEN STERK STAALTJE Kinder onderjurkjes 3.65 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 APRIL 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. NEDERLANDSE DELEGATIE TELEURGESTELD TERUG VAN CONFERENTIE IN WENEN :p be- a ze zich nog als vele andere landen toch voorstander zijn van de Duits-Amerikanse Quaim-methode. „Er is nl. een verschil tussen een '"voorkeur hebben en kiezen voor een bepaald systeem", zo merkte de heer '"Boukema op. „Indien het B.T.C.S.- jysteem niet haalbaar is, kiezen wij bijvoorbeeld zeker het Duitse Pal systeem. Met klem verzet de dele gatie zich echter tegen het Franse ecam-systeem. De Nederlandse delegatie heeft in «en verklaring in Wenen naar voren gebracht, dat het niet gerechtvaar- ;d is een kleurentelevisiesysteem in voeren, dat principieel en in ge bruikte technieken afwijkt van het i in andere delen van de wereld gebruik zynde Amerikaanse '^fes.C.-systeem, tenzij zulk een sys teem essentiële voordelen biedt.Het is echter duidelijk bewezen, aldus de Nederlandse afvaardiging naar Wenen, dat de moderne apparatuur ln staat is aan de eisen van het N.T.'s.C.-systeem te voldoen. De Ne derlandse delegatie wees op de „dui delijk betere kwaliteiten van het tleurenbeeld" van het N.T.S.C.-sys- hHeem. Ook het zwart-wit-beeld ont- rangen van een kleurenuitzending Advertentie Film wonder is nog geen rekenwonder Om er zich van te vergewissen, de 17-jarige actrice Patty tuke de ingewikkelde clausules wn haar filmcontract ter waarde pan 285.000 gulden begreep, nam ke rechter in Hollywood haar een f ekenexamentje af. f Heem je huisnummer. Verme nigvuldig dat met 2. Tel daar vijf 'i op. Vermenigvuldig de som et 50. Tel daar je leeftijd bij op Ismede het getal 365. Trek er 615 an af". Patty deed het. „Nu", aldus de rechter, „moet huisnummer links staan en je leeftijd rechts". Er klopte niets van. Probeer het nog eens", zei de Rechter. Patty deed het. „En", vroeg de rechter, „staat huisnummer nu links en je feeftijd rechts?". as weer mis. De rechter keek Patty's reken na en vond de fout. Hij ver- 2 haar waar de fout zat en y, die een prijs won voor haar n „The miracle worker", be uoor de derde maal aan het nmetje. Met enige hulp ben je voor het 'Aamentje geslaagd", verklaarde rechter plechtig. „Ik zal je ntract. goedkeuren. Je krijgt een assa geld en ik hoop dat je er loaf van kunt wegleggen". Om daarvan zeker te zijn beval 20 procent van de opbrengst ft het contract in staatsobliga ties te beleggen. Vertraagd De bezwaren die wel genoemd zijn ten aanzien van het N.T.S.C.-sys- teem over de beeldverbinding over enige afstand, wijst de delegatie af. Gebleken is, dat met het N.T.S.C./ (Van onze correspondent) De conferentie in Wenen over de keuze van een kleurentelevisie- lsysteem is op niets uitgelopen. Er is zelfs geen aanbeveling gedaan [over een te gebruiken methode en dat is toch wel het minste wat f verwacht werd. Hoewel niet met zoveel woorden gezegd, was dit de conclusie van een teleurgestelde Nederlandse delegatie. Dr. J. Haantjes, toegevoegd expert de delegatie en adjunct-direc- van het natuurkundig laborato- ^|rium van Philips, heeft hierover in I Wenen gezegd, dat „de kleuren tele vi- I gie zo wordt vermoord al voor de ge- A boorte". Gistermiddag kwam de delegatie, bestaande uit delegatieleider ir. P. H. Boukema (plaatsvervangend hoofd centrale afdeling omroep en televisie van de centrale directie van de P.T.T.), ir. F. Maarleveld, plv. chef van het radiolaboratorium van de p.T.T. en