Leidse woningbouw biedt somber beeld Damesmode Komt ook in Leiden Autowrak: „alleen de ruitenwisser deed het" nèt even anders Adjudant Linderhof verlaat na 34 jaar de Leidse politie Opgericht 1 maart I860 Dinsdag 30 maart 1965 Tweede blad no. 31529 Jaarverslag NVV Bestuurdersbond Het tekort aan woningen in Leiden is groter dan ooit tevoren. Daarom moeten er meer woningen gebouwd worden en daarvoor is meer grond nodig. Dat is een van de grote knelpunten, die de NVV Bestuurdersbond in Leiden in haar gisteren verschenen jaar verslag signaleert. De Bestuurdersbond verwacht niet veel van de thans verwezenlijkte plannen van een studiecommissie, die de reeds bestaande advies-commissie voor een doelmatige verdeling van de bestaande woonruimte van advies zou moeten dienen. De Besturenbond is ervan overtuigd dat de commissie huisvesting steeds met de grootste zorgvuldigheid te werk gaat bij de toewijzing van wo ningen. Maar het aantal ernstige ge vallen, dat wordt geholpen is slechts een druppel op een gloeiende plaat, aldus het jaarverslag. In 1964 werden door de Commissie Huisvesting 2970 aanvragen om an dere huisvesting behandeld. Van deze 2970 aanvragen werden er 350 afge wezen. In totaal waren er op 31 de cember 1964 in diverse urgentiegroe- pen 5490 gevallen ingeschreven tegen 5255 in 1963. Gedurende het jaar 1964 werden 1211 ingeschreven woongelegenheid - behoevenden aan een betere huisves ting geholpen, terwijl 542 erkennin gen vervallen werden verklaard. In totaal werden in 1964, 4369 woon vergunningen afgegeven en in 13 ge vallen werden door de vorderings adviescommissie personen gehoord in verband met eventuele vordering van woonruimte. Middel Uit deze cijfers blijkt, dat in de loop van het jaar 1964 het aantal woongelegenheid-behoevenden met 235 is toegenomen. De Bestuurders bond spreekt in haar jaarverslag van „een somber beeld, dat helaas harde werkelijkheid is". „Er is maar één middel", aldus het jaarverslag, „méér woningen en zo snel mogelijk". In samenwerking met de Leidse af deling van de Partij van de Arbeid werd ook in 1964 het 1 mei-feest ge vierd. De belangstelling daarvoor was echter zo gering, dat het mei-comité van de NW Besturenbond zich is gaan beraden over de wijze van vie ring van de a.s. eerste mei. Uit het jaarverslag blijkt verder de stand van zaken met betrekking tot het leden tal van de drie Leidse vakcentrales. Eerst zitten dan werken Een arbeider uit Leiden verklaarde voor de Haagse politierechter, dat hij zat te wachten op de straf die hij zou krijgen, om pas daarna weer aan het werk te gaan. Als vrijgezel kon hij zich dat ver oorloven. Het feit waarvoor de man terecht stond was het onder invloed van ster ke drank verkerend, een auto bestu ren, hetgeen verdachte al eens eerder was overkomen. Daarom meende de Officier dat verdachte maar wat harder aange pakt moest worden dan gewoonlijk gebeurt en hij eiste drie weken ge vangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar. Verdachte betoogde, dat hij nog wel in staat was geweest de auto te besturen, doch de politierechter merkte op. dat de politie wel iets an ders had geconstateerd. Het vonnis luidde daarom twee we ken gevangenisstraf en ontzegging der rijbevoegdheid gedurende een jaar met aftrek van de tijd waarin dit reeds is ontzegd. Teneinde weer zo gauw mogelijk aan het werk te kunnen gaan, zal verdachte dan zo spoedig mogelijk mogen gaan „zitten". De NVV Bestuursbond heeft 7182 leden (was 7210), de Nederlandse Ka tholieke Vakbeweging (NKV) heeft 1519 leden (was 1510) en de Christe lijke Besturenbond 2581 (was 2609). Dat betekent voor het NW een te ruggang in ledental van 28. Dit gebeurt er