Langdurige hulde na „Incident in Vichy" AMSTERDAMS VONDELPARK BESTAAT HONDERD JAAR STUDENTENREL IN LISSABON SCH UDEL* CITROEN 59Vorstelijke gift aan gezondheid Ieder mens zij zicli „medeschuld" bewust Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 april 1965 Zevende blad no. 31532 Oase van 43 hectare Ter gelegenheid van het eeuwfeest va nhet Amsterdamse Vondelpark wordt er in het park een tentoonstelling van beeld houwwerken gehouden. De foto toont de wethouder van publieke werken, drs. JM. den Uyl met de Frans-Poolse beeldhouwer Ossip Zadkine (l.) voor een van diens werken. DUBBEl BESTOOKTE NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN 55 (Van onze Amsterdamse correspondent) Een miljoen krokussen, narcissen en tulpen zullen het Amster damse Vondelpark de komende weken in een feestkleed steken dat de aandacht moet vestigen op de 100ste verjaardag van dit meest bekende park van ons land. De eigenlijke verjaardag is 15 juni maar de viering van het jubileum is reeds gisteren begonnen met de opening van een unieke tentoonstelling van moderne beeldhouw kunst en een attractieve foto-tentoonstelling, waarover wij reeds berichtten. „Onbekookt plan" Het had maar weinig gescheeld of Amsterdam had in plaats van een 100-jarig Vondelpark een 100-jarige gasfabriek op deze plaats gehad. In de 60-er jaren van de vorige eeuw was niet iedereen enthousiast over de ideeën van de bekende Amster damse koopman C. P. van Eeghen om de moerassige weilanden tussen de toenmalige Binnensingel en de Amstelveense weg te bestemmen voor een „tuin voor rust en ontspanning". Een deel van het gebied was door het gemeentebesuur reeds bestemd voor de bouw van een gasfabriek. „Een onbekookt plan" zo noemde de Amsterdamsche Courant van die da gen het initiatief van de heer Van Eeghen. In de vorige eeuw waren er maar weinig mensen die zich de luxe van een uitstapje naar buiten konden veroorloven. De behoefte aan recrea tie-parken in de zich snel uitbreiden de stad was groot. De gemeentelijke overheid beschikte echter nog niet over de brede visie ten aanzien van recreatieve projecten als in latere ja ren met name in de hoofdstad het geval zou worden. Niettemin kreeg de heer Van Eeghen de medewer king van het stadsbestuur en het was dan ook op het stadhuis dat in 1864 de „Vereeniging tot aanleg van een rij- en wandelpark" werd geboren. Engelse stijl Ruim 4000 Amsterdamse ingezete nen werden per circulaire opgewekt geld te storten voor het stichtings kapitaal van het park. Zo kwam in betrekkelijk korte tijd f 83.600 aan giften binnen waarvan overigens een derde uit de portemonnees van bur gemeester mr. J. Messchert van Vol lenhoven en de bestuursleden kwam. Van het bedrag kocht de vereniging een aantal weilanden achter de toenmaals bekende sociëteit „De Hereeniging". Tuinarchitect J. D. Zocher en diens zoon Louis Paul kregen de op dracht om van dit laaggelegen dras sige en venige gebied een park te maken. De opdracht was niet een voudig maar het resultaat was ver rassend: het ontwerp ging uit van de Engelse parkarchitectuur van die dagen. Deze Engelse stijl wilde de indruk geven van een ongerepte na tuur in tegenstelling tot de Franse opvattingen. Vader en zoon Zocher wisten dankbaar gebruik te maken van de waterpartijen tussen de weilanden en slaagden er in de boomgroepen dusdanig te plaatsen dat het park groter leek dan het in werkelijkheid Bij de opening op 15 juni 1865 was het Vondelpark nog maar klein: het telde acht hectare het meest oos telijke deel van het huidige park. De •nieuwe aanwinst trok grote belang stelling en oogstte zoveel waardering dat het verenigingsbestuur besloot hiervan gebruik te maken door een geldinzameling te houden voor uit breiding van het park. Het doel was f 120.000 te bereiken maar er kwam met grote moeite niet meer dan 40 mille op tafel. 