dr. ir. J. J. Geluk van de Nederlandse Radio Unie, op Schip- t hol aan. Behalve dr. Haantjes was nog een Philips-man aan de delega tie toegevoegd, nl. dr. F. W. de Vrijer t\ Niet definitief ,We zyn in Wenen niet uit de ikheden gekomen", aldus dr. tjes „Maar", zo voegde ir. Bou kema hieraan toe, „er kan nog van jalles gebeuren op de conferentie die in juni volgend jaar in Oslo wordt Rusland heeft nog niet definitief gekozen voor het Franse systeem een voortreffelijk beeld kan worden overgebracht over afstanden van ongeveer 2000 kilometer. De de legatie was overigens wel van me ning dat het samengaan van N.T.S.C. en Pal onder een naam, Quam, een .beleidspolitieke beslissing' is en min der een technische beslissing. „In ie der geval wordt door dergelijke con ferenties als in Wenen waar geen aanbevelingen uit voortkomen, de totstandkoming van kleuren televisie in Europa zeer vertraagd", aldus de delegatie. En er is haast mee, want dr. Haantjes acht niet-experimentele kleurentelevisie in Nederland moge- lijk tussen 1967 en 1970. (Van rtv-medewerkster) Rudi Carrell heeft een ontdek king gedaan, die Boulou Ferre heet. Boulou is op een paar weekjes na veertien jaar, speelt heel plezierig gitaar en zingt daar een beetje bij. Boulou komt uit een bekende Pa- rijse güitaristenfamilie. Zijn vader bij voorbeeld, Matelot Ferre, heeft met Djungo Reinhardt gespeeld. Boulou zo bleek al spoedig, een uitzon derlijk muzikaal kind. Op zijn zeven de jaar speelde hij gitaar. Op zyn negende jaar speelde hij tydens een vakantie op Corsica in een klein ca baret. Een grapje bedoeld als een plezierig tijdverdrijf werd echter door Boulou zeer serieus opgevat. Van ver schillende kanten kregen zyn ouders daarna aanbiedingen. Zelfs vroeg een bekend drummer of Boulou zijn vaste begeleider kon worden. Maar Bou- lou's ouders vonden dat hun zoon nog te jong was. Plaatje Vorig jaar werd er van hem een 45-toex-en plaatje opgenomen, een merkwaardig plaatje, waarop Boulou feilloos vier nummers op zijn gitaar speelt, begeleid door het orkest van Alain Goraguer. Hij zingt erbij met zijn wat onvaste jongensstem (zon der baard in de keel) alleen de me lodietjes, geen tekst. VARA-radio-man Henk van Stip- riaan, rusteloos op zoek naar talent, belde een platenmaatschappij op, be luisterde er een paar nieuw binnen gekomen monsters en na een paar luisteren riep hij opgewonden uit: ,3oulou dat is iets geweldigs, die jongen is iets voor de show van Rudi Carrell". Binnen vierentwintig uur was het contract getekend en vanavond kimt u Boulou vijf minuten lang in de show zien, dat kleine joch met zyn spitse kindergezicht en zyn grote gi- aar. Hij speelt en hij zingt twee liedjes: en duetje met Rudi, „C'est ci bon" n een solonummer. France Galle bij Johnny en Rijk France Galle, winnares van het Eurovisie songfestival in Napels komt op 19 mei naar ons land. Ze zal, zo is de bedoeling, optreden in de show van Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer. Rusland en Polen hernieuwden vriendenband In Warschau is gisteren een nieuw verdrag tot wederzijdse vriendschap, hulp en samenwerking tussen Po- ;n de Sowjet-Unie ondertekend. De Poolse partijleider Gomoelka zei hierbij dat onder het verdrag alles door beide landen zal worden ge daan om elke poging tot agressie door West-Duitsland of zijn bond genoten tegen te gaan. Met de ondertekening is het ver- :ag, dat üi 1945 (door Stalin) werd ingegaan, met nog eens twintig jaar verlengd. Het verdrag waarborgt de Poolse grens