volgens het NVV (Leidse Bestuurders bond) te weinig. Meer grond en meer woningen" is het devies van deze Bond. Het jaarverslag noemt 1964 een voor de werkgelegeheid gunstig jaar, waar in de vraag naar arbeidskrachten nog steeds groot was. Ook de vakbeweging was actief, maar de spanningen op de arbeidsmarkt zijn nog niet verdwe nen. In het jaarverslag worden „de tragische gebeurtenissen" rond een aantal Leidse Textielfabrieken gesig naleerd, terwijl ook de zaak „Vianda" de orde komt. Leidenaars voor Haagse rechter —Honderd gulden boete en ont zegging van de rijbevoegdheid gedu rende zes maanden, dit laatste voor waardelijk met proeftijd van drie jaar, luidde het vonnis van de Haag se politierechter in de zaak tegen een chauffeur, die op de Lage Rijn dijk een daar geparkeerde auto had aangereden en vervolgens was door gereden. De man wist wat er gebeurd was. want een neefje die achterin de auto zat had hem gewaarschuwd, zo bleek uit de verklaringen voor de politie afgelegd. Het vonnis van de rechter werd overeenkomstig de eis van de officier Voorts stond terecht een 23-ja- rige chauffeur uit Leiden, die het zelfde had gedaan. Ook hjj wist niets van de aanrij ding. In dit geval eiste de officier f 150 boete en ontzegging van de rij bevoegdheid gedurende zes maanden. De politie hield rekening met het nog blanco strafblad en legde f 100 boete op en voorwaardelijk zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. Het verlangen van een 18-jarige straatmaker uit Leiden ging uit naar een bromfiets. Toen hij op 20 decem ber op weg was naar huis, zag hij in de Ceciliastraat een pracht van een witte brommer staan. Hij pakte de bromfiets weg en ging er mee rijden. In Voorschoten maakte hij buiteling en werd zodanig gewond, dat hij gedurende twee weken in een ziekenhuis moest verblijven. De schrik zat hem nog in de be nen, toen hij het ziekenhuis verliet en dat bracht hem er toe de vlucht te nemen naar Amsterdam. Daar zwierf hij twee dagen rond en sliep in de hal van het Centraal Station. Toen pakte de politie hem toch op, en nu had hij zich voor de kwade rit te verantwoorden. De schade aan de bromfiets is taald en de officier wilde ook reke ning houden met alle narigheden die verdachte tengevolge van zijn langen naar de bromfiets heeft dergaan, zodat hij wilde volstaan met f 100 boete. De rechter veroor deelde tot f75 boete. De Kolibri's kampioen Het tafeltennisteam van de tafel tennisclub „De Kolibri's van Leidse Volkshuis heeft in de compe titie van de afdeling Den Haag het kampioenschap behaald. Het team bestaande uit Henny Ligtvoet (aan voerder), Henk van Leeuwen, Chris Christiaanse, Bert Koekebakker en Paul Verhoogt kwamen met goede resultaten uit de competitie. Dit is voor de tweede maal, dat een sportclub van het Leidse Volkshuis een kampioenschap behaalt. Twee jaar geleden werd het badminton- team kampioen. Onze stadgenoot, mr. H. A. van Ee is benoemd tot fiscaal bij de Krijgsraad in het Commandement der Zeemacht in Nederland. Witteveen - reeds een begrip voor damesmode inr AMSTERDAM-Kalverstraat, HAARLEM, EINDHOVEN, UTRECHT, AMERSFOORT, NIJMEGEN, MAASTRICHT, ROTTERDAM, AMSTELVEEN en AMSTERDAM-Osdorp. DEN HAAG (i.o.) Voor de Leidse kantonrechter ..Zowel personeel als publiek bewaren goede herinneringen aan U" zei hoofdinspecteur D. JVerzijden van de Leidse gemeente politie gistermiddag in de kantine aan de Zonneveldstraat tegen adjudant A. fJ. LinderhofAdjudant Linderhof nam na 34 jaren trouwe dienst bij het Leidse politiekorps afscheid. Daartoe waren tientallen collega's, genodigden, familieleden en afvaardigingen van omliggende gemeenten in de kantine bij elkaar gekomen en er werden