B. en W. van Warmond over recreatie-nota Aantal slachtoffers in Chili vermoedelijk dicht bij 1500 Studenten protesteren tegen nazi-hoogleraar ,De Kaagongerust over bungalowbouw Ku Klux Klan heeft nieuw werkterrein Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 30 maart 1965 Vijfde blad no. 31529 Antivoord op vragen van raadslid Wanneer in Warmond een vergadering plaats vindt op be stuurlijk of maatschappelijk ge bied, of wanneer een bijeenkomst wordt gehouden, waarbij direct of indirect de belangen van de gemeente ter sprake komen, valt steeds het woord „recreatie" om dat allen er van overtuigd zijn dat een goed geleide recreatie een levensbelang voor de meente is. Door rar. V. C. Groe nendijk. lid van de raad, zijn aan B. en W. daarover schriftelijke vragen gericht, die door dit col lege eveneens uitvoerig zijn be antwoord. Op de vraag:: ,4» het college be reid op korte termijn haar visie openbaar te maken met betrekking tot de meningen en standpunten neergelegd in de z.g. recreatie nota, gepubliceerd door de KZRMV „De Kaag", merken B. en W. op: „Ten aanzien van deze nota is in de raadsvergadering van 16 decem ber 1964 reeds gevraagd waarom het college van B. en W. geen aanlei ding heeft gevonden hiertegen te protesteren. Thans wordt het college ting van deze visie met betrekking tot de meningen en standpunten, welke in bovengenoemde nota zijn neergelegd, wil het college twee stel lingen doen voorafgaan: De vereniging „De Kaag" stelt zich ten doel de belangen en samen werking van watersportliefhebbers te bevorderen, alsmede de liefhebber;} in en de kennis van alles wat op scheepvaart betrekking heeft, aan te kweken. Als zodanig streeft zij be paalde deelbelangen na. Hiertegen behoefte ook geen bezwaar te be staan. Evenmin kan men er bezwaar tegen hebben, wanneer deze vereni ging zich ontwikkelt tot een pressie groep door het publiceren van een nota, welke aan de provinciale sta ten van Zuid-Holland wordt aange boden en waarin de opinie van het bestuur van deze vereniging ten aan zien van een aantal zaken wordt neergelegd. Pressiegroep Zolang de pressie, als in dit geval, blijft beperkt tot een uiteenzetting van de mening van een groepering en een poging tot overtuiging, past deze binnen de spelregels van de de mocratie. Andere organisaties, die andere deelbelangen vertegenwoordi gen, hebben de volle vrijheid hier tegenop te komen met een uiteen zetting van hun mening. Het lijkt B. en W. echter minder Juist, wanneer een gemeentebestuur zich eveneens in het strijdgewoel be geeft. De discussie der deelbelangen dient de overheid b|J haar besluit vorming. In het onderhavige geval is er naar de mening van B. en W. nog te minder reden om van de zyde het gemeentebestuur van Warmond over te gaan tot een protest ten aan zien van deze nota, aangezien zy Immers overwegend een conserve rende strekking heeft. Ontwikkelin gen, die niet meer kunnen worden geredresseerd, zyn hieruit dus niet te verwachten. De nota begint met het aangeven van een aantal redenen tot ongerust heid. Als eerste wordt hiervan ge noemd de bungalowbouw by Kaag dorp. Dit Is een aangelegenheid van de gemeente Alkemade. Aantal en plaats van woonschepen werden een aantal jaren geregeld door de Provinciale Plassenverordening. Sinds kort ls hiervoor in de plaats getreden een provinciale woonsche penverordening, waarvan de wer kingssfeer zich over de gehele pro vincie uitstrekt Caravans een verdere beperking van het aan tal ligplaatsen nauwelijks mogelijk, tenzy zou worden overgegaan tot het verwijderen van schepen, die reeds thans een ligplaats hebben. Het ïykt moeilijk hiertoe o Bezwaren Vervolgens maakt de nota, aldus B. en W. bezwaar tegen een aantal ontworpen plannen. Als eerste hier van wordt het plan genoemd tot het vestigen van een woonwijk in de de Zwanenburgpolder en de daarbq behorende ruilverkaveling. In