Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter i Smokkel van loonslaven Ze hebben elkaar in de boot genomen" Nieuw systeem voor transport van melk Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerust alle filtersigaretten,ook komt terecht bij Hunter Filter. Holland-Zug: rijdende beurs naar Duitsland wajang* LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 APRIL 1965 ZESDE BLAD Beroving Perzisch koopman voor rechtbank J De Amsterdamse rechtbank jjjieeft zich gistermiddag urenlang ''bezig gehouden met de indertijd geruchtmakende beroving van een Perzische koopman in een Ihotel in Antwerpen, van een par tij gouden sieraden en een aantal edelstenen ter waarde van totaal ca. 40 mille, waarvoor vier Am sterdammers terecht stonden, i Tegen een 49-jarige horlogehande- jjaar, die ondanks voor hem bezwa rende verklaringen van twee andere herdachten hardnekkig bleef ontken nen de beroving te hebben uitgelokt, eiste de officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf met aftrek van bet voorarrest. De man is reeds drie beer veroordeeld, waarvan een keer voor een soortgelijk geval als nu in lAntwerpen is gebeurd. De officier, jnr, H. E. van Renesse, noemde hem „het brein achter deze zaak". Tegen een 23-jarige handelaar, die beken- ,.<ie, eiste hij wegens diefstal van de geraden IV2 jaar met aftrek en tegen diens 23-jarige vrouw terzake van schuldheling van een aantal sieraden één maand voorwaardelijk, pen 29-jarige monteur-chauffeur [hoorde wegens medeplichtigheid aan fee diefstal, alsmede wegens schuld- peling in een zaak van verkoop van Verduisterde auto's een jaar en 3 maanden met aftrek tegen zich felsen. Als „een gauwdieverij van formaat" kwalificeerde de officier deze zaak. Zesendertig uur na de be roving arresteerde de Amsterdamse :entrale recherche het viertal. De drie mannen waren geregelde jezoekers van een nachtclub in Amsterdam, waar ook de Perzische koopman kwam, die eventueel door le horlogehandelaar zijn spullen vilde verkopen. De koopman werd echter aan het lijntje gehouden. Op 25 november ging hij met de hor- ogehandelaar naar Antwerpen om SCHAKEL VAN 00Y IN voor die leuke fraai gekleurde LAKENS EN SLOPEN JORZOLINE kwaliteit. 1- en 2-persoons maten Theedoeken Tafellakens - Baddoeken en badlakens ADR. VAN 00Y JR. Breestraat 39 - Leiden daar sieraden te gaan verhandelen. Tevoren had de handelaar een andere verdachte gevraagd mee te doen om de Pers in Antwerpen van zijn gouden sieraden te beroven. Hij had ze volgens de horlogehandelaar ook gestolen en als ze hem zouden worden afgenomen, zou hij daarom geen aangifte doen. Dezelfde dag gingen de twee andere verdachten ook naar Antwerpen waar zij volgens afspraak de horloge- haindelaar ontmoetten, die aan hen 't nummer van de kamer noemde in t hotel waar de Pers zijn intrek had genomen. Eén der verdachten liet zich ook in dat hotel inschrijven en nam in de receptie de sleutel van de hotelkamer weg. De Pers was met de horlogehandelaar gaan eten en in die tijd had de 23-jarige handelaar de tas met de gouden sieraden onder het bed van de Pers Acht kilo woog de bult. De Pers had over de diefstal ver klaard: „Ik neem het hen niet zo kwalijk, want ik doe zulke dingen ook wel eens. Als hjj zijn spullen terug kreeg zou hij geen aangifte doen". De raadsman van een der verdachten zei: „Misschien zijn we vandaag bezig een zaak te behande len van diefstal van goud, dat waar schijnlijk zelf van misdrijf afkomstig zal zijn. We moeten deze zaak eigen lijk met een knipoogje bezien. Ze hebben elkaar in de boot genomen". Uitspraak 21 april. Eerste bloesem in Zuid-Limburg De eerste bloesem is in Zuid- Limburg gesignaleerd. Op tal van ■plaatsen tonen de bomen al hun witte bloemen. Wanneer het zachte weer nog enkele dagen aanhoudt, zullen tegen zondag de pruimebomen overal volop in bloei staan. Tegen Pasen ver wacht men dat overal de kersen- boomgaarden in bloei zullen staan. Van boerderij naar fabriek Tanks inplaats van bussen Een nieuw systeem voor transport en de conservering van melk in de produktiegang van boerderij naar fabriek is ontwikkeld door de melk inrichting Menken NV in Wasse naar. Men plaatst bij de melkleve- rende boeren verzameltanks tot 1800 liter inhoud, waar