Komt na honderd jaar eind aan activiteit van Ku Klux Klan WASCANA Puroldient een omwenteling op rookgebied de naamWascana de uitvindingmelange-dekblad de sensatiede prijs extra licht, extra geurig HAAGSEAGENDA LEIDSCH RAGBLA» DONDERDAG 1 APRIL 1965 ^aeisatie in 1865 opgericht door oorlogsveteranen die niets meer om handen hadden „President Johnson is een leugenaarRobert Shelton, de keizer lijke tovenaar van de Ku Klux Klan, heeft het zelf gezegd. De ge meenschap van kwezels met puntmutsen", zoals de man uit het Witte Huis de terreurorganisatie spottend noemt, heeft, volgens haar leider nooit gebruik gemaakt van de zweep of van teer en veren om mensen te terroriseren. Het is allemaal niet waar. De reactie van Shelton is ongeveer even kinderlijk als het spook achtige ritueel en de opzet van het genootschap, met zijn vele ran gen en functies. Immers, in de bijna honderd jaar die de Ku Klux Klan be staat, is haar naam tot ver buiten Amerika het symbool geworden van een schrikbewind, dat steunt op moord, geseling en andere methoden en in Europa herinneringen oproept aan de rassenwaan van het Derde Rijk. lang afgetuigd tot hy zijn grond- voor een schijntje aan een blanke verkocht. Naast „De geboorte van een na tie", die voor de kleurlingen zulke schadelijke gevolgen had, verscheen er rond 1920 van de Warner Brothers een voor de negers waar lijk historische film: „Het zwarte le gioen", waaraan voor de eerste maal van leer werd getrokken tegen het superioriteitsgevoel van de blanken in het zuiden en vooral ook tegen de misdadige praktijken van de Ku Klux Klan. Uit verveling ige veteranen uit de Ame- vrijheidsoorlog, die na af loop van de strijd niets meer om han den hadden, stichtten in december 1865 in Tennessee een geheime ver eniging Kuklos (cirkel), later Ku Klux Klan genaamd, in navolging van het enige reeds in het zuiden bestaande genootschappen, die on der lieflijke namen als „Orde van de witte rozen" en de Ridders van de witte camelia's verdachte praktij ken beoefenden. De club uit Tennessee kende geen doeleinden tot nut van wie of wat dan ook, maar beoogde slechts be vrediging te bieden aan het eigen kinderlijk gemoed: men bedacht al leen flauwe streken om de domme, vrij geworden negers aan het schrik ken te maken. Al gauw ging het van kwaad tot erger en nadat in 1867 een conventie was gehouden waarop een „grondwet" was aange nomen, raakte de Ku Klux Klan steeds meer berucht als een orga nisatie, die het recht in eigen hand Zoals alles wat tegen de negers was gericht, vond het genootschap veel aanhang en al gauw was het zuiden van de Verenigde Staten ver deeld in „dominions", „provinces" en „dens", de terminologie voor de re gionale en plaatselijke afdelingen, waarover „grote draken", „grote reu zen" en „grote cyclopen" heersten. Slavenhandelaar De eerste leider van het weinig verheven genootschap was de heer Nathan Forrest, een gewezen sla venhandelaar, die in dit beroep zo veel geld had verdiend, dat hl) in de oorlog kon opklimmen tot bri gade-generaal In deze functie wek te hij bij alle beschaafde Amerika nen de weerzin op door bij Fort Pillow zijn negergevangenen af te laten slachten. Na de zuidelijke ne derlaag werd hl) „grote tovenaar", o.a. met het doel langs deze weg enige persoonlijke belangen in een spoorwegmaatschappij te bevorderen. Vier Jaar na de oprichting van de Ku Klux Klan vreesde Forrest de golf van afschuwelijke misdrijven niet meer in bedwang te kunnen houden en hij hief het genootschap