met Duitsland langs de Oder en Neisse en regelt de mi litaire, economische en culturele sa menwerking. Verwacht wordt, dat de tekst de komende dagen zal worden gepubliceerd. Het verdrag werd van Russische zijde ondertekend door premier Kosigin en partijleider Brezjnew en van Poolse zijde door premier .Cyrankiewicz en partijleider Gomoelka. Na de tweede wereldoorlog werden de Poolse grenzen ongeveer 240 km. het westen verlegd ten koste grote voormalige Duitse gebie- Polen is gevoeiig voor het feit, dat twintig jaar na de oorlog zijn grenzen met Duitsland nog steeds niet internationaal op een vredescon ferentie zyn geratificeerd. Hoe zijn optreden hier in de smaak zal vallen is moeilyk te voorspellen. In zijn eigen land worden de platen nauwelijks verkocht, maar in Ameri ka vliegen ze de winkel uit. Zweedse zang ie Combo NEDERLAND 1 —VARA 1 7.00 10.15 i 10.45 1 10.50 i 10.55 i NTS-journaal Barend de Beer, voor de kleuters Sportcommentaar Mickey Rooney show NTS-journaal Achter het nieuws, actualiteiten Rudi Carrell show Dick Powell theatre Signalement, kunstprogramma Stichting Socutera NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 NCRV 8.00 uur Nieuws het kort, NTS Tiener magazine Nota bene, mezzogiorno, documentaire Sextet in Es, opus 42 no. 1 van Boccherini Ontmoeting met Afrikaanse kerkleider Attentie, actualiteiten Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 7.10 uur Piano recital door Brons 9.45 uur Tegenvoeter, satirisch 1 HILVERSUM 2: ett cjióteren Geen Geesink-zee meer te hoog (Van onze speciale verslaggever) Samson Geesink werd woens dagavond om 10 uur dodelijk verpletterd onder de stenen van de door hem in elkaar geduwde Filistijnse tempel en gisteren reed hij weer prinsheerlijk te paard door de bosrijke streek van Manziana op 48 kilometer van Rome. Woensdagavond had Geesink de leeuwekoppen onder het beeld van Dagon uit elkaar geduwd, waardoor de Filistijnse afgod tuimelde. De le men benen brokkelden af, het lichaam van het beest bleef buiten het beeld aan een touw bungelen. An ton, Samson stortte in een zorgvuldig gefabriceerde stofwolk ter aarde. Technici lieten stenen op hem vallen. De blokken van meer dan een meter groot zagen eruit, alsof ze zo uit het Colosseum waren gehaald, maar ze wogen nog geen kilo. Ze waren van spons. En onder die vederlichte ste nen vond de kreunende Samson dan voor de zoemende camera zijn einde, terwijl de hand van de eveneens ster vende Delilah zijn vingers zochten. „In de dood vindt hij zijn geliefde terug, die hem eens verried aan de Filistijnen", zei regisseur Marcello Baldi bewogen. Zaterdagelftal (voorlopig) met Bab Kralt Het voorlopig Nederlands zater dagelftal, dat dins 13 april in Utrecht een oefenwedstrijd speelt tegen de eerste divisieclub Velox als laatste voorbereiding op de 24 april in Parijs te spelen interland tegen Frankrijk, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Laan (Zwart Wit '28); achter: Paap (WHC) en Kralt (Rijnsburgse Boys»: midden: Van Elderen (Zwart Wit '28), Visser (Heerjansdam) en Kerkdijk (Sparta Enschede); voor: Zuiderveen (Oran je Nassau), Nieuwstraten (Zwart Wit *28), Kiel (Go Ahead, Kampen), Pannen (WVF) en Vedder (IJssel- meervogels) Reserves zijn Joode (ZCFC), Koe- lewijn (IJsselmeervogels) en Bosma (VVT). Weer t.v.-toestellen in beslag genomen c o Het onderzoek naar de grote smok- kelzaak, die vorige week aan het licht kwam, na de aanhouding van een Meppeler handelaar, is nog in volle gang. Bij een andere Meppeler handelaar zijn thans door de douane-recherche en de Meppeler politie 16 t.v.