„EERLIJKE POGING TOT OPEN BESTEL' Debat over vergunning voor bouw van garage College verzocht zijn te standpunt wijzigen IETOSCH DAGBLAD DINSDAG 30 MAART 1965 Mr. Cals over radio- en tv-akkoord (Van onze correspondenten) Mr. Cals heeft vanmorgen het akkoord over het omroeppro- bleem een eerlijke poging tot open bestel genoemd. Hij wees er in dit verband met nadruk op. dat in de nieuwe structuur van de N.R.U. en de N.T.S. de vertegenwoordigers van de omroeporga nisaties in de minderheid zullen zijn. Het akkoord, dat voor een deel voortbouwt op de laatste nota Bot, regelt slechts de hoofdlijnen. De uit werking zal voor een groot deel in handen komen te liggen van de aan te zoeken minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ook C.P.N.? Vele andere details zullen nog door de Kamer moeten worden geregeld. Eén van die onderdelen is de vast legging van het recht op antwoord. De vraag, welke politieke partijen toegang zullen krijgen tot de ether, zal beantwoord worden in de rege ringsverklaring. Tot nu hebben slechts de democratische politieke partijen recht op politieke uitzendin gen in de radio en de tv. De Communistische Party Neder land wordt daar niet onder gerekend. Maar omdat er vanuit de Tweede Kamer nogal wat aandrang is ge weest om ook de CPN toe te laten, gaat men er vrij algemeen van uit, dat in de regeringsverklaring aan deze wens zal worden tegemoet geko- „Televizier" Uitvoering van het akkoord, dat overigens staat of valt met overeen stemming over de andere punten het regeringsprogramma waar- nu wordt gewerkt, zal waar schijnlijk betekenen, dat het blad „Televizier" ten dode is opgeschreven. Uit het akkoord blijkt, dat slechts omroeporganisaties en aspirant-om - roeporganisaties toegang hebben tot de programmagegevens. Alleen zij zullen uit deze gegevens een pro grammablad mogen samenstellen. „Televizier", dat niet steunt op een omroeporganisatie geeft nu wel pro grammagegevens, maar zal bij uit voering van het akkoord daartoe niet meer in de gelegenheid zijn. Op grond van het akkoord zal, zo deelde mr. Cals mee, de auteurswet moeten wor den gewijzigd. Alleen als „Televizier" en omroeporganisatie of een as pirant-omroeporganisatie sticht, zal blad programmagegevens kunnen verwerken. Mr. Cals was er zich duidelijk van bewust, dat uitvoering van het ak koord aan Hilversum nog de grootste moeilijkheden zal opleveren. De pro gramma's worden immers een half jaar van tevoren reeds opgesteld. MR. GEERTSEMA: „Schijnopenheid" „Schijnopenheid", zo noemde de li berale fractieleider in de Tweede Ka- mr. Geertsema de plannen voor een open bestel, waarover kabinets formateur mr. Cals een akkoord heeft bereikt met de fractieleiders van de P.v.d.A., de KVP en de ARP. Mr. Geertsema zei dat het akkoord pre cies inhoudt wat hy eerder in de j„nacht van Schmelzer" heeft moeten afwijzen. „Hoe ooit een nieuwe gega- met 2,5 uur zendtijd zich wer kelijk kan vestigen, is voor my een raadsel", aldus de liberale fractielei der. „Met zo weinig mogelijkheden valt op het publiek geen werkelijk appèl te doen. „Dat de nieuwe gega digden zich in de vorm van een nieuwe omroepvereniging zullen moe ten presenteren, vond de heer Geert- eveneens onjuist. „Daar hebben *e ons juist steeds tegen verzet", zei hij. MR. BEERNINK „Niet redelijk" „Ik meen persoonlijk, dat dit plan niet redelijk geacht kan worden", iei ook de christelijk-historische fractieleider in de Tweede Kamer, Beemink. Hy meent dat het vasthouden aan het getalscriterium In de plannen belemmerend werkt up het krygen van een open bestel. .Ik betwijfel of nieuwe gegadigden 'tel kosten zullen willen maken zon der de zekerheid te hebben, dat zy na twee jaar in de ether kunnen blijven", aldus mr. Beemink. MR. LANDRE: „Hoogst onelegant" „Ik krijg de indruk, dat het ra dio- en t.v.