di procedure betreffende dit uitbrei dingsplan is de discussie over deze zaak reeds voldoende tot haar recht gekomen. Van een eventueel Leids Merenplan staat nog weinig vast. Het is thans nog niet het moment hier over te discussiëren. Het is overigens onaannemelijk, dat hierin beslissin gen zouden kunnen vallen, zonder dat het gemeentebestuur hierin zijn zeggenschap heeft. Over het provinciaal rijwielpaden plan kan weinig meer worden ge zegd. Dit is vastgesteld. Wel is een toezegging gedaan, dat nog nader overleg zal worden gevoerd over het rijwielpad langs het Sweiland. Met hetgeen geponeerd wordt over de aanleg van jachthavens kunnen n W. zich geheel verenigen. De nota maakt met betrekking tot de van het Instituut „btao en Landschap van Zuid-Holland" over de recreatie te water in het gebied de Kagerplassen bezwaar tegen de gepropageerde vorming van bin tieren in de Lakerpolder. Bij het opstellen van het plan tot het maken van deze binnenmeren was gedacht het. belang van de water sport te dienen. Indien nu van de van de betrokkenen hiertegen bezwaar wordt gemaakt stemt dit tot nadenken. Een bepaalde mening heeft zich binnen het ooilege nog niet gevormd. Wensen Vervolgens worden in de nota van de vereniging „De Kaag" de wensen die zijde nader geconcretiseerd. Deze worden ingeleid met de stel ling, dat de grootste behoefte is een consolidatie van de bestaande histo rische gegroeide toestand, behoudens het treffen van enkele kleine voor zieningen. Men acht thans een vrjj ideale toestand aanwezig, waarvan elke aantasting uit den Boze zou zyn. By de beoordeling van deze stel ling dient te worden bedacht, dat n de Kagerplassen ontwyfelbaar eenheid van succes betreft." befaamd recreatiegebied vor Hier geldt dus stellig niet, dat elke verandering een verbetering is. De Kagerplassen worden thans door tal rijke recreanten bezocht, omdat zy in hun huidige situatie blijkbaar aan bepaalde recreatieve behoeften vol doen. Wanneer dit door het treffen van allerlei voorzieningen, zelfs ten behoeve van de recreatie van aller lei voorzieningen, zelfs ten behoeve van de recreatie niet meer het geval zou zyn, zaagt men de tak af waarop men zit. Dit behoeft echter naar de mening van het college nog niet te leiden tot de conclusie, dat er dus niets be hoort te geschieden. Ten behoeve van het komende recreatieplan zal moe ten worden nagegaan of enerzijds de bestaande accommodatie voor de be staande watersport kan worden ver groot, waardoor deze laatste ook nog enige uitbreiding kan ondergaan, an derzijds of het èn mogelijk èn ge wenst is nog andere vormen van re creatie aan te trekken. Recreatie Over de combinatie van watersport met andere recreatie moet overigens niet te gemakkelijk worden gedacht. Tot de kleine voorzieningen, die van de zyde van de vereniging „De Kaag" worden bepleit behoort in de eerste plaats enige beplanting langs de oever van de Elmers poel om het bungalowdorp te camoufleren. de jaarlykse bespre kingen met het college van B. en W. Alkemade is over dit bungalow dorp reeds gesproken. Uiteraard on der erkenning, dat dit het terrein de andere gemeente betreft. Van de zyde van de gemeente Alkemade werd verondersteld, dat by een ver dere uitgroei van de beplanting de bezwaren geringer zullen worden. Verplaatsing van woonschepen be hoort tot de bevoegdheid van de pro- Voor het recreatieplan wordt inderdaad ook overwogen tot een zekere maskering te komen door het aanbrengen van beplantingen. Met betrekking tot de caravans, kam peerwagens en tenten wordt de laat ste tyd gestreefd naar het creëren enkele behoorlyk geoutilleerde kampeerterreinen. Twee terreinen zyn gevestigd en hebben een exploi tatie-vergunning, twee andere terrei- hebben hiervoor nog niet aan alle voorwaarden voldaan. De feiten hebben uitgewezen dat de afstand van Warmond tot het plassengebied niet als een