LEIDSCH DAGBLAD Wilson naar Parijs: kans op betere betrekkingen Stewart zinspeelde op samengaan van EEG- en EVA-landen D.A.F. gaat racen Regeringsprogramma vrijwel op schrift Firma in Leiden verzekert iedereen tegen longkanker AUTO SHOW Calex 3/4 eeuw alles Vlieland (Sue/ 9Tu ;i Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 APRIL 1965 No. 31532 Directeur: RiE. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 f (Van onze Londense correspondent) De Britse premier Harold Wilson en de minister van Buiten landse Zaken Michael Stewart zijn vandaag in de Franse hoofd stad aangekomen voor besprekingen met president De Gaulle. Het is de eerste Brits-Franse „topconferentie" sinds januari 1963, toen De Gaulle zijn veto uitsprak over Engelands lidmaatschap van de EEG. Het overleg zal zich voornamelijk uitstrekken over de onderlinge betrekkingen, de verhouding tussen Oost en West en de oorlog in Vietnam. Al rekent men niet op concrete resul taten, toch hoopt men zowel in Londen als Parijs op verbetering der betrekkingen en nauwere samenwerking van beide landen op industrieel gebied. „France Soir" herinnerde gisteren aan de goede indruk, die Wilson en De Gaulle van elkaar kregen toen zij in januari j.l. elkaar ontmoetten ter gelegenheid van de be grafenis van Sir Winston Churchill. Frankrijk alléén Minister Stewart verklaarde gis teravond in het Lagerhuis, dat En geland een Europees land is. Hij roerde het denkbeeld aan van sa mensmelting van de zes EEG-lan- den en de zeven leden van de EVA (Europese Vrijhandelsassociatie), maar voegde eraan toe, dat dit plan nog niet uitvoerbaar is, omdat de EVA-landen dienaangaande nog niet rijn geraadpleegd en er zich nog niet over hebben kunnen uitspreken. Tot zover minister Stewart. In Londen ziet men de sympathie van president De Gaulle voor Enge land op dit ogenblik vooral als een uitvloeisel van Frankrijks isolement binnen de EEG. In de Britse hoofdstad verwacht men het volgende van het "esprek In Parijs: de Franse president zal zijn Engelse gasten uitleggen waar om Frankrijk is teruggekeerd tot de gouden standaard en hun de verze kering geven dat Frankrijk het pond sterling niet wenst te ondermijnen. Het belang van het gesprek over Vietnam is, dat Frankrijk de enige Westelijke mogendheid is met een ambassade in Hanoi en daardoor misschien waardevolle informaties in verband met Wilsons vredespogin gen kan verschaffen. Wilson zal naar venvacht wordt van de gelegenheid gebruik maken om de Fransen ervan te overtuigen dat Engelands economie sterker is dan sommigen in Europa menen. Geruchten over devaluatie van het pond gedurende de vorige week be gonnen in Parijs en Bonn. Aange nomen wordt dat Wilson de positie ve verzekering zal geven, dat het pond niet zal worden gedevalueerd. Wilson zal waarschijnlijk niet al te veel zeggen over zijn voorstel voor een Atlantische nucleaire strijd macht, gezien het feit dat er weinig of niets zal gebeuren vóór de West- duitse verkiezingen. In elk geval be tekent Wilsons bezoek aan Parijs een einde van de verkoeling tussen BUIT C. EN A. 150.00(1 De spectaculaire inbraak bij de Rijswijkse vestiging van C. en A. in het afgelopen weekeinde heeft een buit opgeleverd van f. 150.000. Een beloning van f. 15.000 (zoals gebruikelijk een tiende deel van het vermiste bedrag) wordt door de directie van het modemagazijn uit geloofd aan degene, die inlichtingen of aanwijzingen kan geven, die kun nen leiden tot opsporing van het geld. WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Vooral in de kust gebieden plaatselijk mist- of wolken velden, elders over het algemeen wei nig bewolking. Droog weer. Vannacht temperatuur om het vriespunt, mor gen dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Aanvankelijk zwakke wind, later zwakke tot mati ge wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 3 APRIL Zon op: 6.11 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 7.08 uur; onder: 21.