-toestellen en 6 radio toestellen in beslag genomen. Ook deze apparaten zouden uit West- Duitsland ons land zijn binnenge smokkeld. Het is komen vast te staan, dat bij de omvangrijke smok- kelaffaire, waarbij voor meer dan tweehonderdduizend gulden aan televisietoestellen, radiotoestellen en elektrische apparaten is gesmokkeld, ook enkele buitenlanders zijn be trokken. Te paard Anton Geesink liep gistermorgen weer fit en vrolijk door een bos in de omgeving van Manziana, het afgods beeld, dat de vorige dag gesneuveld was maar nu weer in elkaar gezet. Zo gaat dat in de filmwereld, waar men zich niet aan de chronologische volgorde van het draaiboek stoort, maar de scène's schiet, zoals dat het beste uitkomt. „De Filistijnse soldaten", dreven daar „de Israëlische volksmassa" voort terwyl zij te paard gezeten waren. Anton had ook zo'n viervoeter beste gen. De opmerkingen van de Ita liaanse filmmensen logen er niet om. Stand-in Henny Koot, deed braaf mee: „Het arme paard buigt helemaal door. Het denkt, dat het 5 man op zijn rug heeft. Kijk, zijn knieen knik ken. Daar komt er al één van de die renbescherming". Voetballen De Stichtse reus stapte toen maar af en ging voetballen. Een voetballer met in zyn nek hangende krullen. En een eerbiedwaardige baard, terwijl hij omhuld was door een lange bruine jurk, die tot aan zijn enkels reikte. De San-Paolo-medewerkers zijn langzamerhand aan de heer Geesink gewend. Sinds deze aan Don Cordero, de priester, die directeur is van de San Paolo-film na een liefdesscène met Delilah vroeg: „Hoe vond u die kussen nu? Goed of niet?" gaat geen Geesink-zee hun meer te hoog Deze goedgemutste zar>- geres is de Zweedse Siw Malm- kvist, die morgenavond optreedt in AVRO's reizende dancing Combo in het Haarlems Con certgebouw. Verder zullen nog te zien zijn de Belgische Liliane en de tienerensembles ..Peter en zijn rockets en "The Cousins Advertentie Cyprus goeddeels tevreden over Plaza's rapport De Cyprische regering ls van me ning, dat de meeste conclusies van de V.N.-bemiddelaar in zijn rapport over Cyprus de problemen van het eiland op constructieve wijze bena deren. Dit is gisteravond in een ver klaring bekendgemaakt. De waar dering geldt vooral de criteria een oplossing van de kwestie-Cypus. De regering is het echter niet eens met de zienswijze dat het Cyprische volk hoewel het recht op zelfbeschik king heeft zelfbeperking in acht moet nemen bij de uitoefening van dat recht, gezien het feit dat de vrede in gevaar wordt gebracht door het Turkse dreigement om geweld te gebruiken, aldus de verklaring. De politiek van de Cyprische rege ring blijft dezelfde: volledige onaf hankelijkheid, waaronder het recht op zelfbeschikking in overeenstem ming met de beginselen van de V.N. en bescherming van de rechten der Turkse minderheid. De regering is van mening dat het werk van de bemiddelaar. Galo Plaza, nuttig is geweest en zij wenst dat het wordt voortgezet. President Makarios zei later op een persconferentie dat de Cyprische regering niet zal aanvaarden dat Galo Plaza door een andere bemid delaar zal worden vervangen. Maka rios zinspeelde hiermee op een Turks verzoek om een nieuwe bemiddelaar te benoemen. De Cyprische president is van plan eind van de maand naar Athene te gaan om met de Griekse regering „maatregelen te bespreken". (Advertentlel LEUKE NYLON met gekleurd kant. Lengte 40 cm. Kleine stijging per maat. Duitse