LEIDSCH DAGBLAD classic Engeland polst elf landen over een wapenstilstand Politieke barometer nog op mooi weer Strijd weer in alle hevigheid ontbrand Johnson had een „nuttig gesprek" WIN PAASEI MET ZOEKEN VAN EIEREN Ds. King begint met boycot van Alabama DERTIEN JAAR GEVANGENIS VOOR NAZI Thans ook staking hij y. d. Bergh en Jnrgens Frankrijk winnaar van kleurenstrijd Koningin Fabiola in Spanje iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini VOLAUTOMATISCHE m ii He o n.v. ARNITO KEUKENS (Sue/ Qb HoogeHuys Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 APRIL 1965 No. 31533 Directeur: EL A. EL van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10-05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Lelden Giro no 57055 „Ik acht de kans uiterst gering, dat Rusland of China aan de oorlog in Vietnam zal gaan deelnemen aldus verklaarde giste ren de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Maxwell Taylor, in Washington. Hij sloot gisteren zijn werkbezoek aan de Amerikaanse hoofdstad af met een laatste ontmoeting met pre sident Johnson tijdens een bijeenkomst van de Nationale Veilig heidsraad. Tot nu toe is weinig bekend geworden over zijn be sprekingen, maar aangenomen wordt, dat de politiek van bom bardementen op Noord-Vietnam voorlopig zal worden voort gezet. Van officiële zjjde werd gisteren in Washington bekend gemaakt, dat enkele duizenden Amerikaanse mili tairen in de komende maanden naar Zuid-Vietnam gezonden zullen wor den. De Amerikaanse strijdmacht in Zuid-Vietnam telt op het ogenblik 28.000 man. De Zuidvietnamese strijdkrachten tellen thans 530.000 man. De nieuwe Amerikaanse man schappen zullen bestaan uit pioniers, belikoptereenheden, communicatie specialisten en andere technici als mede ongeveer duizend man bewa kingstroepen. Maxwell Taylor ver klaarde nog, dat hü de toestand in Vietnam als „zeer ernstig maar niet hopeloos" beschouwt. President Johnson noemde het be zoek van generaal Taylor zeer nut tig. Het had tot een vruchtbare ge- dachtenwisseling over Vietnam ge leid. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren gesproken over agressie. Pasen en eieren zoeken. Het zijn twee begrippen die bij elkaar horen. Dat heb ben wij elders in dit blad in een prijsvraag tot uitdruk king gebracht onder het motto „win een vorstelijk paasei met eieren zoeken". U vindt in dit blad een pa gina met 165 paaseieren waarop de paashaas zijn best heeft gedaan. Kunt U de gelijke eieren vinden? Dan maakt U kans op een van de veertig paaseieren, die wij als prijs hebben uit geloofd. „Wij zijn met het agressieprobleem al geconfronteerd sinds de bezetting van Mandsjoerije in 1931", aldus Rusk in een vraaggesprek voor de BBC in Londen. „De Verenigde Staten hebben sinds de tweede we reldoorlog 160.000 mensen verloren in de strijd tegen agressie in alle delen van de wereld". Ten aanzien van Zuid-Vietnam zei hij, dat de Ameri kaanse strijdkrachten onmiddelijk naar huis zullen terugkeren als de communisten Zuid-Vietnam verlaten. De Britse regering heeft gisteren e'f landen verzocht hun mening ken baar te maken over het beëindigen van de oorlog in Vietnam. Engeland heeft dit gedaan in zijn functie van mede-voorzitter van de Indochinese vredesconferentie van Genève in 1954. De desbetreffende landen zjjn: Amerika, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Rood-China, Cambodja, Laos, Noord- en Zuid-Vietnam, India, Polen Canada. Laatstgenoemde drie vormden de internationale controle commissie, die verondersteld wordt het toezicht uit te oefenen op de na leving van de vredesovereenkomst van 1954. Nieuive gevechten Berichten over gevechten op ver scheidene plaatsen in Zuid-Vietnam tussen regeringstroepen en Vietcong- strijders wijzen erop, dat de strijd, die de afgelopen drie weken wat was geluwd, weer in alle hevigheid