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.20 en-16.33 uur; laagwater te 0.09 en 12.30 uur. (Dit nummer bestaat uit 30 pagina's) „Geen open E.E.G. zonder Engeland" Gordon Walker, de oud-minister van Buitenlandse Zaken die tijdelijk zonder Lagerhuiszetel is, heeft in een uitvoerig dagbladartikel een pleidooi gehouden voor zo nauw mo gelijke betrekkingen tussen Enge land en de EEG-landen en de theo rie verworpen, dat Engeland alleen maar zou hebben te kiezen tussen de EEG en het Gemenebest. Zonder Engelands invloed is een „open" EEG onmogelijk. Gordon Walker betoogt dat Engelands strate- Ma rijnen wil geen premier meer ivorclen (Van onze parlementaire redactie) Premier Marijnen wil geen minis ter-president worden in het nieuwe kabinet. Formateur Cals gaf heden morgen de volgende verklaring uit: „Uit gesprekken met de huidige mi nister-president is de formateur ge bleken, dat mr. Marijnen niet in aanmerking wenst te komen voor de functie van minister-president in het nieuw te vormen kabinet. Hij acht het namelijk juist, dat, wan neer tussentijdse wisseling van re geringspartners plaatsvindt, een an der met de leiding van het nieuwe kabinet wordt belast". De beslissing van mr. Marijnen komt niet onverwachts. Men was er in Den Haag algemeen van over tuigd, dat mr. Marijnen zich te veel had geïdentificeerd met de liberaal- confessionele coalitie om zonder be zwaren de leiding van een confes- sioneel-socialitische coalitie op zich te nemen. Uit de verklaring blijkt niet of mr. Marijnen niet in aan merking wil komen voor een ande re post dan die van minister-presi dent. Dat 'ijkt echter nauwelijks waarschijnlijk. KERKHOFF IN ORANJETEAM? (Van onze correspondent) Het is vrijwel zeker dat de links binnen van Lausanne, de vroegere PSV-er Pierre Kerkhoff, een plaats krijgt in het Nederlands elftal, dat woensdagavond in Rotterdam tegen Noord Ierland speelt. Het meespelen van Co Prins, de vroegere Ajacicd, is afhankelijk van zijn prestatie die hy levert in de wedstrijd Kaiserslautern- Hertha BSC, die zaterdagmiddag wordt gespeeld. De heer L. Bunt, secrtaris-pen- ningmeester van de KNVB, heeft vanochtend overeenstemming bereikt over de voorwaarden waarop Kerk hoff door Lausanne voor de wed strijd van woensdag wordt uitge leend. De besprekingen dreigden gis teren vast te lopen op een eis van Lausanne bij een mogelijke blessure van Kerkhoff. De Zwitserse club wil de voor elke wedstrijd, dat Kerkhoff door een blessure niet zou kunnen spelen, een vergoeding van bijna f 10.000,-. Na telefonisch overleg is Lausanne akkoord gegaan met het aanzienlijk lagere bedrag, lat de KNVB voorstelde. Kerkhoff komt zondag naar Nederland. Het Neder landse elftal wordt zondagavond sa mengesteld. ditmaal van achteren naar vo- moet beginnen, namelijk met de Britse tarieven zo dicht mogelijk bij het Europese buitentarief te brengen het Britse belastingsysteem zoveel mogelijk aan te passen aan dat van de EEG-landen. Dit moet samen gaan met een reorganisatie van de NAVO waarbij de Europese leden daarvan gelijke medezeggenschap krijgen. Tot zover onze Londense corres pondent. Westduitse kritiek op Frankrijk De Westduitse regering is van oor deel, dat er geen dringende reden is om het beleggen van een conferentie van de „Zes" over de politieke een wording van Europa minder belang rijk te achten dan de verwezenlij king van de gemeenschappelijke landbouwmarkt, aldus heeft de Westduitse staatssecretaris van Voor lichting, Gunther von Hase, gisteren een persconferentie gezegd. Hy legde er de nadruk op, dat Bonn, in tegenstelling tot de opvat tingen die zjjn Franse minister Pey- refitte huldigt, geen onmiddellijk verband ziet tussen de huidige agra rische kwesties in de EEG en de or ganisatie van de politieke samenwer king. De Westduitse regering ls van oor deel, dat een conferentie als eerder genoemd geen voorafgaande regeling van details vereist en dat men in het bijzonder de ministers de kwestie van de instellingen zou kunnen la ten aansnijden. Von Hase zei verder, dat de West duitse regering in overleg krachtig