ioereese kotter op de Noordzee gezonken Ook geen taxi's Amsterdam Bemanning aan boord van SI 12 Jupiter in Zevenaar Cultuur Verheft trad op voor bejaardenreis m Talloze klachten van Keniase studenten na verblijf in Rusland Nieuwe warenmarkt in KATWIJK „Pijnlijke verbazing" over uitspraak Pans Excommunicatie voor filmmakers? LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 APRIL 1965 VIERDE BLAD Zonder aanwijsbare oorzaak (Van onze visserifredactie) «et is een akelig gezicht als je een schip zo in het water ziet (wijnen. En zeker als je er nog een paar uur voor heeft ge- [t om het drijvende te houden". Schipper Brinkman uit Stel- zakt ontmoedigd neer op een bankje in de kombuis van :otter SL 12 „Twee Gebroeders", bonkt zijn elleboog ruw op ielblad en duwt de stijve klep van zijn pet uit de ogen. Zijn is juist de Scheveningse haven binnengelopen, behalve zijn jigen bemanningsleden heeft hij vier man van de kotter GO 5 4 et Labora" aan boord. Dit kottertje ligt nu onder vijftien m water op de bodem van de Noordzee, nauwelijks 20 mijl -noordwestelijk van Scheveningen. Gezonken na een wan- je poging om het drijvende te houden ondanks het snel 5pen van motorkamer en logies door een onvindbaar lek in lurt van de kiel. ermiddag: om half vier zond «rese schipper H. Tanis een tin uit naar zijn collega's van 12 en de S14, die in de buurt ornetten over de bodem sleep- e „Ora et Labora" maakte door i verklaarbare oorzaak plotse- ater in de machinekamer, het werd pas ontdekt toen de notor al half onder water „Ik hoorde een geruis", ver- gchipper Tanis, juist twintig ud en voor deze keer schipper kotter van zijn vader, die deze aan wal was gebleven. „Het iel sloeg door het water, ik zet- motor af en liet gelijk de lens- op de hulpmotor draaien", r het water bleef snel stijgen, ook vla de afvoer van een sent je het logies, dat op het scheepje vlak boven de s was gebouwd. De LS 12 lagen al gauw langszij en snel de vingerdikke stalen visiy- an de kotters onder de romp Advertentie HUISVROUWEN IN NIEUW KABINET? 0 hardnekkige geruchten In lans welingelichte kringen* formateur enkele huisvrou- leeft gepolst voor het bezetten inhilnisterszetel.Dit zou met betrekking hebben op het ge* an het prijsbeleid. De zegs* voegen hieraan toe dat het ra aantal zeer prtfsbewnste rouwen betreft, stuk voor geestdriftige markt-koop- die hun enthousiasme ontle* lan de lage prijzen die op de It steeds mogelijk blijken* IInderdaad de markt het voor* Ito (en bovendien het gezel* I) koopcentrum. Nergens zijn ijzen zo laag, nergens kan men gedwongen rondkijken en kie* lit een enorm assortiment van Ittden kwaliteitsartikelen, ktkoopman en straathande* laten hun klanten volop pro* en van hun geringe onkosten Bn massale Inkoop. Of er huis* Wen in de regering komen of OP DE MARKT IS GULDEN EEN DAALDER WAARD! lodbaars ook in jüdiep kustwater roodbaars, die lotnutoe met de In water van 450 tot 600 meter werd gevangen, blijkt ook in |»er water te leven. Voor het werd roodbaars van kleine af- ig aangetroffen in 1962 In de jle kustwateren rond IJsland, tdlen zijn daar regelmatig Wzen waargenomen, tellend is daarbij, dat er van pp Jaar een verdere verschui- plaats vindt van de roodbaars [leper naar minder diep water, lwoordig worden ook grote Waren In niet te verwaarlozen fllen door de IJslandse kustvis- Bevangen. B heeft de wetenschap het ver- rin, dat op grote zeediepte nog Ingeboorde" roodbaarsconcen- I aanwezig zijn. Deze vissen 1 de vrouwelijke dieren bij het Oplieten dalen tot duizend 'f diep in zee af. De pogingen •tee zo diep in zee voorkomende .to te ontdekken en de omvang 'imenstelllng ervan vast te stel- Wn totnutoe mislukt als gevolg Ie buitengewoon ongunstige bo- peteldheld. ftshouderij in Schotland I vlshouderij doel het fokken pa van uniform formaat voor de wvenindustrie zal deze zomer irdnamurchan in Argyllshire Wland) proef draaien, pe hectare zee zullen hiertoe af- pd worden. Voor