de melk zo van de koe in wordt gestort. Met een koe)aggregaat, dat ijswater produ ceert, wordt de melk gekoeld tot 4 graden c., waarna een tankwagen de melk komt halen. Bij dit systeem mist men dus ge heel het gebruik en het vervoer van de melkbussen. Een belangrijke ver eenvoudiging zowel voor de boer als voor de fabriek. De tankauto's zijn van een telwerk voorzien, waardoor op eenvoudige manier kan worden geregistreerd hoeveel de boer levert. Bovendien is er een inrichting in aanwezig, die automatisch monsters van de melk neemt, bestemd voor de controle dienst. Een verder voordeel van dit op- haalsysteem is. dat de fabriek ge dwongen wordt de melk elke dag te halen, want het diepkoelen heeft zulke gunstige invloed op de melk, dat deze dagen lang goed blijft. Voor boeren, die kleine veestapels hebben, wordt de kleine tank met koelinstallatie van 200 liter ter be schikking gesteld. Boeren, die in het land melken, kunnen de beschikking krijgen over een nog kleinere tank op wielen, die dient om de melk ge makkelijk naar de grotere tank te kunnen vervoeren. Het nieuwe systeem is door Men ken in samenwerking met zijn 500 leveranciers opgezet. Tot nu toe zijn reeds 21 installaties geplaatst. Men hoopt op rijkssubsidie, wat het tem po van plaatsing aanmerkelijk zal versnellen. Komt deze subsidie niet, dan duurt het wel tien jaar voor allen zijn voorzien van een installa tie. De meeste van de 21 tanks zijn nu geplaatst in de omgeving van Woerden. Met de aanvoer van 45 miljoen kg melk, die Menken per jaar heeft, betekent het systeem voor het be drijf een investering van 3% miljoen gulden. De kosten op een melkwin- ningsbedrijf van 100.000 liter per jaar zijn geraamd op ongeveer 1 cent per liter inclusief de afschrijving van de installatie. De prijzen van deze in stallaties variëren van f 8250 tot f 2500. De heer Menken, die dit alles ver telde tijdens een persconferentie, is ervan overtuigd dat zijn systeem na volging zal vinden. Hij wil het dan ook niet voor zichzelf houden maar elke melkfabriek er over inlichten. MAN UIT HEESCH 17 UUR „ZOEK" (Van onze Bossche correspondent) Mevrouw Verstegen uit Heesch heeft 17 angstige uren doorgemaakt, omdat haar man, een 35-jarige land bouwer, al die tijd spoorloos is ge- Toon Verstegen was tijdens werk zaamheden op zijn land in Lithoijen van de trekker gevallen en had daar bij een been gebroken. Een vracht wagenchauffeur bracht hem naar het ziekenhuis in Oss, waar de ge wonde een taxi-chauffeur uit zijn woonplaats vroeg om zyn vrouw te vertellen, dat hij in het ziekenhuis was opgenomen. De taxi-chauffeur vergat echter de boodschap door te geven, waardoor mevrouw Verstegen lange tijd in onrust heeft gezeten. Toen haar man niet op de nor male tijd thuiskwam, hij op het land niet te vinden bleek, de politie geen inlichtingen kon geven en men in het ziekenhuis van Oss eerst ook van niets wist, raadpleegde de wan hopige mevrouw Verstegen een hel derziende in Oss, die haar zei, dat haar man gewond naar een zieken huis was gebracht. Een telefoontje naar het ziekenhuis ;n Oss bracht toen eindelijk de oplossing: daar wist men intussen, dat de heer Verstegen inderdaad was opgenomen. Het spookte weer in Helvoirt (Van onze Bossche correspondent) Nadat de inmiddels beruchte Ahob (automatische halve over wegboom) in Helvoirt drie dagen lang heelt gefunctioneerd, zoals dat van een automatische over weg-installatie mag worden ver wacht, hebben omwonenden op nieuw gemeld, dat de bomen dicht gingen, zonder dat er een trein in aantocht was. De waar nemers van de Nederlandse Spoorwegen, die drie dagen lang op post hebben gestaan om per soonlijk de fouten te constateren, en niets merkwaardigs hebben ontdekt, hadden juist daags te voren de hielen gelicht. Eerste peulen in Ter Aar Door de kweker G. N. Kleyn te Aarlanderveen werden woensdag de eerste peulen aan de Ter Aarse vei ling aangevoerd. Deze primeur, waar van men veilig kan aannemen, dat dit ook de eerste is in geheel ons land. werd op de veilingklok afge drukt door de commissionnair in groenten, de heer J. Koeleman uit Ter Aar, voor f. 12.60 per kilo. ILLEGALE ORGANISATIE HELPT PORTUGEZEN OVER DE GRENZEN (Van onze Parijse correspondent) De drama's van de Portugezen, die