Voormalige soldaten genieten vele voordelen in Australië DUET blijf jong, blijf fit: Bestemming Engeland ligt in EUROPA ¥Érf? Piasticolorl 1 Plasticolor haleüT GIFCONCENTRATIE VOOR IJMUIDEN Lente...PlasticolöiT Mode naar zijn maal LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 APRIL 1965 ACHTSTE BLAD HERDENKING OORLOGSSLACHTOFFERS OP 25 APRIL (Van onze correspondent in Sydney) De 25ste april is voor Australië wat de 4e mei in Nederland is: de dag, waarop de gevallenen in de oorlog worden herdacht. Op Anzac-dag worden niet alleen de doden uit de tweede wereldoorlog geëerd, maar in de eerste plaats de slachtoffers van de strijd in Gallipoli, waar op die dag in 1915 de geallieerden een invasie be gonnen om de Dardanellen en Constantinopel te veroveren en Tur- kije, toenmaals bondgenoot van Duitsland, lam te leggen. Onder de troepen, die aan land werden gezet, bevond zich het „Australia and New Zeeland Army Corps" (Anzac). De landing in Gallipoli mislukte. Er vielen meer dan tienduizend do den onder de Anzacs, onder wie ze venduizend Australiërs. Bijna twin tigduizend anderen werden gewond. Door een list gelukte het de rest (40.000) later door geallieerde sche pen te worden opgepikt. Zij werden weggevoerd zonder verliezen en zon der dat de Turken er iets gewaar van werden. Zo werd de nederlaag in Gallipoli een heroïsche gebeurte nis, zoals in de tweede wereldoorlog de terugtocht van Duinkerken een bijna legendarisch heldenfeit werd. De gevechten in Gallipoli, waar thans nog de graven der tienduizen den gevallenen worden onderhouden, hadden zo'n grote indruk nagela ten, dat de bond van oud-strijders in Nieuw Zuid Wales in 1922 besloot jaarlijks een herdenkingsdag te hou den (25 april), die geleidelijk ook in andere staten is aanvaard en later tot „nationaal" is verklaard. Marsen Op deze dag worden zowel in de miljoenensteden, zoals Sydney en Melbourne, als in de kleinere plaat sen elders in Australië z.g. Anzac- marsen gehouden. In Sydney trokken vorig jaar meer dan dertigduizend oud-strijders, met hun onderschei dingen op de borst, in rijen van achttien langs het graf van de on bekende soldaat. De optocht duurde drie uur. Er waren meer dan een kwart miljoen toeschouwers op de been. in Nederland waren en i nog de meningen ver- m „dodenherdenking" en (der teruggekeerden) op een en dezelfde dag kunnen worden gehouden. In de verschillende Au stralische staten zijn dan ook ver schillende regelingen getroffen, waarvan die in Queensland het meest het plechtige karakter van de gehele dag hebben bewaard. In Nieuw Zuid Wales echter wordt na de herden kingsmars en reünie in een park met officiële toespraken, de dag na het middaguur als een officiële vrije dag gevierd, met bioscopen en café's ge opend. wordt veel bier gedronken en worden reünies gehouden, dde meer weg hebben van een feest van Breu- gel dan van een solemnele dis. Dit neemt niet weg dat Anzac-dag een nationale instelling is geble ven, waarvan de ernst door iedereen wordt aangevoeld. De massale deel neming aan de betoging is daarvan Lvenals ïijn ook n deeld of e Jongeren Maar is de geest van Anzac ook levend bjj de jongeren? Deze vraag Is diepgaand in een toneelstuk van de bekende toneelschrijver Alan Sey mour behandeld. In zijn „De ene dag van het jaar" 's sprake van een scherpe tegenstelling tussen de jonge generatie en de oudere. Om de leegheid van de Anzac-herdenking te illustreren, laat de auteur de va der van de hoofdpersoon in het stuk zeggen: „Ik ben een oer-echte Au straliër en juist daarom zuip ik op deze dag". spaar plezierïgmet ÜVYLOIVS met gratis waardezegels van. 15 en 25 ct. vraag vooral om de T>UKT-spaarkaart Maar wij geloven toch dat de 25 ste aprü voor de meeste Australiërs betekenis heeft. Reeds om ze- uur op de avond tevoren zoe ken vele mensen een plaats tegenover het graf van de onbekende soldaat er de nacht door te brengen getuige te zijn van de Anzac- Een beeld van het oorlogs museum in Canberra, waar men urenlang in kan ronddwalen. dienst bij het gloren van de dage raad. Ook het feit, dat geen enkel schoolkind het antwoord schuldig zal blijven op de vraag wat op deze dag wordt herdacht, maar de bete kenis van Australië's werkelijke na tionale feestdag, 26 januari, Handing van gouverneur Arthur Phüip 1788) niet