het research- heeft de regering een subsidie 14.500 pond sterling toegezegd, [werkgroep voor dit project on- Ndlng van prof. William Frazer Pe Strathclyde Universiteit, ver- it, dat de commerciële vishoude- 1 Groot-Britttannië over vijf tot war een feit zal zijn. van het zinkende scheepje getrok- i. ,We wilden haar boven water hou den", verzucht schipper Brinkman. „De GO 36, die ook vlak bij was, heeft ons drieën nog zeker vier uur in de richting van Scheveningen ge sleept, we waren zowat tien mijl ge vorderd". Staalkabel gekapt Maar toen de „Ora et Labora" steeds dieper zonk, zo diep, dat de verschansingen van de „dragende" kotters onder water kwamen, moes ten de staalkabels worden gekapt. „Gelijk cakte-ie weg, de mast sloeg nog met een klap over onze boeg", zegt schipper Brinkman. Het was toen kwart over acht in de avond, de bemanning van de Ora et Labo ra" was al eerder overgestapt. Op onze decca-navigatie-appara- tuur hebben we de positie opgeno men, maar ja, zo'n schip op de bo dem van de zee ga je niet meer ber gen. Die kotter was van 1931 Brinkman kijkt de jonge schipper Tanis eens aan. Die mompelt dof: „Het afgelopen najaar heeft de scheepvaartinspectie het schip nog gekeurd. Met boren hebben ze de dikte van de huid gemeten. Hoe dat lek daar nou ls gekomen Uectrochemische corrosie kan de oorzaak zijn geweest. Het schip had een bronzen schroef, de romp was van ijzer. Samen met zeewater vormt dat een galvanisch element, een soort zaklantaarnbatterij in het groot. En die elektrische stroom kan het me taal door een beschadiging van de verflaag wegvreten, op die manier ontstaat vrij snel een zwakke plek In de scheepshuid. Gelukkig geen bries „Om een ding ben ik biy", zegt een van de matrozen. „Dat er geen flinke bries stond en dat het niet mistte". Schipper Tanis heeft geen deel in dis opluchting. Hy is z(jn schip kwUt. Erg lang zal hy overigens niet aan de wal zitten, want zijn vader laat Heilbot inplaats kabeljauw van Op plaatsen waar men tot voor kort kabeljauw ving, vallen deze niet meer waar te nemen, doch hiervoor is heilbot in de plaats gekomen. Men weet nog niet waarheen de kabel- Jauwscholen zijn gegaan. Dit speelde zich af aan de kust van Groenland. Deskundigen, die in de Interna tionale Raad voor het Onderzoek van de Zee samenwerken, kwamen tot de conclusie, dat de catastrofale terug gang van de Duitse treilvisserij op kabeljauw in de Groenlandse wate ren tijdens de zomer van 1964 in de eerste plaats moet worden gezocht in veranderingen in de temperaturen van het zeewater in deze omgeving. Het is namelijk zo, dat er sinds een aantal Jaren geen verandering is gekomen in de temperaturen van het zeewater. Biologen hebben vast gesteld, dat de langzame verwar ming van het poolgebied sinds 1900 tot staan ls gekomen. Door deze ver- wanning zijn er gunstige omstandig heden voor de visserij nabij de west kust van Groenland ontstaan. De experts hebben nu him hoop gevestigd op de kabeljauw van de Jaren 1960 en 1961. Deze vissen zul len ln het komende voorjaar voor het eerst paringconcentraties kunnen vormen. De mogelijkheid bestaat nog, dat ten gevolge de lage water temperaturen bij West-Groenland dit eerste kuitechieten zal worden vertraagd. Volgens de mannen van de weten schap staat de kabeljauwvisserij voor de kust van West-Groenland er slecht voor. De Jaargangen 1962, 1963 en 1964 waren ook al een mislukking. Ontwikkeling visserij in Caraïbisch Zeegebied Voor de ontwikkeling van de vis serij tn 't Caraïbisch Zeegebied heeft het United Nations Special Funk een plan ontworpen. Dit zal geschieden in samenwerking met de Food and Agriculture Organization (F, A.O.). Met de Investering hiervan zal een bedrag van 16 miljoen gulden zijn ge moeid. Het gaat hier vooral om de visserij in Trinidad, Fobago, Jamaica Brits Guyana, Haiti, Barbados en Su riname. een nieuwe kotter bouwen. Volgende week loopt het schip waarschijnlijk al van stapel, de „Ora et Labora" zou worden verkocht. Over de ver zekering en de waarde van de kotter wil Tanis liever niets zeggen. Brink man snijdt iedere verdere discussie doeltreffend af. „Het was een akelig gezicht", zegt hy uit de grond van zijn hart. BOLLENSTREEK DIT WEEKEINDE IN FEESTTOOI Door het zachte weer van de laat ste dagen verloopt de ontwikkeling van de bolgewassen zeer vlot. Men verwacht, dat het komende weekein de overal in dc bollenstreek de nar cissen zullen bloeien. Ook de hyacin ten beginnen al te kleuren en de vroege tulpen zullen spoedig volgen, 'vroege tulpen zullen speodig volgen. Behendigheid „Rien ne va plus en andere voor casinobezoekers bekende termen klonken gistermiddag in een zaaltje boven Hotel De Leeuw ln Zevenaar. De Haagse zakenman C. Osse heeft daar namelijk een casino geopend, waar het „behendigheidsspel" Jupiter wordt gespeeld. Een flink aantal belangstellenden en een enkele beroepsgokker volgden met aandacht het balletje, dat zig zaggend langs een soort glijbaan langs de muur naar beneden rolt, om tenslotte in een van de genummerde vakjes van een draaiende schijf te vallen. De spelers moeten hun fiches op een nummer op het laken zetten. Als ze goed kijken en rekenen kunnen ze volgens casinodirecteur Osse be palen welk nummer uitkomt. Of het aan de onwennigheid of de Intelligentie van de spelers lag, valt natuurlijk moeilijk te zeggen, maar de croupiers schoven de fiches de meeste keren met het harkje naar zich toe. De enige speler, die zijn stapel fiches aardig zag aangroeien, was dr. N. Nederlof, een door de heer Osse geraadpleegde deskundige op het gebied van kansspelen. Zou het dus toch behendigheid zijn? In vol Parochiehuis in Voorhout de afgelopen dagen weer jaarden. Ook zij hebben kunnen ge nieten van dit levendige toneelstuk. De prijzen in natura van de ver loting waren allen ran de midden stand van Voorhout. Met een har telijk woord van dank aan allen, welke het hunne er toe hadden bij gedragen om deze avond en een ge deelte van de tocht te doen slagen, sloot de voorzitter der OV deze avond. Het goed geweest in Voorhout, want velen hebben bijgedragen om de be- jaardcntocht 1965 eventueel door gang tc doen vinden. Het wordt zo langzamerhand een traditie, dat de toneelvereniging „Cultuur Verheft", met ais regisseur Jan Vlasveld, ieder Jaar dc gemoederen in beweging brengt, om het bestuur van de Oranje Vereniging financieel in staat te stellen deze toebt te organi seren. Met een geluidswagen riep Jan Vlasveld de gemeentenaren op, om dinsdagavond te komen naar het parochiehuis, om mét elkaar weer gelden bijéén te garen. De toneelver eniging zou dan optreden. De voorzitter der OV, de heer P. Meijer was het dan ook een genoe gen een zaal vol met belangstellen den te kunnen begroeten. Allereerst bracht hy dank aan „Cultuur Ver heft" voor alles wat zy als toneel club presteert. Het beroep van het bestuur was ook dit jaar niet tever geefs geweest. Het was hem een vreugde te kunnen getuigen, dat .Cultuur Verheft" én de Oranje Ver eniging eigeniyk by elkaar horen in deze en daarom vroeg hy ook de on misbare en volle medewerking van de gemeenschap van Voorhout, om mede te werken aan dat éne doel, de bejaarden tocht 1965. Hierna trad „Cultuur Verheft" op met het toneelstuk „Tot wederdienst bereid", een blyspel in drie bedry- ven van P. Massink, onder regie van Jan Vlasveld. De aanwezigen hebben werkelyk genoten van het optreden, dat bewees wel het spontane applaus na f,flöop. Medespelenden waren Ben Veenhof; Beb van Kesteren; Cees van Leeuwen; Coc v. d. Berg; Ben van Werkhoven; Jan Vlesveld; Eis Hoogervorst; Bets Veenhof en Frans van Dam. Zonder uitzondering hebben zy hun rollen op sublieme wyze vertolkt. Na afloop werden allen in de bloe metjes gezet. Anjers, tulpen en kas- chrysanten werden aangeboden door de voorzitter der O.V., de heer F. Meyer, waarop weer een daverend applaus volgde van de zaal. De voor zitter bracht een byzonder woord van dank voor de steeds goede sa menwerking en kondigde ook een grote verloting aan. Ook deze verlo ting was geheel in handen van Cul tuur Verheft en de regisseur kon meedelen, dat zy van hun actie f 600 dachten over te houden. 