EN DE „LIEVE" JEUGD VERNIELT LEIDSE VERDER Vuurwerk in Nederland praktisch uitverkocht Vormingswerk draagt begeleidend karakter" Uitslagen klaverjas- competitie Grote" avond van chr. lyceïsten Enorme aanvrage voor bevrijclingsf eesten Wethouder S. Sannes opent in Kraaienest vormingsinstituut LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 APRIL 1965 TWEEDE BLAD Ophalen van extra huisvuil Nu de dagen in de pas begonnen ij, lente gaan lengen blijven de kin- 1 deren langer op straat. Het lente-gevoel, dat ook deze jon gens en meisjes bekruipt, komt in tot uitdrukking, onder meer in die van baldadigheid. Hoe langer de jeugd van huis is hoe meer kattekwaad zij uithaalt. Op zich zelf is het uitvoeren van kat- tekwaad in een bepaalde periode I van het kinderleven vrij normaal Anders wordt het wanneer deze da- dendrang tot vernielzucht leidt. Dan ontladen de spanningen in de kinderziel zich op een verkeerde, soms gevaarlijke manier. De hierbij afgedrukte foto's laten wel heel duidelijk zien wat jeugdige ver nielzucht vermag. Het zijn twee plaatjes van een pand aan de Musschenbroekstraat, nabij de Haarlemmerweg. Het pand, waarin gedurende lange tijd een kruidenierswinkel gevestigd is geweest, staat pas enkele weken leeg. Het is. evenals de andere hui zen in dezelfde rij, bestemd voor de sloop, want ook hier gaat de ge meente saneren. De toekomstige slopers wanneer zal deze sanering een feit zijn? zullen er weinig te doen hebben. De „lieve" Leidse jeugd zorgt er namehjk wel voor, dat het (hoek)- pand stelselmatig wordt afgebro- Op één grote spiegelruit na is al het vensterglas in gruzelementen ge slagen en ook van de deuren ei ramen is niets anders overgebleven dan een hoop splinters. Zelfs de plafonds zijn zo grondig vernield, dat de flarden erbij hangen. Bo- Tot overmaat van ramp wordt deze bouwval veel waardoor de ratten en ander onge dierte er vrij spel hebben. De om wonenden spreken vaneen onhoud bare toestand en zij klagen dan ook steen en been. Uit oogpunten én van gevaar èn van hygiëne is het gewenst, dat de ge meente maatregelen neemt, die een einde aan deze toestand zullen ma- En wat de baldadige jeugd betreft, het is te hopen dat de ouders wat strenger toezicht op hun kroost houden! (Foto L.D./Holvast) Het schema voor de extra huisvuil ophaaldienst, welke morgen van start gaat, is nog als volgt gewijzigd: Op de vrijdagen 9 en 23 april en 7 en 21 mei zullen de vrachtwagens rondgaan in wijk 5. (Herenstraat en omgeving, Lammenschansweg en om geving, Professorenwyk en Meerbur gerpolder). Op de maandagen 12 en 26 april en 10 en 24 mei in wijk 2 (Maredyk, uil gesmeten, I Routkwartier en Morskwartier). Op de dinsdagen 13 en 27 april en 11 en 25 mei in wyk 3 (Leiden Zuid- West, begrensd door Witte Singel, Vliet en Rijn». Op de woensdagen 14 en 28 april en 12 en 26 mei in wijk 1 (binnenstad binnen de singels). Op de donderdagen 15 en 29 april en 13 mei alsmede op vrijdag 23 mei in wijk 4 (Leiden Noord, ten Oosten van de Haarlemmerweg en de Waard». De heer W. L. Pouw alhier is benoemd tot lid van de examencom missie tolk-vertaler Duits 1965. Toneel en bal vendien zijn stukken wegge- Behoudens enkele wedstrijden, die i voor de eindrangschikking van geen betekenis meer zijn, behoort de kla- verjascompettiie van de federatie van klaver jasverenigingen in Leiden en omstreken (seizoen 19641965) weer lot het verleden. De laatste en tevens j beslissende ronden, die in de afgelo pen dagen werden gespeeld, gaven de volgende uitslagen