propagandafilm De AVRO had via de Franse televisie beslag weten te leggen op een curieus historisch docu- EE ment, waarvan men het bestaan al wel kende, voordat het werd Ei opgediept uit Tsjechische ar- chieven. Om redenen van pro- li paganda lieten de Duitsers EE tijdens de oorlog in het kamp =E Theresiënstadt een film maken, waarin het kampleven werd afgesohilderd als een weliswaar niet comfortabel, maar wel ge- EE zond leven, waarbij men werkte voor de kost, tuinierde, smeed- de, fabriekswerk verrichtte, en ook musiceerde en sport be- oefende. Dit idyllische beeld moest het thuisfront bewijzen, dat alle eventueel opgevangen praatjes over de toestanden in de concentratiekampen schro- EE melijk overdreven waren. Het wonderlijke, byna huiveringwek- kende van de hele situatie was, dat de kampbewoners niet alleen gewillig hadden meege- werkt aan deze falsificatie, maar EE dat de film ook gemaakt werd door kampbewoners* zelf, wel M onder supervisie natuurlijk van 1 de Duitsers. g Mr. G. B. J. Hiltermann, die H deze film van commentaar voor- M zag, interviewde na het af- H draaien van de film prof. mr. D. g Simons, hoogleraar Staatsrecht 1 in Rotterdam, die in de oorlog in Theresiënstadt gevangen had 1 gezeten. Deze vertelde dat ij slechts 20.000 van de in totaal 140.000 gevangenen de oorlog EE hebben overleefd. Deze „propa- gandafilm" is nooit door de Duitsers gebruikt. „Er wacht iemand" „Er wacht iemand" van Emlyn ij Williams bleek een vernuftig in elkaar stekende thriller te zijn, waarin de moordenaar al vrij vroeg bekend was, en de nadruk van het stuk viel op de nieuwe moordenaars, die een poging zouden doen de eerste moorde- naar aan zyn eind te helpen. Emlyn Williams, die meer als een goed vakman dan als een belangrijk toneelschrijver te boek staat, bleek zeer wel in staat te zijn geweest om naast een goed plot ook ruimte over te houden voor wat karakter- tekening, juist voldoende om belangstelling op te wekken voor de hoofdpersonen en met hun EE lot begaan te zijn. Walter van der Kamp had de regie. Dat be- tekende dat zo'n verhaal zo economisch mogelijk op scherm komt, en dat de rolbezetting de enig mogelijke lijkt. Coen Flink en Manfred de Graaf aan de ene kant (vooral de laatste bleek te zijn „gegroeid" sinds de tiid dat hij alle „halfvolwassenen" voor zijn rekening nam op het t.v.-scherm)en Henny Meunier 55 en Johan Kaart aan de andere kant speelden hun rollen met die grootst mogelijke overtuiging en ook van 't bijwerk kan niets kwaads gezegd worden. De danscontrasten, in een speciale t.v.-choreografie van Billy Wilson, werden door hem en zijn vrouw Sonja van Beers EE zeer „lichamelijk" en ook zeer bekwaam gedanst. Vooral Billy Wilson, Amerikaan, en een van de dansers in de toneelversie van West Side Story, was uitstekend op dreef. ilinKlirillMLTHEn'JnrilloniniiiiinnBiia" Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Nieuw systeem in bibliotheek Delftse T.H. De president-curator van de Tech nische Hogeschool te Delft ir. L. Schepers heeft gisteren in de biblio theek van de hogeschool het nieuwe systeem van bibliofoon en wentelgoot in gebruik gesteld. Hij deed dat door het kiezen van een nummer met de bibliofoon, waardoor hy binnen twee minuten het gewenste boek kreeg. De heer Schepers wees op het belang van de nieuwe vinding, die, zei zei hy, in het bibliotheekwezen een wereldprimeur betekent. „Dit unieke uitleensysteem is na vijf jaar van researchwerk tot stand gekomen. Het uitlenen van een boek is nu een