heel wat vriendelijke woorden gesproken. De tien glazen bier, die een 25-jarige timmerman uit Valkenburg had getankt" alvorens in de late avond van 7 februari j.l. achter het stuur van zijn auto te kruipen, misten hun uitwerking niet. Overmoedig nam hij met een snelheid van circa 70 km/u een bocht in de Voorschotense weg, en raakte de macht over het stuur kwijt met als gevolg, dat hij met zijn auto inclusief drie passagiers over de kop sloeg en in een greppel belandde. De timmerman ver scheen gisteren voor de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, om onder meer tot zijn verdediging aan te voeren: ..Verbalisant heeft het aantal glazen bier overdreven. Ik reed niet te hard en was niet dronken, dus nog best in staat m'n auto te besturen. Doordat ik voorheen steeds op een motor heb gereden en pas 2 maanden een auto had wijt ik de oorzaak van alles aan te weinig routine". Aan de hand van het proces-ver baal kon de kantonrechter verdach- tes verklaring echter weerleggen. De timmerman haalde toen maar gelaten de schouders op. De officier, mr. N. J. Out zei onder meer: „Het gevaar, dat verdachte veroorzaakte had bijzonder ernstige gevolgen kun nen hebben en bleef nu gelukkig nog beperkt tot materiële schade". Ter correctie eiste hij dan ook zowel een geldboete van f 150,- sub. 30 da gen als de onvoorwaardelijke ontzeg ging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. Nadat ver dachte te kennen had gegeven, dat hij van zijn laatste woord geen gebruik wenste te maken, vonniste de kanton rechter hem met f 100 boete subs 20 dagen en de gevraagde ontzegging voor de tijd van 6 maanden. Haast Een 22-jarige chauffeur uit Lei den was met zijn vrachtauto even eens uit een bocht gevlogen, niet vanwege de alcohol maar omdat hij haast had. Hij nam hierdoor met een snelheid van niet minder dan 90km p. uur een bocht in de Sandtlaan te Rijnsburg, slipte prompt waarna de vrachtauto over de kop sloeg en on derste boven nog een dertigtal me ters doorgleed alvorens tegen een vangrail tot stilstaan te komen. Tot niet geringe verwondering van de toe snellende getuigen kroop verdachte ongedeerd uit z'n cabine te voor schijn. „Ik had haast en was even niet met m'n gedachten bij de weg", verklaarde verdachte heel laconiek z'n levensgevaarlijke stunt. „Ter plaatse staan in totaal vier verkeersborden voor het aangeven van de maximum snelheid en 't slip gevaar en die heeft u alle vier volkomen genegeerd", aldus het re pliek van de kantonrechter, die ver dachte zijn argument ,.ik had haast" zeer kwalijk nam. De officier kon in zijn requisitoir hier overigens nog aan toevoegen, dat verdachte blijkbaar nog al vaak haast had, gezien het feit, dat hij al meer was veroordeeld wegens te snel tijden. Op grond hiervan kwam hij nu tot, de eis van f150,- boete sub 30 oagen en bij wijze van ernstige waarschuwing bovendien een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van 1 jaar met een proeftijd van 2 jaar met een een proeftijd van 2 jaar. „Ik heb al een schadepost van ruim 11500 „aldus gaf verdachte te ken nen, dat hij de geeiste geld-boete wel wat hoog vond. Geldelijk kwam de kantonrechter verdachte wat tegemoet een vonniste met f 100 subs 20 dagen. De geëiste voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid werd echter conform in het vonnis vastgelegd. Bier Zonder daartoe de vereiste vergun ning te bezitten bleek een 55-jarige snackbarhouder uit Leiden een flin ke voorraad bier in voorraad te heb ben gehad. Dat hij op bestelling „een stevig glas" bier kon schenken bleek wel uit het feit, dat dc politie bij een onverwachte inval in de late avond van 28 augustus van het vorig jaar 354 