Kostprijsverlaging en kwaliteitsverhoging eis van deze (EEG) tijd Voor rokers m eteeneige1 n stijl --^^rnnatuurauwer Gevoelens wonen in de mens, maar deze zelf woont in zijn liefde Prof. v, cl. Valk wordt gewoon hoogleraar hu li Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 2 april 1965 Tweede blad no. 31532 Mr. Van Dijk op Leidse paasveetentoonstelling ..Kwaliteitsverbetering, kost prijsverlaging en een goede marktstructuur, daarin ligt de sleutel voor de Nederlandse vleesproducent en handelaren". Aldus de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, mr. F. G. van Dijk, in een rede, die hij vanochtend ter ge legenheid van de vijftiende paas- veetentoonstelling in Leiden hield. Mr. Van Dyk vestigde er in zyin waarschuwende toespraak de aan dacht op, dat twee belangrijke ach tergronden tot kwaliteitsverhoging en kostprijsverlaging dwingen. In de eerste plaats kan stijgende wel vaart de vraag naar vlees als con sumptie-artikel vergroten. Verder zullen alle producenten in de EEG, die een markt van ongeveer 150 mil joen consumenten voor de agrari sche producenten opéht, pogen aan die stijgende vraag te voldoen. Slechts hij die de beste kwaliteit le vert tegen de laagste prijs zal in die consumentenstrijd het hoofd boven water kunnen houden. Open markt De nationale landbouwpolitiek heeft sedert enkele jaren plaats ge maakt voor een Europese landbouw politiek, aldus mr. Van Dijk. Neder land kan dus geen volledig eigen agrarisch beleid meer voeren, maar heeft zich bij verdrag verbonden zich aan te passen in het Europese kader. Het verlies van die vrijheid z^l volgens mr. Van Dijk worden ge compenseerd aan een ruime open gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Jacob Kort wint tweede partij Ook de tweede party van de schaaktweekamp Kort-Turk heeft 'n overwinning voor de Leidenaar Kort opgeleverd. De Noordwijkse kampioen Turk wist opnieuw zijn reputatie als sterk speler niet waar te maken. Misschien heeft zijn zelfvertrouwen een geduchte knauw gekregen na de wat ongelukkige nederlaag in de eerste partij, toen hij een simpele combinatie over het hoofd zag. Kort had in deze tweede partij slechts zes tien zetten nodig. De derde en vierde partij worden in de volgende week gespeeld. Tijdens de laatste (vierde) partij vindt er tevens in Zeerust (Noordwijk) een vierkamp plaats tussen sterke spelers van het LSG en Daniël Noteboom. markt. Hij maakte vervolgens duf delijk, dat de afzetmogelijkheden in het overgangsstadium, waarin de ontwikkeling van de Europese land bouwpolitiek verkeert, geen gelijke tred houden met de kwantitatieve produktie-opvoering van de kleine boer, zodat de verkoopprijzen voor de landbouwprodukten in het alge meen onder druk staan. Verdere kostenverlaging, door produktie op grotere schaal met een daarbij aangepaste techniek is door de gebondenheid aan de grond in mindere mate mogelijk dan bij de industrie. De agrariërs kunnen, aldus mr. Van Dijk, het tempo van de landelijk gemiddelde inkomensgroei niet bijhouden. Door middel van prijssteun en structuur beleid tracht de overheid in alle eco nomische goed ontwikkelde landen de levensstandaard van de platte landsbevolking op peil te houden. Men slaagt daar evenwel niet ten volle in. Groei Omdat de groei van de economie en dus van de welvaart naar alle waarschijnlijkheid doorgaat, evenals de vooruitgang van de wetenschap en techniek op landbouwgebied, maar ook de inflatoire prijsstijgingen, zal de noodzaak tot het voeren van een landbouwprijsbeleid zeker niet ver minderen, aldus mr. Van Dijk. Naast prijsbeleid is, zo vervolgde de voorzitter van het Produktschap, ook structuurbeleid van belang. Al leen met prijssteun komt men er niet! het prijsbeleid raakt de symptomen van de moeilykheden, het structuurbeleid poogt de vraag stukken in de wortel aan te tas ten. Goed structuurbeleid voert tot kostprijsverlaging en kwaliteitsverho ging, zo verzekerde mr. Van Dijk. Het prijsbeleid is volgens hem tot nu toe in de E.E.G. het verst