is door Amerikaanse straalvliegtuigen. ontbrand. By een hevig gevecht ten zuiden van de belangrijke Amerikaanse luchtmacht- en raket basis in Da Nang zijn, naar gisteren in Saigon vernomen werd, woensdagavond naar schatting ruim driehonderd Viet- cong-leden gesneuveld. Onder de re geringstroepen vielen ongeveer 35 doden, onder wie twee Amerikanen, en 120 gewonden, onder wie zeven tien Amerikanen. Drie Amerikaanse hefschroefvliegtuigen werden neer geschoten. Aan de actie namen on geveer tweeduizend man regerings troepen deel, die gesteund werden Ds. Martin Luther King heeft gis teren een plan van zijn organisatie toe gedeeltelijke boycot van de staat Alabama ontvouwd. Het eerste sta dium deze boycot gaat onmid dellijk in. Het omvat een verzoek aan de industriëlen om geen nieuwe vestigingen in Alabama te openen of oude uit te breiden en aan de rege ring in Washington om financiële steun aan deze staat te onthouden. Over twee weken zal de organlsa- e van Ds. King nagaan welke in vloed de eerste fase heeft gehad. Als zij niet heeft geleid tot grotere vrij heid voor de negers, wordt aan een tweede fase begonnen. Deze betreft de particuliere beleggingen en bank deposito's van federale instanties. Een derde stadium zal een boycot in houden van bepaalde verbruiksgoe- deren. Ds. King zei dat er brieven zijn ge- mden aan zeker 25 industrieën bekend was dat zij overwe- Alabama te bouwen. Bij een aanval op Vietcong-stellin- gen op ruim 30 km van Saigon sneuvelden donderdag vier Amerika nen, die deel uitmaakten van heli- kqpterbemanningen, en werden er zes gewond. Verder is melding ge maakt van acties tegen de Vietcong in verscheidene provincies. De 51-jarige gewezen kapitein van de SS, Günter Waltz, is gisteren door een rechtbank in Augsburg veroor deeld tot 13 jaar gevangenisstraf en dwangarbeid wegens medeplichtig heid aan moord op Joodse en Rus sische gevangenen in Polen tijdens de tweede wereldoorlog. Hjj werd schuldig bevonden op een tenlastelegging van zeven punten, daar hjj opdracht had gegeven tot de n-oord op ten minste zeven Joodse en Russische krijgsgevangenen te Lu blin in de winter 1941-'42. De openbare aanklager had levens lang geëist tegen Waltz, die na de tweede wereldoorlog een welgesteld bouwkundig ingenieur ?s geworden. WEERBERICHT APRILZON (Van onze weerkundige medewerker) April verwent ons met temperatu ren die in de middag normaal zouden zijn voor eind mei. In Brabant werd vrijdag 20 graden gemeten tegen slechts 9 graden in IJmuiden ei graden in Den Helder, doordat koude zeewind zich daar af en deed voelen. In de afgelopen nacht kwam op het vliegveld Eelde nog 4 graden vorst voor. Een hoge drukgebied blijft dit zonnige april-entree prolongeren, met in de meeste provincies temperaturen tussen 15 en 18 graden. Door een iets sterkere westenwind moet zondag in de kustprovincies op wat koelere lucht worden gerekend Het is daarbij mogelijk, dat er wat meer mist en wolkenvelden binnendrijven in de nacht en morgenuren, Waardoor de vooruitzichten voor het binnenland zondag iets warmer en gunstiger zijn. Frankrijk schijnt als overwin naar te komen uit de strijd met de Verenigde Staten en West- Duitsland om een Europese kleurentelevisie-systeem. Bjj een stemming tijdens het con gres in Wenen over kleuren-t.v. zou Frankrijk 15 stemmen (waaronder het gehele communistische blok) hebben gekregen. Op het Amerikaan se NTSC-systeem zouden tien stem men en het Westduitse Pal zes stem men zjjn uitgebracht. Vier landen onthielden zich van stemmen. Dit is uit betrouwbare bron in We nen vernomen. De conferentie ge schiedt achter gesloten deuren. Het resultaat van de stemming zal offi cieel op de laatste dag van de bij eenkomst worden bekendgemaakt. Ofschoon slechts 27 van de 35 lan den aan de gesprekken tijdens de conferentie hebben deelgenomen, is