flessen bier in beslag kon nemen en een aantal jeugdige be zoekers in de snackbar aantrof, die „kennelijk geen dorst hadden gele den". Verdachte en zijn zoon-com- pagnon, lieten verstek gaan. Tijdens de behandeling van deze zaak memo reerde de kantonrechter terloops nog, dat de politie bij haar inval niet bepaald „vriendelijk" door verdachte was ontvangen en toen een van verdachtes zoons handtastelijk werd er een hele rel was ontstaan. „Een ernstige overtreding van de drankwet, die in dit geval des te meer laakbaar is omdat verdachte al tweemaal eerder voor hetzelfde feit werd veroordeeld", zei de officier in zijn requisitor. Hij eiste ditmaal dan ook f300 boete subs 2 maanden, de verbeurdverklaring van de in beslag genomen flessen bier en liet vervol gens duidelijk uitkomen dat verdach te bij de eerstvolgende drankwetover treding op een hechtenisstraf kan rekenen. Tegen zijn zoon en mede verdachte eiste hij een boete van f 150 subs 30 dagen. De kantonrech ter vonniste conform en liet inzake een eventuele toekomstige hechtenis straf eveneens een waarschuwend woord horen. Wrak Het grote, nog dagelijks toenemen de legertje „rijp-voor-de-sloop-auto- bezitters" was ditmaal weer goed ver tegenwoordigd. Van de drie ter zit ting verschenen verdachten ontpop te een 21-jarige loodgieter uit Hazers- woude zich als de voormalige bezit ter van een vehikel met de langste waslyst van gebreken. Dit ontlokte de kantonrechter bij de opsomming hiervan de opmerking „Ik zie dat alleen de ruitenwissers nog naar be hoorlijk functioneerden.' De politie noemde „het voertuig" een uitermate gevaar op weg en had het dus prompt in beslaggenomen. „Ik was bezig een andere auto te kopen en reed, omdat ik voor m'n werk een vervoermiddel moet hebben, zolang nog met die auto", aldus verdachte. Overigens vond hij dat de politiedes kundigen het aantal gebreken wel wat had overdreven en z'n karretje nog vrij goed reed. De officier dacht hier geheel anders over en vond, dat verdachte van een ontstellend gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel had blijk gegeven. Hij vond voorts een ernstige correctie op z'n plaats en eis te dan ook f 150 boete subs. 30 dagen alsmede de vernietiging van Rijkswe ge van het in beslaggenomen vehikel. „Ik mis dan de sloopwaarde en heb dus een extra strop", protesteerde Hoofdinspecteur Verzijden, die als eerste het woord voerde, prees het ongecompliceerde karakter van scheidende adjudant. „Die 34 jaar zijn eigenlijk bijzonder vlug voorbij gegaan", merkte hy op. Hoofdinspec teur Verzijden bood adjudant Lin derhof een autoplaid aan, want „U heeft een autootje aangeschaft voor een oude-dag-zonder-schakelen". Dat autootje stond trouwens in het middelpunt van de belangstelling, want vele sprekers maakten er grap jes over en ook vele geschenken wa ren daarvoor bestemd. Zo overhan digde de heer Van den Akker, be stuurslid van de r.-k. politiebond „St. Michaël" adjudant Linderhof een uitgebreide collectie veiligheidsartike- foor de automobilist. „U was een goed voorzitter en U heeft veel werk verricht", zei de heer Van den Akker, want adjudant Linderhof is al sedert 1937 voorzitter van de Leidse afde ling van „St. Michël". Namens de drie vakorganisaties (CPO) sprak de heer L. Algera, die nog eens wees op wat er in de loop der jaren ver anderd is in de politiewereld, vooral de verhouding tussen leiding en personeel. Adjudant Linderhof schaart zich nu in de gelederen van de gepensioneerden en daarom voer de ook een vertegenwoordiger van die groep het woord, namelijk de heer P. Eveleen. Het hoofdbestuurslid van „St. Michaël" J. van Bavel hield als laatste een gloedvol betoog. „Wij zijn trots op een afdelingsvoorzitter van Uw formaat" zei de heer Van Bavel, „En daarom overhandig ik U de bron zen ereplaquette van onze bond". Wisselbeker voor Leidse kapp< ers Een groot aantal leden van de tech nische club van de R.