te zien: Ereklasse: T en D 1Sportief 1 166 —166; Zaalberg 1Oosthoek 1 162 i 163:; Oosthoek 1—PvH 1 168—147; SLF 1—Groenoerd 1 167—172; MDS 1 -PvH 1 155—162; Zaalberg 1— Groenoord 1 156171; MDS 1Zaal berg 1 142—188; PvH 1—Sportief 1 181161; SLF 1—Oosthoek 1 177%— .160' 2; Sportief 1—SLF 1 166—182; l Sportief 1Oosthoek 1 145186; T en D 1—MDS 1 171%—163%; Groenoord 1T en D 1 156—171; MDS 1—Spor- tief 1 160%167%SLF 1—PvH 1 182)2158)2Groenoord 1MDS 1 157—175. Eerste klasse: Oosthoek 2T en D 12 174162; 4 Azen 1Centrum 1 149%185%; Zuiderkwartier 1Oost hoek 2 169%—154%; MDS 2—T en D 2 158—167; AWS 1—4 Azen 1 153— 173; MDS 2Zuiderkwartier 1 170 J 156: MDS 2—Oosthoek 2 159%—173%, i Zuiderkwartier 14 Azen 1 163165; l SLF 2—Oosthoek 2 160%—176%; Zui- 1 derkwartier 1—SLF 2 143—172; T en D 2—Sportief 2 170%—154%; T en D 2—Centrum 1 165%172%4 Azen 1 —Sportief 2 168—173; AWS 1—Oost hoek 2 169%161%MDS 2—Cen trum 1 166%163%SLF 2—AWS 1 162—175; Centrum 1Zuiderkwartier 1 157%162%MDS 2—Sportief 2 174%162%; AWS 1Zuiderkwartier 1 166—147; SLF 2—T en D 2 171%— 167%; 4 Azen 1Oosthoek 2 176144. Tweede klasse: T en D 34 Azen 2 173%170%; 4 Azen 2—Zuiderkwar tier 2 163168; Zuiderkwartier 2 Oosthoek 3 157%—166%T en D 3- Zuiderkwartier 2 172%162%; Oost hoek 3—PvH 2 169—172. STANDEN: Ereklasse: Oosthoek 1 213581 (kampioen): SLF 1 213503; Spor tief 1 21—3500; Groenoord 1 30—3271; MDS 1 20—3250; T en D 1 19—3174% P v H 1 20— 3116%; Zaalberg 1 19— I 3050: Eerste klasse: MDS 2 213538%; I Centrum I 213485%; Oosthoek 2 i 20—3346%; Zuiderkwartier 1 20— 3291; AWS 1 20—3282%; T en D 1 2 19—3171%; 4 Azen 1 19—3141; Sportief 2 18—2911; SLF 2 17—2743%. Tweede klasse: Oosthoek 3 15 2479%; T en D 3 12—2127%4 Azen 2 12—1958%; P v H 2 11—1738%; Groenoord 2 101644%Zuiderkwar tier 2 9—1494%. Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. altijd voordelig. Raad voor Z.W.O. Tot leden van de Raad voor het Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek zijn vanwege de Leidse Universiteit herbenoemd dr. E. H. Reerink (tot 1 april 1970) en prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink (tot 1 januari 1967). Prof. dr. S. Dresden alhier is benoemd tot voorzitter van de examencommissie Frans l.o.; de heer W. de Kier in Oegstgeest tot lid en de heer W. J. A. Bots in Oegstgeest tot plaatsvervangend lid dier com- Open Deur-dienst in Pieterskerk Onder leiding van ds. M. J. Wa genvoorde, predikant van de Vrijzin nig Hervormden in Ledden en dr. P. L. Sohoonheim, predikant voor Bij zonder Kerkewerk wordt zondag avond in de Pieterskerk een Open Deur-dienst gehouden. Ds. M. J. Wa genvoorde zal de predikatie houden, onder de titel: „De Ezel draagt het Lam". Deze regel is ontleend aan een gedicht van Guillaume van der Graft over palmzondag. Dr. P. L. Schooniheim zal de inleiding en de sluiting van de dienst verzorgen. Het feest, dat de christelijke Iyceïstenvereniging ..Amicitia et Animo Juncti" op touw heeft ge zet, werd aangekondigd als een „grote" avond. Groot, omdat er eerst een „echte" toneelvoorstelling in de Schouwburg was en daarna een bal in de grote zaal van „Den Burcht", waarvoor cocktail- of avondkleding voor de dames en een donker pak voor de heren verplicht werd gesteld. Of de keuze van het toneelstuk een bijzonder gelukkige is geweest? De meeste leerlingen hebben zich er het hoofd heus niet over gebroken. Ze zagen op het toneel hun eigen mede scholieren in allerlei dwaze situaties verzeild raken en dat was nu juist, het voornaamste. Opgevoerd