LEIDSCH DAGBLAD Mr. Cals geeft zich nu 51 procent kans van slagen fleXa Twee Franse condities voor Europese „top" 3/4 eeuw ;empra President Soekarno legt communistische invloed aan banden alles Vlieland Anti-revolutionairen willen drie zetels KLEUREN DOEN VEEL DDE WAT MET KLEUR On) georgaiiiseerclen- vraagstuk onopgelost Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 APRIL 1965 No. 31531 Directeur; E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Bondskanselier Erhard is optimistisch De stand van zaken ten aan zien van de politieke eenwor ding van Europa is op het ogen blik als volgt: de W estduitse bonds kanselier Erhard verklaarde gis teren er zeker van te zijn, dat de regeringsleiders van de „Zes" in juli bijeen zullen komen om dit onderwerp te bespreken, na dat de ministers van Buiten landse Zaken vooraf geconfe reerd hebben; Nederland heeft weinig behoefte aan een topconferentie, die zich beperkt tot de Zes (dus zonder Engeland), maar zal zich aan een dergelijk gesprek niet onttrekken; Frankrijk stelt twee voor waarden ten aanzien van een topconferentie: een akkoord over de financiële aspecten van de Europese landbouw, waar over voor eind juni in Brussel een akkoord moet worden be reikt, en een overeenkomst over de onafhankelijke rol, die Eu ropa als gelijkwaardige partner tussen Amerika en de Sowjet- Unie wil spelen. Wat Frankrijk betreft: genoemde voorwaarden waren weliswaar niet letterlijk zo genoemd in een commu niqué over een zitting van de Franse regering maar ze waren wel tussen de regels te lezen, aldus onze Parysc correspondent. In schjjn doet De Gaulle, die dit communiqué zelf redigeerde, een paar scheuten water in de wijn die maan dag en dinsdag werd geschonken en die vooral de Duitse gezagsdragers in Bonn zwaar op de maag lag. Na eerst de conferentie van Venetië, die voor 10 mei was beraamd, zonder veel om haal naar Sint Juttemis te verwijzen, noemt Parijs nu de datum van 30 juni, waarna de zes ministers elkaar zouden mogen ontmoeten. Maar, vol gens de welbekende strategie van de generaal, neemt hij vervolgens met de andere hand weer onmiddellijk te rug wat hjj met zijn eerste gebaar scheen aan te bieden. Want alvorens bijeen te komen moet eerst een meer gedetailleerde overeenstemming over een agenda zyn bereikt. En het is al geméén bekend dat De Gaulle wel over een Europees maar niet over een Atlantisch Europa wil onderhande len. In feite blijven de vooruitzichten voor een Europese integratie of, om met de Fransen te spreken voor een Europese coöperatie, dus precies even somber als tevoren. De nieuwe toevoegingen waren spe ciaal bestemd voor kanselier Erhard, die ze gisteren op de hem eigen zon nige wijze heeft geinterpreteerd. Voor zijn herverkiezing voor kanselier is hjj nu eenmaal voor een ruim deel van Parijs afhankelijk en zolang De Gaulle Erhard boven Brandt blijft prefereren is hij bereid de huidige kanselier van tijd tot tijd zo'n vrij blijvende vriendendienst te bewijzen. Dinsdag had de generaal trouwens ook al een gebaar in diezelfde rich ting gedaan door zich gedurende een vol uur met de Duitse ambassadeur in Parijs te onderhouden, die daarna nog eens door de minister van Bui- telandse Zaken Couve de Murville in audiëntie werd ontvangen. Boven dien zond het Franse staatshoofd gisteren zijn zwager, het gaullistische kamerlid Vendroux, naar Düsseldorf om oud-kanselier Adenauer, die ook al tekenen van nervositeit begon te vertonen, een hart onder de riem te steken. Tot zover onze correspondent in Parijs. Wat de uitlatingen van Erhard op een CDU-congres in Düsseldorf be treft: De kanselier sprak zich uit voor een buitenlandse politiek, geba seerd op het streven naar de een wording van Duitsland, de ontwikke ling van de Frans-Duitse samenwer king, een nauwe