'Het ge volg was dat in plaats van de voor genomen uitbreiding met 30 ha slechts 6 ha konden worden aange kocht. In 1873 is in de grote vijver een eiland aangelegd waarop een muziektent is gebouwd. Een jaar la ter volgde de bouw van een melkerij met een stal voor 25 koeien. De ver moeide wandelaar kon hier een glas melk drinken" zo van de koe". De naam van het park was tot 1867 „nieuwe park" maar in dat jaar werd met grote feestelijkheid een beeld van Vondel onthuld en dat was de aanleiding de naam te wijzigen in Vondelpark. Financiële steun Tot viermaal toe heeft de vereni ging in de loop der jaren een beroep op de bevolking gedaan om de aan leg van het park financieel te steu nen. Het is een ware lijdensweg ge worden, maar desondanks was er in 1877 in totaal f219.000 geschonken. In dat jaar ook werd het park wat oppervlakte betreft, voltooid: Men bereikte de Amstelveense weg en be schikte nu over een park van 43 hectare. Nog steeds speelt het Vondelpark een grote rol in het leven van de Amsterdammers ondanks de komst van het Amsterdamse Bos. Tiendui zenden hoofdstedelingen kwamen voor het eerst in de kinderwagen hier, speelden er in hun jongensja ren, vrijden er in de donkere laantjes, lieten zich traditiegetrouw op hun huwelijksdag door het park rijden, maakten er hun zondagswan deling en vinden er op hun levens avond een ontmoetingsplaats van leeftijdsgenoten. Première „Bericht aan de levenden" In het programma van de Natio nale Herdenking 4 mei 1965 zal die avond om zeven uur in het Concert gebouw de eerste uitvoering worden gegeven van „bericht aan de leven den" van Hans Henkemans. Dit werk, geschreven voor spreker, koor en orkest, is gebaseerd op de tekst van H. M. van Randwijk die op de omheining van de erebe graafplaats te Bloemendaal gegrift staat. Het is gecomponeerd in op dracht van de Stichting Kunste naarsverzet 19421945. Medewerkenden zijn: Han Bentz van den Berg (voordracht), het Groot Omroepkoor van de NRU en het Concertgebouworkest. Dirigent is Bernard Haitink. Honderden politiemannen, gewa pend met machinepistolen en traan gasgranaten, zijn gisteren rond de universiteit in Lissabon samenge trokken nadat de rector bij een stu- dentenrel tegen de grond was gesla gen. De agenten kwamen op het ter rein van de universiteteit in een 20- tal bussen, arresteerden zeker zeven studenten, terwijl de rector van de universiteit, Paul Cunha, zelf onge- Dit was de eerste keer dat de rec tor gewapende hulp ingeroepen had. Tijdens de onrust onder de studen ten was in voorgaande jaren de po litie toegesneld, zonder het daarom door de leiding van de universiteit was gevraagd. Nu ook Britse luchtreus over de oceaan Het nieuwste en grootste Britse straalvliegtuig, de super VC-10, heeft gisteren voor de B.O.A.C. zijn eer ste vlucht op de route Londen-New York gemaakt. Daarmee is een ein de gekomen aan de lange heerschap pij van de Boeing-707's en Douglas- DS 8's op deze route. De VC-10 heeft voor de oversteek ongeveer evenveel tijd nodig als de Amerikaanse straalvliegtuigen, 7 urn en 35 min. van Londen naar New York en een uur minder in omge keerde richting. Maar de BOAC hoopt, dat het nieuwe toestel grote aantrekkingskracht op het publiek zal uitoefenen, o.m. door de rust, aangezien de motoren in de staart geplaatst zijn. De VC-10 kan maximaal 180 pas sagiers vervoeren. Voorlopig vliegt de BOAC de dienst op New York een maal per dag met. dit toestel. Boven dien is er eenmaal per week een doorgaande VC-10 vlucht naar San Francisco. Het incident begon na een bij eenkomst van 600 studenten onder het venster van de rector om te pro testeren tegen het verbod dit week einde de studentendag te vieren. Na de bijeenkomst liepen de studenten naar de eetzaal maar de rector was hen voor en vroeg de jongelui zich als studenten te legitimeren. Er ont stond een worsteling en de rector viel op de grond en werd getrapt. Een woordvoerder voor de politie zei dat de agenten door de rector ontboden waren, nadat ..zekere on geregeldheden" hadden plaatsgevon den. Hij zei dat Cunha bezig was met een onderzoek naar diefstal uit de kas en naar het vernielen van ver scheidene tafels en stoelen. Een woordvoerder voor de studen ten heeft dit tegengesproken. Op het universiteitsterrein zijn de agenten uitgescholden voor moordenaars. Bij het invallen van de avond heeft de politie het hele gebouw afgezet. Volgens studenten zijn eerder op de dag vier middelbare scholieren door de politieke politie gearresteerd. Op het ogenblik worden reeds ruim 60 leiders van de studenten gevangen gehouden die zich zullen moeten ver antwoorden wegens „ondermijnende activiteiten". Vlaamse dag op Nat. Boekenmarkt Tijdens de Nationale Boekenmarkt '65, die van 14 tot en met 23 mei a.s. in het RAI-Gebouw te Amsterdam gehouden zal worden, vindt een Vlaamse dag plaats op zondag 16 