ont wikkeld, het structuurbeleid is nog in sterke mate een nationale aange legenheid. Er worden echter reeds plannen naar een gemeenschappe lijk structuurbeleid voorbereid. Hoewel er wel naar wordt ge- streef c' is de volledig open markt nog niet bereikt. Er bestaan nog enkele beschermende maatregelen in het verkeer in agrarische goederen tussen de zes landen onderling. Ach ter die bescherming, zo ging mr. Van Dijk verder, wordt gewerkt aan ver sterking van de concurrentiepositie van de agrarische producenten. Van Nederland uit gezien is in de varkenssector de prijsontwik keling geheel afhankelijk van de grensoverschrijdende handel. Aange zien er nog geen Europees systeem van kracht is voor het prijssteund ingrijpen in de gehele Europese var- kensmarkt, is de zekerheid voor de producent nog niet groot. Grenzen De beste steun, die aan de Neder landse varkensproducent gegeven kan worden, is een krachtige export- politiek en een volledige openen van de grenzen tussen de partnerlanden. Onder deze exportactiviteit neemt de uitvoer van vlees in blik een be langrijke plaats in. Het is gewenst, dat de conservenindustrie enerzijds kans krijgt een afzet op de Europese markt te ontwikkelen, aan de andere kant, gezien de instabiliteit die elke varkensmarkt altijd vertoont, is een behoud van markten buiten de EEG voor de varkenshouderij van grote betekenis, aldus mr. Van Dijk. Het kan uit een oogpunt van na tionale economie niet gewenst wor den geacht, dat Nederland op het gebied van de varkensvleesmarkt de rol zou gaan spelen van grondstof- fenleveranciers naar de verwerken- PAASVEE op de Leidse markt. (Foto L.D./Holvast) de industrieën in de partnerlanden en dat de eigen verwerkende indu strie van de markt zou worden ver drongen. Duidelijker Mr. Van Dijk zette voorts uiteen, dat de idvle eenheid van beleid in de E.E.G. Veel duidelijker is. In elk land wordt een oriëntatieprijs voor levend vee vast gesteld, op basis waarvan een hei- fing ten opzichte van derde lan den kan worden berekend. Dit geeft de veehouders een zeer duidelijk richtsnoer, hetgeen in ons land nog niet eerder het geval is geweest. Gezien de duidelijke beleidslijn van Brussel, die blijkt uit de veror dening en uit de vaststelling van het niveau van de oriëntatieprijzen kan ik niet genoeg benadrukken, aldus mr. Van Dijk, dat voor de ge hele bedrijfstak van groot belang is, dat op zo kort mogelijke termyn gebruik kan worden gemaakt van de hoge vleesprijzen. Het prijsbeleid in de rundvleessector opent perspec tieven. Dit is een uitdaging aan de Nederlandse landbouw, die in het verleden heeft getoond zich op wij zigende marktsituaties te kunnen instellen. De voorziening van de grote be- volkingscenta vraagt steeds meer aandacht. Het aanbod is breed ge spreid, de vraag is geconcentreerd. Ergens moet het aanbod samenko- de geconcentreerde vraag te ontmoeten. Die ontmoeting ligt by de rundvleesvoorziening onder op de veemarkten. Hoe beter de markten functioneren, hoe beter de outillage is, hoe vlotter de afzet verloopt hoe lager de kosten bltfven. Bollenkwekers beboet voor te veel telen „Het ls zeker wel een gezellige doel In de wachtkamer met al die kwe kers bUelkaar," vroeg de Haagse politierechter, mr. S. Boas, aan een verdachte. Nu ja, erg gezellig scheen hij het toch niet te vinden, „Je kunt beter op je bedrijf zUn", vond hij. Er zaten in elk geval verscheidene kwe kers uit de bollenstreek te wachten I op hun veroordeling, vanwege over tredingen in de teelt. Daar was bijv. de kweker uit Warmond, die „per abuis" teveel tulpen had geteeld. De opbrengst daarvan was f. 1163 geweest, zo wist de officier en als gevolg daarvan eiste hij f. 400 boete. Verdachte be toogde, dat de schatting te hoog was, doch de rechter hield zich er aan en veroordeelde overeenkomstig de eis. „Het stikte van de narcissen-ver gunningen," zo verkondigde een kweker uit Noordwijk, die 0.26 are tulpen en 2,74 are narcissen teveel had geteeld. Dat was allemaal gekomen door een