aan de overige delegaties toch ook hun mening gevraagd. Onofficieel was de stemming als volgt: voor het Franse Secam-systeem: Algerije, Ar gentinië, Wit-Rusland, Bulgarije, Ka meroen, Spanje, Frankrijk. Honga rije, Monaco, Polen, Oost-Duitsland, Roemenië, Tunesië, Tsjecho-Slowa- kije, Sowjet-Unie. Voor het Amerikaanse NTSC-sy steem: Canada, Denemarken, Ver enigde Staten, Finland, Ierland, Ja pan, Noorwegen, Nederland, Enge land en Zweden. Voor het Duitse Pal-systeem: Oos tenrijk, Italië, Nieuw-Zeeland, West- Duitsland, Zuid-Afrika, Zwitserland. Vier landen hebben hun stem niet uitgebracht: Australië. België, Lux emburg en Joego-Slavië. Enige honderden werknemers bij Van den Bergh en Jurgens N.V. in Rotterdam heben vrij dagmiddag het werk neergelegd. Zij ^ijn ontstemd over het uitblij ven van reacties op de begin maart door hen gestelde loon eisen voor de nieuwe c.a.o. De directie van het bedrijf deelde mee, dat over de arbeidsvoorwaarden die aan de c.a.o. ten grondslag lig- ggen, volledige overeenstemming is bereikt met de erkende vakbonden. Deze distantiëren zich dan ook van de staking. De tachtig stakers in de haven van Delfzjjl hebben gisteren de gehele dag niet gewerkt. Vrijwel de gehele groep heeft inmiddels om een ont- slagbewijs gevraagd. Vandaag wordt niet gewerkt, zodat tot maandag morgen moet worden afgewacht of de stakers bjj hun ontslagaanvrage blijven. Taxistaking Taxi's zijn nog steeds bijzonder schaars in Rotterdam. De crisis heeft gistermiddag na een emotionele ver gadering geleid tot het aftreden van het bestuur afdeling taxi- en huur- bedrijf gevormd door ae drie erkende vakbonden. Er werd daarop een voor lopig bestuur gevormd, dat op basis van een motie besloot met de werk gevers te onderhandelen. In deze motie werd staking het enige middel genoemd om de volgende eisen aan vaard te krijgen: weekloon van f140 bruto plus 10 procent van het opge reden bedrag; weekloon van f 160 voor huurautochauffeurs; drie weken aaneengesloten vakantie per jaar; 6 procent vakantietoeslag; kerstgrati ficatie van 2 procent. (Van onze parlementaire redacteur) Dit weekeinde leggen formateur Cals en de fractievoorzitters Schmelzer (KVP), Vondeling (PvdA) en Smallenbroek (ARP) de laatste hand aan het ontwerp regeringsprogramma. De drie fractievoorzitters hebben van de formateur enig huiswerk meege kregen, dat zij maandagmiddag bij de voortzetting van het forma- tiegesprek bij hem zullen inleveren. De verdeling van de porte feuilles komt dan maandag meteen aan de orde. Socialisten meegaand Bij de bespreking van de t_.. troversionele punten die daarna aan de orde kwamen, is het opge vallen dat de Partij van de Arbeid zeer meegaand was. Een heleboel stokpaardjes hébben de socialis ten op stal laten staan, zoals de wensen inzake de domeingronden en de prijsbeheer sing van onroe rende goederen. Dr. Vondeling voelt er blijkbaar heel weinig voor nu de reputatie van een scherpslijper te krijgen. Men krijgt uit dit alles de indruk dat de P.v.d.A. zich nu heel beschei den houdt om met succes in het regeringskasteel door te dringen. De partij iveet niet of haar kan- 4 APRIL Zon op: 06.09 uur; onder 19.19 uur. Maan op: 07.27 uur; onder; 22.31 uur. Hoogwater in Katwijk te 04.51 en 17.05 uur. Laagwater te 0.42 en 13.04 uur. 5 APRIL Zon op: 06.06 uur; onder: 19.20 uur. Maan op: 07.49 uur; onder 23.54 uur. Hoogwater in Katwijk te 05.22 en 17.41 uur. Laagwater te 01.11 en 13.36 Dit blad bestaat uit 16 pagina's Len een bijvoegsel sen op de politieke markt goed of slecht zijn en wacht liever eerst de verkiezingen van 1967 af. Als de socialisten dan winst behalen kan men er wel op rekenen, dat zij zich dan breeduit aan de on derhandelingstafel zullen opstel len. Het opstellen van het ontwerp regeringsprogramma blijkt iets meer tijd te vergen dan aanvankelijk werd