-akkoord weinig te ma- ben heeft met het open bestel. De ichtergrond is kenneiyk om de T-K.O.S. onmogeiyk te maken". Dit fommentaar gaf de woordvoerder van de T.R.O.S.-T.V.N.-T.E.R., mr. M. Landré. Men wist in Den Haag dat er ven T.R.O.S. bestaat, als een sterke Roepering. Men wist aan welke eisen de T.R.O.S.-leden voldeden. De voor gaarden, die men nu aan leden van nieuwe omroeporganisaties wil stel len, wyken hier dusdanig van af, dat de T.R.O.S. wordt uitgescha keld. Dat is op zyn zachtst gezegd hoogst onelegant. Ik geloof, dat het Publiek dit een irritante zaak zal vinden". VERONICA „Weinig kansen" koord. „Ons standpunt is en bhjft, dat wy er de voorkeur aan geven als omroepbedlijf van Nederlands grondgebied af uit te zenden. Wy hebben hiertoe reeds in 1959 con cessie aangevraagd. Wy waren des- tyds de eerste. Op het eerste gezicht ZWEMDIPLOMA Een groot aantal meisjes en jongens heeft weer gezwommen om het zo fel begeerde diploma A, dan wel B. Na afloop werd het A-diploma uitgereikt aan de jongens: M. Schakel. B. Stronks. P. Roos. R. Blok. F. Josselin- de Jong. B. Beeftink. D. de Rooy. F. v. Ulden. J. W. Piek. P. v. Stralen. J. Bouman. B. Veltman. J. v. Rijnswou. A. v. d. Pol. M. Poels. N. de Vos. R. Driessen. W. Verdonk. E. Groeneveld. M. Doderer. C. Oei. H. Swanenburg. W. Neuteboom. H. Zwart. W. Zwart. K. Bon. S. Ruiter. A. Boland. A. Driessen. A. Jongsma. R. Lambalge. M. Ligny. S. Abelman. B. de Larie. A. Kluivers. R. v. Nie. G. de Jong. J. v. Steenwyk K. v. Someren Brand. A. Meester Van de meisjes ontvingen het diploma: R. Koomans. M. Swaan. H. v. d. Kloes. I. Swaan. J. de Leeuw. C. Brooshooft. Tinie IJle. L. v. d. Eyn- den. V. Gerbrands. J. Oei. N. Bran derhorst. A. Aniba. B. Ouwerkerk. M. v. d. Hoek. E. v. Steveninck. M. Zwart F. Meyer. P. IJpma. C. de Ruiter. J. Tammiel. L. v. Ingen-Schenau. S. Maas. S. Jonk. G. de Jong. S. Byle- veld. L. Versteeg. M. Molenaar. Het B-diploma werd aan de vol gende meisjes ter hand gesteld: A. Stoop, M. Roos, C. v. Luit. A. v. Riet. T. Stafleu. M. Boon. M. Jessurun. D. Branderhorst. M. Struyvenberg. H. Tukker. A. ter Tooien. M. Buis. J. v. Kraaks. L. Sweris. R. Hensing. T. v. Erkel. H. Konynenburg. E. Koenen. Teylingen. S. Swagerman. K. v. Olden. R. Favier. J. Wolters. G. wy- nands. H. Szirmai. I. Hendriksen. C. Favier. Jongens: J. Boon, W. v. Rynswou. J. Swager. R. Jansen. N. v. Meerkerk. Gelderen. A. Harmsen. F. Wijg- s. J. Kamst. W. v. Klaveren. H. Boom. W. Jessurun. O. Kieviet. E. Wydicks. G. Neuteboom. H. Jongge- leen. P. Holswilder .E. v. Aelst. J. Pardon. R. de Ligny. N. Massaar. W. Eradus. L. Siera. O. v. Prooyen. F. v. Dam. T. v. Ingen-Schenau. N. van Rynswou. E. Albers. R. v. Ee. J. Schipper. H. Jasperse. K. v. Someren- Brand. biedt de mogeiykheid, die de heer TFT FVF7ÏFÏ? Cals wil geven, ons weinig kansen. 