fout, die zijn zoon bij de opme tingen had gemaakt. Waarom de officier hem een schikking van f. 400 had opgelegd, begreep de kweker niet, want voor een tientje was hij voor de narcissen klaar geweest met een vergunning. De officier gaf toe. dat nu de teelt vrii is en dat de overtreding daarom niet van zoveel betekenis meer is. Hij eiste daarom f. 300. „Lijkt nergens op. dat ls gek hoog," protesteerde verdachte. De rechter volstond met opleggen van f. 100 boete. „Ze komen allemaal hier in de hoop wat van het schikkingsbedrag te krijgen," aldus de officier in het eeval van een kweker uit Lisse. die 5.56 are tulpenbollen teveel had ge teeld. De waarde zou f. 2900 hebben be dra ven, doch daar was verdachte het niet mee eens. Hij had een deel van ziln vergunningen verhuurd en door een vergissing niet voldoende voor zichzelf gehouden. De officier eiste f. 500 boete, hetgeen verdachte tegen viel. De rechter maakte er f. 400 boete van. Ereplicht Deze vijftiende paasveetentoonstel- ling werd geopend door de Leidse wethouder, ir. J. J. G. van Hoek. was er van overtuigd, dat ten toonstellingen als deze de kwaliteit hl het vee in het algemeen doen opvoeren. Voor Leiden als centrum gemeente is het daarom een ere plicht de Vebo binnen zijn muren te ontvangen. „We moeten U helaas in de openlucht ontvangen, maar de verwezenlijking van de vee marktplannen wordt al hard ge werkt", aldus ir. Van Hoek. Hij deelde mee, dat met de grondwerk zaamheden voor de nieuwe vee markthal nog dit jaar zal worden begonnen. Na deze bijeenkomst, die in restau rant „In den Vergulden Turk" werd gehouden, maakte het officiële ge zelschap, onder wie enkele burge meesters uit de omliggende gemeen ten, een rondwandeling over het ex positie-terrein. „Zittend meisje" van Joop van Kralingen In het verslag van de onthulling van het nieuwe beeld op het terrein van de Prof. Van der Leeuw-ulo is een storende fout geslopen. Het beeld een zittend meisje is niet vervaardigd door de kunstenaar Cor van Kralingen, maar door de Leide naar Joop van Kralingen. Hèm komt dus de eer toe! Rector Gent treedt af als protest De rector van de Gentse Univer siteit, prof. Bouckaert, heeft aan Koning Boudewijn zijn ontslag aan geboden als protest tegen de maat regelen, die de regering op het ge bied van het universitaire onderwijs wil nemen. Prof. Bouckaert deelde dit mee op een protestvergadering, die de studenten donderdag in Gent tegen de regeringsmaatregelen hielden. De maatregelen houden in, dat ook buiten de vier steden Leuven, Luik, Brussel en Gent de mogelijkheid van hoger onderwijs wordt geschapen. De Luikse studenten zijn deze week tegen deze maatregel in staking ge gaan. ANDERHALVE TON GESTOLEN By een inbraak in de coöperatie ve zuivelfabriek in Grouw is vam- nacht een bedrag van f 150.000,- ge stolen. De daders verschaften zich op zeer eenvoudige wyze toegang tot de kantoren van de fabriek. Zij waren namelijk in het bezit van alle sleutels, zowel van de fa briek als van de brandkast, die zij tevoren hadden ontvreemd uit het jasje van een employé van de fa briek. Aan de sleutelring in het jas je zaten alle sleutels, die ze nodig hadden en toen was het nog slechts een koud kunstje om het kantoor van de fabriek binnen te dringen. Er behoefde niets te worden gefor ceerd. Toen de eerste leden van het kan toorpersoneel vanmorgen op de fa- fabriek arriveerden vonden ze alle deuren, inclusief die van de brand kast wagenwijd openstaan. De brandkast was leeg. En's®®" Bfoiria" Dr. Springer over Martin Buber De realiteit van de zakelijke we- wederkerigheid die aan de wereld reld en daarnaast de „werkelijkheid" I van de „Ik en Gij "-betrekking in- met veel diepere zin, waarbij het I herent is. De melancholie van het wezen van de mens geheel betrokken leven uit de liefde is, dat ze geen dit is de scherpe onderscheiding continuïteit heeft en het „Gij" dus in twee aspecten van de menselijke instelling ten opzichte van het le ven, welke Martin Buber geeft in zijn boek „Ik en