dadelijk begrijpt, bewijst dat Anzac-dag een „levend" bezit van de Australische bevolking. Elke stad, elk dorp,in Australië heeft z'n oorlogsgedenkteken, w op de namen vermeld staan van hen, die in de oorlog(en) zijn gevallen. In vele gebouwen vindt men in de hal een bord aan de muur met de van de personeelsleden, die de soldatenuniform hebben gedragen, met speciale vermelding van hen, die het hoogste offer, hun leven, hebben gegeven, of gewond zijn teruggekeerd Op Anzac-dag, wanneer het graf van de onbekende soldaat in Sydney on der honderden kransen en meer dan tienduizend bloemstukken wordt be- ;n, leggen in de dorpen en ge huchten van het platteland liefderrij- ke handen bloemen op en rondom de sobere oorlogsgedenktekens, die ïar eveneens het centrum vormen m de herdenkingsplechtigheden. Hoewel Australië geen militaire dienstplicht kent in vredestijd, heeft de bevolking een sterk gevoel voor militaire plichten en neemt de oud- strijder een bijzondere plaats in door- daat hij, met erkenning van zijn positie allerlei voordelen geniet. Reeds 1867 werd aan elke vrijwilliger met vijf dienstjaren een stuk grond 20 hectaren ter beschikking gesteld, en nog heden ten dage genieten oud- strijders voorkeur bij de uitgifte grond tegen lage huur en bij sterking van kredieten tegen geringe rente voor de aankoop van ve< werktuigen, bij de vervulling vacatures bij de overheid, aankoop van huizen (lage aanbetaling er ge af betalingspremies), en bij zieken- huisverpleging. Leger, vloot en luchtmacht zjjn dan ook niet alleen in de Anzac-men- sen, maar ook in andere optochten vrijwel altijd vertegenwoordigd en oogsten warm applaus van de toe schouwers. Militair vertoon heeft in Australië een rol te vervullen gehad om een natie te vormen, die zich bewust ging worden van haar eigen bestaan. Kleine winst voor premier Lemass verwacht De uitslag van de in de Ierse re publiek gehouden algemene verkie zingen is thans voor 131 van de 147 zetels bekend. Het eindresultaat is niet voor zaterdag te verwachten, want in het district Dublin noord oost, waar de minister van Land bouw. Haughey (schoonzoon van premier Lemass), al nas gekozen, erd de uitslag betwist, waardoor u zal moeten worden overgegaan )t een uiterst tijdrovende hertelling. Toen het tellen der stemmen van nacht werd gestaakt had de rege ringspartij, de Fianna Faü 65 zetels verworven tegen de voornaamste op positie partij, de Fine Gael, 41 ze tels. De arbeiderspartij kreeg er tot dusver 18 en de onafhankelijken 3. Premier Lemass heeft de verkie zingen uitgeschreven om de positie van zijn partij in de volksvertegen woordiging, waar zij zeventig van de 143 zetels bezette, te verbeteren. Sommige politieke deskundigen in Dublin menen dat de tot nu toe be kend geworden resultaten wijzen op een verkiezingsuitslag, waarbij de regerende Fianna Fail een meerder heid van één stem boven de andere partijen gezamenlijk zou verwerven. In dat geval zou Lemass in dezelfde positie komen te verkeren als vóór de verkiezingen, namelijk die van afhankelijkheid van de steun van een of twee onafhankelijke afge vaardigden, om nederlagen te voor komen. Ongeveer 75% der kiesgerechtig den heeft zijn stem uitgebracht. "Hoe gaat het er mee "Best, ik fiets immers weer Groep Engelse conservatieven Een groep invloedrijke Engelse con servatieve parlementsleden heeft ver klaard, dat Engeland moet beslissen dat zijn bestemming in Europa ligt deze bestemming moet voortzet ten met alle kracht die het tot zijn beschikking heeft". De betrokken conservatieven heb- m een brochure van 30 bladzijden uitgegeven, waarin zij opmerken dat de tijd van voorzichtigheid, van voor zichtigheid, van voorwaarden, van als indiens al lang voor bij is". Zij zeggen, dat door zich aan te sluiten bij West-Europa op econo misch-, politiek- en defensief gebied Engeland de enige weg kan vinden onze levensstandaard even snel omhoog te brengen als onze buren. Alleen op die wijze kunnen wij onze defensie en die van Europa waarbor gen voor de komende generaties, en alleen op deze wijze kunnen wij onze volledige rol spelen in de raden van de wereld en in de bouw van „een Europa". De publikatie, uitgegeven door het conservatieve politieke centrum, is het werk van 18 conservatieven. Vijf deze achttien zijn leden van het „schaduw