op. Dat hij de touwtjes inderdaad niet meer in handen had, bleek toen maar al te duidelijk. De met pek ingesmeerde kruisen bleven branden, de daders van de nauwelijks slinken de stroom aanslagen bleven optreden in de witte gewaden met de punt mutsen, die elke herkenning onmo gelijk maakten. In 1870 en '71 werd aan het con gres een rapport uitgebracht over de misdaden, dat maar liefst 13 de len omvatte, boordevol dood en ver drukking. In negen county's van Zuid-Carolina waren in zes maan den 35 personen vermoord en 262 ge geseld .Texas telde in twee jaar 905 moorden. Dit rapport leidde ertoe, dat in 1871 in Washington een voor stel werd aangenomen, dat een in tensief onderzoek van de KKK ge lastte. Daarna brandden de vuren van de organisatie enige tijd op een lager pitje. Rechtspraak Ook in de loop van de laatste tien tallen jaren heeft de Ku Klux Klan nog een keer een sterke toeneming van leden en activiteiten gekend. Terwijl vele Amerikaanse negers op de slagvelden van Europa vochten tegen een vjjand die door rassen- waanzin was gegrepen, nam in hun eigen land het aantal ijveraars voor een „Amerikaans Herrenvolk" sterk toe, waartoe negers in geen geval konden behoren. Naast de commu nisten werden nu ook de leden van vakbonden het mikpunt van de ul trarechtse „puntmutsen", die de vroegere monopoliepositie van de rij ke plantagebezitters nog steeds niet konden vergeten. Het op straat dra gen van de maskers was intussen in verschillende staten verboden. Hoewel deze herleving niet zo sterk was als die van omstreeks 1920, hebben de kranten na de laatste oorlog nog veelvuldig melding ge maakt van moorden en andere mis- Advertentie heel de huid Fotograaf rolde roltrap af In tegenstelling tot hetgeen de bedoeling was, heeft gisteren niet de- echtgenote van Nijmegens bur gemeester als eerste gebruik ge maakt van een nieuwe roltrap in een Nijmeegs warenhuis, maar een persfotograaf. Mevrouw E. Hustinx-Reijnders was uitgeno digd om een grote roltrap in be drijf te stellen en als eerste de bovenverdieping van het waren huis te bezoeken. Een fotograaf, die teriuille van het overzicht op de derde trede van de trap ging staan, keek zo gespannen naar de arbeid van mevrouw Hustinx, dat het in wer king stellen van het mechanisme hem totaal verraste. Hij viel eerst drie treden om laag en werd direct daarna in een zeer ongebruikelijke houding door dezelfde roltrap naar de boven verdieping getransporteerd. De Officiële gasten konden pas vol gen toen zij waren bekomen van het lachen. drijven door de Ku Klux Klan be- gaan, en vooral ook van de wijze waarop vervolgens het recht wordt gediend. Men kent de schandalige beslissingen die elke keer uit de bus komen wanneer in zaken, waarbij negers betrokken zijn, de jury's ge heel uit blanken bestaan. Tallo ze malen werden schuldigen van rechtsvervolging ontslagen, omdat zij zogenaamd uit zelfverdediging hadden gehandeld. Dat gebeurde bijvoorbeeld in no vember 1951, toen twee zwart gevan genen tijdens hun transport door de begeleidende sheriff werden neer geschoten. Hjj werd niet veroordeeld, want de gezworenen oordeelden dat hij zich terecht op noodweer beriep. De twee mannen waren stevig ge boeid De moordenaars van Emmet Till bleven in 1955 om dezelfde reden ongestraft. Hun slachtoffer, dat zij onmogelijk op een andere wijze de baas konden, was een jongetje van 14 jaar Gemakkelijker Is de beklaagde een neger, dan valt het de jury's gemakkelijker tot een veroordeling te komen. Na