bezwaar is ondervonden voor het vestigen van kampeerterrein b|j Warmond. Het treffen van voorzieningen tot be houd van de nog bestaande rietkra gen langs de plassen is door het col lege uitvoerig overwogen. Dit zou echter alleen mogelyk zyn door middel van maatregelen die „erger zyn dan de kwaal". Bovendien zou den zelfs deze maatregelen nog zeer twyfelachtig zyn, wat de mogelijk- 0e Thant heeft geld nodig Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft gisteren een dringend beroep op 35 landen gedaan om ruim 10 miljoen gulden byeen te brengen. Dit geld is nodig om de strydmacht van de V.N. op Cyprus daar nog drie maanden te houden. Op 2 juni loopt het mandaat van de Y.N. voor Cyprus af. Thant zei tegen afgevaardigden van de landen die vry willig een drag hebben toegezegd voor strijdmacht op Cyprus, dat er nu toe voor dit doel aan gelden toezeggingen een bedrag van ruim 85 miljoen gulden is binnengekomen. De V.S. droegen ruim 30 miljoen gul den by en hebben beloofd nog 7 miljoen gulden te zullen fourneren. Rusland en Frankrijk hebben niets bijgedragen. Egyptische leger krijgt wapens uitIsraël Een deel van het Egyptische leger zal worden uitgerust met Israëlische machinepistolen van het type „Uzi", heeft de Westduitse sociaal-demo cratische party laten weten. De par tij had dit uit Amerikaanse bron ver- Deze machinepistolen waren in Tel Aviv door West-Duitsland gekocht en daarna weer verkocht aan Soedan, vanwaar ze naar Egypte doorgezon den zouden zyn. Karl Carstems, de Westduitse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, is al verscheidene dagen in het Midden- Oosten, zo biykt uit een mededeling van de regeringsvoorlichtingsdienst in Bonn. Vandaag is hy ontvangen door koning Feisal van Saoedi-Arabië Aangenomen wordt dat Car stens po gingen doet om de moeilijkheden in de betrekkingen met de Arabische wereld uit de weg te ruimen. Indonesische boot buitgemaakt Maleisische patrouillevaartuigen hebben gisteren kort voor midder nacht drie Indonesische boten by Singapore onderschept. Volgens het ministerie van Landsverdediging is der boten geraakt en zyn boord drie personen gesneuveld. De beide andere boten wisten ondanks de waarschuwingsschoten te ont komen. De derde boot werd buitge maakt en bleek een hoeveelheid wa pens en munitie te bevatten. Verondersteld wordt dat de Indo nesische boten onderweg waren de zuidoostkust van Malakka. Daar is cp 25 februari een guerillagroep land gegaan, die van wapens er vcnsmiddelen voorzien zal moeten worden. Al vier weken ls een militai re operatie aan de gang met het doel de Indonesiërs uit het dichte oer woud en de moerassen te verdryven. Russische raketten naar Cairo terug Van officiële Amerikaanse zyde in Washington is gisteren meegedeeld, een schip, dat vorige week Rus sische raketten naar Cyprus ver voerde, met zyn lading naar Egyp- vaar het vandaan kwam, is te ruggekeerd. Van dezelfde Amerikaanse zyde ls venwel tegengesproken, dat eenhe en van de zesde Amerikaanse vloot tussenbeide gekomen zouden zyn om het lossen van Russische raketten op Cyprus te beletten. In kringen die nauwe betrekkin gen hebben met het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gezegd, dat nog geen enkele Rus sische raket van het type „Sam", die Moskou via Egypte aan Cyprus zou willen leveren, op het eiland op op gesteld. Trein grijpt auto: man gedood (Van onze Hilversumse correspondent) Een Volkswagenbusje ls vanmor gen om half zeven door een trein gegrepen, die van Utrecht naar Amsterdam rijdt, via Weesp. By de halte Kleverdijk, gemeente Wees- perkarspel, enige kilometers voor het station Weesp, naderde de 37- Jarige B. Klein Meuleman uit Kor- tenhoef de door knipperlichten beveiligde overweg. Vermoedelijk door de mist heeft de bestuurder, die alleen in de auto zat, de trein niet gezien of niet op de knipperlichten gelet, hoewel