1 CjL'rj V Men zou kunnen verwachten, dat er rekening wordt gehouden met het bestaan van een populaire radiozen der, Veronica nu eenmaal in Neder land is. Maar cia een korte bespre king in de tyd, dat de paccificatie- commissie is ingesteld, is er nooit meer iemand geweest, die ons heeft benaderd". J. BLANSJAAR 40 JAAR BIJ A.W.S. In de directiekamer van de N.V. Uitg. Mij. A. W. Sythoff vond he denochtend de huldiging plaats van de heer J. Blansjaar, die veertig jaar geleden by deze vennootschap in dienst trad en thans hoofd van de factureerafdeling is. De directeur, de heer G. de Flines, heette de jubilaris, diens echtgenote en drie kinderen welkom en memo reerde de tyd dat de heer Blansjaar als 14-jarig jongmaatje zyn eer ste schreven zette in de uitgevers wereld. De wereld van toen, zo zei de heer De Flines, was de omge keerde van die van nu. Het was een tyd van „ja meneer" en nee meneer", gevolgd door een langdurige periode van werkeloosheid. Deze tijd heeft duidelyk haar stempel gezet op de jubilaris, want sindsdien is hy, zo als spreker opmerkte, van een stipt heid gebleven die essentieel is voor het begrip service. „Wanneer hy zei dat hy iets ging aanpak ken, kwam het ook voor elkaar". De heer De Flines deed zyn woorden vergezeld gaan van een enveloppe met Inhoud en enkele cadeaus. Na mens de Ned. Maatschappij voor Nyverheid en Handel overhandigde hy een legpenning. Hierna voerde de heer D. G. Waas dorp, adjunct- directeur, het woord. 'Hy herinnerde eraan hoe hy het was geweest die de Jubilaris had mo gen begeleiden by de eerste stap pen die deze in het bedrijf zette. Wat hem vooral getroffen had, was het feit dat voor de heer Blansjaar „de zaak" altyd nummer één ge weest was en dat hy er als weini gen altyd voor op de bres had ge staan. Dank zy zyn langdurige er varing én goede geheugen was en is hij voor velen een steun en vraag baak. Gouden speld Zyn verdiensten waren ook diir de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels niet on opgemerkt gebleven: de heer Waas dorp mocht hem als eerste in het bedrijf de gouden draagspeld met oorkonde overhandigen, die de Ver eeniging toekent aan medewerkers Ondenkbaar" Hoofdredacteur P. A. G. de Ruwe van Televizier twyfelt geen ogenblik aan het voortbestaan van zyn fami lieblad „Ik ben er van overtuigd, dat de positie van „Televizier" door de ze opzet niet zal worden ondergraven. Wy hebben de uitgave van ons blad altyd gezien als het resultaat van het samengaan van commercieel initiatief en idealisme. „Televizier" zal in de komende jaren zyn belang rijke plaats biyven vervullen. Het is ondenkbaar dat de plaats, die dit blad in honderdduizenden gezinnen heeft, plotseling door anderen zal worden ingenomen". AANVAL OP DONG HOI Vierentwintig Zuidvietnamese ge vechtsbommenwerpers hebben van daag een aanval gedaan op een Noord Vietnamese luchtbasis nabij Dong Hoi, maar een Amerikaanse woordvoerder heeft meegedeeld, dat de aanval geen rechtstreekse repre saille was voor de bomaanslag, die eerder vandaag gepleegd werd op de Amerikaanse ambassade in Saigon. Een Vietnamese woordvoerder deelde mee, dat de aanval „zeer ge slaagd was" en hy zei dat de piloten gerapporteerd hadden dat 90 procent van het doel vernietigd was. Ameri kaanse toestellen hadden het lucht doelgeschut op de grond tot zwygen gebracht en foto's gemaakt. Er na men 15 Amerikaanse toestellen aan de aanval deel. in boekhandel en uitgeverij die zich by zonder onderscheiden hebben. Na de directie voerden ten slotte nog het woord de heren H. A. Kors- wagen, procuratiehouder en H. Boe- lee. De eerste dankte de jubilaris voor de goede samenwerking die hy als de directe chef van de heer Blansjaar altyd had ondervonden, terwyl de laatste namens het per soneel zyn dank overbracht voor de