's Middags had Cultuur Verheft de generale repetitie gehouden, welke werd by gewoond door een 100-tal be- Advertentle Sow jet-Unie is bekeerde zondaar' De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie gisteren een bekeerde zondaar genoemd. De Sowjet-Unie kon voor die opmerking weinig waardering opbrengen. In de V.N.-commissie ter definitie van het begrip „agressie" verklaarde de Amerikaanse gedelegeerde Francis T. P. Plimpton* dat de Sowjet-Unie in het verleden door middel van mi litaire agressie tientallen miljoenen mensen aan een imperialistisch be wind heeft blootgesteld. Plimpton zei, dat de Verenigde Staten zich verheugen over het feit, dat de Sowjet-Unie thans spreekt over „vreedzame samenleving" en hy voegde hieraan toe: „wy zyn altyd verheugd een be keerde zondaar welkom te heten. Maar wy vinden het wat ironisch als deze zondaar het koor wenst te lei den". Platon D. Morozow, de Sowjetrus- sische gedelegeerde, antwoordde ver ontwaardigd, dat de ware zondaar „Juist die persoon is die de luidste opmerkingen over de zonde maakt." In Amsterdam rijden vandaag geen taxi's. De Amsterdamse taxichauffeurs zijn vanochtend een 24-uurs staking begonnen. Ze willen hiermee kracht bij zetten aan hun eisen: loonsver hoging, openbreken van de C.A.O. en in afwachting daar van een winstdelingsregeling. Het besluit tot de staking werd ge nomen in een nachtvergadering die door ongeveer 200 chauffeurs werd bygewoond. By alle garages wordt gepost, om de staking een algemeen karakter te geven. In de hoofdstad zyn ongeveer 1300 taxichauffeurs, circa de helft hiervan is niet in loondienst. Tydens de ver gadering is contact opgenomen met vertegenwoordigers van deze z.g. „eigen rijders. Het resultaat hiervan was, dat hoewel deze uitstel van de proteststaking om nader overleg te kunnen plegen op prys gesteld zou den hebben, gerekend kan worden op steun van een groot deel van deze „eigen ryders". Bandiet" De nachteiyke vergadering van de taxichauffeurs had een ordelijk ver loop. Een aantal Rotterdamse colle ga's, dat de bijeenkomst by had wil len wonen, zag na heftige woorden wisselingen en enkele kleine scher mutselingen by de ingang van de brakke grond van dit voornemen af. toen bleek dat hun Amsterdamse 9?' Negenentwintig Keniase studenten die uit de Sowjet-Unie in eigen land zyn teruggekeerd hebben verteld, dat de Russen hen niet mochten en dat z(j mishandeld zyn, aldus meldt de New York Times uit Nairobi, de hoofdstad van Kenia. Een der stu denten vertelde: „Alle mensen haat ten ons. Zij houden niet van zwarte mensen. Als wij in een restaurant kwamen, weigerde men ons te ser veren. Je mag niet dansen met een blank meisje en als wij in een club met een Russisch meisje probeerden te dansen werden we afgeranseld". De student liet een litteken op zijn arm zien dat hij. naar hij vertelde, opgelopen had bjj een aanval van Russische jongelui. De studenten studeerden aan een universiteit in Bakoe. Zy vertelden dat het meer een politiek opleidings kamp dan een universiteit was. Het grootste deel der studie bestond uit hersenspoeling en onderricht in de communistische leer. De studenten wilden niet in Bakoe biyven tenzy ze beter beschermd zouden worden. Om aan hun eisen kracht by te zetten gingen zy twee weken in staking. Toen ook dat niet hielp, verhuisden zy naar het spoor wegstation van Bakoe en kampeer den daar acht dagen op houten banken. Tenslotte zorgden de autori teiten voor een vliegtuig om hen naar Kenia te vervoeren. De staking werd begonnen door 84 Afrikaanse studenten, maar slechts 29 hielden vol. Na hun terugkeer heeft de Kenia se onder-minister van Onderwys John Ole Konchellah vier uur met hen gepraat. In een