-K. Kappers patroonsbond, afdeling Leiden, heeft gisteren deelgenomen aan de kap- wedstrijden in het Zinger-hotel in Noordwij k aan Zee. De équipe S. Verver Sr. en T. Verver Jr. uit Leiden en J. Lagenberg uit Zoeterwoude boekte een fraai succes. Zij won de eerste prijs en kreeg een wisselbeker mee naar huis. Instructeur van de technische club is de heer H. Servaas uit Utrecht. Adjudant Linderhof trad op 1 maart 1931 als agent Ilde klasse in dienst bij de afdeling recherche van het Leidse politiekorps. Op 1 septem ber 1936 werd hij bevorderd tot agent der Iste klasse, op 1 augustus 1947 tot hoofdagent, op 1 juli 1950 tot brigadier en sedert augustus 1961 is hij adjudant, tevens wachtcomman dant van de afdeling recherche. Afscheid D. Nasveld van L.D.M. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal de voorman-fijterwerker, de heer D. Nasveld, woensdagmorgen in een bijeenkomst van directie en perso neel aan het pompstation der Leidse Duinwater Mij. in Katwijk aan den Rijn, na bijna 36 dienstjaren, af scheid nemen van dit bedrijf. Leidse Chr. Reiscentrale Tijdens een gisteravond gehouden vergadering van de Leidse Christe lijke Reiscentrale werden de plan nen voor de vijf zomerkampen, die dit jaar door de LCRC worden ge organiseerd, nader uitgewerkt. Men sprak enthousiast over de vele wandel- en excursiemogelijk heden die het kampjeerterrein in Vianden (Luxemburg) biedt. Ook de programma's voor de kampjen, die zullen worden gehouden op de kampeerboerderij in Maartens dijk verkeren al in een vergevorderd stadium. ■Iets bfi de koffie? DROSTE pastilles altijd welkom Leids palaeontoloog dr. D, A. Hooijer voor fossiel onderzoek naar Syrië Twee maal met ZWO-subsidie De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. D. A. Hooijer, wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij het Rijks museum van Natuurlijke Historie in Leiden, een subsidie verleend om in Syrië een onderzoek in te stellen naar het voorkomen van fossiele zoogdierresten in verband met de neolithische opgravingen van Teil Ramad en Bouqras. Het onderzoek dr. Hooijer vormt een onderdeel de „campagne de recherches néolithiques de 1965", welke onder auspiciën staat van de „direction générale des antiquités et des mu- sées" in Damascus. De „campagne" staat in haar geheel onder leiding van dr. W. J. van Liere en dr. *H. de Contenson en behalve archeolo- bodemkundigen, neemt er, naast dr. Hooijer, nog een Nederlan- deel, namelijk dr. W. van Zeist, palaeobotanicus in Groningen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. examen kunst geschiedenis en archaeologie mej. H. C. Engelberts (Leiden); doet. ex. farmacie dr. H. P G. A. v. Niekerk (Sassenheim) Amusant toneel van Bonaventura Gieren rond een doodskop" heette het toneelstuk, dat gister avond in de Schouwburg in pre mière ging en „gieren" is het wel geworden. Een zaal vol leraren, leerlingen en genodigden kon zich op de hoogte stellen van de to neelprestaties van een aantal leerlingen van het Leidse St.