kabinet". De vijf zijn: Heath, Joseph, Mac- leod, Maudling en Powell, allen voor malige topministers in de conserva tieve regering. In de brochure wordt in herinne ring gebracht dat begin 1963 de be sprekingen met de EEG mislukten en dat Frankrijk de aanvrage van Enge land om lidmaatschap verwierp. „Hoewel de onderhandelingen mis lukten geloven wij dat de mensen werden wakker geschud en attent zijn gemaakt op het gevaar buitengeslo ten te worden. Verloren slaa Consumentenbond tegen de nieuwe j bankvoorwaarden De Nederlandse Consumenten bond heeft bekend gemaakt, dat bij I de minister van Economische Zaken I een klacht is ingediend op grond van de wet economisch mededinging over de per 1 januari ingegane nieu we algemene bankvoorwaarden, op gesteld door de Nederlandse bankiersvereniging. De bond zegt hierbij op te treden als vertegen woordiger van de consumenten en als cliënt van enige banken. Tevens heeft de concumentenbond aan de Nederlandse bankiersvereni ging te kennen gegeven, ingeval van een voorgenomen herziening der bankvoorwaarden, bereid te zijn daaraan medewerking te verlenen om te komen tot een billijke formu lering van de rechten van de bank- cliënten. Het verlees van de slag laat ons echter achter in een gevaarlijke positie. Elke nieuwe overeenkomst heeft een nau were aaneensluiting van de Zes tot gevolg, waardoor het voor Engeland steeds moeilijker wordt zich aan te passen". Zij voegen eraan toe, dat geen en- kei land tegenwoordig een econo misch eiland kan zijn: „Wij hangen Europa af om de kracht van ons pond sterling als wereldvaluta te waarborgen. Wij kunnen niet alleen handelen". Over de defensie werd gezegd: „Het is niet noodzakelijk zich aan te sluiten bij alle plannen van De Gaulle maar een van de sleutels op de Europese deur blijft, en is dat al- tijd geweest, onze kernmacht op de een of andere wijze te gebruiken om voor Europa een defensie op te bou wen die levensvatbaar is. De voorde len, die hier behaald kunnen worden zijn enorm de straf voor falen schijnt inderdaad verschrikkelijk". De conservatieven besluiten met te zeggen, „dat het moeilijk voor Enge land zal zijn dichter bij Europa te ko men, terwijl de sooialisten aan het bewind zijn". Advertentie Minister Luns kwam gisteren ijlings op bezoek bij kabinetsfor mateur Cals, nadat hij uit Brus sel was teruggekomen van Euro pese besprekingen. Tweede slachtoffer na brand overleden In het St. Andreasziekenhuis in Tiel is gisteravond de negenjarige Henk van Leusden uit Kesteren over leden. Het kind liep op zondag 28 maart ernstige brandwonden op, toen het met zijn broertje in Och- ten een vuurtje had gestookt. De beide kinderen hadden het vuurtje namelijk aangelegd op een leeg ben- zinevat, waar vermoedelijk nog wat olie heeft ingezeten. De beide broertjes liepen zeer ernstige brand wonden op. Drie dagen na het onge val is het ene broertje aan zijn ver wondingen bezweken. Baptisten op Cuba in ongenade Radio-Havanna heeft gisteren be kendgemaakt, dat de veiligheidspoli- ran Fideb Castro 53 leden „van spionagebende voor de V.S." heeft gearresteerd. Later bleek dat het hier ging om 40 predikanten en 13 leken van de baptistengemeente. „Onder de dekmantel van hun godsdienst hebben deze geestelijken een contro-revolutionaire groep ge vormd, die spionage- en ondermij- ningstaken uitvoerde", aldus Radio Havanna. Het hoofdbestuurslid Caudill zamelde veel müitaire, economische en politieke informatie, die doorge geven werd aan spionagebureaus in de Verenigde Staten. In Washington heeft de baptisten gemeente verklaard, dat het be lachelijk is om ds. Caudill van spio nage te beschuldigen. Van de 72 bap- tistische predikanten, die in westelijk Cuba werken zitten er thans 48 ach ter slot en grendel. Tien jaar geëist wegen poging tot doodslag Utrechter probeerde kind te wurgen aan Loosterweg in Lisse Wegens poging tot doodslag op een tienjarig meisje uit Zandvoort heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank legen een 44- jarige bedrijfsleider uit Utrecht een gevangenisstraf van tien jaar gevor derd, alsmede terbeschikkingstelling van de regering. Aanvankelijk had het in de bedoeling van de Haar lemse rechtbank gelegen de zaak met gesloten deuren te behandelen, maar door het gebeuren nabij Eindhoven, waarbij een zesjarig jongetje