samenwerking met de Ver. Staten en een reorganisatie van het Atlantisch bondgenootschap. De Westduitse regeringsleider sprak voorts over „de gevaren van het Rus sische imperialisme". Hij zei, dat de Westerse mogendheden zich alleen maar wat wijsmaken als zij geloven dat de Russen alle plannen voor een wereldrevolutie hebben opgegeven. Uit wijzigingen, die president Soe karno in het Indonesische kabinet heeft aangebracht blijkt, dat de pogingen van de communisten om. hun positie in de regering te ver sterken, op niets zyn uitgelopen. President Soekarno heeft het aantal leden van zyn kabinet n.l. op 75 ge bracht. Hij ontsloeg één minister en benoemde er vier. Waarnemers in Djakarta wezen op de onverwachte promotie van Adam Malik, die nau we betrekkingen onderhield met de nog niet lang geleden verboden anti- communissitche bewegingen. Malik is door de communisten heftig aan gevallen. Zij eisten zijn ontslag als minister. Tot heden was Malik minister van Handel. Soekarno heeft hem nu ge promoveerd van „gewoon" minister tot topminister, verantwoordelijk voor de uitvoering van de economi sche politiek. Hij komt aan het hoofd te staan van een nieuw ministerie, dat „departement voor de uitvoering van de geleide economie" zal heten. Een andere tegenslag voor de communisten is de grotere verant woordelijkheid die Chaeroel Saleh heeft gekregen. Saleh, die derde vice-premier is, is er door de com munisten van beschuldigd dat hij valse communistische documenten verspreid heeft. Het ministerie voor de basis-industrie en het mijnwezen, aan het hoofd waarvan Saleh stond, is door Soekarno gesplitst in drie departementenhet departement voor olie en aardgas, het departe ment voor de mijnbouw en het departement voor de basis-industrie. Saleh is nu minister van olie- en aardgaswinning geworden verre weg het belangrijkste departement van de drie en krijgt ook het toe zicht over de twee andere departe menten. Voorts blijft hij derde vice- premier en voorzitter van het Volks congres. het door de regering ge steunde orgaan dat het Indonesische volk vertegenwoordigt. Tenslotte is het feit. dat Soejono Atmo er niet in geslaagd is een ministersfunctie te krijgen, de derde bittere pil die de communisten hebben moeten slikken. door minister Van Aartsen voor het verkeer opengesteld. Een luchtopname van de imposante dam. welke in korte tijd voltooid werd. dank zij een experimentele dichtingsmethode met behulp van een kabelbaan. Jongens met buks beschoten Drie leerlingen van de chr. ulo school in Gorinchem zijn gisteren met een buks beschoten. Een van hen, de 13-jarige Bert de Gelder, kreeg een kogeltje in de bovenlip en moest zich onder doktersbehandeling stellenEen andere soholier kreeg een schampschot, terwijl bij de derde jongen de portemonnee in zijn broek zak erger voorkwam. De dader, een 21-jarige inwoner van Gorinchem, die in de buurt van de school woont, had vanuit het dakraam geschoten. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. dienden wij mensen met tuinen, vogels, honden en poesen, kip pen, duiven en konijnen; mensen met een hobby KOOP-FEEST 75 voordeelaanbiedingen, vele artikelen met een speldje. Uit één van onze afdelingen: viskom vis steentjes 1.75 kinder spaarpot 1.75 0.75 marmot gratis voer 2.75 weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) (£)uc/ Qlieu wo CJit het Leidsch Dagblad van f; 3 April 1865: f i Sedert dien van 1775 heeft a i men te Wenen geen zoo ge- V i strengen winter als den te- i i genwoordigen gehad. ij In den staat Wisconsin in Y tl .-Amerika leeft een man J Joseph Crele genaamd, die de J i oudste op aarde is. Zijn doop- a acte bewijst dat hij thans 139 a jaren oud is. Hij is een ver- i i bazende tabaksrooker, a Optimistisch verslag aan Koningin WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond Droog en zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist of laaghangende bewol king. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht tem peratuur om het vriespunt, morgen iets hogere temperaturen dan var daag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 APRIL Zon op: 6.13 uur; onder: 19.15 uu Maan op: 6.52 u.; onder: 19.50 uu Hoogwater in Katwijk te 3.47 e 16.03 uur. Laagwater te 11.53 uur. Dit blad bestaat uit 22 pagina's het is de waag of hij niet op zijn huidige post moet tylijven om moei lijkheden in de fractie te voorko men. Het aantal rebellen bij de anti revolutionairen tegen een samenwer king met de socialisten is tamelijk groot. Thans lykt het er het meest op, dat voor de socialisten de portefeuil les van Financiën, Justitie, Econo mische Zaken, Buitenlandse Zaken en Maatschappelijk werk beschikbaar komen. Dat de socialisten Sociale Zaken zouden verwerven, inplaats van Buitenlandse Zaken is niet zo goed denkbaar, omdat dan alle drie de posten in de sociaal economische driehoek (Financiën, Sociale Zaken en Economische Zaken) in handen van een party zouden komen. Twee posfen (Financiën en Economische Zaken) wordt overigens nog als ry- ktlijk veel beschouwd. Vandaag is de G reveling endam (Van onze parlementaire redactie) Formateur Cals geeft zichzelf 51 procent kans. Hij heeft gisteren de Koningin een optimistisch verslag uitgebracht. Over de grote geschilpunten heeft hij nu met de drie fractievoorzitters overeen stemming bereikt. Vandaag gaat hij met de heren Schmelzer, Vondeling en Smallenbroek het ont- werpregeringsprogramma op papier zetten. De formateur blijft met zijn kans berekening aan de lage kant. Goed Ingevoerde politici gaven hem giste ren al 75 procent kans. Alleen op de zetelverdeling en het zoeken van mi nisters kan de formatie nu nog vast lopen. Maar als mr. Cals erin slaagt het formatietempo in de hoge ver snelling te houden, zal hij deze klip pen wel gepasseerd zyn, voordat men I Taxichauffeurs in Rotterdam staken weer Byna alle 750 huurauto's en taxi's, die normaal in Rotterdam rijden, staan in de garage: er wordt weer gestaakt. Hiertoe hebben vannacht 250 taxichauffeurs besloten tijdens een vergadering, georganiseerd door de niet erkende vakorganisatie OVB. Het ziet ernaar uit, dat de nu voor onbepaalde tyd aangekondigde sta king van vinniger aard is dan die van zes weken geleden, toen het F.otterdamse taxi- en huurbedryf voor 24 uur „plat" lag. De staking draagt nu een alge meen karakter. Dit komt doordat de stakende chauffeurs zich vanmorgen vroeg in de stad verspreidden om hun collega's tot aansluiting te be wegen. Dat leidde soms tot moeilijk heden Zo werd een jonge werkwilli ge huurautochauffeur door één der posters neergeslagen. Bij het Cen traal Station werd een huurauto door stakers gekanteld en in zuid sneden zogenaamde wandelende stakers de vier banden van een taxi door. De stakers ijveren voornamelijk voor het verkrijgen van een mini maal garantieloon voor taxi- en huurauto-chauffeurs. De OVB heeft aangekondigd de stakers financieel te steunen. Kapitein en stuurman Duits schip ontslagen De muiterij aan boord van de Westduitse kustvaarder „Carl Lehn- kering", waaraan voor de Nederland se kust een ruzie tussen de beschon ken kapitein en zijn bemanning voor afgegaan was, is gisteren voor de re derij van het schip in Duisburg nog maals de revue gepasseerd. De 24-jarige stuurman en de 35- Jsrige kapitein zijn op staande voet er goed en wel erg in heeft. In Den Haag bestaat nl. de indruk, dat mr. Cals gemiddeld een dag voorligt op de mededelingen, die hij overigens met mondjesmaat, loslaat. Officieel is hij nog niet aan de zetelverdeling begonnen, maar officieus is dat het enige waar men in Den