-Bo- naventura-lyceum in een stuk, dat werd geschreven door pater P verdachte. Of de kantonrechter de sloopwaarde op f 50 taxeerde bleef on onthuld. Zijn vonnis luidde namelijk f 100 subs. 20 dagen en de geëiste ver nietiging van Rijkswege. „De accu en moto- waren nog prima, mag ik die er eerst nog uithalen", probeerde ver dachte nog iets wijzer te worden. „Neen, die onderdelen had u al eer der moeten slopen dan was u tenmin ste niet in de gelegenheid geweest met dat vehikel op de weg te komen wees de kantonrechter dit verzoek af „Valt dat dan niet onder diefstal" bleef verdachte aanhouden. Eerst na dat de kantonrechter hem had uit gelegd, dat bij een vernietiging van Rijkswege van diefstal geen sprake kon zijn, verliet verdachte luid mop perend de rechtszaal. Raymond van Sysse van Asselt o.f.m. als leraar aan het ly ceum verbonden. Die prestaties waren verdienstelijk. „Gieren rond een doodskop" ls een komische „thriller", die zich uitste kend leent voor een vertolking door jonge spelers. Dat bleek gisteravond bij de première duidelijk, want ver schillende rollen werden met zoveel plezier gespeeld, dat de zaal er al di reet warm voor liep. Het stuk had een sterke start. De verwikkelingen rond een antieke schedel volgen el kaar in snel tempo op en sterke rol len als die van de butler (Jan West geest) en de douarière Uylenburgn (Joke Witteman) droegen er toe bij dat de toeschouwers veel plezier aan de opvoering beleefden. Tegen het eind van het tweede bedrijf raakte de spanning er een beetje uit. De dialo gen waren op dat moment iets te uit voerig, iets wat na de pauze toen alle mysteries werden opgelost ruimschoots werd vergoed. Goede prestaties leverden Joop Erussée en Boudewijn Büch (resp. graaf en no taris), evenals Hans van Zijl als pro fessor en Kees Slingerland als veld wachter. Het jeugdige duo Jan en Marijke (Koen van Iersel en Joke Zandbergen) kweet zich verdienstelijk van de niet geringe taak. Beppie Die ben wist de praatlustige juffrouw Wesseling aardig op de planken to zetten, en daar slaagde ook Richard Büch als vader van Jan in. Reeds in 1961 heeft dr. Hooijer ook met ZWO-subsidie een studie reis naar Syrië gemaakt, waarvan het voornaamste doel was de bewer king van een verzameling pleistoce ne zoogdieren uit een palaeolithische afzetting by Latamne. Tydens deze reis heeft onze landgenoot nog op een aantal andere plaatsen weten schappelijke onderzoekingen ver richt, waarover hij publikaties en rapporten het licht heeft doen zien. By zijn komend verblijf in Syrië wil dr. Hooijer ook nog eens de pleisto cene vindplaatsen Hama en Latam- uie gaan bezoeken waarvan hij de fauna's in 1962 beschreven heeft en er, zo mogelijk, nieuw materiaal verzamelen. Enkele van de daar toen aangetroffen diersoorten bleken slecht vertegenwoordigd te zijn, zo dat er beter materiaal voor het we tenschappelijk onderzoek beschik baar moet komen. Bovendien wil de palaeontoloog trachten daar over blijfselen van de dinosauriërs te vin den, afkomstig uit het „krijt" en meer dan 75.000.000 jaar oud. Dr Hooijer, die een dezer dagen ver trekt, zal twee maanden wegblijven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN i j. Schouls en W. Nagtegaal; Duve- ken Yvette, dr van H. J. Evers en L. E. Goemans; Monica WLlhelmina dr van J. Speckling en J. M. T. van der Hel- i G. E. de Berg en J. Oostdam; Jo- Albertus, Schaap; Elisabeth Patricia, dr van A. J*. M. Padberg en G. H. M. Schipper; Maria Christina, dr van E. A. van den Rotten en H. C. Bakker; Paula, dr van C. Nievaart en G. E. M. VeelenturI; Gerrigje Marlke, dr van A. H. G. Pluis en M. Blerenga; Lucienne Corliie. dr van K. P. van den Berg en L. J. Haan; Anita Maria, dr van C. de Lange en J. M. Pieper; Renatus Jacobus Gerardus" zn van C. J. Langezaal en W. M. van Haasterecht; Krijn, zn van L. Engels en C. Arends; Johannes Wilhelmus J. Breedeveld GETROUWD H. J. J. Wellens en W der Heijden: A. J. F. Gogelein Autsema; H. Guentchova; Prle; G P. A. Leune J. Pret en P. J. Goedhart. OVERLEDEN K. Lek. 52 Jr. der Lans. 58 jr.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3