LEIDSCH DAGBLAD CMH Dorp en inwoners (600) onder modder begraven Spionage-schandaal op komst in Engeland V^DRAKACELI--.-."... Chili geteisterd door aardbeving van zeer hoge intensiteit ^UITGERUST Douane bekijkt Cals formatiepapieren (Duet teuwo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 MAART 196S No. 31528 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Midden-Chilf Is gisteren geteisterd door een van de zwaarste en langdurigste aardbevingen, die ooit in dit gebied zijn waar genomen. De aarde dreunde anderhalve minuut in de gehele 3250 km lange bergstaat, maar de beving was het ernstigst in de centrale provincies, waar bijna 2Y2 miljoen personen wonen. Volgens voor lopige berichten zijn tot nu toe twintig personen omgekomen en 155 gewond, maar deze cijfers zullen zonder twijfel aanzienlijk hoger worden. De 600 bewoners van het mijnwerkersdorp El Cobre, op 110 km van Santiago, worden vermist. Als gevolg van een damdoorbraak stortte zich een vele meters hoge vloedgolf van twee miljoen ton water en modder op het plaatsje, dat volledig van de kaart is ge spoeld. Ter plaatse staat acht meter water. De kans, dat er over levenden zijn is uiterst gering. Luchtverkenningen Door de damdoorbraak kwam gebied van 50 vierkante kilometer onder water te staan- De politie heeft verklaard, dat bij luchtverkenningen boven he( gebied geen tekenen leven zijn waargenomen. Er 1: weinig kans op overlevenden, deskundigen het nutteloos achten de levens van redders in gevaar te bren gen. Toen de duisternis intrad trok ken agenten een bewakingskordon om het getroffen gebied. Zy smeek- Prinses Mary (67) tijdens wandeling overleden (Van Londense correspondent) De „princess royal" Victoria Alex andra Alice Mary, een tante van Koningin Elizabeth en een zuster van wyien Koning George VI en van de hertogen van Windsor en Glou cester, is gisteren in haar residentie, naby Leeds in Yorkshire, plotseling op 67-jarige leeftijd overleden. zy werd onwel, toen zij met haar oudste zoon lord Harewood en diens drie kinderen in het park wandel de. Een auto bracht haar terug naar huis, waar zy echter overleed, voor dat de dokter arriveerde. Prinses Mary was een van de sympathiekste leden van de Britse koninkiyke familie en de enige doch ter van Koning George V en Ko ningin Mary. Tien dagen geleden zij nog een bezoek gebracht aan de hertog van Windsor in het Londense ziekenhuis waar deze herstellende was van drie oogoperaties. Tussen de hertog en haar hebben altyd ge trouwe banden bestaan. „Princess royal" is de officiële ti tel van de oudste dochter van een Engelse koning. De prinses kreeg in Londen een i opleiding als verpleegster, later werd hoofd-commandant van het En gelse rode kruis. Toen haar vader in 1928 ernstig ziek was heeft zy hem met de grootste toewyding verpleegd. Ze heeft als lid van het koninklyk huis altyd belangryke representatie ve plichten vervuld. Haar grote belangstelling ging aar jonge mensen uit en zy speelde ;n actieve rol by het jeugdwerk. Prinses Mary trad in 1922 in het huwelyk met burggraaf Lascelles, die in 1947 overleed. WEERBERICHT LENTE De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Vannacht en morgenochtend enkele lokale mistbanken. Weinig wind en onge veer dezelfde middagtemperaturen, (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 MAART Zon op: 6.20 uur; onder: 19.10 uur. Maan op: 6.04 u.; onder: 16.04 uur. Hoogwater in Katwy'k te 2.10 en 14.25 uur. Laagwater te 9.56 en 22.24 uur. bestaat alt 18 pagina's ten de vele huilende familieleden de zee van modder, die het dorp bedekt, niet binnen te gaan. De enige overlevende van El Co bre is een jongen van twaalf jaar, maar hy was, op het ogenblik dat de ramp zich voltrok, dan ook niet in het dorp. Hy bevond zich op een heuvel om op konynen te jagen. Van de top van d.e berg zag hy de mod der- en watergolf op het dorp afko men. Door de kracht van de aard beving viel hy tegen de grond. Even later hoorde hy, zo vertelde de jon gen, wat