Haag nog Moeilijke keus Als er over dit onderwerp moei lijkheden ontstaan, dan zullen die worden veroorzaakt door de anti-re volutionairen. Zij willen in het nieu we kabinet drie zetels hebben dat De keus zal heel moeilyk wor den. De KVP wil in elk geval de mi nisters Bogaers (Volkshuisvesting) en De Jong (Defensie) handhaven. Mr. Bot (Onderwijs) stuurt men ook liever niet naar huis, zodat de KVP tenslotte zal moeten kiezen tussen mr. Luns (Buitenlandse Zaken) en dr. Veldkamp (Sociale Zaken). De socialisten zien het liefst mr. Luns verdwijnen. Hun eigen kandidaat, de oud-minister en Leidse hoogleraar Samkalden, schijnt al in de politieke startblokken te staan, om mr. Luns op te volgen. Mantel der liefde De anti-revolutionairen houden het op terugkeer van mr. Biesheuvel op Landbouw en mr Van Aartsen op Ver keer. Dat dr. Vondeling behalve mr. Bot ook minister Van Aartsen als beneden de maat heeft genoemd, is een feit. dat inmiddels met de man tel der liefde bedekt schünt te wor den. Waar de derde anti-revolutio nair moet komen is nog de vraag. Als kandidaat voor Binnenlandse Za ken wordt de laatste dagen nogal vaak de anti-revolutionaire fractie leider Smallenbroek genoemd, maar Industrie biedt geld aan voor vakbondsfondsen (Van onze Haagse correspondent) De Stichting van de Arbeid heeft nog geen oplossing gevon den voor het probleem van de ongeorganiseerden (60 procent van alle werknemers) en de daardoor voor de georganiseer- den hoge bondscontributies. De industriële werkgevers hebben aangeboden bedrijfstakfondsen voor vakbondsvormings- en scholingswerk te stichten met 50 procent werkge- versmedezeggenschap en eventueel een hoger percentage financiële bij drage. De vakcentrales willen echter de absolute zeggenschap over derge lijke fondsen hebben en ze ook ge bruiken voor gedeeltelijke terugbeta ling van contributie aan georgani- In de hal van het Kostuum museum in Den Haag heeft de wethouder van onderwijs, kunst en sport van de residentie, mr. M. Vrolijk gistermiddag een bronzen kop van de acteur en re gisseur Cruys Voorbergh ont huld. Wethouder Vrolijk met de beeldhouwster mevr. Ch. Jolles en de twee kinderen van de heer Van Vrijberghe de Conirigh (de eigenlijke naam van de over leden acteur) bij het onthulde beeld. seerden. Deze restitutie-gedachte wij zen de werkgevers principieel af. Zij voelen er niets voor het bondslid- maatschap en daarmee uiteindelijk de stakingskassen te financieren, vandaar ook de controle die zij op de door de industriële werkgevers geop perde bestemmingsfondsen eisen. Geen bevoordeling Dit fonds-aanbod wordt overigens niet gesteund door de vertegenwoor digers van werkgevers in de land en tuinbouw en de middenstand. De landbouw vindt, dat zij genoeg be taalt voor het sociaal overleg in het Landbouwschap en de middenstand meent niet in staat te zyn tot finan ciële bijdragen. De werkgevers wyzen eensgezind bevoordeling van georganiseerden af, een wens die de vakcentrales „op de achtergrond" houden. Wel gaan zij ermee akkoord, da ongeorgani seerden betalen voor de diensten van de bonden. Op dit punt is in de bouw-CAO onlangs een korting op vakantiebonnen voor ongeorganiseer- dt.i overeengekomen, een systeem dat in de landbouw en bij vakantie fondsen voor winkelpersoneel al lan ger bestaat. De vakcentrales zullen zich nu be raden, of zij zullen ingaan op het werkgeversvoorstel de zaak nog eens nader in kleinere commissie te be spreken. Intussen zien zij geen re den in de bedrijfstakken het in enke le gevallen reeds met succes bekroon de streven naar restitutie-fondsen af emmen. Deze regelingen kunnen buiten de CAO's tot stand komen en zullen dus ook hij toetsing in de Stichting van de Arbeid niet vast kunnen lopen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1