prettige sfeer, die de jubilaris altyd had weten te scheppen. Hy onder streepte zyn woorden met de over handiging van enkele cadeaus en bloemen voor mevrouw Blansjaar. De heer Blansjaar dankte op »Jn beurt voor alle vriendelyke woorden en mooie geschenken en sprak de hoop uit dat hy nog vele Jaren op dezelfde prettige wyze by sythoff zou mogen blyven werken. Hierna kregen de aanwezigen gelegenheid de heer Blansjaar en zyn gezin per soonlijk de hand te drukken. Raad van Leiderdorp contra B. en W. ,.Het gaat vlot" vanavond zullen met de raadsleden de be zoekers op de tribune gister avond in de openbare raadsver gadering gedacht hebben. In af wijking met hetgeen de laatste tijd gebruikelijk was geworden, namelijk zeer uitgebreide dis cussies bij de meeste voorstellen aan de raad, werd de 24 punten tellende agenda, in ruim een uur afgewerkt. Bij de rondvraag vroeg mr. J. J. de Groot (VVD) hoe het kwam, dat de heer A. J. Neve, Margrietstraat, nog steeds geen vergunning heeft ontvangen om de door hem aange vraagde garage te kunnen laten bou- Deze bouwvergunning had het col lege in september 1964 geweigerd, op stedebouwkundig advies en op grond van het feit, dat er dan eerst een wy- ziging in het partiele uitbreidingsplan moeten worden aangebracht. Op deze weigering is de heer Neve in be roep gegaan by de raad, die by raads besluit van 26 oktober 1964 dit beroep gegrond heeft verklaard. Moest de heer Neve toen een bouw vergunning worden verleend. Neen, zeggen burgemeester en wethouders Leiderdorp. Een bouwvergunning kan door de raad niet worden ver leend, slechts door ons. De raad heeft toen het beroep gegrond verklaard, maar zich niet verder exact uitge sproken. In dat geval zou het college, Hoog opgenomen De heer De Groot, zei deze zaak zeer hoog op te nemen. Hy vroeg, welke uitleg men anders aan het raadsbesluit, dat het beroep gegrond verklaard, had kunnen geven? De heer A. M. Klelss (KVP) wilde be middelen en stelde voor, dat B en W, de raad zouden voorstellen, de bouw- vergunnen alsnog te verlenen. Burge meester Gallas zei, dat dit niet van het college verwacht kon worden. Een nog boze mr. De Groot verweet toen het college „kwade trouw". B en W willen deze garage niet geven. De brief van het collge aan de heer Neve noemde hy er een van een advocaat van kwade zaken. De heer P. J. M. Evers (KVP) steunde de heer De Groot, en noemde dit een affront tegenover de raad. Nogmaals betoogde burgemeester Galles: van affront t.o.v. de raad is geen sprake geweest. Het college heeft deze zaak als twee verschillende za ken gezien en formeel behandeld, om dat de raad zich niet in positieve zin heeft uitgesproken. Daarom heeft het college het ook niet nodig geacht, de raad verder te informeren. Motie De heer De Groot diende daarop de volgende motie in: De raad der ge meente Leiderdorp spreekt als zyn oordeel uit, dat hy in zyn beschikking van 26 oktober 1964 Inzake het beroep de heer Neve de door hem gevraagde bouwvergunning heeft verleend. Na nadere bestudering vroegen enige raadsleden schorsing van de vea-gadeiring, die de burgemeester verleende. Na heropening van de vergadering, wenste burgemeester Gallas, namens het college te ver klaren, dat by hen de mening heeft voorgezeten, dat deze gegrondver- klaring van het beroep door de raad, niet inhield, dat de bouwvergunning moest worden verleend, anders was het raadsbesluit ter vernietiging bij de Kroon voorgedragen. De heer P. J. Andrik (PvdA) gaf het zich niet