geraas, daarna had het dorp opgehouden te bestaan. De jon gen verloor, naar men moet aanne men, zyn moeder en zeven broers. Intensiteit De aardbeving bereikte een intensi teit van 10 op de internationale schaal van Richter, die een maxi mum heeft van 12. Het seismolo gisch instituut van de Chileense uni versiteit heeft dit bekendgemaakt. De aardbevingen, die de tien zuide- lyke provincies van Chili in mei van 1960 teisterden (waarby 5000 perso nen om het leven kwamen) hadden een intensiteit van 7 tot 9. Zy wer den toen gerekend tot de ergste uit de wereldgeschiedenis. Het dorp Llallay werd voor een groot deel verwoest. Hier vielen vyf doden en 60 gewonden. Het grootste deel van de huizen in San Felipe is ook verloren gegaan. In de ontzet tende paniek, die in Santiago uit brak, liet één persoon het leven. In Valparaiso zyn drie personen omge komen en werden 30 gewond. Be- langryke schade werd aangericht in de volkswyken op de heuvels rond het handelscentrum van de stad. Met Valparaiso en Vina del Mar zyn alle verbindingen verbroken. De plaatsjes Illapel en La Ligua bij Santiago zijn geheel verwoest. De toestand is hier, naar de minister van Mynbouw meedeelde, „onbe- schrijflyk in de meest letterlyke zir van het woord". Verwoestingen Op 130 km van de hoofdstad raak te een aantal mynwerkers als gevolg van instorting ingesloten, maar zy konden na enkele uren worden be- vryd. In de ene na de andere stad bleek de toestand dezelfde: grote verwoestingen en vele ontredderde, gewonde personen. In Nogales gin gen de gezinnen uit hun vernielde of op instorten staande huizen de straat op. Bedden werden op vrachtauto's of in geïmproviseerde tenten ge plaatst. President Frei heeft de ge troffen gebieden per vliegtuig en per helikopter bezicht. Van Nogales zei hy, dat men daar de toestand mees ter was. Hy prees de kalmte van het Chileense volk en de grote moed en samenwerking by reddings- en her stellingsoperaties. Uitgaansverbod De regering heeft de staat van be leg afgekondigd voor de gehele pro vincie Valparaiso, waar een groot aantal dorpen en steden geen elek trische stroom meer heeft. In Val paraiso zelf is een uitgaansverbod af gekondigd om plundering te voorko- In Mendoza heeft de politie be kendgemaakt, dat zich een aantal kleine landverschuivingen heeft dat in de Andes en- Ex-president Joeloe ontsnapt Fulbert Joeloe, ex-president van Kongo-Brazzaville het voormalige Franse Kongo is vorige week ont snapt uit de villa in Brazzaville waar hy sinds augustus 1963 werd vast gehouden.. Zijn vrouw en kinderen, die ook in de villa verbleven, zyn met hém meegegaan. Joeloe, die pre mier en president van zyn land werd nadat het onafhankelijk was gewor den, werd op 15 augustus 1963 ge dwongen af te treden na betogingen gericht tegen zijn bewind. Volgens Radio-Brazzaville is Joe loe naar Leopoldstad uitgeweken. In Leopoldstad hebben regeringsfunctio narissen en diplomaten echter ge zegd, geen aanwyzingen te hebben voor het verblijf van Joeloe in Leo poldstad. Sommigen achten het mo gelijk dat Joeloe zich by zyn stam, de Lari, in het gebied ten zuiden van Brazzaville, heeft gevoegd. Hl kele kleine pieken volkomen zyn weggezakt. Het epicentrum van de aardbeving lag in San Fernando, waar een kleine twintig branden woeden. De Chileense radio heeft een dringend beroep gedaan op art sen en verpleegsters om zich snel mogelyk naar de getroffen gebieden te begeven. Binnenkort bijzonderheden te verwachten (Van onze Londense correspondent) Volgens de Daily Telegraph" van zaterdag, zou er een nieuw spionage-schandaal van even grote betekenis als destijds de Vas- sall-affaire, aan het licht zijn gekomen, waarover binnenkort bij zonderheden zijn te verwachten. Het zou de Britse regering ter ore zijn gekomen dat een vroegere in betaalde dienst van Hitler- Duitsland werkende Engelsman tenminste drie jaar voor de Russen in een departementale sleutelpositie in Londen zou hebben gewerkt. Er bestaat ook vrees dat hy zyn land in de beginperiode