een aanranding van een blanke vrouw in Florida, werd in 1949 een 16-ja rige jongen met levenslang gestraft, die de ware daders pas in de gevan genis had leren kennen en boven dien een sluitend alibi had Natuurlijk kan men niet zeggen, dat bij alle misdaden jegens negers of mensen die het voor hen opne men, leden van de Ku Klux Klan betrokken zijn, maar doorgaans is dat wel het geval. Bij de moord op mevrouw Liuzzo bestaat daarover geen twijfel, hetgeen president Johnson een sterk argument in han den geeft om aan de activiteiten van de organisatie nu voor altijd een einde te maken. MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Heffing verlaagd Het het Produktschap voor Zuivel produktlehefflng op fabrieksk laagd van 29 tot 10 cent per kilogram. De produktlehefflng op boerenkaas yan 15 cent per kilogram vervalt geheel. oordeeld voorwaardelijke de regering. De jaar gevangenisstraf ngstelllng asulta tie bureau gedu- maand voorwaardelijk Harlingen heeft ;Xin8 schoten p Opleving In de eerste jaren van de twintig ste eeuw, waarin literatuur en we tenschap de superioriteit van het blanke ras van de daken schreeuw den, verscheen, van de haijd van Thomas Dixon, een voor de negers zeer lasterlijk boek, dat met waar dering sprak over het optreden van de Ku Klux Klan. Dit werk werd in 1916 in 'Hollywood onder de titel „De geboorte van een natie" ver filmd. Deze rolprent, waarin de ne gers zich zonder uitzondering als domme, luie, onbetrouwbare twee derangsmensen over het doek bewo gen en de mannen in de witte ge waden, bij muziek van Richard Wagner, optraden als de verdedigers van recht en beschaving, gaf de Klan die juist in 1915 officieel was heropgericht, een sterk stimulerende lllBovendien steeg het ledental sterk doordat aan het genootschap nu ook viel te verdienen. Men kon wer vingsofficier worden, in welk geval men van elke 30 gulden die een nieuw lid aan contributie moest be talen, er tien in eigen zak mocht steken. Deze „industrie trok ook in het noorden duizenden aan. De Ku Klux Klan keerde zich nu tegen alles wat niet „nationaal was: negers, joden, katholieken, bolsjewis ten, en stond op de bres voor de sociale en economische belangen van de blanke zuiderlingen. Een buiten lander werd afgeranseld, omdat hij met een Amerikaanse vrouw was ge trouwd en een neger werd net zo- windbuks afgenomen. De Joni opvarende van de kustvaarder ndla, had met dit wapen enkele reclamebord 17 gaten; zandzuiger 15. Bovendien schoot de er de drukke kade van de n op een verkeersbord op Schoolschoonmaakmei6jes meisjes van de zesde klas van de open bare lagere school in Giethoorn-zuid het gemeentebestuur er niet in schoolschoonmaakster te de bezem bij de steel en besloten zelf "3 school schoon te houden. Zij hebbe: potje en Dlnnenkort gaan Sociale Zaken en Volksge zondheid schriftelijk gevraagd of het gunstige vakanties bepleiten. j uitkering-ineens wlndsman bereid is mee te werken aan de verstrekking van een ultkering- AOW-, AWW- die op grond lenen aan personeel van loonbedrijven in de agrarische sector. De bewinds man merkt op, dat het tekort aan ar beidskrachten een algemeen voorko mend verschijnsel is. Hij kan voor een bepaalde categorie bedrijven geen uit- Jerlng maken Hij herinnert e— i door de regeling i Jongetje door trein gedood De vierjarige Wlm Staal uit Utrecht is gistermiddag vlakby de ouderlijke wo ning onder een stoptrein Zwolle Utrecht terecht gekomen en op slag gedood. Boerderybrand In het dorp Alte- .jer (gem. Zuldwolde, Dr.) is de boer derij, bewoond door de landbouwer A. reutker, door onbekende oorzaak af brand. Vijf koelen alsmede vrijwel gehele inboedel werden een prooi der vlammen. Vragenuurtje De gemeenteraad an Amsterdam heeft besloten de nden een proef genuurtje. Van het begin van iedere raadsvergadering zal worden ge houden. wordt een verbetering in de controlerende funotie van de raad en eer verlevendiging van het werk van de raad verwacht. consul-generaal het consulaat is belast J. S. King. Eveneens is aan W. Neumann m.i.v. 1 april 1965 op zijn verzoek eervol ont slag verleend als consul der Nederlan den in Bergen. Met ingang van de zelfde datum is H. F. Meyer belast met de waarneming van het consulaat. Zwaar gewond Twee monteurs uit Amsterdam zijn gisteren zwaar, gewond geraakt, tijdens werkzaamheden aan een in aanbouw zijnde loods. Het on geluk gebeurde toen de twee monteurs, de 22-jarige Z. de Leeuw en de 23-ja- rlge D. J. Visser in Rotterdam bezig waren een dakbedekking van eterniet- platen aan te brengen op een loods. Bij het lopen door de dakgoot verloor nietplaten, die onder I kwam terecht op uitwendige verwondingen BUITENLAND Sleepbootje omgeslagen Ter hoog- e van de kustplaats Viana do Castelo, noord-Portugal, is gisten Bunker sprak niet Soekarno - dent Johnsons speciale afgezai worth Bunker, ale in DJakart? de slechter geworden bet tussen Amerika en Indoi spreken, heeft vandaag karno. Hij had eerder al overleg ge pleegd met andere Indonesische rege ringsfunctionarissen. Ex-konlng Faroek begraven Het Sel»k^SShutitTitai1ë"SnBoS'i gevlogen en daar op de begraafplaats van de Egyptischè koninklijke familie ter aarde besteld. Vooraf werd een re ligieuze t gewoond duide familieleden en litiefunctlonarissen. Verkiezingen Rhodesische pariemei nader aange- Rhodeslë is ontbonden ezlngen de 65 zetels in 'het parlement. Deze partij, het Rhodeslsch Front, wil ia nieuwe verkiezingen tot een meer- lerheid van twee derden komen, die laar in staat zou stellen bepaalde wij zigingen in de grondwet aan te bren gen. Zoals bekend wil Smith een zo spoedig mogelijk onafhankelijkheid van n. De partij telt op - De 27-jarige Harris, die op 24 Juli vorig laar bomaanslag pleegde in het station Johannesburg, hetgeen een be jaarde dame het leven kostte, is van ochtend in de centrale gevangenis van Pretoria terechtgesteld. Ollebuisleldlng Amerikaanse, Brit- Nederlandse en Duitse oliemaat schappijen hebben zich aaneengesloten om ruwe olie van Trlëst, de haven aan de Adriatlsche Zee over de Alpen door een leiding naar Beleren te persen. De buisleiding zal 160 miljoen dollar gaan kosten. De grootste deelnemer is de A.G., een dochtermaatschappij van rican Standard Oil, die voor 20 4 >nt deelneemt. De Shell zit erin voor 15.4 procent. Aannemer veroordeeld De Brussel se rechtbank heeft gisteren een Bel gische aannemer tot een voorwaarde lijk' gevangenisstraf van twee Jaar en een boete van 1.4 miljoen gulden ver oordeeld. Het werd schuldig bevonden i nalatigheid, de door van 18 men- - - rïet betreft ;ebouw van sen tot gevolg hebbend. Het betreft 'et instorten van een Iglsche dienst voor Wetstraat in Brussel op 17 sep tember 1962. "de6 stal Aardoiieprodukten iets goedkoper ALs gevolg vj voerprijzen, worden met ingang van vandaag verkoopprijzen in Neder land van een aantal aardoiieproduk ten verlaagd. De prijs voor petro leum voor verlichting en verwarming wordt 14 cent per liter lager. De nieuwe detailprijzen worden: zone I 19 