werd namelijk de dolle klucht „Zeg het piet tegen Mathilde" van Hans de Rijk. Wat is er gelachen om de twee brave" huisvaders, (Rob Grooy en Michel Teekens), die zich in alle bochten moesten wringen om hun gade en kroost (Winnie Kedde, An- nelies Scholtes, Reino Rustige en Charlotte Buitink) er toch maar vooral niet achter te laten komen in wat voor amoureus avontuur zij zich de avond tevoren hadden gestort. Een verliefde journalist (Hans de Lange) als een zwierige rakker ten tonele gevoerd en diens al even in de wolken verkerende vriend (Mat- thijs de Vries), die het voorzien had den op de beide dochters van één van de ondeugende avonturiers, ble ken maar al te goed op de hoogte te zijn van de escapades van dit twee tal-op-leeftijd en zij maakten er bij hun pogingen om de Jonge meisjes tot de hunne te maken dankbaar ge(mis?)bruik van. En wat kon de in het nauw gedreven vader van deze charmante meisjes anders doen dan zwichten voor de verlangens van de verliefden? En voor wie het graag weten wil, de twee huisvaders vielen uiteindelijk toch door de mand, om dat in het allerlaatste tafereel „Blon de Margot" de rekening aan huis liet presenteren. Behalve de genoemde jongelui tra den in deze door de heer H. H. W Scholte geregisseerde klucht nog op Adèle Parlevliet als dienstmeisje en Nico Parlevliet als ook. Henk Wielin- ga werd na afloop ook op het toneel geroepen, omdat hij zo goed had ge souffleerd. De meisjes kregen van het bestuur van de schoolvereniging bloemen en de jongens ieder een boe kenbom En van de stampvolle schouwburg dat spreekt vanzelf een oorverdovend applaus. Inmiddels stonden de NZH-bussen al klaar om de feestgangers naar „Den Burcht" te vervoeren voor het bal. Dit bal werd geleid door de heer D. J. Visser en opgeluisterd door „The River Side Jazz Band". 5MIF2JT" VOOR. E^ELfsl MAN DOET. FA BLO COMMODORE Belofast ZELFSTRUKENOE POPLIN-KATOEN 'ERKRyGBAAIÏ. IN WIT :n IN zacmte vooi^- J AAH5T1 rvTTfefsi J. Koopman bij opening nieuw vormingsinstituut in Leideu: LEIDEN is een belangrijke stap verder op het gebied van het vormingswerk voor de werkende jeugd. In het gebouw „Het Kraaienest" opende Leidens wethouder van onderwijs S. Sannes gistermiddag namelijk officieel een vormingsinstituut voor de wer kende jeugd van Leiden en omgeving. Een samenwerking tussen de „Stichting Vorming Werkende Jeugd Leiden" en de „Stichting katholieke levensscholen voor Leiden en omgeving" is vruchtbaar gebleken: sedert februari worden ongeveer zeventig jongens tus sen 14 en 18 jaar wekelijks in „Het Kraaienest" ontvangen en de eerste resultaten zijn hoopgevend. Het ziet ernaar uit, dat de nationale vijf-meiviering in een groot deel van ons land een lichtend en knallend slotakkoord krijgt. Bij alle. vuurwerkfabrieken doet men thans een vergeefs beroep om nog een order in draaiende zonnen, lichtende waterpartijen om maar niet te spreken van grote spectaculaire stukken ge plaatst te krijgen. ring vóór 30 april of 5 mei te kun nen voldoen. Voorlopig is dit thans echter niet mogelijk: Zelden, zo verzekerde ons een woordvoerder van een zo niet de grootste vuurwerkfabriek in ons land, de firma Kat te Leiden, hebben wij zulk een enorme aanvrage in dit „artikel" meegemaakt. Terwijl wij thans reeds met ontzettend veel in spanning draaien op dubbele capaci teit, hadden wij zeker nog meer dan 150.000 gulden kunnen omzetten. Het Vuurwerkfabrieken in Belrië ingeschakeld Bevriende vuurwerkfabrieken in België werken thans reeds op hoog spanning 