van zyn car rière heeft verraden. Zijn nazi-acti viteiten en zyn misdadig verleden w.erden in een plaatselyke krant be schreven. Maar ook dat mocht niet hinderen. Laksheid in veiligheids aangelegenheden is helaas een oude Engelse kwaal. Zwakke plekken Zelfs toen ten tyde van het Vas- sall-tribunaal een scherp onderzoek werd ingesteld naar zwakke plekken het Britse veiligheidssysteem, de desbetreffende persoon rus tig zyn doorgegaan, geheime infor maties aan Moskou te verstrekken zonder te worden ontdekt. De storm die hierover naar verwacht mag worden, zal losbarsten zal zich con centreren op het feit, dat by zyn aanstelling niemand deze man vol doende aan de tand heeft gevoeld, te ontdekken dat hy niet alleen bekende nazi was, maar dat hij ook wegens oplichting in de ge vangenis heeft gezeten en vele ma len met de politie in Engeland en in het buitenland in aanraking was ge komen. Wanneer men, toen de man in dienst kwam, eenvoudig zou heb ben geïnformeerd by Scotland Yard, had men zyn verleden wat dit be treft, zonder moeite kunnen vast stellen. Ongunstig De man was dertig jaar geleden in Duitsland betrokken by twyfel- achtige politieke activiteiten. Daar na boden de nazi's hem aan, pro paganda voor hen te voeren in Lon den en Oostenrijk. Hy werd in Inns bruck gearresteerd maar vrienden in Engeland wisten hem los te krygen. Ondanks zyn ongunstige verleden hy dienst by de Royal Air Force en wist hy tot officier op te klimmen. Na de oorlog werd hy aan gesteld op een departement. Hy ver beterde daar zyn positie geleidelyk kreeg allerlei vertrouwelijke opdrachten, zonder dat iemand zyn levensgang ooit naging. )e man werkte zelfs geruime tyd het buitenland op een Britse am bassade. De veiligheidsdienst zou zyn verleden zeker voor déze functie hebben moeten verifiëren. Thans weet de geheime dienst dat hy voor grote sommen geld inlichtingen aan de Russen gaf. Demitsjew op belangrijke post De 46-jarige Peter Demitsjew, een d van het tien man sterke secre- \r\aat der Sowjetrussische commu- jstische party, is tot voorzitter be noemd van de belangryke commissie voor ideologische zaken, aldus is gis teravond in Moskou van welinge lichte zyde vernomen. Hy volgt als zodanig Iljitsjew op, die verleden week tot onderminister van Buiten landse Zaken werd benoemd. De Amsterdamse taxichauf feurs hebben zaterdag gedemon streerd voor hogere lonen. In een lange stoet, begeleid door I enkele taxi'strokken zij door y.het centrum van de hoofdstad Tekortkomingen In oktober 1962 werd William John Vassall, ambtenaar by de admirali teit, tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens verkoop van de fensiegeheimen aan de Sowjet-Unie. Na de veroordeling tot 42 jaar ge vangenisstraf van de spion Geor ge Blake, die by buitenlandse zaken werkte heeft in april 1962 een re geringscommissie onthuld, dat er grote tekortkomingen waren in het Engelse veiligheidssysteem. Premier Macmillan beloofde toen, dat de aan bevelingen der commissie zo snel mo gelyk zouden worden opgevolgd. In dien de door de „Daily Telegraph" gepubliceerde feiten juist zyn, zullen er ongetwyfeld spoedig in het par lement vragen over deze zaak wor den gesteld. Merkwaardig genoeg zwegen de zondagsbladen erover. Shirley Temple heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de Keu kenhof en. bewonderde in de grote kas de fraaie tulpen, welke er al in grote hoeveelheid bloei- INDONESISCHE INFILTRANTEN ONDERSCHEPT Troepen van Maleisië hebben in een gevecht met Indonesische infil tranten, dat donderdagnacht voor de kust van Johore plaatsvond, 19 In donesiërs gevangen genomen. Twee Indonesiërs werden gedood en men gelooft dat er zeven verdronken zijn. De infiltranten voeren in twee mo torboten voor de kust, toen zij door Maleisische patrouilleboten werden ontdekt. Bij de daaropvolgende stryd vielen aan Maleisische zyde drie ge wonden. In de Indonesische boten bevond zich een grote hoeveelheid wapens, munitie, medische hulpmid delen en