cent per liter, zone II 19% cent per liter en zone III 20 cent per li- uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrand olie I en n en dunne stookolie wor den met f 0,30 per 100 liter ln prijs verlaagd. De prijs voor autogasolie uit pompen zal dan 16,2 cent per li ter bedragen. Neem 's werelds fijnste tabaksoorten. Haa! melangeur het dekblad samenstellen. Het alle harde stelen en nerven eruit, zodat alleen resultaat? Melange-dekblad. Mooier en ega- het beste van de tabak overblijft. Selecteer Ier dan elk ander dekblad. Extra lichte, extra op smaak en geur. En laat dan een meester- geurige trek. Intens rookgenot. Do prijs? Door do uitvinding van het melange-dekblad Is volledig machinale vervaardiging mogelijk. Dit maakt de prijs van een Wascana ongelooflijk laag. Wascana senoritas in doosje van 10 stuks 11.-, In doosje van 20 stuks f2.-, In kistje van 50 stuks 15.-. Wascana cigarillos in doosje van 20 stuks f 1.30. met melange-dekblad cjenda 5Dienstvergaderlng ui Jehovah's getuigen. 7.26 uur n.m. Schouwburg; K. en O. Nieuw Rotter dams Toneel, „Incident in Vichy". s t Willem de Zwijger- kerk: dr. J. L. Springer „Martin Buber godsdienstwijsgeer". Lezing voor de v. Vrljz. Herv. Leiden/Oegstgeest. (Van dond. 1 april t/m woe. 7 april) DONDERDAG 1 APRIL Diligentia. 20.15 uur. Westnederlands Symfonie-orkest. VRIJDAG 2 APRIL Kon Schouwburg. 20.15 uur. Haag- sche Comedle, Koning Lear. Kurzaal. 20.15 uur. Radio Phllhar- monisoh Orkest. ZATERDAG 3 APRIL Schouwburg. 20.15 uur. Haag- Diligentia. 14.15 Toneelgroep ZONDAG 4 APRIL Kon. Schouwburg, 14 en 20.15 Haags Comedle, Candida. Voor moord geen verjaring in Oostenrijk Het Oostenrijkse parlement heeft gisteren besloten, dat in geval van moord geen verjaring geldt. Een desbetreffend wetsontwerp is met de stemmen van beide regeringspartijen de r.-k. Volkspartij en de socialis ten goedgekeurd. De rechtse oppo sitiepartij, de Vrijheidspartij, stemde tegen. Volgens het wetsontwerp geldt voor misdrijven waarop levenslange gevangenis staat, geen verjaring. Daardoor zal het in de toekomst in Oostenrijk steeds mogelijk z«n een vervolging ln te stellen wegens nazi- Internationale Inkoop Vier grote Europese coöperaties van zelfstandige winkeliers in de levensmiddelenbran che hebben in Keulen besloten tot de oprichting van een Internationale in kooporganisatie. Deelnemers zijn het Nederlandse Sperwerconcern, de Rewe (West-Duitsland), de Una (Frankrijk) en de Ica (Zweden). De ruim 26.000 deelnemende kleinhandelsbedrijven met een jaarlijkse omzet van zeven nlljard) zullen hun handelsmerk ln de oekomst uitbreiden met een gemeen schappelijk embleem: „EA" (Europese Arbeidsgemeenschap) MAANDAG 5 APRIL Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Neder landse Opera, Madame Butterfly. DINSDAG 6 APRIL Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Toneel- •oep Cent Kurzaal. ghers. Diligentia. 20.15 uur. Jeugdorkest Haganum. WOENSDAG 7 APRIL Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Neder lands Danstheater. BIOSCOPEN Apollo. Eddie gebruikt geweld. 14 Jr. Asta. My fair lady. A.l. Bijou. Allez France. A.l. Camera. Becket. 14 Jr. Capitol. Zulke dochters zul Je hebben. A.l. Cineac. Nieuws uit binnen- en buiten land. City. The yellow Rolls Royce. 14 jr Corso. De dame me' -1- Du Midi. Veel llefi Olympia. Boccaccio Roxy. Wereld zonder schaamte. 18 jr. Seinpost. Moord in galop. 14 jr. Studio. Een gentleman wordt geen sheriff. 