077i aan de vraag naar vuurwerk in ons land te kunnen voldoen. Ze zijn daartoe ingescha keld door hun Nederlands.collega's, waar de telefoon roodgloeiend staat 0171 toch maar vooral aan een leve ls eenvoudig niet mogelijk. Van alle kanten benadert men ons met de vraag om vuurwerk. Sloten wij in het verleden over eenkomsten af met bestuurders van plaatselijke verenigingen, thans wor den de burgemeesters er voorgezet om hun invloed aan te wenden, dat er vuurwerk komt. Voorlopig moeten we alle gemeenten echter teleurstellen. Wellicht, dat er na een paar weken de balans van alle aanvragen is dan opgemaakt nog enige lever ruimte komt. Op 15 april gaan de montageploe- gen van Kat het land in. Het zijn de mensen, die in circa 200 plaatsen in samenwerking met timmerlieden, het voorbereidende werk moeten doen. In de avond van 30 april en 5 mei komt dan het ontsteken, waarvoor weer evenzovele krachten moeten worden ingezet. Op 6 mei keren allen weer op hun basis terug, om ook dafi de handen weer uit de mouwen te ste ken. Een gevolg van het feit, dat vele gemeenten, mede gelet op de grote vraag naar vuurwerk, besloten heeft om op zaterdag 8 mei maar voor een lichtend knallend slot van de feeste lijke 5 mei viering te zorgen. Tydens de openingsceremonie in de grote zaal van het vorig maand na een grondige restauratie her opende clubhuis zei wethouder Sannes onder meer, dat het ver heugend is,'dat men er in is ge slaagd het bedrijfsleven voor het vormingswerk onder de werkende jeugd te interesseren. Hij sprak de hoop uit, dat te zijner tijd voor zieningen zullen worden getroffen voor een definitief onderdak voor deze vorm van „begeleiding" van verkende jeugd. Want dat is het hoofddoel van het vormingswerk, dat beide stichtingen voor ogen staat: een begeleiding van de jeug dige werknemer in de moeilijke overgang van school naar maat schappij op een leeftijd, waarop die moeilijkheden extra tellen. Dat zou later in de middag tijdens een lezing door de inspecteur van de landelijke Stichting Katholieke Le vensscholen de heer J. Koopman, duidelijk naar voren komen. Samenwerking De bijeenkomst stond onder lei ding van de heer P. A. de Jong, die de beide stichtingen vertegenwoor digde en de genodigden verwelkom de. Na de openingstoespraak van de heer Sannes zei de heer H. Zunder- man van de Leidse Jeugd Actie on der meer dat hij hoopte op een nau we samenwerking met andere vor men van jeugdwerk, b.v. jeugdzorg. „Een samenwerking, die in de toe komst als de LJA van particuliere instelling tot gemeente-instelling is geworden zeker versterkt zal wor den", aldus de heer Zunderman. De heer A. Versnel vertegenwoordigde de „Katholieke levensscholen voor jonge arbeiders". „Tien bedrijven sturen op het ogenblik circa 70 jonge werknemers een halve dag per week naar dit gebouw", vertelde een van de groeps leiders, de heer L. J. A. de Bont. „We willen geen cursus of aanvullende opleiding nastreveh, maar meer een persoonlijkheidsvorming, die hen in staat stelt de moeilijke overgang van school naar bedrijf zonder al te gro te schokken op te vangen. Daarom is er ook meer sprake van begeleiding". Begeleiding Op die begeleiding legde de heer J. Koopman ook sterk de nadruk in zjjn lezing over het vormingswerk voor de werkende jeugd. Hij wilde een aantal misstanden met betrek king tot dit werk uit de weg ruimen, zoals de opvatting dat het vormings werk voor werkende jeugd alleen maar een corrigerende taak heeft. „Het is niet zo, dat vormingswerk haar l>estaansrecht