verklaring zei hy daarna: „De moeiiykheden ontstonden in Bakoe toen de studenten naar een andere universiteit in de Sowjet-Unie wilden worden overgeplaatst. Ze verklaren te zyn geslagen, dat de bevolking woest was, vyandig en de studenten aanviel". vakgenoten hun leider, Leen van Os, die gekenschetst werd als een „schaamteloze bandiet", volstrekt niet wilden toelaten. Op drie plaatsen van de stad staan taxi's gereed voor het vervoer van zieken en voor het vervoer van kin deren naar mythylscholen. De nieuwe warenmarkt, die burge meester H. Duiker morgenmiddag om kwart voor 2 opent, wordt door een vakman zoals voorzitter J. Stikke- lorum van de afdeling Leiden der „Centrale Vereniging" een landeiyke voorbeeld genoemd van hoe het moet. Het vierkante geasfalteerde ter rein, begrensd door Zeeweg, Adm. de Ruyterlaan, Piet Heinlaan en het sportveldencomplex, is byzonder praktisch van opzet; Het biedt plaats aan 106 kramen en de gemeente heeft in overleg met marktmeester C. H. R. van der Schee de plaatsen zodanig verdeeld, dat er van een gevarieerde markt sprake zal zyn, die het karakter draagt van een winkelgalery. Salarisverhoging voor leraren die niet betoogden De volksvertegenwoordiging van de staat Alabama in de Ber. Staten heeft een salarisverhoging van 10 procent toegekend aan alle onderwijzers en leraren in de staat behalve voor hen die aan demonstraties hebben deelgenomen die ten doel hadden de negere hun burgerrechten te ver schaffen. De kiezers van San Antonio in Tex as hebben voor het eerst in de ge schiedenis van de plaats een neger tot lid van de gemeenteraad gekozen. 'Het ls de 46-jarige dominee Ja mes van de baptisten. James werd gisteren verkozen bo ven drie andere kandidaten. Leiders van de Italiaanse joodse gemeenschap hebben by het Vatlcaan er tegen geprotesteerd dat Paus Paulus VI de beschuldiging, dat de Joden Gods Zoon gedood zouden hebben, opnieuw heeft geuit. Dr. Sergio Piperino, de voorzitter van de Italiaanse joodse gemeen schap, en opperrabbyn Elio Toaff zonden een telegram met dit protest aan kardinaal Clcognani, de Vati caanse staatssecretaris, zy spraken daarin hun „pynlyke verbazing" uit over de beschuldiging, dat de joden Jezus gedood zouden hebben. Piperino en Taff refereerden aan de v/oorden van de Paus tijdens een mis Ir* een buitenwyk van Rome. Hij zei daarin dat het passiezondag was en dat de tekst voor die dag „een ernstige en droevige pagina was, om dat deze vertelde van het conflict, de botsing tussen Jezus en het He breeuwse volk, een volk dat voorbe stemd was om de Messias te ver wachten, maar dat Hem toen het ogenblik gekomen was, niet alleen niet herkende maar hem bestreed, vernederde en tenslotte doodde". De joodse leiders zeiden in hun te legram dat de Paus op deze wyze de oude beschuldiging had her nieuwd, die de bron was geweest van eeuwenlange tragische onrechtvaar digheden tegen de Hebreërs, terwyi verklaringen van het Vatlcaan de hoop hadden doen rijzen dat daar aan een einde gekomen was. Op de laatste zitting van het oecu menisch concilie gingen zoals be kend de bisschoppen voorlopig ak koord met een verklaring, dat de jo den als volk niet verantwoordeiyk gesteld kunnen worden voor de krui siging van Christus. Verwacht wordt dat deze verklaring op de vierde en laatste zitting aangenomen zal wor den. Protest is niet gerechtvaardigd Het Vaticaan heeft officieel geen commentaar geleverd op het tele- gTam van de joodse leiders, maar autoriteiten van het Vaticaan zei den in een onofficieel commentaar dat zy verbaasd waren over het pro test, dat ze niet begrepen waarom het gestuurd was en dat ze van me ning waren dat liet niet gerechtvaar digd was. Onofficiële Vaticaanse bronnen zeiden, dat de woorden van de Paus de geest van de verklaring van het concilie weerspiegeld hadden door onwetendheid als factor by de krui siging te noemen. De Paus heeft er ln zyn toespraak aan herinnerd, dat Christus aan het kruis heeft