poogt een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Zes EEG-landen bijeen te krijgen. Hoewel het, naar Von 'Hase toegaf, juist is, dat deze conferentie voor bereid moet worden, zou het aan de conferentie voorbehouden moeten blijven de zakelijke kwesties zowel als de vraagstukken van de voorge nomen politieke samenwerking zelf op te lossen. Von Hase was tenslotte van me ning, dat er niettegenstaande de onbevredigende resultaten van de besprekingen van de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Cou- ve de Murville kortgeleden in Ro me met zijn Italiaanse ambtgenoot Fanfani bij de Fransen een bereid heid is blijven bestaan om aan een conferentie deel te nemen. 9 Slot pag. 2 De autocoureurs Rob Slotemaker en Henk van Zalinge hebben deze week in de Belgische plaats Zolder, dat bekend is om zjjn auto- en mo torraces, met een racewagen ge oefend die uitgerust was met een va- riomatic, die door D.A.F.-Eindhoven werd gemonteerd. Het doel ervan is de betrouwbaarheid van het systeem aan te tonen. De wagen kan een snelheid van 200 km per uur halen. De directie van D.A.F. meent in wedstrijden de beste manier te hebben gevonden om de betrouwbaarheid van het aange paste variomatic-systeem aan te to nen. De ervaringen met de machine zijn uitstekend. Het is een formule wagen, die voor officiële races inge schreven zal worden in de klasse tot 100 pk. De wagen is een omgebouw de racewagen van het Engelse type Alexis. Het is niet de bedoeling, dat D.A.F. met een eigen stal op races gaat uit komen. Wel wil D.A.F. haar trans missiesysteem aanbieden aan fabrie ken, die deze willen inbouwen in hun eigen race-auto's. (Van onze parlementaire redactie) Formateur Cals en de drie fractie-voorzitters zijn gisteren weer een stapje verder gekomen met de afbouw van het nieuwe kabinet. De teksten van de belangrijkste onderdelen van het regeringspro gramma zijn nu vrijwel helemaal op schrift gesteld. Met dit tijd rovende en nauwkeurige werk is het formerende viertal gister middag en gisteravond druk bezig geweest! 's Avonds heeft de formateur aan de fractie-voorzitters nog wat huis werk meegegeven, zodat er vandaag een streep onder de moeilijke schrijverij kan worden gezet. Misschien om de bijna idyllische sfeer die tussen de aspirant-coalitie- genoien bezig is te ontstaan nog wat t? accentueren zijn de formateur en de drie fractie-leiders gisteravond samen gaan eten in het restaurant „De la paix" tegenover het vredes paleis. Zij hadden geen papieren bij zich en zullen dus waarschijnlijk niet gepraat hebben over het rege ringsprogramma. Zjj zullen het vast en zeker hebben gehad over het on derwerp, dat alle politici in Den Haag nu al zo lang bezig houdt: de verdeling van de portefeuilles in het nieuwe kabinet. Sinds vandaag is het mogelijk een verzekering tegen longkan ker af te sluiten. Een Leidse ver zekeringsmaatschappij heeft hier toe het initiatief genomen. Voor f 15 per jaar garandeert de maatschappij een uitkering van f 3000 bij het constateren van longkanker en een uitkering van nog eens f 2000 bij overlijden aan die ziekte. „In Engeland is men drie weken ge leden met een dergelijke verzeke ring begonnen", vertelt ons de chef organisatie H. G. J. van der Steen hoven. „En het liep storm. De eer ste dag werden daar ruim 30.000 verzekeringen tegen longkanker af gesloten". Via relaties in Engeland is de Leidse maatschappij op de hoogte gekomen van het Engelse systeem. De telefoon staat in het gebouw aan de Hogewoerd in Lei den niet meer stil: de hele ochtend bellen er mensen om inlichtingen, nadat in de ochtendbladen de ad vertenties waren verschenen. „Maar de grote stroom verwachten we pas maandag", zegt de heer Van der Steenhoven. „Nederlanders zijn nu eenmaal geneigd zaken schriftelijk af te handelen en omdat het week- Koeien op krediet Boeren en landarbeiders in de Sow jet-Unie kunnen voortaan koeien en kalveren op krediet kopen. Dit is gistra-en door het officiële Russische blad Izwesbia bekendgemaakt. Volgens de