verworven heeft bij de gratie van een aantal tekorten van bestaande maatschappelijke in stituten", zei de neer Koopman. „Wij willen echter de jongelui bij hun intreden in een geheel nieuwe levenssituatie de inschakeling in het arbeidsproces een hulp bieden in de vorm van een pedagogische be- gele;ding". Die verandering van le venssituatie strekte zich volgens de heer Koopman overigens uit tot meer terreinen dan alleen maar het be drijf van de jonge werknemer. Ook in het gezin en in de vorm van vrijetijdsbesteding treden aanzienlij ke veranderingen op. „In onze vor mingsinstituten trachten wij in BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Egmond 1 van der Plas. W. Turk en Hendrlcus M. C. A. J. Granneman. Ditte, J. Hilligehekken en J. C. Thuis. Jaco- ba M.. d.v. T. Heemskerk en G. van Duijvenbode. Hendrik J.. z.v. J Ra- vensbergen en M. Souverijn. Govert P., z.v. A. Doedijns en A. Matthijsse. Jo hanna S.. van Makkelenberg. W. Huygens Thole de Zeeuw. SJoerd. W. Bekoof], 79 Jr., groepen van 12 tot 15 jongens, die wekelijks onder dezelfde leiding staan, een klimaat te scheppen, dat gekenmerkt wordt door openheid, vertrouwen en vrijblijvendheid", zei de heer Koopman. Karakter Daarom is het vormingswerk geen corrigerende, maar een sociaal- pedagogische instelling met een ge heel eigen karakter en een geheel eigen opgave. De heer Koopman noemde de snelle ontwikkeling van het werk, waarin hij een „al besloten liggen in de maatschappij" vermoed de. Een theorie waarin hij zich door verschillende auteurs gesteund ziet. „Ik ben dan ook bijzonder trots, dat ons particulier initiatief na tien jaar werd opgenomen in de wet op de re geling van het voortgezet onderwijs". Na afloop van deze beschouwing maakten de genodigden een rond gang door het ruime werkvertrek, waar de jongens verschillende werk stukken hadden tentoongesteld. „Dure" sigaretten „Al krijg ik sigaretten voor tien cent per pakje aangeboden dan ga ik er toch niet meer op in," zo ver klaarde een 45-jarige marktkoopman uit Leiden. Hjj had voor de ongebandarolleerde sigaretten weliswaar f. 1,30 betaald, doch er zoveel narigheid door onder vonden, dat tien cent hem teveel zou zijn. Twee rechercheurs hadden wantrouwen opgevat, toen zij op 23 september in Leiden op het Stad huisplein enkele pakjes ietwat ge heimzinnig in de laadbak van een vrachtauto zagen verdwijnen. Het wantrouwen bleek gerecht vaardigd, want bij onderzoek bleken het 1360 ongebandarolleerde sigaret ten te zijn. Een Leidse kelner had die van een „onbekende zeeman", die bij hem in de schuld stond, gekocht en weer doorverkocht aan de marktkoopman. Zy stonden beiden terecht. De officier wees erop, dat de laat ste tijd op steeds groter schaal siga retten worden gesmokkeld en ver kocht. Daarom moet elke steun aan die handel streng worden tegenge gaan en hij eiste tegen de kelner f. 100 boete en tegen de koopman f. 50, benevens de bij laatstgenoem de inbeslag genomen sigaretten ver beurd te ven-klaren. De rechter verminderde de boete voor de koopman tot f. 30 en ver oordeelde verder conform de eis. Drs. D. van den Bergh alhier is benoemd tot plaatsvervangend lid van de examencommissie Engels l.o. Drs. J. H. Drewes alhier is be- B- B-L noemd tot lid van de examencom missie Duits m.o. A 1965 en evenals dr. F. C. Maatje in Oegstgeest en dr. r G- Schöle en dr. G. Wimberg in Browne' j Leiden tot plaatsvervangend lid van de commissie Duits m.o. B 1965.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3