uitspreken van de raad toe, maar vroeg of het gevoelen van de raad, voor het college geen reden kan zijn de zaak opnieuw te bezien. Wethouder Meerburg antwoordde, dat het advies van de stedebouw- kundige negatief was. De heer De Groot vroeg wederom schorsing van de vergadering. Voorstel Na heropening diende de heer Kleiss het volgende voorstel in: de raad der gemeente Leiderdorp be sluit, ter verduideiyking van het raadsbesluit, waarbij het verzoek van de heer A. J. Neve gegrond werd verklaard, B. en W., uit te nodigen de gevraagde ontheffing van de bc- bouwingsvoorschriften te verlenen. Het voorstel werd in stemming gebracht en met 1 stem meer, n.l. 7 tegen 6, aangenomen. Burgemeester Gallas stelde toen, dat het college zich zal beraden, hoe nu te hande len. Twee belangrijke agendapunten passeerden zonder meer de hamer, namelijk het besluit f. 24.100 beschik baar te stellen voor de aanleg van de Jachthaven en i. 7500 voor het aanleggen van een parkeerplaats by het ysbaanterrein aan de Maurits- singel. De overige stukken, die z.h.s. werden aangenomen, zyn reeds in ons Blad behandeld. BENTHUIZEN Raadsagenda Burgemeester I. J. P. Key'zer heeft de raad dezer gemeente voor het eerst in een werkvergadering bijeen geroepen tegen donderdagavond half acht, ten gemeentehuize. De agenda omvat onder meer een nota van burgemeester en wethou ders met betrekking tot de kosten van het openbaar onderwijs en de vergoeding der exploitatiekosten van het bijzonder lager onderwijs over de jaren 1958 tot en met 1962 voorstel tot verlenging van de ontruimings- termyn van een onbewoonbaar ver klaarde woning; voorstel tot her nieuwde vaststelling van een veror dening tot regeling van het gebruik van gronden en van gebouwen en hun aanhorigheden; voorstel tot vaststelling van de bezoldigingsver- ordening 1965; voorstel tot aanvul ling van de bouwverordening der ge meente; voorstel tot voorlopige vast stelling van de rekening 1963 en tot goedkeuring van de begroting 1965 der stichting drinkwaterleiding ,De Tien Gemeenten", alsmede tot wy- ziging van de „gemeenschappelyke regeling" en de statuten dier stich ting; voorstellen tot het toekennen van een voorschot op de exploitatie vergoeding en de vakvergoeding handwerken aan de vereniging „Een School met den Bybel" voor het jaar 1965; tot het toekennen van een lo kaal- en een kleutervergoedingsvoor schot voor ,Een christelijke kleuter school in Benthuizen" voor 1965; ad vies van de burgemeester tot bepa ling van de hoogte der jaarwedden van de wethouders; voorstel tot her nieuwde vaststelling van de keurings- tarieven slachtdieren en vlees; voor stel om de gemeente garant te doen zijn voor een eventueel tekort der exploitatie van het in 1965 te houden bevolkingsonderzoek op tuberculose; voorstel met betrekking tot het op halen van huisvuil; aanbieding ter benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand; voorstel tot het verlenen van een gemeentelijke sub sidie aan het Oranjecomité Benthui zen i.vxn. Koninginnedag 1965; voor stel tot wijziging van de gemeente begroting 1965: voorstel om te be sluiten tot het aanstellen van een tweede gemeentewerkman in vaste dienst alsmede een voorstel, verband houdende met het voorgenomen werkbezoek van H. M. de Koningin. WASSENAAR Geslaagde toneelavonden van St.- Abelbertcollege Drie avonden achtereen hebben leerlingen van het St.