mei. Tijdens deze Vlaamse dag krijgen Nederlandse lezers de gelegenheid vragen te stellen aan een forum be staande uit Vlaamse auteurs onder voorzitterschap van Karei Jonckheere. Bovendien zal Bernard Kemp de jonge Nederlandse auteurs Fem Rutke en Geert van Beek introduce- en omgekeerd zal Kees Fens twee Vlaamse auteurs voorstellen. Vele be kende Vlaamse auteurs zullen aan wezig zijn. kunst Haags porselein in Gemeentemuseum In het Gemeentemuseum in Den Haag wordt van 9 april af tot 8 juni de tentoonstelling „Haags porselein uit de 18e eeuw" gehouden. ïstvan Kertesz opvolger van Pierre Monteux ïstvan Kertesz, de 35-jarige in Hongarije geboren dirigent Ls be noemd tot opvolger van Pierre Mon teux als voornaamste dirigent van het Londense Symphonie Orkest, The London Symphony Orchestra". Kertesz zal zondag voor het eerst als dirigent optreden tijdens een con cert ter nagedachtenis van de over leden Monteux. Het concert vindt plaats in de Royal Festival Hall in Londen. Kertesz heeft verklaard niet van Tsjaikowsky te houden. Hij houdt echter wel van de opera „Eugene On eg in" van deze Russische compo nist. Hij zal een opvoering van die opera leiden in Keulen waar Kertesz dirigent van de opera is. Kertesz is ook meermalen in ons land en in on ze stad als dirigent opgetreden. Beelden van Wenckebach voor gemeente Meppel De gemeente Meppel zal van me vrouw Wenckebach twee beelden aankopen van de beeldhouwer prof. Wenckebach. Het zijn een „gezakte student" en „een wachtende man". Buiten de sokkel en de plaatsingskos ten zullen de beelden samen f 32.000 kosten. Dit bedrag wordt gefinan cierd uit een speciaal fonds voor stadsverfraaiing, dat de gemeente Meppel enige jaren geleden gevormd heeft. Deze beelden zullen op na dei- te bepalen plaatsen in de stad worden opgesteld. Bliss vervangt gunsteling van Goldwater Dean Burch, een gunsteling van Goldwater, is als voorzitter van de republikeinse partij vervangen door Ray Bliss uit Ohio. Hiermee is de finitief een eind gekomen aan de zeggenschap van Goldwater in het partijbeleid. Bliss heeft de moeilijke taak, de eenheid in de partij te her stellen voor de congresverkiezingen van 1966. Goldwaters verzet tegen het wetsontwerp inzake de burger rechten heeft de partij veel aan hang gekost. Th. A. Siegers kreeg Belgische onderscheiding De Nederlander Th. A. Siegers, die eind november vorig jaar met ge vaar voor eigen leven de snelle be vrijding van 83 Europeanen in Pau- lis in Kongo mogelijk maakte is be noemd tot ridder in de kroonorde van België. Het ridderkruis werd hem gisteravond opgespeld door de Belgische ambassadeur, baron F. H. van der Straten Waillet, tijdens een ontvangst in de ambtswoning van de ambassadeur. De heer Siegers heeft op 26 no vember bij Paulis gelande para's met een vrachtwagen van de Belgi sche brouwerij, waarvoor hij werkte, volgens een tevoren opgesteld plan. op de snelste wijze naar de plaats gebracht waar nagenoeg de gehele Europese bevolking van de plaats door volgelingen van rebellenleider Gbenye gevangen werd gehouden. Op de tocht van het vliegveld daarheen werd hij door twee kogels aan de rechterarm gewond. Drie vermoorde slagers in eigen koelcel geborgen In New York zijn twee jonge man nen gearresteerd op de verdenking, dat zij drie slagers doodgeschoten en in de koelcel van hun bedrijf opge borgen hebben. De twee verdachten zijn een 20-jarige leerling-slager en een even oude „snorder". De eerste woonde deze week de be grafenis van een der slachtoffers bij en zei toen tegen een journalist: „Ze hebben me van de straat opgepikt en reuze goed behandeld. Dit moet door een krankzinnige zijn gedaan". De vermoorde mannen waren twee exploitanten van het vleesbedrijf en een ouder personeelslid. Het motief voor de moorden is ver moedelijk roof geweest. Het kasregis ter was vrijwel leeg toen de politie verscheen. De zaterdagse omzet be loopt in deze zaak gewoonlijk zo'n 4.000 dollar. MILLERS NIEUWSTE STUK Tot en met 16 april heeft de Haagse kunstenares Christa van Santen beslag gelegd op de ex positieruimte van de boekhandel Veldwijk aan de Passage in Waddinxveen, zulks op uitnodi ging van de Kunststichting Waddinxveen. Christa van Santen toont daar een zestal van haat olieverf schil- derijen die haar geheel eigen stijl duidelijk verraden. Het meest geslaagde vonden wij haar doek „Beweging" waar van deze foto een beeld geeft. Opvallend zijn ook de frisse kleuren die deze kunstenares ge bruikt. In het Haagse Gemeente museum geeft Christa van San ten cursussen onder de titel „Doen en zien" waarvoor goede belangstelling bestaat en waar de cursisten zelf zo veel mogelijk creatief kunnen werken. Zij genoot haar opleiding aan de Vrije Academie. Ook obser veert zij in het museum kinderen, die met penseel en krijt hun fan tasieën volgen Unieke regeling in gemeente Rucphen Vergoeding voor hulp (Van onze Bredase correspondent) De raaü van de Brabantse gemeente Rucphen heeft een voorstel aan vaard, waarbij een vergoeding wordt toegekend aan hen, die schade heb- hen geleden bij hulpverlening tij dens een verkeersongeluk. Deze re geling, die nog nergens in ons land wordt toegepast, werd ingegeven door het grote aantal verkeersonge lukken op de Rijksweg Breda-Roo- sendaal, die ook over Rucphens grondgebied loopt. Zolang de gebre ken aan de weg niet zijn opgeheven, mag de overheid er niet op blijven speculeren dat hulpverlening aan slachtoffers blijvend gratis door burgers wordt verleend, aldus de I motivering. De vergoeding aan een inwoner van de gemeente Rucphen, I die hulp verleent en daarbij schade lijdt, bestaat uit een bedrag van 10 gulden voor de enkele beschikbaar stelling van de woning, terwljl voorts de diverse schaden worden vergoed tot het bedrag van de kosten. Dit kunnen dan zijn kosten van tele foongesprekken, van beschikbaar ge- alteïde kledingsstukken, danken en andere zaJken. Het Nieuw Rotterdams Toneel" bracht gisteravond het jongste werk van de Amerikaanse schrijver Arthur Miller ..Incident in Vichy" voor de abonnementhouders van K. en O., waarover reeds eerder in ons blad gerapporteerd werd. Het is een sterk geschreven stuk. waarin de handeling zich be paalt tot een razzia, tijdens de laatste wereldoorlog georganiseerd en met medewerking van de politie van Pétain uitgevoerd, onder de afgedwongen leiding van een tijdelijk invalide majoor van de Wehrmacht. Deze onmenselijke drijfjachten vormden een onder deel van de „oplossing van het Jodenvraagstuk" dat het toenmalige nazisme zich ten doel stelde. Op schrijnende wijze tekent Miller de radeloze angst, de verbetenheid en de wanhoop van de tien slacht offers en de doffe berusting van een oude vrome jood. Slechts twee hun ner ontkomen aan de macabere dans, één omdat zijn papieren in orde zijn. de tweede omdat een ander zich voor hem opoffert. In de voorafgaande gesprekken tussen Von Berg, een Oostenrijkse prins en de joodse, ex- Franse officier van gezondheid Leduc verkrijgt Millers tragedie een bre dere basis, namelijk, dat ieder mens zich zijn medesohuld aan het kwaad bewust dient te zijn opdat niet al het lijden nutteloos zal zijn geweest. Dit besef bewoog de bejaarde Von Berg zijn vrijgeleide aan Leduc af te staan. Uitstekende regie Onder de uitstekende regie van Jan Teulings hebben de Rotterdam- ters een indrukwekkende vertolking m deze tragedie gegeven. Richard Flink gaf een sterke uit beelding van de rechtschapen aristo- ~raat Von Berg, die zijn woorden ten- Een scène uit Incident in Vichy" slotte konsekwent in een betekenis volle daad omzette. Coen Flink gaf een frappante vertolking van de jon ge, aan het leven hangende, zich in een vloed van emotionele betogen te gen het onrecht verzettende ex-of ficier van gezondheid Leduc. De kunstschilder Lebeau, de onevenwich tige. hyper-nerveuze artiest werd door Eli Blom aangrijpend en le vensecht weergegeven. Hans Culeman karakteriseerde de majoor van de Wehrmacht met opvallende juistheid en Piet van der Meulen trof door de natuurlijke wijze waarop hij de prak tische socialist Bayard tot leven wist te brengen. Hoe onsympatiek ook, we hebben bewondering voor de rake weergave van de onverbiddelijke pro fessor en nazi-schoft door Edmond Classens. Tenslotte mogen we Johan Schmitz als de acteur Monceau, en Pieter Lutz als de kelner niet onver meld laten. Op verlangen van Arthur Miller werd „Incident in Vichy", zonder pauze, als een lange éénacter ge speeld. Het publiek, de Schouwburg was nagenoeg uitverkocht, volgde on onderbroken één uur en drie kwar tier geboeid deze voortreffelijke voor stelling en bracht dan ook na afloop de spelers een langdurige hulde! B. H.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19