hy elke dag op deze weg reed. De bus werd door de trein gegrepen aan de voorzyde, en spleet een stuk van de auto Juist bestuurder zat af. De man werd op slag gedood. HONDSDOLHEID IN LAMBARENE In het ziekenhuis van dr. Albert Schweitzer in Lambarene is vorige week by enkele dieren hondsdolheid geconstateerd. Om uitbreiding van de epidemie te voorkomen, besloot dr. Schweitzer op aandrang van zyn medewerkers alle dieren, die zich in het ziekenhuis bevonden, te laten afmaken. Dit wa- veertig honden, dertig katten, acht chimpansees, een gorilla en een twintigtal andere apen. Een Zwitserse verpleegster is kort geleden door een dol geworden hond gebeten, zy moest onmlddeliyk uit Lambarene naar haar land worden teruggestuurd. Gemeente wil „Odeon" voor Den Haag behouden De NV Maatschappy tot exploita tie van onroerende goederen „stede- ïyk belang", waarvan de gemeente Den Haag 4/5 deel van de aandelen bezit, heeft het bioscooptheater Odeon aan de Herengracht, inclusief JEUGDARBEID AAN BANDEN Veertienjarige Jongens mogen van 1 april af niet langer werken, dan acht uur per dag of 32 uur per week. Op die datum wordt n.l. een voorwaar- deiyk arbeidsverbod voor 14-Jarlge Jongens van kracht. Die wet schryft voor, dat als be doelde Jongens willen gaan werken, zy behalve over een arbeidskaart ook moeten beschikken over een dokters verklaring. De wet bepaalt verder dat de 14-jarige jongen na het vervullen zyn leerplicht ten minste acht per week- een hele of twee halva dagen algemeen en op het beroep gericht onderwys volgt of deelneemt een andere opleidings- of vor mingscursus. Deze laatste moeten zyn erkend door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. NOODTOESTAND IN MOZAMBIQUE De toestand in de noordeiyke kust zone van Mozambique, die al 5 da gen door overstromingen geteisterd vordt, schynt snel slechter te wor den. Tot dusverre zyn er elf doden ge teld, maar gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers veel hoger zal blijken te zijn. De verbindingen met het getroffen gebied zyn verbroken. t oJgens het Zuidafrikaanse pere bureau SAPA staat het gehele kust gebied van Quelimane, een kleine ha venstad ten noorden van Beira, tot Porto Amelia, 200 km ten zuiden van de grens met Tanzania, onder water. Het eiland lbo, 100 km ten noorden van Beira, behoort tot de zwaarst getroffen gebieden. Het eiland staat geheel onder water. de Alexandra bar, bovenliggende wo ningen en biljartzaal aangekocht, opdat het pand voor het culturele leven van Den Haag behouden zaj biyven. Het Odeon-theater is op het ogen blik als bioscoop verhuurd aan de Maatschappy tot exploitatie van het City-theater in Den Haag. Nederlandse lawinehond naar plaats van de ramp Volgens sommige berichten zou den by de dubbele ramp (de aard beving veroorzaakte een damdoor- braak) 1500 slachtoffers zyn te be treuren van wie de meesten zouden zyn verdronken. i de Het vcrschynsel de laatste jaren geregeld in de cara- wnverordening van Warmond. Nu de caravans zyn opgenomen in de provinciale verordening betreffende het landschapsschoon onttrekt de re geling van dit onderwerp zich, wat het landelyk gedeelte der gemeente betreft, aan de mogelijkheden van het gemeentebestuur. Oeveront trekking door verbod te meren is de laatste jaren binnen de gemeente Warmond weinig voorgekomen. Het is niet mogelyk hieraan iets R te doen, tenzy men er toe overgaat }de oevers van gemeentewege op te kopen. Het zal duideiyk zyn, dat hiermede grote bedragen zouden zyn gemoeid, waar geen inkomsten tegen over staan. Naar het verdwynen van de rietbegroeiing is door het college oen onderzoek ingesteld. Een duide lijke ooraaak is hierby niet gebleken. Aan het verdwynen van de molen wordt een halt toegeroepen door de Rijnlandse Molenstichting, waaraan door de gemeente een belangryke steun wordt verleend. Ook het zand- n is de laatste jaren