Gij". Aldus begon dr. J. L. Springer gisteravond in de Willem de Zwygerkerk zyn lezing in de serie, die voor de Vereniging van Vryzinnige Hervormden Lei den Oegstgeest over Martin Buber wordt gehouden. Het innerlijk van de mens komt bij de „Ik-Het"-relatie, dus met de zakelijke wereld in het geheel niet aan bod. Deze relatie is altijd ge richt op een object en ieder „Het" grenst weer aan een ander „Het". De „Ik-Gy "-verhouding daaren tegen is niet begrensd, maar heeft juist als kenmerkende eigenschap dat ze ontgrenst. In de wereld van de „Ik-Gij"- betrekking is al het werkelijke le ven ontmoeting. De „Ik-Het"-wereld van de ervaring (de empirische wer kelijkheid) kenmerkt zich door het ontbreken van alle ontmoeting. Het ware leven In de betrekking van „Ik-Gij" tussen de mensen zijn de gevoelens niet anders dan de begeleiding van de liefde. Deze is geen feitelijkheid, maar het ware leven. Gevoelens wo nen in de mens, maar de mens zelf woont in zijn liefde. De liefde is dat,gene wat „Ik en Gij" omvat. Echte liefde is een zich verliezen in en aan de ander. Het is de volstrekte Prins en Prinses in Italië Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn gistermiddag met de regerings- Friendship naar Como, in Italië, vertrokken. De Prins zal de Bilder- berg-conferentie, die daar van 2 tot en met 4 april wordt gehouden, pre sideren. De Prinses woont de con ferentie als toehoorder bij. Ook de echtgenote van de Britse Koningin, de hertog van Edinburgh is naar Como gereisd. Voor Chinees recht In 1951 werd hij vanwege het Leidsch Bij K.B. is prof. mr. M. H. van der Valk, bijzonder hoog leraar vanwege het Leidsch Uni- versiteits-Fonds in het Chinees recht, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid met dezelfde onderwijsopdracht. Prof. mr. M. H. van der Valk, die in 1908 te Vlissingen is geboren, stu deerde rechten en Chinese taalkun de aan de Leidse Universiteit. Na een langdurig verblijf in Indonesië en China werd hij in 1939 bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „An out- Universiteits-Fonds benoemd tot bij zonder hoogleraar in het Chinees recht. Zfjn oratie had tot onderwerp „De regel nullum crimen sine lege in het Chinese recht". Professor Van der Valk, die in 1957 tevens benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij de juri dische faculteit in 1960 bevorderd werd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A, heeft veel gepubli ceerd, onder meer in de „Oriëntalis- tische Literaturzeitung". Gedurende de cursus 1964-1965 is prof. Van der Valk werkzaam als algemeen adviseur by een seminarie over Chinees recht aan Harvard Uni versity. Tevens assisteert hij aldaar bij de samenstelling van een Chi nees Juridisch woordenboek. weer tot een „Het" wordt. Er is geen duurzaamheid in de tijd en geactua liseerde liefde wisselt met een laten te liefde, die schuil gaat, af. Buber zegt uitdrukkelijk, dat de mens niet zonder de „Het"-wereld kan bestaan, maar wanneer deze we reld de mens voor een groot deel voor zich opeist, of dat deze zakelijke wereld door de mens wordt verabso luteerd, dan blijft er louter een ob jectenwereld over, door ons verstand geordend en geheel voor ons beschik baar, maar waarin de liefde ont breekt. In zo'n leven is geen echt leven mogelijk, men gaat daarin geestelijk ten onder. Wie alleen in de ,.Ik-Het"-relatie leeft, gaat aan het leven in al zijn diepte voorby. „Oordeelt niet" Bij alle kritiek die Martin Buber heeft op het opgaan van de mens in de verzakelykste wereld, zo vervolgde dr. Springer, laat hy een „oordeelt niet" horen, want de slechte mens ontbeert veel liefde en aandacht. Dr. Springer besprak voorts een aantal gedachten uit het boek van Buber. De mens heeft God steeds tot een „Het", een ding gemaakt, conti nu in de tijd, dus een verlangen naar zekerheid. Maar God kan niet geobjectiveerd worden. Wij moeten God zo mogelijk elke dag opnieuw in de wereld verwerkelijken, ons niet met God bezighouden doch met de wereld. God en de wereld horen