-Adelbertcollege en hun ouders de aulazaal gevuld om te genieten van een optreden van de toneelgroep van de Leerlingen vereniging, die onder regie van de heer N. H. Duister Godfried Bomans beroemde biyspel „De Huistiran" opvoerde. De Huistiran is de vermakeiyke geschiedenis van een kolonel b.d, die de gehele mobilisatie heeft meege maakt, die niet van slapperdesloerie en van malle fratsen houdt en on- middeliyk klaar staat om zyn sabel of zyn pistool te trekken wanneer iemand in huis zich tegen zyn ti rannie durft te verzetten. De kolonel heeft een aardige dochter en die dochter heeft een vriend en een haar onbekende aanbidder, die bei den om haar hand komen vragen, en in alle hevigheid kennis maken met het opvliegende karakter van schoonpapa. Schoonmama is erg zacht en vriendeiyk, maar heeft by haar echtgenoot niet veel in te bren gen. De enige die door diplomatie en listen nog enige invloed op de gang van zaken kan uitoefenen is Hen drik de butler. De klucht van Bomans werd door de leerlingen van St.-Adelbert op een kosteiyke wyze over het voetlicht gebracht. Aan het eind van de avon den werd behalve aan regisseur Duister ook hulde gebracht aan de heer J. M. J. Smolders, die voor de cor en grime zorgde en aan de da mes Duister en Smolders voor hun aandeel in de voorbereidingen van deze geslaagde toneelavonden. Ook rector dr. J. J. P. Boezeman bracht deze beide leraren en hun echtgeno ten dank voor hun werk. MARKTBERICHTEN 2l{-35„ Ar- Rozen: Parel 20-30, Geh. Dulsberg 35- 60, Towny Gold 25-34, Baccarat 40-61, Newvorker20-30, Carol 15-25, Garnet 16-27, Pink Sensation 25-44, Super Star 40-57 p. st. ZOETERWOUDE Burgerlijke Stand Geboren: J. D., z.v. W. Rijnsburger Catharlna J. M., d.v. Th. L. van Nle- OndertrouwdH. van Leeuwen. 22 Jr. en C. S. Martijn, 19 Jr. J. W. J. Schou ten. 21 Jr. en M. J. M. Bruines. 22 Jr. Overleden: H. Buys, 87 Jr. J. Ver loop, 70 Jr. Loop der bevolking Ingekomen uit: "e-Gravenhage, J. C. van Klink, Schenkelweg 30. Lelden, J. D. de Booij, Hoge Rijndijk 4. Alke made, C. C. Koeken-van der Poel, Mie- nlng 10. Mill Hill GJB., J. C. A. der Salm, Zuidbuurtseweg 4a. Alphen a/d Rijn, A. M. C. Pleterse-Le Grand, Hoge Rijndijk 129. Oegstgeest, E. W. van Ommen-Ravensbergen, Nassau- Garcia, Nassaustr. 9. Praag (Tsjecho- Slowaklje), M. Lastovkova, Nassaustr. Rijndijk 98. Lelden, M. J. H. Overde- vest-Koevoert, Welpoortseweg 103. Leid- sohendam, I. M. A. Oostdhm-van der Helm, Welpoortseweg 106. Vertrokken naar: Lelden, A. C. van Velzen, Hoge Rijndijk 86. Leiden. B. J. M. de Helden, Vrouwen weg 8. Lel den. B. Th. van Galen en gez., Bosjes- ugd 5. Koudekerk a/d den Berg, Hoge Rijndijk Heijden. Hoge Rijndijk 86. graskalveren 128; nuchtere kalveren 2842; lopers 89; biggen 14; paarden 40; veulens 3; schapen of lammeren 151; weldelammeren 55; bokken of gel ten 27. Prijzen: vette koelen (ot. per kg.): extra kwal. 430/460, le kwal. 390/420, 2e kwal. 355/375, 3e kwal. 335/350; (ct. per kg): 380/390, 0. 320/340: stieren r ..D.. -wal.): 410/435; woi koelen (ot. per kg.)320/380; kalf- melkkoeien (f per st.)975/1475; vare koelen (f per st.)900/1275; vaarzen (f p. st.): §75/1250; pinken (f p. st.): 575/900: graskalveren (f p. st.)375/ 650: nuchtere kalveren (ct. p. kg.) 130/140: mest kal veren (f p. et.): 70/ 150; slachtpaarden (ct. p. kg.)320/ 380; lopers 100/120; biggen 50/60; schapen 95/160; lammeren 110/170. alles f per stuk). dend; vare koelen: ruimer, redelijk, ruim prijshoudend; vaarzen en pin ken: iets meer ,stil, vooral niet ho ger: graskalveren: korter, matig, etan- de prijzen; vette