14 jr. Thalia. Maclste, de sterkste man ter West End. Mensen 1 SCHAKEL VAN 00Y IN bfj al Uw aankopen van DAMES-, HEREN- EN KINDERCONFECTIE, o.a. VESTEN - TRUIEN PULLOVERS TWIN SETS HET HUIS VAN VERTROUWEN DAT VERTROUWEN GEEFT ADR. VAN 00Y jr. Breestraat 39 - Leiden Hoogl. Kerkgracht 28: Leldse Smal filmliga. Vakantiefilm Oostenrijk mej. Gompelman. 8 uur nm. In den Vergulden Turk: Opening Vebo paasveet-entoonstelllng. 10 uur Lldwinlaschool (Lammenschansweg 6) Contactcommissie Kinderbescherming. Spr. mr. J. Visser over „Contacten van- de internaten met plaatselijke in- Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur njn. Schouwburg: K. en O. Nieuw Rotter- Toneel, „Incident in Vichy". ibouw: Bevolkingsonderzoek ZATERDAG geten dochter". 8 Rijksmuseum van Oudheden: Ope ning tentoonstelling „Opgravingen in bijbelse grond". 3 uur njii. Stationsplein (bus 41)Strandexcür- sle Kon. Ned. Natuurhist. Ver. 1.25 uur (Kunstzaal Heuff) ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur n.m. Openbare lezing. 2.45 uur n.m. Dr. Van Voorthuijzenschool (aula): Pinkstergemeente. 3 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus i de heiligen der laatste Acad. Ziekenhuis: V.I.R.O. Spr. prof. dr. P. Muntendam over „Wereldgezond heidsorganisatie en ziektebestrijding - „Arena" speelt „De Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Mode show Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur n.m. WOENSDAG Boshuis: Sociëteit herv. Boshuizer- wijk. 7.30-10 uur n.m. Gerecht 10: Lezing prof. Welnreb over de bijbel als schepping. 8 u. n.m. Het Kraalenest (Janvossensteeg 17) Opening kath. vormingswerk werkende Jeugd. 4 uur n.m. Pieterskerk: Avondgebed. 7.15 u. n.m. Willem de Zwijgerlaan 106: Bahaï- Witte Singel 70: Opening „De Haard- Werf)Ledenverg. Coöp. Ralffeisen- i Tentoonstelling grafieken Estam- Popular de Valencia. Geopend (tot 2 april). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; zond. Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag van 10- 4 u (zondag 1-4 uur). Papengracht 6a: Tentoonstelling Pot tery Zaalberg. Geopend 9-6 uur; maan dag 2-6 uur (t/m 6 april). (Steenstraat 1): Dag. 10-17 u; zon dags 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur; zond. 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur; zond. 1-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „La Ronde". 18 Jr. Dag. 2.80, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De held van het lunapark", A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond, 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Stormloop zonder genade". 18 j. Dag. 2.30. 7 r- - - - 4.45, 7 i 9.15 1 ir; zond. 2.3 14 jr. Dat 2.30, 4.45, 7 2.30, 4.45, 7 en 9.15 i Rex: „De piraten van de Diablo". 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur, zat. en zond. 6.45 en 9.15 uur „De Vikingen komen". 14 Jr. Zondag en woensdagmiddag 2.30 uur ,De sohrlk der Sioux". Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Zulder Apotheek. Lammenschansweg 7, te'. 23553. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Zulder Apotheek. By geen gehoor van nw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstclefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 unr) Ss g Amsterdam Den Helder s Ypenburg g Zuid-Llmb. Helsinki Stockholm Londen geh bew 15 Brussel onbewolkt 16 Luxemburg 1 Grenoble licht onbewolkt 17 9 0 onbewolkt 13 -0 0 Wenen onbewolkt 13 Innsbruck onbewolkt 13 onbewolkt 20 onbewolkt 20 10 0

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2