technisch proces geworden, dat van vijftien tot twee miniten is teruggebracht". Fout in ahob in Helvoirl (Van onze Bossche correspondent) Een paar elektrische verbindingen tussen de rails van de spoorlijn Den BoschTilburg zijn er waarschijnlijk de oorzaak van. dat de ahobs in Helvoirt de afgelopen weken geregeld dichtgingen, zonder dat er een trein in aantocht was. De N.S. hopen, dat het „spoken" in Helvoirt nu spoedig tot het verleden behoort. VOOR VRIJDAG 9, APRIL Hilversum I, 402 m. VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Licht lnstr. trio. 18.30 Bèta, nws. uit de wereld van de natuurwetenschappen. 18.40 Jazz- rondo. 19.10 Pianorecital: klassieke en moderne muz. 19.30 Kunstkron. 19.50 Welke koers, een serie verkenningen in de maatschappij van vandaag, lezing buitensocleteit te 2 door mr. W. J.Geertsema. voorzitter van de Tweede Kamerfractie. VARA: 21.00 V. d. tieners. 21.45 Tegenvoeter, licht satirisch progr. 22.15 Lichte gr. in Esperanto. 23.55-24.00 Nws Hilversum II. 298 m. KRO: 17.30 Coda: lichte muz. voor tieners. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Vliegende schijven: verzoekprogr. v. d. militairen. 20.15 Operafragmenten. Van kranten mentalre over fusies en concentraties ln de krantenwereld. 21.40 Combo: lichte muz. 22.00 Licht ens. - event 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 GRAMMOFOON PLATEN PROGRAM.Ml DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) I. Charles Gounod. 1. Uit „Sappho" lyre Immortelle. Grace Bumbry; Symphonie Orkest Radio Berlijn Fischer Dieskau; Symphonie Orkest Connais tu les pays? Glulietta Slmlo- nato; Orkest van de Academia di San ta Cecilia, Rome o.l.v. Fernando Pre- vitall. III. Georges Bizet. 1. Uit „Les Pê- Dieskau. 2. Arléslenne storale - Intermezzo - Menuet - Farandole. Residentie Orkest VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. f. w. plessen IV. Camille Saint Saëns. Uit „Sam son et Dalila". Mon coeur s'ouvre A ta voix. Grace Bumbry. V. Jules Massenet. Uit „Werther". 1. Prelude. Orkest van het Parijse Con servatorium ol.v. Albert Wolff. 2. Wer ther. Qui m'axiralt dit. Giulietta Si- VI. Maurice Ravel. „L'Enfant et les Sortllèges". Lyrische fantasie ln 2 de- chel Sénéchal, Choeur et Maitrlse de la VOOR ZATERDAG 10 APRIL (7.25 Van de voorpag., praatje). 8.00 strijdlied. 8.13 bijbel. 9.55 Het meisje in de samenleving, lezing (1). VARA: 10.00 Rijnmond, lezing. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Meditatie. 7.05 Oude mu ziek. 7.30 Nws. 7.40 Passie-motetten. 7.55 Overweging. 8.00 Djinn, gev. pro gramma. 12.00 Angelus. 12.03 Licht ens. met zangsolisten: liedjes over het Verre Westen. 12.24 Marktberichten. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Religieus nws. 12.45 rende dilettanten: Vrouwenkoor. 14.3 "T. d. kleuters. 14.40 Franse les. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 10.00-11.00 Te- ïac: Televisie-academie. KRO: 16 00 Huisje, boompje, beestje, adviezenrubr 16.45 V. d. kir -ters. 17.00-17.30 V d! Jeugd. NTS: 19.00 Nws. ln het kort. 19.01 Barend de Beer. KRO: 19.06 Por ky tekenfilm. 19.15 Dwars door Afrika (Tiere und Trommeln), filmrep. 19.35 Sir Lancelot, TV-film Journaal en weeroverzk Brandpunt 20.50 Vier i lus.progr. 2130 Bonanza. TV-film. 20 Vasteneplloog. NTS: 22 30-22.35 urnaal. id II: NTS 20 00 Nieuws ln film. 20.50 Combo: dansmuz solisten. NTS: 21.20-22.10 Hoe i U het?: progr. over de opleiding e i de Kikvor&manuen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5