kalveren: lens min- ggr hoger; nuchtere kalve- BEURSOVERZICHT Ongeanimeerd Amsterdam, 30 maart Evenals gisteren heeft ook vandaag de affaire niet veel om het lyf ge had. Alle internationale waarden brokkelden verder af. De koersverlie- waren echter gering. De gedrukte stemming van gisteren in Wall Street, waar ook KLM een halve dollar lager sloot, droeg tot de on geanimeerde tendentie op Beursplein 5 by. Naast de onzekere internatio nale politieke situatie rond Vietnam thans ook de ongerustheid aan wezig t.a.v. het pond sterling. Men vreest een devaluatie. In Amsterdam is men temeer voor- zichting met het uitbreiden van de reeds bestaande posities omdat men niet weet wat het regeringsbeleid in de naaste toekomst zal zyn op finan cieel-economisch gebied. Kon. Olie daalde tot 149.50 (150,20). Philips en Unilever waren een paar dubbeltjes lager op resp. 150,20 en 130. Aku min 2 punten op 508%. Deze hoek had van middenkoersaanbod te lij den, hetgeen echter goed werd opge nomen. Hoogovens was circa 3 pun ten lager op 534. Voor KLM werd een advieskoers opgegeven van f 120 (f 121,50). Hoe stil het geworden is in dit fonds bUjkt uit het feit, dat vanmorgen niet één stuk in KLM omgaat. Gedurende de géhele beurs- Verkiezingen in Kongo een chaos De centrale Kongolese regering heeft maandagavond besloten de ver kiezingen in Leopolds tad uit te stel len, zo heeft radio-Leo pol dstad be kendgemaakt. De verkiezingen die in de provincies aan de gang zyn, zul len echter gewoon doorgaan. Verscheidene personen zyn gearres teerd, onder wie personeel van druk kerijen waar de stembiljetten gedrukt moesten worden. Volgens een officië le schatting hebben maar 2.000 per sonen tot nu toe hun stem in Leo- poldstad kunnen uitbrengen. Er had den er zondag in deze stad 160.000 moeten stemmen. Er waren echter niet genoeg stembiljetten, stembus sen en stemhokjes. In een regeringscommunique wordt gezegd, dat „bepaalde politieke partyen by de sabotage van de stern- procedure in Leopoldstad betrokken zyn geweest", maar er is, volgens Westeiyke waarnemers, alle reden om aan te nemen dat deze beschul diging slechts een verzinsel is om uiterst bureaucratische onbekwaam heid te bemantelen. Duizenden mensen, onder wie pre sident Joseph Kasavoeboe stonden tien uur lang in de rij te wachten, voordat men hun zei dat de stem bureaus niet open zouden gaan. Ka savoeboe mocht zyn stem uitbren gen, maar hy was in het desbetref fende district dan ook de enige. Krachtens de wet moest ieder mans persoon van boven de 18 jaar, militai ren en geestelyk gehandicapten in begrepen, zyn stem uitbrengen. Alle cafes waren voor twee dagen geslo ten, zodat de opgewonden kiezers geen drank konden krygen. duur bleef het uitermate rustig in de hoofdfondsen. Ook de affaire in de Scheepvaartsec tor wordt steeds minder. Hier was de stemming nau- welyk prijshoudend. Hetzelfde moet gezegd worden van de leidende cul tures. De Staatsfondsenmarkt gaf geen veranderingen van betekenis te Ook in de lokale afdelingen waren de orders zeer dun gezaaid. De aan delen van de Exploitatie Maatschap pij Scheveningen werden hoger ge adviseerd. Dit op de verkoop ad f 4 miljoen van de grond waarop het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag heeft gestaan. Gisteren werd in E.M.S. voor no minaal f 109.000 omgezet. Vandaag werden ter beurze aan delen „Surinaamse Brouwerij" ge ïntroduceerd. De stukken hebben een nominale waarde van 50 Surinaamse guldens. De koers voor deze eerste veiihandeldag werd geadviseerd op ca. 265. De belangstelling was matig. Hierby dient in aanmerking te wor den genomen, dat deze introductie in een zeer ongeanimeerde markt te recht kwam. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag, 30 maart 1965 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad g 1.000.- vorige slotkoers koers v. heden led. '64 5% 10011 100% Ned. '64 5 98% 98% Ned. '58 4% 95 95% Ned. '59 4% 94 93% Ned. '60-1 4% 94% 94 Ned. '60-II 4% 93% 93% Ned. '59 4% 93% 93A Ned. '60 4% 91% 91% Ned. '61 4% 91% 91% Ned '63 4% 91% 91% Ned '47 3% 83% 83% Ned. *53 3% 88% 88% Ned '48 3% 82% 82% Ned. *50 I-n 3% 82% 82 Ned *54 I-n 3% 83 82% Ned '65 13% 82% 82% Ned *55 H 3% 85 7 8 85% Ned *37 3 87 86% Ned Gb obi '46-3 87% 86 %X Ned. dol. In. '47 3 90% 90% Ned. Inv. cert. 3 97% 97% Indiè *37 A 3 9 m Ned. wonbl. '57 6 103% 103% N. wonbl. *58-'59 98% 93% Ned. wonbl. '60 4% 94% 84% ACTIEVE AANDELEN \mst. Rubber iter. HVA-my. LK.Ü. 3eli My cert, ïoogovens cert. Jhilips gem. bez. Jnllever eert. Dordtae petx. Kon. P (60 f 20) Holl Amer. Lyn Java China Pak SXJd Kon Ned. St.boot Kon Paket My Stoomv My. Ne<a. Nlev Goudr eert. t. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd N. Scheepv. Unie 117.— 537 150.45 130.40 681% 150.20 133 164% 121.50 131% 168 130 532 149.90 130.10 675% 149.70 132% 165% 120.50 131% 170§ 131 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam *47 3% 92% 92% A'dam '48 3% 93 93 ft'dam *52-1 4% 93% 91% Bankwezen Bank N.Q 85 5% 99% 99% Idem *58 5 97% 97% Idem '64 6 98 97% d. N.WB, *52 4% 94J7* 94 BVG Rspbr. '52 162% 162% BVQ Rspbr. f500 145% 145% Indnstr. Obligaties Philips Dol '61 87% 87% VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten üedaaD en bieden Bieden Premieleningen Alkmaar '58 2% 82% 82% A'dam *53 3 121 A'dam *51 12% 86% 85% A'dam '56 I 2% 82% 81% A'dam '56 n 2% 91 90 A'dam '56 m 2% 90% 89% A'dam '59 2% 82% 82% Breda *54 2% 80% 80% Dordrecht '56 2% 77'i Eindhoven *54 2% 80% 79 Enschede '54 2% 80% Oen Haag'5212% 90 x 88% Idem n 2% 93 R'dam '52 I 2% 89% 90% Idem n 2% 88% 89 Idem '57 2% 86% 86 Utrecht -52 2% 99% 99% Z.-Holl. 1957 2% 85% 85% Zuid-HolL *59 2% 86% 86 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunie f 50 209 209 Nefo f50.- 105.50 105.50 Robeco 234 234 Unltas f 50,- 488 485 Ver. Bez. v. 94 f50 130.50 130.50 Europa I 10 pb. 500 500 Alg Bank Ned. 314 313 Amro 66.80 66.— Cultuurbank 18% 18 Holl Bank O eert 240% 240 Ned. Mid.bank lil.— 110.— ft. VB. eert790 x 785 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 680 677 Berkei's Pat. 230 233% Borsumy Wehry 68% 68% Calvé Delft eert. 949% 930% K Pap v Gelder 148 149% EL Ned. Grofsm 110 110 DeGruyter prefb 151 150% Holl Constructie 480 x tng bur. v Bjoyv 162 161 (nternatlo 305 306 7. Kemp en Beg 148 148 Kon Zout Ketjen 975 970 beldse Wolsj-y 375 374 tiller en Co. NB 343% 341 "Jed. Kabelfabr. 344 340 Philips pref. 5510 54.80 Rott. Droogd My 241 238 EMS 222% 223 Ver Machlabr. 179 178 Ver Touwfabr. 449 448 Vihamy 191% Walvisvaart 89% 87 Wernlnk's Betrny 224 223 Wilton PUenoord 192% 191 7. wyk - Heringa 120 120 Zaalberg 102 102 Mynboow en petroleum Bill ton 2de r. 445 447>; Kon. Petr (f20) 150.— 99% Amer. fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott 100 Etepubllc Steel Shell OU Onion Pacific ün. States Steel Es dividend Exclaim b Laten 62% 93% 61% d 38% 77% 43% 58% 41% 53% %09 Vi86 YiZ9 0SI

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13