zonder werkvergunning of andere papieren worden uitgewezen uit Nederland, vinden hun oorsprong in, of tenminste hun verklaring uit, een illegale organi satie, die deze mensen, meestal werkloze en berooide boerenarbei ders, over de grenzen van hun vaderland had gesmokkeld. In de republiek van de hoogbejaarde „werkman" van Portugal, signor Salazar, die al tientallen jaren het roer van zijn land in handen houdt, vinden de Portugezen voor hun meestal talrijke families nog altijd niet te eten en zo worden door de honger die huisvaders dan hun eigen land uitgedreven. Legaal via de Franse, Duitse of Zwitserse bemiddelingsbureaus. Of il legaal met behulp van „gidsen", die in dienst staan van een organisatie en die deze menselijke smokkelwaar dan over de Spaanse en de Franse grenzen in Frankrijk afleveren. Vo rig jaar werden in Portugal 378 per sonen, onder wie 105 „gidsen" we gens hulp bij illegale emigratie ge arresteerd. Twintig auto's, kleine trekkers en busjes, die van Franse nummerborden waren voorzien en waarmee de Portugese emigranten naar Frankrijk werden vervoerd, zijn toen in Portugal door de auto riteiten eveneens in beslag genomen. Moeilijk probleem Het probleem van deze Portugezen is ook voor Frankrijk niet eenvou dig. Over het algemeen knijpen de autoriteiten maar een oogje dicht, doch soms worden die illegale Por tugezen zonder pardon ook wel het land uitgezet. Men rekent dat twee derde der bijna 120.000 Portugese arbeiders in Frankrijk hier illegaal it De beroemde Engelse filmster Claire Bloom en haar doch- liertje Anne Justin zijn in Madrid aangekomen om man en vader Hod Steiger gezelschap te komen houden. Rod Steiger filmt in Ma drid voor DrZjiwago"Claire Bloom komt uit Dublin, waar zij was voor opnamen van haar nieuwste film "The spy who came in from the cold". (Van onze Hilversumse corresponden 1 Het bezwaar, dat Nederlandse inzendingen op de Buitenlandse beurzen ondanks de flinke om vang in de massa en ruimte ver loren gaan, heeft geleid tot het initiatief van een grote tentoon stelling sbouwfir ma uit Bilthoven om een tournee van een Neder landse expositietrein door West- Duitsland te maken voor de pu bliciteit en het gemak heet de trein kortweg: „Holland-Zug" De trein bestaat uit vier exposdtie- wagons, een restauratiewagon, waar in de zakengesprekken kunnen wor den gehouden, een generatorwagen, een goederenwagon en een vaste lo comotief. Op 4 oktober vertrekt de Holland-Zug uit Utrecht voor een reis van 45 dagen langs 25 grote Duitse steden. In elke wagon worden 15 stands opgesteld. Zestig Nederlandse bedrij ven, die door de organisator worden geselecteerd om differentiatie in branches te krijgen, kunnen een standje huren raison van 100 gul den per dag. Voor dit bedrag worde hun het grootste rendement gegaran deerd want iedere bezoeker, alleen uit vakkringen, is verplicht om langs alle etalages met Nederlands fabri- caat te lopen. De totale kosten van dit project worden geraamd op een half miljoen gulden. De artikelen lig gen vooral in de consumptieve sfeer. Eén wagon is reeds volgeboekt, o.a. door bedrijven van tabakswaren, keramiek, kunstnijverheid, levens middelen en zoetwaren. De bespre kingen met de Nederlandse Spoorwe gen en de Duitse Bundesbahn zijn afgesloten. De wagons worden ge huurd van de NS en worden inge richt door de Bilthovense standbou wer. De trein wordt geplaatst langs een perron van de stations en zal drie dagen blijven staan. en dus zonder papieren vertoeft. Van dat contingent van 80.000 illegalen zoeken nu blijkbaar velen het, geo grafisch gesproken, hogerop om zo dan ook in Nederland te verzeilen. Frankrijk, dat tenminste voor het vuile werk nog altijd wel buitenland se arbeiders gebruiken kan, heeft en- Brits bataljon naar Aden De Britse minister voor de Lucht macht Lord Shackleton heeft giste ren in het Hogerhuis meegedeeld, dat de Britse regering in de loop van april een op Malta gelegerd Brits bataljon naar Aden zal zenden. Het bataljon zal daar, voor vervulling van een speciale opdracht, zes maan den blijven. Het bataljon gaat naar Aden in verband met de gespannen toestand daar en in de Zuidarabi- sche statenbond. Minister Shackleton lichtte nog toe dat op Engeland niet slechts de verplichting