byna niet meer voorgekomen, pi Het infectiegevaar in de Kager plassen vervult B. en W. met grote zorg. De oorzaken van de waterver vuiling liggen stellig niet alleen by de woonschepen. Aangezien in het algemeen geen nieuwe ontheffingen voor ligplaatsen worden verleend, is Antisemitische propaganda in Wenen Ongeveer 1000 universiteitsstudenten en leden van de Oosten- ^enne"^rt^nv^^"d<f'1M!asmanno, rijkse verzetsbeweging hebben maandagavond gedemonstreerd tegen de 62-jarige professor Taras Borodajkewycz, die nog steeds colleges geeft aan de Handelshogeschool en daar antisemitische propaganda maakt. Het gehele geval vindt zijn oorsprong in een literair en politiek cabaret van Wenen waar verschillende uitlatingen van de hoog leraar aan de kaak werden gesteld. werkte toen als archivaris voor de Russen. De grote vraag is hoe het mogelyk is geweest dat deze man wiens verleden bekend was, in 1954 tot hoogleraar werd benoemd. Vrijwillig lid Daarop organiseerden de studen- n van de handelshogeschool een persconferentie waar de hoogleraar verkil aarde, dat hy sinds 1934 vry willig lid is g eweest van de natio naal-socialistische party en dat hij de Oostenrijkse nazi's als een „her senschim" beschouwd.. Op een vraag inzake zyn politieke opvattingen antwoordde hy: ik ben Oostenrijks staatsburger maar van Duitse nationaliteit. In zyn colleges worden bepaalde denkers of geleer den als volgt door hem ingeleid: de jood Einstein, de jood Karl Marx. Volgens deze hoogleraar is dit nodig voor de Juiste „wetenschappeiyke" beoordeling van hun werk. Intussen hebben ook andere Oostenrykse orga nisaties, waaronder ook r. katholieke socialistische studentenverenigin gen de eis gesteld dat hy als hoog leraar wordt afgezet. Invloed Hoe groot de invloed van deze pro fessor is, bleek ook tydens de demon straties in de binnenstad van Wenen. Tegenover de grote protesterende groep die onder andere door minister Kreisky werd begroet, vormde zich kleinere groep van aanhangers onder de studenten. Borodajkewycz bekleedde in de twintiger jaren een leidende positie r.k. studentenbeweging. In 1934 werd hy illegaal lid van de nationaal socialistische party, kort daarop en tydens de oorlog was hy professor de universiteit van Praag. Van 1945 tot 1954 was hy geschorst, en Levenslang De voormalige SS-kolonel Albert Rapp, die in de oorlog het bevel voerde over een speciaal commando dat executies in de Sowj et-Unie uit voerde, is gisteren in Essen tot tien maal levenslang veroordeeld wegens zyn aandeel ln de moord op 1.180 mensen. De uitspraak was gebaseerd op het feit dat de moorden bij tien verschillende gelegenheden werden uitgevoerd. De 56-Jarige Rapp, die van 2.445 moorden was beschuldigd, zat al se dert februari 1961 in de gevangenis. Het proces heeft zes maanden ge duurd. Hy luisterde onbewogen toen de president van de rechtbank het vennis voorlas. Rapp kreeg een der zwaarste straffen die ooit door een Westduitse rechtbank wegens oorlogs misdaden is toegekend. In zyn slotverklaring zei hy dat de nazi-misdaden zo verschrikkelijk wa ren dat hy geen lankmoedigheid kon en wilde vragen. Hy had getracht de executies te voorkomen maar had gefaald. Het was voor iedereen onmo gelijk tegen vernietigingsbevplen in te gaan, aldus Rapp, die zich echter bereid verklaarde boete te doen voor wat gebeurd was. Musmaiino Eerder had de Amerikaanse rech ter Michael Musmanno (67), die zelf drie tribunalen voor oorlogsmisdaden heeft voorgezeten, verklaard, dat le den van de SS konden weigeren deel Meer da ntwaalf uur na de aardbevingsramp die Chili heeft getroffen, was het moeilijk zelfs maar bij benadering vast te stel len hoeveel slachtoffers de ramp heeft geëist. Schaarse inlichtingen Het ministerie van Binnenlandse Zaken had de afgelopen nacht offi cieel meegedeeld dat 39 personen wa ren omgekomen, 270 gewond en dat er 400 vermisten