bij elkaar. De wereld is als het ware het leven van God. De openbaring ver smelt altijd met hem die de openba ring ontvangt. De wijze waarop de openbaring zich uitspreekt is gebon den aan de cultuurwereld ren de ontvanger. Buber leeft ten volle uit de speci fiek joodse traditie, maar staat open voor het evangelie van Jezus Chris tus. Hy heeft de Europese, de Se mitische filosofie en die van India en China in zich opgenomen. Buber wil geen Israëlische staat en even min de wereld tot het jodendom be keren, maar hij wil wat de grote pro feten, Jezus inbegrepen, hebben ge leerd, aan de gehele mensheid door geven. Hij gelooft aan de toekomst van de mensheid omdat hij haar ge roepen ziet tot Gods wonderbaar licht, aldus besloot dr. Springer. De laatste lezing In deze serie wordt gehouden op donderdag 6 mei door prof. dr. K. A. H. Hidding. Driemaal koper Er was gisteren feest in het con fectiebedrijf van de firma G. Biesot aan de Herengracht. De aanleiding hiervan was dat mevrouw H. Corne- lisse—Philippo en de heren P. J. Lut en H. A. Lolkes de Beer hun 12%- jarig jubileum vierden. 's Ochtends vroeg was de vlag al uitgestoken en 's middags was er feest in de kantine, waar de heren G. Biesot sr. en jr. de jubilarissen hadden uitgenodigd. Zij lieten hun dankbaarheid vergezeld gaan van een geschenk voor ieder. De heren Lut en Lolkes hebben de ontwikke ling van het bedrijf van het begin af meegemaakt, de heer Lut als chef- coupeur en de heer Lolkes de Beer als chef van de expeditie. De middag werd voortgezet met een gezellig dansje. Na afloop dankte de heer Lolkes de Beer namens alle Jubila rissen voor al deze hulde. Kwart eeuw bij Leids bedrijf De heer Wielinga herdacht giste ren het feit, dat hij 25 jaar in dienst was bij de NV Intern. Handelmij „Imenexco" te Leiden, thans daar in de functie van hoofdvertegenwoor diger. Deze heuglijke dag begon des morgens in het gebouw van „Ime- menexco, waar de jubilaris werd ge huldigd en vele cadeaus mocht ont vangen. Als eerste sprak de heer J. W. Stoffers, directeur van de N.V.. Hij memoreerde o.a. de moeilijke periode waarin de heer Wielinga zijn werk begon. Na hem sprak mevrouw A. C. Stoffers-V. d. Ham, echtgenote van de directeur, die de zilveren leg penning van de maatschappij voor Nijverheid en Handel aanbood. Na deze kwamen achtereenvolgens op het spreekgestoelte: de adjunct- dirtcteur, de heer J. J. N. B. Smits, P. J. van Helden, de huidige pro curatiehouder, de heer E. A. Th. Vermond en de heer C. A. van Scha- gen, voorzitter van de personeelsver eniging. Tot slot sprak de heer Wie linga een dankwoord. In de middag werd een drukbe zochte receptie gehouden, tijdens welke vele relaties van de heer Wie linga hem persoonlijk kwamen felici teren. Advertentie I HENKES DRY GIN Voor hen die onderscheid maken Museum Volkenkunde De afdeling Afrika-Amerika van het Rijksmuseum voor Volkenkunde zal van 15 april tot 1 november 1965 wegens herstelwerkwerkzaam- heden voor het publiek gesloten zijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Willem, i Egmond; Klaveren i i A. J. N. Franke Johannes, Binnendijk; Johannes Jacobus Ronald, M. Souvereln; Willem Lardé lUkpMBHHHMNN H. Buitendijk en J. W. C. Lar- Maarten Jan, zn van D. Hazenoot A. Rovers; Catharlna Cornelia Alt- Petronella. dr van W. P. Kleverlaan rlderdui: Cornelia, dr van T. Duljverman; Pleter Anthoni, zn van F. Tebrugge en J. Schouls; Erica Jolanda, dr van J. Tegelaar en J. C. van Ben ten; Ennlgje. dr van N. den Os en C. H. de Vos; Derk Frederlk Matthaus. zn van H. A. Avenarlus en D. L. H. Ave- narlus; Monica, dr van J. Verwet) en ONDERTROUWD Zeeuw; W. F. Tegelaar Jong en Dool; C. T. de Groot Martljn; >nen; J N. E. C. Moonen; J. P. M. Schellens en Broers en C. Dr lessen en M. E. Wassenburg en M. K. i W. an Wensvi t en J. M. Bakker. GETROUWD te Boekhorst e i J. Koetsier;°H Ha Roelofs. T. Harland; OVERLEDEN' G. Rijnsburger. 69 Jr. e sellus; J. J. Aniba, 80 Jr, r

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3