voedsel. Advertentie Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijnewas, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm) Tussentijds rapport aan Koningin in Oostenrijk Kabinetsformateur mr. Cals heeft zaterdagmiddag in Oosten rijk de Koningin op de hoogte ge steld van zijn vorderingen tot nu toe. Vanmiddag is hij weer met de fractievoorzitters Schmelzer (KVP), Vondeling (PvdA) en Smallenbroek ARP) rond de tafel gaan zitten om de volgende pro blemen op zijn lijstje door te spreken. Vanavond zou de forma teur het radio- en televisieplan, dat de instemming van de drie fractievoorzitters heeft verwor ven, aan de openbaarheid prijs geven. Zaterdagochtend vertrok mr. Cals met een regerings-Friendship van Ypenburch naar Zürich. Vandaar reisde hy per auto naar het Oosten- rykse Bludenz, waar de landsvrouwe hem tegemoet was gekomen. De Ko ningin ontvingt mr. Cals in kasteel Gayenhofen, de prachtig gelegen ambtswoning van de Bezirkshaupt- mann, dr. Langlé. Het gesprek duur de ruim drie uren en was om half zes beëindigd. Bludenz ligt niet ver van de wintersportplaats Lech. Ter- wyl de Koningin en haar gevolg naar Hotel Post terugreisden, ging dr. Cals op weg naar Zürich, waar hij de nacht doorbracht. Gistermiddag vloog de formateur terug naar Ypen- burg, waar hy om half vyf arriveer de. Incidentje Overigens verliep de reis van de formateur niet geheel zonder inci denten. Op de terugreis van het Oostenrykse plaatsje Bludenz naar Zürich in Zwitserland; een trip die per auto werd gemaakt werd mr. Cals aan de grens aangehouden. De Oostenrijkse douanier was voor komend en zeer welwillend tegenover de formateur, van wie de douanier vermoedde dat deze „iets heel hoogs" was. Zijn collega aan de Zwitserse doorlaatpost echter toonde zich for- malistischer. Hy veronderstelde, dat als mr. Cals een zo'n belangrijke (Ne derlandse) figuur was als zyn Oostenrykse collega het wilde doen voorkomen, deze dan wel over een diplomatiek paspoort zou beschikken. Dat was nu niet het geval, want mr. Cals heeft een gewoon paspoort. De Zwitserse douanier kreeg nog meer wantrouwen, toen de formateur hem meedeelde, alleen maar formatie papieren en een aantal dagbladen by zich te hebben. De douanebeambte kreeg toen de kans van zyn leven, een gelegenheid waarop in Nederland iedere journa list (vergeefs) wacht. Hij doorzocht de auto en bekeek de papieren, waar na de formateur kon doorreizen. Mr. Cals werd overigens correct behandeld. Broertje zwaar gewond VAT MET OLIE EXPLODEERT: KIND GEDOOD (Van onze Arnhemse correspondent) Twee kinderen uit Kesteren de 7-jarige Henk van Leusden en zijn 5 jaar oude broertje Arie zyn gisterenmorgen ernstig gewond by een ontploffing op het terrein van een steenfabriek in Ochten. Beide kinderen werden overgebracht naar het St. Andreasziekenhuis in Tiel. In de loop van de afgelopen nacht is het jongste kind overleden. Voor het leven van de oudste wordt gevreesd. De jongens waren op bezoek b:' hun grootvader, die werkbaas is bij de steenfabriek. Op het fabriekster rein waren de kinderen aan het rol len met een gedeeltelyk gevuld olie vat, da, daarbij op een smeulen vuur terechtkwam. Tydens hun pogingen om het vat verder te rollen, raakte de inhoud zo verhit, dat het vat ontplofte. De uitwerking was ver schrikkelijk. Beide kinderen werden met brandende olie overdekt. Arie was er het ergst aan toe. Een te- hulp gesnelde arbeider moest zyn brandende kleren met een schuin- blusapparaat doven. Onder het hondengeslacht te Keulen wordt een onver- 1 beterlijke „dronkaard" ge- 1 vonden. Eiken namiddag ver laat hij om 4 uur de woning van zijn meester en bezoekt geregeld een aantal bierhui- Omstreeks 10 uur keert hij totaal beschonken terug. B. en W. v. Leyden doen te roeten, dat eerlang zal wor den overgegaan tot de benoe ming van een hulponderwij zer der le klasse met eenc acte van hoofdonderwijzer c een jaarwedde van j ponaerwij- f met eenc f zrwijzer op f 600,—. 4

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1