waren, maar deze aantallen schynen slechts uit zeer schaarse inlichtingen te zyn opge maakt. Len groot aantal reddingsploegen is gisteren aan de slag gegaan om het zo zwaar getroffen dorp El Cobre waar zo goed als alle inwoners het leven verloren uit te graven. De men sen moeten op de meest afschuwe lijke wyze om het leven zijn geko men onder de vloedgolf van water, modder en zand. Een der reddings ploegen vond haar en hoofdhuid van een vrouw. De huid was van haar afgerukt alsof een chirurg aan het went was geweest. Aan de rand van de modderzee heeft men hier en daar de stoffe lijke resten van kinderen aangetrof fen. Zy werden blijkbaar gegrepen toen zy hard hollend zich in veilig heid probeerden te stellen. De mensen die hier het hopeloze reddingswerk uitvoeren komen uit alle geledingen m de maatschappy. Eén overlevende In Los Bronces op ongeveer 100 km ten noordwesten van Santiago hebben reddingsploegen by het licht schijnwerpers de gehele nacht doorgewerkt om te onderzoeken of hier nog overlevenden van de dam door braak zyn. Tweehonderd perso- worden vermist. Tot dusver is slechts één overlevende een jon gen uit de moddermassa te voor schijn gehaald. Uit de laatste gege- biykt dat drie dorpen totaal zyn verdwenen. In de stad Ligua, met een inwonertal van 40.000, is 95% de openbare gebouwen en woon huizen geheel verwoest. In Quillota (100.000 inwoners), San Felipe (70.000 inw) en Llayllay (50.000) werd ongeveer 80 procent m de huizen vernield. Naar de plaatsen Zarpallar en Los Villos, beide aan zee gelegen, is een marineschip onderweg. Zarpallar is 75 procent verwoest. Het schip gaat de vissersplaatsjes langs. Van de meeste weet men niets. Talryke zeelieden werken mee by de opruimingswerkzaamheden en m het herstel der verbindingen. Gisteren vertrok een militaire co lonne met honderd man,om te hel pen by het uitgraven van de 400 be dolven mUnwerkers in het kamp van de kopermyn „El Soldado". Ook de getroffen plaatsen Llayllay, La Ligua, Los Nogales, Peldehue en CoJina hebben reeds de nodige hulp ontvangen. die als getuige werd gehoord, dat die bevelen weigerden om ongewa pende burgers dood te schieten zon der zware straf of andere schade er vanaf kwamen. De getuige, thans rechter aan het hooggerechtshof van de staat Pennsylvanië, zei na de oor log meer dan 200 nazi's, die nauw met Hitler samenwerkten, hiernaar te hebben gevraagd. Uit de antwoor den, die hy had gekregen, was ge- b:eken, dat de SS was gebouwd op een systeem van maximale doeltref fendheid. Iedereen die de moorden niet ten uitvoer kon brengen was der halve waardeloos voor deze organisa tie en werd overgeplaatst. Koning Hassan duldt geen nieuwe relletjes Koning Hassan van Marokko heeft gisteravond in een radiorede de ver nielingen die vorige week in Casablanca zyn aangericht, hst werk kinderen en werklozen genoemd. „Wij weten dat het land er econo misch niet best voor staat. Een po liticus, die u een rooskleurige toe komst belooft, is een leugenaar. Alles hangt af van uw eigen werklust", aldus de koning. Hij voorts, dat zyn rege ring geen nieuwe straatrelletjes zal dulden „Breng uw wensen en grie- langs legale weg ten gehore. De staat zal zich niet neerleggen by de van de straat". De mogelykheid nieuwe or geregeldheden wond de koning al bij voorbaat op. Met stemverheffing kondigde hy aan in geval „kwaad, zeer kwaad" te zullen worden. grote breuklijnen van de aardkorst met een reddingshond naar Zuid- Breuklijnen Sedert 20 mei 1960, toen de ste den Chilian en Vaidivia geheel wer den verwoest, zyn er in Chili talloze lichte bevingen geweest,hetgeen nor- ligt. Chilian was in 1939 al verwoest door een aardbeving die 30.000 do den en 100.000 gewonden eiste. Aardbevingen hebben door de eeu wen heen in de gehele wereld hon derdduizenden slachtoffers geëist. De eerste van alle is wellicht in China voorgekomen waar