rust de veiligheid van Aden te waarborgen, doch dat het ook gehouden is de regering der Zuidarabische Federatie te helpen bij het keren van geweld, dat zijn oorsprong buiten het federatiegebied heeft. kele jaren geleden in Portugal al be middelingsbureaus geopend. Het aanbod overtreft echter verre de vraag en het surplus vertrekt, als gezegd, dan maar op eigen risico. Als blinde passagiers, verstopt in goederenwagons of onder de nauwe lijks minder riskante zorgen der 11 legale Zwitsers. Het Parijse avondblad „France Soil-" heeft aan deze smokkelarij van blanke loonslaven een uitgebrei de enquete gewijd, waarin het name loze lijden van deze mensen om standig uit de doeken wordt gedaan. De minderheid die het „geluk" heeft gehad hun vaderland nog langs le gale wegen te kunnen verlaten, blijft de eerste /jaren in Frankrijk dan niettemin nog gedoemd doorgaans in de krotten van petroleumblikken van de bidonvilles rond Parijs en de an dere grote steden te „wonen". Want woningen zijn er voor de Fransen zelf al niet eens genoeg. De rest en dus de grote meerderheid, van die Portugese emigranten, wordt voort gejaagd op zoek naar illegaal en dus onderbetaald werk, teneinde zo de familie in het vaderland wat geld te kunnen sturen om tenminste niet al te snel te hoeven verhongeren. Ver hongeren op een laag pitje. Tragedies Europa, zo schrijft „France Soir"- reporter Eugène Mannoni in zijn enquete, moet vandaag worden on derscheiden in een steenrijk en in een bloedarm deel. In West-Duits- land werken 200.000 Italianen, Spanjaarden en Grieken in de mij nen, waar de Duitsers zelf te goed voor zijn geworden. Frankrijk im porteert vooral Portugese landarbei ders, Spaanse dienstbodes en voorts Polen, Algerijnen en zelfs Chine zen. In Zwitserland telt men onder de drie handarbeiders één buiten lander. Men vergeet wel eens dat Europa zelf ook nog over onderont wikkelde gebieden beschikt. Gebie den die een bron van goedkope ar beidskrachten, maar vooral ook van onbeschrijflijke menselijke tragedies zijn. MEVR. G. CORNELISSE INGENHOUSZHOF 18 Ik neem Wajang omdat het 't grootste merk planten margarine is,die moet wel goed zijn! PLANTEN MARGARINE ONGEZOUTEN - PUUR PLANTAARDIG LICHT VERTEERBAAR - DUS GEZOND J Spinnen naar school j De kinderen van de openbare t J lagere school in Balkbrug (by r Meppel) hebben een extra lange f paasvakantie. Ze hebben dat te t f danken aan een spinnenplaag, f r waardoor de school wordt ge- t J teisterd. Van de kelder tot de nok zit de hele school vol met i kleine spinnetjes, die zich zeer moeilijk laten verdrijven. Geen f lokaal is overgeslagen. - Men is nu met een krachtige i f campagne tegen de spinnen be- J gonnen, maar het zal zeker een t dag of tien duren voordat de 0 J kinderen weer naar school kun- t f nen. Twee jaar geleden is de t f school ook enkele dagen gesloten t f geweest, als gevolg van een der- J gelijke spinnenplaag. f De spinnetjes zijn zó klein, dat f men ze aanvankelijk voor wand- f v luizen hield. Waarom ze nu juist i f de voorkeur blijken te geven aan f het openbare lagere onderwijs is f f voor deskundigen een raadsel. t Jongelui sollen met een krans van premier Marijnen (Van onze Hengelose correspondent) Een jongeman (17) uit Hengelo is door de Hengelose recherche in voor lopig arrest gesteld in verband met een zaterdag gepleegde diefstal van de krans, die door de demissionaire minister-president mr V. C. A. Marij nen by het monument voor gevalle nen op het voorplein van het stad huis is gelegd. Vast staat, dat deze verdachte in elk geval op de bewuste avond met enkele vrienden op een fiets rond het monument is gereden. Met een krans om zijn nek. De aangehouden jonge man verklaarde echter hierna de krans weer neergelegd te hebben. Mogelijk hebben anderen, die van deze stunt hoorden tijdens het bezoek van verdachte aan een café in de binnenstad, de krans verwijderd. Nu pas is gebleken, dat diverse baldadig heden zijn uitgevoerd door enige per sonen in de nacht na de onthulling. Hoewel van de zyde der politie mee gedeeld is dat het onderzoek in ver schillende richtingen wordt voortge zet, lijkt de arrestant voorlopig de meest in aanmerking komende figuur.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17