Izwestia is dit besluit genomen tijdens de bijeenkomst van de ministerraad op 18 december. Vol gens het blad kunnen boeren en landarbeiders 300 roebel lenen voor het kopen van een koe en 150 roe bel voor het aanschaffen van een kalf. De leningen dienen binnen vijf jaar te worden terugbetaald. einde er tussen zit, komt maandag naar onze verwachting de grote stroom aanvragen binnen". Iedereen Iedereen kan zich tegen het krijgen van longkanker verzekeren. De maatschappij stelt geen beperkende voorwaarden omtrent rookgewoon ten, beroep, werkzaamheden in ver vuilde lucht, etc. Alleen is een dok tersverklaring vereist, maar dat is normaal, ook bij andere soorten verzekering zoals levens-, invalidi- teits- en ziekteverzekeringen". Deze vorm van verzekering is eigenlijk nauwelijks met enige andere vorm te vergelijken", zegt de heer Van der Steenhoven. „Niet met levens verzekering en niet met ziektever zekering. Want bij levensverzeke ringen is de premie afhankelijk van b.v. de leeftijd van de verzekerde en bij ziekte- of invaliditeitsverzeke ringen wordt nooit 100% uitge keerd, maar altijd percentages". Daardoor onderscheidt deze nieuwe verzekering zich van alle andere. Hoe dan ook, op de Hogewoerd is een speciale telefoonwacht, inge steld om de aanvragen om inlich tingen te kunnen verwerken. Onder de tonen van het ,Jn naam van Oranje doe open de poort" hebben vier watergeuzen gisteren de Grevelingendam opengesteld, nadat minister Van Aartsen de poort had ontsloten. ZIE ADVERTENTIES pag. 2 v. h. vierde blad n pag. 2 v. h. zevende blad AUTOBEDRIJF N.V. (Advertentie) Autolak in spuitbussen 200 kleuren in voorraad. Is de Uwe er ook bij? Verfhandel DE PELIKAAN PELIKAANSTRAAT 27 Advertentie Wegens uitvallen door ziekte vragen wij voor zo spoedig mogelijk VERKOOPSTER voor DAMESMODE, Kleermaker - thuiswerker MAARSMANSSTEEG 2—6 De Belgische ambassadeur in ons land. baron Van der Straten Waillet heeft gisteren in Den Haag de heer Th. Siegers be noemd tot Ridder in de Kroon orde van België. De heer Siegers heeft indertijd in Kongo het le ven van 84 Belgen gered door hen met zijn vrachtwagen dwars door de vijandelijke linies te ver- Generaal Crerar overleden In Ottawa is gisteren op 76-jarige leeftijd overleden generaal H. D. G. Crerar, oud-commandant van het eerste Canadeze leger, die met gene raal Foulkes een actief aandeel heeft gehad in de bevrijding van Neder land. Zijn militaire carrière begon hij in 1910 als luitenant. Ook in de eerste wereldoorlog vocht hij in Europa (IJperen) In het begin van de tweede wereldoorlog maakte htf in Londen deel uit van het Canadese hoofd kwartier. Na de val van Frankrijk keerde hij naar zijn vaderland terug om er voorbereidingen te treffen voor nieuwe taken van het Canade se leger. In 1941 werd hij comman dant van de tweede Canadese divi sie, in 1943 van het eerste Canadese legerkorps. Nadat hij in Italië de Canadezen van het achtste leger had aangevoerd, kreeg hij het bevel over het Canadese eerste leger, dat in 1944 na de invasie langs de kanaal- kust naar België en Nederland op rukte. 'Hij leidde de operaties aan de Scheldemond, waardoor de Duit sers Antwerpen moesten ontruimen. In maart en april 1945 bevrijdden zijn troepen oost- en noord-Neder land. Generaal Crerar, die in de tweede wereldoorlog de eerste Canadese ge neraal te velde was, verliet de mili taire dienst in 1946.»Hij was de meest onderscheiden generaal in de his torie van Canada. dienden wij mensen met tuinen, vogels, honden en poesen, kip pen. duiven en konijnen; mensen met een hobby..j. KOOP-FEEST 75 voordeelaanbiedingen, vele artikelen met een speldje. Uit één van onze afdelingen: bij elk paar gekochte vogels, SPELDJE GRATIS. U hebt keuze uit 2000 gezonde, mooie vogels. Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) teumo f Uit het Leidsch Dagblad van 4 April 1865: i Te Boxtel zal door de fir- ma Schretten en Comp. uit i i Leiden een gasfabriek worden i 4 opgerigt. i

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1