om het leven is gekomen, besloot zij de zaak in het openbaar te behandelen. Op 17 juni van het vorig jaar was de Utrechter per gehuurde auto naar Zandvoort gereden, waar hfj twee meisjes van tien jaar uit Zandvoort zijn auto had gelokt. Hij ging met de meisjes rijden, maar wilde toch met één meisje zijn tocht voortzet ten. Hij verzocht een van beiden uit te stappen om chocolade te kopen. Toen zij dit deed reed hij met het andere kind, het tienjarige meisje Sonja, verder. Aanvankelijk had het zijn voornemen gelegen naar Utrecht te gaan. In Aardenhout was echter een verkeersopstopping, waar door hij de koers via Vogelenzang Lisse koos. Het meisje vroeg de Loosterweg in Lisse om te stoppen, zij wilde in een bosje haar behoefte doen. De man volgde het meisje en kreeg neigingen haar te doden. Hij trachtte het kind te wur gen, waardoor het bewusteloos raak- Ook gaf hij het kind enige schop pen. Daarna is de man, in de mening verkerend, het kind te hebben ge dood, met zijn auto weggereden. Het meisje kwam echter bij en dank zij een passerende dame is de politie gewaarschuwd. Over het gebeuren zijn destijds geen mededelingen de pers gedaan, om het onderzoek niet te bemoeilijken en dat heeft uit eindelijk succes gehad. De politie vermoedde namelijk, dat de nog wel eens in Zandvoort zoi rugkeren. Regelmatig werd daar controle uitgeoefend. Tenslotte politie er toe overgegaan de Utrechtse bedrijfsleider aan to houden, die de feiten bekende. Mr K. Heimig, die als raadsman optrad, besprak de moeilijkheden waarmee de man in zijn jeugd te maken heeft gehad en herinnerde aan het psychiatrisch rapport, i uit bleek dat de man niet toereke ningsvatbaar is. Hij pleitte clemen tie. De rechtbank zal op 22 aprü uitspraak doen. Polyester/wollen kostuums, lichtgewicht ideaal voor de a.s. zomer! Veder licht en kreukherstellend. Dessins: -fijne haarstreep in het mooie pescatorblauw. Rapport over vissterfte naar minister (Van onze IJmuidense correspondent» Het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek in IJmuiden heeft gister middag een uitvoerig rapport ge stuurd naar de minister van Land bouw en Visserij, over de vissterfte aan de Noordzeekust. Het onderzoek is verricht door de chemische afde ling van het RIVO onder leiding van drs. R. T. Roskam. Drs. Roskam is tot de conclusie gekomen dat de ver giftiging is veroorzaakt door een zeer sterke concentratie van koper-sul faat. De sterfte heeft zich voornamelijk voorgedaan tussen Scheveningen en IJmuiden, waar naai- schatting 100 000 vissen van allerlei soorten en groottes zfjn omgekomen. Maar het zijn voornamelijk, bot, schol, schar en wijting, die het slachtoffer zijn geworden. De sterfte zet zich voort in noordélijke richting. Opme tingen voor IJmuiden hebben uit gewezen, dat de concentratie van hek gif zich thans voor IJmuiden bevindt Maar het gif heeft ook reeds ver voorbij IJmuiden slachtoffers ge maakt. Er bestaat volgens het rapport grote vrees, dat de gif concentratie de Waddenzee zal bereiken, met nog ernstiger konsekwenties dan tot dus ver al zijn waargenomen. De Wad denzee, is nl. de kinderkamer van de Noordzee. De nog zeer jonge visjes aldaar zijn uiteraard bijzonder ge voelig voor het gif cn zodoende dreigt daar een massale vernietiging Het onderzoek door het RIVO in IJmuiden heeft voorts uitgewezen, dat garnalen, althans tot dusver niet te lijden hebben gehad van het gif. Volgens het rapport wordt thans met man en macht gewerkt om een middel te vinden, teneinde de zeer sterke concentraties gif. die in muien etc. achterblijven, te verwijderen. Hierin is men tot dusver helaas niet geslaagd. Schelpen, plankton enz., die door vissen worden geconsumeerd wor den door het gif aangetast, zodat ook een middel dient te worden ge vonden hiertegen iets te doen. Intussen hoopt het RIVO, dat ook de natuur een handje zal meehelpen, I in de vorm van harde wind of liefst storm, welke het vergiftigde water en de vergiftigde plankton en schelpjes zal verspreiden, zodat het dodelijk gif voor de vissen zwaar zal I v/orden verdund. Het door de politie in Noordwjjk I ingesteld onderzoek naar de schul dige, die het koper-sulfaat op nonchalante wjjze op het Noord- uijkse strand zou hebben ge deponeerd, wordt nog voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 23