in 1556 niet minder dan 830.000 personen leven kwamen. Ook in de twintigste eeuw zyn er talloze aardbevingen ge weest die zware verliezen aan m senievens met zich meebrachten. In Messina op Sicilië kwamen in 1908 ongeveer 75.000 personen 1920 ln Kansoe (China) 180.000, in 1923 in Tokio 143.000 in 1960 ln Aga- dir (Marokko) 12.000, en in Iran in 1962 10.000. Als eerste Als eerste land in de hulp die het nodig zal hebben, heeft het Neder- landsche Roode Kruis honderd sets blocdplasma per KLM-lijn vliegtuig naar Chili verzonden. Met iedere set kan eventueel een slachtoffer worden gered. De KLM zelf zond met hetzelfde vliegtuig hulp in een andere vorm, nl. de reeds jaren ln Nederland wo nende Tsjechische hondenexpert J. R. Toman uit Amsterdam met een van zyn Duitse herders, de 19 maan den oude „Doro-Brando", die juist onder leiding van zyn baas in Zwit serland zyn opleiding als lawinehond heeft voltooid. Voor de drie examens slaagde het dier met de kwalificatie: uitmuntend. De heer Toman, technisch leider van de Nederlandse Ramp-reddings honden Brigade, is al eens eerder Amerika gestuur en wel in Januari 1962 by de aardverschuiving in Peru. zyn hond wees toen al snuffelend op 138 plaatsen een onder puin en gruis bedolven slachtoffer aan. „V.N.-spionnen" in Noord-Korea? Noord-Korea heeft het do van de Verenigde Naties er vut beschuldigd, dat het drie gewapende spionnen naar Noord-Koren heeft gezonden. De mannen souden zon dag gevangen zyn genomen. De Noordkoreanen uitten hun beschul diging tydens de 204-de by eenkomst de wapenstflstandseommlssle tn FanmoenJon. De Amerikaanse generaal-majoor William P. Yar borough, lid van de commissie, weigerde onmlddeliyk op de beschuldiging te reageren, zyn tegenspeler, de Noordkoreaan gene raal-majoor Paak Tsjoeng-kook, els- te dat het commando van de -VJf. de verantwoordeiy ken zal bestraf- n en herhaling zal voorkomen. Hy toonde foto's van de agentes» van twee machinepistolen, vier handgranaten, drie reddingsboelen andere bezittingen die naar zyn gen aan de agenten toebehoor den. Amerikaanse hoogleraar meent De Ku Klux Klan, een enorm racistische organisatie uit de Ja ren twintig, die zich later byna de das omdeed met haar eigen wilde pro gram van „Amerikanisme", heeft nieuw leven gekregen door de bur gerrechtbeweging in de zuldeiyke staten van de V.8. Dit schryft dr. Davis Chalmers, hoogleraar aan de universiteit van Florida en de auteur van een nieuw boek over de geheime Klan-wereld van mystieke rites, vreemde wacht woorden. puntmutsen en geweldple ging. Hy beweert dat de in verval geraakte KKK een nieuwe impuls en actieterrein heeft gekregen door twee gebeurtenissen: De uitspraak van het federale hooggerechtshof van 17 mei 1954 rassenscheiding op openbare scho len werd verboden en de zitstakin- gen vrijheidsritten en massa-de monstraties van het begin der ja- zestig. De KKK heeft vermoe- svmpathlsanten, vooral in het zui den. Bestuurders van de beweging be weren dat hun invloed sinds de strijd om de burgerrechten begin, gestadig is toegenomen. James Ve- nable, het opperhoofd van de natio nale ridders der Ku Klux Klan schat de groei op 10.000 a 12,000 leden per maand. De Klan van heden bestaat ei genlijk uit een aantal afzonderlyke klans. Hun grootste invloed vindt men in kleine steden en op het plat teland, gewoonlyk daar waar veel negers wonen. Maar 40 jaar gele den was de KKK een reus van vier miljoen leden, die zowel in het noor den als zuiden gouverneurs en sena toren kozen. De Klan werd geboren als een ver- engiing van potsemakers en mystie ke inwydingen in 1866, een jaar nadat de burgeroorlog was geëindigd. Later begon zy echter een grote rol te spelen in de politiek maal is in een land dat op een der delijk 35.000 actieve leden en 20.000herstel van de blanke overheersing.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15