verwacht. Het lag in de bedoeling reeds gisteren te beginnen aan het moeilijke punt van de zetelverdeling. Het aantal detail-problemen, dat zich bij het opstellen van het ont werp programma voordeed, bleek echter te groot te zijn. De door de formateur uitgegeven verklaring inzake de politieke toe komst van mr. Marijnen is in Den Haag met belangstelling ontvangen. Het is niet ongewoon, dat van te vo ren al wordt meegedeeld dat een pre mier in dezelfde functie in een nieuw kabinet wil terugkeren. Het heeft echter de aandacht getrokken, dat in de verklaring zo uitdrukkelijk ge sproken wordt van de wens om niet in aanmerking te komen „voor de functie van minister-president in een nieuw te vormen kabinet". Men zou daaruit kunnen afleiden, dat mr. Marijnen dus wel beschikbaar is voor een andere portefeuille. Maar dit zou een vrij theoretische moge lijkheid zijn. want mr. Marijnen komt eigenlijk alleen in aanmerking voor de portefeuille van Landbouw, die hij ook in het kabinet-De Quay be heerde. De huidige minister van Landbouw, mr. Biesheuvel, schijnt echter het ministerie van Landbouw liever niet te willen verlaten. Hij heeft als landbouwminister overigens een heel wat betere indruk gemaakt dan zijn voorganger Marijnen. Speculaties Gisteren heeft prof. dr. G. M. I hoogleraar in de economische I scheidende hoogleraar en diens Verrijn Stuart zijn af scheidscol- wetenschappen. Na afloop boodl echtgenote een geschenk aan. ge gegeven als Amsterdams zijn opvolger prof. Jongman de In afwachting van de echte dis cussie over de bezetting van de ver schillende departementen blijven de speculaties onverminderd door gaan. Gisteren werd als serieuze gegadigde voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat het socialistische Tweede Kamerlid Posthumus genoemd. Hij is voor zijn fractie al jarenlang als spe cialist voor de verkeerszaken opge treden. Een tweede speculatie ts die om trent de instelling van een derde staatssecretaris aan het ministerie Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Als serieuze gegadigde De politieke barometer blijft on minderd op mooi weer staan. Men houdt het er in de wandelgangen het parlement nog steeds op dat Cals volgende week gereed zal ko men en dat hij zelf als premier zal optreden. Het is nog de vraag of het nieuwe kabinet zich in de week daar na, de „stille week", aan de Tweede Kamer zai presenteren. Dat zou strijd zijn met de ongeschreven regel, dat het parlement niet in de „stille week" behoort te vergaderen. Het is derhalve mogelijk, dat Nederland pas na Pasen officieel met het nieuwe kabinet zal kennis maken. Koningin Fabiola is gisteren in Madrid aangekomen voor een parti culier bezoek aan haar zuster, de hertogin van Bouronville en andere leden van haar familie. Koning Bou de wijn ligt ziek in zijn paleis. Fabiola reisde incognito met een gewoon lijn- vliegtuig. Er waren geruchten, dat de vorstin de paasdagen bij haar familie zal doorbrengen, maar van andere zijde werd gezegd, dat zij maar een week zal blijven en zich weer bij haar echtgenoot zal voegen, die herstel lende is van een virus-infectie aan de lever. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Prins Bernhard en Prinses Beatrix in gesprek met enige congresleden bij hun aankomst op de luchthaven van Milaan ter bijwoning van de Bilderberg' conferentie. Advertentie Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 - LEIDEN Reeds vanaf f230,- Jac. Arnoldus Zn. MINNEBROERSGRACHT 9 LEIDEN TEL. 24166—21510 teuwo v Uit het Leidsch Dagblad van f 5 April 1865: Z.M. heeft benoemd tot procureur bij de arrondisse mentsrechtbank te Appinge- dam, Mr. M. Rutgers van der j Loeff, te Leiden. Uit Duinkerken wordt ge meld, dat men aldaar bij helder weder in het noord westen een komeet heeft ge zien.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1