ge vraagd degenen die Hem daar ge bracht hadden te vergeven omdat zy niet wisten wat zy deden. Volgens Vaticaanse bronnen was de preek van de Paus ook normaal voor passiezondag omdat de tekst van die dag (Joh. 8:46-59) vertelt hoe Christus ln Jeruzalem sprak met de joodse leiders, die twyfelden aan zyn heiligheid en die stenen naar Hem wierpen. De ryen kramen zyn ln zuid- noord richting opgesteld en ze wor den gescheiden door 6,90 meter bre de stroken voor aanvoer en opslag en 5,40 meter brede wandelpaden voor het publiek. Haaks op de kramen- ryen bevindt zich langs de Piet Hein- laan over vrijwel de gehele breedte van het terrein een rij kramen voor groente en fruit. Er is rekening ge houden met plaats voor standwer kers. De ingang voor de aanvoerders be vindt zich op de hoek Zeeweg-Admi raal de Ruyterlaan en de uitgang ls er schuin tegenover op de hoek Plet Heinlaan-sportvelden. Langs de Zee weg is een fietsenstalling met plaats voor 110 fietsen. Al met al een aantrekkelyke ver betering in deze gemeente, waar de markt goed biykt te floreren. Ge opend ln mei 1958 met 40 kramen in de nabyheid van het nieuwe terrein, groeide de markt uit tot een om vang van meer dan 100 kramen. Het wordt vrijdag dan ook een vreugde volle dag. Alle marktbezoekers, ook al zijn het geen kopers, kunnen deel nemen aan een gratis verloting met als hoofdprys een fiets en nog tal van andere prijzen zoals wollen de kens. De markt ls vrijdag van 2 tot 7 uur geopend. Advertentie SCHAKEL VAN 00Y IN by al Uw aankopen van DAMES-, HEREN- EN KINDERCONFECTIE, o.a. TRUIEN VESTEN PULLOVERS TWIN SETS HET HUIS VAN VERTROUWEN DAT VERTROUWEN GEEFT ADR. VAN 00Y JR. Breestraat 39 - Leiden Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nunapeet (3« pred.pl.) A. P. Nauta te Middelburg te Stel lendam (toez.) J. H. v. d. Bank, kand. te Wil nis door do gen. syn. als le- te Grootegast-Doezum. GEREF. KERKEN Beroepen te Koudum SJ. Doesburg te GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden O. Schip- aanboord te Apeldoorn te Oostka- pelle L. Huisman te Vlaardlngen. Be dankt voor HJ. Ambacht O. Harlnok te Utrecht voor Ridderkerk A. Elshout te Scheveningen. Bij het vervaardigen van schandelijke immorele films De Osservatore Dela Domenlca heeft een artikel gepubliceerd waarin ge zegd wordt dat producers en acteur», die betrokken z()n bU de vervaardiging van schandelijke immorele film, verdienen geëxcommuniceerd te worden. aan de immoraliteit van sommige Italiaanse films in een luchtledig te recht komen omdat zoveel filmma kers alleen maar geïnteresseerd zyn in gemakkeiyke verdiensten, terwyi ook de kritiek en de houding van de toeschouwers te wensen overlaat. Hy veroordeelde wat hy noemde passiviteit van de toeschouwers en de amorallteit van de producers, tekstschrijvers en acteurs, die alleen uit zyn op gemakkelijk geld ver dienen. Hy voegde hieraan toe dat hy gezien deze situatie persooniyk niet tegen het voorstel tot excommuni catie is, en dat deze ln geval van bepaalde schryvers, producers en ac teurs zeer op zyn plaats zou kun nen zyn. Voor veel kleinere zaken wordt deze straf wel toegepast, al dus het lid van de curie. Het artikel zegt dat deze mensen schuldig zyn aan veel ernstiger mis daden dan sommige anderen die door de R.-K. Kerk met excommunicatie worden bestraft. Het artikel ln het weekblad van het Vatlcaan was het antwoord op een ingezonden stuk, waarin gepro testeerd werd tegen immoraliteit in de bioscoop. In dit stuk werd ge zegd „velen van ons, die ons zorgen maken over de moraal van onze kin deren, geloven dat excommunicatie de beste vorm van ingrijpen door de kerk zou betekenen". Het ingezonden stuk werd beant woord door mgr. Ferdinando Ara- bruschini, een lid van de curie, die naar hy zei zyn persooniyke mening gaf. Hy zei, dat hy vaak de me ning had gehoord, dat de oproepen van bisschoppen een eind te maken

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11